In de Kamer. Aalst Partijgenooten NAAR BERLAERE. don mau aansporeu zich te vöroo ti gen, en zelfs er hein toe dwingen. Dat zal en dat moet hare rol zijn in de syndikale aktie. Maar om met vrucht de syndikale aktie in het leven te houden moet zij door de politiek gesteund worden, want, wat zuu een syudikaat van goed werk verrichten indien er geen demokra- tische wetten zijn die haar bescher men, de aktie zougansch nutteloos of toch weinig vruchten afwerpen. De vrouw moet dus onvermijdelijk aan de politiek meedoen. Om eon sociale hervorming te ver krijgen moet gansch de klasse, gansch het orgaan der maatschappij, die er belang bij heeft, medewerkeD, samen werken. 't Is door het scheppen, van een verandering in het sociaal orgaan dat de verschillige secties, of cellen of wezens verplicht zijn zich naar die hervorming te schikken. Als grootste argument tot do on verschilligheid der vrouw, in zako politiek, is het verstand. De eono zeggen dat de vrouw verstandelijk niet genoeg ontwikkeld is om belang in de politiek te kunnen stellen, andere zeggen de man in de poli- tink en de vrouw in het huishouden. Op het eerste argument kunnen we als volgt antwoorden do vrouw avenals de man, heeft eene dosis ver stand doch de vrouw, door het toe passen van het tweede argument, hoeft zich op verstandelijk gebied uiet genoeg kunnen ontwikkelen, 't is te zeggen, dat de vrouw geen ge bruik maakt van haar verstand. De vrouw moet zich dus ontwikke len om de mannen in hunnen strijd te helpen. Strijd op anti-militaristisch gebied. De strijd togen het militarisme, steunpilaar der reactie, moet go- steund worden door de vrouw, want zij is in de eerste plaats het groot- steslachtoffervandegevolgen van liet militarisme, der methodieko volks- moorderij. Gedenkt eens hoevoel weduwen dcor den laatsten oorlog gemaakt zijn gedenkt eens hoeveel woeznn t-r door het stelselmatig en wreede slachterij van 19141918 gemaakt zijn gedenkt eens vrouwen, hoevoel man nen er verminkt werden, gedoemd om hun leven in de ellendeen in de verschrikkelijkste pijnen door te brengen. Vrouwen, meisjos, zyn dit geen klare en doeltreffende voorbeelden, geen harde waarheden. Vrouwen op, de handen uit de heu pen. staart niet onverschillig do maatschappij on hare toekomst aan. Helpt mede, helpt mede En met den toekomenden laatsten oorlog, roept fier uit We geven ome mannen niet, wo geven onze zonen niet ten prijs aan het milita risme Geen oorlog meer (Vervolgt), Jonob Wachter Aalst. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichols. Een aantal bedienden en werklie den van Ninove en omstreken wiens broodwinning to Brussel gelegen is, beginnen hunno werkzaamheden om 8 u. 30 's morgens. Om in tyds op hun werk of bureel te zyn, moeten zij te Ninove vertrek ken met den trein 2047 om 5 u. 58 en komen dan in Brussel-Noord aan om 7 u. 07 of ongeveer 11/2 uur te vroeg. Vertrekkon zij om 7 u. 12 dan heb ben zy in Dondorleouw verbinding met trein 2805 en komen enkel in Brussel-Noord aan om 8 u. 23, dus te laat voor hunno werkherneming. Zij vragen dat do heer minister den trein 3030 te Denderleeuw zou willen doen stoppen, die aldaar voorbij snelt om 7 u. 35 en in Brussel Noord aankomt om 8 u. Men verzekert me dat vroeger der gelijke vraag aan den heer minister nogmaals Is gesteld geworden on alsdan niet is ingewilligd, daar die trein reeds opgepropt was met volk. Thans is zulks niet meer het geval on 't is hierom dat ik durf hopen dat deze maal deze vraag een beter ont haal zal bekoraon. Antwoord (in 't Vlaamsch) Trein 2805 komt te Brussel (Noord) aan, niette 8 u. 23 maar wol te 8 u. 17. De bolanghebbenden beschikken dus over 13 minuten tijds om zich naar de plaats hunner bezighoden to begeven. Voor het everigo, is het niet go- raadzaam trein 3030 (Oostendo, V. 5u.20 Brussel (Noord) A. 8u.) to Denderleeuw te doen stoppen, daar d» ze trein gedurende liet zomersei zoen zoodanig benuttigd wordt dat de to voorziene meerdere reizigers er niet zouden ia opgenomen kunnen worden. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het were arbei- dersorgaan. De Gemeenteraad van Aalst ,.^as Maandag laatst samen geroepen. Vooraf geheime zitting, waai tegen de socialisten opgekomon zijn, om dat het publiek buiten moest staan wachten en dat togen de gewone re- fel is. Den Burgemeester gaf uitleg, at de punten aan de dagorde van de geheime zitting nu moesten afgehan deld worden en in voorkomend geval de uur der openbare zitting zou aan gekondigd worden. Zoo als het maar te dikwijls ge beurd heeft het in deze zitting nog al gestoven. Voor de leoraars der teekenschool wordt een barema voor gesteld, van 4, 8 en 12 fi*. per uur les, verschillende tegenvoorstellen wierden gedaan, doch don Burge meester stelde voor het eerste te stemmen, dat verworpen werd en er wierd aangenomen als proef, 6, 9 en 12 fr. per uur les. Voor de leeraars der muziekschool wordt door de kommissie voorge steld, een barema van minimum 800 frank en hooger per jaar. Nog een ander vooistel werdl gedaan. De Burgemeester deed over het eerste voorstel stemmen dat verworpen werd door de linkerzijde tegen de rechterzijde. Dit bracht eene beroering in den raad.de stemming over het andere voorstel die gevraagd werdt, daar kon den voorzitter niet toe besluiten. De rechterzijde trachte nu oeno over een komst te zoeken met de linkerzijde die aan hun voorstel vasthield, voor al M. Bosteels, do Bethuno en de Burgemeester deden hun best maar te vergeefs, de linkerzijde heeft het vertrouwen verloren in do rechter zijde, aan M. Bosteels zijn goede in zichten wordt niet getwijfeld, maar de verklaringen van den Burgemees ter, gesteund door Dr Schelfhout in de laatste zitting van den Gemeen teraad, is gekenmerkt van dweepend fanatisme, dat de katholieken steeds naar hunnen wil zouden handelen en zich meester trachten te houden van wat zij kunnen en de linkerzijde buiten sluiten waar zii de macht toe hebben. Reden of hoffelijkheid ken nen de katholieken niet, de rechter zijde oogst de gevolgen van hare daden. Voor de Muziekschool wordt het volgendo barema aangenomen. 1" reeks Piano en Snaar&pecltui- gen, 325 fr. per uur week. 2e reeks Blaasspeeltuigen, 3C0 fr.per uur week. 3* reeks Notenleer 250 jr. per uur week. Eene driejaarlijksche verhooging van 100 tot 1000 frank op de aanvang wedde. De leeraars der hoogere kursussen hebben recht van oen uurweok meer. Voor de schifting kommissie van het fonds der meest begaafden zijn aangeduid lc Mej De Neve, 2e D' Gravez, 3e E. H. Poelaert. De barema's en op de laatste na, zijn do benoemingen gestemd, tegen den wil van den Burgemeester. Toon men vroeg of het Schepen-College ontslag zou nomen, die zulke kaak slagen toegediend werden, ant woordde den Burgemeester, neen, wat op een algemeen gelach onthaald wierdt. H. F. Ons nieuwe kind is gedoopt- Op de laatst gehoudene bostuur- zitting der te stichten harmonie, heeft men de naam van deze groep gewikt en gewogen om een passende te vinden. De harmonie zal dus onder de naam van - ARBEID EN KUNST hare werkzaamheden volbrengen. Nil het kind gedoopt is, moet het ook"gekleed, 't is te zeggen ingericht worden. Daarom is geld noodig, die reeds door menige partijgenoot mild is gegeven. De beste vooruitzichten koestert het bestuur over die zaak, en laat het ons maar zeggen, we hebben de sympathie van al onze organisatiën veroverd. Zoo moet hot zijn, en zoo zal het kleodingswerk van ons nieuwe kind met het grootste gemak voltrokken worden. Wy kennen den opofferingsgeeH onzer partygenooten, on daarom zien wij de toekomst onzer nieuwe Harmonie gerust in. Steunt dus partijgenooten, en bij zonder met Aalst-Kermis moet er gedacht worden om de eerste preê aan ons kind te bezorgen. J. B. OUDERSVERGADERING. De ouders der leerlingen van de Harmonie, worden ongeroepen om heden Zondag, om 9 ure |'s mor gens, de vergadering bij te wonen, in het lokaal Hand in Hand Het Bestuur wensclit zijne inzich ten nopens hare leerlingen te doen kennen. Dus ouders allen op post HET BESTUUR. VOOR DE HARMONIE. Cam iel Steen hout 10,00. Van 5 jon gens op de reis Namur-Dinant met vijftien (cent van M. De F. 6,00. Voor een goed werk gedaan door Nichel» Alfred 100,00- Gustaaf Boeykons 5,00. Totaal fr. 121,00. NAAR GEERAARDSBERGEN Onze Turnkring Jeugd Bloeit, neemt deel aan de Groote Turn- wedstrijd van ZONDAG AAN STAANDE, 25 JUNI te Geeraard sber- gen. De partijgenooten die de reis wen- schen mede te maken, kunnen zich van HEDEN AF, laten* inschrijven tot DONDERDAG AVOND, in het lo kaal. zaal 5. Prijs per coupon fr. 3,80. De reis wordt per bijzondere trein gedaan, vertrek te Aalst, omtrent 7 ure 's morgens. Vertrek te Gee- raardsbergen rond 9 ure 's avonds, om te 10 ure te Aalst aan te komen, Slachtoffers van den oorlog. Zondag laatst heeft de teraard- bestelling plaats gehad van de stoffelijke overblijfsels van zes ge sneuvelde stadsgenooten, welke naar hier overgebracht waren, met namen Bauwens PaulDe Fchaepdry- ver EmielPhilips Frans Van der Gucht RenaatRoelandt Frans en Visart Felix. Deze rouwplechtigheid geschiede onder de belangstelling der gan- sche bevolking en waaraan bijna al de maatschappijen der stad deelnamen. Deze droeve plechtigheid be roerde de menschen die wenschen dat het den laatsten oorlog zou wezen, dat zoo veel jonge krach ten in den bloei van hun leven heeft weggemaaid. HET IS KURIEUS van als de liberalen en katholie ken alleen den baas zijn van het ministerie wordt er door de geele, blauwe en groene gazetten, geen woord noch letter geschreven over het duur leven, noch over den woeker, noch over de slechte da den van 't ministerie tegen het werkvolkWaarom De mannen van ft groen kruis zijn voor de kristene (leest katholie ken) bonden, dat zeggen die mannen tegen der werklieden. Doch dat de rijke vrijdenkers (framacons) met de ryke katholieken aan een tafel zit ten, dat is goed, maar de arbeiders moeten zich verdoelen. Verstaat, ge het goed werkmenschen, hoe die ke rels door verdeeldheid te zaaiën, U als slaven willen gehor den leggen, aan de voeten van de rijke katholieke vrijdenkers en andere, die samen spannen tegen de werklieden. Maar wat zegt ge Groenkruisers van die zoogenoemde onzijdigo Turnclub, voor wie g-~> het wierookvat zwaait. Wij vernemen nochtans dat er tusschen die Turners menige zijn die anders denken dan katholiek. Waarom zijt ge tegen onzijdige bonden en niet tegen genoemde on partijdige Turnkring 't Is de moeke waart om dat te weten Vandalen werken. De openbare pleineD, hovingen en wandelingen zijn ingericht tot ge noegen dor bevolking, en zo staan dan ook onder ieders bescherming. Echte vandalen hebben eene groo te vaas, staande in 't hofken tus schen het schoolpleinen deNieuw- straat van zijn voetstuk gekanteld en verbrijzeld. In do Statiestraat werden menige boompjes ontschorst. Op hot Vaartplein werden roze laars uitgerukt. De Schepen van Openbare Werken doet een oproep tot alle ernstige lie den opdat ze een oog in 't zeil zouden houden en indien ze soms straat schenders aan 't werk zion hem hunne namen zouden willen doen kennen. Die vandalen zullen voorbeeldig gestraft worden. TEXTIELBOND. Dinsdag om 6 1/2 uren gewone zitting van het Bestuur. Woensdag om 7 uren, zitting van de Vrouwen afgevaardigden der Tex tielfabrieken en Breiwerkhuizen. De Werkman van Donderdag spreekt over den aanplakbrief onzer vrouwengroepen die de geldverspilling van 800 mil joen voor hot leger (liet werk van de dood) aanklaagt. Terwijl de toela gen voor de ziekenkassen (het werk van het leven) nog maar 1G miljoen bedraagt. Do socialisten voeren steeds en on verpoosd propaganda, om die mili taire lasten te doen verminderen, den 6 maanden dienst te bekomen, om la ter tot de algeheele afschaffing van het leger over te gaan. Terwyl voor den oorlog slechts enkele duizende franken toelagen aan do ziekenkas sen wierden verleend, hebben de so cialisten en in bijzonder door Wan- ters hebben sinds een paar jaren de ziekenkassen 16 miljoen toelagen be komen. 't Is daarvoor dat de demo craten do socialisten aanvallen. Het is de koleire van hunno on macht tegen de roode Propaganda, dat de democraten uit de Zoutatraat zoo slom en dom doet handelen. Als ze wat liefde hebben voor de werk menschen, dat ze dan deze aanvallen die den steun dor werklooze.n vermin deren en voor velen totaal afschafte. Verschil Torn er enk'do socialisten minis ter w aren en de. groote meerderheid katholieken en liberalen waren, heb ben de socialisten bekomen voor de werkmenschen Steun aan de werkloozen 5, 4 en 3 f r. per dag. Steun aan de ziekenkassen 16 miljoen. Pensioen voor de ouderlingen 2 fr. per dag. De Democraten zijn sinds 1 jaar in 't Schepen College der Stad Aalst, wat hebben do werkmenschen van de stad daardoor bekomen. Voor de werkloozen niets Voorde ziekenkassen niets Voor do ouderlingen on weozen niets Dat zijn maar enkele voorbeelden dleaantoonen ofschoon de socialis ten niet de meerderheid, maar slechts eene minder heid waren in 't ministerie, juist zooals de Democraten hier in t Schepen Collcgie dor Stad Aalst, de rnoden veel krachtdadiger gehan deld hebben dan de Democraten, en de werkmenschen veel goed van de socialisten hebben bekomen, en door de Democraten, niets niets De katholieken waren Zondag in Congres vereenigd te Namen, waar de vertegenwoordi gers van de groote middenstanders Fieeren en werklieden vertegenwoor digd waren, en hareclieffen 't w oord voerden. M. Heyman, Voorzitter van het de mocratisch verbond (leest vakbon den), bracht aan de rijken, de boeren, enz., den groet van de gesyndikeerde werklieden (Groen Kruisers) en zegde dat het verbond der werklieden mede werkt, tot de vereenigde katholie ken. Leest ge good be He vrienden De Groen Kruisers, die steeds loo chenden de medehelpers te zijn van de katholieke partij worden hierin het klare daglicht gesteld door hun nen chef die het zelve segt. De werkmenschen moeten weten wat voor muilentrekkers die Groen Kruisers zijn de dienaars der ka tholieke partij zijn het, daarvoor worden lij beloond en betaald, om met hunne valsche strikken de werk lieden te kunnen bedriegen. Er wordt ons gemeld dat sommige liberalen ook vurige verdedigers van de vrijheid, er zich moeren meer toe leenen, om de werklieden hunno vrijheid af te ne men, en gaan zelfs zoo ver om de middenstanders die^zy zoo vurig be minnen, hunne kal'andisie af te ne men door de werklieden te verplich ten, verbruikers te worden van den blauwen bazar. Eon man die zich als schotelvod laat gebruiken, zou de werkmen schen gaan opzoeken, om er een ka- lant van den blauwen bazar van te maken en tevens werk te beloven by den eenen of andëren vrijheids pa troon. op voorwaarde dat zo hun la ter inlijven bij de liberale vrijheids kringen Wij kennen sinds lang dio schotel vod, ridder van de gezondhoidsbroo- ken, welke liefde hij ook de werk lieden toedraagt, daar weten ook de werkmenschen van te spreken, die tijdens den oorlog den steun moes- ton ontvangen van hotkomiteit, hoe hy handelde mot de ongelukkige, en die met redon als oen moeiaal en ver klikker was gekend Waar door Onderkruipers gewerkt wordt. Bij den Brusseleer*, op de rnoteur raachienen. Bij Schelfhout op de vaart. De eerste ïyn meisjes, de tweede mannen, van de buiten gemeenten die het werk zijn komen iu nemen van de werklieden die om verbete ring van loon vragen doch dit niet konden bekomen en don arbeid ge staakt hebben. De Bobijnen makers van de Vesten zijn nog zonder werk, daar mag zich niemand gaan aanbieden om dat werk aan te nemen. H. F. WORDT GEVRAAGD Eene plaats van verkooper van het blad VOORUIT is te hege ven. Aanvragen te sturen per brief aan Gezel J. Pekaert, a Hand in Hand Molendries, tot Woensdag avond, 21 Juni. De kandidaten, moeten ten min ste 2 jaar lid zijn, van een onzer vakbonden, lid zijn der coöpera tief, wijkclub, en lezer der bladen Vooruit en Recht en Vrij heid. De voorwaarden liggen ter inzage in het lokaal Hand in hand, bureel 5. Het Midden Comiteit. Heden Zondag wordt het eerste roo- de Vlag ingehuldigd, van onze kaam- raden dor verachterde gemeente Berlaero, welke de aanmoediging 1 waardig zijn van de Socialisten. Onze Vakbonden hebben besloten j met hunne Vlaggon aan deze Inhul- diging doel te nomen. Wij sporen onze vrienden aan ook mede naar Rerlaere te gaan, te moor daar do kameraden van het arrondissent Dendermonde meermalen blijken ge- geven hebben van genegenheid voor de Aalstenaars en die bij de laatsto Inhuldigingen der Vlaggen onzer wykclubs Nestor Schaltin en Jan Volders, met hunne inuziev ken hier tegenwoordig waren. Wy vertrekken met den trein van 2 uren namiddag en reizen tot Schoonaer lo, pri s per coupon om trent 2 fr. Onzen Turngroep gaai ook naar Berlasre. Onze ijverige en onvermoeibare Turngroep nei-mt ook deel aan die feesten. Zij stappen ie voei op om 12 1/2 u. aan Victor Amant, Dondermondsche steenweg, en koeren terug per trein. Bijeenkomst aan het lokaal om 12 uren 's middags. Par tij genoot er, vergezelt onze moedige jongens en meisjes. Hei Midden-Coraiteir. Ambtelijke Arbeidsbeurs van Aalst. Bureel Stadhuis. Telefoon N° 20. KOSTELOOZE PLAATSING. De burcelen zijn open van 9 tot 12 ure en van 2 tot 5 ure. Des Zaterdags gesloten 's namid dags om 4 ure. Bulletijn van den 8 Juni 1922. VRAGEN NAAR WERK. Paswerker-buizi-nlegger, Autogc- leider op de hoogte van herstellin gen, Stoker voor textielfabriek, Glanzor voor garenfabriek.Continus- werksters voor katoen fabriek, Grond werkers, JBetoawerkers, Loodgieter- fastjen halve gast, Schrijnwerker alve gaston, Leerjongens meubol- makers, Afleggers en "spinners voor tabakfabriek, Voerlieden, Manoeu- vers losse arbeiders. WORDEN GEVRAAGD. Breisters voor fijne en grove boe nen, Stiksters voor soldatencostu- men, thuiswerksters en atelierwerk sters, Stiksters thuiswerksters voor onderbroeken, Metsers voor Antwer pen en Brussel, Schrijnwerkers voor Brussel 2,60 fr. tot 3,00 fr. per uur. Halve kleermakersgast. Schoenma kersgasten en halve gasten, oppin- ners en leerjongens, Leermeisje voor schoenmagazijn, Leerjongens voor pantoffel fabriek, Leermeisje voor cigarettenfabriek, Landbouw- werklieden voor de beeten voor Frankrijk. Tot steun dei* Gentsche sta kende Metaalbewerkers. Overdracht 1833,69. Haelterman Cesar 25,00. Gebroe ders Maes 8,7C. Werkbuis Muller 11,60. D'Hoker Edm. 2.00. Herkenrath Ernest 1,00. Atelier Schotte 9,75. Atelier De Buck 9,00. Fabriek R. G. D. B. K. 39,01. Fabriek Teinturerit d'Alost 19,25. Do Backer Fiorent 2,00. Gegeven door twee stokers en een machinist van het fabriek Leclercq 12,00. Bergmoes L. 2.50. Bay ens, Mens en Ganzeman 7,50. Verhoest Adolf 5,00. Firma Callebaut, 9 man 21,00. Ringoir Bertha, omdat ieder een haar voorbeeld zou volgen 1,50. Van Gyseghom Ilipp. 3,00. De Saede- leer Edm. 8,00. Viscose Atelier 97,30. Machinisten Viscose. 52,25. Mattiiieu Philemon 3,10. Gebroeders Maes 8,75 Speeckaert E. 2.25. Guns Cam. 5,00. Breugelmans Joseph 1,00. De Goedt Casimier 5,00. Schelle- kens Omer 2.50. Stokerij Viscose 34,00. Atelier Waterir.ckx, Leopold- straat6,00. Atelier De Buck 9,00. De Brouwer Alfons 2.00. Corael Victor 5,20. De Smedt Fritz F. F. R. 2 50. Atelier Braeckman 14,00. Atolier Schotte 9,70. Pieters Jean 5.00. Ate lier Brantogem 8,00. De Clercq Frans 5,00. 4 machinisten der F. F. R. 8,00. Firma A. G. D. B. K. 38,85. Liod ge zongen door Petrus Van den Brempt voor de stakende metaalbewerkers van Gent 3,20. Werkhuis Muller 11,25. Omdat de mannen van Borre- mans hunnen plicht zouden begry- pen, geeft een soldaat 5,00. Totaal op Woensdag avond 14 Juni 2365,35. VOOR DE FANFAREN. De Haie Eraiel 3,00. Delphine D'Hondt 10,00. Strijdpenning Aalst. Overdracht fr. 969,21. Omdat Gustaaf achter eene jonge dochter komt naar Schaarbeek 0,50. Omdat lange Péo met Gustaaf een lied gezongen heeft, van op zijn kloe ten, bij De Bruecker, op Schaarbeek 0,60. Omdat Póe nen strooien boed gepakt heeft op de Ledebaan 0,60. Omdat het met den kleinen zjjn lief af is, Lize Tjoep 0,25. Omdat de lan gen alleen moest uitgaan en Julia

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2