Waar werken onderkruipers Zitdagen Uit Sottegem - Geeraardsbergen. - Het ü^stuur» Partijgenooten Haklterman Cesar. OPGEPAST. kE.YERSDUUK.TE. Overboulaere. Bij den Brusseleer, de Moteur breisters. Bij Schelfhout, ojs de Vaart Bij Kspiieisitjes, een meis je die bobijnen maakt. AAN DEN SCHANDPAAL, DEZE DIE ZULK VUIL WERK VERRICHTEN. onzer te stichten Harmonie is samengesteld. De stichtirgsvergadering heeft op 29 Mei plaats gehad. Waren aan vezig De Bruyne Frans, Egid Ver nimmer, Jean Boeykens, R. Veiilefon, Camiel Steenhaut, Frans Van den Bergh, Petrus Nichels. Gezel Fr. De Bruyn opent de vergadering en gaf breedvoerig uit leg, waarom de harmonie er moest komen, en tevens de inrichting er van. Versch. idene manren zegt hij zijn reeds bereid in de harmonie te komen. De leergangen zijn Maar.dig Mei begonnen. Vei scheidt ne maatregelen van inwendige or ie zijn genomen ge weest, en er is besloten van mo derne goede instrumenten zich aan te schaffen, voor het gemak van de leerlingen en om direkt op goede vaste basis gevestigd te zijn Het bestuur besluit dat de leer lingen zullen vei plicht zijn van af October de lessen der Muziekschool der stad te volgen om geoefende muzikanten te worden. Het B stuur wordt als volgt ge vormd en Zrd wekelijks den Vrijdag om 8 uren 's avonds vergaderen. VoorzitterEgidius Vcrnimmen. Ondervoorzitter, Jan Boeykens. SecretarisCamiel Steenhout. Medebest uur le den, Jan Bekaert, Petrus Nichels, Rer.é Veiilefon. Frans Van den Berg. De B uyne Frans Aan de Jongelingen Partijgenooten. Voorde Solfègelessen d«.r Har monie zijn 25 leerlingen inge schreven. Echter hebben wij meer jonge lingen noodig van 16 tot 25 jaar. De lissen hebben eiken Maandag om 6I/2 ure plaats, uitgenomen voor deze week den Dinsdag. Jongelingen, geeft u aan, beoe fend en leert de edele muziekkunst. Men kan zich Dinsdag toeko mende aangeven. Wij verwachten u talrijk. Htt Bestuur der Harmonie. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID-, het ware arbei dersorgaan. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichels. TE AALST. lederen aterdag van 9 tot 12 ure 's morgens, in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEX. lederen le Maan dag der maand, van 9 tot If-ure 's mor gens, In het Volkshuis Groote Markt. NINOVE. - lederen le Dinsdag der maand in 81/2 tot 10 ure 's morgens, in het lokaalDe Redding Geeraardsbergscliestraat. SOTTEGEM. Eiken 2e Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jef Bcerens, Nieuwstraat, 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NICHELS, Maanstraal, 35, Aalst. Voor de plechtige CGmmunie In do winkels van HAND IN IIAND, op do Ledebaan en Molenstraat, te bekomen Lokkeren Wijn aan fr. 3,25 de flesch en fijne Bonbons aan gematigde prijzen. Partijgenooten, koof>t in uwe in richtingen. VOOR DE HARMONIE. Overdracht fr. 213,23. Egidius Vernimmen IOO,OG. Jean Boeykens 100,00 Fooi Saroeze 5,00. Petrus Nichols 10,00. Rondge- haald door Louis Paljas 5,60. Gezon gen door Maria Troch en rondge- haald door Veiilefon, in het lokaal te Sottegem 11,07. Rondgehaald door den zoon van een gemeenteraadslid van Herdersem in den trein van Sot tegem naar Aalst 3,75. Boelens, Herdersom 1,25. Gezongen in Sotte gem door Camiel De Schryver 12,50. Rondgehaald door kleine Gits 5,50. In wagon 3010 rondgehaald door De Bruyne Fr. 7,16. Omdat do zot Paro- wyck content was dat er zooveel socialisten in Sottegem waren 1,00. AI d 0 party gen 001 e n sttuncn d e harmonie, De Bru\rne Fr. 1,00. Rond gehaald op den trein van Sottegem naar Aalst door Louis Laureys 5.30. Wagon 4044 door Renó Vêilh fon 8,75. Solsleutel 5.00. Jef Van den Bossche 25,00. Rond gehaald op den trein van Sntt"gam r.aar Aalst, wagon 4382 door Her ri Troch .7,00. Totaal fr. 316,06, Algemeen Totaal fr. 528,29. Voop de Turners. Verscheideno zetten door den ka pitein gegeven 15,50. Verschillige zetten door Marcoen, Hoogevesten 5,60. Louis Marcoen van een onbe kende ontvangen 20.00. BESTUUR-TEXTIELSÖND zal Woensdag (en niet Dinsdag) avond, om 0 1/2 ure gehouden wor den. Bestuurleden Woensdag avond, allen op post Oud-Strijders Soldaten. Invalieden Weduwen en Weezen. He<len Zondag om 3 uren, Al- gemeerte Verplichtende Vergade ring met de volgende punten aan de dagorde ic Punt. Lezing van schrijver. 2e Punt. Vlaamsche Kermis 3ePunt. Begraving onzer ge sneuvelde makkers, Aangezien de belangrijkheid der dagorde, vyenscht het Bestuur dat er geen enkel lid zal ontbreken. HET BESTUUR. Tot steun des» Gentsche sta kende Büeiaalljeiverkürs. Ovc-rJracht 733.34. Tweede gift Teinturerie 17.00. Do DJ Hok er E. 2.00. Herkenratli E. 1.00. Dh Backer Florent 2,00. Stokerij Vis cose 40,90. Van Hover E. en Troch J 4,00. Bavens, Mens on Van Ganzen 7.50. Buys B. 3,00. Coraol Fr. 5,00. Callehaut, tweede gift 21,00. Van Geert, on De Saedeleer 8,00. Gm s C en Verheeft A. 10,00. Omdat ieder Staatsbediende mijn voorbeeld zou volgen en de stakende Metaalbewer kers zou steunen tot de volledige overwinning van hunnen stiiid geelt een stoker van den Atelier Aalst 25,00 Machinisten Viscose 54,75. Atelier Viscose85,30. Gebroeders Mass 8,70. Schellinck J. .2,55. Bergmoes Louis 2,55. Atelier Schotte 4 man 9,70. F. F. R. 5 machinisten en stokers 9,50' Mathieu PIi. 3,10. Atelier Muller 13,00. Schellekens O. 2,50. Atelier Do Buck 9,00. De Clercq'Fr. 5,00. Corael V. 5,20. D'Haese J. en Fr. 4,50. De Goedi Casimir 5,00. Twee stokers en een machinist van Leélercq 6.00. Atelier Waterinckx, tweede gift 7,Ou, Lied De Soldaat gezongen in Dender- monde door A. De Schutter 5,00. J. Peoters 5,00. VlasSchaert A. 5,00. Ge zongen door Oosterlinck te Sottegem Strijpen 7,00. Rondgehaald zonder zingen hij Jefk.cn Cornand 1.65. Rond gehaald bij Prosper De Neef door Wiliems 7,45 en eonen baas van een schoenfabriek doet er 0,55 bij, omdat de metaalbewerkers hunnen strijd zouden winnen. Totaal op Woensdag mor- gend 31 Mei 1144,74. Kameraden, nog menige onderdo metaalbewerkers zijn er die hunne stakende werkbroede's van Gom vergoten, denkt dat de strijd van hen welke reeds do vijfde week duurt de onze is. Tot hiertoe is erin Gent nog geen enkel patroon welke toe gegeven heeft, mannen- steunt uwe vrienden welke kampen voor een deftig en rechtvaardig bestaan. Voor ons Muziek. Een lied gezongen door Hipp. De Vleeschouwer in de herberg van De Vos te Sottegem en rondgehaald door Rosalie Van Ket 6,60. Nog ge- gen door Hipp. De Vleeschouwer te Sottegem 5,32. Gezongen bij Jef Bee* rens door Torcq Remi van Ronse en rondgehaald door Ghysbreeht Jan van Aalst 12,85. Voor de groote deel name der Aalstonaars geeft een Ronsenaar nog 1,00. Van de ware gezellen Ceuterick Georges, Lefehvre Leon en Do Meyer L. 6,00 van Duim omdat zijne vrouw kwaad is op hem 1,00 omdat Duim den secretaris gaarne ziet 0,50 Van Gilbert Pions, omdat, do koster van St. Goorix zegde, werpt dit achter do muur het is van de socialisten o,5ü omdat Adolf.h Speelman met zijne vrouw niet meer uitgaat0,50 omdat Marie zou willen getrouwd geraken 1,00 van Cy iel, omdat zij zal ge trouwd geraken l.ou G zongen door Lolong Severien van Aalst to Sotte gem, ten voordeele van do propa- gandaclub 3,75 gezongen door Ri chard Spére van Geeraardsbergen 4,50 een lied gezongen door Julia v-an Steenhrugno en rondgehaald door Emiel 2,85 een lied gezongen door Gahriëlle Mooreels en rondge haald door Julia van Steenbrugh" 2.25; een lied gezongen door Ju]ia en rondgehaald door Charles 1,00 een lied gezongen door Bonoiten rondgehaald door Alphons van Steen bruglie 4,20 gezongen door een Wetteraar ten voordeele van de Propaganda club van Sottegem bij Pol Mooreds door Brevdêls 3,00 gezongen door Martens* Henri en rondgehaald door Stevens Leopold voor d.« Propagandaclub van Sotte gem m, io gezongen door dezelfden en rondgehaald door Charles De Mulder 5,15 gezongen door den zelf den en rondgehaald door den zelfden 3,35 een lied gezongen door Cop- pens Trederik en rondgehaald door Jean DeZultervan Meire, in de ge meente Sol tegom ten voordeele van de propagandablub van Sottegem 17,13; van Arthur door ongeluk van het ziek zijn van mijn kind, was het in ij onmogelijk den stoet bij te wonen 0,50 van Arthur door zijn groot sp:,t dat hij den stoet niet heeft kun nen bijwonen door het bitter lijden van zijn kind 0,25; van Frederik voor ons muziek 1,U0. Totaal fr. 99,95. STRIJDPENNIHG. Overdracht fr. 255,57. Omdat Jules Imbo, Frans Motte zijn duivenjong op at 0,25 en zonder Kadies tusschenkomst of hij kreeg er af 0,25 h'j kan toch zoo schoon spreken 0,25 maar al zijn dwaze streken zullen wij in den strijdpenning niet vergeten 0,25 omdat Denie Van der Geyten zij nen hiel verloren heeft van zijnen Ameiikaar,6chen schoen in Sotte gem 1,00; voor een verandering zijn het nu de vrouwen die hunne mannen verloren hebben in Sotte gem 2,00 omdat père Pijp.; gelo gen heeft 0,25 omdat père Pype de waarheid zegt 0.25 omdat ju- les Imbo schrik heeft dat zijne vroiuv zal verloren loopen 0,25 oendat père Pijp- een getuige heeft o 25 en de getuige Denie Van der Gcyten is 0,25 omdat Benoit Vos onze vrouwen nit-t gade geslagen heeft in S- ttegem 0.75 omdat ze hunne vrouwen terug gevonden hebben 0,25 omdat Adolphine achter Omer zocht en Omcr mtt twee Ninoofsche op gang was 0.20; omdat Mie Moor met een andere op garg vvas in Brussel 0,-25 omdat Wil fried Mus weg was met eer. dikke 0.25 omdat Èmiel Mus zijn trein te laat was 0,25; en Her manie er kwaad om was 0,25 om dat Alice haar nooit geen man meer neemt o,25 er was een woord voor de valies o,5o omdat verle den Zondag de echte saucissen- eters van Aalst uitgelaten waren 0,50 nochtans nu was het een treffelijke soort niet waar, van een 0,5 omdat Mr Clement zijn bier gemaakt wordt van Boeren 0,50 gezongen door Stevens Bauwens Neirinckx, rondgehaald door Bernard Verlez 5,58 een koorden- dans door Kamiel De Schuyteneer in 't Volkshuis, rondgehaald door Bernard Verlez 2,08 een lied ge zongen door Rosalie Perreman in Volkshuis, was ik maar van mijnen David verlost rondge haald door Bernard Veilez 4.55 van blauwe Pieter voor de strijd penning 2,00 van drij roodeo.75. Totaal fr. 22,71 S. IW. VERBROEDERING. Den deel op den aankoop der Winkelwaren, zal deze week uitge keerd worden als volgt Dijnsdag 6 Juni van nummer 1351 tot nummer 1400 Donderdag Juni van nummer I401 tot nummer 1450 Vrijdag 9 Juni van nummer 1451 'ot nummer 1500 telkens van 2 tot 6 ure 's namid dags, ten bureele derrnaatschappij. Vriendelijk verzoek het lidboekje mede te brengen en de brieljes in een omslag te sleken en er de to tale som der aankoopen op te schrij ven. Het Bestuur, HUISMOEDERS, PARTIJGENOOTEN Wilt gij goed en smakelijk brood eten, wilt gi| verzekerd gewicht Neemt dan uw brood van de sa menwerkende maatschappij Ver broedering het eens proeven is het voor altijd gebruiken, deel in de winst, recht op ondei stand bij ziekte en geboorten genieten alle leden verbruikers. Door lid en ver bruiker tewezen der samenwerking helpt gij mede aan de ontslaving der arbeiders en brengt gij zeil ver betering aan uw leven. Bezoekt onze Winkels. Ver gelijkt Prijzen en Waren, en gij zult er uwe aankoopen dóen. Wie goed gekleed wilt zijn koopt zijne Kostumen in den Winkel der S. M. Verbroedering, Oproep aan de Beschermleden der Turnmaatschappij Rust Roest Heden Zaterdag 3 Juni, om 8 ure 's avonds, bijeenkomst in het Volkshuis Bijzondere mededeelin- gen. Elk weze op post en brenge een nieuw Beschermlid mede. Partijgenooten steunt onze Jeugd groepen. tJe opening wan het nieuwe Scheerhuis ie vastgesteld op ZATERDAG 3 JUNI, wie goed en zacld wil geschoren zijn, wende zich tot Gaston ROSIER, Molenstraat, 281>, rechtover den Paardenput. Toen onze vriend Wauters, Mi nister was, en een of ander artikel van verbtuik steeg een weinig in prijs, dan las men in de Vaan drig al» in andere biaden, dat het de schuld was van Minister Wau ters. Nu de bloem, de eieren, het vleesch en andere voedingswaren duurder worden, lezen wij in de bladen niet dut het dc schuld is van minister Moyersoen. Maar wij weten echter dat het dank aan Minister Wauters is, dat wij na den Wapenstilstand'vol doende brood hebben gehad, en liet niet duurder moestbetaald worden. Voor de Vlag der Turners, Een lied gezongen door David Bec-cltman, rondgehaald door Re- my Daneels in het lokaal te Sotte gem 15,00 Gezongen door Julia Motte, rondgehaald door Mus en C", bij Ch. De Lebelle te Sotte gem 5,6o Gezongen door Lucie Van Schelt en Georges Van der Maelen, .'rondgehaald door Emiel en Herminie Mus 7,13 jjGezongen door Lucie Van Schelt, rondge haald door Emiel Mus en Van Si- nay 5,00. Totaal fr. 32,72. Voor de Reiskas der Turners. Een lied door Neirir.ckx Benja min, rondgehaald door Camiel Sp.r bij de weduwe De Vuyst te Sotte gem 4,00. Gezongen de Interna tionale,.soldaat, bij Pius De Vos te Sottegem, door Neirinckx Benj. rondgehaald door Camiel Sp r4,oo Van een kristene uit ons huis voor de Turners 1,00. Gezongen door Van Lierde Frans bij De Ruyver René, Gaffelstraat, ten voordeele van Rust-Roest 3,82. Het lied De Opgeëischte door jan Neirinckx bij Benjamin Pion, |rondgehaald door Leon Marten 3,85. Gezongen door Daniël Beeckman en rondge haald bij Louis Persoons, Sotte gem. 2,5o Rondgehaald door Fr. Pannewaert bij de weduwe Van Liefferinghe Sottegem 2,50.Gezon gen door Benjamin bij Pius De Vos, Strypen 6 00, Totaal fr. 27,67. Gemeenteraadszitting van Dijnsdag 23 Juli 1922. Vooreerst hebben we lezing van liet verslag der vorige zitting Waar na Cosyns aan den Burgemeester vraagt wanneer hy zinnens is, de verschillige partijen uil tc noodigen voor hot samenstellen van het Ko- miteit Tot steun aan de Russen Dit voorstel door mij gedaan en door al de leden bijgetreden gij Burge meester i: begrepen: wacht nu °al drij maanden naar uitvoering en dat dooi" uwe schuld. Als de hongerlij dende Kussen zullon moeten gehol pen worden door den onderstand van onze gemeente, zullen ze nog lang mogen wachten, want ik zie dat ge geen zin hebt aar doji' stemming ge volg te geven. Ik als mensch zal mijn ..plicht hebben gi-.daau. De Burgo- raeesler tradii zicii uit den slag te trekken en beloofd op deze kwestie terug re komen vóór het einde dezer zitting. Deze belofte geeft hem de gelegenheid om er niet meer op terug te komen, niets te zeggen, dus ook niets to doen zooals het dan ook ge beurt. (Echt christelijk hé.) Tussehen in de rode van Cosyns, vraagt Scliepono Meert liet woord on onderbreekt herhaaldelijk om aan to wijzen dat het nieuwbakken regle ment in de vorige zitting gestemd (mot klaarhlijkendon zin Cosyns te muilbanden), hier overtreden wordt. Daar Cosyns zicli aan zyn gezee- vor met stoort eischt Don Quichotte het reglement op, neemt en scheurt liet in stukken, mot een gebaar alsof hij de gansche wereld verscheurde. Ai mijn hondeken Wat gaan wij nu doen?! geen reglement van in wendige orde meer Nu gaan anar chisten en bolsjevisten geheel en gansch meester zijn Inwoners van Overboulaere leest en bidt, of wij vergaan Punt 2.) jirengt verlenging op het polmeuur, we mogen tot midder nacht op onze pinten gaan Punt 3.) Hier hebben we eeno her ziening van gemeentelijke taks op danspartijen (beraadslaging 4 April 1922.) Ja inwoners van Overboulaere ge zijt gelukkige stervelingen in deze beroerde tijden, geen enkele ge meente in ons land, die weet van wat hout pijlen maken, men inaakt be lasting op belasting, alles wordt uit gevonden en gezocht om te belasten behalve in Overboulaere daar, ja daar zijn de inkomsten nog te groot of liet vorstand van onze bestuurde rs te klein Ja, liet zal toch iets zyn Nu vriend lezer oordeelt zelf Op 4 April wordt door het kalho- iok schepencollege een taks voorge steld on gestemd van 10 fr. op de •als in danszalen en 5 fr, op dans partijen met automatiek© pianos. Op 23 Mei, dus zeven weken later vindt de schepene van finantiën zelf, dat do taks van 5 fr. veel te hoog is en die moet verminderd worden op 2 fr. en., daar hij een fijne rekenaar is vindt hij dat dit voor iedere piano houder 3(»0 fr. lasten per jaar maakt. Ge moet weten dat hij oene reken kunde van eigen vinding heeft. Cosyns vraagt of de pianohouders alle dagen mogen laten dansen en of datde verzedolijkingis van ons volk dat Meert wil.-Wij zegt hij, wij doe ren ze turnen, muziek, toonoei, enz. om ze eeno goede en zedelijke op voeding te geven terwijl gij de meis jes van I t a 16 jaar naar de dansza len wilt jagen waar ze meestal hunne eerbaarheid laten. Wij hebben 5 fr. taks gestemd op het geld dat in plezier wordt uitge geven, en ge vindt dat te veel He- wel 2 fr. is geene belasting, schaft dan maar liever geiieel de'taks af, met 2 fr. kunnen we niets doon en Weet ge de uitslag vriend lezer Neen, iicwel de taks is gansch alge- schaft met 8 stemmen en 1 onthou ding. Ja, do burgemeester die iets van de snijdigo schimp van Cosyns heeft gevoeld, iieeft niet durven ja stemmen, terwijl de andore kadod- ders er ingeloopen zijn. Onze sche pene van finantiën zorgt du» goed voor de Gemeentekas he Zeg schepene zouden we niet een of t wee partijen land vorkoopen go kunt er nog n'on goeden vriend ple zier mee doen, hé zeg, zet het op do tookomendo dagorde maar Punt 4.) Ondervraging nopens het snoeien van boomon en de verkoop van hout. an Clooinpulu; oud-burgemeester ondervraagt iiet schepencollege, waarom de hoornen zoo moedwillig kort zijn gesnoeid gewordon on waar om het snoeihout niet openhaar is verkocht geworden, hij zegt dat liet eene schande is om de hoornen zoo van hun hout te ontdoen... Masfrank schepene van (z) onderwijs, die dit meesterstuk heeft doen uitvoeron antwoord aan Van Cleeinputte Ik heb gedaan wat gij mij hebt voorge daan. (Uit zijn antwoord is goed op te maken dat men hom zijn los heeft opgezegd.) Ec-ne verwarde bespro king ontstaat. Onze gezel doet ook aijn woordje en daartusschen in boor ik door het opono venster twee vechtende musschen die onophoudelijk schet teren dj ifdj if djif djif dj if Nu' t is wel dat ze wegtrekkon, want anders geraak ik den kluts kwijt.) Cosyns zegt dus ook dat men in 't vervolg den snoeier zijn dagloon zou betalen en het hout openbaarlijk verkoopen, dat elke inwoner dan ge legenheid zal hebben te koopen, wat moer is men dan de ge meen to geen verlies zal doen ondergaan, önzo financieminisler, zooals altijd advo- ka.it in slechte zaken, beweert dat, halt men den snoeier in dagunrdoon werken, bet werk lat hij nu in twee dagenen half heeft afgelegd, hij er dan vijl dagen zou opgewerkt heb ben (Jus die snoeier is een moedwil lige luiaard volgens Moert) en in plaats van er gold aan te winnen de gemeente er zou moeten bijleggen en Het besluit dat wij uitgansch deze historie kunnen trekken is Dat de heeron die hier don baas spe len, zinnens zijn zoo voort te doen ononze gemeente ten onderen wil len brengen. Voor bet sluiten hebben wede go» Ikeuring der begrooiing van 1918 di< natuurlijk sluit met een over groot te kort. Poumus.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3