Aalst. Reaktie! De Gemeenteraad Yin Aalst Ylaamsche Kermis 1922, Mijn Hoekje. EÜSf FUST. familien moet lenigen, dat mogen wij van het klerikaalliberaal mini sterie verwachten. Immers, Minister Moyersoon heeft het op bedekte wijze over een 14tal dagen gezegd tegen zijne katholieke vrienden. De cheffen der groen kruisers die met hem aan tafel waren, noch wie ook hebben hunne stem doen hooren, dat het noodzakelijk is de werkers- hervormingen door do socialisten begonnen te behouden en nog uit te breiden. Integendeel, hebben zij al len, de groen kruisers inbegrepen, de rede van hunnen minister toege juicht Minister Moyersoen, wijzende op de groote landschulden, verklaarde, dat daardoor ons land op den boord van den afgrond is geplaatst en heeft geen doelmatig middel aangewozen, om de ramp, dat hij vreest, te voorko men. Ondanks de moeilijkheden moot ons land uit den benardon toe stand gered worden, daarvoor is slechts oen middel door do manda tarissen dor Werklieden-Partij in de wetgevende lichamen yooruitge ret, in plaats van bedienden en werklieden te treffen, die zoo nood zakelijk wezen om 's lauds welvaart te verzekeren. Dat men do groote slokkers ver- mindere en de ryko burgers, die geld, voel geld bezitten, oene heffing doen ondergaan op hunne ongehoor de kapitalen, die dank aan onze sol daten gevrijwaard zijn. Doch dat willen de katholieke 011 liberale ministers nietImmers, het zijn hunne beste vrienden,de groote beambten en rijke burgers, op wiens deuren zij zouden moeten kloppen. Het land moet gered worden, maai de liefde voor hun Vaderland dezer Heeren gaat slechts tot aan hun porte-monnaie, het is op don rug ▼a* de kleine bedionden en werklio- don, dat het landsherstol moet ver worven worden, en 't waren sij ook die het leeuwen aandeel hebben bij gebracht, om het land van den vreemden overweldiger te verlossen, De rede van Minister Moyersoen bewijst, dat de kleinen en de arbei ders van het huidig ministerie niet goeds mogen verwachten, en slechts op hunne eigene macht moeten steu nen en de werklieden-partij mooteu versterken. H. F. 't Verwonderde mij niet, verleden Zondag oen schare Oudjes naar de stad te zien sukkelen, om hem te aan schouwen, de prins wiens vors telyke familie steeds do wetten on derteekende, welke aan de reaktie toelieten, die arme dompolaars in de domste onwetendheid te houden. «Zalig znn ze die arm van geest zijs, want het Rijk dor hemelen be hoort hun toe zegde de kristus.... en daarmèe vaagdo de oude reaktio- uaire bende alle doodzonde van haar geweten, want ze vergat de werken van bermhortighetd (wij noemen dat werken van den hoogsten plicht de naakten kleeden, de hongerigen spyzen, de dorstigen laven Er zyn schaamtevrijö wczer.s in Aalst zooals oldors die nog im mer van dien ouden, goeden tijd droomen en zich daardoor inbeelden, dat hij nog werkelijkheid is De geraeentoraardszitting van ver loden Maandag hoeft ons dat plechtig gezworen. Weken reeds vragen onzen ge meenteraadsleden verbeteringen aan de schoollokalen, schoolgeriof en zoo meer. Alle voetstappen bij do sche penen van onderwijs en van open bare worken gaven oen jota als uitlag eu toen gezel Flips protest te gen die wandaden wou aanteokenen en vroeg die zaak in de gemeente raad te bespreken, werd hij volledig afgewezen door den heer bur gemeester. Als protest tef*n die schandaligo handeling verliet onzen groep de zit ting... En dan was het'n dondering vanwege don reaktionairon blok politieke propaganda Daarover zal de werkersbevolking oordeclen, heeren van de versla- vingspropaganda IWeest echter go- rust, dat uw refreintje van den ouden slenter uitgezongen is Omdat we oprecht zyn, omdat wo de werkende klasse willen uit|den modderigen poel helpen, waarin zo steeds jonder uwen aristokratischen hiel gekropen hoeftomdat we liet wrochtende volk willen ophefTen omdat we het willen doordringen van schoonheidsgevoelod liefdevoor zyne ovenmonschen omdat we in de door U vernederde klasse die der arbeiders de prachtige, onuit puttelijke wetenschappen willen pren ten omdat we haar willen tot uwe om wraakroeponde dwingelandij verpletterd is, daarom zijn wo socia listen, daarom teekenen wo protest aan, en dat, vermetele volkshaters, steekt u in de keel, omdat go voelt,, dat het u wurgen zal... Wo dulden nimmer, dat men in do eene klas do lossen en gesprek ken hoort van de ur.dere we dul den nimmer dat de kinderen in loka len zitten, waarin ze den kouden wind op hunne teère lichaamtjes voo- len rollen we dulden nimmer, dat óén leoraarraotTl leerlingen vóór zich staat... we duldon nimmer, en nog duldou wo nimmer... De eene schepene (van onderwijs) schuift de schuld op dien van open bare worken en omgekeerd maar beiden blijven ze beweegloos, stil zwijgend en vermoorden ze op zede lijk on stoffelijk gebeid onze arbei derskinderen Heeren reaktionairen, aanbiddors van de schatten uit het- zweet on het bloed van de arbeidersbeweging, onderduimsche verbrokers van de grootmaking van hot monsclidom, het werkende volk vraagt rekening van uwe schandalige handelwijze het wil zijne dierbaro kindoren grootsch en ontwikkeld, goestelijk en stoffelijk krachtig zion alsde uwe het veracht u, hooren omdat ge go wild hebt en nogt wilt dat hot in oen laag poil van onderwijs bloefhet veracht u, omdat ge schuim trekt uit zijne onwetendheid door u gewild bot veracht u, omdat ge die vernode ring op hunne kleinen wilt over brengen de arbeiders klasse ver doemt u in den grond van haar ge-^ weten, want zo voelt zooals wij ze wil zooals wijzo zal met, ons stryden tegen u, omdat ze over uwe laffe riweeperij bewust zal worden ze zal met ons tegoa u oprukken, bewust en offerwaardig, in do rangen van hón dio steeds voor haar stroden, aan do zijde van de oprechten, dio der socialisten Jonge Wachter. Het was verleden Zondag dat Prins Leopold, om 14 uur, de inhuldiging van een Herdenkingsmonument aan do gosnouvelde leerlingen van do Aalsterscho Pupillenschool met zijne tegenwoordigheid kwam vereoren... Triomfboog met huldegroet aan de statie, nationale vlaggen aan de aristocratische gevels; feestelijke draperieën aan 't gemeentehuis bomvolle straten in de kuip dor stad... De socialisten deden niet moe, om gegronde redenen. Op do werkers- wijken zag men van die huldepro- ludo niets. Hier en daar, een ver minkte, eoreteekens aan de borst, die van zijne, naar vrede snakken de, zusters en broers, den aankoop van oen driekleurig vlagje moest afsmeeken voor do invalio- don De deuren van do Pupillenschool stonden wagenwijd open vrijen in gang. Hot volk drom er binnen. Eet zaal, slaapkamersgevangeniscel len.... do school, eene teekenzaal, waarin de volgende spreukon vóór do oogen geduwd worden, net als oen schimp voor de bezoekers Opmerkzaamheid is een licht voor den geest Behendigheid opent veel leven Schoonheid is de vreugde des levens... Loert edel voolon, Heldor denken. Krachtig willen... De meesten dachten daar een oogenblik op na... en zuchtten eens diep... Zyne Hoogheid «verscheen, 's na middags, op het balkon van 't ge- meefltohuis, vergezeld door den burgemeoster on... don vermaarden dernokraat van 't Aalsterscho, opvol ger van Woeste.... M. Moyersoon, minister... Hm Hm Een tiental stommen niot meer riep Leve de Prins en do op- eengeperste bevolking zweegen bleef hem lang bekijken... Intusachen gin gen pupillen, katholieken en hunne gesyndikeerden, liberalen en opge- öischten in revue voorbij... 't Was eene haolo tegonstelling met dan tijd, —O dian zaligen tijd!.. waarin men kontrool maakte, of ieder werkman wel opgekomen was om als op de knieën te vallen voor bunnen Woeste, die, majistatis, in bloemen en vlaggen mot eea sar- kastischen glimlach door de straten reed... De redevoeringen, die aan den voet van 't monument gegeven wor den konden we niet hoorou. 'k Be treur hot. 90,000 fr. voor 't gedenkteeken, ro ken daarbij alle onkosten van versie ring, werk enz.die dag zal niet min dan 100.000 fr. verspild hebben voor hen. die zich aangaven, om do zwaro belastingen op het al te duurgewon- non werkorsloo» op te slorpen om, in geVal van oorlog, gelijk den wel ken, proletariërs bloed te doen vloei en, om te wapen tegen hongeren, de stakers op te trekken... Dio 100,000 fr. hadden wolkom geweest in dothan den van do rechthebbenden op ver goeding van hunnen onschuldig- neêrgovelden zoon, echtgenoot en zoo meer... En hot was ook wel verheugend, die zwijgende wezens te aanstaren, want zo hadden de uitdrukking, dat ze bewust waren van hunne ellende hunne blikken getuigden van wraak tegen het militarisme, zijne praal zucht en zijne gevolgen uitmoor ding hunner familien, honger, ziek ten voor de werkersklasse samen- hoopen van geld, merkantilisrae op hunnen weg, voor do bezitters. Dat zal ook de lieer gevoeld hebben, die, bij 't verdwijnen van den Prins in het balkon van 't gemeentehuis krachtig© bewegingen deed om 't volk jubelkreten te doen slaken... maar geene voldoening aan zijne ouderwetscho grillen kreeg... Die dag van aristokratische vreug de was het ook voor ons, arbeiders. De massa heeft zich waardig ge toond. Ze heeft door hare stilzwij gendheid in volle bewustheid haar eeuwig verlangen naar eenen be stendigen vrede uitgedrukt. Hopen we, dat die arbeiders nu ook zullen hegrijpen, dat ze steeds meer en moor de socialistische ran gen moeten vullen, omdat het socia lisme maarallóen, na hardnekkigen, diep- bewusten, volhardenden strijd eenen eeuwigen vrede en ware broe derliefde kan vorwezentlijken. Jonge Wachter. was verleden Maaud&g samen geroe pen, dio veel, zeer veel werk op de plank heeftom het stadshuishouden, recht op zijn pooten te stellen, maar ongelukkiglijk is het hoofd van 't stadsbestuur uit elementen samenge steld, dat wiet de weerspiegeling geeft van den gemeenteraad, en wat dat kwaad nog komt verergeren, is dat or geen vertrouwen hoerschto en men een deel van de raadsleden als onmondigen wil behandelen. Dat zijn treurige gevolgen bij iedere gelogon- heid vertoond. Onze scholen. De Socialistische gemeenteraads leden die aan de werkorskindoreu een goed onderwijs in propere en wel ingelichte lokalen willen doen geven, hebben bij hun onderzoek met leedwezen moeten vaststellen, dat deze gebouwen ontoereikend en ongeschikt zijn en daarenboven melde noodige zorg niet onderhou den worden. Bij de schepene heeft gezel Flips en nog andere socialistische raads leden gewezen op dezen toestand en aangedrongen om de noodige verbe teringen te bekomen. Doch met spijt moesten wij na lang aandringen vaststelion, dat de minste toebereid selen gedaan wierden om met de vakantie die voor de deur staat, de hand aan het werk to slaan, om aan de kinderen voldoende en beboorlyke klassen te bezorgen. Do socialisten hebben dus allo po gingen aangewend orn die zaak niet voor den raad te moeten brengen, en nog vóór het openen dor zitting van Maandag, richtte gezel Flips zich tot don Burgemeester en Sche penen, die Heeren verwezen Flips van den eenen naar den anderen, zonder hot minste woord dat liot hopen, dat mon voor de schoolloka Ion zou zorgen, waarop gezel Flips antwoordde, ge moot mij van Ilero- des naar Pilalus niet verzenden, go zijt van slechten wil, wij socialisten zullen ook doen wat we kunnen, te meer dat ge weigert tor bespreking te brengen, wat wij govraagd had den. De zitting van den Raad. Toon den heer Burgemeester do zitting opende, vroeg M. Van Scha- melhout het woord per ordemotie. De Burgemeester wilde zulks belet ten, doch mot don wetboek in de hand, toonde gVan Schamelhout dat men de rechten van de raadsleden niet eerbiedigt, on woes er op, dat men do beslissing van den Raad niet uitgevoerd heeft, don 11 Juli, ver jaardag van den Gulden Sporenslag, die reeds beroering braent in don raad. Gezel Flips wees or op, dat het Schepencollege do punten van de baan schoof dio do socialistisch© groep gevraagd had te besproken, met uitzondering van een, liet ver plaatsen van hot staatspersoneel. De Burgemeester wil bolottcn dat Flips voortgaat, doch eene ongehoor zaamheid is soms toegelaten, en Flips gaat verder geeft uitleg wat voet stappen hij aanwende voor do onder wijs lokalen te verbeteren, (zooals hierboven vermeld is) on zegt dat onzen groop niet voornemens is, zich op eene ongehoorde wijzo te laten behandelen, on als teeken van pro test, nadat het eerste punt van de dagorde behandeld is, do socialisti sche groep do zitting zal verlaten. (Nieuwe beroering in den raad). Het verplaatsen van 't Staatspersoneel. Gezel Haelierman leidt deze zaak in. Hij geeft den raad, de be kommering en gewettigde veront waardiging te kennen van het Staatspersoneel,die bedreigd worden van uit de stad met omtrent 100 werklieden en bedienden verplaatst te worden, dio buis en familién zou den moeten verlaten, om naar andere plaatsen te gaan wonen, en dat daar reeds een begin mede gemaakt wordt. Tevens wijst hij op het groot nadeel voor do stad en neeringdooners, uls- ookdathot kan leidon dat onze statie van 'i' klas wordt, wat door den han del en nijverheid zijn nadeelige ge volgen zou hebben, on stelde voor, dat gansch de raad en de bevolking zijne krachten- zou verzamelen, om het gevaar dat het staatspersoneel en de stad bedreigt af te weeren. M. De Smedi zegt inlichtingen genomen te hebben en Haelterman overdrijft, er zullen hoogstens 69 werklieden verplaatst worden. Gezel Nichels. Wat Haelter man zegde zijn de inlichtingen van eene afvaardiging door 't staatsper soneel ons gegeven. Die zullen toch weten wat or gebeuren zal. M. De Smet. En ik zeg u wat ik te Brussel vernomon heb, wij moe ten de zaak nietgrooter maken dan ze is, en de statie zal blijven als nu van le klas, doch wij kunnen trach ten om dit te voorkomen en zelfs vragen om aan onze statie en stol- plaats eene grootere uitbreiding te geven. M. De Windt heeft reeds pogin gen met zyne vrienden gedaan, en leest een brief af waarmedo hij wil bewijzen, dat het gevaar zoo groot niet is als Haelterman zegde, en sluit zicli aan om een© kommissie te be noemen zooals voorgestel 1 is. M. Van Opdenboech wijst op hot gevaar in don zin als Haelter- mar., en zegt dat alle agenten van 'den spoorweg, brave, deftige werk- mensclien zijn. Gezel Flips. Zeker, on dat zijn al de werklieden. M. Van Dpdenbosch treedt op tegen wat De Smet zegde. Ilij ver klaart bij ondervinding te weten, welke waarde men mag hechten aan de woorden die in de bureelen te Brussel gegeven worden. Hy dringt aan op een spoedig optreden tegen de maatregelen die in het ministerie van ijzeren wegen genomen zijn tegen onze stad en het staatspersoneel. De heeren de Bethune, Van Schamelhout en do gezellen Haelterman en Flips spreken nog in den zelfden zin on dringen aan tot spoedig handelen. M. De Smet wil ook nog tus- schen komon en spreekt van zijn syndikaat, waarop gezel Marcel hem toeroept dal bestaat niet, do werklieden doen niet mede aan 't verraad De Burgemeester verklaart de eensgezindheid van den raad vast te stollen en de commissie wordt ge vormd, die zich zal gelasten om het noodige te doen voor het welzijn der stad en staatspersoneel. Gezel Flips herinnert aan wat hij zegde in het begin van de zitting, dat do socialistische raadsleden de zaal verlaten als protest tegen do ver- waarloozing der schoollokalen,waar op een geroep van links en rechts ontstaat, dat na het vertrek van onze vrienden nog blijft voortduren, zoodanig dat men tot op de Grooto Markt do bel hoort klinken van den burgemeoster en het geroep van de hoeren Van Schamelhout en Calle- baut, die elkander alle lieve ver wij tingen naar liet hoofd slingeren en dreigend do vuist hallen, in zoovorre dat do Burgemeester de zaal doet ontruimen, waarop Van Schamelhout ook de zaal verlaat. H. F. HET PENSIOEN. Wat er een blauwe propagandist van do Houtmarkt overdenkt, heeft hij over enkele dagen laten hooren, gezeten tusschon een 7tal personen verklaardo Corneille, dat het pen sioen van 2 frank daags, door Minister Wauters aan onze oudjes verleend, gegeven wierd voor de luierikken Dat den blauwen propagandist wat mogen hooren heeft, hoeft men niet te zeggen, wat mogen onze werklie den van do mannen der blauwe standaard verwachten Programma van het Athletisch feest gegeven door Eendracht met de welwillende medewerking van de Turnkringen der Stad, op het Voet balplein (ingang langs het park) den Maandag 31 Juli, om 5 uren. 1. Snelloopen voor jongelingen be neden de 15 jaar. Reeksen. 2. Kampioenschap van Een dracht Schijf werpen. 3. Snelloopen voor meisjes bene den de 15 jaar. Reeksen. 4. Kampioenschap van Eendracht: Werpen met gewichten. 5. Snelloopen. Finalen. 6. Kampioenschap van Een dracht Spieswerpen. 7. 1000 meters loopen. Vrij van alle Aalstenaars In te schrijven bij Majoor CLASER. 8. Springwedstrijd vooradulto tur ners. 9. Kampioenschap van Een dracht Springen met den stok. Nummers 1, 3, 5, 8, zijn voorbe houden aan leden van de turnkrin gen die aan de Vlaamsche Kermis deel nemen. De prijzen voor de verschillende wedstrijden zijn uitgesteld by den fotograaf DE WITTE, Leopold- straat, T/S. Deze week was ik in de gelegen heid eer.s te spreken met een zeer ontwikkelden werkman eener bui tengemeente, die zich veel met po litiek bezig houdt, en niet slecht bedeeld is op dit gebied. Hij noemde zich socialist, hij was bezield met vooruitstrevende gedachten, maar meende zich niet te kunnen aansluiten bij de Socia listische Werkliedenpartij, gezien deze naarziine meenitig, gekant is tegen de godsdienst. Het spreekt van zelf, dat ik me beijverde, om hem te doen begrij pen, hoe zeer hij het mis ophad, en ik deed het in de volgende be woordingen Godsdienst is voor de Socialisti sche partij, privaatzaak, 't is te zeg gen eenieder doet op dit gebied wat hij wil. Kijkt naar de werklie den in de stad, die voor het groot ste gedeelte de Socialistische partij aankleven, en allen zijn gedoopt, hebben hunne eerste communie ge daan, zijn kerkelijk getrouwd, gaan 's Zondags ter kerke, te biechten en te communie, doen zich bij hun af sterven kerkelijk begraven,en noch- thans het zijn socialisten. Zegt u zulks niet reeds, dat het eene ON WAARHEID is, dat de Socialis ten tegen den godsdienst zijn, ge zien het overgrootste gedeelte den godsdienst aankleven en er op dit gebied hun niets wordt te kort ge daan Maar vroeg ik hem, weet ge wel, dat er in ons land drie verschillende godsdiensten zijn, die met de cen ten van het land worden onderhou den Katholieke godsdienst, Prote- stantsche godsdienst en Joodsche godsdienst, dus drie verschillende godsdiensten die jaarlijks een groot aantal millioenen opslorpen, mil- lioenen samengebracht door de belgische lastenbetalers. Zulks beteekent, dat iemand die de katholieke godsdienst belijdt, moet betalen niet alleenlijk voor zijn eigen godsdienst, maar ook voor den protestantschen en jood- schen godsdienst en zoo omge keerd. Wat de waarheid is, datis.dat de socialisten voorstaanders zijn van de Scheiding van Kerk en Staat, 't is te zeggen, dat wij zouden wil len dat de gelden van den Staat, niet meer zouden besteed worden om verschillige godsdiensten te betalen, maar dat die gelden zou den gebruikt worden, voor alge- meene instellingen, het volk in 'l al gemeen aanbelangende. Waarom zou een christenen, die nu de katholieke godsdienst aan kleeft, niet het zijne bijdragen, om zijn pastoor en zijn kerk te onder houden Hetzelfde voor de protestanten en dejoden. Maar voegde ik er bij, om de Scheiding .van Kerk en Staat te bekomen, zijn de twee derden der stemmen in de Kamer en Senaat noodig, want hierom moet de Grondwet herzien worden, en het is dan nog in vele jaren niet te voor zien dat zulks zal gebeuren. Nochthans als het gebeurt, ware het maar eene zeer rechtvaardige zaak, en het is onnoodig er bij te voegen, dat dien werkman, vroeger volledig onwetend op dit gebied, on hierin ten volle goedkeurde. Hij was vroeger altijd diets ge maakt, dat wij priestervervolgers waren, nonnenverjagers en kerk- afbranders. Hij hadt nu begrepen, dat de socialisten altijd op dit ge bied gelasterd zijn geworden, laster die ongelukkiglijk genoeg bij de buitenbevolking ingang heeft ge vonden. Het is noodig dat wij zulks niet ophouden te verkonden, want het volk inlichten, is onzen strijd ver gemakkelijken, Alberic. VISSCHERS, OPGEPAST Heden Zondag mogen de visschers van de stad, ter gelegenheid van de Vlaamsche Kermis, van af 2 uren, visschen in den Spiegelvjjver van het Park, mits een inleg van 2 frank. Toegangskaarten zijn te bekomen bij Prosper Do Kegel, Burgemeester plaats.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2