In de Kamer. Aalst. Het Weezenbloempje Voor hef behoud tan het Nationaal JCrisisfonds an de werklieden van de stad en buitengemeenten. XDerkersbetangcn. noemt men een burgemeester uit die katholieke minderheid de wensch van de meerderheid wordt over het hoofd gezien. Ik zeg dat die handelwijze niets anders is, dan de misbruikmaking van een ambt. Die handelwijze is het bewijs dat du c.o rica'e ministers zich dooi* den partij haat laten drijven. Ik hoop dat wij aan dat stelsel een einde zullen stol len door het stemmen van eeno wet, die de benoeming van de burgemees ters aan de gemeenteraden dus aan de kiezers zal overlaten. In mijn arrondissement hebben wy toch zulke treffende feiten aan te stippen die aanleiding hebb< n ge geven tot veel opspraak en ook in geonan deele de achting voor den minister van binnenlaudscho zaken, destijds den heer Carton de Wiart, hebben doen stijgen. Wij hebben, in Denderhautem,- eeno groote gemeento, eene opposi tie zien verkiezen van 7 loden^ogen 4 katholieken. Die 7 hebben een kan didaat burgemeester voorgesteld uit de I katholieken is de burge meester benoemd geworden. En dat men ons niet kome zeggen dat de voorgestelde kandidaat niet waardig was bet ambt van burgemeester waar te nemen. Neen, want wanneer de beide kandidaten, de katholiek en de opposant moesten in de weeg schaal komen, zou er nog veel te zeg gen zijn op deze die thans hurge meester is benoemd. Wij hebben in Meire oenegoineon teraad waar 2 oppositiepartijen sa men do meorderheid vormen zn verkiezen de schepenen en zijn eens om een kandidaat burgemeester voor te stellen. Iedereen verwacht do be noeming van dezen kandidaat en weerom wordt do burgemeester in de minderheid van katholieken be noemd, In Georaardsbergon, waar mijne 'vrienden meer dan 259 stemmen meer hobben behaald dan do katho lieke partij, en waar het getal ge meenteraadsleden even gelijk is, hebben wij gozion dat onze achtbare vriend Guillaume De Nauw, de te genwoordige senator van hot arron dissement Aalst-Audenaorde, is van kant gezet geworden, hij die gedu rende gatisch do oorlog al zijnen tijd, al zyne macht en zijne krachten heeft bestQed aan deontelbare open bare werken die gesticht geweest zijn tol ondorsteuuing en voeding van het volk terwyl wij nu zien dat tot burgemeester een katholiek wordt benoemd, oen man die, gedu rende al dien tijd, niets anders hoeft gedaan_ dan geëten en gedronken en niets gemeens had met instellingen, dienstig voor het arm en lijdende volk. Zulke benoemingen roepon wraak. In allegevallen zou men moeten kun nen zeggen dat de minister zich bo ven de partijen stelt, maar ongeluk kiglijk hij is enkel de dienaar zijner party geweest. Wy wachten nog altijd op de be noeming van den burgemeester van Denderleeuw. Daar is ookeenegroote meerderheid's oppositie tegen do katholieke partij gekozen. De kandi daat is een bejaard man die, gedu rende meer dan 25 jaar, tegen de ka tholieke partij heeft gestreden en mischien is zulks eene misdaad, ge zien hij tot heden nog altijd niet is benoemd ondanks het een man is, die een onberispelijk verleden achter den rug heeft. Ik hoop dat de huidige minister van binnenlandsche zaken min of meer zal herstellen wat slecht is ge daan geworden door zijnen voorgan ger en dat hij nu in Denderleeuw, als burgemeester, den man zal noe men voorgedragen door den gemeen teraad en gekozen door het volk, wiens volle vertrouwen bij geniet. Ziedaar enkele opmerkingen die ik te maken had en ik sluit den wensch uitdrukkende dat wij dergelijk vraagpunt in het vervolg niet meer zullen moeten boeken. Volgende vraag is gesteld door onzen vriend Niehels aan den Heer Minister van Spoorwegen. De werklieden der lyu Brussel- Denderleeuw uiten bittere klachten over het feitdatze dagelijks bij hunne terugreis als vee in de wagons op eengestapeld worden. Daar degrooto hitte voor de deur staat, ware het te wenschen dat het beheor zoo spoe dig mogelijk maatregelen treffen zou daar anders ernstige ongevallen zich zouden kunnen voordoen* Persoonlijk heb ik mij over sommi ge toestanden willen overtuigen. Trein 3053 is alle dagen zoozeer bezet dat minstens *200 reizigers moe ten rechtstaan. Trein 2822 op Vrijdag 10. Reeds in 't vertrek van Brussel Gronnlei ston den 120 werklieden recht. In Bor chem kwamen er nog DO bij. Op trein 3057 zelfden dag was er plaatsgebrek voor 150 werk!inden. Dit gebeurt alle dagen en er wor den geen maatregelen getroffen. Er is nochtans eon oplossing. Trein 2818 wordt verboden aan do werklieden voor Denderleeuw. Laat do werklieden aan dien trein toe; versterkt den trein door 0 rij tuigen tot in Denderleeuw en al do. weékabonnenten voor Denderleeuw die nu trein 2822 en 3057 benuttigen zullen 2818 gebruiken. Mag ik den heer Minister bidden deze vraag welwillend te onderzoe ken Vraag (in't Vlaamsch) van Gezel Niehels. Gedurende do maand December van 't jaar 1921, hebben er een acht tal (8) hoofdtreinwachters uil Aalst verplichtgeweest overuren temaken, die zij tot heden nog niet zijn betaald geworden. Nochtans volgens de voorschriften van het bijzonder bevel nr226 van 1 (Jetober 1921, artikel 32, 2®§, moeten die maandelijks uitbe taald worden. Zou de heer minister me niet kun nen zeggen om welke reden die hoot 1 trein wachters nog niet zijn be taald en wanneer hij denkt dit te kunnen vereffenen Antwoord (in 't Vlaamsch) We gens het groot getal soortgelijke voorstellen, heeft men enkel onlangs kunnen beginnen met het nazien van do staten der aan het personeel van Aalst toe te kennen vergoedingen. Maatregelen zijn getroflVn om be doelde vergoedingen maandelijks uit te betalen. Wij laten hieronder het wetsvoor stel volgen door onzen vriend Wau derteekend is door onzen Voiksverte ters ter Kamer neergelegd en die on genwoo? diger Alfred Niehels en nog andere socialistische Volksvertegen woordigers. Wij geven het zooals hot verscho nen is in hot Arbeidsblad van de maand Maart, waaruit de werklieden te meer zullen kunnen besluiten dat hot de socialistische Kamerleden zijn rlio zich hot lot der werkloozen van de steden en buitengemeenten ter harte nemen, en door do wet hun do werkloozen steun willen verzekeren. u Op 2 Maart 1922 werd door den lieer J. Wauters bij de Kamer der Volksvertegenwoordigers een wets voorstel ingediend met betrekking op de verplichte bijdrage der ge meenten in do kosten van het Natio naal Ivrisisfonds. In de toelichting wijst do steller erop dat bij koninklijk besluit van 31 December 1920, houdende instel ling van het Nationaal Krisisfonds dat ten doel heeft liet werk van soli dariteit der Voorzorgskassen, door een te algemeene en te langdurige werkloosheid uitgeput, voort te zet ten, werd voorzien dat de gemeenten in de daardoor veroorzaakte kosten zouden bijdragen ten beloope van 101. h. Weigert de gemeente, waar ver zekerde werkloozen wonen, deze 10 t. h. uit te keeren, dan verleent het Nationaal Fonds niet de minste ver goeding. Daardoor lijden' vele werk lieden die zonder bestaanmiddelen zijn; in de volkrijke centra is deze harteloosheid der plaatselijke over heden weinig te vreezen integen deel, wij kondon vaststellen dat zij soms belangrijke vergoedingen toe voegden aan dié van liet Nationaal Fonds zij wettigden aldus het op treden van dit Fonds. Dat het billijk is, dat de gemeen ten tusschenbeide komen, zal wel niemand betwisten overal waar de wet de werkloozen verzekering heeft, ingericht, werd de tusschenkomst der gemeente bepaald inderdaad, aan do gemeente, eerder dan aan elk andere macht, hoort hot toe, het lij den barer bewoners tc lenigen. Deze tusschenkomst is insgelijks noodzakelijk ten einde een doeltref fende plaatselijke kontrolo tot stand te brengen buiten de kont role door liet Nationaal Fondsen door den Mi nister uitgeoefend die plaatselijke kontrolo zal des te beter haar dool bereiken, indien de gemeente weet dat haar verzuim uitgaven ten ge- volgediebben zal, voor haar zoowel als voor den Staat. Do bijdrage, door het Nationaal Fonds van de gemeenten geüischt, is niet aanzienlijk. Er i* dus geen en- kol bezwaar aan te voeren tegen liet verplichtend stellen van diobydrage. Overigens, die half-plattelandsche gemeenten, die weigeren hun plicht te vervullen, zijn over 't algemeen do armste niet. Men moet dus niet aarzelen. Het wetsvoorstel kan nog aanzien lijk nut opleveren. Gewis is, sedert de maand Mei van bot vorig jaar, het getal door het Nationaal Krisisfonds ondersteunde werkloozen vermin derd van 210,000 tot I02.C00 op tiet einde van het jaar doch men voor ziet nog niet wanneer elke tusschen- komit overbodig worden ia 1. Bedoeld tijdstip zou overigens moeten samenvallen met her invoe- ren van oen wet tot regeling \an de verplichte werkloozen verzekering dit vraagstuk wordt thans druk be sproken niet enkel in groote werk lieden- en patroonsvereenigingen, maar ook in do Belgische Afdeeüng der Internationale Vereeniging lot bestrijding der werkloosheid. Wij meenen te weten dat eerlang onder scheidene ontwerpen zullen, worden voorgelegd hoe de zaken ook wor den bespoedigd, toch kan men de toepassing er van niet eerder dan voor het aanstaande jaar voorzien. Intusschen moest men voortgaan, de noodzakelijke uitgaven te doen dit heeft de Regeering begrepen, toen zij op do buitengewone begrooting voor 1922 een krediet van 50 mi! li oen ten bate van liet Nationaal Krisis fonds heeft uitgetrokken. 't Ware echter onrechtvaardig en wreed, indien, wegens het verzuim, don kwaden wil of de zelfzucht van sommige gemeenten, tal van verze kerde werkliodeu en bedienden moes ten beroofd blijven van de werkda- digo bescherming, door dit werk van nationale samenhoorigheid ver leend Het wetsvoorstel van den heer Wauters is in de volgende bewoor dingen gesteld 1. De gemeenten zijn verplicht, ten beloope van 101. h.. bij te dragen in den Jast der werk Kozen vergoe dingen, bij toepassing van het ko ninklijk besluit van 31 December 1920 tot oprienting van liet Nationaal Kri sisfonds, uitgekeerd aan werklieden of bedienden die er hun woonplaats hebben en aangesloten zijn bij een verzekeringskas tegen de werkloos heid, behoorlijk toegelaten en nage zien door het Nationaal Krisisfonds. 2.Aan du Regeering wordt mach tiging verleend óm de sommen, uit dien hoofde verschuldigd door de gemeenten, af te houden van het ge deelte, der rechtstreeksche belastin gen, waarop zij aanspraak hebben, en om het Nationaal Krisisfonds, dat ze heeft voorgeschoten, schadeloos te stellen. 3. De gemeenten kunnen een bij zonder toezicht op hun werkloozen instellen in verstandhouding met het Nationaal Krisisfonds en behoudens goedkeuring, door den Minister van Nijvorheid en Arbeid, van do rege ling van dit toezicht. In de fabrieken en werkhuizen onzer stad, waren voorheen slechts een beperkt getal werklieden van de omliggende buitengemeenten aan den arbeid. Doch in den laatsten tijd is dat ge tal aanzienlijk toegenomen, en niet het minst jonge meisjes. Zoo zien we dat getal steeds aangroeien in de fabrieken en breiwerkhuizen en waar do inlichtingen die ons gege ven worden zijn er van tamelijk ver afgelegen gemeenten, zooaJs bij voor beeld uit Denderleeuw, Welle, Burst,, Korkxkon, Oordegem. Audegem, St. Gilles, enz. De reden dat we in de stad van buitenwerkers (sters) overstroomd worden, ligt in het feit, dat de bui- tenmenschen meer en meer van het vroeger slecht vóóroordeel, ten op zichte van het werk in de fabrieken en werkhuizen der stad laten varen, de geringe loonen waarvoor de kant en andore werksters moesten arbei den en zich aangetrokken gevoelen door do; loonen en den korten werk dag, dat de werklieden in de steden hebben kunnen veroveren. Wanneer liet enkel was om dat feit vast ie stellen, dan zouden wij ons gelukkig gevoelen over het gebeur de, omdat het voor eenieder in den klaren dag zou tevoorschijn komen, wat groot werk onze werklieden bij middel van hunne vakbonden hebben vorwezentlijkt. Doch, wij mogen ons daarbij niet bepalen. Wij moeten de oogen ope nen voor wat er gebeurt en onder zoeken of deze toeloop van buiten werkers (sters) in de omstandighe den zooals het. nu geschiedt,de werk lieden de noodige waarborgen geeft om do loonen en arbeidsvoorwaarden te behouden. Door de werklieden van de stad is het roods goed in liet hoofd geprent, dat hot boste middel om de verover de werkvoorwaarden te beschermen, ligt in de macht der werkers-veree- nigingen, en het do plicht is van teder arbeider en werkvxouw zich daarby aan te sluiten. Edoch hebben do talrijke werklie den van den buiten dat ook begre pen Ik denk te mogen schrijven, neen !.-.. Dat moet, ons niet verwon deren, gezien vele van die buit«*n- menschen weinig of nooit vaneen vakbond hoorden spreken, evenmin iets weten van wat door de werkers organisation gedaan is in de steden voor do huidige loonen en korten werkdag te bekomen, waarvan zij nu «Ie voordoelen genieten. Deze korte uitlegging is voldoende om onze vrienden den weg"aan te wijzen wat. er moet gedaan worden, dat onmi Jdelijk de propaganda moet aangevangen worden om de meisjes en mannen van den buiten aan te zetfn om lid te worden van onze vakhonden, en wij hopen dat onze vrienden vanVde buitengemeenten er zullen aan mede helpen, omdat een ieder zich zou aansluiten in onze bonden. H. F. Kat Beatuuevan het Werkloozsnfonds heeft aan de Vakbonden haar besluit doen kennen van den 2-1 Mei. Dat al de leden dr Vakbonden die moeten verletten of gausch zonder werk ge steld worden, slechts de dagen van werkloosheid zullen vergoed wor den, dat zij gaan teekenen hébbon. Wij roepen hierop de aandacht onzer leden, vooral van deze die moeten verletten, dat het noodig is te gaan teekenen, zelfs indien zij niet zeker zijn van 3 dagen te mooten verletten. Immers, 't is meermalen gebeurd, dat. men niet ging teokenen en in plaais van 1 or 2 dagen, drie dagen moest verletten. M«*t gaan te teeke nen 1s men verzekerd van den steun te ontvangen. De Bobijnsntn^kers van het fabriek op de Vesten zijn zonder werk gesteld, omdat zij het loon eischton van 1,70 fr. per uur, dat in de twee andere fabrieken der stad betaald wordt. Het is oprecht zonderling dat de bobijnenmakers die jaren ondervin ding moeten hebben om behoorlijk te werken, thans in dit fabriek I e- schouwd worden, als een gewone arbeider. Tegen zulke opvatting moeten we ons verzetten. Wii vernemen dat in dit fabriek nu een bericht zou uitgeplakt ziin, waarin naar meisjes gevraagd wordt om bobijnen te leuren maken. Dat die heeren hierdoor den vinger in de oogen zullen si- ken is hunne zaak, doch de werklieden moeten weten dat hot moet dienen om aan lagere loonen te werken dan in andere fa- briuken.Tot zulkedaden mogen onze meisjes zich niet leenen en hunnen arbeid in dat fabriek niot, gaan aan bieden. «taawui.wna De groote Betooging der katholieken moest Zondag in onze stad plaats hebber/ Slechts een honderdtal mannen vaft de stad waaronder velen zichtbaar tegen hunne pooste, met nog twee muziek- waren in den stoot. De rest waren opgetrommelde buitenlieden. De organisateurs van het Groen Kruis beweerden in den gemeente raad, dat het volk dit feest ver langde en niot den 1° Mei. Do inwoners die van beide feesten getuigen zijn geweest zullen kunnen oordeelen dat het werkvolk van Aalst duidelijk zijn wil heeft doen kennen, dat het den l°Mei, als den feestdag van den Arbeid verlangt. De pers. Voorheen hadt het blad Do Volk- (vuil)stem den naam verworven van den primus te zijn der gemeene pers, doch sinds een tijd is er zulke groote wedijver ontstaan bij het blauwsel- vol uit de Molenstraat, dat De Vuil- stera in de schaduw geplaatst wordt door den blauwen dwijl. Do liberalen die vroeger met zoo veel minachting óver DeVuiJstein spraken, wat zeggen z\j thans over hunnen lagen gemeenen penno- knocht? Sr# den gemeenteraad zijn de klerikalen zoo gepijnigd, dat zo met tegenzin hooren spreken over den slechten toestand waarin het voorgaande katholiek bestuur onze stad heeft gebracht, en waarvan de bevolking nog lang do gevolgen zal dragen. De kaiholieken mogen waarachtig fier zyn op de meeste hunner gemeenteraads leden, die hunne partij vertegen woordigen. De Burgemeester kan een eerbied waardig man zijn, doch aan zijne be loften van den Burgemeester te we zen van al do. Aalster.aars, daarvan geeft, hij blijken zelfs niet veel te ge- loovon, daarenboven is hij een onge schikt mensch om deze plaats tebe- kloedon. Daarvan zijn de gebeurte nissen in den gemeenteraad de be wijzen. Do drie Groenkruisers vervullen hunnen rol van knechten, zooals een ieder dat van hun verwacht heeft, maar Sooiken van Mijlbeek is oen van die kalkoentjes, die vu] gram schap en opgeblazen zit, als hij wat hoort van du roode jongens, die zich met dat driftigmannekenzijn koleire goed vermaken. Smet, de liercule uit het Groen Kruis, die met groot bombast de 40 punten afkondigde van watzy gin gen doen, en dacht in den gemeente raad als schoolmeester op te treden, is van tronie veranderd en tracht het slecht werk van de voorgaande katholieke bestuurders te verschoo- nen, en als hij niet verder kan, dan verloochent li ij zijne katholieke vrienden, dus 'non muilentrekker. Danckaert, den man die ook veel noten op zijnen zang heeft, en het in zijnen bol heeft gestoken om met veel pretencie aan te wenden fden Burgemeester uit zijn zetel t- gw ip- pen, is de kerel die eene goede ma nier heeft., niet om de stad te bestu ren. maar alle besturen in de war te schuppen. Doktor Schelfhout a. u. b. de man die uit do Hoogeschool komt e dus het verstand moet hebben end welvoeglijkheid aangeleerd heef geeft bil iedere gelegenheid het b wijs van zijne vinnigheid en ee fanatieke kwaadstoker te zijn. Wa prachtig exemplaar De Ifolkssten Het katholiek blad, kondigt in zij blad van Dinsdag aan, dat het broo met 5 centiemen in prijs is verhoogt De Volksstem, die vroeger zo goed op de roodjos wist te dondore en toen de socialisten nogin'tm nisierie waren, was het altoos Wai ters die van alles do schuld was e vele mensclien geloofden aan di leugens. Maar nu zyn het de kathc Heken en liberalen {alleen die de bj zen zijn, die geele en blauwe Heei k- ns stroopen de menschen uit tot o hun veJ, dat is toegelaten. De Volks stem w-eet daar niets op aan te mor ken. Onze raadsleden hadden in den gemeenteraad d zaak voorgebracht, om een einde t stellen aan de magere veorschotte die onze politie agenten en bedien den sinds 5 maanden ontvangen. In de geheime zitting van maan dag is de belofte gedaan, om noj voor de verloopen maand hot. tekor aan de agenten en bedienden binnoi enkele dagen uit te betalen. Dat he zoo gebeuro. H. F. VADERLANDSCHE DAG Nationaal werk voor Oorlogsweezei Op Zondag S3 Juni 1922 zal door gansch België verkoch worden aan den minimumprijs vai 25 cent. ton voordeele van het Be roepsfonds dor Oorlogsweezen. Dit jaar zal het Weezenbloempje alsmede cigaretten en chocolade doer Juffers en Ileeren der stad, in de straten ten koop aangeboden worden. Luisterrijke concerten zullen plaats hebben en 's avonds om 6 uren, in de ruime zaal van hetBelfort-' cent groote Bloemenfeost, met afwisse ling van zang en muziek en aaden aantrekkelijkheden. Wij doen een oproep aan al onz< stadsgenooten om door hunne te gen woord igheid aan bovengemelc feest.do goede opbrengst ervan te verzekeren en zoodoende het lot on zer arme Oorlogsweezen te verzach ten. Tot heden stond de stad Aalst, na Brussel, aan het hoofd van gansch Bolgie voor de opbrengstenten voor deele van het hoogverheven work i der Oorlogsweezen trachten wij dus onze goode naam te behouden en terzelvertijd aan andere steden een voorbeeld te geven van den Va- derlandschen en menschlievonden guest der Aalstenaars. Wij vernemen met genoegen dat 1 de Aalstersche Kunstkring dit jaar, met Kermis, zooals op vroegere ja- j ren, eene tentoonstelling van schilde, rijen en toegepaste kunst op touw zet. Buiten de loden, welke ons hunne schoonste en nieuwe werken zullen te bezichtigen geven, zal do kring bijzondere gekende kunstenaars uit- noodigen. De Kunstkring koopt jaarlijks eenige tentoongestelde werken aan, dewelke uitgelot worden ten voor- deel der Eereleden een Kunst Con cert wordt hun oveneens aangebo- 1 den in hot lokaal der Tentoonstel ling. De personen welke verlangen Eero- lid te willen worden en daartoe geen uitnoodiging kregen, zijn eerbiedig verzocht er kennis van te geven aan de heeren F. CallebauT, i Voorzitter, of Jan Van Malderen, schrijver, Schoolstraat, 18. VERKLARING. De Socialistische gemeen teraad s- leden van Aalst verklaren bij deze, i dat, gezien de houding van M. Danckaert in de gemeenteraadszit- ting vanjJMaandag 29 Mei 11. die na j de schriftelijke bewijzen gehoord en gezien te hebben, bewyzen die geleverd zyn geweest door don heer Burgemeester Buyl van Elsene en zijn gemeentelijke ingenieur, alsdat c het ONWAAR is, dal de gebroeders 1 Van Weezemael van Meire door M. Schouppe, moestergast en Schepene te Meire afgedankt zijn geworden, f maar wel door den ingenieur, om dat het tijdelijke werklieden waren r en het. werk geëindigd zijnde, de 13 tijdelijke werklieden zyn afge dankt geworden, dus niet óm poli tieke redenen. Gezien M. Danckaert weigert z\jne J lastering in te trekken tegen onzon E vriend Schouppe, Socialistische I Schepene te Meire, zullen wij hem l in 't vervolg niot moer to woord 1 staan, zoolang hij hel bewijs niot t levert, eerlijko politieker to zijn. c

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2