i Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Verleden Zondag hebben 5000 betoogers de klerikale forteres Sottegem overstroomd Dien dag zal met gulden letters in het geschiedenisboek der Socialistische Partij gegrift worden. De Socialistische Feesten te Sottegem. Redevoering iUu Jaar 2& Prijs per nu miner >3 cenliemeii 4 Juni 1922. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijneu. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. l)e strijdpenning dio dezelfde week -moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weide^traat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteokende brieven worden niet opgonomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar BUITEN RELGIE. fr. 1,95 3,7? 7,50 fr. 15,00 Indrukwekkende planting van een eerste Rootle VaandeE Er zullen ongetwijfeld veel oude propagandisten geglimlacht hebben, als rij lazen dat er te Sottegem, in het hart der provincie Oost-Vlaan- deren, grooto socialistische feeste lijkheden zouden plaats hebben ter gelegenheid van de inhuldigingoener roode vlag. Dat mirakel is Zondag gebeurd. Voorden oorlog was er te Sotte gem geone socialistische organisatie recht te houden. Enkele moedigen staken van tijd tot tijd wel de hoof den bijeen om over het socialisme te spreken, maar hot was er al moé. En dezen die er heen gingen om het socialistisch woord to vorsprelden, werden er dikwijls uitgescholden en geslagen door oen© massa onwe tenden, opgezweept door fanatieke machthebbers. Er is voel vorandord gedurende de laatste jaren Het socialisme heeft thans diep wortel geschoten in Vlaan deren. Het is onuitroeibaar. Dat leest gij bij elke betooging op de gezich ten onzer buitenbevolking. Dat ziet gij in de talrijke deelname der jeugd aan onze optochten en feesten. Sottegem mag voortaan tot onze roode vestingen gerekend worden. Onze geestverwanten tellen wij er niet meer op de vingers. Zij zijn thans mH honderdon die tier zijn over hunne overtuiging en stout met hunne roode vlag naar buiten ko men. Dat hebbon wij Zondag met vreugde en geluk vastgesteld. De algemeene indruk. Toen we om 9 ure 's morgens te Sottegem aaikwamen, werden we reeds welkom toegeroepen, door een prachtige spandoek geplaatst in het het begin der hoofdstraat dier ge meente bij middel van groote staken omringd niet hot prachtige meigroen en op hun top roode vlaggen die voor de eerste maal te Sottegem wapperden. Veel volk was er reeds en wij be merkten vooral veel buitenlieden uit de omstreken die bij middel van cir- cuiairen op do hoogte waren ge bracht der feestelijkheden. Verscheidene kwamen ons al reeds tegemoet met het roode bloempje in het knopsgat. In het lokaal was er reeds veel be woging. Op de Groote Markt was er door onze mannon een groote kiosk opge timmerd,prachtig versierd met groen en roode vlaggen. Eenige, minuten nadien kwam een vrachtauto van Aalst aangereden, met het noodige materiaal, want de katholieken haddeu hun fanatisme zoover gedreven, van ons hunne pu- pittor8 te weigeren van hun muziek, voor op onze kiosk to plaatsen. Enfin, alles liet het beste verhopen. De aankomst der lö groepen. Om 11 ure kwamen onze vrienden van Ronseaan met hunne machtige harmonie - De Verbroedering en hunne Accordeonisten maatschappij vergezeld van honderden en honder den gezellen en gezellinnen. Eene massa volk stond hun op te wachten. Spoedig in rang, eene krachtige marsch wierdt gespeeld en vooruit midden de grootste verwondering der bewoners die dit machtig mu ziekkorps bewonderden. Op de Groote Markt speelde deze Harmonie een zeer prachtig en kunstvol Qoncert, voor eene massa toehoorders. Een bloemtuil wordt aan den chef in naam van den Soc. Propaganda- club overhandigd. De Accordeonistengroep werd ook fel toegejuicht. Zoo eindigde don morgen, en alles liet voor 's namiddags het hoste verho pon. De massa beioog*i»s groeit aan. Om 1 ure kwam Audena&rde aan, met zijn Hinken Turngroep en andere partijgenooten. Om 2 ure was hot do beurt aan de groepen van het Arrondissement Aalst, die met bijzondere treinen aankwamen. Wat oen volk, wat een volk, met moeite stelde die menigte zich in rang, het was reeds een echte stoet. Rond 3 uren kwamen de laatste vreemde bezoekers binnen. Het wa ren onze vrienden van Gent. Maar inmiddels was Wetteren aangeko men, per tram en met meer dan hon derd wielrijders. De betooging. D*ze zette zich om 3,10 ure in be weging. Zij was prachtig. Al dio roode bloemen, dio roode vlaggen, die roo de guirlanden, gaven onder de heer lijke zon, aan de menigto een tinte ling van blijden geestdrift. Wij zagen den stoet in eene dor smalie straten die to Sottegem nog talrijk zijn. Eon spandoek opent mot de indruk wekkende, fiere spreuk PLAATS VOOR DE WERKERS waarachter een groep socialistische wielrijders van Ledeberg stapt. Do harmonie ^Vrijheid door Broederschap is aan de eer. De Propagandaclub Cesar Do Paepe het Soc. Onderwijzers- syndikaat, de Soc. Oud-Strijders, de Propagandaclub en do Jonge Wacht van Gentbrugge, de wijkclub Rij- hovelaan, de Fabriekarbeiders, de Houtbewerkers, omringd van tal- rij ko Gentsche partijgenooten waren meê gekomen. De vlaggen der Gemengde Vakken en der Broederlijke Wevers, (het fa meuze koevel) van Wetteren, mot een honderdtal fietsers. Noemen wij verder in een adem, om ons verslag niet te zeer uit te breiden, de soc. Propagancaclub van Avelghem, do harmonie Verbroe dering* van Ronso, met verschillen de vlaggen en talrijke gezellinnen en gezellen, do Accordeonisten van Ronse, de mooie Turnkring van Au denaerde met de vlaggen van do Bouwwerk!iedon en dor Textiolbe werkers de kloeke Turnkring van Deftinge do fanfare Verbroede ring*, de machtige groep Turners, verschillende vlaggen van Geeraards bergen: de soc. Propagandaclubs van Onkerzeelcen Nederboelaero, do twee roode gemeenten do soc. Mijnwer kers van Tollenboek, do soc. Propa gandaclub van Schendelboke do fanfare»; De Voorwacht de heer lijke Turngroep met d« blakende roode petten, verschillende vlaggen der Vakbonden, van Ninove de groep van Denderleeuw onaa wak kere kameraden van Meire met hun- ne vlag onze vrienden van Nieu- i werkerken Hofstade en Leie 1 de fanfare Hand aan Hand f de soc. Oud-Strijders, de bui tengewoon sterke on fiinke Turn- j kring, verschillende vlaggen met een lOOOtal gezellinnen en gezellen, van j Aalstten slotte komen onze vrien den van Sottegem met hunne nieuwe Vlag, die zij omringen terwijl zij zingen dat het een aard heeft. Dp de Iilarki Omstreeks 4 3/4 uur was hot als de stoet op de Groote Markt aankwam. Van op het versierd verhoog zien wij hem voor de tweede maal defileeron. Do betoogers zijn zeker ten getallo van 5,000. En wat een orde en tucht Middenin do betoogers staat het standbeeld van graaf van Egmont. Hij glimlacht bij het aanschouwen der moderne proletarische ridder lijkheid, die alles trotseert om do moderne dwingelandij af te werpen. De markt ziet weldra zwart van het volk en nadat gezel Flips, Secre taris der vakbonden van Aalst,onzen vriend Anseele voorgesteld heeft, neemt deze hot woord to midden van de grootste aandacht en nadat de menigte hem eeno geestdriftige ovatie heeft gebracht. Na de'overhandiging van de nieu we vlag door gezel Anseele, trad een klein lief meisje naar voren dat hem een prachtige bloemenkorf overhan digde. Dit plechtig oogenblik was symbolisch. Hot was de jeugd dio hulde bracht aan do oudoren, die spijts alles don strijd bobben volge houden en hem hebben gewonnen. Redevoering van E. Anseele. Gansch Vlaanderen noemt met go- luk deel aan deze eerste roode vlag- inhuldiging te Sottegem. 'tls het bewijs dat hot socialistisch zaad, dat door de ouderen met zoo- voel moeite werd verspreid, weelde rig opgeschoten is. Hoezee voor den oogst Hoezee voor de toekomst (Donderende toejuichingen). Er was geen slechteren bodem voor de ontvoogding der werkers dan Vlaandoren. Maar het socialisme is gekomen, en heden vieren wij met trotsch en vreugde den vooruitgang van onzon strijd. Waarom heeft Vlaanderen ons ge loofd Omdat wjj in onzen kamp voor de verdrukten voor niets zijn terug geschrikt. Zij hebben aan ons volk de waar heid gepredikt. Armen van Vlaande ren, hebben wij gezegd, als gij wilt gered worden rekent alleen op u zelf. Als gij u zelf niet redt zal nie mand het voor u doen. Die waarheid is ingeslagen. En do armen van Vlaanderen hebben in zich zelf geloofd. Mot honderden en duizenden zijn zij naar het socialisme toegestroomd. Wij bobben ook gozoid Werkers van Vlaanderen, laat u niet verdee- len. Geef aan uwe Waalsche broe dors uwe rechter hand, aan uwe kristene broeders uwe linkerhand. Zi.in uwe taal of uw geloof niet do- zelfden, gij zijt allen éón in het lij den. Alzoo rees in Vlaanderen het socia lisme op als een beeld van verzoe ning. Als het symbool van de wer kersverbroedering, beschenen door de zon van de vrijheid, is het socia lisme in Vlaandoren getreden en gaat het van den eenen triomf naar don andere. Voor enkele jaren hadden wij in Vlaanderen enkele groepen en wei -fiig roode vlaggen. Thans zie ik hier voor mij dat plein vol van partyge- nooton, en boven hen wapperen overtalryke vlaggen. Er is byna in gansch Vlaanderen geen enkel plaatsje meer of wij hebben er onze gekozenen in de Kamer, in don Se naat, in don Provincieraad of in de Gemeenteraden. Onze vakbonden hebben honder don duizenden leden en in hetkriste- lijk Vlaanderen hebben wij meer loden dan de kristenen. Onze coöpe ratieven reizen als uit den grond op. terwijl de bestaanden zich uitbreiden en verrijken. De patroons beschikken niet meer alleen over onze loonen. Zij zijn dik wijls verplicht aan onze wenschen toe te geven] of met ons van gelijke tot gelijke in de gelijktalligo com missies te discuteoren. Als wij in België liooger staan dan taalstrijd, godsdienst en fanatisme, verbroede ren wij ook met de arbeiders aller landen. En te beginnen van heden behoort de vlag die gij inhuldigt niet alleen tot het Belgisch socialisme, maar ook tot de gansche werkers- internationale, dio ijvert voor wel stand en vrede. Als wij de sterke eenheid in onze rangen bewaren staan er aan de werkers nog schoone dagen te wachten. De socialistische strijd is schoon. Hier voor mij staat het standbeeld van don dubbelen martelaar Egmont. Hij is gestorven voor de vrijheid van geweten en voor de verlossing van de drukkende Spaanscho overneer- Zooals hij vechten wij voor de vrij heid van de menschheid. Dat zijn voorbeeld onzon mood stale en ons bereid maken tot opofferingen. Vrienden van Sottegem, verdedigt goed uwe nieuwe vlag, symbool on zer idealen. Bij eiken slag, bij eiken laster steekt haar in de hoogte. Socialistische maaiers van Vlaan deren, klopt uwe zeisen, scherpt uwe sikkel voorden rij penden oogst. Verzorgt den grond die gij bewrocht hebt. Houdt het oog gericht op nieu we velden van bevruchting. Hoe be ter do landbouwer, hoe beter de oogst. Hoe scherper de zeisen en de sikkels, hoe lichter hetfwerk. Voor uit voor den rij penden oogst van het socialisme, in Vlaanderen (Ovatie.) De Concepten. Do verdere feestelijkheden, gingen daarna hun gang. De fanfare.Hand aan Hand van Aalst opende de reeks concerten, en werd na ieder stuk krachtig toege- juichd. Ook werd in naam van den Club van Sottegem eene prachtige bloe menkorf aan den Muziekchef over handigd. Het Turnfeest. Do dappere Turnkring van Ninove gaf een prachtig feest. Vooral de oefeningen der meisjes vielen zeer in don smaak van jiet publiek en werden meermaals door toejuichingen begroet. Kortom gansch dit feest heeft be wijs geleverd dat Ninove onder lei ding staat van een bekwame turn- moester, dio eere haalt van zijn werk. Wij foliciteeren onzen vriend Blon- deel en hopen dat we voorlaan op hem zouden mogen rekenen. Een prachtige bloemtuil werdt hom dan ook overhandigd. De reeks Concerten werdt gesloten door de Fanfare - De Verbroedering* van Geeraardsbergon. Ook onze vrienden muziekanten hebben bewijs geleverd van samen hang en studie. Den Bestuurder Hooghuvs is dan ook door onze vrienden van Sottegem geluk gewonscht en oen prachtige bloemkorf overhandigd. Zoo sloot dit prachtig feest die op de bevolking van Sottegem de groot- ston indruk zal nagelaten hebbon. Een laatste woord aan onze vrienden van Sottegem. Verleden Zondag hebt u do vrucht van uwe enkele maanden arbeid ge noten. Ge hebt gefeest, en ge hadt het verdiend. En nu vooruit, voort gewerkt, de syndikale beweging aangevat, om dat we toekomend jaar misschien schien nog een grootschor feest zou den kunnen geven. De partij rekent op u, dat u voort uwe krachten zult wijden aan de verspreiding onzer geliefde gedach ten, tot den triomf van het sociali stisch ideaal. J. B. BEDANKING. Langs dezen weg sturen wij onzen wclgemeendon dank, aan al onzo vrienden partijgenooten die hunne onschatbare medehulp verleend heb ben aan liet wellukken onzer inhul digingsfeesten. Wij beloven hun, dat wij hunne voetstappen zullen volgen, om ook van Sottegem eene sterke roode ves ting te maken. Nogmaals, hartelijk dank. De Soc. Propagandaclub van Sottegem. Plaatselijk Komiieit voor Arbeidérsopvoeding. Afdeeling Aalst De partijgenooten welke wenschen lid te worden van het socialistisch opvoedingskomiteit, kunnen zich la- ton inschry ven op 't bureel van gezel Haelterman. De bijdrage is bepaald op 1 fr. (éón frank) por jaar. HET BESTUUR. uitgesproken door Qezel Alfred Nichels, tijdens de bespreking der begrooting van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in de Ka merzitting van Donderdag 18 Mei. Gezel Nichels.Mijne heeren, in eeno zitting van den ministerraad onder het vorige ministerie is een overeenkomst gesloten geworden, waardoor men aannam dat rekening zou gehouden worden met het getal bekomene stemmen door de verschil- ligo partijen in de gemeente kiezin gen, by de benoemingen van do bur gemeesters. Wij dachten toen dat do hoer Car ton de Wiart, destijds minister van binnenlansche zaken, de man zou zijn die iiet gegeven woord of die overeenkomst zou geëerbiedigd bob ben. Het getal roclamatiën en op merkingen op dit opzicht door an dere collega's gedaan zoggen ons reeds dat men met die vingerwijzin gen geen rekening heeft gehouden. Wat mijn arrondissement betreft, heb ik dezelfde opmerking to maken. Het spijt ons te zien dat die op merkingen altijd van den zelfden kant moeten komen. Tot hiertoe heb ik geen klacht van dien aard gehoord, vanwege onze katholieke medeleden. Ik begrijp hot de katholieken, zijn tevreden over de benoemingen van de burgemeesters. Wanneer de ka tholieken in minderheid zijn in oenen gemeenteraad, in voel gevallen

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1