Aalst. Uit Sottegem Mijn Hoekje. Staatspersoneel PRIJSKAMPEN WETSkAGiS®. Buitengewone en Algemeene Vergadering van La Prevoyance Sociale. Op 29 Juni hield La Provoyance Sociale vergadering voor de wijzi ging der statuten zich steunende op de beloofde ervaringen, had zij vooral voor doel de oude statuten aan de vereischten van den tijd te doen beantwoorden. Slechts een belangrijk artikel werd herzien. Zooals vroeger, zal elk medewer ker één stem hebben doch, de vor- eenigde groepen zullen bijgevoegde stemmen bekomen wier aantal zal stijgen in de mate der gedane onder- sch rij vingen, het inzicht van La Prevoyance Sociale was dus de coö peratieven en en de Syndikaten meer en meer aan hare oesteraming te hechten. Deze poging is wonderwol gelukt. Op 316 December 1981 bedroeg het maatschappelijk kapitaal 460.900 frank, en, dank zij de nieuwe in schrijvingen, bedraagt het op zes maanden tijds 2.871.600 frank. Hst vertrouwen verkrijgt dan slechts zijne waarde wanneer de woorden in daden worden omgezet. Dat kan niet beter bewezen worden dan door de zoo belangrijke inschrij vingen, op korten tijd en zonder moeilijkheden bekomen. DUITSCHLAND. De toestand is daar gespannen. De kliek van den Keizer, droomt van de Republiek omver te werpen, en de Regeering is samengesteld uit men- schen, waarvan een deel nog voor de n oorlog goede steunpilaren waren van de monarchie Zulke Regeering, zal zijdenoodige kracht verzamelen om de Republiek te verdedigen togen zijne aanvallers? Dat zal de naaste toekomst bewijzen. In de laatste dagen is de waarde van do mark zeer laag gedaald, hetgeen eeno groote beroering brengt over ganscn westelijk Europa, zoodat Duitschland op den boord staat van don afgrond, waar het dreigt in te storten, hetwelk zulke erge toestand zal verwekken, dat gansch Europa daardoor zal lijden. Men zal begrijpen dat al de Staats hoofden erg bekommerd zijn met wat in Duitschland gebeurd. Doch, een krachtig ingrijpen dezer Heeren, waarbij zij verklaren geene Keizers noch Koningen te zullen erkennen zooals gabsurdomet Oostenrijk, ware het beste middel om eene nieuwe ramp te voorkomen. H. F. De Kermis. Zondag, was het koud, en den regen heeft de feesten doen misluk ken. De meeste van de muziek- en zang- maatschappijën zijn belet geweest hunne uitvoeringen te geven en dit is ook de reden geweest dat er slechts een 700 tal ballons zijn op gelaten. De Maandag was het weder goed, en de Cinema voorstelling des 's avonds op de Varkensmarkt had duizende toeschouwers op deze plaats verzameld Dinsdag avond heeft er op de Groote Markt, tot herdenking van den Guldénsporenslag, een CON CERT en daarna een VOLKSBAL plaats gehad, die veel, zeer veel volk naar de Groote Markt heeft gelokt, en de Aalstenaars hebben zich zeer goed vermaakt. Heden Zondag wordt den Festi val voortgezet, en snamiddags om 21/2 groote Visschersprijskamp op den spiegélvijver van het stads park. Beroering onder het Er wordt ons gemeld, dat het hooger Bestuur van den spoorweg, het besluit zou genomen hebben, om de treinen die nu in de goederen statie van Aalst aankomen en ver trekken, hare bestemming te doen geven op Denderleeuw, en de stel- plaats (arsenaal) waarde machienen hersteld worden, zou overgebracht worden naar Meirelbeke-bij-Gent. De gevolgen van dezen maatre gel zou voor het staatspersoneel be treurenswaardig zijn, gezien daar door 4oo mannen kunnen verplaatst worden, en dat brengt onder deze werklieden en bedienden eene wel te begrijpen beroering. Nog meer, het sladspersoneel verplaatsen zou aan de stad en neringdoenders groote schade brengen. Dus om het staatspersoneel van de ongemakken te vrijwaren en in het belangder stad, moet er gezorgd worden dat de maatregel niet door geveerd wordt. H F. Rond benoemingen. Een onzer vrienden, duwt mo, het bladje der liberalen van Aalst in d'hand. waarin die heeren de stem ming der socialisten beknibbelen, aangaande de leden der Schiftings commissie. Ziehier de voorgestelde kandidaten; 1* Dokter Gravez en dokter Bolle. De socialisten, de christen demo craten en het grootste getal katho lieken hebben gestemd voor dokter Gravez. De liberalen waren afwezig. 2° Jufvrouw De Nóve, regentes in den Staats-Middelbare school te Ni- nove, (dochter van Jan D© Neve), ©n M. Singelyn Joseph, gewezenleeraar, aan do Staats-Middelbare school te Aalst. Er was geen enkelen liberaal aan wezig, en M. Van Opdenbosch, Sche pen van Onderwijs verklaarde, dat M. Singelyn de kandidatuur niet aan vaarde, omdat hy moeiëlijk op den gang is. dat hij last heeft met tot aan de statie te gaan, dus om zoo te zeg gen in de onmogelijkheid verkeerde, dien post te aanvaarden. De socialisten en christene demo craten, stemden voor Mej. De Nève. 3* Priester Poelaert en De Waege- neer, Bestuurder der Ambachtschool, Meuloschettestraat. Hier hebben de socialisten wit gestemd, omdat het hen onverschil lig was, wie het Vrij-Onderwijs ver tegenwoordigde. liet is M. Poelaert, die genoemd is geworden. We begrijpen niet, waarom de li beralen zoo eerlijk niet zijn, de stem ming uit te leggen, zooals ze werke lijk is gebeurd. Eerst en vooral niemand van de liberalen komt naar de gemeente raadszitting, het is hun dus geheel en al onverschillig, wie er deelmaakt van de Schiftingscommissie en na de stemming maken zo zooveel la waai, enkel en alleen om de men- schen te doen geloovon, dat we voor een priester hebben gestemd, veeleer dan voor M. Singelyn. Dat is eerlijke liberale politiek. Dg liberalen hebben veel toupet. Zij die gestemd hebben in ae ge meenteraad, zoodanig dat we een katholiekon burgemeester en een katholieke Schepen hebben, terwijl ze de katholieken in 't Schepen col lego geheel en al buiten konden hou den, zij durven nu schrijven en dan nog met valsche aantijgingen dat de socialisten voor de katholio- ken stommen. Men moet maar durven VOOR DE HARMONIE. Gezongen door Anastasio Van dei Speeten bij De Veylder Loon, rond- gehaald door Jof Steurebaut 2,00. Vandrievrienden van liet lanceerge- wicht, V. M. J. 10,00. Gezongen in 't lokaal het lied Berceuse do Joce- lin - door mejuffer Zoë Van Ertvelde van Gent 37,20. Van onzen kamoraad S. E. 100,00. Totaal fr. 1«,20. VOOR DE FANFARE. Peelers Em. 1,00. Amant 1,00. Foo ters M. 1,00. VOOR DE TURNERS. Gezongen der Neys Jozef 1,50. Odi- lon Mathieu 0,50- Van den Kapitien Omdat de turners goede socialisten zouden worden geeft Petrus Eeman 1,00. Gezongen door Nijs Jozef bij De Smet Jozef 0,50. Een lied gezongen bij Jozef Temmerman door Steenhout Madeleine 4,42 fr. Gezongen door Henry De Clerck van Meenen 4,00. Berghmoes Alfons 3,20. Gezongen door Van Pamel Oscar bij Jean Cui- 8er 10,25. Gezongon door Van Pamel scar in hel lokaal Hand in Hand en rondgehaald door Jozef Steenhaut en Georges Schollaert 25,00. Gezon gen door Jozef Neys bij Jozef De Smet 4,15. Gezongon door Ringoir Jean en rondgehaald bij Ringoir 3,24. Een onbekende vriend van den turngroep g eeft 6,00. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1010,08. Gezongon door de Lange Philemon of Morier op zoek naar Poya, bij Troch Camille, Ajuinstraat, 60, 3,73. Maar Jean Jenek zegt 't is to weinig en geeft nog 1,00. Omdat het zou juist vijf frank zijn geeft Louis Mar- cocn 0,25. Lied gezongon bij Bononi De Pries door Josephino De Groodt en rondgehaald door Georges Van den Brempt 9,00. Omdat Jeanette en Louisken eerst moeten dronken zijn om den comblé te smijten geeft de lustige ploeg 1,00. Omdat Philemon er zoo van verschrikte dat ze haar bheeft, Frans 1,00. Gezongen bij de Viezen aan 't hof van Assehe 4,00 Een lied gezongen bij do W. Ooster- linck door Van Trimpont van Gee- raadsbergen, 5,00. Do vriend Cuyper kwam aan den arbeid met, een snee droog brood, wat blioft er uJaak, 1,60. Idem. voor het gelach 0,35. Omdat Frans Do Smet zijne vrouw haar hielen ging zwart malton om de gaten in haar kousen niet te zien 2,00. Omdat Dèsiré van EremboJegem zijn vrouw ging den pot uitblazen in plaats van het licht als zij slapen gin gen, en zij 3 maal blies voor zij het zag 1,00. Lied gezongen bij Maria Coan door Hector 3,00. Totaal fr. 36,85. Stedelijke Muziekschool. VAN 1922. Klassen van notenleen, (Leeraars) Gezellin St. De Bruyno en M. J. Cammaert. Voorbereidende leergang. 1® Molding met onderscheiding M. Cornelis Frans le melding D'Hoker Maurits. 28 Melding met onderscheiding Mej. De Cock Charlotte, Schotte Ma- riette en M. Van Driesscho Gaston. 2® Melding Gezellin Steenhaut Mathilde. Accessitten Mej. Moerenhout Josine, Van Goethem Virginie, Van Neck Marietteen M.Haereng Willem. Lagere afdeeling. 1® Molding mot groote onderschei ding Mej. Haesaert Yvonne 1" Mol ding met onderscheiding HH. Coe- sens Paul en Van d. Bossche Frans; le Molding gezellin Nichols Ade laide 2e Melding met onderschei ding Mej. Limpens Anna, Coesens Germaine, Rumbaut Augusta, Ver meren Elisabeth HH. De Hauwere Omer en Podevijn Maurits. 2® Mei ding Mej. Ghysbrecht Florine en HH. Gits Pieter on Keymeulen Con stant. Accessitten HH* Kindermans Leo en Bruyneel Camiel. Middelbare leergang. Leeraars Gezellin St. De Bruyne en M. de Bestuurder. 1® Prijs met onderscheiding Ge zellin Amant Elvire 1° prijs Mej. Ringoir Maria 2* prijs met onder scheiding Mej. Vidy Angèlo 2® prijs Mej. Schouppe Elza en HH. Van Vaerenbergh Odilon en Koppens Frans. Accessitten gezellin De Smedt Anastasio on gezel Gits Jan. Hoogere leergang i® jaar. Leeraar M. de Bestuurder. 1® Prijs met groote onderscheiding Mej. Chevalier Hertha en gezel Do Bruyno Jan 1" prijs M. Possé Jan Bapt. 2® prijs met onderscheiding Gezellen Van den Borgh Altons en Do Bruyne Michel 2® prijs M. De Mette Robert. Houten Blaasspeeltuigen. Leeraar M. R. Lenssens. Lagere afdeeling (le jaar). Klas van Klari nette, i® Melding met groote onderschei ding M. Eemans Philemon 1° prijs M. Van Vaerenbergh Odilon 2° prijs met onderscheiding M. Podevyn Laurent. Roogere leergang (2' j aar). 1° Prijs met de grootste onder scheiding M. Clotman Hendrik, Gul den Eeremetaal. (Klas van Obo). Klas van Fluit. 1® Prijsmet do grootsteonderschei- dingGulden Eeremetaal Gezel De Bruyne Amedée. Koperen Blaasspeeltuigen. Leeraar M. K. De Motte. Lagere afdeeling (2° jaar). 2® Melding met onderscheiding M. Podevyn Maurits, Piston 2® Mol ding Gezel Gits Jan, Piston. Middelbare afdeeling (5® jaar). 1® Prijs M. Possé J. B. Trompet; 2° prijs met onderscheiding gezel len Beeckman Evariste, Hoorn, en Kiekens Willem, Bugel. Klas van Viool. Lagere afdeeling Leeraar M. R. Lenssens. Middelbare leergang en hoogere M. J. Drubbel. Lagere leergang jaar). 1® Melding M. Van Holen Gaston, 2® Melding: M. Van de Wiole Jozef, Middelbare leergang. 2° Prijsmet onderscheiding Mej. Chevalier Hertha. Hoogere afdeeling [2* jaar). 1® Prijs met de grootste onder scheid iog (Gulden Eeremetaal), Ge zellin De Bruyne Stephanie. Klas van Basviool. Leeraar M. Pr. Backaert. Lagere afdeeling l0 jaar). 1® Molding met onderscheiding Gezel Van den Bergh Alfons 2e Mel ding met onderscheiding Mej. Ron- neboog Margaretha. Middelbare afdeeling (Ze jaar). ie Prijs met onderscheiding Mej. Ringoir Maria en Gezel Do Bruyne Michel. Groote Bas. Lagere afdeeling. 1® Melding M. Possé J. B. Klassen van Piano. Leeraars Mevr. Laurent, Mej. Wau- ters, M. de Bestuurder. Voorbereidende leergang. 1" Melding met onderscheiding Mpj. Vidy Angèle 1° Melding Mej. Rumbaut Augusta en Mej. Vermeren Elisabeth. 2° Melding met onderscheiding Gezellin Nichels Adelaide, M. Coo sens Paul, Mej. Van Berchom Céline en Mej. Lauwereys Estelle. 2® Melding Mej. Limpens Anna, Mej. Parez Jeanne. M. Schouppe Herman. Lagere afdeeling t" jaar). 1° Melding, ox equo Mej. Bracke Josephino en Mej. Ghysbrecht Fio rine. (2" jaar). 1® Melding met groote onderschei ding Mej. Renneboog Wivine 1® Melding Mej. Haezaert Ivonne. Middelbare leergang (Z® jaar). 1® Prijs met groote onderscheiding M. Van den Bossche Frans. 2® Prijs met onderscheiding Mej. Schouppe Elza. 2" jaar. 1® Prijs met onderscheiding M. De Motie Robert. Hoogere afdeeling (Ze jaar). le Prijs met groote onderscheiding. Zilveren EremetaalMej. De Paepo Marguerite 1® prijs met onderschei ding. Zilveren Eeremetaal Gezel De Bruyne Jan. Een schitterende triomf voor onze partij. De prijskampen der muziekschool zijn afgeloopon. Zooals voorgaande jaren zijn onze werkersjongens en meisjes tot onzo partij behoorend, met het leeuwenaandeel der prijzen gaan loopen. De partij is fler over dezen uitslag, ten eerste, omdat er het bewijs in geleverd is dat wy de kunstwaar deeren, en ten tweede dat de wer kende klas vele elementen bezit die met wat vrijen tijd, geduchte concur renten zijn der burgerskinderen, die al den tijd hebben om hunne studies te volbrengen. Verscheidene leden onzer sympho nic en fanfaren zijn schiiterend uit den slag gekomen, en wij moeten in het bijzonder de familie De Bruyne aanhalen. Stephanie De Bruyne, bekomt in de hoogere afdeeling der vioolklas, het maximum der punten en het gou den eermetaal. Haar broeder Amedé, in de klas voor fluit, bekomt even eons het maximum en het gouden eermetaal, Jan De Bruyne, in do klas van piano bekomt hét zilveren eer metaal, met groote onderscheiding en Michel De Bruyne (12 iaar oud) in de klas van violoncello, bekomt den eersten prijs met groote onderschei ding. Allen zijn leden onzer symphonic. Wij wenschen partijgenoot De Bruyne een welgemeend proficiat over de groote triomf die zijne kin deren komen te behalen. Onze hulde gaat ook aan onze an dere gezellen en gezellinnen, die ook schitterende uitslagen behaalden. Wij rekenen er op dit elk jaar te kunnen bestatigen en te feesten. Nogmaals aan allen in naam der partij, hartelijk proficiat, on onzen innigen dank. J. B. De Hulde der Partij aan zijne Laureaten. Den ZATERDAG 5 OOGST, zal de partij zijn Laureaten huldigen, door hun met EENE SERENADE te vereeren, aan de gezellin Stefanie, en aan degezellen, Amedée en Jan De Bruyne, wederzijds gouden en zilve ren medalie. Partygenooten, maakt u gereed in groot getal,onze Fanfare dien avond te vergezellen. Het Partijbestuur. De Liberalen, zetten zich in 't zweet om de socialisten te be kampen. Daar geven de Heeren be- bewijs van met de lange artikelen, die in de Volksgazet verschijnen, waarin zij de roodjes uitschelden, nog slechter alsof we, de grootste misdadigers ware* dat Jeezeken, ander zijne zon heeft loopen. Die blauwsel babbélkous, moet eenen grooten schrik hebben van die roode werkjongens, dan den kinderen van onze voorouders- tijd van Peere boeboe De libe ralen die handelen, uit schrik van het roode spook schrijven, dat zij nu eens voor de werklieden gaan zorgen en bondekens stichten, waar de menschen gaan gediend worden, buiten alle concurentie. 'T zal ne slag gevon, en hoe lang gaat dat duren Ja beste lezers, die vraag is de moeite waard om gesteld te wor den Immers het is de eerste maal niet dat de liberalen met veel ijver het eene en het andere beginnen, maar na een korten tijd in duigen storten zooals het kaarten huize ken bij het minste windeken. Zoo gebeurde het met den Turnkring, met de Jonge Wacht en zoomeer.zoozal het ook gaan met hun bondeken, waarmede zij de ongelukkige dutsen van werkmen- schen naar dén blauwselbak willen Het budjet van Landbouw is niet besproken in de Kamer, het is gestemd geworden zonder bespre king, zonder dat de Kamerleden hun gedacht konden zeggen of hunne wenschen uitbrengen. 't Is nu een burgersministerie het is nu samengesteld uit men schen die ten allen tyde verklaren de boerkens in het hart te dragen en voor hen te zullen zorgen im mers liberalen en katholieken ge ven zich altijd uit als de verdedi gers van de landbouwers, maar nooit hebben zy er iets voor ge daan, en dat zy nog niet zinnens zijn er iets voor te doen is, dat zy zoo eensgezind zy'n, alle bespre kingen over hun lot in den doofpot te houden. Nochthans wordt het niet hoog tyd, dat men eene wet stemme, waardoor de pachten op langen termyn worden verplichtend ge maakt, met het recht van den pachter, van den pacht ontslagen te worden volgens beliefte. Is het niet allernoodigst, dat by het eindigen van den pacht, wan neer de pachter zy'n term niet meer hernieuwt, dat hy eene vergoeding wordt toegekend, voor al de ver beteringen die hy aan den bouw grond heeft toegebracht 1 Zulke wetten bekomen van wege de kapitalisten, van wege de ryke menschen, is zoo onmoge lijk als de maan met de handen te grypendie heeren werken niet tegen hunne eigene belangen en do boerkens die vertrouwen stel len in die menschen, komen altijd bedrogen uit den slag. Als er voor de boerkens wat zal gedaan worden, dan zal zulks ge daan worden door de socialisten, die weten, dat de kleine landbou wers hun toestand heel belang- stellig is die weten dat al wie al werkende zyn brood moet verdie nen, recht heeft op bescherming, en juist hierom, roepen zy alle werklieden, alle kleine landbou wers, alle kleine burgers op, om te verbroederen, om gezamentljjk te werken, tot lotsverbetering van al dezen die tot heden uitgebuit worden, door één en dezelfde klas door de kapitalistische. ALBERIC. lokken. Maar de verstandige werk- menschen zullen zich aansluiten bij onze Vakbonden waar de plaats is van al de arbeiders. De Propagandawerking wordt onverpoosd voortgezet. Verleden Zondag hield onzen Pro- pagandaclub zijne maandelijksche vergadering. Vele leden waren we derom om 10 ure op post. Deze maal fing het om do propaganda voor het lad .Vooruit» te besproken, die maar op enkele nummers te Sotte gem verkocht wordt. Gezel Willem Meyer, propagandist van het blad Vooruit en gezel J. Bekaert wa ren aanwezig. De vergadering werdt geopend door onzen ijverigon secretaris Geor ges Ceuterick. Daarna sprak gezel Willem Meyer eene krachtige rede uit om de nood zakelijkheid aan te toonen dat iede reen lezer van Vooruitmoest wor den. Zijne rede, vol van inslaande argumenten en voorbeelden, werdt bij het eindigen krachtig toege juicht. Na hem sprak gezel Bskaert nogeenigewoorden om aan te toonen dat nu de tijd van worken aangeko men is er mon beurtelings alle orga nisatievormen onzer partij moet aan plakken, om die ook te Sottegem to doen tot stand komen, en deed tevens ook een oproep, omdat elkeen het blad Vooruit zou lezen. Onmiddelijk na de vergadering lieten zich 30 lezers inschrijven, die het blad dagelijks per post zullen ontvangen, en waarvan de gelden, 0,60 fr. per week, door een persoon ten huize zullen afgehaald worden. Het bestuur vergaderde enkele oogenblikken. en besloot eene circu laire aan al de leden te bestellen, en zal het huisbezeek bij hare leden nog deze week aanvatten. Zoo sloot die prachtige vergade ring. Onmiddelijk daarop vergader de den vakbond der schoenmakers, om ook do propaganda te bespreken. Kortom, de werking in Sottegem staat prachtig. Van Zondag tot Zon dag worden nieuwe wapenen voor den strijd gesmeed. Vooruit mannen van Sottegem, de toekomst is aan u en aan het socia lisme. L. L.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2