3 Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan de Belgische Arbeiders! De Katholieke Demokraat Mi nister Moyersoen aan 't werk I9e Jaar JV° 27. Prijs per nummer 15 centiemen 2 Juli 1922. Een Wel voor betaalde Soldeniers. BE MX&ITAXRB OIPLBIDING RECET VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklaraen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ong'etookende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempelcf zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zieh op alle postbureelen. Napoleon Devèze heeft revanche f«nomen. En wat revanche nog lij had weer op zijn zokjes, zonder veel gerucht, een van zijn vele mi litaire strikken gespannen en heeft er in de| afdeelingen van de Kamer een meerderheid in gevangen. Dit maal gold h«t, het militariseeren van alle openbare betrekkingen. Hij wil zijn onderofficieren overal in •toppen Overal In de gemeenten en provincies. In al de Staatsdien sten. Ja tot zelfs in die diensten, die maar onrechtstreeks van de re geering afhangen als stoomtrams en andere instellingen. Overal moeten zijn mannen de voorkeur hebben. Als er een plaats van bediende open is in een gemeentebestuur,dan zal bij voorkeureen vrijwilliger van Devèze moeten genomen worden. Als er een electricien noodig is, dan zal daarvoor in eerste plaats een zijner manschappen moeten in aanmerking komen. Moet op de Mailbooten van Oostende-Dover een eerste stuurman aangesteld worden en Devèze heeft een vrij williger die al eens de zee gezien heeft, dan is dat de aangewezen man om het stuurrad in handen te nemen. Want wat die vrijwilligers niet kennen, zal men ze leeren En eens als zij een minimum bekwaam heid hebben, krijgen zij de voor keur. Een voorbeeld zal dit duide lijk maken In een examen zijn 200 punten te winnen. Om te gelukken moet men minimum 120 punten be halen. Als nu een vrijwilliger van Devère 121 punten behaalt en een andere kandidaat 195, dan is de laatste gebuisd en de eerste krijgt de plaats. Moest een gemeentebe stuur de bekwaamste benoemen, dan zou deze benoeming door een koninklijk besluit vernietigd wor den. Devèze eischt niet alleen dat zijn vrijwilligers naar alle plaatsen kunnen mededingen maar ook dat zij bij minder bekwaamheid toch eerstgenoemd worden. Maar hij vraagt nog meer. Als zijn vrijwilligers met een minimum kennis ergens opgedrongen zijn,dan moeten de openbare besturen ze betalen alsof zij al vier jaar in dienst waren Waarom toch al deze voordee- len Doodeenvoudig om als lo kaas te dienen voor het vangen van vrijwilligers. Wie wil er nu van soldaat-zijn een beroep maken t Geen enkel ernstig jongeling wil dat. Dat was goed in ae vroegste eeuwen, toen men ging vechten en plunderen voor geld, toen men sol deniers vroeg die tegen betaling gingen oorlog voeren. Maar in een beschaafde eeuw, als de onze zou moeten zijn, leert een ouder zijn zoon timmeren, hameren, metsen, maar niet vechten. Hij leert ze ar beiden met hand en geest om later als een nuttig wezen in de maat- •chappij zijn brood te verdienen Als echter hier en daar een niet- deug is, die noch handenarbeid noch geestesarbeid wil doen, die voor niets nuttigs in de wieg gelegd werd, dan zal men zeggen dat hij nog goed genoeg is voor soldaat. Hij gaat zich verlappen bij het leger, blijft daar een jaar of acht of tien en vraagt dan een vaste plaats aan bij een openbaar bestuur. Zoo zal het geschieden, En van die soort hoopt Devèze er regelmatig 20,000 in zijn leger te krijgen. Voor de eer van ons land en van ons volk, hopen wij uit ganscher harte, dat er geen 100 jonge kerels zullen gevonden worden, die het beroep soldaat verkiezen boven anderen arbeid. Het vrijwilligersschap bij het leger, aangelokt door de hooge verdiensten en met, als in het ver schiet. een plaatsje in stads- of staatsdienst, is goed voor beroeps- luiaards, die voor niets anders van nut zijn en die zoo hun carrière willen maken. Eens hun term uit gediend, aanzien zij de plaats die men hen geven moet als een pen sioen dat hun van rechtswege toe komt en waarvoorzoo weinig mo gelijk moet gewerkt worden Eens daar vast benoemd, aanzien zij zich als heiligen die met een sterke kram in den hals stevig vastgehecht zijn aan hun plaats en die men er met geen stokken vandaan krijgt. Men klaagt nu al van de kaas- ratten, van de ronds de cuirs die veel praat hebben maar weinig uitzetten, wat zal het dan zijn als elk jaar duizenden van die oud- vrijwilligers zullen geplaatst wor den, die buiten geroutineerde car- rottiers nog halve of heele onbe- kwamen mogen zijn Dat alles is gebrouwd in het brein van Napoleon Devèze en aan dat prachtwerk van wettenverknoei- ïng doen de klerikalen mee. Wel bekome hen de strop, die de kleine korporaal hun rond den hals;doet. Plaatselijk Komitelt voor Arbeidersopvoeding. Afdeeling Aalst De partijgenooien welke wenschen lid te worden van het socialistisch opvoedingskomiteit, kunnen zich laten inschreven op 't bureel van gezel Haelterman. De bijdrage is be paald op 1 fr. (één frank) per jaar. Het ie klaar dat voor de kapita listische maatschappijen van ver zekeringen die hun kliënteel onder de werkersklasse zochten, er niets vervelender was dan het oprichten eener machtige socialistische Koö- peratief die zloh de taak oplegde, «iet de beurzen van eenige geld mannen te vullen, doch aan de arbeiders en hunne instellingen dienst te bewgzen. De vooruitgang van La Pro- voyanc8 Sociale noodzaakt hen nieuwe wapens te gebruiken. Velen van hen bedienen zich van bjjzonder agenten om vooral in werkensmiddens binnen te drin gen zij gebruiken half-socialisten, kwart-socialisten, schjjnsocialis- ten, onbewuste en onkiesche socia listen, wier gepraat vertwijfeling in de geesten zaait en die aarzelen te zeggen Gg kunt wel denken dat sen socialist zooals ik niet voor kapitalisten ga werken, wat altg'd lukt bij 011 voldoend®ingelichte par- tggenooten. Wy herhalen het nogmaals dat La Prévoyanc» Sociale de éénige socialistische maatschappij vïn verzekeringen op het leven, tegen krand en ongevallen is die door de Party werd gesticht en onder hare bescherming wordt gesteld. Liberalen Napoléon Devèze VVjj moetan de kinderen van jongs af tot het leger voorbereiden. 6YNDIKALE KOMMISSIE VAN BELGIË. De regeering: van ons land komtzioh mot opzet ton diensto te «tellen van de kapitalisten. Toen zij aan 't bewind kwam, had zfj bevestigd het werk der vorige ministeries te zullen voortzetten. Men weet dat er niets van is terecht gekomen. M. Theunis had uitdrukkelijk beloofd niet aan het Krisisfonds te raken. Doch hij heeft niet kunnen weerstaan aan de bevelen van het Comité Central Industriel Om het te gehoorzamen, komt hij de werkloozenvergocdingen gevoelig te verminderen. Van af 3 Juli zullen do werklooze gezinshoofden nog slechts 4 frank daags ontvangen in plaats van 5 de ongeliuwden zullen nog slechts 3 frank ontvangen in plaats van 4 en de veigoeding der huisvrouw zal van I fr. 50 op I frank gebracht worden. Érger nog, dio goede apostels die immer spreken van de noodzakelijk heid croote gezinnen te scheppen, hebben de volledige uitkeering voor een gezin op 10 frank daags beperkt. Zooveel te slechter voor de gezinnen met meer dan vijf kinderen Men is zoo onbeschaamd zich te beroepen op de verlaging der levens duurte om de vermindering der vergooding ce verontschuldigen. Walk gezin van drie personan kan heden met 36 frank per week zijne huishuur betalen en zich het noodwendigste aanschaffen. DE ARBEIDERSKLASSE TEEKENT UIT AL HARE KRACH- TEN PROTEST AAN TEGEN EENE NIETTE VERRECHTVAAR DIGEN BESLISSING. Sinds de krisis, sinds den wapenstilstand zelf, eischt zij werk zij dringt aan opdat werken van openbaar nut worden ondernomen. Kr werd haar onveranderd geantwoord dat hot geld, dat zekere grond stoffen ontbraken, datteknische moeilijkheden er zich togen verzetten. 't Is in gevolge die machteloosheid van het kapitalisoh stelsel om arbeid te verschaffen aan wie arbeiden wil, dat zij vergoedingen heeft geeischt. Zij heeft recht op die vergoedingen omdat alle burgers recht op leven hebben. De arbeidersorganisaties beschouwen hot Krisisfonds niet als eene ideale inrichting. Zij oischen dringend eene wet, de verzekering tegen de werkloosheid instellend. Doch zij zullen zich uit al hunne krach ten verzetten tegen de afschaffing van het Krisisfonds zoolang die wet niet zal in voege treden. De arbeidersklasse protesteert mot niet min krachtdadigheid tegen de houding van den Minister van Arbeid M' Moyersoen ten opziehte van den Beheerraad van het Krisisfonds. Dezo inrichting is tot op heden geraad pleegd geworden over alle betreffende de werkloozen te nomen maatrege- lon. indien de mimister hare mooning niet heeft ingewonnen alvorens do vergoedingen to verlagen is het, omdat hij zich aan een ongunstig advies verwachtte. Do arbeiders stellen eens te moor vast dat de burgerpartijen en burger- politieke mannon ten dienste staan van de kapitalistische klasso. Zij stellen vast dat de verlaging der werkloozenvergoeding voor dool heeft de arbeiders te dwingen arbeid te aanvaarden aan om 't even welke voorwaarden. Zij stollen vast dat zij samenvalt met de pegingen der pa troons om de loonen te verminderen en, ondanks do wet den arbeidsdag te verlongen. Zij be8chouwsn haar als één der vormen van de burgerreaktie over de wereld heen. De gevaren die hen dreigen bewust, verbinden zij zich Oetrouw te blijven aan den Vakbond Te verdedigen wat veroverd is Met kracht voort te strijden tegen het stelsel van uitbuiting van DE SYNDIKALE KOMMISSIE. den mtnsch door den mensch. Hij verkracht de achturen- wet en vermindert de wer- keloozen steun. Gelijk het M. Moyersoen klaar en duidelijk heeft laten hooren, bij do discussie van zijn budget van Nijver heid en Arbeid, gaat hij in overeen stemming met zijn liberale confra ters, de uitkeeringen van het Crisis fonds mot 20 0/0 verminderen. Deze goede demokraat, verdediger dor Christone Vakbonden, laat zich nooh beinvloeden door de monigvul- dige protestat ies der werklieden vereenigingen, noch door 't gedacht, dat zulks de armoede gaat verhoogen induizende gezinnen. H(j gehoorzaamt aan de bevelen der Van Hoegaerdon, Strauss, Despret en andore werklieden en uitbuiters in overeenstemming mot hot Cen traal Nyvorheidscomiteit welke even eens de loonen, waarin, ze tot hiertoo niet gelukt zijn, de onderstand wil den zien verminderen met 20 0/0, M. Moyersoen geeft hen volledige vol doening. Ziedaar het goede werk, zijn budget verminderen op de armoede der werkers en zeggen dat er nog immers arbeiders zijn die deze heer helpen en steunen. Terzelvertijd is zyn doel de Pa troons te helpen een slaafsch perso neel te vindon, met de vergoeding te verminderen tot bjjnaop mots, denkt hij dat de werklieden zich zullen uit armoede gaan aanbieden aan de poor ten der fabrieken, en de loonen aan vaarden wel komen hun voorstelt, om op die wijze zyn slag in huis te halen, met alleen op de zestig duizend wer- koloozen, maar eveneens op de gan- sche Belgische arbeidersklasse En weet ge nu wat het voorwend sel van M. Moyersoen is om zulks te verrechtvaardigen het verminderen van het indexnummer, die volgens het scheen 134 punten was wanneer men de vergoedingen heeft vastge steld, en nu gedaald is tot 355 p. op 15 Mei laatsleden. Waarlijk sou M. Moyersoen, dezo aan wicn de hoeren Daensisten oen gelukkige en lange loopbaan wensch- ten durven bevestigen dat 5 frs. als hoofdsteun te veel is. Er is moer om te doen uitschijnen wat do werkers hebben aan do Minister der standen- groepeoring, wil ik IJ doen kennea hoe zulks gewoonlijk bij voorgestel de veranderingen aan hot Crisisfonds gebeurde. Om het Crisisfonds te besturen is er

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1