r* Si Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De zitting van den Provincieraad is begonnen. Kapitalisten - Patriotisme. 1 9U Jaar N° 29 Prijs per nummer 15 cenliemeu 1(5 Juli 1922. Jief nieuw argument. promt] yf- \\\V s ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. por regel. Rek lam en 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncon die meer maals verschijnen. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, S ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week mtêt ver schijnen, moet ingediend zijn, véör Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weideatpaat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. SEECAERT, Woidostraat, 14, GENT. Ongoteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen on grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 1,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. DE EERSTE SLAGEN VAN HET KLERIKAAL FANATISME. Op Zaterdag i Juli is de gewone zittijd van den Provincieraad be gonnen. Onze 24 socialistische raadsleden bevinden zich tegenover hetzelfde enggeestig en misdadig klerikaal partijfanatisme als het vorig jaar. De heerschappen der Bestendige Deputatie hebben niets vergeten en niets geleerd. Welke middelen hebben wij ter onzer be schikking om te beletten dat het geld van iedereen door het kleri kaal provinciebes'uur haastig door deuren en vensters geworpen wordt ter. voordeele van allerlei katholieke partijinrichtingen Welke zijn de middelen die ter onzer beschikking staan om in Oost- Vlaanderen die werking tot stand te doen brengen, die onze arbei dersbevolking zedelijk en verstan delijk moeten verheffen, of om de miserie en het leed van de onge- lukkigsten onder deze arme bevol king te verzachten en te heelen 1 Onze minderheid is sterk, maar de katholieken behouden nochtans steeds de meerderheid. Zij besluiten dus wat ze willen. Onze kritiek en onze menschlie- vende voorstellen botsen op ten muur van bekrompenheid en van fanatisme. De socialistische raadsleden moeten dus nu uit de provincieraad de zaak van het recht en van de demokratie bepleiten voor de open bare meening van Oost-Vlaande- ren. Het publiek moet weten wat daar gebeurt, in het provinciaal hotel van Gent. Het moet weten en oordeelen. En als het op de hoogte zal zijn gebracht, zal bij alle eer lijke lieden, katholieken en ande ren, den walg ontstaan tegenover eene meerderheid die meer bekom merd is om de belangen van hare kleine kapelletjes politiek dan om het algemeen volkswelzijn. Als het er op aankomt demokra- tische hervormingen tegen te hou den en geld uit de kas van de open bare besturen te trommelen grenst de spitsvondigheid van de heeren katholieken aan het oneindige. Zij hebben nu een nieuw argu ment ontdekt om de voorstellen van de socialisten te bekampen. Het heet nu dat de provincie zich in ftnantieele moeilijkheden be vindt en dat er dus moet gespaard worden. Als de katholieke Besten dige Deputatie daar voor de eerste maal mee voor den dag kwam in eene der commissie's van den pro vincieraad kon zij er zich zelf niet ernstig bij houden. Zij lachte om'die fijne vondst. Nu, zeiden de klcrika- len bij zich zelf, hebben wij de socialisten eens goed liggen met al hun voorstellen. De sukkelaars hadden zich helaas vergist 1 Sparen zeiden de socialis ten bij monde van B ilthazar, maar er zijn geen menschen die onze provincie spaarzamer willen bestu ren dan wij I De socialisten zullen het bewij zen. De regeering heeft destijds een parlementaire commissie aan gesteld om op te sporen welke nut- telooze uitgaven er gedaan werden in de diensten van den Staat. Wel nu, de socialisten zullen voorstel len dat een zelfde commissie samen gesteld wordt, waai in al de par tijen vertegenwoordigd zijn. Dc commissie zal onderzoeken wat cr kan gespaard worden en waar het geld heengaat dat door de provincie raad onder den vorm van subsidies en dergelijke in de begrooting ingeschre ven worden. Als de katholieke bestendige de putatie weigert dit voorstel te aan vaarden, zal zij bewijzen schrik te hebben van het socialistisch toezicht en van geen spaarzaamheid te wil len booren als het schade berok kent aan hare partijinrichtingen. In afwachting hebben wij het ontwerp van begrooling doorbla dert. Het licht ons op zeer duidelijke wijze in hoede katholieke meer derheid bekommerd is om de finan- tieele toestand onzer provincie. Er wordt namelijk eene nieuwe uit gave voorgesteld van negen duizend frank voor de vernieuwing van de dak goten voor htt plaatsen van bepaal de y> (sic) electrische leiding en voor den aankoop van gewone lichttocstel- len voor het paleis van den bisschop te Gent. Dat is een Gedurende het vorig jaar werd er honderdduizend frank uitgegeven voor het bouwen of vergrooten van ker ken en pastorijen. De katholieke Be stendige Deputatie heeft geoordeeld dat dit niet genoeg is. Daarom stelt zij nu 160,000, zegge honderd zestig duizend Jrank voor Dat is twee Ziedaar hoe de katholieken de spaarzaamheid opvatten. Als wij de vermeerdering van voornoemde uitgaven beknibbelen, komt bij ons geenszins de gedachte op de kerkelijke instellingen of den godsdienst aan te vallen. Zij eerbiedigen de overtuiging van eenieder zooals zij willen dat men ook onze overtuiging eerbie dige. Maar wij beweren dat er paar den zijn die sneller loopen, dat er verwezenlijkingen zijn die meer noodzakelijk zijn. Als het de opvoe- ding geldt der arbeiders door het werk van den vrijen tijd als het er op aankomt onze ongelukkige ver minkten van de opcisching van den oorlog of van de nijverheid te hel pen, kan er wat gewacht worden met de goten en met de electrische lampen van den bisschop evenals met het bouwen van kerken en pastorijen ziedaar onze meening Wij hebben voor vandaag maar twee voorbeelden willen aanhalen. In den loop der openbare bespre kingen zullen er andere zaken aan het licht komen. Het moet uit zijn met het verkwistend fanatisme van het klerikaal bestuur der provincie Oost-Vlaanderen. De klerikale meerderheid I op den roostar. Het wordt er met den dag war nier in den Provincieraad. De so cialisten stapelen er de feiten op die de klerikale Bestendige Deputatie en hare meerderheid ontmaskeren. Die heeren zitten zich te wringen van woede of tieren als bezetenen. Zij zijn er nog niet aan gewoon zoo'n oppositie te hebben die hen de eene beschuldiging na de andere in het gezicht slaat. Er zitten, overigens,op dc katho lieke banken van den Provincie raad talrijke kasteelheeran en an dere despotische boerenheeren die gewoon zijn iedereen te zien buigen voor hunnen wil. Van daar hunne woede. Zij beginnen tc gevoelen dat zij niet meer doen wat zij wil len. Maar, nochtans, er zitten ook bij de katholieken menschen die zich de vertegenwoordigers noemen van den arbeidersstand. Nooit plaatsen zij zich aan de zijde der socialisten om de heerschappen van de Be stendige Deputatie op een volksge zinder weg te drijven. Men hoort hunne stem niet... tenzij om met de rijke menschen mee te heulen en te brullen. Waar gaat het geld der provincie naartoe De Bestendige Deputatie vroeg eené som van 10,000 fr. om toela gen te vcrleenen aan de tijdelijke beroepslecrgangen. Dat zag er op het eerste zicht zeer schoon uit. Maar de socialis ten gingen wat nader kijken. En zij vonden dat er a tijdelijke be roepsleergangen ingeschreven waren, waarvan niemand wist dat zij bestonden. Waar gaan dan die toelagen, dus het geld van Jan en alleman naartoe Naar de katholieke partij- inrichtingen Als gezel Balthazar daarvoor de Bestendige Deputatie onder han den nam, verklaarde de klerikale heer Rollier dat hij op het onver wachts gepakt was. En d# stemming van de 10,000 frank werd verdaagd Het cnggecstig fanatisme van de Bestendige Deputatie. Onze vrienden van Sweden en Balthazar hebben de Bestendige Deputatie in beschuldiging gesteld wegens haar enggeeslig fanatisme. Wat doet zij inderdaad Er zijn in Oost-Vlaanderen ge meenten die niet btstuurd worden naar haren zin, omdat er geen kle- rikalen in het schepencollege zitten. Daarom werkt zij die besturen tegen. Zoo wacht b. v. Ledeberg sedert 1920 op een goedkeuring vanwege de Bestendige Deputatie voor wat de vergrooting der jon gensschool betreft. Wij zullen de volgende week op enkele dier fei ten terugkomen. Van nu af aan is de klerikale meerderheid in den hoek geplaatst door de socialistische minderheid. En daar moeten zij, onder het oog van gansch de provincie, onze slagen ontvangen. BESTE MAKKERS, Het Inrichtingskomiteit van den Arbeidersjeugddag is bij machte de volgende inlichtingen te verstrek ken aan de organisaties die do fees telijkheden van 13, 14 en 15 Augus tus te Antworpen, zullon bijwonen. Het Ministerie van IJzerenwegen zal in de voornaamste centra een specialen dienst voor reizigersvor- voor inrichten. De groepen zullen genieten van eene vermindering van 25 t. h. Onderhandelingen zijn gaan- do om eene hoogerc vermindering te bekomen, die tevens een individu eel© zou zijn. Wat hot nachtverblijf betreft, zijn voor de turners bijzondere maatre gelen getroffen. De andere deelne mers zullen in do hotels van Antwor pen een onderkomen kunnen krijgen tegen den prijs van 4 tot 0 frank per nacht en por kamer. De Stad Antwerpen stelt ter be schikking van het Inrichtingskomi- teit, 32 scholen of 337 klassen, die in slaapzalen zullen worden veranderd. De volwassene turners zullen in die klassen worden gelogeerd tegen een prijs die wij nog niet bepaald kun nen vaststelion, maar die zal zijn tusschen 1 en 2 frank per nacht. De kinderen die dool uitmaken van de turnkringon en die geroepen zijn hunne medewerking te verlcenen aan de oefeningen, zullen bij de Ant- worpsche kameraden een kosteloos onderkomen vinden. Wij verzoeken deturngroepen niet verder te wachten om hunne toetre ding te laten geworden onder voor wendsel dat het aan waarborgen ontbreekt wat hot nachtverblijf be treft. Al do schikkingen worden ge nomen om de pijnlijke incidenten, die zich vroeger op soortgelijke feos tolykhoden voordeden, te vermijden. Wfi" dringen er nochtans op aan, opdat de werkersvoreenigingrn geene jonge kinderon, die zich zelf niet kiinnen behelpen en die er niet behoeven te zijn om aan de turnoefe ningen deel te nemen, naar Antwer pen zenden. Het Inrichtingskomiteit kan op dit gebied geene verantwoordelijkheid op zich nomen voor de kinderon be neden de 8 jaren. Deze schikking goldt natuurlijk niet voorde kinde ren die vergezeld zijn van hunne ouders of voor do kinderen uit de plaatsen die dichtbij Antwerpen zijn gelegen en die dan ook 's avonds van den eersten dag huiswaarts kunnen koeren. Het Inrichtingskomiteit heeft gee ne maatrogolen kunnen treffen op het gebied van do inrichting van ge meenschappelijke eetmalen. Do spijs huizen van Antwerpen worden op de hoogte gebracht van den toestand en zullen dan ook het noodige doen. De workersorganisaties worden verzocht ons de volgende inlichtin gen te geven 1. Het getal deelnemers. Het Mi nisterie van IJzerenwegen moet op op 15 Juli, het aantal deelnemers per plaats kennen, opdat het den trein dienst kunne regelen 2. Het aantal nachten een, twee of drie dat do deelnemers in Ant worpen zullen doorbrengen, ten ein de ons in do mogelijkheid te stellen het vraagstuk van het nachtverblijf op to lossen. Do groepen zullen hunne schikkin gen nemen, opdat al de deelnemers vóór 10 uur te Antwerpen zouden zijn. De grooto antimilitarische be tooging vertrekt om 10 uur 1/2. De treindienst zal derwijze geregeld zijn dat al do treinen tijdig aankomen en de deelnemers op do plaats kunnen zijn die later door do socialistische pers zal vermeld worden. De deelne mende groenen worden verzocht hunne vaandels en banieren mede te brengen. Golievo al doze inlichtingen to zen den aan kameraad P. LanDsvrhikit, sekretaris van het Inrichtingskomi- 1 teit., Volkshuis, te Brussel. In afwachting U to lezen, bieden wij U onzo broederlijke groeten. Do Sekretaris, De Voorzitter, J. Lanclsvreugt. J. Van Roosbroeck. 'i* ZP •v k Dc kapitalisten groeten en bewierrooken de helden van den oor log, maar zü bleven gerust achter het front, terwijl onze werkemjon- geus er heen gingen, en hun leven gaven.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1