Onderwijsbelangen. Aalst. Mijn Hoekje. IIe Vlaamsch Vrouwen- Kongres, Voor onze reizende werklieden. berkchtT Onze Caureaten der F4ÜU3ÜESC-SOHOOL ka, het land van het graan, nog slechts 0,40 fr. 2.) De immer stygende woeker winsten. De groothandelaars zijn.'t akkoord om voort oorlogswinsten op to strij ken. Die gewoonte zit hen tot in't bloed. 3.) Het monopoliseer en van de grondstoffen petrool, katoen, ijzer, enz. De trustmanien, dat zijn de kapi talisten die alles in handen hebben, beleven inderdaad oen gulden tijd. 4.) Het voorduren van een opslok kend miltarisme in Europa. Ons klein landeke en Frankrijk staan nog steeds op echten oorlogsvoet. Alleman ft.te de kazerne Nieuwe mooordtuigen Makkers Daaraan komt slechts een einde als het socialisme zege praalt. Socialisme beteokent welstand kapitalisme, oorlog on misorie OP 3 SEPTEMBER 1922. Alle vlaamsche vrouwongroapen worden dringend verzocht rekening te houden met dezen datum 3 SEPTEMBER. De soc. vrouwengroepen moeten op hunne vergaderingen liet congres besproken. Aan de dagorde staan onder ander: Verlagen der.secrotaressen Moederschapzorg Vrouwenkiesrecht Kinderwelzijn, enz. Andere te besprekkon punten mo gen nog ingezonden worden. BELANGRIJK BERICHT. Do secretaressen der vorschillige vrouwengroepen dienen zonder verwijl (voor 15 Oogst) een beknopt verslag hunner wer kingen en vooruitzichten te sturen aan ALICE HEYMAN, Hooggoort, 27, Gent. De gezamentlijke verslagen zullen In bundel de deelnemende groe pen aangeboden worden. De namen der afgevaardigden zul len ook voer den,15 Oogst moeten bekend gemaakt worden. Er kan voor oen gezamentlijk noen maal gezorgd worden voor den prijs van zes franken. 's Avonds prachtig toonoel- en zangfeest onze congres leden harte lijk aangeboden. MAANDAG 4 SEPTEMBER. De 2* Congresdag zal besteed wor den aan het bezoeken der gentsche socialistische inrichtingen, per autobus. De vriendinnen welke den 2° dag blijven moeten er op voorhand, aan bovenvermeld adres kennis ge ven voor slaping wordt koste loos gezorgd. Geen enkele vrouwenbond mag nalaten voor een goede verte genwoordiging te zorgen. GEEN BEZUININGSPOLITIEK OP DIT GEBIED. Em. Vergeylen. Onderstaande brief is door Volks vertegenwoordiger NICHELS aan den Heer Minister van Spoorwegen gezonden HEER MINISTER, Ik heb de eer U te verzoeken Uwe welwillende aandacht te ves tigen op den pijnlyken toestand waarover de talrijko arbeiders van Denderleeuw en omliggende zich rechtmatig beklagen en die mij bidden, de noodige voetstappen aan te wenden tot het bekomen van de hiernavolgende wijzigingen aan sekere treinen. 1. Trein 2049 zou te Denderleeuw met trein 2807 aansluiting raooton geven 2. Do nieuwe treinen 2803 en 2824 die van af 24 Juli 11. ingesteld zijn zouden te Welle moeten stil houden, maatregel waarvan om streeks honderd roizigors zouden kunnen genieten 3. Ondanks alle aandringen is de trein 3053 nog immer overlast, dat dagelijks ten minste 2 h 300 reizigers verplicht zyn recht te blijven staan. Ten einde aan dezen stand van zaken te verhelpen, zou het nuttig wezen een stilstand te Denderleeuw aan trein 3281 voor te schrijven. In de hoop een gunstig gevolg aan mijne vraag te zien voorbehou den, verzoek ik u, Mijnheer de Mi nister,de verzekering myner hoog achting te aanvaarden. NICHELS A. Aalst, 3-8-22. Een andere briel nu aan den Heer Minister van Kunsteu en We tenschappen HEER MINISTER, Het onderwijzend personeel der aangenomene of aanneembare be waarscholen heeft nooit de gele genheid gehad» om in de pensioen kas van den Staat te storten. Dat der offlcieeie bewaarscholen wel. Daaruit volgt, natuurlijk, dat zij, die in ofïlciöele bewaarscholen dienst deden, recht hebben op pensioen, do anderen niet. Er zijn echte freeu bel onderwij zeressen, die na 42 jaar dienstin aangenomene of 'aanneembare scholen, naar oflicicele scholen overgegaan zijn, om hunne bedie ning verder uit to voeren. Van dit oogenblik alleen was het hen toe gelaten, in de pensioenkas van het onderwijzend personeel te storten. Ilun pensioen zal dus wel geringer zijn, dan dat van hunne ar.dere col lega's, die het zelfde aantal jaren dienst hebben. Zou den Hoor Minister me niet willen laten weten of het onder wijzend personeel zich in dit geval bevindende, niet mag rokenon op gelijkstelling van pensioon, bij voorbeeld, door de achterstallige premiön te betalen Zoo neen Kan er door UEd. in dien zin, geen ministerieol besluit genomen worden NICHELS A. Wij zullen de antwoorden af kondigen in dit blad. Door overlast vancopij.zyn verschei dene briefwisselingen, alsook wer- kersbelangon van Aalst, uitgesteld geworden tot de volgende week. op prachtige wijze gehuldigd. Hot was verloden Zaterdag 5 Oogst dat de Aalstersche afdeejing der partij zyne laureaten heeftgehuldigd en in het bijzonder, de gezellin Stó- pbanie De Bruyn, en hare broeders Amodóe en Jean, wederzijds gouden en zilveron medalié.i. Om 7 1/2 ure vertrok onzo Fanfare Hand aan Hand van het lokaal weg, gevolgd door een achttal tur nersmeisjes in kostuum, dragers der talrijke bloemengarven, door do partij en deelnemende kringen op gedragen aan dokindoren De Bruyne. Het bestuur dor Fanfare, van onze Harmonie en het Midden Bestuur der party volgden bei muziek. Krachtige marchen spelend, kwa men we op de Ledobaan, waar ons eene aangename verrassing wachtte. Gansch de straat was bevlagd en versierd en met een spandoek, werdt ons oen hartelijk welkom toegeroe pen. Hulde aan de geburen voor deze blijk van genegenheid aan onze lau reaten. Aan de deur van onzen vriend De Bruyne spoelde de Fanfare eene prachtige sérénado, onzo muziek kunstenaars waardig. Do bloemen worden af gogoven en toen we in het huis De Bruyne bin nenstapten was het reeds een echte bloemenmassa, en nog immer kwa men er toegestroomd. Voorwaar we moeten bostatigen dat de muziek kunst bijzonder gewaardeerd wordt door onzo bevolking. Binnen werden onze laureaten, toegesproken namens de partij en Fanfare door gezel Alfred Nichels, en voor het bestuur dor Harmonie door den voorzi tier EgidVerni mmen er werden dan ook do geschenken der partij overhandigd. Na eenglasje gedronken te hebben on en terloops gezegd, de ontvangst ten huize De Bruyne was echt gul hartig, stapten we terug mot ons mu ziek voorop, spelend en joelend naar ons lokaal, waar het feest werdt voortgezet. Eerst onze acht tarn meisjes voer den tot voldoening van al de aanwe zige vrienden eenige oefeningen uit. welke bewezen dat onzo meisjes reeds goed geoefend zijn. Daarna sprak gezel Alfred Nichels, een prachtige rodovoering uit. Al do laureaten werden aangehaald, en in hot bijzonder de familie De Bruyne. Huldo werdt, gebracht aan 'dien vader, die ook na zyne lastige taak do muziekkunst beoefende, en zich alle opofferingen getrooste om zyne kinderen die edele kunst ook te laten beoefenen, en ze ten dienste deed stellen van onzo werkende klasse, om haar uit don poel der onwetend heid te helpen. Daarmedo is het nogmaals bewe zen dat de arbeidende klasse, van zoo gauwzy de middelen er toe heeft, toont de waro liefhebbers der kunst te zyn, en de waarde ervan waar deert. Dat is geheel wat anders dan de burgersklasse die de kunstenaars uit buit, en ze van honger laat krevoeren. Daarom zijn we dubbel gelukkig zou een huisgezin in ons midden te bezitten, die medeholpt tot de vol ledige on!slaving en vei heffing dei- werkende klus. Verder dankt gezel Alfred Nichels. in het bijzonder gezellin Stephanie Do Bruyne, omdat zo getoond heeft aan de bevolking dat men mot vollo gerustheid hunne kinderen aan haar mag toevertrouwen, en ze bekwaam is als professor in onze muziekschool op te treden, bekwaamheid die men bij hare benoeming wilde in twijfel trekken. Spreker bracht dan nog eene hulde aan de hollandschc partijgenooten, van Delft en Dordrecht, die op het feest aanwezig waren, en waar de kinderen De Bruyn, de gastvrijheid verleend werdt, tijdens de olge- meene werkstaking van 1913 voor het algemeen stemrecht, en ook tij dens de wereldoorlog, en herinnorde hun dien strijd, on dankte hen voor hunne prachtige daad van solidari teit,. (Uitbundige toejuichingen). Verder dankte onze gezol onze vrienden muziekanten, en spoorden hun aan tot verdere deelname, als een man aan onze propagandatocli- ten. Na nog oen aansporing gericht te hebben aan de kinderen De Bruyne tot voortzetting dor studie sloot onze vriond ztine rede onder de kracht- tigsle toejuichingen. Gezel Nedermoyer, gemeenteraads lid te Dordrecht (Holland), dankte met eenige gepaste en gulhartige woorden, in naam der Hollandsclie vrienden. Nu was hot, de beurt aan het huis gezin De Bruyne die ons vergastte op een paar muziekstukken, die be wees dat zo machtige muziekanten waren. En paar omhalingen werden go- daan ten voordeole der Turners, Har monie on Fanfaren, die eene goede stuiver opbrachten. Een oude partijgenoot hief eene onzer oudste strijdliederen aan, en liet was verheugend om zien hoe de oude partijgenooten aanwezig in do zaal, hunne oogen flikkerden, bij de herinnering aan de vroegere dagen van strijd. De vreugde ging zijn gang en een paar minuten nadien werdt er ge flikkerd en gesprongen tot in de kleine uurtjes. Zoo sloot dien prachticen avond van geluk voor onze party. Een laatste woord aan de kinderen De Bruyne. Ge hebt onze partij eop grooten dienst bewezen, alsook aan uwe ouders. Two# van u hebben de muziekschool onzer stad uitgedaan. Voort aan de studio, voort op de baan der kunst,op voor verdere lauweren, en schenkt aan de werkliedenpartij, uwo klasse al de schoonheden dier edele kunst. J. B. BEDANKING. Langs dezen weg bedankt de fa milie De Bruynede partijgenooten geburen en vrienden, voor de blijk van huldewaarvan zij het onder werp hebben geweest op hun heuglijk feest van 5e dezer. De Familie DE BRUYNE. Gemeenteraadszitting wan 4 Oogst, Do burgemeester opent de zitting om 5,25 ure. 1. Gift Godshuizen. Aangenomen. 2. Gemeentebelastingen. M. DE VALKENEER (schepen) geeft lezing van het ontwerp. VAN SCHAMELHOUT (Daensist), vindt don taks wat klein, en meent dat de belasting in verhouding der kamers hooger moot,zijn. DE BEUL (Daens.) vraagt, hoeveel die taks gaat opbrengen, M. DE VALKENEER meent, dat de uitvoering en de schatting voor de goedkeuring der B. D. niet kan gedaan wornen. M. DE WINDT (lib.) verdedigt do cijfers van liet ontwerp door De Valkeneer gedaan. Hy meent dat we met een kleine tak» moeten begin nen om kans te hebben den taks in de B. D. te doen aanvaarden. Gezel Alf. NICHELS is niet t'ak- koord met De Windt. Ten eerste, een hoogerc taks stellen is de finan- tiën van de stad steunen, maar ten tweede hebben we kans de verschil- lige kamers te doen verhuren,het geen een weinig de woningnood zou verholpen. Meent de. Best, Dep. nu, die reactionnair is, dat do cijfers te hoog zijn en zo zoodoende weigert, dan zal hettochonzo schuld niotzyn. Den taks in dien^zin voorgesteld door Van Schamclhout, wordt ".ge stemd mot 13 stemmen togen G ont houdingen. Stemmen vóór de socia listen, Daensisten en 3 katholieken. Onthouden zicü, de 2 liberalen, do katholieken Danckaert, Schelfhout, De Smedt on do Burgemeester, (de verdedigers van den geldzak). Ziehier nu de gestemde taks Art. 1. Er wordt jaarlijks en voor een duurtyd van 5 jaar, een gemeen tetaks gesteld, op ieder woonstvertrek van 'alle onroerende goederen of gedeelte van onroerend goed, dat niet aangeduid is voor eene nijverheid of handel. De taks slaat op den bewoner. Art. 2. Zyn ontslagen on ko men niet in rekening voor boven staande taks 5 kamers voor 2 of 3 personen die wezenlijk liet huis bewonen 6 ka mers voor 1 pers. 7 kamers voor 5 8 kamers voor 6, en zoo voort, een vertrek voor 2 personen. Art. 3. De taks na do ontsla ging hierboven bepaald is vastge steld als volgt 1" 5 fr. 2® 10 fr. 3e 15 fr. 4* 20 fr. 5® 25 fr. 6' 30 fr. 7® 35 fr. enz. Zijn aan do taks niet onderworpen, do zolders, kelders, ingangen, W. 0. en in 't algemeen alle plaatsen die de 6 vierkante meters niet te boven gaan. Mansarde kamers zyn aan de taks onderhevig. Art. 4. Indien een gebouw door verschillige niet te samen wonende personen gebruikt is, wordt elk af zonderlijk verhuurde gedeelte van 't gebouw voorliet vaststellen der taks in aanmerking genomen. Gezel Alf. NICHELS vraagt, wat men gaat doen mot degenen die tweó woonhuizen in de stad bewonen. Na discussie heemt men aan dat de kamers dezer beide woonhuizen zui len te samen geteld worden, en zoo de rekening der overtollige kamers zal gemaakt worden op voot van do hierbovenstaande artikels. De Daensisten en katho lieken beschermen de rijke kloosters. Art. 5. Do taks is niet toepasse lijk op Hotels, Pensionaten en alle onderwijsgestichten, hospitalen, sa menwonende kongrogatien of broe derschappen. Over bovenstaande artikel wordt eene hevige discussie gevoerd GEZEL JEF STEENHAUT. bestrijdt de vrijstelling der hotels on pensi onaten en wordtgesteund door Alfred Nichels. M. DE VALKENEER. - Dn hotels betalen reeds aan den Staat eene be lasting. Na verdere discussie wordt liet eerste deel van dit artikel gestemd bij algemeenheid, daar waar men spreekt, van hotels, pensionaten en alle onderwijsgestichten. M. Danckaert bleef zitten, en stem de dus togen de vrijstelling der ka tholieke onderwijsgestichten en hos- pitaalzusters. Nadien riep hij,ik heb me vergist (gelach). Vrijstelling der kloosters. M, VAN SCHAMELHOUT (Daons.) spreekt ten voordenle der kloosters eene pleitrede uit. Hij vergelijkt ze by hospitalen, trekt er de zusters van liefde bij, die zegt hij. meer doen dan de wereldlijke ziekendiensters die volgons hem geen liefde voor de zie ken bezitten, en vergelijkt de kloos terlingen aan bedelaars, die in de grootste armoede hun leven slijten. Gezel ALF. NICHELS. De kloos ters kunnen betalen, wij bedoelen hiermede de kloosterlingen niet, nog de liefdezusters. DE WINDT (lib.) Zegt dat de kloosters rijke gestichten zijn en zo dus kunnen betalen. Zii hebben stem recht, en bezitten volledige burger lijke rechten, cn dus doende moeten zij ook voor de algemeenheid beta len. Meent daarom niet dat wy tegen de kloosters zijn. (Do katholieken zeggen jawel). Gezel ALF. NICHELS roept tegen de katholieken, en omdat gij voor de kloosters zijt moeten zo volgens u ontlast worden. (De katholieken roepen Ja Ja Voila, bolastingen stemmen voor de heoren katholieken is goed, maar hunne rijke kloosters moeten niet betalen. (Burgers en neringdoeners onthoudt dit !)*(Redactie). DE BEUL (Daens.) verdedigt ook de vrijstelling der kloosters. Gezol Alf. NICHELS. Nu is liet kiespolitiek die u voort, nietwaar heoren Daensisten. Gezel NICHELS. Hot meerondooi uwer aanhangers gaat niet naar do kerk, on gij gelooft er zelf niet aan. M. VAN SCHAMELHOUT zegt nog eens, dat we de kloosterlingen en liefdezusters verachten en er geen eerbied voor hebben. EEN RAAK ANTWOORD. Gezel Alf. NICHELS. Voordo kloosterlingen hebben wij evenveel eorbied als voor de burgers en voor al dt hospitaalzusters genieten onzobezondere achting. Edoch laat me toe, er bij te voegen, dat we in iedere werkerswyk menschon aan treffen, die bij elk ongeluk, bij elke besmettelijke, ziekte, hunne hulp ver- leenen aan hunne geburen, dus alle gevaren trotssoren zonder daarom een kloosterkleed te dragen. Wie van u zal voorstellen diemenschen van den taks te ontslaan Ten andore onze Hospitaalzusters vallen buiten den taks. Het is eene stedelijke in stelling. bestuurd, betaald en onder houden met stadsgelden on het is dus enkel en alleen om effect te ma ken dat go hier de Hospitaalzusters met de haren by er sleurt, om des te gemakkelijker de andere kloosters van den taks te kunnen ontslaan. Waarom spreekt ge ons niet, van die rijke gestichten, zooals het ge sticht der Jesuieten. Bisschoppelijk College, Dames de Marie, liet Capu- cienonklooster, waar men enkele ja ren is begonnen met een niemen- dalle en thans millioenen bezitten. En 't zijn dezen die ge door uw voor- stol ook wilt ontslaan Mijnheeron, ieder neme zijne ver antwoordelijkheid, en voor ons zijn Onlangs hoorde ik, uit den mond van een volksvertegenwoordiger der katholieke werklieden, woor den die alle arbeiders dienen in overweging te nemen, omdat zij gesproken zijn, door een man be wust van zijne taak en zijne rol,iets watoverigensmeeimalen door onze vooraanstaande partijgenooten aan het werkende volk is verkondigd geweest. Bedoelden persoon desnoods geven we zijn naam vertelde ons hoe het hem mogelijk is ge weest, volksvertegenwoordiger te kunnen worden. Hij werkte bij een katholieken Heer, enkel 9 en io uren daags, en waarlijk tegen zijn goesting. Hij zocht eenen anderen winkel, vondt geen werk en was dus feitelijk ver plicht, te blijven waar hij was. Hij was aldus in de gelegenheid zich met de sociale inrichtingen bij de katholieke partij geschapen, bezig te houdsn en aldus de aan dacht der grooten op hem te trek ken. En heel naief voegde hij er bij Mijn patroon liet me begaan, hij begreep heel goed dat ik in zijne kaart speelde. Een schateilach van mij en mijn medereizigers, begroette die woor den, en dan zegde hij Wel het is de volledige waarheid wij moeten het eerlijk durven beken nen, wij afgevaardigden der Chris- tone werklieden, spelen in de kaart der rijke menschen. De trein stopte te Aalst, wij stapten al en onzen verteller reedt verder Wat dus alle werklieden zouden dienen ernstig te overwegen, is dat de rol der Christenen enkel is de arbeiders te verdeden om hunne macht te breken, om hunne een heid te beletten. Immers, wie het werk dier man nen in de Kamer wil volgen, zal zien en bestatigen dat zij meestal staan tegenover de Socialisten en stemmen met de rijke menschen. Hebben we hier nu aangehaald wat we met genoegen uit den mond van dien katholieken werkjongen, tot volksvertegenwoordiger geko zen, hebben vernomen, niet zelden hoort men uit den mond van rijke menschen moest ik werkman zijn, ik ware een hevige socialist. Zulks zegt genoeg, welk groot ongelijk de werklieden hebben, die zich nog laten inlijven in burgers partijen, want het is nu toch dom te denken, dat een rijke mensch tegen zijn zak tegen zijne eigene belangen zal werken, in 't voordeel van het werkende volk. Dat de werklieden hieruit dus de gevolgtrekking maken, hetgeen we hen reeds honderde malen hebben verkondigd, dat, willen ze hun toe stand verbeteren, ze zulks kunnen, enkel en alleen door samenwerking en dicht aan elkander gesloten, en daarom weg met de verdeelers van waar ze ook komen mogen. Alberic. alle stadsgenooten onderhevig aan de te betalen taksen. Het stadsbestuur heeft geld noodig, de burgers betalen dat ook, dat do kloosters die onder toepassing val len van dezen taks hunne belasting betalen. Wy zullen er voor stemmen. Do vrijstelling der kloosters wordt gestemd door Katholieken en Daen sisten. De Socialisten en liberalen stem men er tegen. Taks op het plaatsen van stoelen, banken,tafels, koop waren en andere voorwer pen op den openbaren weg. Art. 1. Hot plaatsen van stoelen, banken, tafels, koopwaren «n andere voorwerpen op de verhoogde voet paden en openbare wegen is en blijft verboden. Art. 2. Er kan uitzondering go- maakt worden aan bovengemeld voorschrift voor de openbare plaat sen en straten, waar de vrije bewe ging der rijtuigen en menschen niet krn verhinderd worden voor het plaatsen der voorwerpen voornoemd in art. I. Art. 3. De noodige toelating daarvoor kan verleend worden door het College van Burgemeester on Schepenen mits jaarlijks een taks te betalen aan de Stadkas. Art. 4. Die taks is vastgesteld op 5 fr. per vierkante meter, met oen vorplichtendo betaling van minstens oen vierkante meter voor het uit stallen van koopwaren en andere

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2