WAT ONS BEtXREIGT? Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. van den SOCIALISTISCHEN P KOP AG AND ACLUB van NEDERBOELAERE. Parlijgenooten, vergezelt de Vlaggen uwer groepen in groot getal naar deze ROODE GEMEENTE van ons Arrondissement. ^rtnrliiO' Inhuldiging dei VLAG AÜIRldg ddlJhlddlRie PKOPAGANDACLUB vs XXI Syndikaal Congres, Arm en Rijk. 19° Jaar N° 80 Prijs per nummer S5 oenticmeu 23 Juli 1922. De toestand der kleine Landbouwers Partijgenoolen. JHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamon 0,25 fr. per regel. Vermindering van prys voor annoncen die meer maals verschijnon. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidostraat, 14, GENT. Ongeteokende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle poetbureelen. Terwijl do socialistische leiders overal den stryd voeren tegen het militarisme en als goede apostelen de vredesgedachte trachten te doen indringen-bij de massa, ijveren de groote koppen naar een altijd machtiger leger en bereiden de we reld een nieuwen oorlog. Deze menschen uitmunlendo va derlanders, willen Europa, dat die per on dieper in het slijk zingt, in een groote kazerne horscheppen de smidse van den dood. Dat zyn geen woorden, dat bewe zen de reusachtige legeruitgaven. De militaire uitgaven voor het jaar 1922, bedragen in frank-goud, voor de volgende landen de volgende sommen Vereenigde Staten, 6100 Enge land, 4300millioen Japan, 1900 mil lioen Frankrijk, 1813 millioen Ita lië, 970 millioen. En om 't volk, 't liohtgeloovige volk zand in de oogen-te strooien, komt men aanvoeren dat deze alles opslorpende militaire uitgaven nood zakelijk zijn om den vrede in de toe komst te kunnen bewaren. Nochtans niet in de landen dor overwonnenen maar in deze der overwinnaars is het dat de legeruit gaven het meest gestegen zijn. Maar ja, de ^overwinnaars zijn de sterkoren en de sterkeren moeten zich toch wapenen tegen allo moge lijke en onmogelijke aanvallen der zwakkeren.... In België, ons gezegend landeken hoe gaat het hier Hior lijk elders. De oorlogsbegrooting van ons land voor 1923 bedraagt niet min dan 11/4 milliard Belgische franks 1 1/4 milliard en niettegenstaande dit kunnen onze menschen nog het nationaal lied niet zingen.... 't Was dan ook met alle reden dat partijgenoot Lafontaine in den Se naat uitriep, dat het ontzaglijke be drag van 11/4 milliard goon bogroo- ting van - nationale verdediging maar van aanstaanden oorlog moet genoemd worden. Vergeet niet, dat een niouwo oor log zou zijn al wat onmenschelyk is. De wapens die men thans zoekt, smeedt, zouden don oorlog verschrik kelijker maken dan alle voorgaande. Koortsachtig werkt men in Japan, Amerika, Frankrijk, Italië en Enge land aan de versterking der lucht vloten. Op het einde van dit jaar zal Frank rijk 220 eskadrons vliegers hebben. Oorlog in de lucht niet alleen uit moording van kampende soldaten, maar van weerlooze ouderlingen, vrouwen en kinderen, vernietiging van al wat aarat en leeft. Intusschen benadert Europa 'meer het financieel bankroet. De Europee- schecrisis neemt uitbreiding; in do laatste weken kwamen zich zwarte wolken boven Europa samen pak- Wie draagt hier de schuld In de eerste plaats deze die de mislukking der Conferentie van Genua bewerk ten, dusindeeerste plaats Frankrijk. Wat zegt Jaspar nu De bolwas- scliing hem over ecnige weken ter Kamer toegediend door kameraad Huysmans was dus meer dan ver diend. Frankrijk bewerkt zijn ondergang en dat van andoren. Sedert de mi»iukking der konfe" rentie van Genua groeit de waarde vermindering van den Franschen frank geweldig aan en is de buiten- landsche fransche schuld met 8,958 miljoen gestegen. Het Engelsch pond is bijna 10 fr. gestegen en de Amerikaansche dol lar vermeerderde2 frank in waarde. De Duitsche mark staat aan 1 cont. Duitschland staat vöor de kata- strofe, Duitschland vecht togen den dood, en, dat alles is niet. zoozeer te wijten aan de speculatie maar aan de gebeurtenissen der laatste maan den. Duitschlands positie haart onrust, revolutie wordt gevreesd. Duitsch land kan geen gröndstoffen moer aankoopen, dat beteekent totale ver lamming van zijn ekonomisch zijn en wezen. Duitschlands ekonomische ineen storting "is ook onze ineenstorting, daarom moet Duitschland ten koste van alles ekonomisch gered worden. Dat begrijpt men nu ook in zekere middens, dat wordt begrepen in En geland waar men bij de Amerikaan sche regeering is gaan aankloppen om do verdere waardevermindering van den Duitschen mark te beletten. Maar Amerika, onze goede bond genoot, ziet rustig toe. Amerika doet als het deed gedu rende den grooten oorlog, 't Bleef eerst doof en wanneer hot zijn vel zeker was, wanneer zijn oogen- blik gekomen was sprong het tus- schen, om 't vet van den pot te scheren. Amerika dat de 2/3 van het goud tot zich getrokken hoeft, trekt zich geon ruzie aan. Dezer dagen zei PresidentHarding in een toespraak tot studenten Tejonover do crisis, dlo Duitschland teis tert, ia het de eerste plicht voor de Amerika nen te waken op hun eigen veiligheid, zoo dat zij in een sterkere positie zullen staan oin an deren to helpen. Nu dat wij door het resultaat van den oorlog machtig zijn, ls het onze verantwoordelijkheid de wcrela terug op haar roeten te brengen wij kunnen zulks niet doen alvorens te zorgen, dat ons eigen huls in orde is. Zou Amerika soms niet wachten tot ze hier de kleederen van elkan ders lijf gesleurd hebben om tus- schen te komen En zou Europa ,dan in 'tstof niet knielen voor den grooten God van 't goud Wachten blyftde boodschap. Maar een dingen staat vasteenige geld magnaten beheerschen de wereld, en zoo de kapitalisten voorts de teugels in handen houden en op den ingesla gen weg blijven voortgaan, dan wor den we bedreigd met oorlog of revo lutie of alle twee De kloin-landbauwers zijn de onge lukkigste lieden van het land. Zo waren het vroeger en zijn het nog. Vóór den oorlog stonden zo onder den dwang van kasteelheeren, grond eigenaars of pachters Do eerste verg den van hen, naar aloude gewoonte en overlevering, een slaafsche on derworping; de tweeden dreigden met gedurige pachtverhooging of gevreesde opzeggingde derden eischten dat deklein-boeren hun veld onbewerkt lieten tot, door hun hulp en ook door die van vrouw en kin doren zijn eigen akkers waren be werkt en eigen oogsten waren ge schuurd. Onder den oorlog was de eenvou dige boer de prooi van den pachter- woekeraar. Hij had niets te verkoopen. Inte gendeel. De opbrengst van de velden die hij bewerkte was onvoldoende om eten te verschaffen aan het eigen gezin. Bij den pachter was voor hem niets te halen. Deze verkoos af te zet ten tegen weker pry zen aan de ver hongerde noodlijdende stadsbevol king, liever dan aan den buurman mot talrijk kroost te verkoopen tegen redolyke prijzen Zoo verviel do klein-landbouwer in een onverdiende, een ongekende en eindelooze ellende. Na den oorlog ging het, helaas, niet beter toe. De grondeigenaar sloeg de huur- pachten van huis, erve en bouwveld buitengewoon op. De kasteelheeren wisten hoe zekere pachters zich hadden verrijkt, ze kenden hun onverzadigdon zucht naar akkergrond, ze gisten welke strijd er zou bestaan om velden aan te werven en berekenen wat al pro- fy t er voor hen te vinden was, indien zij hun eigendommen openbaar te koop stelden. Wat ze verwachtten gebeurde. De bouwvelden die weleer een waarde haddenj van 3 tot 5 duizend frank do hectaar werden in sommige streken van 8 tot 20 duizend frank verkocht De verrijkte pachter-woekeraar palmde ze in. De klein landbouwer, do dagloo- ner. word onmeedoogend onteigend, do mogelijkheid van bestaan word hom ontnomen. Deze laatste jaren worden de zoons en dochters de velden ontnomen, die vader en grootouders na zwaren ar beid hebben vruchtbaar gemaakt Onbeschermd door de wet worden zo verdreven af void en erve. Voor de klein-landbouwers is er geen uitkomst dan in het socialisme. Om zich vrij te maken van de dictatuur der kasteelheerenwoeke raars of groot-pachtersmoeten zij met ons den strijd meevoeren tegen de uitbuiters. Gansch onze wetgoving keert zich tegen den klein-landbouwer, in alle wetsteksten wordt hy geslachtofferd of vergeten. Nu weeral, bij gelegenheid van de pas neergelegde huishuurivet kunnen wij het vaststellen. Do landbouwers worden nogmaals uitgesloten. Zóó willen liberalen enklerikalen- Doch wijsocialisten, waken. We hebben een amendement ingediend waardoor de wet eveneens toepas selijk wordt op de landbouwers, wier huurpacht hoogstens 750 fr. bedraagt. Wo wachten de stemming in |de Kamers af Woldra zullen do boeren eens te bost kunnen oordeelon waar hun vrienden en verdedigers zyn Zatordag 15, Zondag 16 en Maan dag 17 Juli, hielden aide vakbonden bij do Syndikale Kommissie aange sloten hun jaarlijkschcongres,waar van in hot blad Vooruit een uit gebreid verslag i» gegeven, dat on mogelijk door een weekblad als het onze kan worden opgenomen. Nochtans is eene der aangenomen dagorde, namolyk deze, DE REAK- TIE van zulken belangryken aard, dat ik het noodzakelyk acht, in ons blad er de aandacht onzer lezers op te vestigen. Zooals in deze dagorde vermeld wordt, bemerkt men, dat het kapita lisme na 4 jaren dat den oorlog ach ter den rug is, zich onbekwaam toont,zichekonomischte her stellen en de vrede te hand haven, dus onmachtig is om de welvaart te doen wederkeeren, tevens zich dreigender aanstelt jegens de arbeidende klas. De werkende klasse heeft sinds do 4 jaren dat don oorlog geëindigd is, hare pogingen verzameld voor de nationale heropbouw en aan 's lands belangen, dat vooral de rijke bur gers is ton goede gekomen. Wo stel len vast, dat het kapitalisme zijn oude organisatie van zelfverdediging versterkt en nieuwe geschapen heeft. Daar geven de opgedane ondervin dingen ons het klaarste bewijs van. De patronalo roaktie verheft het hoofd, do arbeidors ondergaan of worden bedreigd met loonsvermin dering Tegen die boozo voornemens en uitvoeringen van het patronaat moe- ton de werklieden zich verzetten. Do kaders onzer vakbonden dienen daartoo verzorgd en hare macht ver sterkt te worden, en zich aan te pas sen aan de nieuwe toestanden waar in do arbeidersklasse geroepen is te strijden. De levendige strijdgeest onder de arbeiders na den wapenstilstand, het krachtig optreden waardoor de loo- nen onzer werklieden zija verhoogd en den korten arbeidsdag is vero verd. moot torug aangewakkerd worden om te beletten dat men aan de werklieden zou ontnemen, dat gene wat we door harden en aan houdenden strijd bekomen hebben. Wij moeten ons met alle kracht verzetten togen do snoode plannon van hot kapitalisme, die de werklie den drijven naar den boord van den afgrond, waar ons werkvolk een leven van slaaf en armoede zou verleend worden. Daarvoor is het noodig dat oen- ieder zich aan 't werk stelle, en onze vakbonden versterkt worden. Vrienden, om het groot gevaar voor de werkliodon te voorkomen, moot do daadwerkelijke tegenstand in onze vakbonden georganiseerd worden. Do toenadering tusschon onze vorschillonde vakorganisatiën moet er komen, ten einde zich woder- keerig to verdedigen in do harde strijden die zullen te voeren zijn tegen de aanvallen van het patro naat. In hetbela-ng der arbeiders dienen wij den oproep van het Syndikaal Congres te volgen en dat zal gebeu ren. R- V. De index-numbers stjjgen Is het wenschelijk de index-num bers der levensduurte te zien dalen, dat is het ook zeer verheugend deze onzer instellingen te zien stygen. Voorbeeld La Próvoyance Sociale. Indien wij de cyfers van 31® De cember 1918, dus onmiddelyk na den wapenstilstand, voor 100 nomen, vinden wy als index-numbers voor 31® December der jaren In de affdeeling Leven i 18, 19, 20, 21, 22. AANTAL VERZEKERDEN 100, 115, 143, 156, 175. VERZEKERDE KAPITALEN 100, 136, 238, 311, 371. JAARLIJKSCHE INNING 100, 128, 199, 256, 322. In deafdeeling Brands AANTAL VERZEKERDEN 100, 135, 177, 211, 243. JAARLIJKSCHE INNING: 100, 151, 316. 423, 475. Van heden tot 1® October, 't zy de 15® verjaring van do onderschryving der eerste polis op het leven, de 13® der eerste polis tegen brand, zal er een groote sprong gemaakt worden. Het beheer en het personeel hebben het alzoo besloten. Het zal alzoo wezen. JANTJE; Zeg een» Jef, wat doet ge daar JEF Ik. zoek scarbillen, om ons 't huis te warmen. Sinds de kri»is mag vader niet meer werken, en hebben wy 't huis byna geen eten, ook geen vuur. JANTJE Zoo, mijn vader hoeff nog nooit gewerkt, dan is het voor hom ook krisis, maar daarom hebben wij toch nooit iets te kort. Waarby komt dit JEF Omdat uw vader ryk is, en anderen voor zich laat werken, en myn vader, arme dopper, die voor andoren moot werken. 't Verschil van Arme en Ryke menschen. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het warearbel- dersorgaan.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1