Uit Sottegem Aalst In het Sommegebied. Gezel De Schutter. Dat be- taat niet alleen te Aalst bij de katholieken, maar overal. Gezel Nichels. lk hoop dat ge dit antwoord zult geven, mijnheer De Bruyne, aan den lieer Moyersoen, die destijds gekozen werd dank aan de kosteloozo uitdeeling der saucis sen. De Voorzitter. Neemt geen acht op de onderbrekingen, mijnheer Nichels. Gezel Nichels. In de lirma Cotonnières - te Erembode- gem, waar de katholieken insgelijks de baas zijn, daar komt ook geen enkel werkman binnen zonder te be wijzen dat hij lid is van het christen syndikaat, en do socialisten die er nog zijn, kunnen enkel hunne fami lieleden eraan 't werk krijgen, wan neer zij zelf hun ontslag nemen in het socialistisch syndikaat. Do heer minister kent heel goed hot tabriek a La Georgie te Aalst, waar zijn schoonbroeder, M. Geerinckx, den bestuurder is in deze fabriek is men zoo ver gekomen dat de werklieden die ziek werden of bij het leger dien don, bij hunne terugkomst niet meer aanvaard worden indien zij deel ma ken van hot socialistisch syndikaat. Gij hebt daaraan meegeholpen, heer minister Moyersoen,het is te zeggen, aan het stelsel van buigen ot' krevee- ren, want oen werkman heel't zich inden tijd tot gewend om van U eene aanbeveling te bekomen. Dien werkman had zijn soldatendienst ge ëindigd en wierd niet meer aan vaard. Hij moest bij U,heer minister, komen met zijn lidboekje van het christen syndikaat en dan zou hij eene aanbeveling hebben bekomen Hij was lid van het socialistisch syndikaat, wilde het niet verlaten en is dan ook niet meer aan 't werk gesteld geworden. Gij schokschoudert, lieer minister Wanneer ge wilt, geef ik U den naam, alsook dezen van een anderen Staatsbediende in denzelfden aard. De Voorzitter. - Mijnheer Nichels, uw spreektijd is verstreken, wilt dus sluiten. Gezel Eekeiers. Nog drie mi nuten voordo onderbrekingen. (Ge lach). Gezel Nichels. Mijne heeren, ik besluit dus. Ik beweer dat van wege de socialistische werklieden, alleen dan met wilskracht ingegre pen wordt als zij to doen hebben met onderkruipers. Ook roep ik de werk lieden toe Veracht en verstoot de onderkruipers, omdat zij werken tegen een goede regeling van den werkduur en van de werkvoorwaar- den. {Zeer vel zeer vel op de banken der uiterste linkerzijde). Verloden week moest ik op onder zoek naar Frankrijk aangaande on gevallen overkomen aan onze vnen den gesyndikeerden, en waarvan de regeling zich liet wachton. an bij ons vertrek was ik in gezelschap van onzen vriend Parken D Hondt van Bambrugge, welke ons met vuur ver télde do kiesstrijd van 191'.», waar hij als kandidaat voor de Kamer in mee streed. Goede herinneringen welke het harteken wel eens doen kloppen van genoegen. Do tijd vloog snel en 't was met verwondering dat we hoorden roepen Arras, waar ons Pierken ons moest, verlaten om op nieuw zijn leven te slijten in de steenbakkerij. Een goeie handdruk en de trein vloog in duizelingwek kende snelheid met ons door het ver woeste Picardie naar Amiens. In Amions verandert men van trein om te Chaulnes aan te komen om 6 12 u. 's avonds. Het regende, aanstonds op zoek naar de "persoon welke we dienden te vinden. Tot viermaal toe deden we onzen weg nutteloos, maar ondor- woge zagen we van ons mannen uit Aalst Herdersem en Wioze welke ons aanstonds aan 't vragen waren hoe is "t, hoe gaat het met t syndi kaat, zieken bond, gemeenteraad enz.. De jongens verzekerden ons slapen, de vijfde maal hadden we de patro<pn te knippen, de zaak aanstonds uit eengezet maar van betalen wilde hij niet veel hooren tot ten langen laat ste hij ons verzekerde een schuld brief te teeltenen, betaalbaar op 25 Mei. Dan terug langs de grijze modde rige banen naar de barak, waar onze vrienden De Witte, Arys en andere, te veel om te noemen, ons een slaap stee bezorgd hadden, tot laat in den nacht was het een vertellen over al les wat er maar in de partij bestaat, 's Anderendaags s' morgens om zeven uren gingen we samen met den patroon naar de Vrederechter. Deze kon ons niet ontvangen voor 10 uren ten einde hot geding in te spannen tegen de Fransche Staat, tot hot be komen van het pensioen voor ïnvali- "diteit. Denkelijk is het uatei :n "Chaulnes heel duur, want zwarter tronie heb ik nog nooit bij een mensch ontmoet. Na onze zaak uiteengezet te heb ben, moest ik de patroon op nieuw gaan halenen ook de getui gen Jean Kedant, welke men me ver zekerde aan den arbeid te zijn te Lihons of Ablaincourt. Bij onzen vriend Richard De Witte om zun velo, daarmee de hobbelige baan op naar Lihons tusschen platgeschoten bosscheD, eindelooze verwoeste lan douwen, decauville lijnen, pikdraad, enz. welke nog immer hot massa moorden herinneren van den laat- sten kapitalistischen oorlog, wat eindeloos leed er hier gebeurd is, de tallooze kerkhoven met hunne witte kruisjes, met Engelsche, Fransche, Duitsche opschriften herinneren on* de moorddadige kampen die mon- schen tegen menschen gevoerd heb brtn met den ('enigen uitslag, van alle landen welke er aan deel geno men hebben in de poel der ellende te doen vallen. Mijn eerste ploeg welke ik ont moette waren Porlugeozen, gevraagd of er geene Delgen waren, ja, verder op, linksen rechts. Nog enkele kilo meters verder zag ik ginder in de verte oen ketting van menschen, denkelijk zijn dit onze mannen. Over de obuspuiten, achtergelaten bom men, pikdraad, enz. het land over, een gewuif, een geroep, ze hadden mij van verre herkend, handdrukken, vraag wat ik daar kwam verrichten, enz. Ongelukkiglijk Jean Pedant werk te in de ploeg links, hun snel tot weerzien toegeroepen en opnieuw de lanen over naar enkele stammen van stukgeschoten boomen waarop ik me diende te richten, geen man te bespeuren, maar daar in de golving van de landouwen aan den voet van een heuvel zijn ze aan 't werk, Codyn, Coppons, al onzegoei soldaten. Wat eon loven, wat een geroep,aanstonds de zaak uiteengezet en met onzen vriend Jan weg naar do Mairie. Op de baan hadden we het geluk een karretje te ontmoeten vaaronzo vriend mocht instijgen, op die wijze om 11 1/2 ure aankomende te Chaul nes, allo pleegvormen vervuld, do stukken geteekend en nog de goeden dag gaan zeggen aan de Belgen om opnieuw weer te keeren naar Lihons. Om zes uren was het gedaan met werken, allen naar de barak. Elke Delg wilde dat ik met hen mee at, de eene hesp, de andere kaas, de andere saucissen, opgelegd vleesch, alles wat u maar denkon kunt,zou ikmoe ton verorberen hebben om hun ple zier te doen.' Het was dien avond grooto feest, hun leider in hun mid den dat was een kermisdag, meeting moest er gegeven worden, en wan neer het donker was in het stille uit eengeschoten dorpje Lihons, die was het bij de smid meeting. Na een half uurtje toespraak, oen liedje gezon gen en dan was het de beurt aan Codyn welke in eenige goede gepaste woorden elkeen op zijn plichten wees. Nadien nogeen lied zingende voorden strijdponning, welke 25,82 fr. opbracht. Zulke heerlijke dagen vergeet men niet gauw, tot laat in den nacht wierd er gepraat, gezongen, een glaasje gedronken, en velen waren er die te veel de God Bacchus om helsd hadden. Hun woordje was nu dat onze groote chef tusschen ons midden is mag er wat -af, welke ge negenheid, dat doet u iets meevoe len, al is de werkman dikwijls wat brutaal door gemis aan opvoeding, toch ziet men in zulke oogenblikken de erkentelijkheid welke er in deze ruwe harten heersebt. 's Anderendaags om 5 uren 's mor gens nog elk een goede* handdruk en vooruit met de sneltrein opnieuw naar ons klein landeken, ten einde onze strijd voort te zetten. Mannen in Frankrijk, vergeet onzen strijdponning niet, leeft in strijd voor uwe idealen die u een maal tot een menschel ijk leven zul len brengen. Cesar. PROGRAMMA 1. Gezan.eiitlijk optreden door pupillen, meisjes en ad ui ton. 2. Gezamentlijke oefeningen door den groep. 3. Verspringen. 4. 100 Meters loopen. 5. Gezamentlijke oefeningen door de pupillen. 0. Springen met de peers. 7. Oefeningen door do meisjes. 8. Pyramieden door de pupillen. 9. Gezamentlijke oefeningen door de adulten. 10. Pyramieden door de meisjes en adulten. OM 7 UREN CONCERT door de Fanfaren Verbroedering, Geeraardsbergen. Bestuurder, Edm. Hooghuis. 1. Marche des Veterans, J. Volant. 2. Fantaisie sur l'opéra 1' A tri - caine, Meyerbeer. 3. Ma Charmante, valse lente, G. Allier. 4. Tendre avou, serenade, J. Martin. 5. Róve de Valsp, bouquet de melodies, O. Strauss. VOOR DE VLAG Overdracht fr. 855,77. Van do ware gezellen van ons partij, Ceuterick Georges, Lefèvre Leon en Do Meyer Leopold 6,00. Omdat een man van Grootenberghe zijn glas bier betaald heeft aan den blauwen 0,25. Rondgehaald op het inhuldigingsfeest van Gi oot mberghe door Alfons Van Steenbrughe 3,35. Omdat de dochter uit het 8 uren- huis een glas bier drinkt met de ge zellen 0,50. Omdat Alfons met do gezellen uitgaat 0,25. Omdat de Se cretaris zijn plicht heeft gedaan 0,50. Omdat Georges met Julia uitgeweest heeft 1,00. Een lied gezongen door Benoit Rampelberg en rondgehaald door Alfons Van Steeiiberghe 2,85. Omdat de familie Van Steenbergho bijeen is 0,50. Omdat Benoit een slechte klapper is, geeft madame uit het 8 urenhuis 0,25. Een lied gezon gen door Frans Van Welkenhuize en rondgehaald door Benoit Van Rampelberg en Alfons Van Steen brughe 5,00. Een lied gezongen door madame uit het 8 urenhuis en rond gehaald door onzen Secretaris van den club 6,00. Omdat Germaino eene verleidelijke stem heeft 0,25. Omdat madame uit het 8 urenhuis tegen Remi goloopen heeft 1,00. Van madame omdat het geen zeer zal doen 0,50. Wanneer hot dierlijk egoïsme uit de wereld zal ge bannen zijn is de arbeidersstrijd ge wonnen i,00. Omdat, de dochter van hot 8 urenhuis den hoed draagt van den Secretaris van onzen club 0,50. Omdat Marie eens zou willen in <j Recht en Vrijheid staan 0o25. Om dat de socialisten een grooten voor uitgang doen 0,25. Totaal 30,20. Algemeen totaal fr. 885.97. QliS OP HEDEN ZONDAG. PROGRAMMA'S DER CONCERTEN om 11 ure 's morgens, op de Groote Markt, door de Harmonie De Ver broedering, (00 uitvoerders), van Ronse. BestuurderL. Voussi re. 1. Cavalery's-Parade (Marcho) R. Macker. 2. Hommage a Weber (Grande Marche) Paul Gilson. 3. Lugdunum (Grande ouverture) G. Allier. 4. Slaceati (polka pour piston) L. Voussure. 5. Grande fantaisie sur l'opéra (Carmen), Bizet. 6. Divertissement L. Voussure. 7. Suite de Valse Paul Gilson. 8. Yzer-Terminus (marche joyeuse) J. E. Strauwen. Om 5 ure namiddag, door de Fan faren - Hand aan Hand van Aalst, (90 uitvoerders). Bestuurder L. Spittaels. 1. Lo Vengeur, marche L. Voussure. 2. Dichter en Boer, (openingstuk) Suppé. 3. Coppélia, (fantaisie) Délibes. I 4. Marche Panégirique, P. Gilsor. 5. L'Internationale. Do Goyter. Om 6 uren, GrootTurnfeest door den Turnkring - Door lever Sterk van Ninove, leider Blondeel. Gemeenteraadszitting. De raad is bijeengeroopen in open bare zitting yoor Maandag aanst., om 5 ure namiddag. Er staan 8 punten op de dagorde der openbare zitting, on 3 voor de geheime zitting. NAAR SOTTEGEM. Het is dus heden Zondag dat de Fanfare Hand aan Hand den Tnrngroep. en al de groepen der partij te Sottegem deelnemen aan de grootsche feesten aldaar, ter gelegenheid der Inhuldiging van de Vlag van den Socialistischen Pro pagandaclub. Men reist met een bijzondere trein Vertrek te AALST om 13.30 ure. Terugkeer uit SOTTEGEM om 21.15 ure. Al de medereizigers vergaderen aan het lokaal Hand in Hand om 2 3 4 ure namiddag, ten ein de in "roep met Muziek en Turners ons naar de statie te begeven. Wie niet ingeschreven is kan nochtans mede reizen, met zijn coupon ter statie te nemen. Pr\js 3.40 fr. Al wie kan naar Sottegem Het Midden Comiteit. Het blad der middenstanders geeft in zijn laatste nummer eene proza ten beste van een voorgewonde rentenier, die met zijne meiden en knechten in moeilijkheden was gekomen bij de regeling van zijn reizen en samen verblijven, en T slot is, dat die rijke rentenier en zijne dame de slachtof fers zijn, en de meiden en knechten, in madame en mijnheer, de bazen zijn. Zulke onnoozele proza krijgen die kleine herbergiers, winkeliers en be dienden te verorberen, dio in plaats van 4 a 5 meiden en oen auto-gelei der in hunnen dienst te hebben, zelf als lastdieren moeten werken. Doch het doel van dat schrijven is zeer simpel, het moet dienen om de werk lieden lialelük te maken, en hun in liet gareel lo spannen van de rijke blauwe en goeie partijen En zeggen dat den zoogenoemden middenstandsbond zich den naam heeft toogeeigend van onpartijdig Zoo loeren de ketters maar zij dolen, hé Belgen Cio Eenvraagskèn Toon WauterS, minister was, dan ook was liet deze roode zijne schuld, dat do prijzen zoo hoog waren, en alles zou goe Ikooper worden, wan neer de socialisten uit liet ministerie gesloten wierdon, dat is nu gebeurd. Doch wat is er nu beterkoop ge worden met don vrijhandel? De bloem. Toen de socialisten nog deel maak ten van het ministerie, was liet de schuld van onzen vriend Wauters, dat alles zoo duur was. Nu is het ministor Moyersoen en de bloem is in enkele da^en met II fr. den zak in prijs verhoogdNu weten de katholieken, liberalen en groenen, geen woord te zeggen, ze zwijgen als visschen over den op slag van de bloem. De aardappelen zijn duur en slecht, als onze moe ders een kilo koopon zijn er een halve kilo slechte hij. De groenten zijn zoo duur dat ze op de tafels van de werklieden en bedienden niet te vin den zijn. De katholieken en liberalen die nu alleen den baas zijn en gingen zorgen voor een beterkoop leven, doen het zoo goed dat de menschen niet meer weten van wat hout pijlen te maken. Ze gingen zorgen voor minder uitvaven de geelo en blauwe leugenaars, doch nu zij al leen als goede vrienden aan de mi nisterstafel zetelen, stijgen de uitga ven voortdurend, zoodat de inwoners daar zullen mogen voorzorgen, met veel, zeer veel bolastingen te beta len. Dat hebben de menschen te danken aan het katholiek liberaal ver bond. De Bobijnenmakers van de Vesten hebben nog geen nieuws op de vraag van fr. 1,70 per uur betaald te wordeai. Indien bij het verschijnen van deze nog geen verandering gekomen is, zal morgen Maandag door dczt3 bo bijnenmakers het werk niet meer hernomen worden en dat tot wan- jteer eene overeenkomst die zaak zal vereffend hebben. De lezers zonden goed doen dat voort to zeggen, ten einde te voor komen, dat er geene andere werklie den zich gaan aanbieden om 't werk van deze bobijnenmakers in to ne men. Bij Schelfhout Handelaar in Bouwmaterialen, had den de 7 gasten die 51 uren per week moeten werken een loonsverhooging gevraagd van 15 frank per week. De loonen zijn Ilaarworkers, 70 fr. per week. Kalk werkers, 75 fr. per week. Voermannen, 80 fr. per week. Gezien de werklieden op hunne re delijke vraag geen voldoening beko men hebben is den arbeid gestaakt. M. Schelfhout hooft zich ratjes kunnen aanwerven, 't Zijn alle man nen van de buitengemeenten. Of die kruipdiertjes het daar lang zullen uithouden, dat zal de toekomst uit wijzen. Voor de plechtige Communie In de winkels van HAND IN HAND, op do Ledebaan en Molenstraat, te bekomen Lekkeren Wijn aan fr. 3,25 de llesch en fijne Bonbons aan gematigde prijzen. Partijgenooten, koopt in uwe in richtingen. BERICHT aan de Muziekliefhebbers. Op MAANDAG 29 MEI, worden rr op nieuw leerlingen aanvaard voor •1c Solfège lessen die dan zullen beginnen. Deze maal gaat het om muziekan ten te vormen, voor onze Harmonie, die nevens onze sterke Fanfare zal gesticht worden. Partijgenooten, zendt ons uwe kin deren, spoort hun aan de edele mu ziekkunst te leeren. Nu met liet achturenwerk moet elke werker zich op de eene of an dere manier met nuttiger en verede- lender arbeid bezig houden. Wij verwachten dus uwe zonen in groot getal, zij zullen de partij en hun zelf een grooten dienst, bewijzen. Men kan zich van heden af, alle dagen aangeven, in het lokaal Haisd in Hand. Het voorloopig Bestuur der Harmonie. Solfègelessen derHarmoni® Deze beginnen morgen Maan dag om 6 I 2 ure, in hot lokaal. De leerlingen worden er aa'nvaard en zullen ingeschreven worden. Partijgenooten, zendt er uwe kin deren heen ONS PROCES Wie is er veroordeeld Is liet. - Recht en Vrijheid - of de Broeders uit het Wee- zengesticht Verleden zondag zal iedere lezer op de eerste bladzijde, don tekst van Ik t vonnis golezen bobben, uitge sproken tegen Recht en Vrijheid - in den persoon van zijn uitgever J. Bekaort. Dit fameus proces met zooveel bombast door het klerikaal blad - Do Volksstem aangekondigd, is dus afgeloopen, ra gedurende meer dan een jaar hangend te zijn ge weest. Dc rechters vonden misschien de zaak te belachelijk om er allen ernst aan te wijdon. Enfin, hot is gedaan en Recht en Vrijheid krijgt een straf om toch gestraft te worden, die is, eenmaal het vonnis afkondigen in Recht en Vrijheid en de betaling der proces kosten. De Broeders uit hot Weozongesticht hadden gevraagd Recht en Vrij heid te straffen 1. Tot het betalen van 12505 fr. schadeloosstelling. 2. Tot het verschijnen van het vonnis in 5 bladen volgens den keus der broeders. 3. Dit alles eischbaar met lijfs dwang. Ge ziet hier onmiddelijk, dat do straf waartoe we zijn veroordeeld, or eene is om te zeggen: we straffen en had de rechtbank toegelaten dat wij met getuigen ons geschrevene, kwamen bevestigen, wellicht had het proces eene andere wonding go nomen. Het gerecht nam onze vraag niet aan, want het is nu eenmaal wet,dat als men in een blad schrijft dat iemand een dief is, en die persoon spar.t een proces in tegen den schrijver, den schrijver liet niet mag bewijzen met getuigen, dat hij de waarheid heeft geschreven. Zoo is hot ook met ons geweest. Het klerikaal blad De Volksstem-^ moet de uitspraak niet goed beval len zijn want tot hiertoe lieeft het nog geen woord over gerept, zij had den er nochtans voorspeld dat den laffen schrijver...? den bok *ou toe gesnoerd geworden zijn. Dat de bevolking nu oordeele, wie er gestraft is, ofwel Recht en Vrij heid ofwel de Broeders uit't Wees gesticht J. B. Voor de stakende Metaal bewerkers van Gent. Overdracht fr. 103,96. Een groep metaalbewerkers van de Gaz geven samen 24,50. Vlas schaert Adolf 2,50. Filature du Ca nal machinisten, stokers, electri ciens, Koolvoerder, singelvoerders en maneuvermannen 06,43. Casablan ca 29,10. De Backer Florent 2,00. De metaalbewerkers van Schuermans 12,00. De Smedt Fritz en Huyon Be noit 4,75. F. F. R. drlj gasten en vier regleurs 15,00. Mens, Bayens en Van Ganzen 7,50. Schaepdrijvor Egidius 2,40. Twee regleurs Joseph en Arthur 4,00. Buys, Schellokens en Schockaert 7,50. De Filature et Tointurerie d' A lost 17,00. Het werkhuis Muller 13,00. Mathieu Philemon en Borg- moes Louis 5,60. Mannen Callebaut Fréres 26,25. Twee gebroeders De Craecker en Schellinck Jozef 10,60. De Goedt Ca- semier5,00. I)'HaeseJaaken D'Haese Frans 4,50. Van Hover Emmanuel en Trocli Jean 4,00. Atelier Schotte 3 mannen 7,40. Atelier Branteghem 8,00. De Viscose omdat elkeen zijn plicht zou begrijpen 93,55. De Neef Anastasie omdat elkeen zou steunen 1,50. Stokerij Viscose 31,10. Machi niston Viscose 54,75. Drie Electri ciens Viscose 7,00. Boxstael A. De Sa- doleer Edmond Van Gijseghem H. 10,50. Van Geert Petrus 5,00. Onder standslijst nummer 1 van het Fa briek T. e. L. X. 60,50. Atelier Waterinckx 7,00. Atelier Braeckman 7.00. F. D. C. De Witte Jozef 4,00. Huysmans X. 2,00. Cor thals Frans en gebroeders Maas 10,70. Welleman, omdai elkeen zou steunen 2,00. Machinisten F. F. R Redant enz. 8,00. Atelier De Buck 9,00. '2° lijst fabriek R. G. D. B. K, 36,75. Totaal op dezen dag fr. 33,34, Langs dezen weg wil ik al de me taalbewerkers gelukwenschen met hun solidariteitsgevoel, de strijd der Gentsche Metaalbewerkers moet do strijd zijn der ganscho werklieden klasse, het is daar hard tegen hard. ons werk moet zijn tot de laatste man onze penning gestort, ten einde de patroons te doen buigen en hen te verhinderen in de toekomst onrecht vaardige loonaftrokken te plegen. N. B. Deze lijst gaat tot Woens dag morgend Ilaolterman Gesar. Voor onze te stichten Harmonie. Gezongen door Palmyro Van den Steen in Hand in Hand 5,23. De Bruyne Frans geeft 1.00. Omdat dit een goed begin is, en er velen dit voorbeeld zouden volgen, Jan Be- kaert5,00. Stephanie De Bruyne 2.00. August Marcel 100,00. Alfred Ni chels 100,00 Totaal fr. 213,23.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2