In de Kamer. TEooneelnteuws. Naar Antwerpen. De hulde der partij Concert Uit Sottegem NINOVE. Geeraardsbergen ÏÏHuvenUefbebbers De rijke menschen maken spoed! Twee maten en twee gewichten Partijgenooten. Hofstade. De Pillen „Y1X0R Binnen enkele dagen wordt do iacht geopend de rijke menschen hebben haait em lijn wild te eten. Hazen, patrijzen, ganzen, al die dieren zijn geschapen voor rijke rn en- schenmagon alleen. De gewone bui tenlieden verteren die niet! Zij mogen alle voedsel kweeken waarmede die diertje» zullen vet worden. Do rijke menschen zullen ze schie ten en opeten. Daarom een nieuwe wet: opslag voor een jachtverlof, en geen Terlof voor de zondagen alleen. Zoo worden allo gewone menschen verwijderd en 't wild^is alleen voor de rijken. Niet slecht gevonden. In een half uurtje was de wet ge stemd hot duurde niet langer. Als 't maar voor de rijken is In ons land hebben do,katholieken het altijd goed gekend hunne vriend jes te hevoordoeliffon. Luister nu naar de volgende histo rie. In 1917 leende het Nationaal Comi- teit ten millioeu franhtn aan do katholioke zieken beurzon voor hot bouwen van een Sanatorium voor teringlijders. Tot hiertoe werd de som niet teruggeven en werden zelfs geen intresten betaald. Wat kregen de socialistische mu tualiteiten GEEN CENTIEM Wij zijn er natuurlijk niet!tegen dat de Staat ruim tusschenkomst voor sociale werken. Maar er moet gelijkheid zijn. Elk zijn recht on dan hoeft niemand iots aan te merken. Helaas de ondervinding hoeft ons feleerd dat rechtvaardigheid niet in et woordenboek staat der katholie ken. Hun leus is Voor ons alles, voor andersdenkenden Diets al zijn het ook armo teringlijders. Vraag (in 't Vlaarasch) van Gezel Alfred NSCHEL8. Twee-en-veertig (42) stokers en ma chinisten der stelplaats Aalst zijn verwittigd geworden, dat zij hot geld moeten toruggeven dat zij ontvan gen hebben voor gemaakte overuren in den eersten trimestor van dit jaar, omdat zij ki dien zelfden trimester .een rustdag teveel hebben bekomen Omder die personen zijn er die 4 h 5 kinderon hebben, en tot 72 fran ken zouden moeten terugkeoren, gold dat zij reeds hebben uitgegeven aan dea onderhoud van 't gezin, on nu moeten verliezen van hun te ontvan gen loon. Ter, andere, voor dén ruitdag te veel, zulke groot© som moetan verliezen is wat erg en hierom ver oorloof ik mij den hoer minister te vragen die afhouding niet te doen en in den tookomenden trimestei de be trokkenen één dag min rust te geven. Antwoord (in 't Vlaamsch) De klacht is overdreven. Zo heeft enkol betrokking op 19 bedienden, waaronder 10 machinis ton en 9«tokers; de af te houden sommen verschillen van fr. 3,70 tot fr. 59,30. De vergissing spruit voort uit een verkeerde opvatting van de onrich- tingon betrekkelijk hot ovorwork. Er :is geen sprake van eon dag rust, aan- gozien het verschil het gevolg is van de optelling van vergissingen, vast gesteld tijdens eon onderzoek, dat over oen tijdperk van drie maanden Jiep. De werkplaats had do dienstonder- brekingen beschouwd als rustdag, terwijl zo als dienstverwisseling hoe ven aanzien. De te veel getrokken sommon zul len door belanghebbenden aan de Schatkist teruggegeven worden door middol van afhoudingen, die, por maand, het bedrag van een werkdag niet mogen overtreffen. Met deze doen wij een oproep aan alle partijgenooten. mannon en vrou wen die de kunst liefhebbon en zich geschikt voelen, zich te komen aan bieden bij het Bestuur van don Too- neelkring, op Dinsdag I Augus tus, om 7 12 uren avonds. HET BESTUUR. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. Op 13 Oogstwordt de Arboiders- jeugddag to Antwerpen ingezetmet eene Grootsche Anti-Militarische Betooging. Door de verschillende oproepen roede in ons blad versohenen, en door de plakbrieven zal iedereen op de hoogte wezen van die prach tige dagen van Jsooialistisohe kracht. Het is daarom, om er kracht by te zetten, dat het partijbestuur ba- sloten heeft, op 13 Oogst met de fanfare Hand aan Hand en on zen Turngroep Jeugd Bloeit naar Antwerpen te reizon. Onze partijgenooten moeten jin massa medereizen. Daarom zijn bijzondere treinen aangevraagd geworden. Men kaa zieh van heden af laten inschrijven ten lokale, zaal 5. Prijs per coupon 6,80 fr. HET PARTIJBESTUUR. aan zijno Laureaten der Muziekschool. Den Zaterdag aanstaande 5 Oogst, ia! de partij zijn Laurea ten nuldigen, door hun met EENE SERENADE te veroeron, aan de gezellin St.ofanie, en aan de gezellen, Amoddo on Jan Do Bruyne, wederzijds gouden o» zilveren medalie. De andere Laureaten der Muziek school wordon uitsrenoodigd ook hot muziek te vergezellen. Bijeenkomst om 7 ure's avonds, aan het lokaal. Partijgenooten, maakt u gerond in groot getal, onze Fanfare dien avond te vergezollon. Het Partijbestuur. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1112,00. Omdat Edward al doende in slaap viel 1,00. Gezongen door Servaas De Wit bij De Bolster Martin 3.00. Om dat Emilie alles op at op hot feest van Rosa en Jean 0,25. Omdat Leon- tine haar zelf een boterham moest afsnijden 0,25. Omdat Nette haar bo ter wegstak omdat. Leontine er te veel gebruikto 0,25. Omdat Notte terwijl naar iets zocht dat niet thuis was 0,25. Omdat Rozeken en Jean 9 uren werkten 0,25. Omdat Nette vroeg, moot go nog een pot, koflie hobbon en de pot leeg was 0,25. Om- dat Wanne haar Mieken ging ver- koopen 0,25 an gepakt word van de garden 0,25. Omdat Natte kwam luis teren en terwijl haar melk over kookte 0.J5. Liod gezongen in de St-Jobstraat door Corneille Bastiaens en rondge- haald door Louis Bosman 2,60. Om dat er een jongen was dia niet wilda gevan omdat het voor Rechtl on Vrijheid was, geeft Louis nog 0,25 en Jean Bastiaens doet er 0,50 bij en Celina ook nog 0.50. Toe Toontje,'go bruikt oons uwen invloed om' op de F. F. R. (Borreman) waar gij libera len de macht toe bobt, aan de werk lieden een menschelijls bestaan te govea 1,00. Omdat de katholieken de jeugd tot bun willen trekken, moe ten wij onze turners steunen, rede voering uitgesproken door Josse Van Aerdebrugge in d» wükclub Jan Volders 7,05. HOFSTADE. Ontvangen bij de Weduwe Triast, van Chariot en'zijn vrienden 1,50. Totaal 20,25. Voor de Metaalbewerkers van Gent. Algemeen totaal 5623,25. Lied gazongau door Ph. Van dar Straeten by J. B. De HIaes 6,00. Oo- zongon door Alfous Do Moor en rond- gehaald door Louis V. d. Meerseh bij Leon Bombeeck 7,00. Horkenrath Ernest 1,00. Fabriek Torley -16,00. De Backer Fiorent 2,00. Bergmoes Louis 2,50. Schellinck Jozef 2.60. Ge zongen door Ph. Van der Straeten bij Baptist op de Varkensmarkt 5,81. Breckpot Gustaaf 1,00. Verhoedt Ad. 5,00. Stokerij F. F. R. 8,00. Gebroe ders Maes 8,75. Algemeen totaal op Woens dag avond 26 Juli fr. 5717,91. VOOR DE FANFARE. Van een lied gezongen door Cl). Steenhaut 8,02. D'Hondt Delphine 5,00. VOOR DE HARMONIE. Naamloos 100,00. Rondgoliaald de Kremers van den Ram 8,10. Ge zongen door den Voorzitter Werk manslied 9,60. Om tot een rond cijfer van viiftig frank te komen nog 32,30. Rondgoliaald op het chocolade feest van den Vrouwenbond 18,18. Gezongen door Victor Cornand Het Smederzlied bij Jef Cornand M,06. Totaal fr. 172,21. VLAAMSCHE KERMIS (Park). te geven door de Fanfare" HAND AAN HAND» lieden Zondag om 7 uur. BestuurderL. SPITTAELS PROGRAMMA 1. Serrhz les Rangs, marche XX. 2. La Bohémienne, ouverture de I'opóra Bafe, arr. par Briffaux 3. Aubade Japonaise, morccau de genre Bi\yst 1. Lohengrin, entracto et chceur des Fiancailles Wagner 5. La Valse des Poupébs Blangenois VELDRIJDERS. I1EDEN ZONDAG, vergaderen wij bU Weduwe Mortens, Kortenhoek, om te vertrekken ten 2 uren stipt naar Baasrode. Voloryders van Aalst en Omlig- gendo, weestop post? Charles VERMEIREN. Heden Zondag 30 Juli, om 5 uren namiddag, vergadering bij de weduwe TRIEST. Kortenhoek, waaralle werklieden die belang stel len in het stemmen der gemeente taksen, het hunne zullen bedragen om te beraadslagen welke middelen es moeten beraamd worden, omdat het gemeentebestuur de dwarsboo- mon diezinnens;is, alles door de werk lieden te doen betalen. Dus allo rechtvaardige werklieden op de ver gadering. HET BESTUUR, VOOR ONS MUZIEK. Overdracht fr. 411,50 Gezongen door Georges Breways en rondgehaald door Charles De Mulder 1,75. Omdat oreenen was die zijn liefste wilde verkoopen 1,00. Omdat Victor Van Laethem zijne Bertha uit zijn bod stampte |en wij dat niet gelooven 0,50. Omdat Victor het niet moer kon houden op| den trein, want die wilde al kwaad spel 0,50. Omdat er een van die vogeltjes van Erwetegem bij ons kwam zitten en Bert er moest mede lachen 0,50. Van Victor omdat Joseph de Bloem hem niot kan gerust laten in zijn bod 0.50. Van Charles omdat hij Joseph oenen bril kan opzetten en hij het niet weet 0,25. Van Richard omdat Joseph er niet op kan 0,25. Van Remi omdat Joseph een kus gehad heeft van0,25. Een lied gezongen door Albert en rondgehaald door Benoit Rampel- berg 2,15. Omdat Georges rap rijdt per velo 0,25. Omdat Ernest wascht 0,25. Omdat Alfons het vergeten had 0,25. Van Vermeulen Oscar gestort Zondag op de algemeeno vergade ring 2,00. Van Morchiers René ge stort Zondag op de algemeene verga dering 2,00. Geschonken door ons eerste eerelid van onzen propaganda- club 25,00» Voor 't bedrag van 411,50 fr. om 425,00 fr.J uit te maken, gege ven door gezellin Ceuterick, Sotte- 13,50. Omdat Victor de groeten mee gedragen heeft en hij daar nog maar twee dagen was, en by at wilde by de beeren gaan 0,50. Van Victor Van Laothem omdat bij verloren was en dat zijn vriend groot verdriet had, dat hij hem niet meer gezien had en hij om 3 uren 's morgens dood was 0,50. Gezongen door Leon Bert en rondgehaald door Maes Oscar by A. De Potter 2,70. Gezongen doorlïelène De Vos bij A. De Potter en rondgehaald door Sis Moreels 2,80. Victor geeft vyf frank voor 't muziek 5,00. Omdat kapken niet meer wilde medegaan 0,25. Om- Omdat Neeken kermis Nlnove ge vierd heeft 0,25. Omdat Stoobol lange pooten heeft en niet willen mede gaan is naar Ni no ve 0,25. Van Kop omdat August zijn arm verbe terd is met zot zijn 0,25. Omdat Pol ziin trouw zou goed lukken 0,25. Omdat zyno vrouw ook eon goede socialist zou worden 0,25. Omdat Neeken met getrouwde vrouwen uit gaat 0,25. Omdat Celine contsnt is, dat Pol veel propaganda maakt 0.25. Omdat Neokan van Baaskens zijns kleine oeno goedo socialiste zou wor den 0,25. Omdat Noeken niet tevre den is van Leon 0,25. Omdat Neekon zijn hond ook sociaiist is 0.25. Om dat hy geen 't jeef zou zijn 0,25. Rondgehaald door De Rie van 't mu ziek 1,05. Omdat Stoebel ziin stok teruggevonden heeft 0,50. Omdat er in 't kort nog een kleine Scoebel zal ziin om ziin stok te dragen 0,50. Want moest hij hem laten staan zijn kleine Stoebel zou er beginnen in te byten 1,00. Omdat Clement zijn ge dacht niet heeft mogen doen 1,00. Omdat onze slimme Patat hier voor de eerste maal naar Mont Eloi gaat voor een haas te schieten, en in plaats van een haas was het een mol en een groot stuk in zijn vel 1,00. Van onzen schoonon Pier die gaat naar de kermis van Mormaol, maar Clementine was dikker als zijn andereen zijn muts was gaan vlie gen, maar zo toch teruggevonden heeft2,00. Van Albert omdat Benoit leugens verteld heeft 1,00. Een lied gezongen door de gezellen en rond gehaald door Adolf Sanglan 4,00. Totaal 78,05. Algemeen totaal fr. 189,55. SM.VERBROEDERING. Coopertief De Redding Ninove. De Verplichtende Algemeene Ver gadering tot, dewelke de leden uitge- noodigd wordon. zal plaats hebben den MAANDAG 7 AUGUSTUS AAN STAANDE, om 6 1/2 ure 's avonds, ton lokale "DeRedalng», Georaards- bergsc bestraat. DAGORDE Verslag over do verrichtingen der maatschappij, gedurende de zes ver- loopen maanden. Verscheidenheden. Belangrijke zaken dienen besproken te worden. Wij rekenen dan ook op ieders aanwezigheid. De boet van 0,50 fr. door de statuten voorzien zal streng toegepast worden. Den deel op aankoop van brood en winkelwaren zal uitgekeerd worden op volgende dagen Dinsdag 8 Augustus, van N. 1 tot 75. Woensdag 9 Augustus, van N. 76 tot 150. Doaderdag 10 Augustus, van N.151 tol 225. Vrijdag 11 Augustus, van N.22Ö tot einde. Telkens van S 1/1 tot 11 ure en van 2 tot 5 ure. Dringend verzoek aan de leden rekening te houden dezer schikkin gen on hun vorbruikboekjes mede te brengen. Do briefjes der aankoo- pen van winkelwaren in een omslag steken en 't gezamontlijk bedrag der aankoopen er op te schrijven. Voor het Bestuur Guillaume DE NAUW. Aan de gezellen en gezellinnen van Schendelbeke. Toen wij reeds na don wapenstil stand oen bezoek brachten aan uwe gemeente en wy gezellig met u sa menspraken, voelden wy reeds dat uwe inwoners een uitstekend gedacht hadden om op democratische wijze, don weg tot ontvoogding, 'tis te zeg gen tot vrijmaking der werkende klasse in te gaan. Wy sturen een hartelyken dank, aan do moedige propagandisten, die het roeds zoover gebracht hebben, dat zij inlden ge meenteraad welke uit7leden bestaat, met dry vertegenwoordigd zijn, waarvan 1 schepene en op 4 stemmen na de meerderheid hadden behaald. Gaat zoo den weg, gezellen en ge zellinnen, houdt moedig vol met pro paganda en hetgeen 'gij bewijst, vol te houden, aangezien gy roods een propagandaclub bezit van bijna 100 leden, en waarde makkers, uwe ka meraden van rondom u, houden ook een oog in 't zeil, om u in uwe moei lijke toestanden te helpen, en die tot een goed einde te brengen, immers kameradon onze socialistische partij, heeft meermalen harde strijden te verduren gehad, nooit word erachter- uitgegaan, en met den kop in de lucht en het hart op de rechte plaats, gaan wij maar altijd vooruit, tot het vrij maken en verdedigen onzer werken do klasse. En gezellen wanneer den dag zal ziin gokomen, die niet ver meer verwijderd is, dat gijfuwe vlag van den propagandaclub Jzult inha len, zullen wij het nogmaals in uwe gemeente doen dreunen, samen met de moedige turners en dapper fan fare van Geeraardsborgen, en nog voel andere maatschappijen. Don Zondag 16 Juli, hebt ge nog eens bewezen, dat gij niot zonder moed bezield zijt, dat gij do mannen zyt, welko uwe klasse uit den mod dorpoel wilt halen, in Jeen woord al het mogelijko te doen, tot welvaart uwer inwoners,dit hebt gy bewezen, met voor aan den stootte gaan, aan wijzende den te volgen weg om zoo doende aan uwe inwoners voldoe ning te schenken. Vooruit dan. gezellen on gezellin nen, houdt goed in het geheugen het spreekwoord dat zegt: Rust-Roest hetgeen immers door alle socialisti- scho propagandisten onthouden wordt, en zoodoende zult gij dan helpen den weg banen, waarlonze volgelingen met voel gemak zullen op wandelen. Namens de Socialistische Propagandaclub van ,Onkerzele, J. V. SCHOORS 8. M. VERBROEDERING. GEERAARDSBERGEN. Lokaal Volkshuis, Markt. Do Verplichtende algemeene Ver gadering, tot dewelke do leden uit- gonoodigd wordon, zal plaats heb ben, den Zondag 30 Juli aanstaande, om 10 ure 's morgens, ten lokale Volkshuis. DAGORDE Verslag over de verrichtingen dor maatschappij gedurende dozesver- loopen maanden. Verscheidenheden. Belangrijke zaken dienon bespro ken te worden. Wij rekenen dan ook op ieders aanwezigheid. De boete van 0,50 fr. door do statuten voorzien zal streng toegopast worden. Om toe gelaten te worden tot de vergadering moet men voorzien zyn van het lid boekje. Voor het Bestuur Guillaume DE NAUW. Belgische Werkliedenpartij. Afdeeling Geeraardsbergen. Aan alle weldenkende Arbeiders I KAMERADEN, Do strijd is ook in onze stad bo gonnen. Het Geeraardsbergsche pa tronaat heeft do arbeidende Klas den oorlog verklaard. Onze kameraden leden van de Sigarenmakersvereeniging werden met honderden broodeloos gesteld, door hunne bazen beleedigd, als nietswaardigs en onbekwame werk- ieden, de straat opgejaagd. De bazen hebben als voorwendsel genomen het geschil by den heer Crusene'r. Kameraden, Het patronaat steeds verzot op grootere winsten, en geen middel vindende om het reeds te laag loon dor sigarenmakers te verminderen, daar de vereeniging sulks kon be letten, heeft een voorwendsel ge zocht en gevonden en met de hulp van enkele mannen uit het kristeae syndikaat willen de sigaren-fabri kanten het beproeven de sigarenma- kersbond te vernietigen, om dan aan de sigarenmakers loonaftrok en alle plagerijen te kunnen opleggen. Kameraden ziet ge klaar Het geldt hier niot een strijd over het loon eener sigaar, het is een aan val, \oorbereid sedert lang door do patroons, tegen onze organisatiën. De sigaren-fabrikanten hebben door de lock-out uit te roepen, niet enkel den strQd aangogaan tegen de sigarenmakers, maar tegen de gan- scno arbeidersbevolking onzer stad, ook zullen allo georganiseerde arbei ders aan do zijde staan hunner strij dende broeders, de sigarenmakers. Noch mijnwerker, noch fabriek arbeider, noch bouwwerkman, niet een enkelo werkman zal onverschil lig zyn in dezon strijd. Do sigarenmakers strijden voor eon recht, voor hun syndikaat, wij kennen hunnen geestdrift, wy weten dat zij in staat zijn vol te houden, en zij zullen overwinnen, want gansch de partij heeft haren steun verze kerd. Op voor onze vakbonden, want in de vereeniging ligt onze macht. Voor het steun-comiteit H. DURANT. S. M. Verbroedering. BERICHT AAN DE LEDEN. De uitkeoring van den doel zal als volgt geschieden Van 9 ure tot middag. Van 2 tot 5 ure namiddag. Dijnsdag 1 Oogst, van n. 1 tot 200 Woensdag 2 Oogst, van 201 tet 400 Donderdag 3 Oogst, 401 en volgen de. OPGEPAST. Deze nummers zijn deze der nieuwe boekjes. De leden die hun nieuw boekje nog niet afhaalden, worden verzoent hun deel af te halen den Vrijdag 4 Oogst. Vriendelijk verzoek aan de leden, deze schikkingen in acht te willen nomen. Voor het hongerende Rusland. Annaïs Van de Vy vore 5,00. O. V. T. 2,00. Voor 't muziek. Omdat Fr. Van der Heydon zyn moeder zoude meer sparen 0,50. En omdat Louis meer zou te huis blijven (hare mood er) 0,50. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in de prijskampen houdt dan het oog op de gezondheid uwer duiven inUIT is een waarborg voor hunne 11/DfilJ gezondheid 't is een on overtrefbaar middel voorkomt on genoost op enkele dageu, de ziekten der duiven Snot, Wit en Geel in den Bok, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en "geeft een zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, 3,50 fr. de flesoh. schenkt aan de duiven welke men voor de prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken bijzonder op het spierenstelsel er. don bloeds omloop der duiven on hot gebruik ervan vergemakkelijkt do vlucht en geeft aan do duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillen VIXOR dienen om do duiven welke men voor do vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APOTHEEK-DROGUERY - R.EH.É BRICX - Vredestraat, 6, rechtover 't Stad huis, Telef 107) Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3