Aan de Partijgenooten Uit Sottegem - Geeraardsbergen. - tS 3 ure, Onthulling van het Ge- denkteeken. ERPE Onze Onrnfeesten van 25 Juni. de Deze om u allen dringend uit te noodigen, heden Zondag PLECHTIGE TERAARDEBESTELLING bij te wonen van 6 onzer gesneuvelde meieburgers, slachtoffers van het militarisme. Twee onzer betreurde medegezellen zijn er inbegrepen. Het is ons allerheiligste plicht in groote massa deel te nemen aan deze droeve plechtigheid. DE FANFARE HAND AAN HAND» vergezeld van AL DE VLAG GEN onzer vérschillige bonden, wijkclubs, enz. nemen er deel aan. Men vergadert om 2 1/2 URE ZEER STIPT aan het lokaal Hand aan Hand om ons in groêp naar de Groote Markt te boge/en. Partijgenooten, in massa op HET MÏDDEN-C0MITE1T. Teil 1/2 ure 's morgens, op de Groote Markt, Concert door de maat schappij Tot Heil des Volks. In den namiddag, prijskamp voor visschers op den Spiegel vijver van het Stad park. ZONDAG 23 JULI. Te 10 ure voormiddag, plechtige Mis in de St. Martinuskerk, ter nage dachtenis der gesneuvelde Pupillen. Van 11 tot 12 ure is de Legerpupil- lenschool toegankelijk voor het pu bliek. TL 2 uro namiddag, op de Graan markt, uitvooring der Cantate, door de leerlingen der Pupillenschool, daarna Turnoefeningen. 's Avonds op de Groote Markt, Con cert, te geven door het Legermuziek der Grenadiers. Te 9 ure, Vuurwerk op de Hout markt, af te steken door M. Boon, van Zele. De inwoners worden verzocht op voormelde dagen de huizen te be vlaggen. Aalst, den 1 Juni 1922. De Burgemeester en Schepenen, F. DE HERT. De Gemeentesecretaris, Oscar REYNTENS. Zondag laatstleden, hield onze pasgestichte Propagandaclub eene vergadering bij vriend Van der Veurst, die wel bijgewoond was, en waar gezel Alfred Nichels, volksver tegenwoordiger, ons in geestdriftige woorden toesprak over het belang dat wij hebben om mede te werken aan de socialistische propaganda. Al de aanwezige leden namen on- middelijk het voorstel van den secre taris aan, van bij hun inleg ons ge liefd blad Recht en Vrijheid te betalen, die hun wekelijks per post zal besteld worden. Dit is oenë prachtige daad in eene zoo klerikale gemeente zooals Erpe. Nu is die tijd voorbij, eenige goede kameraden, die het zich ten plicht rekonen, de oogen te openen van elkeen zijn aan het werk getogen. Het is daarom dat wij aan de be volking kenbaar maken, de laatste daad van onzen klerikalen burge meester, Alfons Van Droogenbroeck. Een huis hem toebehoorende,werd verhuurd aan 42 frank per maand. De huurders zyn verhuisd omdat de huur hun te zwaar viel. Gelooft ge nu dat M. do Burgemeester zijn huis verhuurd heeft aan personen vreemd aan de gemeente? Nochthanszijn er genoeg ongolukkige familiën in Erpe zonder woning. Maar dit is voor hem van geen belang. Het bijzonderste voor hem was, dat deze nieuwe huur ders 125 fr. per maand betalen. Een burgemeester heeft voor plicht de wetten te doen naleven, maar de onze is er tegen gekant. Hij is maar belgalsde wetten in zijr intrest ge maakt zijn, maar als die ten voor- deele van de werkers gemaakt zijn, hetgeen het geval is met de huis huurwet, dank zij do socialisten, is hy het niet meer. Om te sluiten, een raad aan M. Al fons. De wet gaat herzien worden,en eene nevenstaande wet zal een hoog® boete en gevang voorschrijven, voor diegene die schandige hooge huur prijzen vragen. De huurprijs die hij vraagt van 125 fr. in deze categorie begrepen zijnde, kan het geheel gemakkelijk gebeuren dat onze inwoners de burgemeester de reis naar Donder- monde zien aanpakken, geen cham petter meer bezittende, Wij zouden voorzeker weinig geluk hebben moesten wij onzen braven katho lieken burgemeester verliezen. C. C. HOFSTADE. Socialistische Propagandaclub. HEDEN ZONDAG om 5 uren stipt namiddag, bij de weduwe Triest, KortenhookVERPLICHTENDE VERGADERING. Belanrijke punten moeten bespro ken worden. Het Bestuur, Voor de stakende Metaal bewerkers van Gent. Overdracht 1144,74. Kameraden van het boek gedenkt do rechtmatige strijd der metaalbe werkers, A. Do Brouwer 1,00. Camu Ch. 2,00. Atelier Branteghem 5 man 10,00. Van den Bergh Fr. 2,00. Kop pens V. 2,00. Fabriek R. G. D. B. K. 3® gift 35,35. D'Hoker E. 2,00. Her- ckenrath E. 1,00. Fabriek Teinture- rie d'Alost 19,20. Cornand J. 2,00. Fi lature du Canal, atelier, machinisten stokors, electriciens, kool voerders, maneeuver, samen 60,03. Nog van de Filature du Canal 8,20. Gezongen door A. De Schutter bij Jef Katjes en omdat de kapitein juist in tijd kwam om 5 fr. te geven 11,60. Ilingoir A. Casablanca 5,30. De metaalbewerkers van do gaz 26,20. De Smedt Fritz F. F. R. 5,00. Schuer- mans 5 man 10,00. De Backer Fl. 2,00. Speeckaert E. 2,25. Breugel- mans J. 1,00. Amant en zoon 2,00. Do GoedtC. 5,00. Bayens, Mons en Gan- zeman 7,50. Atelier Branteghem 8,00. Force Motrice Viscose 54,75. Atelier Viscose 97,00. Van Geit P. 5,00. Van G^yseghem H. 3,00. Atelier Viscose, 2 leden 4,00. Buys N., SchellekensO. 7,25. Fabriek Callebaut 20,90. Sckaepdryver E. 5,00. Bergmoes L. 2.50. Schcllinck J. 2,60. Mathieu Philemon 3,10. Fabriek Torley, tweede gift 104,60. Gezongen door Jeannette Cornand bij L. De Schryver en Rosa doet er nog 1 fr. bij omdat het zou zijn 5,00. De Craecker Th. 5,00. Een groep ajus- teurs der F. F. R. geven-amen 21,00. Rondgehaald door Julien Topken bij J. Cornand 7,35. Een lied gezongen door J. Mortier bij J. Cornand met medehulp van Julien Topke0,22. Gezongen door Alf. Herromans bij A. De Brouwer, Varkensmarkt 2,14. Omdat twee staatsbedienden liet voorbeeld volgen van den eersten tot het wellukken van den strijd der metaalbewerkers 10,00. Van der I. 1,00. De Smedt L. 1,00. Parewyck Cam iel 5,00. Keilemeulen R. 5,00. Ontvangen van M. V. M. 10,00. Cam. Schollaert. oud tamboer vat) de O. G. 5,00. Atelier Waterinckx J. 8,00. Verhoeft Adolf 5,00 F. F. R. 5 stokers en machinisten R. B. P. Til. en T. 10,00. Ik denk aan het ver verleden en de toekomst, Welloman 2,00. Omdat het werkvolk der fabriek Torley mijn voorbeeld zouden volgen Ringoir Bertha 1,50. Schoekaert E. 5,09. Gezongen door A. Van den Brempt en rondgehaald door Vosso Jean bij Sis-Van Biezen 2,05. Force Motrice Viscose 31,00. Totaal tot Woensdag morgend morgond 7 Juni 1883,69. Kameraden, de strijd op dezen oogenblik is nog immer onveran derd en toch zyn er nog leden van den bond welke niets geven voor hunne stakende makkers, terwijl de federatie der patroons aan eiken patroon welke werklieden heeft die staken 8,00 fr. per dag en per werk man in staking uitkeert. Mannen begrijpt ge waarom Dat de achterblijvers hun paart brengen, dan zullen ze fier mogen oyer straat gaan lijk hunne makkers die van don eersten minuut gesteund hebben. Mannen vergeet nooit uw stakende broeders. Aalst toont heden het schoonsto bewijs van solidariteit welke tot hiertoe gegeven is. Haelterman Cesar. Onze indrukken en de bekentenissen onzer vroegere tegenstrevers over ons V aandelf eest van ëS Mei. Van in don vroegen morgen was er reeds ceno massa volk tooge stroomd om onze wereldhervormers te begroeten. Ja, wat al schoons hebben zij daar ontwaard, wat prachtige stoet met zijne opwekkende muziekkorpsen en zijne prachtigeturngroepen,ondanks dwang en schrikaanjaging allo ver wachting overtreffende. Ja de werkers wanneer zy hand aan hand willen verbroederen, wat al grootsch kunnen zij zich niet scheppen om onze zwoegers op te beuren en ontspanning to verschaf fen. Hoe dikwijls hebben zij ons niet uitgescholden voor afbr^kers en woestaards Ja, afbrekors zijn wij, waar het verouderd stelsel geldt van uitbuiters en uitgebuitenen. Neen, dat moot verdwijnen, maar wat wij willen dat is welstand onder de wer kers en welstand is vrede. Dat is het socialiime, dat is do nieuwe wereld. Eenige ontvoerden uit andere ran gen door al dat edole getroffen en onder den indruk van al dat schoono en echt broederlijk feest, bekendon zelf, ja dat is de party der toekomst en wie van zijnen tijd is moet mede. Dit is een lavend vocht voor onze strijdgenooten. En nu moedig vooruit, gezorgd dat wij ook onze turngroepen en ons muziek mogen begroeten onzer vrienden uit andere geweston waar dig, dat is ons aller wensch. Met deze groeten wij al de deelne mende gezellen en gezellinnen en bieden wij onzen hartelijken dank. In naan van onzen Propaganda club. O. Vermeulen. WOORDEN uitgesproken door het kleine lieve meisje gericht aan gezel Ed. Anseele, bij het overhandigen van een bloemkorfje op onze fees ten* Waarde Gezel, Gelief mij een oogenblik te gunnen om u eenige woorden van dank toe te sturen. Gij die als volkskind uit de wer kersklas geboren, die van eerste jeugd de band aan het werk hebt ge slagen om een verdrukt en uitgebuit volk uit zijnon droeven toestand te verlossen en hooger op te voeren. Gij de baanbreker van het socia lisme voor doel hebbende vrijheid, broederlijkheid en welstand onder do werkers te doen hoerschen, wat al opofferingen hebt gij u niet ge troost, wat laster en vervolgingen hebt, gij niet te verduren gehad en alles uit liefde voor het lijdende volk. Eenige moedigo werkers uit het nog duistere Sottegem, hebben hel aangedurfd U waarde Gezel met al den luister mogelijk te ontvangen, als symbool der nakende verlossing. In naam dezer goede gezellen, heb ik het als kind der hunnen op mij ge nomen U dezen schoonen bloemen- ruiker aan te bieden uit erkentelijk heid uwer bewezen diensten on met deze roep ik uit volle borst Lang leve gezel Ansetle Lang leve de Belgische Werklie denpartij 'Heden Zondag morgond, om ure, groote vergadering voor al de werk lieden van Sottegem on do omliggen- do gemeenten, bij Joseph Beercns, Nieuwstraat. De gezellen Flips H. uit Aalst en Do Mol Louis uit Wet,teren, zulien er sproken over het nut en de nood zakelijkheid der werkersvereenigin- gon. Mannen en vrouwen, allen daar heeii Be Velksgazet van de libera len geeft een lang artikel ten beste, mot betrek op den Feeststoet van Zondag 28 Mei 11. Het moet do libera len niet veel plezier gedauu hc-bben, dateene werkers partij zulkeschoone feesten en veel volk kan samen brengen. waarvoor de rijke liberale partij niet in staat is. Do katholieke Beiaard wil lee- per zijn en zwijgt over dat feest. Di® hebben gezien en gevoeld, wat de socialisten kunnen Esna schoene daad. In eene feestzaal onzer stad, had een meisje hasr uurwerk verloren. Eenige mannen van den Soc. Pro pagandaclub hebben onmiddelijk eene omhaling gedaan, die do som van 23,15 fr. opgebracht heeft. Bravo voor onze mannen, voor dien blijk van menschlievendheid. Zij bekwamen dan ook den hartelijk- ston dank van het meisje. Alleen socialisten volgen het woord van Christus Helpt elkander G." C. Voor ons Muziek. Overdacht fr. 99,95. Van de ware gezellen Ceuterick Georgrs, Lefëvre Leon, De Meyer Leopold 6,00. Een lied gezongen door Ivo en rondgehaald door Frederik 4,20. Omdat Elvire aan Georges zijne mouw trok en haar lief er bij was 0,25. Een lied g> zongen door Oscar en rondgehaald door Gaston bij Leopold 5,30. Een lied gezongen door Liosken en rondgehaald door Alfons Van Steenbrugghe 3,45, Nog een Jiod ge zongen door Liesken en rondgehaald door Alfons 3,55. Een lied gezongen door Do Backeren rondgehaald door Alfons 3,65. Een lied gezongen door Madame uit het 8 uren huis en rondgehaald door haar minnelijke echtgenoot 3,60. Turnoefeningen uitgevoerd in ons loltaal door Alfons Van Steen brugghe en rondgehaald door Jos. Sangïan 3,70. Een lied gezongen door Ivo Van Kevmeulon en rondge haald door Adoif Sangïan 7,80. Ge zongen door Louis De Schutter de 20® eeuw en rondgehaald door Fre derik 3,85. Lied gezongen door Leon Baesk^ns en rondcehaald door Louis De Schutter 4.55. Gezongen door Alice Van do Casteele en rondge haald door Leon Baeskeas 3,10. Ge zongen door Alice Van de Casteele en rondgehaald door Arthur 3,53. Gezongen door Sever!n Lelong uit Aalst bij De Lobhello Petrus te Sot tegem voorden Propagandaclub van Sottegem 4,00. Na het zingen van het lied - De Roode Vaan door De Moyer Eugenie to Sottegem en rond- gelia-.ild door Wasteels Frans 6,51. Totaal 69,60. Algemeen Totaal fr. 169,95. Gewezen turn- en sportliefhebber zijnde, en liet veelbelovend program ma der feesten en wedstrijden gele zen hebbende, ingericht door onze jeugdige turnmaatschappij Rust- Roest, die verleden Zondag onder leiding van hunnen ieverigen be stuurder, zulke prachtige prijzen be haalden op do wedstrijden te Lessen, wilde ik vernomen hoe ver het stond met hunne provintiale feesten en wedstrijden die ze inrichten, 't Was de jonge gezel V. Trimpont, voorzit ter der jeugdgroepen die mete woord stond en me waarlijk het hart van geestdrift kloppen deedt wanneer hij me sprak over hunne feesten. Ik zal maar letterlijk neerschry ven het geen hij me zegde. Het wellukken is verzekerd, minstens 1500 sociali stische turners en turneressen zul len aan de feesten deelnemen. Mel den we maar de sterke groepen tur ners en turneressen van Ninove en Aalst, die minstens 600 in getal zijn en zich aan 't gereedmaken zijn om ons op iets puiks te vergasten! Ook do wijdgekende turngroepen van Ronse en Lessen die niet alleen van de sterkste zijn in ledental maar op techniek gebied ware kunsten ver richten, zullen in groep onze feesten opluisteren en elkander do prachtige prijzen komen betwisten. Toetreding is ook gestuurd door do turners van Twee-Akron en af- deelmg werkers van Audenaarde. Groepen uit Gent, enz. enz. De deelneming is zoo talrijk dat we de som van 1000 frs. voor de prij zen moesten brengen op 1500 frs. die onder vorm van kunststukken als- prijzen zullen verdeeld worden. Ook de krachtige Harmonie Les Prolo- taires, van Lessen, komt ons tor gelegenheid onzer feesten op een puik Kunstconcert vergasten, welke rij zullen geven voorliet sluiten der feesten, ton kiosk op de Groote Markt. Het programma der feesten hebben we ook nog moeten uitbrei den, doch er zal om verschillende reden van technieken aard, niet ge werkt'worden op het Statieplein. Het programma is bepaald vastge steld en wordt uitgewerkt op de Stadsvesten, 's Voorin iddags om 9 1/2 uro stipt, aanvang der persoonlijke prijskampen in lc en 2e kategorie. De beste werkers uit do verschil lende turnkringen zullen zich komen meten. Verders nog een afvallings- koers, gewicht werpen en hoog- springon kampioenschap van den socteur Aalst, Ninove, Geeraards- bergen. 's Namiddags om 1 1/2 ure, vorming van den stoet op het Statie- plein on optocht door al de deel nemers, een prijs ter waardo van 200 fr. zal toegekend worden aan de groep die in de beste orde en tucht zal opmarcheeren. Orn 2 1/2 uro, op Stadsvesten, aanvang der feestelijk heden en afdeelings prijskampen, dit volgens het programma verschenen in Vooruit en aangekondigd in de plakbrievon. Er dient alleen reke ning gehouden te worden dat dit programma slechts 's namiddags uit gewerkt wordt en dus de aange kondigde uron in goene aanmerking komen. Een volledig programma der fees ten zal onder vorm van strooibrief later uitgegeven worden. Er dient ons nog een bijzondere vermelding te maken over de toelage ons ver leend door het Stadsbestuur voor het inrichten dezer feesten, alsook de bijzondere tegemoetkoming ons ver leend door het partijbestuur. Om de verdere onkosten van het feest te dekken, zullen er door onze turne ressen den dag van het feest bloemp jes en souchen te koop aangeboden worden. De vriend V. Trimpont moest terug aan 't werk voor het feest en verzocht mo een warme oproop te doen, voor het steunen onzer jeugdgroepen door het koopen hunner bloempjes en sou chen, hetgeen ik dan ook graag doe. Partijgenooten denkt aan het feest van 25 Juni. Gedenkt onze jeugd groepen die ons reeds zoo menig aangenaam feestgaven en zfjn leus getrouw blijft Rust-Roost. - Ouzo jeugd Rust niet, laten wij zo dus niet Roesten. Partijgenooten steunt. Een oude kamper en turnersvriend. STRIJDPEHNING. Overdracht fr. 278,28. De 'draaiers der Suëdoise geven voor de strijdpenning 6,75. Vonez par ici au cabinet, Adolphine Mokte 0,25. Omdat Denis zijn geit moest melken en hij naar Lessen niet kon gaan 0,25. Irma was kwaad omdat zij alleen naar Lessen moest gaan 0,25. Omdat Bertha vleiskens van de mode is 0,25. En omdat Leon Meiskons zyn constateur stil viel 0,25. Omdat Emiel en Jules in de ruit viel 0.25. Omdat Bortha eon kus kreeg van een ameri- kaan 0.25. Omdat Emi®l Mus zegt dat wij schuimers ziin 0,25. Omdat spoele van een tweeling was 0,25. Omdat Gilbert verwondert is dat zijne Bertha zooveel kan drinken 0,25. Omdat Julia op Miel zyn zak uitgaat 0,50. Omdat Miel Mus zijn kam akyd op zalT heeft 0,25. Omdat Leeleek niet meer wil t'huis blijven 0,50. Omdat Hermenie Kasteel altyd achter de stoof zit 0,50 Omdat Emiel kwaad was, omdat de deur vast was 0,25. Omdat Jules Imbo nog te slap was 0,25. Omdat Bertha Meiskens altyd kwaad is als ze met haar man op gang is 0,30. Omdat Miel zweet voe ten heeft 0,25. Omdat Miel moeit t'huis blijven, willen ol' niet 0,25. Ge zongen door Frans Monnier bij Arthur Michel 3,50. Totaal fr. 16,00. Voop het muziék. Een valse gespeeld door het orkest Arthur Coppez in het Volkshuis te Lessen 17,00. Van een vriend 1,00. Gezongen by Mie Pap door Spiliore 3,70. Gespeeld door Leon Eggemont, rondgehaald door Casimier Van den Driessche bij Is. Abc 4,40. Gespeeld door deielfden bij Is. Van den Borre 1,20. Gespeeld door denielfden by Van der Eist, rondgehaald door Ma rie Neirinckx 2,15. Totaal fr. 29,45. Voop de Vlag dep Tupneps. Gezongen bij frak door Oscar Ste vens 2,40. Gezongen door clovis De Vlaminck 7,00. Gezongen door Oscar Stevens 2,65. Gezongen door Gustaaf Huwé bij Frans Ileymans 3.50. Ge zongen door denzei tden 2,65. Gezon gen door do Lustige Vrienden, Oc taaf 3,50. Gezongen door de Lustige Vrienden 2,65. Gezongen door de Lustige Vrienden met Matthys 2,37. Gezongen door de Lustige Vrienden met Gustaaf 5,00. Gezongen door do Luitige Vrienden mot Frans 13,00. Gespeeld door Leon Eggermont bij A. Dubois, rondgehaald door Casi mier Van Den Driessche en Frans Mangelinck 4,70. J. D. M. doet er nog by 0,30. En Tistje Stok doet er ook nog by 0,30. Totaal fr. 50,02. Voop de Reiskas Tupneps. Gezongen door Jan Bauwens by Mieke Wichelen 3,50. Voor de Hongepende Russen Het orkest Arthur Coppez 8,46. Ge zongen door Clovis De Vlaminck 5,00. Totaal fr. 13,46. OPGEPAST Wie goed en zacht wil geschoren zijn, wonde zich «aar het nieuw Schoerhuis, bij Gaston Rogier, Mo lenstraat, nr 28ü, recht over den Paarden put. BERICHT aan Turners en Turneressen De Turnmaatschappij noemt in groep deel aan de provintiale feesten en wedstrijden van 2 Juli a. s. inge richt door do vrienden van Ronse die in groep deel nemen aan onze fees ten. Een bijzondere trein zal aange vraagd worden, partygenooton die do reis willen mede maken, geven zich zonder uitstel aan, aan het Be stuur der Turnmaatschappij de da gen dor repotitiën van 7 tot 8 ure. Het Bestuur Aapdige dingen Onze vijanden kunnen het maar niet verkroppen dat wij nog onze positie als partij versterken, zij had den overigens er op gerekend, dat de massa leden die tot onze groopon bij traden, niet getrouw zouden blijven aan onze party. En 't is dus ook hun bijzonderste doel te trachten ons deze leden to ontnemen, en daartoe gebruiken zy allo middoltjes. verdachtmaking tegenovor do leiders en ook bij zonder gebruik maken van de moei lijke omstandigheden, waarin het land en steden zich bevinden, om ontevredenheid tegenover de socia listen te doen ontstaan. Het is noodig er bij poozen eens op terug te kotnen en eens de eene of andore onzinnigheid aan to halen en hen bij die gelegenheid den bal weer te gooien. Als eons eene zaak op den voor grond komt, welke soms niet in den smaak mocht vallen of ontevreden heid verwekt, dan wordt alras by het publiek ingedrongen 'tzyn de socialisten die de schuld ervan zyn. Belastingen wel het zijn de rooden die ze hebben gemaakt Taksen zijt gij ervan verwon derd, 't zijn de socio's die meester zijn Reglementeering en wetten, nieu wigheden die ingevoerd werden om dat de mannen van 't werkvolk zulks willen En zeo gaat do reeks verder. Straks zal do goheele rommel nog draaien op 'nen socialist De aantijgingen bleven natuurlijk ongedeerd, indien niet do kwade be doelingen erbij kwamen, dat uit do slechtste keerzijde men daaruit munt tracht te slaan en de opruiorstak- tiek sporen kan nalaten. Ieder ver- Handig mensch weet wel beter en kent den oorsprong der niouwerwet- sohe orde der belastingwetten, maar niet min verstandigon trachten aan anderen het tegenovergestelde to doen gelooven om aldus koren op hunnen politieken molen te kriitren, ten voordeele van hun politiek kraam. Aardige dingen, voorwaar

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3