NINOVE. HMecbttge Waanbelinbulbfging van den Soc. Propagandaclub van Nederboulaere 2HUv>enltefbebbers Geeraardsbergen. De Pillen „YIXOR Overboelaere VOOR HET MUZIEK. Overdracht fr. 353,20 Van do ware gezelllen Ceutcrick Lefevre en do Meyer 6,00. Omdat Petrus klake een schoon paard ire kocht heeft 0,25. Omdat er eon meisje is uit Sottegem die zoo gaarne zuster worden en zij de wereld tegoed kent 1,00. Omdat zij het haar leven lang zal beklagen 0,50. Omdat zij gaarne zou willen zijn in het gesticht van St. Truiden voor do monschen die bijna dood zijn, gansch de keel toe to n ij pen 0,50. Door eene vergeten heid van verleden week, een lied ge zongen door Georges Brewayer en rondgehaald door Germain Bre wayer 3,65. Omdat René eene missing gedaan heeft over onze Sirijdpenning 0,25 Van Aimé omdat Arthur een honde kat weest mak^n is bij onze propa gandist van strijpen 0,25. Ornaat Ar thur groot verdriet had datzijn hond lood aan grooto tandpijn 0,25. Omdat hij zeer tevreden was van zijn werk 0.25. Gezongen door Omer Best en rondgehaald door Emiel 2,10. Omdat Angele voel vermaak gohad had 1,00. Voor ons nieuw muziek van E. V. B. 0,50. Gezongen door onze porte dra- peau en rondgehaald door Emiel 1,00. Door een vergotenheid van ver leden week van Emiel 1,00. Omdat Louis Mol met zyu zoon Victor naar het lokaal geweest is 1,00. Omdat zy zullen socialist blijven 0,50. Omdat Celine Mol look geëten heeft 0,50. Omdat Louis Mol een onderdanig werkman is en naar zijne meesters goed luistert als wanneer zij hem goed betalen 0,25. Van Alphons omdat zijn honde kat zoo schoon gemaakt is 0,25. Omdat den hond van Alfons tandpijn hooft, 0,25. Gegeven door Lefovre omdat Alfons een schoon honde kat heeft 0,50. Omdat Georges verloren is over hot witspel van Emclie 0,25. Omdat Georges zegt, dat het naar jaren moest oen meisje zü" 0,25. Omdat Edgard naar huis gekomen is om te weten wat het is 0,25. Omdat het zou een meisje zijn van Alfons 0,25. Om dat er zoo een goede socialist uit groeiöu 0,50. Een lied gezongen door Benoit van Rampelbcrg en rondge haald door Alphons van Steenbrughe 3,65. Gezongen door de socialisten van Sottegem bij Leopold Slock en rondgehaald door Adolpli Sangland 3,50 Omdat Theophiel bloemen ge worpen heeft op zijne toekomende makkers 0,50. Ómdat Theophil ge zegd heeft dat hij binnen 3 maanden zal gekeerd zijn 0,50. Om lat Pol zijne knieën vuil zijn 0,25. Omdat Pol zat is 0,25. Omdat Lefevre knoek-out go- smeten is door Pol de Meyer zonder handschoenen in de tweede rounde 0,50. Een lied gezongen door Eugoun Moerschaut en rondgehaald door Henri van Herzelo 3,14. Van Remy omdat Charles zijne toeren mislukt zijn 0,25. Van Arthur voor het zelfde 0,25. Omdat Charles schoone toeren gedaan heeft in 't 8- nren huis 0,50. Omdat Charles zijne spekken goed waren 0,50. Omdat Charles aan Remy geeee spekken wilt verkoopen 0,25. Omdat Charles zijn verkoop gesloten heeft mot verlies 0,25. Omdat flacon bij do mevrouw niet mogen eten is 0,25. Omdat fla con op de mevrouw verliefd is 0,25. Grootenberghe Omdat Anna de staart opgehouden heeft met twijndraad van de moeder 0,25.Hippolietstondted raaien engeen bier bekwam 0,25. Omdat Leon nooit in Sottegem wilt werken 0,25. Omdat Omer moest naar do revue gaan en het beheer hem niet wilde betalen 0,25. Totaal fr. 39,54. Algemeen Totaal fr. 392,80. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag 16 Juli, om 2 uren na middag, ten lokale De Redding Geeraardsbergschestraat, 115, alge- meone verplichtende vergadering. Verschillige belangrijke besluiten zijn te nemen. Het bestuur rekent op elks aanwezigheid. De Sekretari», Jos. De Deyn. S. M. VERBROEDERING. Coopertief De Redding Ninove. De Verplichtende Algemeene Ver gadering tot dewelke de leden uitge nood tod worden, zal plaats hebben den MAANDAG 7 AUGUSTUS AAN STAANDE, om 6 1/2 ure 's avonds, ten lokale De Redding", Geeraards bergschestraat. DAGORDE Verslag over de verrichtingen der maatschappij, gedurende de zes ver- ioopen maanden. Verscheidenheden. Belangrijke zaken dienen besproken te worden. Wij rekenen dan ook op ieders aanwezigheid. De boet van 0,50 fr. door d© statuten voorzien zal streng toegepast worden. Den deel op aankoop 'van brood en winkelwaren zal uitgekeerd worden ©p volgende dagen en volgons later af te kondigen schikking. Den DinsdagS, Woensdag 9, Don derdag 10 en Vrijdag 11 Augustus aanstaande. Dringend verzoek aan do leden rekening te houden dezer Schikkingen. Voor het Bestuur Guillaüme DE NAUW. Zitting van den Gemeenteraad. Op Vrijdag 7 Juli was onze ge meenteraad saamgeroepen. E«n tal rijk publiek vulde de omheining. Punt 1. Kermisfeesten. Pro gramma. Schepen Van de Steen geeft lezing van dit programma. M. Van den Berghe protesteert er tegen, dat de katholieke partij stel selmuiig wordt uitgesloten. Hij vraagt of men niet zou mogen weten, hoeveel al deze feesten zullen kosten, Gezel Van d© Steen zegt dat het budget 5000 franken voorziet, en de heeren katholieken later bij het na zicht der rekeningen alles zullen kunnen nazien. De heeren Van Mal- derghem en Van den Berghe prote- stc-eren, zy vragen te mogen weten, hoeveel ieder nummer kost. Gezel Van do Steen geeft hieraan bereidwillig toe, De lezing ran al dio nummers met de eraan verbondon toelagen geeft aanleiding tot eene heftige woordenwisseling. Er hangt voorwaar poer in do lucht. Onmogelyk al deze verwarde ge sprekken en uitroepingen weer te geven. Het programma der kermisfeesten wordt goedgekeurd. Socialisten en liberalen tegen de katholieken. Punt 2. Gomeentecrodiet, delegatie van toelagon. Gezel Van de Steen licht deze zaak toe. Goedgekeurd. Punt 3. Concessie op het kerkhof. Goedgekeurd. Punt 4. Nijverheidsschool. Reke ning 1921. Gezel Van de Steen geeft lezing dezer rekening. De heeren De Clercq, Van Maldor ghem en Van den Berghe, vallen bovenarms op de school uit.-Langs bedekte wegen trachten ze lot een zeker doel te komen, ongelukkiglijk voor hen is Van de Steen ingelicht over hunne plannen, wat hij hun dan ook gewoon weg zegt. Er volgt een zoo verwarde bespreking, dat men onmogelijk kan onderscheiden wie er spreekt, 't gelijkt wonderwel op een herbergtooneel. Gezel Van Sevencoten vraagt of het bijna uit is. Ten slotte wordt dit punt evenals punt 5 verzonden naar de commissiën. Punt 6- Goedkoope woningen. Tus- schenkomstin het tekort. Gezel Van de Steen zet deze kwes tie uiteen. Hij zegt dat de zaak reeds vergevorderd is. De maatschappij is definitief gesticht onder naam van Ninove welzijn De maatschappij is gesticht met een kapitaal van 850,000 fr. bijna geheel ondorschre- ven. Het tekort dat zou kunnen voort spruiten uit de verhuring der hui zen, zou gedekt worden door do stad, staat en provintie. Na eene kleino bespreking wordt de beraad slaging des betreffende aangenomen bij eenparigheid. Punt 7. Gemeentebelastingen. In voering. De Schepene van Finantiën Van de Steen zegt, in welken teostand de stadskas zich bevindt. Hij zegt, dat welhaast geen enkele betaling nog zal kunnen gebeuren. Heer Notaris Van den Berghe vraagt inlichtingen welke hem door den schepen worden verstrekt. Von de Steen stelt om te beginnen eene belasting voor van 25 opcentie men, op den laks van den staat op de automobielen, 5 fr. op de velos. Het onweer breekt weer los. Heer Van den Berghe zou willen, dat al de belastingen ineens zouden worden gestemd. Do christen werkman De Wit vraagt, om een onderscheid te ma ken tusschen de velos der werklie den en deze der ryken. Van Malderghem, middenstander, zou willen de grooten zooveel moge lijk zien betalen, de kltinen niets. Van de Steen geeft aan De Wit een antwoord, dat deze raag aanzien als eene ferme wreef uit de pan. Gij zegt hij, als christen werkman, moet hier de belangen der werklieden ver dedigen, gij vraagt ons sociale wer ken, vermeerdering van uitgaven, heel goed en wel, maar dan moet ge ook den moed hebben, de noodige opofferingen te doen, om de noodige inkomsten te vinden. Aan Van Malderghem zegt hij wel te weten, waar het noodige geld te vinden, waren de middelen maar wettig. Hij leest een ganscho reeks van belastingen \oor die bijna allen alléén de bezitters zouden treffen, alleen krijgen zo de goedkeuring niet der klerikale bestendige deputa tie. Heer Van Malderghem denkt slim te zijn met de woorden van Van de Steen te verdraaiën. Hij Jkrijgt ook een 'antwoord. Gezel Van de Steen zegt o. m. Hebt gij in uw midden besloten, onze woorden te verdraai en. of te beweren dat we dit of dat hebben gezegd, dan zeggen wo U, dat zulks niet zal pakken, wij zijn ingelicht on verwittigd, dus op onze hoede. Hoer V. d. Berghe zegt dat zy geene belastingen zullen stemmen, zoolang hun groep miskend wordt. KAMERADEN, Op Zondag 30 Juli aanstaande, zal de plechtige Vlaginhuldiging. van den Socialistisohen Propagandaclub van Nederboulaere plaats grijpen. Dien dag moet de gebeurtenis waardig zijn Geen enkelen socialistischen arbeider zal nalaten dio plechtigheid bij te wonen. Daar het nogmaals eene gelegenheid is, om aan onze tegenstre vers te toonen dat wij meer dan ooit veroenigd zijn, en dat wij bereid tot den strijd als Een voor allen en allen voor Een Dus, Kameraden, op Zondag 30 Juli aanstaande, moet de leuze wezen Allen als een man naar do roode gemeente Nederboulaere. Voor de Arr. Fed. Jon Bekaert. Voor den S. P. C. van Nederboulaere, Leon Van der Maelen. Heer De Clercq doet teeken hier niet mede ia te «temmen, maar zich te zullen onthouden voor al de be lastingen welko of ie veel moeilijk heden, of te veel ontevredenheid zouden verwekken. (Niet slecht ge vonden, belastingen heffen welke gemak en voldoening geven. Redak- li«). De heer Burgemeester zegt, juist dat moet ge doen, U onthouden,geen belastingen stemmen. Wij zijn met zes man genoog om onzen wil te stemmen. De twee ontwerpen van belastingen worden ten slotte ge stemd, liberalen en socialisten tegen katholieken. De openbarek'zilting wordt daarop geheven. Reporter. Naschrift. Deze gemeenteraads zitting heeft ons veel geleerd. Het is ons klaar bewezen, dat de heeren katholieken, ondanks hunne fijne opvoeding, zich aanstellen durven als echte vlegels. Woordenkramerij on volksfopperij is bij hen schering on inslag. Het is oprecht jammerlijk dat ons stadsbestuur er nog niet heeft aangedacht, om een klein plaatsje af te zonderen, voor dezen die verslag wenschen te schrijven, over die zittingen, 't Ware hoogst interessant, konden wij een steno grafisch verslag bekomen van der gelijke zittingen. Reporter. NAAR SCHENDELBEKE. Heden Zondag 16 Juli, uitstap met Turn- en Muziekmaatschappij naar Schendelbeke. Bijeenkomst aan het Volkshuis om 2 ure namiddag. Ver trek om 2 1/2 ure stipt. Te Schendelbeke op den Dries, Groot Turn feest, bestaande uit geza- mentlyke Oefeningen. Ballet en Py- ramieden door Jongens adulten en Pupillen en Meisjes. Partijgenooten, in groot getal naar Schendelbeke, weze het ordewoord. Laat ons de vrienden van den buiten toonen, dat zo steeds op onze mede hulp en steun kunnen rekenen in den strijd dien ze voeren, om ook op don buiten de socialistische gedachte verder ingang te doen vinden. Vele jaren reeds streden enkele moedige vrienden van den buiten voor de edele zaak: de vrijmaking der volks klasse van allen druk en overheer- sching, en onbewimpeld traden ze in de rangen der socialistische partij, zoodoende een bewijs gevende van vertrouwen en van durf.Want laster en broodroof was het wapen waar mede men die moedigen ontgooche len wilden. Toch hielden ze vol en in menige buitengemeente, hoort men nu ook al eens een ander klokje lui den, dan lasteren en scheldon op de socialisten, zoo ook is het gegaan in Schendelbeke, door dik en dun hiel den de vrienden er stand, en heden mogen ze zich jverheugen, ondanks liet vrouwen-stemrecht eene flinke vertegenwoordiging te hebben in hun gemeentebestuur. Zelfs weinig scheelde het of zo behaalden er de meerderheid in de laatste gemeente verkiezingen. Laatons dus die vrien den helpen in hunne strijd door in groot getal deel te nemen aan dien uitstap. Dus al wie kan stapt mede naar Schendelbeke. ONZE FANFAREN. MUZIEKLESSEN. De inschrijvingen van nieuwe leer lingen (meisjes en jongens) .zullen plaatshebben, heden Zondag 16 Juli, van 11 tot 11 1/2 ure voormiddag in de muziekzaal bij Gezel A. Coppez. Partijgenooten, laat uwe ionen bij zonder inschrijven, wij moeten nieu we muziekanten vormen, gij zijt allen fier over deze fanfaren en terecht, want eenieder is verplicht te erken nen, dat ons muziek oen keurkorps mag genoemd worden, maar gij moet ons helpen, het nog sterker te doen worden met aller hulp, kunnen wij voor een jaar verloopen is, een twintigtal man sterker zijn. Onze lous moet zijn steeds beter, steeds hooger. Wij doen ook een dringenden op roep tot de partijgenooten, muzie kanten, die nog geen werkend lid zijn, opdat zij zich zouden aangeven bij gezel A. Coppez. Ook richten wy ons tot allo partij genooten, om beschermlid onzer fan faren te worden, en zoodoende onze maatschappij te steunen. NAAR NINOVE! Zondag toekomende 23 Juli, geeft onze fanfaren een Concert ter Groote Markt, te Ninove, bij gelegenheid der Kermis aldaar. De harmonie van Ronse zal zich insgelijks laten boo- ren in den namiddag. Wie kan, weze dus te Ninove den 23 Juli. Minister van 't duur leven. Toen onze vriend Wauters minister was, en zorgde voor de bevoorrading der bevolking, las men dagelijks in de katholieke en liberale bladen wekelijks herhaalde de Vaandrig hetzelfde deuntje Wauters izde minister van het duur leven. Op dit oogenblik verhoogt de prijs van het brood, boter, eieren, koffie, zeep, enz. en tot hiertoe hebben wij nog niet gelezen in de Vaandrig of welk ander blad, dat het de schuld is van Minister Moyersoen dat het brood moet duurder betaald worden, of dat de zeep meer kost. WERKLIEDEN Tot hiertoe heeft de politiek van Moyersoen de duurte des levens nog niet hot minste doen dalen, maar wat Moyersoen wel heeft doen verwe- zentlijkon De vergoeding aan de werkloozen verminderen. Een vraagsken. Geeraard van Zondagl.l. schrijft Volksvertegenwoordiger Nichels, heeft een huis van 32,000 franken aangekocht en stelt dan de vraag of de proletariërs allen zulks kun nen, en voegt er by dat do sociali stische leiders zulks kunnen. Eerst en vooral heeft Geeraard steeds aan de zijde gestaan dergenen die de werklieden willen doen arbei den aan lage loonen, en 't zal in alle geval niet zijn met de goesting van Geeraard dat de werklieden in prachthuizen zouden wonon. Geeraard weet ook wel, dat het zijne vrienden zijn die nu, dank aan de winsten gedurende den oorlog gedaan, gebouwen koopen niet van 32,000 franken maar van 100,000 eu nog meer. Daar zal Geeraard over zwijgen. Maar zou Geeraard ons niet kun nen zoggen, hoeveel het huis door Volksvertegenwoordiger Van Nieu- wenhove bewoond, wel zou waard zijn, en hoeveel men jaarlijks wel moet verdienen om eigenaar te wor den van zulk een huis, en of een middenstander, zonder vier of vijf bedieningen, zich de luxe getroosten kan eigonaar te worden van een woonhuis zooals dit van Heer Volks vertegenwoordiger Van Nieuwen- hove. Sommige middenstanders zoo ken ook wel voor een of ander zoon eon bediening, maar 't is niet altijd gemakkelijk om vindon. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in dé prijskampen houdt dan het oog op de gezondheid uwer duiven TT\U IT is een waarborg voor hunne 11/IjaIj gezondheid 't is een on overtrefbaar middel voorkomt en geneest op enkele dagen, de ziekten der duiven Snot, Wit en Geel in den Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en geeft een zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, 3,50 fr. de flesch. schenkt aan do duiven welke men voor de prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werkon bijzonder op het spiorenstelsol en den bloeds omloop der duiven en hot gebruik ervan vergemakkelijkt do vlucht en geoft aan de duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillen VIXOR dienen om de duiven welke men voor do vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APOTHEEK-DROGUERY - R.IIÉ B 111 C X.- Vredestraat, 6, rechtover 't Stad huis, (Telef 107, Geeraardsbergen Klassegerocht Klasseregeering 11 Vroeger en heden nog wordt on« menig bewys gegeven dat wy in België een klassegerecht bezitten. Bij de bespreking in de Kamers over de begrooting van het Ministe rie van Economische Zaken, hebben wij kunnen vaststellen, dat wy ne vens een klassegerecht ook eene klasseregeering hebben. De socialistische volksvertegen woordiger, gezel Doms van Leuven, heeft dit in eene protestrede zeer duidelijk aangetoond, wanneer hy er op wees, hoe schandalig men om springt met de gelden van den staat in zake 't betalen van oorlogsschade aan de rijken, terwijl de armen voortdurend mogen wachten en blij ven wachten. Om het den lezer een weinig dui delijk te maken, hoe geparfumeerde en geblazoeneerde geldratten door de rechtbank voor oorlogsschade be- voordeeligd worden en de klerikalo- liberale regeering goedkeurend de oogen sluit, geven wy hier beknopt de redevoering van gezel Doms, als ook eene kleine lijst van bevoordeel de ryken bij het toekennen van oor logsschade door hem in de Kamer kenbaar gemaakt. Naar het beknopt Kamerverslag Gezel DOMS. Ik stel er prijs op verzet aan te teekonen tegen de wyze waarop het Ministerie van Economi sche Zaken handelt jegens de ge- teisterden. Wat de verdeeling aer tegemoetkomingen betreft, in mijn arrondissement, verklaar ik luidop dat het een nationaal schandaal is. Zij die gelast zijn met het vordeelen van de toelagen laten zich leiden door politieke beweegredenen en zijn bezield door don geest van klas, den geest van ras. Mijn vriend Van der Velde, als Minister van Justicie, had de rechters en ambtenaren die belast waren mot de regeling van do oorlogsschade in volle eerlijkheid bonoomd, doch zijne opvolgers ma ken er klerikale en liberale politiek van. Te Leuven richt men paleizen op voor de ryken en de geteisterde werklieden moeten in ellendige krot ten blijven waar, zij op opeengesta peld zitten als haringen in eene ton. Het zijn de staats commissarissen die verantwoordelijk zijn, maar ik laak vooral de hoofdcommissaris van Leuvon en degene dio over be stuursmacht beschikkende, politieke vrienden begunstigen. Ik herhaal terwyl de katholieken best bediend worden en de liberalen niet te kla gen hebben, worden de armen schan dalig opgeofferd. Eenorzijd«, ziet men paleizen herbouwen, maar an derzijds, blijven de arbeiderswijken in puin. Voorbeelden zijn er met de vleet Eono welbekende brouwerij trok 1,134,535,29 fr. Eene andere brouwerij trok een voorschot van 1,140,000 fr. De maatschappij Dylo en Catalan trok 18 milli- oen fr. oorlogschado. terwijl zij op twee jaren tijd 28 millioen winst maakte, en de werklieden van de zelfde fabriek kunnen nog de 75 fr. niet bekomen, waarop zij recht heb ben voor verlies van hun gereed schap. Ik hebloopingen gedaan voor fgeteisterde werklieden, maar voor ïen niets te bekomen, alles voor de rijken. Is dat niet den klassestrijd in de volle kracht van het woord En nu een woord over de voordoe len welke aan politieke personen werden verschaft. Dogewezen libe rale burgemeester van Leuven, den heer Colin kreeg twee voorschotten, een van 600,000 fr. en een van 300,000 fr. Ook een katholieke schepene kreeg zoo verscheidene voorschotten. Hel zelfde kan gezegd worden van den heer Smolders,even eens schepene Baron Dieudonné, klerikale arrondissomentskommis- saris trok op 12 Januari 1921 oen voorschot van 325,000 fr. en zijne moeder oen voorschot van 488,000 fr. Do katholieke notaris Van den Einde trok in Novomber 1920, 200.000 fr. en in Februari 1921, 100.000 fr. De liberale nota ris Brion heeft in twee voorschotten meor dan 300,000 fr. getrokken. De heeren van don buiten hebben ge trokken net zooals do groote rijken van de steden. Ridder do Schoutet de Corbeek heeft twee voorschotten ontvangen, waarvan er oen meer dan 300,000 fr, bedroeg. Ik houd een volle rogister met klachten van kleine en arme lieden ter uwer beschikking. Ik stel ook vast dat zij dio aan het hoofd staan der rechtbanken voor oorlogschade, vette probondon hebben getrokken. Den lieer I)als, do rykste man van Aarschot, trok met honderd dui zenden. De burgemeester van Aarschot trok zes maal. De schatryke senatour De Becker- Remv, de ameldonk-magnaat van

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3