In de Kamer. Eenvoudige overwegingen. Aalst. (Sroote Ifrrijshamp IJs in 't Groot Grooten Afslag!! APOTHEEK. -Jérme RENNEBOOG - ZiekenfondVictor De Geyter slatigen dat te veel huizen verkocht worden by middel van licitatie. Onze vroegero wet voorzag inarti kol 5 dat diegene wiens huis ver kocht werd bij licitatie zes maanden tijd genoot om het huis lodig te ma ken. Vandaar groote misbruiken. De heoren rechters die de licitatie moes ten bevelen en een vonnis moesten geven hebben geen rekening gehou den van het feit dat ze bezig waren met de rechten van die huurders te verbeuren zonder dat ze zich konden verdedigen. Gelukkiglijk mogen wij bestatigen dat dit artikel 5 in de toe komst uit de wet zal verdwijnen. Ook, indien ik er van spreek, is het enkel om aan deze, die van meening zyn dat deze bepaling nog noodig is, op het hart te drukken dat zeor schandelijke feiten op dit gebied ge beurden. Ik zou verschilligo namen en da den kunnen aanduiden, maar ik wil er niet verder op aandringen. Do fei ten zijn gebeurd en aan deze feiten is niets meer te doen aangezien wij deze feiten in het vervolg niet meer zullen te betreuren hebben, is het niet noodig er meer over te zeggen Nochtans zyu er menschen die iu dergelijke wyze een huis hebben go kocht om het zelf te kunnen bewo nen, veel geld hebben betaald, in alle geval veel boven de waarde, en nu door de nieuwo wet, van hun eigen dom geen gebruik zullen mogen ma ken. Het ware maar billijk dat die menschen de verbreking van hun koop konden bekomen. Indien ik van het CRISISFONDS kom te sproken, dan is het omdat wij met droefheid gelezen hebhen dat een ministerieel besluit zou ge nomen zijn, waardoor de toelagen aan de werkloozen van 20 tot 251. h. zou verminderd worden. Ik hoop dat dit besluit niet ten uit voer zal gebracht worden, want in dien zulks gebeurt, dan wil men be sparingen doen op den honger en op het tekort van die werkloozen. Gij zoudt misschion kunnen beweren, heer minister, dat degenen die gee- nen werkloozensteun genieten juist degenen zyn die niet gaarne werken. Het tegendeel is waar. Hot is niet om 5 frank daags steun te ontvangen dat men vrijwillig zonder werken sal loopon het is niet om don onder stand te bekomen dat men werk zal weigeren tegen een betamelijk loon. Gij weet het, ons volk arbeidt gaarne maar het heeft gelijk een deftig loon te eischen. Moest men den onder stand verminderen, wat zou er dan gebeuren Het volk, dat honger zou hebben, zou het werk van de nog arbeidende werklieden gaan afne men, gelijk met welk middel, met andere woorden gezegd, met midde len van onderkruiper^ het zou gaan werken in de fabrieken voor gelijk welk loon, opdat het een stukje brood «ou kunnen verdienen voor vrouw en kindoren. Moest gij dat doen, dan zou ons ministerie mee werken om de loonen te verminde ren, iets dat voorzeker uw doel niet is, zoo vermeen ik het toch. Wij weten dat er op den buiten, misbruiken zijn voorgevallen, maar indien zulks waar is, dan mag men ook zeggen dat zij zich voorgedaan hebben met den wil en de toelating van den gemeenteraad, van den bur gemeester of van de schepenen. Gi weet dat de gemeenten, willen zi, aan de werkloozen onderstand ver schaffen, moeten tusschenkomon voor 25 t. h. van de uitgaven. Er zijn gemeentebesturen, vooral rondom Aalst en in geheel ons arrondisse ment, die nog geene tusschenkomst gestemd hebben, of zelfs don onder stand hebben afgeschaft. Ik hoop, hoer minister, dat wij bij {u eonon ernstigen steun zullen vinden om die gemeentebesturen te dwingen ook onderstand te verschaffen wanneer ons wetsontwerp zal ter bespreking komen, dat de gemeentebesturen verplicht tusschen te komen, om hunne werkloozen van don honger te vrijwaren. De heer Moyersoen, ministo van nijverheid en arbeid. Ik zal zelf een wetsvoorstel neerleggen be treffende de versekering tegen de werkloosheid. Gesel Nichels. Ik bedank U daarvoor, heer minister. Wij zullen dus, op dat gebied, voldoening kun nen bekomen. Laster tegen Wauters Nu iets om te sluiten. Daar straks, onzen vriend Dolattre onderbreken de, toen hij sprak over de duurte van het leven, vroegt gij hem welk middel hebt gij om het leven goed kooper te maken Wel, heer minister, gij die nu de plaats hebt die vroeger bezeten was door onzen vriend Wauters, zoudt de man moete» zijn die dat middel moest gevonden hebben om ons goedkoop leven te bezorgen. Immers het was toch uwe pers, niet waar, heer minister, het was zelfs zij en uw eigen blad dat gedurig minister Wauters uitschold als zijnde do mi nister van het duur leven Nu gij in ajjn plaats zijt en dat gij «och met bekwaam zyt om de duurte van het leven te doen verminderen, hetgeen toch niet afhangt, van don oenen of den anderen minister is in tegenstel ling met wat ge de wereld hebt in gezonden. De heer Vergels. Het ministe rie van bevoorrading bestaat niet meer. Gezel Nichels. Het is er niet boter om. Onze minister zou op dat gebied eenvoudig minister Wauters gevolgd hebben en dan zouden wij misschien die groote exploitatio ciet meer bij wonen, die wij nu ongelukkiglijk ge noeg nog dagelijks te bestatigen hebben. Als ik het goed voor heb, heeft de minister eene afvaardiging van de Federatie van de Beenhouwers ont vangen en hij heeft hun gevraagd welke middelen er waron om hot vleesch te doen afslaan. De afge vaardigden hebben geantwoord Stel oenen vasten prijs op hot vee en bepaal daarna den prijs waaraan het vleesch moet verkocht worden. Dus hebben zij u, heer minister, don weg gewezen, maar gij wilt dien niet volgen, mogelijk uit politiek be lang omdat de boerkens uwe kiezers zijn. De heer Moyersoen, minister van nijverheid en arbeid. Al» gij zoo spreekt, dan vergeet gij dat de prijs van hot vee merkelijk vermin derd is,maar de prijs van het vleesch is in dezelfde mate niet verminderd. Dit haDgt van de landbouwers niet af. Gezel Nichels. Als ik me wel herinner, voerdet ge eene geheel andere taal toen gij eog schepen waart van de stad Aalst. Het was als dan dat mijn vriend Marcel u ge vraagd heeft of gij goene maatrege len kondet nemen betreffende den prijs van het vleesch. maar dan was er niets te doen, omdat ge sre«ne maatregelen durfde nerneu. hetgean wo overigens van U nooit te ver wachten zijn. Indien gij de overtuiging hebt dat de ministerszetel die gij bekleed u de macht niet geeft tusschen te ko men om het duur leven te verminde ren. zeg het dan toch ten minste in uwe bladen, duid hun aan dat zy destijds minister Wauters gelasterd hebben en dat het onwaar is wat zij hem naar hot hoofd bobben geslin gerd, bekent dat, deze zijn plicht heeft godaan en dat het enkel uit politiek belang was dat zij hem be schuldigd hebben. Vraag (in 't Vlaamsch) door gozel Nichels. De werklieden der lijn Brussel- Denderleeuw uiten bittere klachten over het feit dat ze dagelijks bij hun ne terugreis als vee in de wagons opeengestapeld worden. Daar de groote hitte voor de deur staat, ware het te wenschen dat het beheer zoo spoedig mogelijkinaatrogelen treffen zou, daar anders ernstige ongevallen zich zouden kunnen voordoon. Persoonlijk heb ik mij over som mige toestanden willen overtuigen. Trein 3053 is alle dagen zoo zeer bezet dat minsiens 200 reizigors moe ten rechtstaan. Trein 2822 op Vrijdag 19. Heeds in 't vertrek Brussel-Groonlei, stonden 120 werklieden recht. In Bercliem kwamen er nog 50 bij. üp trein 3057 zeifden dag waa er plaatsgebrek voor 150 werklieden. Dit gebeurt alle dagen en er wor den geen maatregelen getroffen. Er is nochtans een oplossing. Trein 2818 wordt verboden aan de werklieden voor Denderleeuw. Laat de werklieden tot dien trein toe versterkt don trein door 6 rijtui gen tot in Denderleeuw en al do weekabonnenten voor Denderleeuw die nu trein 2822 en 3057 benuttigen zullen 2818 gebruiken. Mag ik den heer minister bidden deze vraag welwillend te onderzoe ken. Antwoord (in 't Vlaamsch Die toestand was het beheer niet ont gaan. Het Duitscb materieel van trein 3053 wordt eerlanr vervangen door Belgisch materieel, wat het aantal plaatsen van den trein met 30 tot 40 t. h. zal vermeerderen. De stellen der trui oen 2822 en 3057 worden onderscheidenlijk vermeer derd met 2 en 3 rijtuigen 3"' klasse. Mochten die schikkingen nog on voldoende wezen, dan zouden andere maatregelen getroffen worden om den toestand te verhelpen, doch wr kan geen sprake wezen, de geabon neerde werklieden toe te laten in trein 2818,omdatbedoelde trein daar door vertraging zou Hjdon door het uitzetten to Denderleeuw van de rijtuigen tot versterking. (Oorlogsinvalied) Nieuwstraat, 9, Aalst. BESTELT VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN en in 't bijzonder voor den Bond van Hand in Hand -1 VICTOR DE GEYTER- (Bond Moyson). Trouwe bediening. De wereldoorlog heeft gedurende vier lang» jaren miljoenen onschul dige menschenrampee in den groud bedolven... om enkele Engelsche en Frausche de handelsoverheersching op enkele zakenmnanen te schenken of omgekeerd. Het eerste gebeurde. Zij, nochtans, die alleen voordeel uit die moorderijon konden trekken, want de arbeiders, het oorlogs- vleesch, al voelden zo aan eigen lijf die onwraakroependelaflioid, wilden niet bekwaam zijn om zich zelf op dat oogenblik te ontvoogden zij dus, de kapitalisten, voerden intus- schen hoog tij Poincarê, bij de in huldiging van een herinneringsmo nument aan de gesneuvelden van Bordeaux, bevestigde dat laatst al daar in zijne hulde rode Oh Hel den riep hij uit, tot diejjdooden sprekende, - wij herinneren ons al len met welke hardnekkigheid Gy ons gedwongen hebt vol te houden En vreugdevol hielden we, den buik op de tafel en het glas in de hand. Ai etende, lachende, drinkende, zin gende hebben we volgehouden En op den oogenblik dal de vijand be weerde dat Frankrijk uitgeput was, bevestigde do vroolijko echo van de champagnoknrken, dat" een land wien het niet kan scholen en waar het hen niet kan schelen, een on overwinnelijk land is En de stomme menigte juichte toe... omdat hunne bloedverwanten voor huiche laars hun leven gaven... De oorlog eiadigdedu». Hij heeft bijna zooveel jaren opgehou den als hij duurde. Helaas hij eindigde NIET voor de slaven en voor de aristokraten was hij er nooit. Een mensch kan zich niet inbeel den, dat een Europa, diep door drongen van eene zoo heerlijke kristene loer, een Europa met ge- leerdon, grondstoffen, werkkrachten in overvloed, nog zoo vroeselijkdoor honger, ellende en ziekten vernield wordt I)e Oostenrijksche kroon, die, in 1914, 1,25 fr. gold, heeft men er nu bijna voor 1 frank 2000 In Duitschland is het leven 07 maal duurder dan vóór den oorlog Het Poolzche, het Russische geld is eon niet geworden Europa door vechten nog volkoren alhier en al daar, overal vervolg voroordeel on teisteringen op socialisten, die de rechtvaardigheid van hunnen strijd verkondigen en de arbeiders tot han delen oproepen In Rusland verhon geren miljoenen onzer klassegenoo- ten Do statan zien *toeds meer hun deflciot verhoogen, terwijl steeds de belastingen dar arbeider^ klirnmon, terwijl steeds hunne loonen vermin deren. En nog viert de reaktie hoog tij Zij verzamelt geld in overvloed (waar zou h»t anders gaan, als wij steeds minder hebben en bekom mert zich niot om het lot van den werker, of hij verhongere of niet, of hij in krotten woone en door ziekten getroffen worde of niet. De geldbe zitters houden ontwapeuings- ekonomische en flnanciëele konfo- rentie's *daar vertegenwoordigen ze HUNNE natie! hun volk, welks hoofd ze altijd met nieuwen moed vol pompen, terwijl ze dat volk, die arme voortbrengers van de Rijkdom men bedriegen want hunne samen komsten zijn internationale handels beurzen, waarin ze naar nieuwo geldverovering uitzien ZIJ hebbon alle macht, maar de arbeiders, dien ze beweren te vertegenwoordigen, die snaken naar geluk en vrede, voe ren ze nooit naar een beter lot... Arbeiders mijn broeders en broo ders ender elkaar weet Ge dan ein delijk niet dat Ge die lafaards zelf hebt gekozen om U te bedriegen, om U uit te mergelen De wereld wordt goschokt en doolt in de wildernissen. Armoe en wee wreten aan uwe klasse, dio over machtig kan zija en toch verschopt on verstoten wordt. Arbeiders Zwoegers Gij die de wereld kunt opbouwen. Ge wilt nog steeds niet voelen dat uw leven met onschuldig bloed wordt bevlekt Ge wilt uiet weten, dat Ge op de wereld ten grootstegetalle zijt; Ge wilt niet weten, dat er van Noord tot Zuid, van O3»t tot West verdrukten lij den. die, als Gij, onder den hiel van aristokraten geboeid wordenGe wilt niet weten, dat Ge allen broe ders zijt en óónen vijand hebtde reaktie En terwijl Ge snakt Daar vrede eu rust, terwijl Ge U dagelijks door nieuwe rampen bedreigd voelt, die Ge toch niet vraagt, terwijl uwe klasse slaafsch is, wilt Ge de heilige stem niet hooren.van hen, die U op roepen om U onder ééne vlag te scharen, dieU met open armen smee- ken om met hen éóns en voor altijd ten strijde tetrekken, onder de plooi en van do roodo vredevlagge, door uw klassebloed doordrongen, tegen uwen éónigen, algemeenen vijand, om Volkerenverbroedering, om Recht, Gelijkheid en Vrede... Arbeiders aan eigen lijf voelt Ge reeds uwe slavernij Ge doolt wan- stopig rond.,, en do wijde, klare weg die U naar de verlossing leidt wilt Ge niet vinden... Een Socialistische Jonge Wachter. Soc. Turngroep - JEUGD BLOEIT De Eereleden worden verzocht de vergadering bij te wonen, op Dins dag aanstaande, om 7 1/2 ure 's avonds, Dagorde Herkiezing van het Be stuur. Programma der Feestelijkheden in het Lokaal - HAND IN HAND, tijdens de KERMIS. Zondag 2 Juli van af 5 ure namiddag. PRACHTIG CONCERT, in het Café door don or chestrion Gladiator, gansch nieuw programma. Oin 6 ure, in den Hof, GROOT CON CERT, door de Fanfare Hand aan IIand, Bestuurder Gezel L. Spit- taels. Om 8 ure 's avonds, GROOT TURN- FEEST, door gausch onzen Turn groep - Jeugd Bloeit, opgeluisterd door Muziek. Om 0 ure s' avonds, GROOT VELD BAL, SCHITTERENDE BLECTRISCIIE VER LICHTING van den Hof, (2000 lampjes). Maandag 3 Juli van af 6 ure s' avonds, in de Feest zaal, grooiCAFE CONCERTCorniek, door den beroemden troep Isidoor Van Dable, uit Gent. Dinsdag 4 Juli om 6 ure, CONCERT, in den Hof. Om 9 ure. CINÉMAVERTOONING IN OPEN LUCHT, door het huis A. Abrassart, van Brussel. Prachtig programma waaronder don film der Inhuldiginüsfeestbn van de Roode Visscherssloepen van Oostende. Gedurende al die feesten, zal erin den Hof de beste dranken, als ook aile soorten van eetwa ren aan de gematigste prijzen afge leverd worden. TOT AL DEZE FEESTELIJKHE DEN HEEFT EENIEDER VRIJEN TOEGANG. Partijgenooten, bezoekt met de Kermisdagen in massa uw lokaal, die u prachtige feesten aanbiedt,. Al wie zich wil vermaken komt naar Hand in IIand. De Feestcommissie, HOE MEM OPGEËISCHTE BE HANDELD. Onder dezen titel, lees ik oen arti kel in het blad De Opgeöischte van 15 Juni, uit Aalst. Men «telt vastindatartikel dat van oflicieële zijde, men vele en achoone redevoeringen ten beste geeft om het lijden der opgeëischten te roe men, maar dat men verwaarloost om voor de ongelukkige zieken te geven wat ze noodig hebben. Die verregaande nalatigheid van dezen Dokter is oene echte schande, te meer omdat het een man is die zich als democraat heeft doen door gaan, en bij de laatste kiezingon ma nifesten deed verspreiden onder onze bevolking met zijn portreterbij, en met zeemzoete woorden zijne goede hoedanigheden verkondigde, en dat de bevolking steeds op zijne dienston zou mogen rekenen De zieke opgeöischte jongens we ten van dezen papieren democraat te spreken. Zoo wordt er in vormeld dat oen Dokter van Aalst sinds 2 jaren voor eon 20tal opgeöischte die hij ver zorgde, de noodige verslagen op te maken om aan de Rechtbank van Oorlogschado voor te leggen, en tot heden toe nog geen enkel verslag op maakte, zoodat die ongelukkige jon gens nog geen cent vergoeding kon den bekomen, door de schuld vau dezen nalatigen Dokter. KERMIS 1922 MET LUCHTBALLONS tn het STADSPARK, op Dinsdag 4 Juli 1922, van 4 tot 6 ure. - IOOO FR. PRIJZEN - 1* prijs 100 fr. 2 prijzon van 75 fr. 2 prijzen van 50 fr. 4 prijzen van 25 fr. 110 prijzon van 5 fr. Samen 119 prijzen te winnen. De 9 eerste prijzon worden niet ge geven in geld, doch de winners mo gen het voorwerp aanduiden welke zij begeeren dat gekocht wordt met liet bedrag van den gewonnen prijs. SCHIKKINGEN De prijskamp wordt ingericht voor al de kinderen tot 14 jaar oud. De inleg is bepaald op 1 fr. per ballon. Aan iedere luchtballon wordt, door de zorgen van hot inrichlingskomi- leit, oen postkaart gehecht met hut nummer van den deelnemer en het adres Stadhui», Aalst, België. De opstijging heeft plaats van 4 tot 6 uur en dit per serie. De ballon verst van de oplatingsplaats neerge daald, hetgeen den; poststempel aan duidt, zal de 1* prijs winnen, enz, De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in de zaal van het Belfort, Oroote Markt, op Zondag 16 Juli, om 10 nur 's morgens. Gedurende" het luchtballonfeest, Concert door het muziek van de Legerpupillenschool en opstijging van groote luchtballons om aan dit feest nog eene grootere aantrekke lijkheid te geven. Namens het Inrichtinoskomithit De Schrijver, De Voorzitter, F. De Loose- H. Flips. De leden A. Van Yperieele, E. Vau den Borgh, A. Kelders, R. Klaes E. Eeman. De Burgemeester en Schepenen, F. Dk Hhrt. De Gemeentesecretaris, Oscar Rbtntïns. P. S. Er wordt on» reeds de vraag gesteld, op welke wijze de plaatsen zullen gekend ayn waar de luchtballons zijn noergedaaid. Het i» eenvoudig aan ieder ballon is een postkaart gehecht die het nummer draagt van het kind die hen opgela ten heeft ea waar op vermeld is dat de vinders van de ballons verzocht worden de kaart terug te sturen ten atadhuise van Aalst, en deze vinders van het Stadsbestuur een bewys van erkentelijkheid zullen ontvangen. Talryke luchtballonfoesteu hebben in ando-e steden van het land plaats gehad waar duizende kinderen aan deel namen en waarvan do post kaarten zijn terug gezonden. Wy mogen voor Aalst zeker do zelfde goeden uitslag verwachten. Het luch'ballonfeest van de 4 Juli door het Stadsbestuur van Aalstin- gericht, is eene nieuwe aantrekke lijkheid tot genoogen onzer jonge knapen on meisjes en dat aan de ouders groote voldoening zal geven. Algemeene Vergadering voor mannon en vrouwen, op Zon* dag 25 Juni 1922 om 3 uren namiddag, in d« groote zaal van - Hand in Hand op boot van 25 centiemen, welke zal geeischt worden door den Bode. DAGORDE: 1) Toestand van het eerste kwar taal 1922. 2) Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid van dezo dagorde, hopen we dat niemand zal ontbreken. N. B. De boet zal streng toege past worden. Een lid van elk huis gezin boven de 16 jaar volstaat. Het bureel van den Ziokenbond is open, van 9 tot 10 uren 's morgens. Dq zieke leden dio recht hebben op vergoeding moeten op hot bureel den Sekrotaris verwittigen en zullen in trok komen na den tweeden dag der verwittiging. Er zal geene rekening gehouden worden van het lid dio iemand gelast den Sekrotaris to ver wittigen en hot vergeten heeft. In geval het bureel niet open is moet men de kaart of briefje'in de brieven bus steken die beneden aan den trap hangt. Het Bestuur. Ambtelijke Arbeidsbeurs van Aalst. Bureel Stadhuis. Telefoon N° 20. KOSTELOOZE PLAATSING. De bureelon zijn open van 9 tet 12 ure on van 2 tot 5 ure. Des Zaterdags gesloten 's namid dags om 4 ure. Bulletijn van den 8 Juni 1922. VRAGEN NAAR WERK. Paswerker-buizunlogger, Autoge leider op de hoogte van herstellin gen, Stoker voor textielfabriek, Glanzer voor garen fabriek,Con tinus- werkstors voor kaloenfabriek, Grond werkers, Betonwerkers, Loodgieter- gast en halve gast, Schrijnwerker halve gasten, Leerjongens meubel makers, Afleggers en spinners voor tabakfabriek, Voerlieden, Manceu- vers losse arbeiders. WORDEN GEVRAAGD. Breisters voor fijne en grovo boe nen, Stiksters voor soldatencostu- men, thuiswerkstors en atelierwerk stors, Stiksters thuisworkstors voor onderbroeken, Metsers voor Brussel, Schrijnwerkers voor Brussel 2,60 fr. tot J,00 fr. per uur. Halve kleerma kersgast. Schoenmakersgasten en halve gastan, oppinners en leer jongens, Laermeisjo voor schoenma gazijn, Leerjongens voor pantoffel- fabriek, Leermeisje voor cigaret- tenfabriek, Landbouw werklieden voor de boeten voor Frankrijk. Dagelijks te bekomen in de Brou werij Van dei* Schueren, Bra bantstraat, Aalat, van 7 1/2 tot 9 ure 's morgens. Slechts voor eene maand. o—o Ten einde mijn huis meer rucht baar te maken, verkoop ik van heden af alle soorten van schoenen met grooten afslag. De lieden die reeds bij mij gekocht hebben, kunnen zich overtuigen van do kwaliteit mijner schoenen en het verschil der prijzen TICHEN OP MAAT. SCHOENEN OP MAAT. - REPARATIËN. Jean POTS-VAN CAUTER. MOORSELBAAN Nr 105, (nabij de Cinema), AALST.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2