Uit Sottegem Partijgenoolen. t/lan de Mijnwerkers Nederboulaere. FEDERATIE DER VAKBONDEN VAN AALST. Aan al de Leden onzer Vakbonden. De Syndikale Kommissie heeft in hare laatste zitting besloten door gansch het land de werklieden op te roepen, om hun in te lichten over de gevaren die dreigen. I. Door het Vereenigd Patioraat tegen de 8uren arbeidsdag en de loonen. z. Door de Rijke Burgersregee- ring, die besloot de Werkloozen ver goeding te verminderen. De Besturen onzer Vakbonden besloten van al onze leden op te roepen naar de dii gehouden wordt, Woensdag aan staande, om 7 uren 's avondsm het Lokaal Hand in HandMolen dries. Mannen, Viouwen, Stielmannen, Fabiiekwerkèrs, Woensdag allen op post, naar de vergadering weze de leus. Voor het Midden-Bestuur der Federatie der Vakbonden, De Schrijver De Voorzitter H. Flips, J. V. d. Bossche. Leden C. Haelterman, Fr. Co- rael, J Welleman, C. Guns. J. Breugelmar.s, P. Van der Meulen, Ed. D'Hoker, J. Buys, Alf. Steen hout, L. Laureys. BESTUUR-TEXTIELBOND zal Woensdag, om 6 uren stipt, zijne Wokelijksclie Zitting houden. VOOR DE HARMONIE. Arbeid en Kunst. Naamloos 25,00 Van een goede socialist 10,00 Gezongen door Ed. Schockaert - Het blad - Vooruit bij V. Amant en rondgehaald door Marinus Steen hout 9,05 Van een goeden ouden partijgenoot 100,00 Jan Bekaert 10,00; Frans Vernimmen 50,00 Philippe Podevyn 25,00 De Brouwer Alphoos 20,00 Bij dezelfde van eene jonge dochter 10.00 Bij denzeifdo, de schooiers zelf 5,00 De familie Vernimmes, Jean Booykons en M. V. D. B. doen er samon nog 50,00 bij Een lied gezongen op het huwelijk van Jef door Albert Arys, Erembodogem, 3,85 Waarom Van Paemel zegde in Audegem, dat zijn zoon zijn lief ging bezoeken en niet wist waar zij woonde 2,25 Omdat Emmanuel zich bij het besluit neer legde 0,25 Marguorito Veillefon geeft wat ze heeft 5,00 Onbekend 10,00. De Cuyper Jean 5,00. Gezongen door Hector Cornand bij Ed. Van der Meerssche, 4,25. Totaal fr. 344,65. VOOR DE FANFARE, Vinck Judocus5,00 St. P. 1,00. Strijdpenning Aalst. Overdracht fr. 974,21. Een lied gezongea door Malvina Verstraeten, bij de Viezen aan 't Hof, 4,00. Omdat er in de Glazenstraat op Schaarbeek voel in het glas gekeken hebben te Sottegem, en hem mis- pakte, in plaats van den trap zijne vrouw vast had. 1,10. Deze volgende zet moest na Pa- schen verschen zijn, de zet is ver- loorengelegd geweest (redactie). Omdat Pee zat was op Paschen te Erembodogem en zoo hard gelachen heeft 3,85. Totaal fr. 8,95. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. Tot steun dor Gentache sta kende Metaalbewerkers. Algemeen Totaal fr. 2365,25. Filature du Canal, Machinisten, Stokers, Electricians, Koolvoarders, Singelvoerder, Manoeuvermannan en Atelier 03,03. Nog een man der F. D. U. 3,20. De spinnerij der Filature du ■Canal, steunt de stakers van Cent 21,51. Lied gezongen door De Schut ter A. bij J. De Smodt6,50. Lied ge zongen door R. Willem» en rondge haald door de Botvink bij Fr. Van der Eecken 5,00. Atelier Casablanca F D C 22,00 Do Backer Fl. 2,00. Vlasschaort Adolf 5,00. Twee stokors en een machinist van Sehuermans geven samen 0,00. Corael Fr. 5,00. Filature ot Teinturerie Machinisten Stokers, Koolvoerder en Metaalbe werkers, vijfde gift 19,25. Coipaert A. 11,40. Mens Bayens en Van Ganzen 7,50. Bergmoes Louis 2,50. Buys B. 2,50. Fabriek Callebaut21,00.Sehuer mans nog van twee ajusteurs 4,00. Force Motrice Viscose 53,00. 5 kame raden geven als steun aan de stakers van Gent 0.00. Atelier Viscose 03,80. Paerewyck Camiel 5,00. De Saedeloer Edmond 3,00. De Witten geeft ook 1,00. Atelier Schotte9,65. Gebroeders Maes s,70. Schellinck Jozef 2,60. Gas fabriek Atelier 21,50. Malhieu Phile mon 3.10. Stokerij F. F. R. 10,00. Rondgehaald door Alfons Thomas bij de weduwe Oostorlinck 3.25. Le noir Jozef 10,00. Verhoeft Adolf 5,00. Atelier Waterinckx, Kattostraat 8,00. Omdat de gasten van de weduwe Wa terinckx hunnen plicht zouden be grijpen geeft W. R. 1,90. De Srnedt Fritz F. F. R. 2,50. Slockt Arthur 25,00. Twee stokers en oen machinist van hot fabriek Loclorcq (>,00. Sto kerij Viscose 29,00. Gezongen door Van Ilolen in 't. lokaal Hand in Hand 4,30. De Goedt Casimir 5,00. Schelle- Omor 2,25. Schaepdryver Égidius 5,00. Onbekend 5,00. Schnckavrt E. 5,00. 6 regleurs en 1 ajus'eur der F. F, R. 14.00. Gezongen door Pal- myre Van don Steen bij Jozef Cor nand 6,40. Gezongen door Victor Gornand hij Jozef Gornami 0.60. Ge- zongon door JulienOooman bij Emile Gornand 10,25. Algemeen Totaal op Woonsdag morgend 21 Juni 2940,64 fr. BERICHT. Er is etn plaats te begeven voor bediende op bet Bureel van Gezel Haelterman ten lokale - Hand iri Hand de coadiüen s(jn als volgt, minstens 1 jaar vereenigd zijn in da groepen der Bouw, bout. Ameubie- mentsworkers of gemengde vakken, metaal, steen of Openbare diensten- werker, lezer z(ju van Vooruit - en Recht en Vrijheid zijn Militairen dienstplicht volbracht hebben of ont slagen zijn van dienst, verbruiker zijn der Coöperatief. Er zal oen proef tijd gevergd worden van zes maan den, De kandidaturen zullen aanvaard worden tot Vrijdag aanstaande 30 juni ten bureeio van Gezel Haeltor- man, de condities liggen tor inzage op bet bureel. Aalst, Bond der Opgeëischten HEDEN ZONDAG, 25 Juni,om 10 ure, Belfort, Algemeen© Vergadering. Om 2 uren, bijeenkomst op do Markl, voor de Kruisplanting van ons betreurd me delid Antoino Sergeant. Het Bestuur. Het Bestuur onzer Vakbonden bereidt zich voor, om eene besten dige Propaganda te voeren, om aan de werklieden van Sottegem het doel en de noodzakelijkheid der Vereeniging te doen kennen. Er zijn reeds bonden gevormd voor de Schoer.makers-(sters), de Mijnwerkers, de Bouw- en Scluijn- werkres, de Meubelmakers, de Me taalbewerkers en van de werklie den der Breiwerkhuizen, waarvan een ijverig Bestuur gevormd is, en waar de werklieden van Sottegem zrch kunnen bij aangeven om lid te worden van deze Vakbonden als ook bij Jos. Beerens. Wij doen een beroep op de lezers van ons blad, ten einde zich onver wijld aan te geven als lid van onze Bonden, en het Bestuur mede e helpen ten einde de werklieden aan te sporen, om zich ook te laten ver eenigen. Het Bestuur houdt iederen Za terdag, om 7 uren, hare zitting bij Jozef Beerens, waar men alle in- lichtichtingen kan bekomen. Vergadering voor de Schoenmakers Heden Zondag, om io uren, bij Jozef Beerens. Schoenmakers van Sottegem en Omliggende, gaat daar allen heen De Prbz, van Isegem, zal er het woord voeren. Eene praohtige Vergadering Veriadon Zondag hield onze Propa- gandaclub eene prachtig# vergade ring. De Secretaris log<4e de toestand uit een die zeer schitterend is, en ver klaarde dat sedert hunne inhuldi gingsfeesten, er 30 nieuwe loden zijn ingeschreven geworden. Verder werd de propaganda be sproken die moet gevoerd worden, en iedereen is metdon moesten geest drift uiteen gegaan. Mannen, vooruit aan 't werk, im mer vooruit VOOR 'T MUZIEK. Overdracht fr. 221,80. Van do ware gezellen Ceuterick G. Lefebvro L. De Meyer L. 6,00 Van Georges Petrus omdat Georges loopt 0,25 Van Madamo uit 't 8uren huis, omdat zij altyd achter hem is als hij uit gaatl.OO; Van Madameuit 't8nren huis, omdat haar man haar wilt ver leiden met pranillon 0,50 Omdat Flacon verloren hoeft togen Stoupel met bollen 0,25 Rondgehaald op onze vergadering van den 18 6-22, door Alphons Van Stoenbrnghe 18 20* Een lied gezongen in 't lokaal'en' rondgehaald door Alphonso Van Steenbrugho 2,85 Een lied gezongen van ons gezelschap in 'tlokaafen rondgehaald door Alphons Van Stoen- brughe 5,40; omdat Julia een schoon gezicht heeft in 't lokaal 0,25 omdat zy zoo schoon kan lachen op Georges 0,25 omdat René en Gaston echte socialisten zijn 0,50 op de oefenin gen van Alphons Van Steenbrughe en rondgehaald door Flacon 4.95 omdat Julia met Georges goed over eenkomen 1.00 omdat Flacon ©one redevoering geeft in ons lokaal 0.25 omdat Julia een echte socialist© is 0,50Rondgehaald bij Alphons De Potter door Èdgard De Bie 4,35 om dat Georges zat is 0,25; omdat Mol zat is 0,25 omdat René zich altijd goed vermaakt mot do socialisten 0,25 omdat Eugenie tegen René Baeskens van Grootenberghe niet durft sproken 0,25 omdat Georges Ceuterick in 't kort zal getrouwd zijn 1,00 omdat Edgard De Bie zoo lang niet meer zal wachten 1,00 om dat kapitain Stoupel met Neeken niet wilt mede gaan naar Velsique 0,25 omdat Georges zat is 0,25 omdat Vrensken Otte benauwd is van bij do socialisten te komen 0,25 om dat Neeken weer gaan werken heeft de Zondag en het hem onmogelijk geweest is naar Schendelbeke te ko men 0,2» omdat Julia tegen René Breway* kwaad gesproken heeft0,2ö; omdat René Breways content is dat Georges In 't kort z'al getrouwd zijn 0,25 omdat Cyl en Philemon zat loo- pen 0,50 omdat Remy het niet kan verdragen 0,25 omdat het niet lang geduurd heeft met het verkceren van Germain 0,25 omdat Julia zegt dat Germain niet weet of het oen meisje of een manneken is 0,25; omdat er in Cios zijn demi een sleksken zat zonder dat hy het wist 0,50 omdat Leon nooit geen tabak heeft 0,25 omdat Alphons dagen ziek verlof heeft en niets mankeert 0,25 omdat Stoupel hem niet kunnen verdedigen hoeft met bollen tegen Edgard 0,25 omdat Stoupel gaarne zou een lief hebben uit Schendelbeke 0,25omdat de dochter uit ons lokaal Zondag naar do koers gaat met Alfred per voituur 0,25 omdat Stoupel naar de cinema niet geweest heeft 0,25 om dat Ivo altijd bij het grijsken gaat als haren man niet te huis is 0,50. Grcotenbergbe. Van Stoupel omdat Patat eene nieuwe muts heeft 0,50 omdat Baes kens Neeken Zondag moet gaan wer ken en naar Schendelbeke niet kan gaan 0,25omdat Neeken, Stoupel aan een lief zal helpen in Schendel beke 0,25omdat Stoupel gaarne eons zou willen spreken tegen Hó lèno Jamais van Schondelbeko 0,25. Totaal 56,55. Algemeen totaal fr. 277,35. Nieuwerkerken. Gemeenteraadszitting van 15 Juni Gezien de afwezigheid van don Bur- gomoestor, doet Schepen Pordaens dienst als Voorzitter, en opent de zitting: M. Van den Broeck (Daens.) vraagt ofergeenen brief is gekomen van wege hot Nationaal werk der? (Het Scheponcollogie hooft torug niets gezien, zooals hot gewoonlijk gaat.) i* punt. Verlofdagen dor School kinderen M. Van den Broeck (Daens,) stelt 6 maand verlof voor in don zomer. Er wordt van vcrschillige zijden aangedrongen dit te nemen met het hooi- en oogstseizoen. Gezel Coppens, doet uitschijnen dat alle werklieden daarvoor niet te vinden zijn, want elk heeft geen boerderij en onder de werkende klas kan een kind in alle tijdstippen van 'tjaar gebruikt worden. Perdaens sluit zich aan by de woorden van Coppens, maar gezien het voorstel Coppen» in tegenstrijd is met do wet en nochtans betor is, wordt er aangenomen het verlof der scholen gedurende het Zomerseizoon te doen plaats hebben. 2* punt. Verandering contrakt aangenomen school. Gezel De Smet. Gelief gevolg te Seven aan de vroegere toegestane ver- eteringen voor ae oflicieele school die door ons gevraagd zijn, vooraleer dit contrakt te wijzigen, en wijst hun tevens over noodzakelijke ver beteringen voor het officieel onder wijs. M. Lieven» (Daens.), denkt ook dat 200 fr. door het Schepencollegio gevraagd wat overdreven is en stelt voor 150 fr. in plaats van vroeger 120 fr. Gezel De Schryver. Ik ben ver wondert u te hooren zoggen dat er 200 fr. per klas noodig is voor do verwarming. Goed, maar nooit heb ik liier al eono zitting bijgowoond, of ik hoorde gedurig klagen over den slechten flnantieëlen toestand der Gemeente, want toen hot hier ging voor het behoud van het Krisisfonds, toen was or geen geld voor de armen, maar het schijnt dat er nu gaat zyn voor wat anders. Perdaens. Ik heb op inlichtingen uit geweest en de zaak grondig on- derzoclit, en ik ben overtuigd dat 120 fr. te weinig is, nochtans sluit ik mij aan bij de woorden an Lie vens. Gezel Coppens. Ik zal niet te gen stemmen om reden dat wty' niet zijn tegen de verwarming der scho len, maar ik zal er niet voor stem men om reden dat als wij het noodige vragen voor wat het officiéél onder wijs aangaat, er hier door het Sche pencollegio den spot mede gedreven wordt. Spreker wyst hun op de Be waarschool dat wij gevraaga hebben voor Edixvelde en de misbruiken dier «cbool. Pordaens (Daens.) Al uwe woor den mogen geloger,straft worden. Wij hebben den kop niet laten han gen of er den spot niet mede gedre ven, ik heb de school woest nazien en alles was nietwaar. M. Van de Velde. Het is wat overdreven. Gezel De Smet, vraagt dit punt te verdagen en wijst op de Gomeento- meisjosschool. Dit wordt niet aan genomen. De Voorzitter legt het voorstel in stemming. De *200 fr. worden gestemd met 4 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen Stemmen vóór Van de Velde, Canoot, Callebaut en Perdaens. Stemmen tegen Lievens, Van den Brouck en Gezel Do Smet. Onthouden lieh Gesel Re Sehry- ver en Coppens. Gezel De Smet, vraagt gezien er voor alles geld is, om onmiddelflk de achterstallige toelage voor ziJnZie- kenbond van 8200 fr. te betalen. VOOR DEN CLUB. Een lied gezongen door Van Vae- renberg Benoit, by Lievens Phile mon fr. 3,50. Ons Turnfeest. Plein Stadsvesten. PROGRAMMA Om 8 l/2|ure. Aankomst der eer ste vreemde groepen. Om 9 1/2 ure. Begin der Wed strijden. 100 meters loopen, gewicht werpen en hoog springen. Persoonlijke pryskampou. In ]een 2° kategorie, bestaande uit oefeningen op toestellen (Barre en Rek), eén les der gezamenlijke oefe ningen van Antwerpen en hoog springen zonder plank of loop. 's Namiddags om 1 1/4 ure, bijeen komst op het Statieplein. Voor het vormen van de grootscho feeststoet, waaraan al de Turn- en Meisjesgroe- pen. Optocht door de stad om 2 1/2 ure op Stadsvesten, uitvoering van het feestnummer, bostaande uit|de gezamentlijke oefeningen van Ant werpen voor jongens en meisjes (door al de deelnemers). Onmiddelijk daarna aanvang der afdeelingswedstrijden voor ongons adulters A)|Aan toestellen 'Barre en Rek, gelijktijdig (2|werkers met eens). De oefeningen van Ant werpen lc, 2fl, 3* en 4° graad. Voor jongens pupillen a). Vrye Oefeningen ;|b) Pyramie- den. Voor damen a) Vrije Oefenin gen b) Pyramieden zonder tuigen c) Pyramieden met tuigen. Voor Meisjes a) Vrijo oefenin gen b) Pyramieden zonder tuigen c) Pyramieden met tuigen. Om 7 ure. Prijsuitreiking in het Volkshuis. Om 7 1/2 ure. Puik Kunstconcert door do Harmonie Les Proletaires, uit Lessen. Voor Rust Roest, Het Bestuur. Partijgenooten bevlagd uwe hui zen ter gelegenheid van onze Turn- feosten. Steunt onze jeugdgroe pen dooi het koopen hunner bloemp jes en souchen. S. M. VERBROEDERING. Door deel op den aankoop dor Win kelwaren, wordt deze week uitge keerd als volgt Dyotdag 27 Juni, Donderdag 29 Juni, Vrijdag SO Jani, telkons van T tot 6 ure, voor al wie zyn doel nog niet heeft afgehaald. Boekjes mede brengen, a. u. b. 't Is de laatste week, dus bericht aan do achterblijvers. Het Bestuur. Opgepast. Ter gelegenheid van hot Turnfeest zal er heJon Zondag in do zaal van 't Volkshuis te bekomen zyn. aller hande dranken, alsook bijzondere specialiteit hesp met broodjes (pisto lets), chocolade, enz. Voor de vlag der Turners Alfons De Moyer 5,00. Rondge haald bij Victor Tlendrickv door de Lustige 8,50. Gezongenfdoor August Sper bij Alfons Welleken», rondge haald door Hubert Do Nutte 11,00. Gezongen door Gustaaf Hu wé bij do- zelfden, rondgehaald door Alfons Noterman 8,00. Gezongen door Gam. Goers, by denzelfden, rondgehaald door Arsóne Mathys 5,50. Gezongen door de Lustige bij Mie Pap met Al fons Do Clercq 5,G5. Omdat do Lustigo Vrienden hebben wakker gemaakt 1,00. Omdat Savooi niet geeft 0,50. Van de Balspcolders in het Volkshuis 5,55. Gezongen door Louis den blauwen by Emiel Van Eesbeeck 10,00. Gezongen door de Lustige by Moulart 5,00. Totaal fr. 65,70. STIJDPENNINQ. Overdrachs fr. 295,78. Omdat Ivonne Fanis zei tegen Ju lia Douce wat vorstand hebt gij van kabouters gij hebt er nog nooit geene gehad 0,50. Eeuwig heil de moeders- troost in een 'tteschjo 0,25. Groote Prijskamp alleman kan meedoen aan 0,25 1* vraag Wat is oen gendarm en waar vindt men er meest 0,25. Gezongen door de Lustige met Mathys by Eug. Baron 8,50. Totaal fr. 4,76. Voor het muziek. Rondgehaald door de plezierige 7,61. Gezongen door Jule6 V. D. Woestijno bij. Frans Baron 5,25. Ge zongen door Louis den blauwen by Van Eesboek 6,10. Totaal fr. 10,96. Nauwelijks was don wapenstil stand achter den rug, of de koolba rons vroegen arbeidskrachten, zelfs zonden z(j hunne nachtbewakers de vltamsche streek in om mijnwerkers aan te werven, zooals koolkappers, muurkappers, meneurs, hiercheurs enz., maar er was geen sprake van loonen. Dus in het begin van 't Jaar 1919, zagen wy de loonen naar omhoog gaan, door het stijgen van het leden tal in de Vakbonden. Zoo zyn de loonen altijd hooger gestegen volgens de levensduurte en door den aanhoudenden stryd dor organisatie. In 1920 maakten de patroons zich gereed om de organisatie aan te val len en alle pogingen worden aange wend om de mijnwerkers hun loon en andere voordeelen te ontnemen, en ongelukkiglijk, op het einde van 1920 liet de crisis zien gevoelen waar door de mijnwerkers ook getroffen werden, vooral in Maart, April en Mei 1921, en heden nog. Van deze droevige omstandigheden hebben de koolbarons gebruik gemaakt om de loonen te verminderen buiten de overeenkomsten van April 1920 tus- schen de patroons en de Nationale Centrale der mijnwerkers. Maar dat is niet alles, nu ziet men overal dat de patroons winkels, ma gazijnen (ceonomaten) oprichten zoo als in Gent, Charleroi. Center en el ders en hunne winkelwaren met ver lies verkoopen om op die manier de levensduurte (index) te verminderen, om zoo grootere winsten te verzeke ren. Gij ziet, mijnwerkers, van dei eenon kant verlies, en van don ando ren kant dubbel winst op de schan daligste wijze die er bestaat. En dat alles om u meer en mooi uit te baten en hunne geldkoffers te vullen. De koolbarons zoowel als de kapi talisten van andere nijverheden hou den hun gedurig bezig met te stu- doeren op welke manier zy do wer kende klasse zouden verpletteren. Ehwel mijnwerkers wat dunkt u daarvan. Dat is de macht waartegen gij u moot verzotten uit al uwe kracht. Neemt de handschoen op door dé koolbarons u toegeworpen en ver kropt niet langer do dadon van die uitbuiters. Schaart u te saam, maakt een ster ke blok, en laat u niet verdoelen, dan zult go u met overleveren als slaven van het kapitalistisch juk, zooals het heden gebeurd in onze Vlaamsche streek. Wordt lid van oen en dezelfden Vakbond, opdat gij mijnwerkers eene storke macht zoudt uitmaken, opdat alle dwingelandij zou verdwynon en plaats maken voor betere tijden, du9 oen beter bestaan voor vreuw en kinderen. Dus vooruit mijnwerkers, allen in uwen Vakbond gelijk een man, en roept mot luider stem: weg mot do dwingelandij, weg met do verdeeling der werkende klasse, leve do Vak bond en love de Vrijheid. Leest en verspreidtVooruit» en Rechten Vrijheid. Voor het Vlaamsch mijnwerkers dlstnkt, De Bestendige Schryver, DE HANDSCHUTTER Joseph Voor de Vlag van den Socialistischen Propagandaclub Overdracht fr. 397,55. Ya» "«de Pietor van Schendel beke 2ü,00 Michel L. 1,00 Do Mar- tclaero Emiel en Victor, ieder 1 00 Do Vulder Gustaaf 1,00 Do Golas Emiel 1,00 Fostior Oscar 1,00 Mal- froid Ch. 1,00 Gezongen door Emiel Vergeven en Cyriel Dirieckx, rond gehaald 53.71 Gezongen door do ge zusters Walraevens 7,01 Hourlaut Jules 5,00 De Martelaar Edm 5 00 Gezongen door Cyriel Surdiacourt' ouf stroder van Schendeibeko, rond gehaald 8,30 Gezongon door'Mario Walraevens, by Arthur Michel en rondgehaald door A. Michel 3,65. Totaal der lijst fr. 115,33. Algemeen totaal fr. 412,80.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3