Aalst Zitdagen Propagandaclub Denderleeuw Uit Sottegem Jlan de werklieden van kef fabriek Viscose Maurice De Witte £?roote cWeefing ARBEIDERS JEUGDDAG Partijgenooten. een bestuurraad samengesteld uit vertegenwoordigers der regeerirj'', patroons en arbeiders om telkenmale, wanneer er verandering gebracht werd was het deze raad die zulks be sliste. Mijnheer Moycrsoen heeft de raad hiervan maar in kennis gesteld nadat het Koninklijk besluit gêteekend en uitvoerbaar was, dus den 3 Juli treedt het in voege. De reactionnair Moyersoen heeft zelf zyn voorstel niet durven voor brengen uit schrik niet te voldoen aan zijn kapitalistische vrienden, in een raad waar de werklieden verte genwoordigers de minderheid zijn. Nietwaar Daensistische en Katho lieke werklieden, gedenkt ge U nog het lied die ge zongt's avonds van kiezing Wij willen Wauters uit ous land ziedaar wat ge bekomt van uwen braven en kristelykon verdediger der rykeu, gekozen ton deele met workorsstemmen, dit be wijst alleen dat M. Romain overtuigd was van zijne slechte daad. Wij zullen de gebeurtenissen niet te snel vooruitloopen, bij de reodz menigvuldige protestaties zullon er anderevolgen.de woede zal donde ren in de werkorsmiddens, en in hot hart der werkers zal de kreet opstij gen - Doemaar voort hoeren kapita listen, soolang de crisis niet is ge daan, maar wij zullen malkaar we- dervindon als de markt normaal ge worden is en den arbeid opnieuw eene te weinig te vinden koopwaar wordt. Zoo denken de syndikaten. Ziehier nu de wijzigingon van M. Moyersoen zijn werk in overeenstem ming met zyn liberale oonfrators. De taks der uitkecringen mag de 4 fr daags (anders 5 frvoor de werklooze hoofden van familieen 3 fr. daags (in plaats van 4 fr.) voor de ongehuwden. weduwnaar of geschei den zonder kinderenniet te boven gaan Er wordt ten andere toegestaan aan het hoo/d der familieeen dage- lijksche toeslag van i fr. anders rtSo fr.) aan de echlgcnoote huis houdster. De tegemoetkomingen van het Natio naal Crisisfonds mogen in geen geval de to fr. per dag overschrijden. Ziedaar, het werk van een katho liek Minister, brengt dit nu in over eenstemming met het deze gedaan door onzen kameraad Wauters. De achturenwet M. Moyersoen laat ze verkrachten op allemogelyke wijze, crisisfonds, vermindering aan de ge troffenen oener schandige maat schappij. Zoo tracht de roactionnair M. Moyersoen al het schoone, gemaakt opkorten tyd door de vier socialis ten tegen acht liberalen en katho lieken, stuk per stuk af te broken en langzaam en zeker de werklieden opnieuw naar hot slavenstelsel van voor den oorlog trachten te drij von. De werklieden aangesloten bij do Daensisten, Liberalen en Katho lieken (alias christene vakvereeni- gingen om er een andar cachet aan te geven) mogen wel eene lange loop baan weuschen aan hun Minister, do verdediger der hongerloonen en lan ge werkdagen. MauneD en vrouwen, ziet uit uwe oogen, sluit u aan bij de socialisti sche workersorganisatie, die ten al len tijde uw lot verdedigt. Laat u niet meer meeslepen door een troep demagogen, waarvan alleen het dool is u te verdoelen om u des te gemak kelijker te kunnen onder don hiel houden. Rukt u los van deze dio im mers alles wisten op de socialisti sche ministers en heden ten dage geen woord van afkeuring vinden voor de schanddaad welke M. Moyer soen heden voltrekt. In een volgend artikel komen we hierop weder en zullen bewijzen, hoe deze heeron hot syndikalisme verstaan. Cesar. Een goede spaarpot. Deze week was het deel voor onze leden van de Coöperatief Hand in Hand Eenieder lachte en met ro den. Ik heb moederkens gezien van kleine hulsgezinnen die 15,£20 en 25 rfrank op hun broodverbruik van 3 maanden terugontvingen. Er waren andere van grootere familiën die meer brood noodig'hebben, die 30, 40, 50, 60 tot 70 frank heb ben ontvangen, is dat niet de moeite waard om op te rapen? Ja, vele vrou wen hoorde ik zoggen met een glim lach op den mond,'t zal wol komen met de Kermis en zij hadden groot gelyk. Dezen deel alleen van 't brood, komt grootendeols ,van den prijs die men in Hand in Hand - minder betaalt voor 't brood. Bij andere bak kers is den prijs 0,95 fr. in Hand in Hand» voorde leden slechts 0,85 fr. is 0,10 fr. per brood beterkoop Dat al de vrouwen dat goed overwegen, het groot profijt dat zij doon, met hun brood to koopen van Hand in land en leden worden van onze Coöperatief. H. F. De bestuurder van dit belangrijk établissement wilt eono verbruiks- cooperatief voor zijn personeel in richten, ten einde (zegt hij) levens middelen te bezorgen aan goedkoope prijs, met het gevolg, den welstand aan zijne werklieden te bezorgen De hinderlaag is té grooisch voor kans te hebben op eonig wellukkon. Dat mon ons loelate aan onze ka meraden, in de Viscose werkzaam, aan te toonen wat groot gevaar er is voor hun, mot verbruiker te wordon van dit toekomstig kapitalistisch magazijn. Eerstens weet iedereen, dat er een groep belgische kapitalisten beslo ten hebben van een economaat in elk nijverheidsetablissoraent te vormen, economaten die de koopwaren met 5 0/0 verlies zouden verkoopen. Hot gevolg daarvan door hun beoogd is het index cijfer todoen verlagen met 25 punten, hetgeen voor gevoig zou hebben, dat zij met reden 5 0/0 ook op het loon zouden afnemen. Dit is do hinderlaag, kameraden. De kapitalistische magazijnen, met de waren met 5 0/0 verlies te ver koopen aan vijftif-duizead familiën, zouden eea verlies bobben van 5 mil- lioen frank, maar de daling, het index number, die een aftrok van 5 0/0 op de loonen zou voor gevolg hebben, om dezelfde vijftig duizend families, zou aan de patroons eene winst verwezenlijken van 11 milliocn 2 honderd 50 duizend frank. De vijf millioon frank verlies daar afnemonde van den verkoop hunner koopwaren, blijft er voor hun nog eene wezenlijke winst van 6 millioen 250 duizend franken. Daar hebt ge de wezenlijke liefde der kapitalisten voor de werklieden, of ik versta er niets meer van. Het tweede doel is uwe eigene in richtingen te vernietigen, zooals uwe coöperatieven die tegenwoordig (zie Vooruit van Gent) in govai van werk staking 1 0/0 op uwe aankoopen ge durende 1 jaar wekelijks/en zoolang do staking duurt uitbetaalt. Voor beeld eene familie die ineen jaar voor GOOO frank gekocht heeft, be komt daardoor wekelijks 60 frank. Als men er bijvoegt wat hot syndi- kaat botaalt, komt dit tot eene groote som, die de werkman toelaat'zoo- lang de patroon het conflikt wil laten duren, de meeste kansen op voldoe ning hunner eischen te hebben. Laat u dus onder geen enkel voorwendsel verdeelen Waarom, als uw fabriek De Vis cose w uw welstand wil bewerken, waarom geeft zij ugeen jaarlijksche premie van 5 0/0 op hare winsten, die in 1921, 14 millioen beliepen. Het fabriek Viscose gebruikt nagenoeg 1000 werklieden en be dienden, dat zou voor de werklieden de ronde som van 700 duizend frank bedragen. Als wij dat per werkman verdeelen, zou dit voor ieder 700 fr. bedragen. Met dit te doen zou De Viscoso maar geheel logiek gehandeld heb ben, want het is wel hot personeel die de 14 millioon hebben gewonnen. Als wo die winst verdeelen, hooft ieder werkman voor Do Viscose op dit jaar 14,000 frank gewonnen, per maand komt dit op 1,166 frank, per dag dus 46,64 fr. winst door iedere werkman opgeleverd. Als men overweegt dat er arbei ders zijn dio met moeite 1,50 fr. per uur in De Viscose verdienen, mag men gerust zeggen dat onze kapita listen geen menschelijk gevoel be zitten. In 't kort dus, moet het ordewoord wezen Niet koopen in kapitalistische economaten I Een Werkman. VOOR DE HARMONIE. Leon Dc Smedt 5,00 Frans Van Mol 5,00 Gevonden 1,00 Van een goede vrioid 10,00; Van kameraad D. H. 20,00. Romain Biebaut 20,00. Naamloos 50,00. Een vriend van A. Nichels 100 00 Van oen liefhebber der kunst 25,00. Op het huwelijksfeest van Richard De Bruyne 12,70. Gezon gen op het huwelijk van Pauwels Camiel mc-t Leontine Do Neve, door Pauwels Alexander 12,00. Bij Joan Steenhout, Sander de Blaas geeft nog 5,00. Geeft uwe huwelijksfeesten allen bij Jean Steenhout 3,40. Totaal fr. 269,10. Strijdpenning. Overdracht fr. 983,16. Solo-slim gespeeld door Joseph De Smedt (Katjes) 1,00. Omdat Katjes reklamcerdo geeft Guillaume De Moor 1,00. De kepitein geeft ook 1,00. Omdat ze het stamperken van de Varkensmarkt bij zijne ooren vast hebben 0.50. Totaal fr. 3,50. Voor de Turners Aalst. Lied gezangen bij Louis Marcoen 4,06. Rondgehaald bij denzeifdon 3,21. Gezongen door Bergmans Alfons 5,25. Gezongen door Onghena Henri en Vinck Georges 19,23. Gezongen op den trein 1,85. Gezongen door Petter Antoino bij Frans Saroezo 2,10. Ge zongen door dezelfde bij denzelfden 2,75. Rondgohaald in Hand in Hand 25,00. Camiel Veillefon 24,00. Gezon gen door Stillebaut Madeleine in Geeraardsbergen bij Victor Bruy leens 4,75. Door den kapitein 8,00. Gesongon door Corael 4,07. Oezon- gen door Scholiers Jean 3,75. VAN AUDENHOVE die mij 3 frank ter hand stelde voor een abonnement R. en V. wordt verzocht ons zij n j uist aderes te bezorgen. Flips. BERICHT. De lezers dor Boekerij Hand in Hand, worden met deze bekend ge maakt, dat de Boekerij zal gesloten zijn, heden Zondag 2 Juli, ter gele genheid van kermis. Programma der Feestelijkheden in het Lokaal HAND IN HAND, tijdens de KERMIS. Zondag 2 Juli van af 5 ure namiddag. PRACHTIG CONCERT in liet Café door den orchestrion Gladiator, ganscli nieuw programma. Om 6 ure, in den Hof, GROOT CONCERT door de Fanfare Hand aan Hand, Bestuurder Gezel L. Spittaels. Om 8 ure 's avonds, GROOT TURNFEEST door ganscli onzen Turngroep Jeugd Bloeit, opgeluisterd door Muziek. PROGRAMMA 1. Optocht door geheel de groep. 2. Oefeningen door 150 meisjes. 3. Oefeningen met pozen door 50 pupillen. 4. Oefeningen (prijskamp Gee- raardsbergen) door do adultwn. 5. Oefeningen op de barre fixe. 6. Pvramieden. Om 8 ure s' avonds, GROOT VELDBAL schitterende electrische verlichting van den Hof, (2000 lampjes). Maandag 3 Juli van af 6 ure s' avonds, in do Feestzaal, groot CAFÉ CONCERT Comiek, door den beroomden troep Isidoor Van Dable, uit Gent. PROGRAMMA 1. Opening voor piano. 2. Naar het Bal M. Laurent 3. Zangerspaar, duo Louisa en Jeanne 4. Man en vrouw is een Cyriel Bultê 5. De begraving van tante Bello, door Isidoor V an Daole 6. Zusjeduo, zedeschets door de juffers Bulté 7. De drij Recruten, door M. Laurent, Bulté, Van Daele 8. De Statistieken, duo door M. en Mej. Bulté Destembeurs j Y" 10. De oude smid door M. Laurent 11. Maantje Minne door de juffers Bulté 12. Sergeant en Recruut, door M. Laurent en Bulté 13. Jan den hovenier door Is Van Daele 14. Bet Vogelied door M. Laureat 15. Lou Lou, klucht met zang door den troep 15 minuten poos. 16. Opening voor plano. 17. De Wiegster door M. Laurent 18. Salut Sosefienduo door M. en Mej. Bulté 19. OarQon en Hotelhouwer, door M. Laurent en Van Daele 20. De Zwervers door de juffers Bulté 21. Den garde chasse door Cyriel Bulté 22. Professor in de liefde door Van Daele 23. Bon soirdoor M. Laurent 24. Naar 't klooster door M. en Mej. Bulté 25. Den Tirollien door M. Van Daele 26. De Lustige Boerkens, door 't gezelschap 27. D'onwetendheid, door M. Laurent 28. Hoerahhstrijdlied door Mej. Bulté 29. Het Bloedworstje, lach suc- ses door het gezelschap. Dinsdag 4 Juli om 6 ure, CONCERT in den Hof. Om 9 ure, CINEMAVERTOONING in open lucht, door het huis A. Abrassart, van Brussel. PROGRAMMA: 1. Polidoor in den club der dood, komiek. 2. Zomerverblijf in Italië, leerzaam. 3. Dwaze stoutmoedigheid, drama in 2 deelen. 4. Fuller Pep in automobiel komiek. 5. Actualiteiten-blad. 6. Te huren, komiek. 7. Sport en turnen. 8. Dwars door de vijande lijke lijnen, drama. 9. De Snhuldigingsfeesten derRoorie Vlsschersbeoten te Oostende. 10. CasSmir in verlof, komiek. Gedurende al die feesten, zal erin den Hof de beste dronken, als ook alle soorten van eetwa ren aan de gernatigste pry zon afge leverd worden. TOT AL DEZE FEESTELIJKHE DEN HEEFT EENIEDER VRIJEN TOEGANG. Partijgenoot.en, bezoekt met de Kermisdagen in massa uw lokaal, die u prachtige fooston aanbiedt. Al wie zich wil vermaken komt naar Hand in Hand. De Feestcommissie. DONDERDAG 6 JULI om 8 ure 's avonds, op de Groote Markt, CONCERT, door de Fanfare HAND AAN HAND, Boztuurdor L. Spittaels. PROGRAMMA 1) Marc.hede* Beaux-Arts Van Perck 2) Dichter en Boer, openings!. Suppé 3) Douce Caresse. mazurka de con cert, (op aanvraag) Schmidt 4) Coppélia, fantaisie Dólibes 5) Aubade-Japonaise, gerest. Buyst 6) The Stors and Striprs Farever. march Sousa, Voor de stakende Metaalbewerkers van Gent. Totaal dor voorgaande weken 2946,64 Atolier Branteghem 10,00. Geeroms F. F. R. 2,00. Van Harzoele Louig F. F. R. 5,00. Fabriek Torley, 11 man 52,00. De Smedt Frans 2,00. D'Hoker JSdmond 2,00. Herkonrath Ernest 2,00. Fabriek Filature et Teinturerio machinisten, stokers, koolvoorder •n atelier 19,25. De Backer Florent 2,00. Atelier De Buck 9,00. Sooi Sa- roeze 5,00. Backaert Leopold 2,40. Breugolmans Jozef 2,40. Van Nuffel Theophiel 2,40, Speeckaert Einm. 2,40, De Craecker Theophiel 5,00, Guns Camiel 5,00. Men», Baytns en Yan Ganzen 7,50. Bergmoes Louis 2,50. Verheeft Adolf 5,00. Buys Ben. 2,50. Fabriek Callebaut 9 man 21,00. Ringoir Bertha 3,00. Van ean kame raad 1,00. P. R. staatsbediende 5,00. De Saedeleer Edmond 3,00. Van Geit Petrus 5,00. Atelier Viscose 100,05. Viscose Fouo Motrice 53,00. Gebroeders Maos. 8,75. Schellinck Joseph 2,60. Brock- pot Oustaaf 1,00. lleymans Victor 2.00. De Goedt Casimir*5,00. 4 Machi nisten en stokers der F. F. R. 8,00. Stokerij Viscose 26,55. Weduwe Wa- terinckx, atelier 4,50. Atelier Muller 22,75. Posters Jean 5,00. Atelier Wa- terinekx, Kattestraat 8,00. D'Haes© Jaak en Frans 4,00. Atelier Schotte 9,65. Mathiou Philemon 3,10. Fabriek R. G. D. B. K. 2 weken 64,55. Totaal dezer week tot Woensdag morgend 28 Juni 513,85. Algemeen totaal 3460,49. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichels. TB AALST. Ioderen aterdag van 9 tot 12 ure '8 morgens, in het lokaal «Hand In Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEN. lederen le Maan dag der maand, van 9 tot II uro 's mor gens, In het Volkshuls Groote Markt. NINOVB. lederen le Dinsdag der maand in81/2tot 10 ure's morgens, In hetlokaal Do Roddlng Geeraardsbergschestraat. 30TTEGEM. Eiken 2e Dinsdag dtr maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jof Beerens, Niouwstraat, 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NICHELS, Maanstraat, 35, Aalst. KUNST-PHOTOGRAPHIE Leopoldstraat, 81, Aalst. UITSLAG van den kosteloozen TOMBOLA, de Eerste Communie- kanten aaigeboden. 1 "prijs een groot portret waarde 85 fr. H 77. t' prijs een groot portret waarde 45 fr. Nr 130. 3" prijs een groot portret waarde 35 fr. N I07. De tombola heeft plaats gehad, Donderdag namiddag, 29 dezer, om 3 uren namiddag. De winnende num mer» zijn getrokken geworden door 2 oorlogsblinden. M. De Wit, wonende Gazometer- straat, T/S en M. Van der Bist, Blin- dengesticht, Boitsford, Brussel. Aangezien den grooten bijval die ik bekomen heb met mijne gekleurde premiën in echte olieverf, schenk ik nog eenigen tyd aan iedereen de zelfde premie. Belgische Werkliedenpartij. ARRONDISSEMENT AALST SOCIALISTISCHE Aan de Inwoners der gemeente Groote geboRrtenissen staan voor de deur. De regeering komt den werkloozen steun gevoelig te vorminderen. Dc huishuur gaat terug vermeerdo- ren en do sehandaligo uitzettingen zijn te duchten. Het kosteloo» pensioen is in ge vaar. Mtet den zesmaandendiensttijd zal het waarschijnlijk bij woorden blij ven. Komt ellen protesteeren op de tot dewelke we u allen uitnoodigen op Zaterdag 8 Juli, om 8 1/2 u. 's avonds, bij August De Backer, (Stoker), Leeuwbrug. Woord en ingang vrij. KAMEN! HET BESTUUR De Voorzitter, De Bruyn P. Do Ondervooriitter, Yyterm'an D. Do Schrijver, De Bruyn G. De Schatbe waarder, De Luyck Cl. Bestuurle den De Backer Aug.. De Schryver Edm., Van Cotthem L., Wynant L. Belgische Werkliedenpartij A. R. S. K. S. D. DE BELGISCHE ARBEIDERS zullen in massa op 13, 14 en 15 Augustus aan den te ANTWERPEN deelnemen. KAMERADEN, WAAKT U GEREED SPAART ANTWER PEN moet zijn een ffrootsche betooging van de socialistische macht voor den WERELDVREDE Op de zitting van Zaterdag, hadden wij liet genoegen weer enkele nieuwe leden voor onze Vakbonden te mogen inschrijven. Daarna wierdt erdoor Flip» uit Aalst uitleg gegeven, over de circulairs die onder de Sottegem- sche werklieden zullen verspreidt worden, waarin do werklieden en do vrouwen der Bonneterie-werkhuizen aangespoord worden zich als lid van onzen bond te doen inschrijven. In die circulaire is ook vermeld, de vergoedingen die aan de loden worden verleend, die in nood gevallen verkoeren. Wij sporen onze lezer» aan, die een circulaire zullen ontvangen, dio goed te lozen en propaganda te ma ken bij hunne vrienden en kennissen om leden aan te werven voor onze Vakbonden. Al die werkt 't zij MAN of VROUW moeten lid wordon van onze bonden. Voor ons Muziek. Overdracht fr. 277,35. Van de ware gezellen Ceuterick, Lefevre, De Meyer, 6,00Omdat Mon Hoinme met het Nieuws van den dag op zijn rug loopt0,25 omdat Peet- son in zij no tremen gevallen is in de Meiro en dat Maria hem moeten voe» ren heeft 0,25 omdat Nonkel in do ploeg zat is 0,25 Een lied gezongen in ons lokaal door de gezellen en rondgehaald door de kleine dochter uit 't 8urenhuis 5,60; Een lied go- zongen door Renó Brewayes en rond gehaald door Germain Brewayes 3,25 Rondgehaald door Alphons Van Steenbrughe in ons lokaal 6,30 Van Arthur omdat Jules De Backer op den trein van 3 uren niet was 0,50; Van Leonard Otte, omdat Leopold om een regenscherm geweest ie voor eene vrouw 0,25 Een lied gezongen door Neeken en rondgehaald door Neeken 4,25 Een lied gezongen door Stoupel en rondgehaald door Neeken 3.40 Omdat Stoupel Alphons leeren dansen hoeft 0,25 Omdat Alphons boter kan dan Stoupel 0,25 Een lied gezongen door Eugeen Meerschout en rondgehaald door Alphons Van Steenbrughe 2,71 Van Benoit omdat hij geen lief in Frankrijk wilt, omdat zy allen een obus op hunnen buik hebben 2,00Van Victor omdat Be noit geen lief in Frankrijk kan krij gen 1,00 Een lied gezongen door Stoupel en rondgehaald door Neeken uit 't Scheepkon 2,50. Totaal fr. 33,01. Algemeen Totaal fr. 310,36. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2