Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan al de Leden onzer Organisatiën van het Arrondissement Aalst. Nagels me t Koppen De Strijd tegen de Dronkenschap. Komedianten. 19^ jaar jy0 33. Prijs per nummer 15 centiemen 13 Augustus 1922. 6 Kameraden, dat kan en zal niet Hoog de Solidariteit Leve onze Organisaties jenever:: Dat is voor 7 millioen menschen eén frank per hoofd in drie jaar. Daarom Leve onze vriend Wauters Het Index-number DE KAT Is dat nog een mensch 1 VRIJHEID ANNONCEN Reehterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. por regel. Vermindering van prijs voor annonoen die meer maals verschynen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdponning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongoteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld ijjn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1 jaar BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle poatbureelea. 2,20 4,00 7,50 Reeds op de vierde weok strijden onze kameraden Sigarenmakers van Geeraardsbergen. Zonder eenige ernstige reden heeft het vereenigd Patronaat onze kameraden de straat opgejaagd. Met medehulp der Kristene Kruipersbonden trachten ze een knak toe te brengen aan onze vereeniging, om naar de vooroorlogsche toe standen terug te keeren. Het Steun-Komiteit rekent op de solidariteit van u allen. Wekelijks zult gij uwe steun afdragen om onze strijdende broeders in hunnen kamp te steunen. Aan het schrapzuchtige Patronaat zult gij toonen, dat het niet tegen de Sigarenmakers is dat ze strijden, maar tegen de bewuste arbeidende klasse, die zal weten te strijden tot de volledige overwinning. Voor de Arrondissement-Federatie, J. BEKAERT. Voor het Steun-Komiteit, H. DURANT. Na driejaar liegen m lasteren Waar zijn we nu Sedert October 1921 is onze vriend Wauters niet meer minister der Bevoorrading. De zcepbarons, hunne bladen en alle onnadenkende menschen die alles gelooven wat men vertelt, hebben gezel Wauters, meer dan eens de schuld aangewreven het leven duur te houden. Natuurlijk hield niemand reke ning met de meilijke omstandighe den van de eerste dagen na den wapenstilstand. Nog minder sprak men van de ingrijpende maatregelen door mi nister Wauters genomen om alles nog niet duurder te maken. Dank aan hem kostte het brood geen 3 fr. het kgr. wat geheel zeker hongeropstanden had doen losbar sten. Neen, daarvan moesten de volks uithongeraars geen rekening hou den. Wauters belette hun nog meer geld te winnen op de ellende van het volk. Dat was genoeg, en daarom Weg met Wauters I Dat gebeurde negen maanden geleden. Intusschen is het indexnumber per maand nog gestegen. Wauters heeft het in de Kamer eens duidelijk aangetoond wat hij voor het volk heeft gedaan. Maar alle liberale en katholieke bladen zwijgen daarover en met reden. Wat zegde de burgerspers een jaar geleden De Etoilc Beige j, 29 Maart In een jaar verliest men 1,970 millioen. De Gazette de Liège 12 April In een jaar verliest men 1,270 millioen. De Gazette van Antwerpen 19 April Verlies 3 milliard, De Métropole n, 21 Mei Verlies 2 milliard. 1!" De advokaat der bakkers Op de granen alleen verliest men in een jaar 900 millioen. Wat vertelde men in de Kamers f Hier waren de tegenstrevers voorzichtiger. Hier vertelden ze dat de Staat in 1914, 404 millioen moest schen ken en in 1920, 709 millioen. Doch ze voegden er niet bij, dat de Staat groote hoeveelheden koopwaren in magazijn had en dat men over een rijk materiaal be schikte. Na drie jaar komt de Kamer tot de verzekering dat de Staat in het geheel 764 millioen heelt geschon ken voor de volksvoeding. Mocht een socialistisch minister minder doen 1 De Burgerij houdt geen rekening met de winsten door Wauters ver wezenlijkt. Dat Wauters voor het voedsel der arme menschen de Staat deed betalen, wordt op alle daken uitge schreeuwd. Maar dat hij ook winsten heeft verwezenlijkt, daarover spreekt nie mand Het ministerie won 1. Op den vérkoop der kleede ren van het Nationaal Comitek, 27 millioen. 2. Op den verkoop van verschil lende koopwaren, 79 millioen. 3 Door andere uitverkoopen, 8 millioen. Daarbij komen nog vele millioe- nen winst, dank aan den handels geest van Wauters. Om te besluiten de 764 millioen worden door de winsten vermin derd tot 550 millioen in driejaar. In andere woorden men verwijt aan Wauters dat hij om de voeding van het Belgisch volk te verzeke ren, 0,75 fr. per hoofd en in drie jaar heeft uitgegeven Wat profijt hebben onze huismoeders genoten dank aan Wauters 1 Het brood kostte hoogstens 1.35 Ir. Men moest het op sommige oogenblikken wel meer dan 2 fr. verkoopen. Mocht de regeering nu niet tus- schen komen om de prijzen van dat echte volksvoedsel laag te houden De suiker kostte in België goed- kooper dan in alle omliggende lan den. Het vleesch sloeg 2 fr. per kgr. af, daar Wauters 39,000 beesten deed invoeren als vervrozen vleesch Voegt daarbij nog het verlagen der prijzen van de boter, de koffie en verschillende conserven. Men heeft berekend, en geen burgerlid heeft deze cijfers in de Kamer durven tegenspreken, dat het Belgisch volk, dank aan de politiek van Wauters 2 milliard be sparingen heeft gedaan. De Staat moest voor andere zaken zware opofferingen doen. In driejaar verloor men 690 mil lioen met het uitbaten der spoorwe gen. Wat is nu meer noodig Voedsel voor iedereen, daarbij begrepen duizenden en duizenden werklieden, of goedkoop kunnen reizen De waarheid is Wauters heeft de bevolking geed gediend Toen onze socialistische ministers zich uit de regeering terugtrok ken liet gansch de reactionaire kliek hare vreugdekreten galmen. Dit al leen kon als bewijs gelden dat onze mannen in hot ministerie, ten voor- deele der werkende klasse goed werk verricht hadden. Edoch, nevens de heeren bour geois, was er ook nog een andere ben de die in de vreugde deelde namelyk de christen-democraten of de wacht honden der grooten. Deze laatstee haddon het vooral gemunt op minis ter Wauters. Wauters was volgens hunne zoo genaamde werkmansbladen dage lijks hot mikpunt van den vuilen las ter. Wauters was de minister van het duur leven. Wauters was de man die het land naar den afgrond leidde. In zijne plaats kwam Moyersotn, de kandidaat der werklieden. Hij was den aangewezen en geschikten mi nister van Arbeid. Nauwelijks eenige maanden in func tie, of op bevel der coffre-fort-man- nen doet hij den crisisonderstand met 25 0/0 verminderen. In alle werkersmiddens gaat een kreet van protest op. Ook bij de christen-democraten wordt de vreugdekreet een protest- kreet. Geen week gaat er voorby of men leest in Het Volk De Gentenaar Landwacht enz. dat op de verga deringen der katholieke vakvereeni- gingen, protestdagorden worden ge stemd tegen de vermindering van den crisisonderstand dus tegen de handeling van den katholieken mi nister van Arbeid, M. Moyersoen. Moyersoen wordt door zijne volge lingen afgekeurd maar Moyersoen blijft op zijne plaats. Op Zondag 23 Juli 1922, had te Brus sel het II0 Congres van het Algemeen Christen Werkersverbond plaats. Al de loidendo krachten der katholieke arbeidersbeweging waren daar ver- gadord. Welnu diezelfde mannen, die op hunner afzonderlijke vergade ringen door hunne leden protestdag orden doen stemmen, hebben te Brus sel don moed gemist om op te treden tegen de vermindering van den cri sisonderstand. Het Congres to Brus sel was nochthans het geschikt mid den om hun woord van verzet to laten hooren. Maar dat hebben zij niet kun nen of mogen doen. Ellendige demagogen, 'geslepen komedianten, dat zijn de leiders der christene arbeidersbewe- g^g. Geloovige werklieden zendt deze verraders van de werkerszaak wandelen en komt de gele deren der socialistische organisatie versterken daar alleen is uwe plaats. Het ministerie van Arbeid heeft het Index number gepubliceerd voor de maand Juli. Het besluit is geen afslag, 't leven blijft duur Waar zitten nu al die profeten en welweters -Als 'tregent wordt alles goed koop, na de maand Mei is er groote afslag als do loonen verminderen wordt het gemakkelijker leven voor iedereen, hebben we honderdon malen gehoord uit don mond van de vijanden onzer Iconen. En wat is er gebeurd Het heeft geregend nacht on dag, water gegoten by overvloed, de maand Mei ligt al volop in 't verle den vele loonen zijn verlaagd, en toch moeten ons werkmenschen moeite doen om de twee eindjes aan een te knoopen. Neen de oorzaken van het duur le ven liggen veel dieper. Ze zijn nog immer 1.) De onzekere internationale toe standen, waardoor slechte change voor ons. Onze frank doet in Ameri-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1