iMNOVE - Gêeraardsbsrgen. - EHitpenltefbebbetö De Pillen „YIXOR - RIIÉ BEEGI - Vredestraat, 6, rechtover 't Stad huis, (Telef. 107, Geeraardsbergen. Overboelaere Uit Sottegem VOOR DE HARMGKIE. Gezongen door Edmond Verstrae- ten bü Jos. Lenoir 1,10. Door d. zelfde bij Tist op de Varkensmarkt 7,02. Bijdrage van de Ridder C-araiel, Den- derstraat, 40, als Eerelid .20,00. Ge geven dooreen onbekende 1,00.Wijk- club Joan Jaurès 50,00. Van een good partijgenoot 5,00. De solsleutel geeft 5,00. omdat gezellin St. Do Bruyne, het gouden eereme- taal met (ie maximum punten heeft behaald. De solsleutel wordt na ge- aapt door de fasleutel 5,00. Totaal fr. 103,58 r&sg VOOR DE TURNERS. Gezongen door Van Paemol Oscar, Lily, in de Wijkclub Jean Jaurès 5,00. Lied gezongen door Petrus Van den Brompt en rondgehaald Jdoor denzolfdon 7,70 bij Jean Cuyper. Ge zongen door August Moens bij G. Wel loken s 3,00. Lied door Benoni De Fries door Josephine De Groodt, en rondgehaald door Georges Van den Brompt'9,00. Totaal fr. 24,70. maar ik moet 't huis blijven 0,50 De 20ste eeuw gezongen door de goede gezellen en rondgehaald door Fran ces Moreels 1,25 Van Arthur om dat. den baas uitor.slokaal hem goed vermaakt heelt te Aalst 0,50 Een schoon liedje, gezongen door ten klein kind van 3 jaren in or.s lokaal en door het kind zelf rondgehaald, de zoon van onzen bezondiron pro pagandist van Sottegem 2,20. Totaal 12,90. Algemeen totaal fr. 313,20. Socialistische PropagsndaclubJ HEDEN ZONDAG 9 JULI, om 10 URE 's morgens, bij Bf.erfjns, N i p u w st ra atM A A N DE 1.1J KSCH E VERGADERING. Dagorde Inrichten van den ver koop van het blad Vooruitte Sot tegem. Gezel Willf.m Meyer, uit Gent, Propagandist van het blad Voor uit en Gezel Jan Bekaert, Arron- dissemonts Secretaris, zal aanwezig zijn. Mannen, talrijk, op post IIft Bestuur. Als M. do onderpastoor zulks niet aanstaat, kunnen wij er om den ook niets aan doen, doch wij zeggon liet hem op voorhand, dat hy met zijne handelwijze, een verkeerden uitslag zal bekomen. Van branders on onverdraagzame» rnoet ons volk niet weten, dat zal M. de onderpastoor misschien al te ras ondervinden. En mochten deze en kele regelen, geschreven met hot goede inzicht M. de onderpastoor tut verdraagzaamheid aan le zetten, het uitwerksel niet hebben dat we er van verwachten, dan mag de man Gods gerust zijn, dat wij hom wat anders nog zullen vertellen. Saint M. do onderpastoor. Socialistische Turner. Soc. Propagandaclub. Op Zondag 1(5 Juli, om 2 uren na middag, ten lokale De Redding Geeraardsbergschestraat, 115, algo- njcene verplichtende vergadering. Verschillige belangrijke besluiten zijn W nenrnn. Het bestuur rekent op Iks aanwezigheid. Dc Sekretaris, Jos. Dk Dbyn. PRETENTIE l Osoar, onzen boezemvriend schijnt pretentie to koop te hebben. Boven dien wordt do jongen ongeduldig, zoodanig dat hij waarlijk begint te raaskallen. Vooreerst willes weden jongen gerust stollen. Den brief, zult go zien, als het ons belieft en ons past. Uw vei der Ic och» non, helpt niet jongen, al diegenen die dien grooien stryd hebben meegemaakt, weten hoe uwe veroenigden van Meerbek©, onder do leiding van Pa rijs, in die staking hebben gehan deld.' Dat, het stelselmatig herha len. door ons van die feiten, U in hot geheel niot past, golooven we best, maar dat g<* daarom on* persoonlijk aanvalt, dat begrijpen we nu juist niot. Wat wij als schapen van het gosii3e5ooz0Cïï«!erépj,ïjSs, daarbij komen doen, begrijpen wij nog min der. Heeft. uw ongeduld, uwe4ver- bouwereoring U zoover gebracht, dat. ge niet meor weet, wat ge vertelt. Goddeloos onderwijsHó, Hó, Oscar jongen, waarom, loopen dan al uwe creaturen, oui in dat goddelooze on darwys, dat ze moeten verfooien, als goede, christenen, om er benoemd in te worden Waarom droomt, go dan van duivels, als uwe onbekwaam heid, en politieke berekening U eeno benoeming doden doen, heeleraaal huiten de wat, benoeming welke liet schepen collegie niet wilde uitvoe ren Allemaal, om in dit goddelooze onderwijs, volgelingen van dc ka tholieke partij te plaatsen. Wat moe ten uwe lezers daarvan denken En wat moet het. onderwijzend perso neel daarvan denkon, als erij hen be oordeelt als goddeloozen Uwe gemeenheden aan ons adres, laten ons volkomen koud,'tis slechts van een zwarten pot, dat men wordt zwart gemaakt, 't Zijn overigens de beste vruchten, waaraan do wespen knagen. Ee gaan we naar liet fransoh theater, dat is onze zaak. En als ge spreken wilt over graan leveringen, staan we volledig ter uwer beschikking. Misschien, komen er dan zaakjes aan 't licht, waarover sommige uwer politieke vriendjes, heel wat zouden blozen. Voor wanneer Oscar Niet te lang wachten, eer we evonals gij, ons geduld verliezen, en dan even als gij, zeever in pakskens verkoo- pon. Blauw-Roods Turner. Een geschil was ontstaan in de stekjesfabriok De Launoit (F. B. A.) door dat hot, fabriek, doozen inhou dende 60 stekken w ilde doen maken aan den prijs van doozen inhoudende 50 stekke* of eene vermindering van 20 0/0. Daar er na twee dagen onder- handeling geen akkoord gevonden was is er staking uitgebroken. De bestuurder zelf had nochtans het maehien doen stilleggen omdat do betrokken werklieden (vulsters, draaiers, doppers on stckkonrapers) weigerden voort te werken vooraleer er overeenkomst was. Gedurende dc staking zijn de afgevaardigden dor werklieden voort, in onderhandeling gebleven met het Bestuur der fa briek, van beide zijden werden nieu we voorstellen gedaan. Het geschil was ontstaan den 26 Juni, dc staking uilgebroken don 28 Juni. Eeno samenkomst ter stedelijke Werkbeurs met den lieer Voorzitter der Werkbeurs, twee algevaardig den van het Bestuur der fabriek af gevaardigden der werklieden en den Secretaris der Verecnigingop Maan dag:} Juli, h ide nog tot geen volle dig akkoord. Do voorstellen van weerszijden ge daan werden nog eens aan do werk lieden in algemeene vergadering sa- men met het Bestuur der Vereen i- ging voorgelegd en eene overeen komst werd gevonden. Wij laten hierbij de bekomen uit slagen volgen en wij raoouen te mo gen zeggen dat dc werklieden dank aan hunne Vereeniging en de stand vastigheid dor leden eene schoone overwinning komen te behalen. Hot basisloon dat was vastgesteld op doozen van 50 stekken zal voor draaiers, doppers en stckkonrapers behouden worden voor 50 stekken, het zal met 20 0/0 verhoogen voor doozen van 00 stekken en met 10 0/0 verminderen voor doozen van 45 stekken. In geval er doozen gemaakt worden welke moeten 55 stekken in houden zullen deze ook met 10 0/0 verhoogd worden. Het loon dor vulsters welke 100,25 fr. was por bak van 400 doozen van 50 stekken zal nu zijn voor 45 en 50 stekken 106,25 fr. en voor doozen van 00 stekken 11(5 fr. per bak van 400 doozen. Do voorsteilen door het be stuur van hot fabriek gedaan aan de vulsters waren 103 fr. voor doozen van 45 stekken, 100,25 fr. voor de doozen van 50 stekken en 111 fr. voor doozen van 00 stokken, dus een schoon voordeel voor de werksters. Aan do werklieden nu, zich stevig vereenigd te houden, den eersten aanval is schitterend afgeslagen, maar wij mogen ons noch aan andere strijden verwachten.Wy kennen den geest onzer leden en -zijn overtuigd dat wij in hot vervolg er ook mogen op rekenen om alle ongewettigde vermindering te keer to gaan. Schou der aan schouder staan wy sterk. In de Vereeniging ligt enae macht. Ju Las Bauwbns. Oproep aan Oud-strijders en Soldaten. Zondag 9 Juli a. s. om 2 uren na middag, buitengewone vergadering voor allo oud stryders en soldaten in het Volkshuis. Makker Lauroys ran Aalst, pro vin tiaal raadslid zal de werking der Socialistische Oud strijdersbondon uiteenzotten, alsook de houding. Zekere Oud stry dersbonden die wel eens beweren anti-militarisch tezijn, maar zich aansluiten bij do (Union Nationala d es Com ba ttan t s de Franee) of boter gezegd Nationale Oud strij- dersgroepooring van Frankrijk mét M. Poincarê aan't hoofd, die zooals iedereen weet, die een weinig de buitenlandsche politiek volgt, dat. den zoogezegdon broeder van onzen kleinen korporaal Devèze, naar nieuwe rampen stuwt als deze van 1914-1918, misschien nog ergeren die aan het hoofd staat van dozen Union Nationale de Combattants, (gij moet goed weten dat die bonden overloo- pen van vaderlandsliefde en haat jegens hunne buren) en wiens rede voeringen uitgesproken op hun con gres welke ze hielden te Strasbourg (gewezen Duilschland) door de afge vaardigden der N. O. Strijders van België luidruchtig werden toege juicht, en er zelfs militarische rede voeringen uitspreken om den nieu we wereldoverheerscher 'aange naam te zyn en 4iens vriend te blij ven. Aan do strijdmakkers goed de oogen loopenen en vooral gij die hot mot ons goed meent, om liet milita risme te bevechten, opdat wij niet voortdurend in do vrees zouden moe ten leven, terug tc moeten koeren naar don moord poel waarin we ge durende vier en half jaar hebben ge leefd, en omdat wij'ook onze nako melingen er zouden er zouden kun nen van vrijwaren. Daarom roepeii wij u uit volle kracht, sluit u aan bij de socialisti sche oudstrijders, die niet alleen een rechtmatige vergoeding betracht voor do oudstrijders, maar ook liet militaire monster wil verplettoren, die ons allo geluk op aarde ontneemt en steeds met zijn moordende klauw het menschdoin bedreigt. Roept met ons, weg mot. het mili tarisme, leve de wereldvrede. HUISMOEDERS. Bezoekt gij al eons do winkels onzer samenwerking Zoo neen doe het en gij zult er uwe aankoopen doen. Waren van allerbeste hoeda nigheid aan de laagst mogelyko prij zen, bovendien bekomt gy 2 0;0 te rug op uweaankoopon. De samenwerking levert ook hot beste brood en dank aan do koopara- tie bleef ondanks de prijsvormeerde- ring der bloem bet brood aan den zolfdon prijs, een bewijs dat do sa menwerking onkel betracht te wer ken in het voordeel barer laden. Werlioden die onverschillig blijven aan do samenwerking on hunne aan koopen elders doen dan in de koopo- ratio, halen zelf de ketting dicht die het. kapitalisme on rond don hals wierp en mogen vergeleken worden bij iemand die zelfmoord pleegt. Werklieden, huismoeders vooral, blijft niet langer onverschillig, maar helpt mede aan het grooto werk dooi de samenwerking nagestreefd, do werkende klasse vrijmaken van hot kapitalistische juk. Door uwe aankoopen te doen in dn samenwerking en er lid van te wor den, versterkt gij er van de macht en kan er dos te beter en met meer hoop van overwinnen gestreden wor den tot heropbouwing ooner nieuwe maatschappij, waarde eene monsoh de andere niet meer zal uitbuiten, maar welstand en geluk voor ieder een zal heorschen. Werklieden, gedenkt: Eendracht maakt macht. Strijdpenning, Overdracht fr 302,53. Gezongen door Renó Van der Brug gen het lied Met bange stem, by Is. Abbó 3,04 Gezongen door Renó Van der Brugge en Rachel Stroobant, De mijnwerker 2,27 Gezongen door Van der Brugge het lied Met bange stom 1,79 Omdat alle zetten van strijdpenning op tyd zouden verschij nen 0,25 Omdat partijgenooten wel ke geldinzamelen voor strijdpenning dit op tijd zoudon inbrengen dan zul len ze op tijd verschijnen, zetten voor strijdpenning moeten don Dinsdag avond ingebracht women in 't Volks huis, de Schrijver 0,25; Gezongen door Van der Brugge Renó en Rachel Stroobant De Internationale 2,25 Polite verkeert metMarieken, dien langen en zij die korte 0.25 Omdat Th. Dubois zijn baard afdoet mot een tandouze 0,25. Totaal fr. 10^95 VOOR HET MUZIEK. Van een vriend van 't muziek 1,00; De Clercq Isidoor 12,50 Gezongen door Alfons De Clercq met de Lustige 6,25 Gezongen door de Lustige 8,00; Gezongen door Pepermans bij Alfons Wellekens 2,25 Gezongen door Pe- permana by Alfons Wellekens 4,50 Gozongon door Julius Goessens 3.25; Gezongen door Jean Schaillóe by ï'F. Iiymans 4,45. Totaal fr. 12,20, Vooi" do rciskas der turners Gezongen door Germaine De Bodt en Lucien Collyns bij Louis Van LierdeOnckerzele, rondgehaald door Frans Van der Eecken 3,35 Gozon- gen door Leona Mus, rondgehaald door Alfons Pilaten op den trein voor Ronse 4,50 Gezongen door Ro salie Perreman bij Benjamin Pion 2,90. Totaal fr. 10,75. Voor de Vlag der turners. Gezongen door Fostier Vicror bij Frans Bocron, rondgehaald door Leon Vergallen 5,40. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in de prijskampen houdt dan het oog op de gezondheid uwer duiven I HE SI eon waarb°r& voor hunne WbJiLl gezondheid 't is een on overtrefbaar middel voorkomt en geneest op enkele dagen, de ziekten der duiven Snot, Wit en Geel in den Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt do Ruiving en geeft oen zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, 3,50 fr. de flesch. schenkt aan do duiven welke mou voor de prijskampon bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken bijzonder op hot spierenstelsel en den bloeds omloop der duiven en het gebruik ervan vergemakkelijkt de vlucht en geeft aan de duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillen VIXOR dienen om de duiven welke men voor de vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APGTHEEK-DRQGUERY Rond eene burgerlijke begraving. Op Donderdag 29 Juni had hier in den namiddag do burgerlijke begra fenis plaats van de acht-on-zeventig jarige Mevrouw Weduwe Du Bois- Sylva. Eene burgt-rlijko begraving en dan nog van eeno bejaardo vrouw is als eene wonderlijke gebeurtenis op eene gemeente. Hare afschei ding van de kerk dagteekent van don tijd dat hier de schoolstrijd in al zijne hevigheid woede. Vrijzinnig van gedacht even als haren echtgenoot, was zy eene der eersten welke hare kinderen naar do officieele scholen stuurde. Do wraakzucht onzer fanatieke geestelijkheid zette haar dit betaald door haar in do kerk dc communie te weigeren. Dit had voor gevolg dat moeder Du Bois voor goed met do kerk afbrak en er nooit een voet meer inzette. Als wilskrachtige vrouw ten voor dode van het officieele onderwijs, knnnen wij niets beters dan haar als voorbeeld te stellen aan alle vrou wen en byzonderlyk aan onze wer kersvrouwen, want waren de vrou wen even bezield met dozeHde wils kracht als moeder Du Bois» voor wat betreft het onderwijs, dan hadtfe bet klooster- en andore pa apache on derwijs voorzeker de grootste neer laag gekregen. Als huisvrouw en moeder wist zij elkeen eerbied en genegenheid af te dwingen, en zoo komt liet dat wij bij hare begrafenis konden vaststelen dat zoowel katholieken als liberalen en socialisten haar eene laatste hulde kwamen beioonon. Aan hare kinderen en familie bie den wij onze oproei ito blijken van deelneming aan m het veilios datzy door afsterven koinon te ondergaan. Ph. Df. VLAMINfK. STRIJDPEKftSftG. Overdracht fr. 980,00. Een lied gezongen door Felix Beno- nio bij Do Bolster 4,50. Rondehaald door Bombeeck Odilon, omdat de mannen van 't Kerrebrook slagen krygen van hun vrouw geven eonige vrienden 1,50 bij Maurice Janssons Omdat den baas den eerste slagen kreeg, geeft hij zelf nog 1,00. Omdat Emmanuel met de Kermis zijn gilet verloren heeft 0*10 en hij zoo goed op zijn kousen kom loopen en daarbij in zijn hemd 9,50. Gezongen bij Char les De Smedt, het lied De Zegepraal, door Alice Do Messer uit do St lob straat, on rondgehaald door Camiel Do Messer 5,35; en Camiel doet, er nog 1,00 bij, omdat hij van zijne vrouw oen kaakslag kreeg. Totaal fr. 23,42. VERGADERINGEN. HEDEN ZONDAG om 9 uro 's mor gens voor de Bleekwerkers. Om IQ I 2 ure voor de Pottewas sellers van do Viscose. Voor ons Muziek. Algemeen totaal fr. 310,30. Van do ware gezellen Coutorick, Lofevre en Do Meyer 6,00 omdat Georges Clake net zijne toekomende vrouw goed overeonkomon 0,25 om dat Charles Van de Sando op zijn tanden bijt bij liet drinken van een glas witten wijn 0,50; omdat Vierxo- ken gaarne oen glas witten drinkt 0,50 omdat Georges een rood bloo- meken op Charles ziju frak heeft ge stoken 0,50 omdat Charles een kus hooft mogen govea aan zijnon goe den vriend Georges 0,50 omdat Charles op 35jarigen leeftijd de we reld niet meor kan vermenigvuldigen 0,50 omdat Charles bet gelukt hoeft hem in ons lokaal hom eens good te vermaken 0,50 omdat alios goed vergaan is als Charles naar Sottegem met zijne vrouw goweest is 1,00 om dat Eugonieken een koekje bekwam met een lekker glas wijn 0,50omdat Charles Van de Sando geen te zuigen meer heeft 1,00 Eon lied gezongen door Georges en rondgehaald door Renó in ons lokaal 5,20 omdat Ma dame uit 'tSurenhuis een schir heeft gedaan in Burst 0,25 omdat Haege- man oen Franschen kluit hoeft gege ven voor Richard Smaele 0,25 Een lied gezongen door Joseph Beerons, le patron do notre local, op den trein van Burst naar Aalst on rondgehaald door Richard Smaele 6,80 Een lied gezongen door Madame uit 'tSuren huis op den trein van Aalst naar Sottegem en rondgehaald door Ri chard Smaele 0,15 omdat Lefovre, Smaele niet kan houden 0,25 omdat Lefevro zyne vuist gebroken is 0,25; omdat madame uit 't Surenluiis haar man verloren heeft, in Aalst 0,50 omdat Richard Smaele hem zoo goed verdedigt heeft tegen die ongeluk kige liberalen van Audenaerde 0,25 omdat Achiel zijne vrouw mogen medegaan is 0,25; omdat zij zat is 0,25 omdat de dochter uit ons lo kaal baar goed vermaakt heeft in Aalst 0,25 omdat Julia niets zegt 0,25; omdat Albert met.... niet ge- speold hoeft 0,25 Een omhaling go- daan bij Alphons de Potter door Emiel De Nauw 1,55 omdat Charles zijn lief in tweeën zal gaan breken 0,25; omdat Richard Smaele woest gaan goed bier drinken heeft omdat hij verlegen was den dra peau te moe ten dragon 0,25 Een lied gezongen door Liesken en rondgehaald door Emiel 0,50 omdat Marie Deckers content is dat Leonard fUtc weder om in Recht en Vrijheid stond 0,50 Van twee goede gezellen omdat Ise- door mede gaat naar Aalst 1,00Van onzen goeden gezel Omer 0,50 Ik ben zeer te vreden voor het leest De Stijfd tegen onze Kooperatieven Door wie worden onze Koopera l ie ven aangevallen en belasterd Door een groet doel neringdoenors van alle soort, ook door de burgers en woekeraars, rijk go worden met Duitsche marken, het grootste; ge deelte echte voorkampers der libe rale en klerikale party, maar ook de ergste vijanden van het socialisme. Dan ook nog door een soort winke liers. Er zijn er verschillende die vóór eenige jaren begon nen met een klein snoepwinkel en die nu groote magazijnen en eigendommen bezitten. Deze zijn nog onze grootste vijanden. Dat er nog zoovele arbeiders aangesloten in onze va'-.bonden gevonden worden die daar hunne centen dragen Terwij! zij nog de klink van de deur in handen bobben, worden ze beschimpt omdatzij hunne gedachten nietdeelen. Waarom worden onze instellingen aangevallen Omdat ze volgens die personen den kleinhandel wil Ion dood en, maar ook omdat het van socialisten komt. Maar waarom worden andere in stellingen niet aangevallen De kooperatieven van kristene »yn- dikaton worden met rust gelaten, die doen geen nadeel aan den klein handel. Vreemde bakkeryën mogen bier in onze stad hunne waar aan den man brengen, die doen ook geen nadeel. Groote naamlooze maatschappijen cn waarvan de winst jn de brand kasten gaat van eenige aandeelhou ders die mogen ook bestaan, die doen ook geen nadeel. Maar instellingen, gelijk de onze waar verbruikers hun dool in de winst ontvangen die mogen niot be staan. Het is bij dio soort van men- schen maar genoog als li«t van de socialisten komt. Arbeiders, gij die nog goon ltd zijt van de Cooperatio, sluit u aan, hot beste en uitstekende middel om h-t duur leven le bestrijden is uw in trede in do samenwerkende maat schappij. Huismoeders, als gij u om de ge zondheid van uw man en uwe kinde ren bekommert, koopt allen in de samenwerking. Jkf Dk Deyn. Socialistische Federatie der Oud-Strijders. AFDEEL1NG NINOVE. Zondag 9 Juli, om 3 uren namid dag, algemeene vergadering. Gezel Braeckman uit Gent zal aan wezig zijn. VOOR HET BESTUUR J. De Dbyn. VERDRAAGZAAMHEID l Aan de kinderen wolkoop Zondag *25 Juni afwezig geweest waren op delivering, steldo M. X..., onderpas toor de vraag, waarom zij afwezig waren geweest. Sommige kindoren diervcn het r.iet bekennen, anderen bekenden het ronduit, dat ze deelmaakten van den Soc. Turnkring en mede g* weest waren naar Geeraardsbergen. Daarop zou M. de onderpastoor in eer. echte fransche koloire geschoten zijn, en aan sommige kinderen ge zégd hebben, dat - BIJ NIET MEER WILDE, DAT ZE NOG BIJ-DE SO CIALISTEN BLEVEN, ZOONIET ZOUDEN ZE UITGESTELD WOR DEN. Hola\f. den onderpastoor, ons dunkt dat ge wat al te haastig gaat. 't Kan zijn, dat, zulke middelen op een onzer achterlijke buitengemeen ten nog van invloed zijn, maar liior bij ons zal dat niet pakken. Onze monschen zijn gewoon als vrije monschen te handelen, als dus danig naar hunne overtuiging en denkwijze, hunne kinderen te zen den waar hot hun belieft.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3