H)e /ftinlsterraab Aalst Een nieuw kind in wording in de partij. Kermis 1922. De vakanlie onzer kinderen. DITJES EN DATJES CO^S£RT besluit den werkloozensteun met 25 O/O te verminderen. Het klorikaal-liberaal ministerie •iie besparingen zoekt, heeft al hare bad jetten nog verhoogd. Doch op de werkloozen, op den boterham van de arme menschen, daar gaan gelen en blauwen bespa- i ingen op doen. De steun van den huisvaderzal van 5.00 fr. verminderd worden op 4,00 fr. per dag. Voor de jongmans en dochters van 4,00 fr. verminderd worden op 3,00 fr. per dag. Voor de huisvrouwen, van 1,50 fr. verminderd worden op 1,00 fr. per dag. Waarachtig van als de gele en b'.autfzakken alleen den baas zijn, zoeken die heerkens om de werk- menschen te treffen. Ons werkvolk is er wel mede En zeggen dat er nog werklieden zijn die met hunne beulen samen spannen en in de laatste kiezing door dn groene Daensisten gezongen w ierd wij vragen Wauters uit ons land Etn zestigtal kinderen kunnen tegelijk komen. Zij moeten 8 tot i3 jaar oud zijp. Voorinschrijvingen en nadere in lichtingen moet men zich wenden tot de plaatselijke of gewestelijke Mutualiteit. De Voorzitster, Léona Gossuin. De Sekretaress»-n, Cl. Baril, El. Buskens. Het vakantieseizoen komt aan. Nu ziende kinderen der burgerij m 't blijdschap uit naar hun aan staande vertrek naar de Zee naar de onschatbare vreugde zich ;in het jsmd te kunnen rollen, en onschul dige forten te bouwen die door de golven vernield worden, om daarna bruingebrand en blozend van ge- 7. <ndheid naar huis terug te keeren. M ar de kinderen van onze arbei- deisklasee blijven in de overwarme rTi den en de nijverheidsstreken en lu bben slechts een weinig hoop op de eeniga kolbnies die ingericht r Jen door liefdadigheidswerken en meestal ontoereikend zijn bij ge brek aan plaats. Met het oog op dezen betreu- renswaardigen toestand en overwe gende dat zi] ook recht hebben op gezondheid en rust, zoo onontbeer lijk vooral gedurende den groeitijd, heeft de Vrouwelijke Afdeeling van het Nationaal Verbond der Fede raties van Socialistische Zieken bonden te Heyst aan Zee een va kantiekolonie voor de M utualistische^ kindertjes opgericht. Naast het Huis der Mutualisten, en om dit initiatief dat velleden jaar zooveel bijval genot, te vol tooien, zullen de ouders in alle ge- lustheid er hunne dierbare kleintjes heen kunnen ';zenden, die voor een spotprijs (het pensioen beloopt 5 fr. per dag, de reiskosten niet inbegre pen) een gastvrij tehuis zullen vin den, onder goed en verstandig toe zicht van personen, met zorg uitge kozen en die deze kiesche taak op zich te nemen. De reis heen en terug zal insge lijks onder toezicht staan Wij wenschen dat onze kleintjes ginder, niet alleenlijk de pret van een bij zonder voor kinderen gepast strand zullen vinden, maar ook oudere vrienden die hen bij het spelen zullen terzijde staan, om de onver- zicht igheden te voorkomen en te keer te gaan, en bovendien, hun al de geheimen der onbekende dingen die men in het zand vindtuit te leggen. Het verblijf werd op 10 dagen minimum vastgesteld, want men moet hiermee rekening houden dat men steeds eenige dagen moet re kenen voor de aanpassing aan de verandering van lucht en om eenig profijt uit deze kleine kuur te kun nen halen, moeten de kinderen ge durende vermeld termijn ten minste aan Zee blijven. Natuurlijk zal men dit verblijf verdiiedubbelen, naar gelang er plaatsen open zijn. Het vertrek is ingericht voor 1, 1 2 en 23 Juli,3, i4 en 25 Augustus, 5 en 16 September De kolonie zal minstens tot einde September open bljven. Het is volstrekt noodzakelijk de kinderen zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven, vooreerst om ons h'-t inrichten te vergemakkelijken. n tevens om alle misrekening te vei mijden, daar de plaats natuur lijk beperkt is. Zen indringende gedachte. Wanneer men de hevigheid der algemeene krisis bestatigd, wordt men er toegebracht te veronderstel len dat elke onderneming die niet een stoffelijke waar van eerste nood zakelijkheid verkoopt tot achteruit- of stilstand gedoemd is. Dit zou het geval zijn voor do socialistische instellingen van dien aard, indien het proletariaat wel do domme massa uitmaakte door do tegenstrevers als zoodanig betiteld doch. de partij heeft eon opvoedings werk geleverd en onze aangeslotenen zijn van vooruitziende gedachten doordrongen, wat oorzaak is dat, hoe heviger do krisis hoerscht, hoe meer zij nadenken, hoe beter zij voelen dat mot den dag meet en meer per soonlijke krachtinspanning voordo solidariteit vereischt wordt het heelmiddel voor 't kwaad ontspringt uit d'overmaat. Alzoo wordt begrijpelijk dat godu rende deze maand Mei. La Pré- voyance Sociale 53G7 nieuwe kontrakten op het leven heeft inge schreven voor een verzekerd kapi taal van 3,524.337 frank. 1407 nieuwe brand kontrakton en 211 kon trakten tegen de ongevallen. gors het grootste van gansch de stad. Men kan hegrijpen hoe aangenaam het is voor de menschen dié ver plicht zijn door die zwarto stofslra- ten te moeten gaan. Het is de eerste maal niet dat er gewezen wordt op den toestand de zer straten en de klachten die het volk en dezer bewoners daar omtrent laten hooren. Nochtans kan daar aan verholpen worden, met de straten te kasseiden met zavel, maar niet met assche, en de vraag is wanneer gaan die straten behoorlijk gereinigd worden H. F. Hl. Schelfhout, vde man van de hoogoschool.-di® in zijne propaganda voor do kiezing, den schijn gaf met goede en nieuwe gedachten bezield te zijn, een man die tegen het onrecht cn voor het recht zou gestreden hebben, heeft in do zitting van den gemeente raad. Dinsdag laatst, nog bewezen een fanatioken dwecper te zijn. De gemeenteraad stemde met 13 togen 8 stemmen om den Feest dag van den Arbeid ollicieel te vie ren. De plicht van de uitvoerende macht, die den burgemeester en schepenen zijn, was do besluiten uit to voeren. Daar heeft de Burgemoes- tor aan verzaakt, die heeft het be sluit van do groote meerderheid van den raad niet uitgevoerd. Er was in den raad slechts eésien die do han delwijze van den burgemeester ver dedigde, dat was ty. Schelfhout, die zoo yer ging in zijn verblind fana tisme met te verklaren, ilaf zulks het recht was van eflen Bur- gameestsr. M. Dokter Schelfhout, (do man van liet recht keurt dus openbaar goed dat den Burgemeester de besluiten van de groote'meerderheid van den raad niet uitvoert Dat getuigt do inborst van dien mensch, die wel licht snakt omdat den tijd van den brandstapel zou terug keeren, 0111 deze te kerkeren die niet denken en handelen naar hunnen wil, en zulke rekels spreken van demokratio en vooruitgang. Hoe drollig toch! Toon de zaak van den Gulden Spo renslag te feesten, en door verschil lende leden van den Raad zoo in het klare daglicht wierd gesteld, dat het oen strijd is geweest van het arme, verdrukte volk, tegen de heer- schende rijke Edellieden, dan Jwas ook M. Schelfhout daar, om denode- rigo Vlamingen te huldigen. Is het niet om dood te vallen Wat muilen- trekker De heerschers van 1302, dear is M. Schelfhout tegen, en thans treedt hij optogen het volk dat hij wil be- iioerschon endoen plooien naar zij nen fanatieken wil. Immers, hij heeft het in do zitting luide verklaard, wanneer men zijne fanatieko handelwijze vaslstelde.dat hij handelde naar zijnen wil en daar van aan niemand rekenschap moest geven. Met zulke verdedigers var. de vlaamsche zaak als M. Schelfhout, zullen de belangen van ons volk zeer weinig vooruit geholpen worden. Hij spreekt van ©enjcultuur om ons volk te verheffen en in zijn binnenste wordt hij opgevreten door de wroe ging, omdat hij er niet, in lukte om terug do onterfde en het werkende volk aan do dwingelandij te onder werpen Het zwart stof. i De straten van aan den Zwarten Hoek tot aan do Zeeherghriig, en zoo naar de Statie, is bedekt met eene dikke laag zwart stof. voortkomende van de assclie waarmode de straten aldaar gekalseidt zijn, en dat met het voorbijrijden van den tram en door do wind naar de hoogte gedre ven wordt. Do Sl Annahrug die het midden punt is van deze straten, daar is het vorkoor van vervoer on yoorbijgan- Hoe de werklieden behandeld worden. Wij hebben het herhaaldelijk ge schreven en zullen het blijven doen van aan de werklieden te zeggen, vervult uw werk naar behoort© en vertrouwen.de patroons hebben voor plicht u goed en menschelijk te be handelen. Doch wat hooren wij door de fei ten die zich voordoen dat sommige patroons deze menscholijko stelregel niet volgen. Inderdaad, in het groot garenfabiiek van den Tragel, wordt er met de werklieden oprecht ge beuld. In de laatste jaren zijn een groot aantal werklieden, die meer dan 25 jaren trouwen dienst gedaan hebben, afgedankt onder liet een of ander voorwendsel. Deze die in de 50 jaren oud zijn worden afgedankt als te oud. Wanneerer een vermoeden bestaat of zich een laakbaar geval voordoet, dan treft men niet altijd de betrok ken persoon alleen, maar worden nog andero personen de straat opge worpen, zooals dat verleden week nog met 2 werklieden is gebeurd. Zulke handelwijze wordt door ieder rechtgeaarde mensch afge keurd. Wanneer do Heeren niet onge voelig zijn voor do draagkracht hun nor handelingen, dan zullen zij op houden met zoo onmensclielijk t© handelen. Den üexticlbond. V Heeft den toestand in de fabrie kje onderzocht en het toe- neAgn van buitenlieden in onze nij verheid besproken. Die zaak is van zeer groot belang voor do werklie den, doch om bestendig cn volledig ingelicht te zijn van water gebeurd in die fabrieken, alsook in do brei werkhuizen, moet h®t bestuur bijge staan worden, door de hulp van onze leden. De vrouwen en meisjes die de groote meerderheid zijn in de Tex tielnijverheid, moeten vooral hunne hulpzame hand toesteken. Immers 't zijn zij die de meeste grieven hebben en het ergst bedreigd worden door de meisjes van den bui ten die naar de fabrieken en werk huizen van de stad komen werken, daarvoor wordt een beroep gedaan op de vrouwenleden van onzen bond, wanneer zij eene uitnoodiging ont vangen om de zittingen bij te wonen die zullen gehouden worden aanwe zig te zijn. Het dool van die zittingen is om te samen de beste midde len te onderzoeken,om den uitslag te Bekomen dat we ons voorstellen, om do veroverdo loonen en werkvoor- den ongeschonden to bewaren. Wij zeggen bewaren, omdat we niet mo gen wachten tot het te laat is, om do noodige maatregelen te nemen, tegen do bogeertens van sommige Patroons, die er steeds op uit zijn, om slechtere werkvoorwaarden aan de werklieden op te dringen. Do han den aan 't werk moet do leus wezen, voor onze loonen, en voorde werk lieden het nut en de noodzakelijk heid dor Vereeniging in het hoofd to prenten. H. F. Besfuu v-Textiel hond. Dinsdag om 6 1/2 ure 's avonds, Zitting. Mannen op post Waar onderkruipers werken. BIJ DEN BRUSSELEER, op de montourmachienen. BIJ SCHELFHOUT, aan do Vaart. Deze die het werk van do werklie den innemen, die voor te kleine loo nen moeten werken, moeten door ons werkvolk gekend zijn. Het meisje die het werk van do zonder werk gestelde bobijnenma kers op de Vesten had ingenomen, heeft verledene weok het werk ver laten. Donderdag 85 Juni, om 8 12 ure, op de Groote Markt, door de Fanfare HAND AAN HAND Bestuurder Louis Spïftaols- PROGRAMMA. - 1. De Dageraad, marsch Merteas. 'i SparnacHm. openingstuk Preckher. 3. Daace-Caresse. mazurka de Concert Schmidt. 4. Kêglt et Air de Jerusalem, de l'opéra do Verdi, voor tuba, solist Fr. Steenhalt. 5. Ballerina, fantaisie chorégraphique par Muldermans. Socialistische Vrouwenbond. Heden Zondag om 5 ure namiddag in Hand in Hand algemeene Vergadering Bespreking van ons aanstaande feFst. Vrouwen, allen op post Het Bestuur. Ja, beste partijgenooten, eene nieuwe organisatie wordt in het leven geroepen. Wij spreken over de Harmonie. Eenigo partijgenooten hebben het vast gedacht opgevat en zijn met wilskracht aan liet werk getogen om do geboorte van dit kkind in de beste voorwaarden te doen geschie den. Waarom moet de harmonie er ko men 1. Omdat onze partij die meer en meer klimt, behoefte heeft aan een tweede muziekkorps. Onze onver moeibare fanfare is altijd op de bres wanneer do partij hun noodig heeft voor hun propaganda, betoogingen, feesten, enz., alsook tot deelname aan liefdadigheidsfeesten. Het is om hun het werk te verge makkelijken en de propaganda te verdubbelen dat dit tweede korps er moet komen. Ziet onze groote betoogingen na, en ge zult begrijpen dat dit nieuwe korps er meer leven zal inbrengen. 2. Om het kunstgevoel bij onze werklieden op te wekken, door het meer en moer inrichten van Kunst- concerten. 3. Om onze werkersjongens, die bij gebrek er bij ons geeno harmo- nio bestaat, hunne krachten wijden aan andere korpsen vijaudig tegen over de partij staande, bij ons te krijgen. Ik geloof, waarde lezer of lezeres, dat die redenen zullen volstaan om u te overtuigen dat onze Harmonie er moet en zal komen. En dit korps moet er komen, zon der in iets onze fanfare van hare kracht en getalsterkte te verminde ren. Wij moeten toonen, dat wij mach tig genoeg zijn dit tot stand te bren gen. En dit kunnen wij, als iedereen in de mate van zijne beurs bij springt om de inrichtingskosten der harmo nie te dekken. Verscheidene partijgenooton heb ben reeds hun plicht begrepen en ge steund, dit bewijzen onze eerste in schrijvingen, andere moeten volgen, door eene som te stemmen of omha lingen te doen bij vermakelijkheden en bij elke gelegenheid. Wij weten dat wij niet vruchteloos die bede tot onze partijgenooton rich ten. Beschermleden worden ook aan vaard, en wij rekenen er op, vele peters te krijgen. Ook moeten nieuwe muzikanten gevormd worden, en daarom doen wij een beroep op onze jeugdige vrienden, en bijzonder die van 16 tot 25 jaar, zich aan te geven om do solfègelessen te volgen, die eiken Maandag plaats hebben. En nu voor het laatst, doen wij een beroep op onze partijgenooten muzi kanten die bij andero korpsen ver zeild zijn geraakt, om bij ons te ko men en lid te worden der harmonie. Het gaai niet op.datgy uwe krach ten levert aan partijen die ons gedu rig lasteren en bevuilen. Dit moet voor goed ^gedaan wezen. Geef u dus aan, wij verwachten en rekenen op u. Als allen hun plicht begrijpen en medewerken, dan Jzullen wij spoedig het genoegen hebben ons nieuwe kind op de straten te mogen begroe ten, en zijne eerste stappen te be geleiden. Helpt dus allen mede aan dit nieu we werk, laat ons toonen dat wij al les offeren zullen om de kunst in onze partij te doen toenemen, en ze in hare propagandische kracht te versterken. Steunt dus en veel, dan zullen wij een prachtig werk geleverd hebben. Vooruit voor do harmonie, weze de leus. J. B. Aan de Jongelingen Partijgenooten. Voor de Solfègelessen der Harmo nie zijn reeds vele leerlingen inge schreven. Echter hebben wij meer jongelin gen noodig van 10 tot 25 jaar. De lessen hebben eiken Maandag om 6 ure plaats. Jongelingen, geeft u aan, beoefend en leert de edele muziekkunst. Men kan zich morgen Maandag nog aangeven. Het Bestuur der Harmonie. Het Bestuur der Harmonie vergadert eiken Vrijdag om 8 ure, in Hand in Hand Al wie zich wil aangeven of inlich tingen wenscht te bekomen, kan zich tot het bestuur richten. VOOR DE HARMONIE. Gustaaf Boeykens 50.00. Rond- gehaald op den boot van Nameu- Dinant onder de medereizigers der fanfare Hand aan Hand 110.00. Verschillen zetten t.wee2van twee frank 4,00. Twee van een frank 2,00. Van den Bossche August 5,00. Rond- gehaald door Stockt Alexander bij Coiffeur te Meire 9,0-1. Camiel Guns 5,00. Van een goed partijgenoot 5,00, Totaal dezer woek fr. 190,04. STAD AALST. FEESTELIJKHEDEN. ZATERDAG 1 JULI - Te 8 ure avonds, TAPTOE met de medewerking der Legerpupillen- school. Te 9 ure, Buitengewoon BEIAARD- CONCERT- met Fanfaaren Thebaan- sche trompetten. ZONDAG 2JULI Koloniale dag. Todier gelegenheid ten 12 ure TE DEUM in St. Martinus- kerk. Te 10 1/2 ure in de Academieloka len, opening der tentoonstelling van schilderijen, in te richten door den Aalsterschen Kunstkring en der werken van de leerlingen der Stede lijke Academie. HULDEBETOOG t'Teere van den heer Karei De Mette, stads-beiaardier sinds 30jaar. Te 11 ure, plechtige ontvangst ten stadhuize van den govierden kunste naar. Te 11 1/2 ure, Concert op de ^roote Markt, door de Muziekmaatschappij Tot Heil des Volks 's Namiddags, inhuldiging van het Vaandel der ijzerenweg, post en telegraafbedienden. Te 2 1/2 ur©, bijeenkomst op het Statioplein der deelnemende maat schappijen en afvaardigingen. Te S 1/2 ure 's avonds, op de Groote Markt, Concert door do Koninklijke Harmoni® - Al Groeiend Bloeiend ter eere van den beiaardier jubilaris Do Mette. Verlichting der Groote Markt en Belfort. MAANDAG 3 JULI. Te 11 ure, ten stadhuize (groote feestzaal) prijsuitreiking aan de loor- lingon der Stedelijke Academie. Te 2 ure, GROOT ZWEMFEEST in den Dender tusschen het Sas en de Zeebergbrug.ingericht door de Gent- sclie Zwemvereeniging. v 's Namiddags, te 4 ure, op de Vaart- kaai, Oefeningen door het Stedelijk Pompierskorps. Te 8 1/2 ure, op de Groote Markt., Concert door de Koninklijke Harmo nie Al Groeiend Bloeiend DINSDAG 4 JULI. In den voormiddag, Jaarlyksche Veemarkt met prijskamp. Te 3 ure 's namiddags, Kaatsspel op de Houtmarkt. 's Namiddags van 3 tot 6 uren in het Stadspark. Groot Ballonfeest met prijskamp 1000 fr. prijzen, ingericht voor al de kinderen tot 16 iaar. Dit feest zal op geluisterd worden door een Concert te geven door de muziek der Leger- pupillenschool. Te 8 1/2 ure, op de Groote Markt, Concert dnor de Koninkl. Maatschap pij Les Vrais Arnis Constants Woensdag 5 Ju'i. Te 3 ure, op dó Houtmaqkt, Kaats spel. Te 8 1/2 ure 's avonds, Concert op het Statieplein door de Maatschappij Willen is Kunnen Te 9 ure, op het Schoolplein dor Vrijheidstraat, Cinematographische voorstellingen in open lucht opge luisterd door Concert. DONDERDAG GJULI. VELOKOERS op de Albrechtlaan. Te 8 ure 's avonds, op de Groote Markt, Concort'door de Maatschappij Hand aan Hand Te 9 ure 's avonds, op de Groote Markt VOLKSBAL in open lucht. ZATERDAG 8 JULI. In den voormiddag, op de Espla nade, Paarden- en Veulenmarkt met ^prijskamp. ZONDAG 9 JULI. Bestendig Festival voor Muziek en Zangmaatschappijen 5000 frs. prijzen. Inhuldiging der Vlag van het Land van Riem. Ter gelegenheid van het Gulden Jubeleum van het Gezel schap. Te 11 1'2 ure 's morgends. ontvangst van den jubelvierende Kring, ten Stadhuize. Ten 8 ure 's avonds, op de Groote Markt, Concert, door de muziek maatschappij Nut en Vermaak. MAANDAG 10 JULI. 's Namiddags te 2 ure, onder toe zicht van den stedelijken Club voor Paardenwedrennen, prachtige wed rennon voor draf en vlugpaarden, in de meerschen Dendermondschen Steenweg. Te 9 ure, op de Varkensmarkt, Con cert, en Cinematographische voor stelling in open lucht. DIJNSDAG 11 JULI. Guldensporendag, 's avonds te 8 1/2 ure, op de Groote Markt, Con cert, door de muziekmaatschappij Tot Heil dos Volks. DONDERDAG 13 JULI. Te 8 ure, op de Groote Markt, Con cert, door het muziek der Stedelijke Brandweer. ZONDAG 16 JULI. Voortzetting van het bestendig Festival. Athletisch feest in te richten door den Voetbalclub Eendracht Aalst, schaal Fritz Pape.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2