VI k,:/ Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. vieren wij officieel onze intrede i te SOTTEGSM. De V ROODE VLAG wordt op onze nieuwe stellingen aldaar geplant MET DUIZENDEN Eli MEEN DE OVERWINNAARS VAN GENUA. R E I E V O E i\ I N G 19° Jaar N° 22 Prijs per nummer 15 centiemen 28 Mei 1922. DITJES EN DATJES uitgesproken in de KAMER, OP 16 Mei, door Gezel Alfred NICIIELS, lijdens de Interpel latie van den Don-Quicholte Tsehoflen, over de SYNDIKALE VRIJHEID. MpS H I. .I ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, S ure, ingezonden worden. Do strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. SEütAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven woorden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. A BOX NEME XTSP HIJS 3 maanden fr. 1,95 0 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 De Conlerercie van Genua is opgedoekt De valiezen zijn inge pakt en de bijzondere treinen zijn huiswaarts vertrokken. Al de deelnemers zullen reeds hun plannen beraamd hebben hoe zij de zaak in hun land zullen uiteenzet ten om aan hun bevolking bekend te maken dat zij de overwinnaars van de Conferencie zijn. M. Barthou zal bewijzen aan M. Poir.caré, dat hij als vertrouwelijk schoothondje al de bevelen van den meester op de letter uitgevoerd heeft. Zijn opdracht was de Con ferencie ondermijnen en doen mis lukken. Hij is er prachtig in ge lukt. De Duitschers komen naar huis met het verdrag van Rappallo. De'Russen zullen er cp roemen geen duim breed geweken te zijn voor 't Internationaal kapitalisme. Lloyd George zal de groot schreeuwers in zijn land den bek Bnoeren met te zeggen dat de Con ferencie maar enkel verdaagd en verplaatst is van Genua naar Den Haag. M. Jaspar is natuurlijk, fier als een pauw, te Brussel aangekomen. Hij zal op zijn lauweren rusten. Hij is immers de man, die het tot hiar en niet verder toegeroepen heeft aan de Russen en die de heiligheid en onvervreemdbaarheid van het privaat bezit heeft weten te hand haven. Zijn conterfeitsel is in alle Fransche bladen op de eeiste blad zijde gegeven. Hij was de groote redder, de genius te Genua. Som mige reactionnaire bladen in F rank- rijk, in Engeland en zells in Bel gië, dreven den spot zoover, de houding van Jaspar te vergelijken met deze van het Belgische volk als één man op te staan om het ge krenkte recht te wreken en door alle middelen en door alle opofferingen aan den overweldiger te weerstaan. En dat, vertellen de blaaskaken, heeft Jaspar nu ook gedaan. Met wat Wel doodgewoon met de eigendommen van eenige Belgische kapitalisten in Rusland te verdedi gen en daarvoor zijn veto te stellen tegenover de overeenkomst met Rusland. Alle afgevaardigden wa- ren het eens. Zelfs Barthou wilde teekenen. Maar M. Jaspar weiger de zoo halsstarrig dat er van heel de overeenkomst niets kwam. Hij had de Bolsjewiki klein gekregen. Voor hem had heel de Conferencie moeten bukken. En als dan een groot man van een klein land zulke resultaten bereikt, dan is het niet j te verwonderen dat hij den kop in de lucht werpt, de borst tooi uit brengt en zich zelf als triomphator beschouwt. M. Jaspar komt dus als de over winnaar van Genua terug in het Vaderland. Als dusdanig zal hij geëerd en gefeest worden, door zijn vrienden en partijgenooten. Wie rookpotten zullen op zijn glorievol hoofd stuk geslagen worden. Maar te midden van den feestroes zal het Belgische volk met recht vragen wat brengt ons die overwinnaar Wat voordeel heeft ons land bij de overwinning van Jaspar Zal onze uitvoer toenemen Zal onze 74 milliard marken teruggenomen wor sen aan 1,25 fr. Zal het aantal werkloozen afnemen Zal de prijs der levensmiddelen afslaan Zullen handel en nijverheid teyug bloeien Zullen wij afzetgebieden vinden in Duitschland en Rusland V Zal Frankrijk ons niet blijven wurgen met haar toltarieven Niets van dit alles Dat zijn de vragen die den over winnaar te beantwoorden heeft, want dat zijn de vragen die ons volk het leven lastig en de toekomst van ons land zoo duister maken Op dit alles zal M. Jaspar ant woorden met rond den pot draaie rijen, met hol gezwets over de ver antwoordelijkheid der Bolsjewiki, over de noodzakelijkheid de Belgi sche belangen in den vreemde te verdedigen en zoo zal de burger- peis en zal de meerderheid in het Parlement den overwinnaar toe juichen voor een overwinning die geen enkel werklooze van de straat helpt, die geen ton meer doet uit voeren, die geen enkele Mark weg neemt uit onze brandkast. De overwinning van Jaspar is een Pyrrhus-overwinning en België is verloren. Dat is de ware toestand en al het triomfgeschal van onze te genstrevers zal niet beletten dat onze bevolking in deze zaak zal klaar zien en dat zij zal begiijpen dat M Jaspar met veel bluff maar met leege handen van Genua te ruggekomen is. Het blauwe bladje kan zijne woede niet verbergen, over do sterke socialistische organisatie die in België bestaat. Immer wil het maar aan de werklieden doen geloo- j ver. dat er met hun geld omgespron- gen wordt. De werklieden zijn er gerust over, en al deze liberale penneknechten, J zullen ton slotte tegen de sterke so cialistische rots ten pletter loopen Zulke helden noemen wij Dun-Qui- chotten. J. B. Wat een schande Bij de inneming van de vesting Prezmysl tijdens den oorlog zond een Oostenrijks ollicier oen geest driftig artikel aanzijn geliefde, waar in hij meldde, dat hij de eerste in het veroverde bolwerk binnongetroden was. Tevens zond hij een telegram aan den keizer Deze mijnheer die mede voor den keizer gestreden had, is gehuwd met de Groot Hertogin van Luxemburg en was in de laatste dagen te Brus sel. Liberaal Minister Devóze heeft met hem mede aan tafel gezeten aan het HofWat 'n schande Het is de waardige tegenhanger van onze verraderlijke betrekkingen met Sassen bach De achteruitgang van onze Vakbonden. I11 plaats van 720,000 heelt onze syndikale kommissie nu nog 700 dui zend leden. De crisis heeft voor ge volg gehad, dat vele arbeiders hun beroep verlaten hebben en naar den vreemde getrokken zijn. Dit is de oorzaak van net verlies van ledental. De klerikale Volksstem kondigt met genoegen aan, dat wij durven bekennen dat wij achteruit gegaan zijn, en triomfeert met dezen ach teruitgang. Wij kunnen de klerika- len verzekeren, dat een leger van 700,000 georganiseerde arbeiders minstens 2 millioen menschen verte gen woordigen. Gp zulke macht bijten de klerikalen hun tanden stuk. HET fd ODDER VAT. De liberale Volksgazet van Aalst heeft het nog eens over - Rood of geen brood ofte Syndikale Vrij heid. Zou dien held niet eens willen de feiten weerlegden, die ganscli de stad kent, en waar hunnen feilen GEzoNDHEinsiiROEK aan medeheipt, en die onzen vriend Alfred Niciiels in de Kamers kenbaar heeft gemaakt, tijdens zijne redevoering die in het zelfde nummer van ons blad ver schijnt Allons, een maal zonder smeer- lapp' rij en met bewijzen het tegen overgestelde aangetoond, felle klep per DEZELFDEN HELD heeft het nogmaals over de vetbe- taalde roode leiders. Onze werklie den halen voor dat afgezaagde deun tje do schouders op, want het zijn zij zelf die de loorien hunner secre tarissen beslissen. Maar zouden wij eens mogen vra gen of de leiders dor liberale Vak bonden misschien voor niets werken Ik wed dat het antwoord schuldig blijft! (Vervolg onder aan kolom 2.) Gezel Nichels. Mijne heeren, ik zal rekening houden van het be sluit door de Kamer genomen om mijne opmerkingen zooveel mogelijk in te korten, rekening houdende van de tien minuten tijd die ons wordt gegund. Het schijnt mij echter onontbeer lijk dat wij de feiten terechtwijzen, die M. Tschoffen in het midden heeft gebracht voor wat mijn arrondisse ment betreft. Ilij heeft gesproken over een paar gevallen die zich te Geeraardsbergen hebben voorgedaan en hij heeft ze betitteld - Rood of geen brood. De heer Tschoffen is echter slecht ingelicht geweest, want, in die geval len was er geen spraak van rood of geen brood, maar er werd opgetre den tegen- onderkruipers die den strijd der werklieden dwarsboomden en beletten dat betere werk voorwaar den bekomen worden. Ziehier het eerste geval door M. Tschoffen aangehaald. Ik lees het Beknopt Kamerverslag van 25 April 1922. Te Geeraardsbergen in do fabriek Herregodts, werd een werk man aangenomen tegen, dezelfde voorwaarden als de socialistische werklieden. Deze eisMiten nochthans zijne afdanking, maar de werkgever hield stand en de socialistische werk lieden, die hot werk gestaakt had den, werden vervangen door werk lieden van het kristen syndikaat. Het echte geval is het vol gende In de fabriek Herregodts werkte men met gestroopte tabak, en dit is heel voordoelig voorde werk lieden. Alhoew el dit stelsel aan M. Herregodts geen nadeel berokkende, wilde hü de gestroopte tabak al- schaffen. Het socialistisch syndikaat weigerde. Daarentegen aanvaardde een lid van het kristen syndikaat, en vandaar de werkstaking der socia listische arbeiders. Het was dus niet omdat or een kristen werkman in die fabriek w erkte, maar omdat deze op trad tegenover de werkgezellen die hun dagloon verdedigden, want wer ken in min voordeelige voorwaar den, tegen hetzelfde loon, is eigenlijk werken voor minder loon, en van dat oogenblik af hebben de werklieden het recht en zelfs den plicht zich te verzetten tegen die onderkruipers. Het tweede geval viel voor bij Matthys, insgelijks te Geeraardsber gen. M.Tschoffenzegde Te Geeraardsbergen is er een meisje werkzaam in de tabakfabriek Matthys. Zij werkte er sedert vijf maand, wanneer zij wordt verzocht lid te worden van het socialistisch syndikaat. De baas, nogmaals om do werkstaking te vermijden, dankte haar af. Alzoo aangehaald, is dit geheel en al onnauwkeurig. Ziehier wat is voorgevallen Bij Matthys was een werkmeisje, lid van het kristen syn dikaat, gaan werken. Welnu, dit fabriek had de voor waarden niet aangenomen van het syndikaat liet betaalde minder en werkvoorwaarden waren er slechter dan in do andere tabakfabrieken van Geeraardsbergen. Het meisje deed dus onderkruiperswerk. Do fabriek was aan den index gesteld en, van dat oogenblik af, is ze dan ook vervolgd geworden door het socialistisch syndikaat, niet omdat er spraak was van rood of geen brood, maar omdat er onderkruipers- werk moest bestreden worden. Zoo heeft M. Tschoffen ook nog fei ten aangehaald, dieeven onnauwkeu rig zijn en, indien hetzelfde mag ge zegd worden voor de andore streken waarvan hij gesproken heeft, in de ronde die hij in ganscli België heeft gemaakt, dan zal er niet voel van zijne beschuldigingen overblijven. Het is immers gevaarlijk te spreken van koorden in het huis van den gehangene, en ik meen dat dit spreekwoord goed toepasse lijk is voor wat betreft de hoeren Tschoffen en Winandy, die aan do wereld hadden verkondigd dat zij do socialistische tvrannie gingen bloot leggen en doen zien op welke tyran- nisclie wijze de socialistische werk lieden optreden tegenover de kris- tone werklieden. In Aalst zelfs wordt tcgon de socialistische gosyndikeerde werk lieden gew erkt, meer dan men den ken kan. Zooals gij weet, mijne hee ren, is het land van Aalst het land beroemd door de saucissen die des tijds bij de verkiezingen werden uit gedeeld, en aan dewelke de heer Moyersoen vroeger zijne kiezing te danken heeft gehad, évenals die zij ner medeleden. Om den dwang te bewijzen die in Aalst uitgeoefend wordt,wil ik enkele fabrieken aanhalen, de eono toobo- hoorende aan de liberalen, do andere aan do katholieken. In do liberale fabriek La Couverture - speelt de zoon van den bestuurder de baas on neemt geen andere werklieden aan dan die bewijzen verbruiker te zijn van de liberale coöperatieve en deel te maken van het liberaal syndi- kaal, bewijzen die afgeleverd worden door den heer bestuurder der liberale bakkerij Werkers wel zijn en door den secretaris van den liberalen vak bond. Zonder die bewijzen komt men er niet binnen. En de andersdenken den die er binnen zijn, krijgen het slechtste werk en worden allcng- akoDS gedwongen er uit te trekken Van den anderen kant hebben wy- do fabriek Moons (katholiek), waar men te vergeefs een werkman zou vinden die niet aangesloten is hij hel kristen syndikaat. Zij die daar willen werken moeten zich aanbieden met, hun hoekje van het kristen svndl- kaat. De lieer De Bruync. Gij zijt bezig mot saucissen praatjes te ver-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1