Uit Sottegem NINOVE. SHitv^enliefbebbevs (Jit Lede. Uit Schendelbcke. G eeraa rdsbergen De Pillen „VIXOR" d^e»ktel HIP HIP I HOERA Onze geestdriftige kamaraden van Lede hebben nu ook evenals do mak kers van Erembodegem een Turn kring tot stand gebracht, om hunne kinderen oene goodo opvoeding te geven, en om hen tevens krachtig van gestel te maken, en tevens ook foede socialisten van te vermen, om- at zij later bestand zouden zijn, den strijd voor hun wolzijn te voe ren. Op kamaraden de wapens te za men gesmeed en voorwaarts voorde toekomst van onzen Turngroop. Aangezien onzen Turngroep reeds uit 15 ievorige turners bestaat, doen wij aan de waarde makkers een op roep om hunne kinderen, heden Zondag 23 Juli, om 9 I 2 ure 's morgens, tot ons te zendon. Bijeenkomst in het lokaal bij Tiieo- fiol Troch, Statioweg. Een Propagandist. De eerste omhaling voor onze Turners. De Scliry ver Troch, A man dus 2,00. Constant St^rck 1.50. Een propagan dist 1,00, Albert Van Hauwermairon 1.00. Leopold üe Gendt 1,00. Troch Camiel 1,00. Adolf Roelandt 2,00. Troeh Theofiel 3,00. Leo Macharus 1,00. Adolf D'Haeso 2,00. Totaal fr. 15,50. VOOR OKS MUZIEK. Overdracht fr. 302,80 Van de ware gezellen Ceuteriek, Lefevre on Do Moyer 6,00. Omdat Rouck gaarno zoo trouwen on hij de middelen niet bezit van trouwen nochtbans Louise er in toestemt 1,00. Omdat Stoebcl zijn kapitein komt naar Grootonberghe wonen 0,52. Om dat hij hem nu wederom zal kunnen vermaken met zijne vrienden 0,50. Ik herken eon rood bloem onder een geel, ik wil rood vierön van E.V. B. De gele nooittevreden, maarde roode altijd tevrodon 1,00. Omdat Flacon met zijne vrouw niet mag uitgaan 0,25. Een lied gezongen door Fanus Morreels, vader van Vicrgoken, en rondgeliaald door Flacon 1,30. Ge zongen door de gezellen in ons lo- lokaal De Socialistische Marsch en rondgohaald 2,50. Lied gezongen door Benoit Rampelberg en rondge- haald door De Mulder Charles 4,50. Omdat Maria haar lief heeft laten staan to Strypon 0,25. Omdat Mar guerite zou wel varen met haren toe- komendon echtgenoot 0,25. Omdat Hélèno en Jules hun portret goed ge lukt zijn0,25. Omdat Madame uitliet Surenhuis groot spijt heeft, dat zij do schoone toeren niet bijgewoond heeft maandag avond 0,50. Totaal fr. 18,70. Algemeen totaal fr. 411.50. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag om 10 ure 's mor gens, Belangrijke algemeeno Vergadering. Dagorde1. Onze uitstap naar Nederboulaere. 2. Propaganda. Alle leden moeten het zich ten plicht rekenen aanwezig te zyn. HET BESTUUR. Zondag laatst hoeft den Turngroep Rust Roest van Georaardsborgen ons een bezoek gebracht, en ondanks het slocht weder hebben zij niet na gelaten hunne workzaamhudon to vertoonon. Eerstens hadden wij do schoone groep meisjes die schoono oefenin gen deden te samen die iedoreon met bewondering sloeg. Dan was het de beurt van jongens en meisjes, de inwoners hebben zoo een schoon dingen van werkers- kinderen nog nooit bijgewoond. Wat was hot verbazond Rust Roest te zien optoogen en ondanks liet slechte weder, haddon onze jon gens nog oenen prijskamp voor loo- pen ingericht, waarvoor het bijzon der moeilijk was, daar men gestadig uitgleed. Niettegenstaande was er veel volk rond het sportploin om onze kranige jongens toe te juichen en hun dankbaarheid te betoonen. Nu geachte dorpsgenooten, wat denkt u van de socialen heerlijk hé, voor werkerskinderen,dio u zoo een schoon stuk laten zien en om u ter zei fdertijd op te beuren, en u op de hoogte te zetten van wat wij willen, on waarom wij strijden mot hot so cialismeenvoor hetsocialisme. De be strijding van het militarisme om uwe zonen van do goudmagnaten af te rukken en hun do vrijheid te brengen,met hetgeluk in't huisgezin en voor de werkersstand. Vrienden van Geeraardsbergen, de gezellen van Schondolbeke, bedanken u hartelijk, voor zoo oene genegen heid die gij ons betoont hebt. Nog maals dank,alsook van onzen propa gandaclub, die u de vurigste wen- schen van vooruitgang toestuurt. V. B. R. KERMISFEESTEN. fleden Zondag 23 Juli, komen onze vrienden van Ronse met hunne Har monie en onze vrienden van Gee- raardshergen, op Stadskiosk een Kunst Concert geven. Wij radon al onze partijgenooten aan, om zoo tal rijk mogelijk deze Kunstuitvoerin gen bij te wonen, ora aldus onze vrienden aan te wakkeren. De Har monie van Ronso komt toe, om 10,50 ure 's morgens, en speelt om 3 uren. De Fanfaren van Geeraard sbergen komt toe, om 4,42 ure 's namiddags en speelt om 6 uren. Onze Fanfaren - De Voorwacht zal beide zuster- kringen aan do statie gaan afhalen. Partijgenooten, daar talrijk naartoe. HET PARTIJBESTUUR. EEN SlfêPEL VRAAGS&EN. Zouden de fameuze leiders onzer grrrrrooto liberale vakbonden, de mannon van allesj voor niet ons niet kunnen inlichten over hot vol gende geval. In eene fabriek onzer stad, waar men nog sléchts kan binnen geraken met een briefje van het blauwe syn- dikaat, maakt een kind, onvrijwillig slecht werk. De jachthond M. Rene, blauw haantje vooruit, die zijne hor- komst schijnt vergeten te hebben, sou niet boter gevonden to hebben, dan voor dit feit dit kind 10 0/0 van zijn loon af te trekken. Naar men ons verzekert, zou dit afhouden reeds geruimon tijd duren, bij zoover, dat er reeds 150 franken zuu betaald zijn. Is*dit feit echt, dan roept zulks om wraak.Z-mder overeenkomst, zonder vaststelling der gedane schade zoo iets doen, komt bijna overeen met diefstal. Zouden onze liberale vak bonden met hunne leiders vol wijs beleid en doorzicht, niet eens een onderzoek laten instellen naar dit feit, en er desgevallend de noodigo maatregelen te troffen, om een eindt testellen aan dergelijkonscliandigen toestand. 't Ware voor onze liberale vak bonden eene eenige gelegenheid om hunne onafhankelijkheid to bewijzen tegenover het blauw patronaat, door wie ze zijn gesticht, en inet wiens hulp zo ook in het leven blijven. Allons a. s. zet uwe woorden, nu eens om in daden. Syndikalist. BELASTINGEN. In de laatste gemeenteraadsziltmg werden een paar belastingen ge stemd, 25 0/0 opcentiemen op de automobiels, (hoogsten aanslag toe gestaan) en 5 fr. op de velos. In die zitting hebben de heeren klorikalen van allen acabit ons be wezen, dat het er voor hen vooral op aankomt aan demagogie of volks fopperij te-< 1 oen. Wij bewijzen dit Sinds hunne aanstelling zijn die heeren steeds er mee't akkoord ge weest, wanneer we hun voorstelden, om ton hate van het algcmoen en der werklieden in het bijzonder, meer dere uitgaven te doen. Zoo stemden die heeren met ons de rangschikking der stad in eerste categorie voor wat betreft do oudor- domspensieenen, 't is te zeggen, dat onze oudjes, in plaats van 600 nu 720 fr. pér jaar pensioen zullen ge nieten. Men bomerke nu daarbij dat de stad eene meerdere uitgaaf heeft van 27,000 fr. Zij stomden ook do vermeerdering dor' wedden van schoolkuischtors, rioolkuischers, schopenbode, stads werkman. Zij stemden voor do toe lage aan het Armbestuur van 30,000 fr. Vroeger NIETS. De toe lage aan het Ilospkaalbestuur, vroe ger 8,000 fr. nu 35,000 fr. of eene vermeerdering van 27,000 fr. Voor de in te richten klas van huis lioudkunde aan de gemeentelijke meisjesschool 25,000 fr, Al deze meerdere uilgaven komen rechtstreeks ten goede aan de wer kende klas. Wij bereiken daarmede reeds het mooio sommetje van 917,000 fr. per jaar. Wij gaan er nog wat by voegen. Voor dit jaar hebben we aan in tresten en jaardoodingen over ge dane leoningen, voor het Ondor- stands-komiteit gedurende den oor log, de bagatel van 150,000 fr. Voeg daar nu nog bij de som van 90,000 fr. als tusschenkomst dei- stad in Krisisfonds, voor de open bare werken, vorbetering van stra ten SS,000 fr. en dan komen wij tot do enorme som van 369,000 fr. En al die uitgaven werden door onze vrome kadodders gestemd, om dat zo, uit schrik voor de openbare rneoning er niet durven tegen stom men. Doch als het er op aankomt om de stad in de mogelijkheid te stellen, al die gestemde uitgaven to doen, belastingen, of inkomsten te stemmen, dan zeggen die heeren. Neen. Nu ons goed. Er dient nog veel, enorm veel gedaan, voor de werkende klas. Gezondmaking der wijken, verbetering der straten/ bou wen van werkmanswoningen, wer ken van voorzienigheid, en zoo meer. Van nu af aan reeds wijken die hee reu terug, de stad kan onmogelijk verdor. Alle werken zullen dus wel haast stilvallen, geen betalingen of onderstand meer aan de armen, geen eten of kleeding meer voor onze ongelukkiger welke in het Hospitaal worden 'verzorgd. Heeron katholie ken, wij stellen uwe houding vast. Onze bevolking zal nu weten wat ye in uw schild voert. Uw gomeen spel, zal niet pakken. Wij, wij zeggen liet U ronduit. Wij nemon ge rust do verantwoordelijkheid dar to stemmen belastingen. Ons volk snakt naar verbeteringen. Om daartoe te geraken zijn er inkomsten noodig. Wij zullen aan die hoeren, bewijzen, dat we weten waar die te vinden. Zij zullen gelegenheid genoeg hebben, hunne liefde voorhetwerkvolk.de middenstand in oen woord voorde mindere te bewijzen. Roep nu maar haro op de socia listen Zeg nu maar, 't is de schuld der socialisten. Onze taak hoe zwaar en ondankbaar ook, schrikt ons niet af, omdat we overtuigd zijn, den goeden weg u volgen,en onze wei kers- bevolking dienst to bewijzen. Die zal haar oordeel vellen. En dat is voor ons meer dan voldoende. De honden blaffen, de karavaan gaat voorby. Pol VAN DE STEEN, Schepen van Finantiën. S. ffl VER BROEDER ING. Coopertief De Redding Ninove. De Verplichtende Algemeene Ver gadering tot dewelke deloden uitge nodigd worden, zal plaats hebben don MAANDAG 7 AUGUSTUS AAN STAANDE, om 6 12 ure 's avonds, ten loVale «De Redding??, Geeraards- berg.se bestraat. DAGORDE Verslag over de verrichtingen der maatschappij, gedurende de zes vor- loopen maanden. Verscheidenheden. Be langrijke zaken dienen besproken te worden. Wij rekenen dan ook op ieders aanwezigheid. De boot van 0,50 l'r. door de statuten voorzien zal streng toegepast worden. Don doel op aankoop van brood en winkelwaren zal uitgekeerd worden op volgende dagen Dinsdag 8 Augustus, van N. 1 tot 75. Woensdag 9 Augustus, van N. 76 tot 150. Donderdag 10 Augustus, van N.151 tot 225. Vrijdag 11 Augustus, van N. 226 tot einde. Telkens van 8 1/2 tot 12 ure en van 2 tot 5 ure. Dringend verzoek aan de leden rekening te houden dezer schikkin gen en hun verbraikboekjes mede te brengen. De briefjes der aankon pen van winkelwaren in een omslag steken en 't gezamentlijk bedrag der aankoopon er op te schryven. Voor het Bestuur Güillaüme DE NAUW. EERLIJKHEID. Dit is het opschrift van een plak- briet aangeplakt op de muren dor stad en uitgaandevan de SCrisiesie VakvereenÊgïng. Vooraleer men zulk een groot woord gebruikt, moet men noodza kelijker wyze eerst zich zeifin de spiegel bekykon, om te zien of men geen groot gevaar ioopt, den bal in zijn eigen oog tekrijgen, en dit hebben de kristenen voorze- zokor nagelaten te doen, want zij hebben alvast alle redenen om dit woord tegenover anderen niet te ge- brui kon. Het is maar al te goed bewezen, hoe dikwijls de kristenen vroeger in vele strijden de verradersrol speel den on de bazen onderduims den strijd der arbeiders hielpen broken. Het is maar na den wapenstilstand, tengevolge van de groote macht on zer vakveroenigingen eene andere taktiek zijn gaan voeren. Dit was noodzakolijk wildon zij niet tot don laatsten arboider zien verloren gaan voor hunne party. Doch nu ter zako In dien plakbrief zeggen zo, dat zij van in don beginne tot nu toe op bun standpunt zijn blijven staan, dat de 10 ten honderd loonsvermin dering niet overeenkwam met de duurte van 't leven noch met de tot hiertoe in acht gehouden regeling daaromtrent, terwijl de socialistische vakbonden nochtans deze loonsver mindering hebben aanvaard. Hierop antwoorden wij slechts dit dat de socialistische vakbonden op vele plaatsen de staking tegen die loonsvermindering hebben uitgeroe pen, en dat cSe krïsiene gesyn- dikeerden na een paar we ken staking, het v/erk gingen hervatten aan de loonsver mindering en zonder hun ne socialistische werkmak» kers hiervan te vcri«iHigen. Ss dat uwe eerlijkheid, Heeren kristenen Wanneer do socialistische vakbon den niet overal den strijd hebben aangegaan, dan komt dit omdat de werkloosheid op vele plaatsen nog te groot was en wc geeno staking wil len, waar deze op voorhand voor de arbeiders is verloren. En wanneer uwe vakbonden zich nu zoo opblazen dan is dit omdat ze in de metaalnij verheid slechts onkelo leden tellen, waarbij mon dan geen groot gevaar loopt, dat dozen zich in de staking bogtfven, omdat dit paar leden allicht elders werk kan vinden of, zooals het reeds is voorgekomen den ar beid herneemt en do werkmakkers aldus vorraden. Voor wat den strijd in de Antwerp- «cho Bouwnijverheid betreft, daar spreekt u eenvoudig van woord breuk om te trachten u wit te was- schen van liet verraad dat u ook daar weer aan 't plegen zijt. Onge lukkiglijk voor u, wascht men een ^ger niet wit. De arbeiders weten dat u er slecht* zijt gekomen om hen te verdoelen, u blijft dus voor uw verraad in uw rol. Indien u dat voorstelt als uw woord getrouw blijven, en daarom spreekt van uwe eerlijk heid. dan plegen wy liever woord breuk en zijn wij onoerlyk. Jef De Deyn. Ziekenbond Helper en Trooster. .Zondag 23 Juli, om 9 1/2 ure, buitengewone algemeene verga dering, in het Volkshuis. DAGORDE 1. Geldelijk en zedelyk verslag der zes eerste maanden. 2. Genees- en Apothekersdienst, 3. Stichting van een Weezen- fonds. i. Aanstelling doktoor voor de longziekten. 5. Kas voor teringlijders, fl. Verscheidene. Gezien de belangrijkheid der dagorde, durven wij verhopen dat geen enkel hoofdlid van het gezin zal verzuimen do vergadering by te wonen. Het Bestuur. Vrouwen-Vereeniging. Maandag 24 Juli, om 7 ure 's avonds, dringende algemeene vergadering voor do leden der V rouwen-vereéniging. Elk brenge een nieuw lid mede. Allo, vrouwen aan 't werk, han den uit de mouwen onze vereeni- ging versterkt, 't geldt de belan gen der vronwon en onze vereeni- ging- Allen op post den Maandag. Het Bestuur. Bouw, Ameublement. Gemengde Vakken, Fabriekarbeiders. Woensdag 26 Juli. om 7 ure 's avonds, algemeene vergadering in het Volkshuis. Dagorde De toestand in de stekjesfabrieken. De Zaterdag na middag rust. Verslag over de werking, eerste zes maanden 1922. Het Bestuur. Turnkring Rust-Roest. Woensdag 26 Juli, om 8 ure 's avonds, dringende vergadering voor jongens adulten, in de mu ziekzaal. Belangrijke bespreking en besluiten moeten genomen wor den. Allo adulten wezen dus op post. Hestuurzitting. Woensdag 26 Juli. om 7 uren. DRINGEND. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in de prijskampen houdt dan het oog op de gezondheid uwer duiven IDF,if, i90cn «'aal-borg voor hunne luutiu gezondheid 't is een on- overtrefbaar middel voorkomt en geneest op enkele dagen, de ziekten der duiven Snot, Wit en Geel in don Bok, Pokken en Tering verge makkelijkt do Ruiving en'geeft eon zuivere buid. Het eens gebruiken is het voor altijd aemnemen, 3,50 fr. de flesch. aan de duiven welke men voorde prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken byzonder op het spierenstelsel en don bloeds omloop der duiven en bet gebruik ervan vergemakkelijkt de vlucht en geeft aan de duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In oen woord de Pillen IRXQR dienen om de duiven welke men voor do vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN' IN DE APOTHEEK-DRGQUERY - B1IJ; HRJCi Vredestraat, 6, rechtover 't Stad- huis, (Telef 107 Geeraardsbergen. STRIJDPENNIHG. Overdracht fr. 313,48. Omdat Marie de Bloewet verhon gerd was 0,25. Omdat Marie 5 boter koeken opat 0,25. Omdat Eugenie haar kind hot vallen 0.25. Omdat Ga- brielle twee boterkoeken mede nam voor Fons om 't kind ga te slaan 0,25 omdat Hermy van Richard haar broek afviel 0,25. Omdat Louise con tent was, omdat ze ons mogen dienen hoeft 0,25. Omdat het 't avond zal kermis zijn bij Louise 0,25. Omdat Want jen tegen mijnheer geloopen hoeft0,50. Omdat Wantjonmijnheer uitspreekt 0,50. Omdat Wantjon soms niets kan uitspreken 0,25. Wantje moet oene iiefdeverklarrng gehoord hebben 0,35. Omdat Victor Do Meyer Sedonie Van Do Walle een schoonen arm kan geven 0,50. Omdat hij zou serieus kan gan voor de turners 0,25. Omdat baren zoon Victor dit met plezier heeft gezien 0,25. Omdat Louis dat ook mot plezier aanzag 0,25. Omdat Cyriol zijn pisdoeken moest drogen 0,25. Omdat Wantjon wat beleefder zoude zyn .0,25. Als ik hem lateD wil verkoopen, moet hy me niet naar den duivel wenschen 0,25. Omdat Wantjen niet kan doen met onze loten 0,25. Omdat Wantjen daar mede slechte voorbeelden geeft 0,25. Wan tjen zegt liever 1 frank te geven voor de strijdpenning 0,25. Maar hy sto"hd er niet dikwijls in met een frank 0,25. Totaal fr. 0,to. Voor de Vlag der Turners. Oindat Sander 's morgens geen natten haring krygt 1,00. OmdatSt. Job en Sander Book drinken in plaats van haring te eëten 1,00. Omdat San- der den 10 Juli56 jaar was Cyriel 1,00. Hot lied de Mijnworkor door Be noit Pauwols en Cyriel De Meyer ge- zougen op de feest van den droom 2,50. Gezongen door Gustaaf Ruwé on de Lustige hy Alf. Willekens 5,00. Gezongen door dezelfden ook by Willekons 5,00. Gezongen door Gus taaf Huwé met de Lustige op hot feest vau de vrouwen .11,00. Gezon- door Alfons en Gustaaf mot de lusti ge bij EuScnie Baron 3,00. Gezongen door Gustaaf mot de Lus tige na het feest 1,00. Gezongen door Gustaaf mot do Lustige in het Volks huis rondgehaald door Arsêno 9,50. Gezongen door Alfons I)e Clorq by August Walraovons 2,50. Gezongen door de Lustige mot, Mathijs 5,00. Ge zongen door de familie Boots en de Lustigo bij Oscar Saerens 10,00. Ge zongen door Geers Camiel en rond gehaald door Wicheleer Julia bij August Walraovons 3,00. Gezongen door Isidoor Wicheloor en rondgo- door dezelfde bij August Walraeven 3,75. Omdat kermis Kasseydo goed gelukt is geeft August nog bij 3,25. Totaal fr. 99,50 Voor ons Muziek. Alfons De Moyer 5,00. Als bedan king aan de Lustige vrienden voor bun speeltuig gescnonken aan ons muziek Hooghuts Edmond 5,00. Totaal fr. 10,00. Voor de reiskas der turners Gezongen by Oscar Do Nauw door Pierre Janssens 1,45. Bij den zelfden door Jean Schailleé 1,75. Gezongen door dezelfeo 1,25. Totaal fr. 4,45. Ze kunnen niet wérken I... Nu en dan lekt het eens uit onder welke minzame termen men in som mige middens spreekt over de waar de die men hecht aan eigen volk wanneer het de arbeiders geldt. Het is noodig het bij pozen eens te herha len om de vage meening weg te ne men en in een waar daglicht te stel len wie de vrienden zijn en waar de vijanden der werklieden zich schuil houden. Was het niet de vorloopen week dat in oene openbare zitting een katholiek gemeenteraadslid, één dan nog die als gematigd doorgaat, zich in minachtende bewoordingen uit liet in de bespreking van voorname punten de arbeiders rakende, dat onze werklieden niet kunnen wer ken Een lid onzer partij nam al dade lijk de handschoen opomdozehoo- nende woorden den snrokor betaald te zotten, in zooverre dat hot devote- lijk boerschap heel voorzichtig klink achteruit trok en zolf zijne vrienden in christelyko overeenkomst hem ook in steek lieten. Ah onze werkers kunnen niets goeds vervaarditren Zo zyn' de schuld dat bestellingen achterwege blijven en dat Mijnheer hen geene bezigheid kan verschaffen om aldus te kunnen zorgen voor ,de huishou ding. En wijkt achteruit, naar vroe gere jaren het gebeurt misschien heden nog gedane bestellingen zorgvuldig en behoorlijk uitgevoerd, verwierven het vertrouwen der klientoel, en toch plots, viel dit ver trouwen alhoewel dezelfde arbeids kracht zijne besto zorgen aan de ge dane herstellingen wijdde Ja, en deze herstellingdn voldeden niet on ontnamen hot vorder ver trouwen en de onbeschaamdheid dreef het zoover de werklieden toe te slingeren ge kunt niet wer ken n Striemend en raak, kletste onzen partijgenoot, den lasteraar in't ge zicht dat het bevel om produkten van minder gehalte te verbruiken door de werklieden gehoorzaam moest nagevolgd worden, alhoewel zulks voor den klient misbruik van vertrouwen daarstoldoen gevaar op leverde verdere bestellingen te onderbreken, wat ook gebeur de. Evenals dn gierigheid de wijsheid bedriegt, gobeurde hier het feit dat dp zucht nog naar meer gewin be

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3