- Geeraardsbergen. - s/lan de Werklieden nan de buitengemeenten. UIT MEIRE. Uit Lede. Raadszitting van Maandag 15 Mei. MNOVE Overboulaere. CiWij stollen vast, dat de Patroons onzer stad, zich wenden tot do werk lieden rond Aalst. Het is zeker dat die Hoeren het niet doen uit liefde voor de menschen van de Buitenge meenten maar wel met hot doel om er profijt uit te trokken. Inderdaad, de werklieden van de steden hebben dank aan hunne een dracht, een loon weten te bekomen dat vele Patroons hun met tegenzin betalen en ondanks er nog een aantal werklieden in de stad zonder arbeid zijn. Zal zich er iemand toe leenen het werk aan te nemen aan een min der loon Onze werkersbovolking houden, vast aan de loonen die we in driejaren strijd hebben kunnen be komen, en die de werkers ongeschon den willen bewaren. Zoo mogelijk nog verbeteren. gl)e vastberaden houding der werk lieden van de stad toont aan dat zij niet willen dulden, dat hunne werk- voorwaarden verslechten en daar waar deze ongunstig zijn willen verbeteren. Dat is de eenige reden waarom menige Patroons op zoek gaan naar de buitengemeenten om arbeidskrachten aan te werven, die vo^r hun voordeeliger zijn, om al dus de loonen te vrminderen waarte gen de werklieden van do stad den strijd voeren. Aan onze lezers van de buitenge meenten willen wij de ernstigheid van den toestand voor oogen bren gen, met de hoop dat zij met hunne vrienden en kennissen hierover zul len spreken. Hot is in korten tijd het tweede ge val dat we moeten vaststellen, dat menscher. van de buitengemeenten het werk van de stakers sters komen innemen, 1* De moteurbreisters van het werkhuis Limbourg hadden den ar beid gestaakt, omdat zij te weinig loon konden winnen, en 't zijn nu meisjes van Nieuwerkerken die hun vervangen, dus als onderkruipers zijn opgetreden en dat aan een zeer gering loon, 2° De mannen van Mr Schelfhout hadden sinds lang gevraagd, om hun te geringe loon wat te verbetoren. Omdat zij geen voldoening konden bekomen hebben zij den arbeid neer gelegd. Nogmaals bestatigen wij dat het mannen van de buitengemeenten zijn die zich aanbieden om dat werk van de stakers in to nemen. Deze twee gevallen moeten de werk lieden van den buitengemeenten aan zetten, dat met aldus te handelen, de werklieden van de stad geen lof spreken over zulke daden, en wan neer dat zou blijven voortduren de nöodige maatregelen zullen getrof fen worden om die onderkruiperij te keer te gaan. De werklieden wenschen eene broe derlijke overeenkomst tusschen al de werklieden, dat betrachten zij ook bij mogelijke omstandigheden, door middel van onderhandelingen met hunne Patroons. Doch wanneer eronwilisen de redenen van do werk lieden in den wind geslagen worden, dan moeten de werklieden zich ver dedigen. Dat doen ze tegen de on willige Patroons, dat zullen ze tegen de onderkruipers. Werklieden van de buitengemeen ten overweegt 't Wordt tijd H. F. NAAR SOTTEGEM. Heden Zondag neemt onze pro- pagandaclnb met vlag deel aan de feesten te Sottegem We vergaderen om l ure aan het lokaal by Coiffeur, om ons van daar in groep naar de statie Erpe-Meire te begeven, om den specialen trein onzer Aalstersche vrienden te nemen om 13,40 ure. De zitting wordt geopend om 4 ure namiddag De Sekretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting. Het raadslid Rottiers doet op merken dat hij in de vorige zit ting voorgesteld heeft ook taks te eischen op de motocycletten, au tomobiels zoowel als op de velo's, waarom die ontslagen zijn van de ge meentetaksen. De Burgemeester heeft toen geantwoord dat de ge meente het recht niet had deze twee voertuigen te belasten. Nochtans zegde Rottiers denk ik wel dat de motocycletten mogen belast wor den van de gemeente, en wat de automobiels aangaat heeft de ge meente wel het recht 1 4 te eischen van den taks die zij aan den Staat betalen. De Burgemeester vraagt aan de Sekretaris of deze in het verslag niet bijgevoegd zijn. Het antwoord is neen. Dus zal er overgegaan worden om ook deze twee voor werpen met een taks te belasten. DAGORDE 1. Goedkeuring rektning scholen, dienstjaar 1919, wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 2. 2. Goedkeuring rekening kerkfa briek, dienstjaar 1921wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. 3. Goedkeuring kasna zichtge meente-ontvanger, 1° kwartaal 1922 aangenomen. 4. Kohieren van belasting 1Q21- 1023, Roltiers hoopt de motocy cletten en de 4 0/0 der automobiels taks er te zien bijvoegen, aangeno men. 5. Goedkeuring toelagen V. O S. N. O. S. Opgeêischten en Zieken- bond. De heeren Rottiers Fr. en Daelman Fernand vragen waarom aan de V. O. S. 500 fr. toelage toe gestaan is en aan de drie andere bonden 300 fr. De heer Cool ant- woort dat dezen bond een muziek heeft, dus meer onkosten vergt dan maatschappijen zonder muziek. Rottiers en Daelman laten zien dat hij het juist verkeerd op heeft, want als de maatschappijen een uitstap willen doen met muziek moeten zij hun een afkoopen en dit valt veel kostelijker dan een eigen muziek. Rottiers betwist niet dat zij 500 Ir. eischen maar wil de gelijkheid, onder de andere maatschappijen, en zouden van den heer Cool het zelve willen zien gebeuren in plaats van voor zich zeiven te zorgen en voort de rest aan de stemming over te laten. Daarop komt de heer Blanc- quaert met een voorstel voor den dag om aan de V. O. S. 400 tr. toe te s-aan en aan de drij andere elk 300 fr. De 400 fr aan de V. O. S. wordt aanvaard met 9 stemmen te gen 2 onthoudingen. (Daelman en Rottiers) De 300 fr. voor de N. O- S. wordt goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 onthouding (Rot tiers) en beide andere 3oo frs. wor den aangenomen met algemeene stemmen. 6. Benoeming onderwijzeresgoed gekeurd. 7. Aanvraag toelagen, schoolbe- hoeftcn d.er Bewaarschool, aangeno men. 8. Vaststellen vergoeding van den heer Al eens K., toezichter der jaar markten, 50 fr. wordt aangenomen. 9. Bespreking aangevraagd door het lid den heer Cool, over verschil- lige artikelen, zal onderzocht wor den. 10 Bespreking aangevraagd door den heer Rottiers Fr. over de huwe lijken en buurtwegen. De heer Rot tiers vraagt of de huwelijken ten allen uren en dagen der week toe gelaten zijn, zoo ja, dus ook zonder verplichtende storting van iemand. Hij zou willen in deze zaak eene wijziging en taks eischen. Dus stelt hij het volgende voor Den Maandag tusschen 8 en 12 uren en 2 tot 6 uren, i5 fr., den Dijnsdag zelfde uren, 50 fr., den Woensdag van 4 tot 6 uren namiddag, 5 fr den Donderdag van 8 tot 12 en 2 tot 6 uren, 20 Ir den Vrijdag van 4 tot 6 uren namiddag, gratis, en den Zaterdag van 8 tot 10 uren. 40 fr. Dit voorstel kwam aan de meer derheid van den raad nog al raar voor' toch werd het met algemeene stemmen goedgekeurd, om in on derzoek te brengen. 11Goedkeuring bestek der land- bouwwegen, wordt aangenomen. 11. Geheime zitting over den veld wachter. Dit loopt over eene tucht straf aangevraagd van den toezich ter jegens veldwachter De Backer. Daar de verklaringen van voor noemde veldwachter gegeven aan den Burgemeester overeenstemt met het onderzoek van raadslid Rottiers, ten huize waar het feit is voorgevallen, verdient De Backer geene tuchtstraf maar enkel de sim pelste straf die er kan toegepast worden Dit wordt dan ook bij meerderheid van den raad aange vraagd. De zitting eindigde om 6 ure 1/4. Zondag 1.1. had hier de huldiging plaats van den plaatsvervanger van wijlen M. Woeste, namelijk M. Van Nieuwen hove, volksvertegenwoordi ger wisselagent, sekretaris van dit en dat en een en ander, volgens eene uitgave van Geeraard, eene ontelbare reeks funcliën vervullende. Diezelfde Geeraard, die nog al eens ook over de hooge loonen een woord spreekt en er niet cp ziet do socialisten uit to maken voor al wat slecht is, zal heel zeker niet gezien hebben dat er rn de betooging een heele groep wil demans geweest zijn. Zeker zal Geeraard schrijven dat wij nog nooit zoo een deftige betoo ging gehad hebben. Alles te samen telde de stoet 500 man, muziek, tur ners en scott maatschappijen, maar wie zich bijzonder hebben onder scheiden waren de Aalstersche tur ners en andere stokslagers, die nog steeds hunne uitdagers gewoonte, zwieren met stokken, huilen en" tie ren hebben behouden. Zoo is er oen bende zich voor het Volkshuis komen plaatsen om te roe pen en te tieren, en door hunne uit dagende houding, dachten ze mis schien dat er zich een of andere on zer mannen zou lateu bewegen heb ben, om op hun gehuil 't antwoorden. Wij zijn er gelpkkig om dat onze mannen, slechts de schouders heb ben opgehaald voor deze gemeene streken, en wij dringen bij odzo vrienden aan, opdat zij zulks in de toekomst nog zouden doen, en zich niet het minste storen om 'tgehuil van wildemans. Onze bevolking zal het best oordeelen over onze hou ding, als wij stoeten inrichten en de houding der deftige lieden van Zon dag 1.1. E. C. Oproep aan de Beschermleden der Turnafdeeling. ZATERDAG 3 JUNI aanstaande, om 8 ure 's avonds, algemeene op roep voordo bescherpleden der Turn afdeeling. Belangrijke mededeelin- gen. Elk weze op post en bronge een makker mode. Partijgenooten wordt Beschermlid onzer Turnafdeeling. Steunt onze jeugdgroepen. NAAR SOTTEGEM. De partijgenooten welke de reis mede maken vergaderen aan het lo kaal Volkshuis, om 12 3/-1 ure, om in groep met Turners en Muziek te vertrekken naar de statie. OPGEPAST De trein vertrekt te rug uit Sottegem om 9 ure stipt, bij eenkomst aan de statie te Sottegem, om 8 3/4 ure en. S. M. VERBROEDERING. Uitkeering van den deel op don aankoop van Winkelwaren Dijnsdag 28 Mei van n. 1201 tot 1250 Donderdag 1 Juni van n. 1251 tot 1300 Vrijdag 2 Juni van n. 1301 tot 1350 telkens van 2 tot 0 ure namiddag,"ten bureele der maatschappij. Vriende lijk verzoek het lidboekje mede te- brengen en de briefjes in een omslag te willen steken met het totaal be drag der aankoopen er op geschre ven. Het Bestuur. HUISMOEDERS. Bezoekt de winkel onzer samenwerking. Verge lijkt de waren en de prijzen en gij zul t er uwe aankoopen doen. Men kan er bekomen waren van de beste hoedanigheid en aan konkureerende prijzen. 2 0/0" deel terug aan de ver bruikers onzer inrichting. Kostuums, allerhande keus van zo- merartikels, voor mans- en kinder- kostumen, eerste hoedanighetd van stoffen, verzorgd werk, aan onge- loollijke pryzen. Werklieden, huismoeders, koopt in de samenwerking, en gij helpt mode aan de strijd tot verbetering van uw lot, gedenkt dat samenwerking wel stand brengt en wereldvrede. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 2-12,01 Gezongen door Gustaaf Spiliers rondgehaald door Gustaaf Trogh 3,90 ÜMpdat M. Robert hem een nieuwen hond kocht 0,25. En dien hond een plak draagt waarop te lozen is, on der mijn dwang moet gij werken0,25. Als dien hond gedaan beeft met men schen plagen loont hij naar zijn kot, De Clereq 0,25. Omdat de christene zich goed gedragen hebben in hun stoet 0,25. Omdat zij kinderstreken vertoonden voorliet Volkshuis 0,25. Een valse gespeeld door hot orkest Art. Coppez 8,35, Totaal fr. 13,50. VOOR DE TURNERS Een lied door Clovis De Vlaminck bij Alfons Willekens, rondgehaald door Hubert De Nutte 4,20. Een lied doorCyriel De Nutte bij Willekens, rondgehaald door Emiel Meyer 3,75. Een lied door Clovis Vlaminck bij denzelfde, rondgehaald door Hubert De Nutte 3,10. Totaal fr. 11,05. Voor het Muziek. Gezongen door Cvriel De Nutte, bij Alfons Willekens, rondgehaald door Hubert De Nutte 3,10. Gemeenteraadszitting van 19 Mei. De heer Burgemeester opent de zitting om 8 1.2 ure. Aan de dagorde staan slechts een 7 tal punten. Punt 1. Concessie op het kerk hof. wordt aangenomen zonder be spreking. Punt 2. Gemeenteontvanger. Borgtocht. Voorstelling. Schepen Van de Steen geeft hierover uitleg. De borgiocht wordt vastgesteld en aangenomen. Punt 3. Middelbare jongens- en meisjesscholen. Begrootingen 1922. Na lezing dezer begrootingen.wor- den deze goedgekeurd door G stem men tegen Sonthoudingen der katho lieken. Punt 4. Gemeentekrediet. A. Leening voor de trottoirs. Deze wordt aangenomen. Leening van aandeel in de maat schappij der goedkoope woningen. Schepen Van de Steen geeft uitleg over dezo kwestie. Als we willen bij tijds gereed geraken, moeten wij op voorhand all<-s voorzien. Hy ver meent dat de raad eenparig zal ak koord gaan om de goedkeuring aan de leening van 10,000 fr. te geven De stad zou dus in de te stichten maatschappij inschrijven voor200,000 franken. Bij eenparigheid wordt deze leening geedgekeurd. Punt 5. Teekenschool. Te ne men maatregelen. Schepen Van de Steen geeft lezing van een schrijven van den heer Gouverneur aangaand® deze kwestie. Eene belangrijke rede kaveling, waaraan de heeren Van den Bergbe, De Clereq, Do Wit, katholieken deelnemen, grijpt plaats. Burgemeester Behn antwoordt, evenals schepen Van de Steen, die de nooaige inlichtingen verstrekt en ten slotte voorstelt, de Teekenschool en de Nijverheidsschool te versmel ten. Dit wordt na vrij lievige discus sie aangenomen met G stemmen le gen 5 der katholieken. Punt G. Begrootingen der stad en van het lager onderwijs. Heer Van den Bergho beknib belt de som van 15,00 franken, in het budget voorzien als afkorting op honoraria Van Neck, bouwkundige, die de plans maakte der school. Heer Van den Bergbe beweert, dat dezen heer reeds te veel heeft ont vangen, hij zou dus aan destad moe ten terugkeeren. Schepen Van de Steen zegt, waar om hij deze som in liet budget heeft voorzien. Er is bier geen sprake aan den heer Van Neck geschenken te doon. Hij deelt den raad overigens mede. dat den heer Van Neck, het wachten moede, tegen de stad een rechterlijk geding zal inspannen. Wij mogen ook de zaak niet in het belachelijke trekken. Eene hevige discussie volgt weer hierop. Ten slotte wordt het budget aangenomen met G stemmen tegen 5. In geheime zitting wordt een goed keurend advies gegeven over de inbescbikbaarheidsstelling van Mej. Sonck, als onderwijzeres. Op voorstel van gezel Van Seven- coten wordt er met algemeene stem men, min eene onthouding aangeno men, aan de boeren fabrikanten der stad een schrijven te richten, om hen te verzoeken, zooveel mogelijk, de werklieden der stad aan het wérk te houden in plaats van ze af te dan ken en te vervangen door buiten- menschen. Den Uitslag van den Tombola van verleden Zondag 21 Mei, heeft de volgende prijswinnende nummers gegeven 3148 - 3135 - 5418 - 3366 4409 - 5683 6247 - 4478 3157 - 2442 - 1757 - 7007 1082 3530 - 2786 - 6899 1201 - 7997 - 4020 - 1533 7505 - 6616 - 2074 - 5517 1095 2579 De prijzen mogen afgehaald wor den tot 25 Juni 11a dien datum blijven zij den eigendom der Fanfaren De Voorwacht. STRIJDPENNING. Omdat Benoit Bolle geen schoon magere hesp mag 0,25maar een schelle kaas van 7 centimeters dik. 1 l breed en 20 lang 0,25; och arme Maria, 't is non dikken maar nen lekkeren 0,25't is best ook dat Mie zelf komt alle 8 of 10 dagen 1.00; omdat Alfred Stichelmans danst met zijne zuster 0,'25 en dat hij valt 0,25. zijne vrouw zogt blijft hier 0,25; om dat zijne vrouw kwaad is 0,25 om dat hij valt met zijne zuster 0,25 daarmee zijn wij 't akkoord 0,25 om dat Adeline zegt Rosa de andere vraagt welk uur het is 0,25 omdat Pee Van Snick vraagt aan zijne vrouw om te dansen 0,25 ik dans met u niet want gij kunt niet dansen 0,25 de weduwe Duvm moet er op 0,25 omdat Fred Gryseols monsoir do poche un de Paris 0,25 aan Poli door vraagt riekt er aan 0,25. Totaal fr. 4.75 VOOR RUSLAND Omhaling sigarenmakers 23,00. VOOR DE VLAG Voor de vlag van do Propaganda- club Moerbeke, vorschillonde zetten 23,80 fr. Gemeenteraadszitting van 10 Mei 1922. Na lezing van het verslag der vo rige zitting vraagt gezel Cosyns het woord, om, te protesteeron tegen de handelwijze der klerikale meerder heid, betreffende de door het sche pencollege bijeengcroepene gemeen teraadszitting van 27 April en waar op geen enkele kattekop zijn gowij- don neus heeft komen wyzen. De burgemeester verschoont zich en «verklaart dat hij ziek zijnde do gemeenteraad per brief verwittigd had niet te kunnen komen. Dat is waar, zegt Cosyns, maar de andore vier konden dat ook doen als ze be weren, iets wat heel zonderling is dat als de burgemeester ziek is, al de katholieke leden belet zijn en den tijd niet vinden om hunne medeleden te verwittigen. Schepene Moert tracht zich en zijne politieke vrienden uit den slag te trekken, maar het is er naar. De vent was belet, ja (en eenige oogen blikken voor datdezittingmoest geopend worden, loopt hij nog-de straat over om pieperkenduik te spe len. Schepene Maesfranck zijn koe moest 'nen polka dansen, dus ook beletsel. Blonde Pie was reeds van zes uur aan 't gemeentehuis, doch was nadien verloren geloopen, dat is toch ook beletsel. En eindelijk hebben we de nachtegaal van Plan ken, die hadt mon onderweg met een lijmstokje opgevangen en daardoor kon de jongen ook niet op de zitting tegenwoordig zijn. Ziet ge, allemaal beletsols,onvoorziene gevallen. Daar is niets aan te doon of in te brengen en Cosyns moet zich tevreden stel- met zijne vraag, om wat min met do loden der tegenpartijen den zot te houden, nog eens te herhalen. Daarna vraagt Schepene Meert aan den burgemeester, om punt 7 der dagorde eerst te behandelen. Dit punt betreft don verkoop uit ter hand van eene partij meersen, welke men door konkolfoes en uit politieke vij andschap aan een huurder wil ont nemen, ten voordeele van een gewe zen kandidaat der katholieke lijst. (Deze verkoop werd in zitting van •1 April gestemd door de katholieke meerderheid tegen liberalen en socialist. Schepene Meert speelt nogmaals de advokaat van zijn boezemvriend Petrus en niettegenstaande een pro test ingediend bij den heer Gouver neur tegen dezen verkoop. Niette genstaande nog andere liefhebbers zich als kooper hebben doen kennen, niettegenstaande nog andere bezwa ren, wordt den verkoop wederom door de katholieke meerdorheid go- gestemd. Om hun politiek geknoei in dezen verkoop te verbloemen, wijst schepene Meert er op, dat er drie brieven ingekomen zijn, die van dezelfde hand zijn geschreven maar door vcrschillige personen zijn go- teekend. Daaraan, ziet go, van waar do poli tieke knoeierij komt, zegt hij. En dan komt de verklaring dat hij per soonlijk twee onderteekenaars heeft gesproken, en dat deze twee perso nen na hem gehoord te hehbch, elk een brief hebben ingezonden, waar bij zij verklaren zich niet te verzet ten tegen den verkoop uit ter hand aan zijn vriend Petrus. Deze boido brieven zijn in gelijken opstel en.,, geschreven met de machine Ja. dat een boerken een schrijf machine ter zijner beschikking heeft is toch zoo wonderlijk niét, hé meneer Meert. Er gebeuren zooveel wonderlijke dingen die geen wonder riieerzijn. Onlangs zag ik in een pro ces voor eerroof iemand gebruik maken van feen brief geschreven en onderteekend door iemand die noch A noch B kent, en waarom zouden Donksken of een Cosyns dan over geen schrijfmachine kunnen beschik ken. En burgemeester en schepenen, en heel do katholieke rommel mogen nu, omdat zij het niel ongestoord hebben kunnen doen, de zaak lastig vinden zooveel als ze willen en stem men gelijk zij willen, wij, wij noe men het eene politieke schurken streek en zeggen mot onzen vriend Cosyns Uit ter hand vorkoopen is personen bevoordeeligen, daarom als er moet v u-kocht worden, doe het in het openbaar, dan kan iedere in woner gebruik maken van zijn recht.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3