Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst Waar gaat dat naartoe Redevoering Het kongres van het OFFICE COOPERATIF Prijs per nummer 15 centiemen ARBEIDERS JEUGDDAG De Vrouw en de Politiek ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidesiraai, 14, GENT ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 'Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. BUITEN BELGIE. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten doon do Vakbonden gestempeld zijn. Men abonneert zich op alle postbureelen. uitgesproken door Gezel ALFRED NICHELS, in de Kamer van Volksvertegenwoordiger, den 13 Juni 1922, tijdens de bespreking van de begrooting van hot Ministerie van Arbeid en Nijverheid. Gezel flichels.j Mijne hee- ren, een der schoonste en nuttigste wetten die wij dezen laatston tijd hebbon gestemd is zekerde wet op de OUDERDOMSPENSIOENEN. Op dit oogenblik genieten de ouder- lingen ran die goede stemming der Kamer. Maar ik zou nochtans do aandacht van den achtbaren heer minister van arbeid en nijverheid willen roepon op het feit dat er nu nog een aantal ouderlingen zijn die op hun pensioen van 1921 wachten. Ik weet wel dat hun getal niet heel groot meer zal zijn, en dat liet feit dat zij nog iets ontvangen hebben voortspruit uit hot vele werk dat de hoeren controleurs hebben gehad met do massa herzieningen die zij in 1921 hebben moeten doen maar ik maan toch, nu dat wij reeds half 1922 'zijn, dat hot tijd wordt dat die ouder lingen hun pensioen voor 1921 trek ken. Diensaangaande is mijn arrondisse ment geeno uitzondering. De toe stand is overal dezelfde. Maar ik moet u doen opmerken dat de eige naar van di*n toestand misbruik maakt om op eone ongeoorloofde wijze do huurders uit te buiten en uit te zuigen. Ziehiea* een treffend voor beeld een eigenaar bezit een huis dat vóór den oorlog 30 lrank per maand verhuurd wordt. Met don wettigen opslag, maakt dat een huurprijs van 42 frs. Welnu, de eigenaar zelf verhuurt het huis tegen 120 frank per maand. Als gij wilt, mijnheer de minister, kan ik u den naam van den eigenaar geven. Eerst on vooral wordt dus die huur der door den eigenaar uitgebuit en, op zijne beurt, buit de voornaamste huurder de onderhuurders op een schandalige wijze uit. Dat huis wordt door zeven huisgezinnen bewoond. Hit budget van arbeid en nijver heid is besproken inhet Parlement. Een processie van kamerleden, die klachten uitten van allerlei aard, zoowel klerikalen als liberalen en socialisten, vroegen maatregelen, r.icuwe wetten, toepassing van ge stemde wetten, social* voorzorgen, beter toezicht en honderd andere nuttige dingen meer, waarmee het leven van de honderdduizend ar beiders gemoeid is. Wat was het antwoord van Mi nister Moyersoen armzalig Het was geen antwoord van een minis ter van arbeid of nijverheid, het was een antwoord van een minister van Niets. Spreekt men van den steeds tue- neroenden en erger wordende wo ningnood, dan zegt hij, dat hij on- deiaoekt om eenige duizenden menschen in ons land, die geld hebben om een eigen huisje te bou wen, te bevoordeelen en de massa laat hij ondertusschen stikken in krotten. Als men hem vraagt waarom hij geen maatregelen neemt tegen het saboteeren van den acht-urendag, dan antwoordt hij gewoonweg niets, en laat begaan. Als men aanklaagt dat arbeids inspecteurs, die aangesteld zijn om de arbeiders te beschermen tegen de onbeteugelde uitbuiting en af jakkering van gewetenlooze pa troons, wat jaarlijks het leven kogt van vele arbeiders, als men dan zegt dat zulke inspecteurs zich moeien met de Union Civique en zich bij voorkeur aanstellen als knechten van het patronaat, dan belooft de minister niets, maar zegt dat zijn inspecteurs daar geen deel mogen van maken. Maar ter wijl hij dat zegt doen de anderen voort 1 Stil voort omdat zij weten dat stilzwijgend goedgekeurd wordt. Wat hij met de ouderdomspen sioenen doen moet weet hij nog niet. Wat hij wil, weten wij wel. Hij wil het kosteloos pensioen af schaffen. Maar hij duift er nog niet aan. Als hij echter tijd en ge legenheid krijgt zal hij wel zorgen dat er van de wet Wauters, die aan de ouderlingen een kosteloos pen sioen waarborgt, niet veel meer overblijft. Aan het Crisisfonds heeft hij ook gepitst. Een werklooze, die niet vraagt om werkloos te zijn, die wil werken maar niet kan omdat hij niet mag, mag niet meer dan io fr. daags inkomen hebben. Had hij meer dan zou hij maar snoepen met zijn gezin Daarom heeft Minister Moyersoen er een gedeelte afge daan om wat de werkloozen trekken in overeenstemming te brengen met den kostprijs van het ltven Als de arbeiders niet oppassen mogen zij gerust zijn dat geen maanden verloopen of al de werk loozen worden doodgewoon als schooiers met leege handen door gezonden. Ovsr de sociale verzekeringen heelt hij gezegd dat zij noodig zij maar dat er geen geld is. Hij heeft geld voor niets. En ztlfs wetten, waar geen geld voor noodig is, als de wet op de werkiechtersrader, op de werkongevallen, laat hij ook in de kartons liggen. "Er is geen geld, is het taboe ar gument om niets te moeten doen, om geen initiaiief te moeten too- nen, om geen sociale wetten te moeten voorstellen en la'.en uitvoe ren. Met er is geen geld kan men het Crisisfonds bestrijden,'t ouder domspensioen saboteeren. de so ciale verzekeringen tegenhouden, misschien vandaag of morgen vra gen heel het Ministerie van Arbeid af Ic schaffen. Als het terug moet worden zoo als het voor den oorlog was een stuk reactie, een stuk boerenbedrog en we zijn al vergevorderd op dien weg, dan zou de werkende klasse er niet veel bij verliezen. Beier ware het echter dat geen poging onver let gelaten werd om het Ministerie, waar partijgenoot Wauters zulk prachtig werk leverde, teiugj in onze handen te krijgen om er heil zame hervormingen te verwezenlij ken, die zoo broodnoodig zijn voor de gezondheid en het leven van de honderdduizend mannen, vrouwen en kinderen, die door hun arbeid heel de bevolking laten leven, daar zij de bijzonderste scheppers zijn van den nationalen rijkdom. Nu wij Moyersoen, den minister van niets, hebben, voelen wij maar eerst best wat wij aan Wauters verloren. Belgische Werkliedenpartij A. R. S. K. S. D. DE BELGISCHE ARBEIDERS zullen in massa op 1314 en 16 Augustus aan den te ANTWERPEN deelnemen. KAMERADEN, MAAKT U GEREED SPAART ANTWERPEN moet zyn een grootscho betooging van de socialistische macht voor den WERELDVREDE Bij de kamera-Ion die aan het Lui ker Kongres van het OFFICE COO PERATIF" hebben deelgenomen drin» gen wij er bijzonder op aan een aan dachtig oog te ilaan op de diagram men die er door la PREVOYANCE SOCIALE in vertoond worden. Doze grafieken gevon een klaar gedacht over den aanhoudenden vooruitgang onzer inrichting tot aan hot uitbreken van den oorlog na tuurlijk vermindert baar zakongotal tijdens de schrikkelijke jaren, docli met don wapenstilstand hernam zij haren opwaartsmarsch krachtiger dan voornoen. En dit geldt zoowel voor de afdee- ling Brand als voor do afdoeling Loven. Ondank* liet geschreeuw barer me dedingers geniet la - PREVOYANCE SOCIALE" het vertrouwan dor ar beiders en dit vertrouwen dal zij van aan het begin vorworf, zooals alle inrichtingen die door du B. W. P. beschermd worden, is volkomen door haren gcldelijken toestand gewettigd. (Vervolg on eindo). Strijd tot het veroveren der Socialisatie. Do vrouw zal door hare eenheid, door haren sterken wil, het verove ren dor socialisatie b*komcn. En om dit te verwezenlijken heeft zij een sterk en machtig' wapen in d» hand namelijk do coöperatieven, d* samenwerking. Doch do vrouwen begrijpen hun plicht nog niet volledig on zelfs mo gen we er aan toevoegen dat er vele onbewust zijn van hunne taak |als huismoeders.' In plaats van in hunne eigene in stellingen te koopon gaan ze bij den oenen of anderen winkelier die in liet algemeen rechtstreeksch tegen hun no belangen zijn. Zo gaan hij den duivel te biechten. Dit mag niet blijven bestaan. De vrouw, als leidster van don economi sche weg van hethuishouden, zal den weg inslaan van welzijn, van geluk voor hun huishouden. Vrouwen begrijpt uwen plicht en koopt in uw eigene instellingen. Dit weze de leuze voortaan. Als de vrouw bewust zal zijn van do voordeelen die haar door Jde sa menwerking zijn aangeboden zal ze zonder haren wete, een groote stap vooruitgegaan ziju op de socialisti sche weg.de maatschappelijke ont wikkeling, die ons naar de socialisa tie leidt. Do vrouw is ook oen groote taak weggelegd als opvoedster van het navolgend geslacht. Da kinderen, door haar opge kweekt, zien kapitalistisch, doen kapitalistisch kortom ze leven op kapitalistische wijze. De vrouw moot het kind ogvooden in eenen geest van samenwerking, van broederlijkheid ze moet hot ik en het mijne uit het kind ▼ordrijven. Ze zal haar kind opvoe den in een algeinoanen geest van demokraüe om het eigen nelang en baatzucht van het te verdrijven. Do vrouw, voor wie oen zoo groote taak is weggelegd om de vooruit gang van de maatschappelijke ont- wikkoling niette dwarsbooinen, zal en moot de politieke aktie iteunon, tot hol, bekomen van haro rechten en plichten in de samenwerking. Vrouwen! ontwaakt uit uwe mij meringen en aanschouwt de werke lijkheid onzer kapitalistische maat schappij Vrouwen, ontwikkelt u, leert uw plicht begrijpen. Helpt medo tot het veroveren der socialistisch* maat schappij J. W. van Aalst. PATER STRACKE. Ziehier wat onze vriend De Visch Senatêur, oyer dit geval in den Se naat zegde en waarbij wij ous te* volle aansluiten Ik heb een deel van liet proces bijgewoond. de llamingantische geestelijke tot 3 jaren gevang ver oordeeld, eeno veel te strenge straf, tegen dewelke m*n gelyk heeft te protestoeron. Ik ben geen vriend der llamingan- ten, verre van daar. En hot gedrag dar activisten vind tik verdorflijk. Si aar ik voeg mij bij al degenen die opkotnon tegen do te strenge straf die men di*n priester heeft opgelegd, die de waalsche Jleden dor jury niet heeft willen afwijzen. liet minimum der straf was ruimschoots voldoende. En het was pijrlyk omzien hoe, binst do zitting, de voorzitter der rechtbank de getuigen ten laste aanmoedigdo on daze ton ontlaste tartte. Dat zou zich niet mogen voordoen er moot geone olie op liet vuur wor den gegoten, noch geesten verbit terd. Ik maak van do gelegenheid ge bruik om den heer minister te vra gen er opto waken dat pater Stracke, niet langer in het gevang verblyvo dan sommige ooi logs woekeraars en liandelaais met den vijand hij hoeft zich geenszins verrijkt, hij Hot aantal der geponsionneerde gehospitaliseerde ouderlingen^ die nog steed* op hun pensioen wachten is veel grooter. Die menschen genie ten, wel is waar van kleeding, voe ding, 'onderhoud, maar de wet heeft toch voorzien dat zijn een derde van het pensioen zouden ontvangen op dat zij toch wat zakgeld zouden be- zitton. In myn arrondissement, dat tevens dat van den heor minister is, en dat hij dus'goed kent, zijn er nog zeer velen die op dit pensioen wach ten. Ik wil ook de aandacht van den lieer minister vestigen op het feit dat or nog altijd de erven van ouder lingen op de uitkeeriug wachten van het pensioen dat aan hunne afgestor vene verwanten toekwam. Ik meen dat, met een beetje goeden wil, daaraan een einde kan worden ge maakt, zoodanig dat wij die klachten niet meer zouden hooren die dage lijks, liet zij ten rechte of ton on rechte, oprijzen. Iets dat ik in 't bijzonder aan de aandacht van den achtbaren heer minister wonsch te onderwerpen, is het volgende: de fabriek Fila tures et Filteries rèunies heeft aan zijne oude werklieden een onregelmatigen stoun toege kend ten gevolgo daarvan, bobben die ouderlingen in het jaar 1921 eon zeker verlies op hun -pensioen ondergaan. Eeni^cn tyd nadien, is er een ministerieel besluit uitgekomen zeggende dat die onre gelmatige steun niet meer in aan merking moet worden genomen voor het berekenen van het pensioen. Maar, gezien het reglement op de ouderdomspensioenen voorziet dat men maar dertig dagen tijd hoeft om in boroep te gaan tegen gevolde von nissen, zyn do ouderlingen welke dien aftrok ondergaan bobben een gedeelte van hun pensioen verloren, terwijl andere werklieden, aan wion liet pensioen werd toegekend na hot uitkomen vau dit ministerieel besluit, het volledig bodrag er van ontvangen. Gij zult du* begrijpen, mijnheer de minister dat die ouderlingen een ge deelte van hun pensioen op eeno on rechtvaardige wijze hebben verloren en ik meen dat gij ook mei een beetjo goodon wil dat zult herslellen. Ik vestig ook uwe aandacht op don GROOTEN WONINGNOOD In Aalst mag ik'u zeggen dat er ten minste 2,000 woningen te kort zijn. Ik overdrijf niut, dat is gebleken uit een onderzoek dat do commissaris van politie gedaan hoeft in de stad Aalst. Wij zien ook dat iedere week nieuwe huwelijken plaats hebbon en ieder nieuw huisgezin tracht eeue woning te vinden.Va* week tot week wordt dus de woningnood grooter. Het bevindt zich in de Nieuwbeek- straat van de stad Aalst. Iedere ka- mor van dat huis wordt verhuurd voor zekere kamers betaalt men 35 frank per maand, zoodat dat huis 1,440 frank per jaar aan den eigenaar opbrengt, maar aan den voornaam- sten huurder 220 frank per maand of 2,640 frank per jaar. Gij ziet dus, mynheer do minister, dat gij dringend moet handelen om uit den woningnood te geraken en ik roep uw aandacht op een maatregel die gij genomen hebt. Onlangs werd door den achtbaren heer minister een inlichtingsbulletijn rondgezon den aan de gemeenten, om hun to vragen of er woningnood heerscht. Welnu, te Erpe werd op dit bulletijn geschreven er is geen woningnood in onze gemeente, alhoewel daar, evenals overal, groote woningnood heerscht. Wanneer ik dit feit aanhaal, lieer minister, dan is het om vooral uwe aandacht er op te trekken dat men niet al te gemakkelijk de beweringen van do gemeenten moet gelooven, want overal bestaat er woningsnood. Wanneer [op den buiten jonge lieden het huwelijk aangaan kunnen zij zich niet een woning aanschaffen ze zijn gedwongen naar de stad te komen, waar ze opnieuw de stedelingen, di* zelve reeds moeilijk een huizing vin den, komen verdringen. Gij licht van Erpe de tijding ge kregen dat er in die gemeente geen woningsnood is, nochtans de burge meester weet zoor goed wat er van is, zoodanig dat hij een huis, dat vóór den oorlog slechts enkele fran ken per maand opbracht, nu 150 frank por maand verhuurt. Dit zegt toch genoeg hoe men op den buiten medewerkt om den wo ningnood te deen ophouden of liever hoe men er niet in mede werkt om beter zijn eigene zakken te kunnen vullen ten nadoelo van do huurders. Bij de verkoopingen is liet hetzelf de. Wanneer een huis verkocht wordt, gaat het over van 'toongozin naar hot andere, 't is waar, maar wio er profijt uittrekt, 'tis de eige naar. leder die eeno woonst bezit moet kost wat kost trachten zijn wo ning te behouden. Laat hij' zyno woonst vei koopen, dan kan hij zich morgen in het geval bovinden dat do wet op hem toepassolijk wordt ca dathy zich zonder woonst bevindt. Hot spreekt dus van zelf dat iemand wiens huis verkocht wordt, gedurig met den schrik op liet lijf is en ieder een doet dus het oumogelyke om zijn huisje te behouden door liet aan te koopen, zelfs tegen zotte pryzon. Do eigenaars die heel goed weten wat er van is, zooken ook naar allo middelen om hunne zakken to vullen en alzoo moet men met droefheid bo-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1