Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Wauters, de geld verspiller. Verslag Zijn CalvariebeiQ I9e Jaar N° 24 Prijs per cummer IS cenliemeu 11 Juni 1922. l'iirtijgenoolen. i- ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongoteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. I jaar 1 jaar 1,95 3,7? 7,50 BUITEN BELGIE. fr. 15,00 In Brussel h bben de g. le vak bonden, de echte gele vakborden, dat wil zeggen de bonden waar be roepsonderkruipers gekweekt wor den, een vertegenwoordiger in het Parlement. Het is een chagrijnig, verschrompeld ventje, een echte worm die wroet in papiertjes, snuf felt in knipsels, iemand die halve waarheden aaneenknoopt en er zoo kugens van maakt en die, gewa pend met zulk materiaal, de Werk lieden-Partij elke 24 uur vernie tigt- Dat zelfde wormpje heeft nu ge durende weken tijd gehad om te knagen aan de begrooting van be voorrading, of liever wat <?r nog overblijft van dit afgeschafte mi nisterie. Het wormpje, dat heelcmaal Ejeen gloeiworm is en bij gebrek aan zwaarte naar omhoog viel, is te rade gegaan bij klerikalen die grooter jezuieten zijn dan hij. en samen hebben zij de ver' chiik- kelijke ontdekking gedaan, dat par tijgenoot Wauters 757 millioen fis verkwist heeft in het ministerie van bevooirading. Wauters heeft alles veel te goedkoop verkocht Het brood was vooral te goedkoop. De regeering had er niets mogen bij leggen. Geen centDe arbeiders, de werkloozen moesten maar beta len, ook als zij het niet hadden. En wie geen dure prijs kon betalen voor zijn brood, moest maar vas ten, maar de regeering mocht er geen cent bijleggen. Bij niets roocht de regeering bijleggen. Het nationaal kostuum mocht nooit ge maakt geweest zijn want, al heeft het de prijzen der kleederen doen dalen, het heeft geld gekost aan den Staat, en dat mag niet. Wauters heeft schepen gekocht om graande vervoeren. Die werden onmiddelijk na den wapenstilstand gekocht, toen er veel vervoer en weinig schepen waren Die schepen zijn nu zooveel niet meer waard en al wat zij nu minder waard zijn, heeft Wauters verkwist. Het ministerie van Marine, dat onder de leiding staat van M. Neujean, heeft zoo tientallen mil- lioenen verloren, door schepen die niet gebruikt werden te laten oplig- gen Maar dat is niets. Wat liberale en klerikale ministers verliezen, dat heet goedbegrepen, bezuini ging alleen socialisten zijn ver kwisters. Als Minister Vandevyvere voor millioenen lrank hout aankoopt, dat later blijkt onbruikbaar te zijn, dan is dat niets. Als Wauters van de Amerikanen al wat deze aan le vensmiddelen en artikelen van be- noodigheden nog hadden, over neemt, en ze niet kan aan den man brengen, dan heeft hij dat alles ver kwist. Als Wauters in zijn depar tement pastoorskousen vond en onze pastoors zich liever nieuwe kousen lan hun voeten keehten in de groote winkels van Brussel, dan heeft de Socialist daar schuld aan. Dat heeft het verschrompel ven tje, met de hersens van anderen, allemaal ontdekt. En dat maakt natuurlijk schandaal. Dat moet Bchandaal maken. Het is al zoo lang geleden dat de heele bende klerikale en liberale persridders, een socialist hebben kunr.ei aan den schandpaal nage len, en van dat extra-kansje zullen zij nu weer eens degelijk gebruik maken. Reeds vóór het verslag van het wormpje gedrukt was de eerste j letter van zijn naam is Feuillicn vóór dat de volksvertegenwoordi- gers er één letter van te lezen kre gen, stpnd het reeds in v\ Ue kloef- .letters inden klerikalen spuwbak La Libre Bclgique En dan volgde de andere groote en kleine garnaal Het is echter zoo verdomd spijtig dat Wauters reeds meer dan eens in het Parlement al dis groot- schreeuwers den bek snoerde, ja, zóó snoerde, dat niemand nog uit zijn schelp duif :1e kómen. Nie mand Ook niet de re acteurs van de liberale V ollsgazd De Volksstem e i nog v.xl minder de amdeelhouders van a La Libre Bel- gique. Kortelings zullen diezelfde men- schen weer eens gelegenheid heb ben in het aangezicht van Wauters te kunnen zeggen aan wat hij drie kwart milliard verspild heeft en hoe hij alléén,, en niemand anders, de oorzaak is dat ons land 35 milliard schuld heeft In afwachting dat dit verkwik kelijk en wereldschokkend debat komen zal, kunnen onze partijge- nooten weer eens leeren hoe de heele kapitalistische bende samen hokt, konkelfoest en liegt als het tegen een socialist gaat. Wij kun nen er uit leeren dat wij enkel op eigen krachten moeten steunen en klerikalen en liberalen niet alleen onze tegenstrevers zijn, maar dat zij meestendeels nog oneerlijk han delen tegenover ons. Als wij die les trekken uit dezen modderveldt'c-ht van de grooteen kleine woimen, dan kan hun ge- knaag niets dan heil brengen aan onze beweging. ower de organisatie van de jeugd, Ofschoon niet ontkend kan wor den, dat onze jeugdorganisaties een bewonderenswaardige bedrijvigheid aan den dag logge.n staat ongeluk kiglijk niet minder vaat, dat dezo bedrijvigheid, wegens gebrek aan organisatorische eenheid' en metho de, niet alles gojeven heeft wat zij geven kon. in de verschillende ge meenten en gewesten treft men al de verschillende kom bi naties aan van do drie bestaande organisatie der jeugd De Jonge Wachten, de Turn- en Sportgroepen en de Volks kinderen. Het meest komen volgondc groopeeringon voor 1) De Jonge Wachten, de Turn- 011 Sportgrocpon en do Volkskinderen hebben ieder een afzonderlijk be staan, zonder oenige concentratie of samenhang, 2) Afzonderlijk bestaan van de Jonge Wachten en van de Turn-en Sportgroepen, zonder dat eon gröep van Volkskinderen bestaat. 3) Do Turn en Sportgroepen geor ganiseerd met de Volkskinderen. 4) De Joi.ge Wachten georgani seerd met, do Volkskinderen. 5) De Turn- en Sportkringen ge organiseerd met do Jonge Wachten, de Volkskinderen vormen oen af zonderlijke groep. Dit gebrek aan samenhang tus- sclien de jeugdgroepeeringen doet niet alleen veoi tijd, geld in krachten verspillen, maar bovendien gebeurt het dikwijls dat de verschillende groepen elkander konkurrentie aan doen en al de gemeenschappelijke belangen benadeelen. Om die verschillende bezwaren op doelmatigo wijze uit den weg te rui men, zou men tot do volledige ver smelting van de drie organisatievor men moeten overgaan, vooreerst plaatselijk, dan per gewest, en ten slotte voor geheel liet land. In dat geval zou er slechts oen or ganisatie zijn met afdeelingen die wij vakafdeelingen zullen noe men Turn- en Sportgroepen, Jonge Wachten, Volkskinderen. Die afdee lingen zouden eene ruime zelfstan digheid genieten voor alles wat de eigenlijke organisatie betreft Daar entegen zouden alle aangelegenhe den van administratieven aard, bij dragen, statuten, enz. tot liet ge bied van de gemeenschappelijke or ganisatie belmoren. De Centrale zou worden bestuurd dooreen nationaal komiteit, waarin de groote gewesten van het land, evenais do drie vakaf deelingen, zouden vertegenwoordigd zijn. Het dagelijksch werk van dat groot} organisme zou toevertrouwd worden aan eon bestendig sekreta ris, onder de leiding vlin een uitvoe rend komiteit. Er zou een differentiecle bijdrage worden vastgesteld, het zij a) al naar den ouderdom van het lid, het zij b) al naar do streek, hetzij c)naar de vakafdeeling of een anderen grondslag. In ieder gemeente zou een gemeen schappelijk organisme worden op gericht met do drie vakafdeelingen Turn-en Sportgroepen, Jonge Wach ten, Volkskinderen. De organisaties van al de gemeen ten van een arrondissement, zouden samen de Arrondissementsfederatie der Jeugdvereonigingcn vormen. Aan hot hoofd van die Federatie zou een komiteit staan, waarvan de leden zouden aangewezen worden per groep van gemeenten en per vak groep, zoodat in dat komiteit de beste elementen van do Turn- en Sportgroepen de Jonge Wachten en dc Volkskinderen van geheel het arrondissement zouden vereenigd zijn. In dat Komiteit zouden verder nog zetelen afgevaardigden van do arrondissementsfederatie van de. B. W. P., van de federatie van vak- vorcenigjngen, evenals van do koo- peratlevo vereen i gin gen van het ar rondissement. Door deze zoo volledig mogelijke centralisatie van de jeugdorganisatie in haar verschillende vormen zou de mogelijkheid zijn gegeven om de jeugdaktio het maximum aan doel matigheid en intensiteit te geven. Doch men kan de vrees koesteren, dat dezo radikale oplossing zou aan leiding geven "tot een verzetdal de door ons nagestreefde samentrek king zelf in gevaar zou brengen. Daarom, en tenzij bovenstaand voorstel weer van andero zijde zou wordon opgenomen en door een Kon gres gestemd, willen wij wel traps gewijs te \*erk gaan en beginnen met oen federatieve groepeering van de socialistische jeugdvereonigingcn, In dat geval zou de Nationale Fe deratie van lichamelijke en zedelijke opvoeding, ovenals (ie Nationale Fe deratie van Jonge Wachten, blijven voortbestaan, onder behoud van haar 1 eigen organisatorische inrichting j en van haar volkomen zelfstandig heid voor ailes wat de statuten, de bijdragen, de bijdragen en de admi nistratie betreft. Voorts zou een na tionale Federatie van Volkskinderen worden opgericht die evenoens zelf standig zou blijven. Aan don anderen kant zou, met een door den Algemeenen Raad der B. W. F. opgi richt bestendig sekre tariaat, oen Centraal komiteit van de Jeugdorganisaties worden-ingesteld, bestaande uit drie afgevaardigden van elk der drie voormelde Nationale Federaties, of samon negen leden vermeerderd met twee afgevaardig den van den Algemeenen Raad, van de Syndikale Kommissie en van het .Oflice Coopératif. De begrooting van het Central Ko miteit zou gedekt worden door een voorafneming van 5 op de bijdra ge, welke ieder lid aan zijn plaatse lijke groep betaalt. Iedere Nationale Federatie zou zelf het bedrag van haar bijdragon bepalen; tevens moet echter voor hot bedrag een minimum door haar worden vastgesteld en de door het Centraal Komiteit goedge keurd. De bijdrage van dc Volkskinderen kan zeer laag gesteld worden doch, uit. princiep, moet zij worden gestort. Zij moeten inderdaad, do gewoonte aanleeren om hun bijdrage te beta len, hun lidkaart te hebben, zich in regel te stellen en te houden met hun organisatie. Om samenhang te brengen in het werk per arrondissement en per ge mcente, zou een zelfde organisme worden opgericht in ieder arrondis sement en in ieder gemeente waai de groepen afzonderlijk bestaan. Wij verzoeken do Jeugd vereen i- gingen binnen een korten tijd de bovonstaando voorstellen te willen onderzoeken en een niet bindend mandaat te geven aan hun afgevaar digden die door hun eigen National^ Federatie zullen worden opgeroepen tot een afzonderlijk Kongros op Za terdag 24 Juni. 's Anderendaags, Zondag 25 Juni, zfillon do Nationale Federatie vau lichamelijke en zedelijke opvoeding en de Nationale Federatie van Jonge Wachten een gemeenschappelijk Kongres houden, om tot een akkoord te geraken en het Centraal Komiteit der Jeugdvereonigingcn voorgood te vestigen. De Algemeene Seki etaris, der B. W. P, Jos. VAN ROOSBROECK. Koning is den werkman in zijn woning. Zoo zegt ten minste do Bel gische Grondwet, en zulks is waar voor zoolang hij eene woning bezit^ Helaas! nu is het een tijd, dat nie mand meer zeker is, nog over eene woning te beschikken en vandaar verliest men ook tezelfdertijd zijn koningsschap, Inderdaad, de woningnood blijft lieerschon in al zijne hevigheid, en al de huishuurwetten die men kan maken, brengen geene enkele nieu we woning bij. Wil zulks zeggen, dat we geene huishuurwet noodig hebben Geenszins, want brengt ze geene nieuwe woningen aan, ze be let tenminste de groote uitbuiting, op gebied van huishuur. De wet van vraag en aanbod,speelt hier oen overwegende roJ, en zoo hot waar is, dat de eiërs duur zijn in den winter, omdat de kiekens alsdan weinig eieren leggen, zoo is het ook waar, dat de huizen in waarde stij gen, wanneer er veel vraag is naar eene woning en er geeno voorhan den ajjn. In Aalst doet dit gebrek aan wo ningen zich zeer erg gevoelen, zoo als overigens overal en als we zeggen, dat er minstens in onze stad 2930 woningen te kort zijn. dan overdrijven we in geenen deele. Het spreekt dus van zelfs, dat moest er geene huishuurwet zijn, de eigenaars naar willekeur mochten bandelen, de liuurpacht enonn zou stijgen, hetgeen overigens toch nog gebeurd, maar in 't geheim. De eigenaars gebruiken dus andere middelen zij verkoopen hunne wo ningen en gezien do inwoners nooit zekerheid hebben te mogen bSijven wonen, zoo doen zy al het mogelijke om hun huisje zelf te koopen. Van den anderen kant gezien het groot getal gezinnen, dat inwoont bij de ouders, of op een kamertje is. gehuisvest, die zucht bezitten een huisje alleen te bewonen, zoo is er wedijver met de vleet., de eigendom men stijgen in waarde, en hij die eigenaar wordt noodgedwongen begint nu ook eerst mot het be stijgen van zyn Calvarieberg. Zijn huishuur was niette hoog; zij was enkel verhoogd met 40 per cent, op den prijs van voor don oor log. Nu hij eigenaar geworden is, heeft In.) liet huisje duur gekocht, hy leent geld, 5 1/2 a 0 0/0. grooton intrest dus, en zijne huishuur is aldus niet zelden verhoogd met.200 ten honderd. Hierbij heeft hij het huis zelf te on derhouden alle reparation zyn voor zijne eigone rekening en al de grond lasten en contribution vallen ton zij nen laste. Hij betaalt bovendien do brand verzekering van 't huis en neemt eene levensverzekering, om in geval van overlijden, de vrouw met den last alleen niet achter te laten. Waar blijven dan zijne aflossin gen, van het ontleende kapitaal, zoo niet wordt hij nooit oigonaar Wanneer men dit alles samen voegt, dan komt men tot ongeloof lij ko groote lasten voor den werk man eigenaar, die in zeer vele ge vallen, hem onmogelijk zijn te dra gen, want welke zekerheid heeft den werkman niet werkeloos te vallen, of geene andere ongelukken over te komen Hebben we dan ongelijk te zeggen, dat de werkman die in dergolyke omstandigheden eigenaar van zyn huisje wordt, aan 't begin is van zijn Calvarieberg Voeg daarbij, dat zy, die nu in deze tijden eigenaar van hun huis worden, gedurende, gansch hun le ven, metdieoverzware huis huur en lasten blijven zit ten, terwijl do loonen zullen ver minderen, dus het inkomen van den werkman verkleinen en wat moer is: c!e eigendommen zullen in waardo verminderen, naarmate er meer wo ningen worden gebouwd en al do spaarcenten en ontberingen die deze nieuwe eigenaars zullen vergaard en zich opgelegd hebben, zullen enkel gediend hebben in 't voordeel van de rijke menschen. En zoo loopt het water altijd naar de zee en het gold komt torocht in de brandkassen dor rijke menschen. Dat alles is't gevolg van den oor log maar de groote eigenaar die toch zoo te ^beklagen zijn, steken de profijten in den zak. Het is te betreuren, dat de Staat, die tot over den kop in do schulden steekt ten gevolge van den oorlog nu de meerwaarde van die eigen dommen niet voor zich neemt, en dit alles laat aan de bezitters. Maar het blijft immer eono waar heid wolven eten elkander niet op, en ons landoken wordt geregeerd door liberalen en katho lieken, die niet zullen vergeten te zorgen, voor hunne klasse. Jammer dat alle werklieden daar nog niet klaar inzien, en zich door die mannen lat-n om don tuin leiden. Zal zulks eeuwig duren Laat ons hopen neen. Leest en verspreidt HECHT EN VRIJHEID», het ware arbei- dersorgaan. I

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1