Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Knechten van de Rijken Oproep tot de Jeugd In de Kamer. 19" Jaar IV0 28 Prijs per nummer 15 centiemen 9 Juli 1922. ARBEIDERS JEUGDDAG SSIeuw manumen! tes» J verheerlijking wan het üfiiliiarisme in Belgie. RECHT EH VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamon 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, S ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet v®r- schijnen, moot ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE V/esdestpaat, 14, GENT *<£epan'<woordelijke uitgever, J. &EKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongetookende brieven worden niet opgenomen. Boriehten over werkstakingen en ^rioven moe ten door do Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zieh op alle postbureelen. Er zijn in het Parlement eenige vertegenwoordigers der Kristene werklieden. Deze heeren werden Kamerlid gekozen op een Demo cratisch programma, dat op zekere punten radikaler was dan dat van de Werklieden Partij. Zij waren anti militarist in hart en ziel. Zes maanden diensttijd zou misschien nog te veel zijn Zij waren demo cratisch aangelegd en zouden strijd voeren tegen elke reactie. Zij zou den de belangen der Christene ar beiders veel beter verdedigen dan de socialisten dat ooit gedaan had den. Dat beloofden zij voor de kie zing. En hoe is nu hun houding Allerellendigst Zij verraden gere geld tie belangen van de Christene arbeiders. In zake militaire wet staan zij veel dichter bij Devèze dan bij Vandervelde. Met de schorsingswet van de huishuren stemden zij met de reactie. Bij elke gelegenheid vertoonen zij zich in hun ware ge daante en die is knecht te zijn van de rijken, deemoedige volgelingen te zijn van de klerikale reactie. Dat is weer eens duidelijk geble ken tijdens de redevoering van Doms over het schandaal der oor logsschade. Toen onze partijgenoot deze schreeuwende onrechtvaardig heden aankloeg die gepleegd wor den op de tribunaals van oorlogs schade, waardoor vooral de belan gen van arbeiders en kleine bur gers benadeeld i worden, waren het vooral de Christen Demokraten die het ergst huilden. Haantje vooruit is Heyman, de Baas Ganzendonck van Sint Niklaas, die het Jin zijn hoofd gestoken heeft eens of mor gen minister te kunnen worden en, om dit doel te bereiken zich aan stelt als de harlekijn van dereac tie. Na hem komt de onderkruipers ronselaar van Brussel, Fieullien, die dierl uitroepen dat de socialis ten de rijken wilden benadeelen met de oorlogsschade. Om het trio te volledigen kunnen wij nog bijvoegen Vergels, die nooit een gelegenheid laat voorbijgaan om handlangersdiensten te bewij zen aan diegenen die hem als satel liet aan het hoofd der Christene arbeiders gezet hebben. Bij deze drie kan men nog een aantal andere en nog kleinere gar naal voegen, die voor minder dan dertig zilverlingen de arbeiders belangen verraden. Gaat er iets uit van de socialis ten dan bestrijden zij het door dik en 'dun. Moet, om de liberale of klerikale reactie te redden op stemmen van demokraten gerekend worden, dan zijn de gekozenen van de Christene arbeiders altijd te vinden om hun stem te gever. Zij zijn niet de bekampers, maar de beste steunpilaren van de reactie. Zij geven er den brui aan hoe de arbeiders behandeld worden, als zij maar in het gevlei bl.jven van de rijken en machtigen van hun partij. Wat gevend zij om het militaris me. om de huishuurwet, om de tri bunaals van oorlogsschade, 'als zij maar volksvertegenwoordiger blij ven en geduld worden bij de groote bazen van het klerikale kamp. Zij protesteeren als de socialisten eischen dat het uitdrijven van huurders tijdelijk zou gestopt wor den. Zij stemmen met De\èze als deze alle openbare besturen wil militariseeren en een leger van be roepsluiaards maken. Iin het top punt is wel dat zij huilen als ge keeld* varkens als ten socialist vraagt dat de millionnairs en an dere rijke graven en barons hun beurt zouden moeten afwachten voor het bekomen van oorlogs schade, zooals arme drommels het moeten doen. Neen, Christene arbeiders, gij hebt geen waar voor uw geld ge kregen. Men heeft u bedrogen, u volgepompt met allerlei beloften, met holle frazen, met radikale pro gramma's. Gij wordt niet gediend door uw mandatarissen, die veel slechter zijn dan de verstoktste reaclionnaiis, want dat zijn uwe openlijke vijanden, terwijl deze, uw gekozenen, zich uitgeven voor uw vrienden en in werkelijkheid uwe grootste vijanden zijn. Niet naar de woorden, maar naar de daden moet ge uw volksveitegen' vvoordigers beoordeelen. Als ge dat doet zult ge inzien dat uw belangen met de voeten getreden worden.dat het verkiezingsprogram weggemof feld is en dat er geen dikker vrien den van de reactionnairs zijn dan uw gekozenen. Dit alles zoudt ge inzien als ge den moed hadt rekenschap te vra gen aan uw gekozenen. Maar dien hebt ge niet. Als leidzame lamme- lingr n volgt ge de slechte herders die op hun beurt hangen.aan Je slippen der machtigen van Vlaanderen, die uw grootste verdrukkers zijn. Slaven kunnen hun eigen weg niet gaan, die moeten geleid en verkocht worden. Het is bewezen in 't algemeen dat de ontwikkeling van het midden waarin we loven, 't is te zeggend® hedendaagsche maatschappij, ver vooruit loopt op de ontwikkeling van de voortbrengst, het produkt van dit midden. In andere woorden gezegd de menscheiii in 't algemeen kunnen de ontwikkeling van de maatschappij niet opvol gen. Alles loopt hun verstand vooruit. Deontwikkeling van het parlemen tair regiem is hun vooruit, do eco nomische ontwikkeling gaat hun verstand te boven. De wetenschap, de vooruitgang van het techniek is boven hun bc grip. Waarom al die vooruitgangen van de maatschappij op het geestolijk en zedelijk verstand der menschen, natuurlijk in het algemeen Waarom schikt zich do maatschap pelijke ontwikkelingen niet naarden wil van de meerdorheid des bevol- kings? Waarom Wel. eenvoudig omdat de mensch noch het instinkt nietvan volkomen gekregen heeft van naar schoanere, maar iets edeler te willen. Al wat hun achteruit stelt op de- maalscbappelijko ontwikkeling is de ontbering, welke zij verplicht zijn te ondergaan van af hunne vroege jaren, van onderwijs en van opvoe ding. Eu toch, kunnen we hun die fout niet aanwrijven, want was het hunne fout dat hunne ouders niet in staat waren hun naar de scholen te sturen in plaats van naar do fabrieken. fleert, liunne fout was hef niet. Ed. ch, de toestanden zijn veranderd cn het verplichtend onderwijs is in gevoerd tot den ouderdom van 14 jaar. Een eerste stap van het verschil der ontwikkelingen is ingehaald. IMaar er moet meer gedaan worden, want als we in de aan staande toekomst blikken, zien we in plaats van een zon van hoop een zon van teleurstelling. De Nijverheidsraden zullen door den solidairen drang van het prole tariaat ingevoerd worden, de kon- trool op de nijverheid volgt. Hoavele jongeren zijn op gewassen om in het bestuur van een nijverheid te zetelen weinig of geen. Hoevelen zouden opgevoerd zijn op techniek gebied om als vertrou- wingsman van het syndikaatte kun nen dienen. Zijn zij opgewassen, heb ben ze de kennissen van èen technieker, van een be stuurder of van eenen inge nieur. Neen, tot hiertoe hebben we weinige bekwame jongeren aan de partij aangesloten. We kunnen meer doon in deze richting, en als eerste stap naar do ontwikkeling zouden we het tech niek onderwijs van 14 tot 18 jarigen ouderdom kunnen nemen. Doch intusschen moeten we trach ten ons eigen uit, den modderpoel van de onwetendheid te hoffen en zelf onze opvoeding voorbereiden, want we moeten het princiep volgen dat als volgt luidt. De zoon zal en moet, om aan het ontwikkelingsprinciep te voldoen, meer weten dan zijnen vader. Maar hebben we niet twee midde len om daartoe te geraken. In eerste plaats hebben we de J. W., en in de tweede plaats de Cen trale van arbeiders opvoeding. Ziedaar twee middelen, we moeten ze niet nutteloos laten doch met vasten wil al doon wat in onze mogelijkheid bestaat om dio twee lichamen van opvoeding te ondor- steunen. De J. W. moet als doel hebben, en dit heeft ze ongelukkiglijk niet ten allen kant, het oer?te beginsel van het socialisme en van de vraagstuk ken eraan verbonden, in hot geheu gen van do Jougd te prenten, ze zal ze opleiden tot den poiitieken strijd, tot de okonomische ontwikkeling, tot de vraagstukken van het coöperatief stolsol, die we verdedigen. Zo zal en moet ook voor doel heb ben leidende krachten te vormen voor de toekomende maatschappij. En dan als de jongeling of het meisje doon het tijdpenk van het eenvoudig ontwik- keSingsstelsel zal getneden zijn komt de beunt aan liet komiteit van arbeiders op voeding. Deze zal hen in de moeilijker vraag stukken van de maatschappij wer pen. Het zal hen het verloden, hot te genwoordige en het toekomende van do politieke aktio, van do syndikalo beweging en van do samenwerking leeren kennen. Uot zal hun hunne plichten en rechten in de maatschappij voor schilderen op do eenvoudigste on meest begrijpelijke manier. En dan als we de jeugd zoo heb ben ontwikkeld zullen we later met partijgenooten staan die niet zullen tegenstribbelen als een van hun voormannen 't zij in het parlement, 't zij in het ministerio, een wet doet doordrij ven als doel hebbende de tech nische opvoeding van het kind te verwezontlijken. Ze zullen er self naar verlangen en zullen liunno plicht begrijpen om do toekomende maatschappij in het lo ven te kunnen houden. En als er dan nog ongeletterde of onbekwame jongelingen zyn, zal het niet te verwijten zijn aan do ouders, ofwel is het kind verstandelijk on bekwaam, ofwel gaat de opvoeding boven hot uithoudsvermogen van het jongolingsof meisjes verstand. Erop, J. W. de handen uit de mou wen en met vasten wil mede gewerkt aan de herschepping van het ver standelijk peil der arbeidende klasse. Richt J. W. in, verspreidt er het opvoedingsblad, richt prijskampenop politieke, syndikale. coöperatief, techniek en letterkundig gebied. Doe al wat mogelijkheid is om de goede vruchten van het ideaal der maatschappij te kunnen vorzekeron. En dan als we later op rijpen ou derdom in het verleden zullen blik ken zullen met fierheid mogen zeg gen. Dit alles is dank aan den vasten wil van de J, W. en van het opvoe- dingscentrale. Tracht ook zelf u to ontwikkelen om later in de maatschappij als een echte socialist te kunnen figureeren, om Jator als een self made man, aan de nieuwe maatschappij te kun nen medewerken. En eens dit doel bereikt verheffen we fier den kreet. LEVE DE JEUGD. LEVE DE WERKLIEDENPARTIJ. M. DE NEEF. Jongelingen van hot Arrondisse ment Aalst, sluit u aan bij de Jonge Wacht. De Jeugd is de toekomst.» Belgische Werkliedenpartij A. R. S. K. S. D. DE BELGISCHE ARBEIDERS zullen in massa op 13, 14 en 15 Augustus aan den te ANTWERPEN deelnomen. KAMERADEN, MAAKT U GEREED SPAART I AMTWER PEN moot zijn een Rrootsche betooging van de socialistische macht voor den WERELDVREDE Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels. Op de lijn Aalst-Sottegem is on langs de bo waking van bareel Nr 1 opgeschorst. Weet do heer minister dat er op dien steenweg een groot verkeer zoo van voetgungors als van vervoer hoorscht Denkt hjj niet dat, gezien het groot gevaar van onge lukken, men den genomen maatregel zou moeten intrekken Het gaat toch niet op, dat men een bareoV wachter afschaft en hem vervangt dooreen plaatje Let op Is een bareel bewaakt en er ge beuren ongelukken, dan is de Staat gewoonlijk verantwoordelijk en be taalt hij schadevergoeding. Wordt er een plaatje geplaatstLet op dan verdwijnt do verantwoordelijk heid van den Staat en do slachtoffers worden niet vergoed. De genomen maatregel is dus in do toekomst groote ongelukken te verwachten en het leven van monschen in gevaar te stellen. „„..iftfMïn W-OOU

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1