Bericht. NINOVE. SDuivenUefbebbers Uit Sottegem Naar Meire. Geeraardsbergen üseSevboaSaer©. De PillenÏIXOR" - msssÉ bum - Grootenberge. voorwerpen on drie vierkante meters voor het plaatsen van banken, tafels, enz. Art. 5. De taks is verschuldigd voor g an sell hot jaar. De betaling er van zal iti oen maal geschieden met h*t verkrijgen dor vergunning. Art. 6. - Volledige of gedeeltelijke terugbetaling wordt er voor geen rede toegestaan. Nochtans in geval van zaken afstand blijft de vergun ning geldig voor het jaar, en zal er geene nieuwe taks geneven worden. Art. 7. De vorgunning moet alle jaren voordon 15Januari vernieuwd worden, wordt toegestaan zonder recht van schadeloosstellig voor ont vreemde koopwaren en 'materialen en in volle veranwoordelijkheid van den concessionaris. Art. 8. HetSchopencollege stelt de oppervlakte dor vergunning vast en do dagon en uren dat men er ge bruik kan van maken. Art. 9. De vergunning kan ten allen tijde ingetrokken worden zon der vergoeding. Deze taks wordt zonder discussie bij algemeenheid aangenomen. Gemeentebelasting op balkons en loggias. Art. Er zal to beginnen van het jaar 1922, voor eon termijn van vijf jaron eone gomentebolasting worden geheven van 15 franken per balkon, en 50 franken por loggia, 'g min stens twintig centimeters op den voorgevel uitspringonde. Art. 2. Wordt aanzien^als bal kon, elk bouwsel, met een uitsprong van 's minstens 20 centimetors bui ten den naakten govel on voorzien van oene leuning. Wordt aanzien als loggia, elk bouwsol mot oen uitsprong buiten den naakten gevel en volkomen at'ge sloten langs de straat. Balkons boven loggias wordon niet tegelijk met deze aangeslagen. Art. 3. De belasting troft den huurder van het gebouw. Zij i* ver schuldigd te rekenen van den 1 Ja nuari volgendo op dn voltooïng van het gebouw of op de inrichting van het balkon of de loggia. Art. 4. Indien het gebouw on bewoond blijft godurende het jaar, kan ontslaging van de taks bekomen worden nètarvolgens de schikkingen in voege voor do grondlasten. Het wegbreken van een balkon of loggia na 31 Jauuari ontslaat niet van de taks. Deze taks wordt ook zonder ver dere bosproking bij algemeenheid gestemd. De zitting sloot om 8 1/2 ure. Het is Zondag aanstaande, 20 Oogst dat de FANFARE HAND AAN HAND en den TURNGROEP «JEUGDBLOEIT een bezoek gaan brengen aan onze Vrienden van Meire, tor gelogonhoid hunner Kermis. De Turngroop Jeugd Bloeit zal op een prachtig terrein dergemeente Meire, een kunstig programma uit voeren. Wü sporen onze partygeaooten aan, onze beide groepen in groot go- tal te vergezellen. Vertrek te voet. Terugkeer per trein. Bijeenkomst aan net lokaal om 1 1/2 ure namiddag. HET PARTIJBESTUUR. VOOR DE HARMONIE. Rondgehaald op het feest van De Bruyne, in het lokaal Hand in Hand 29,75. Van een goede socialist van den ijzeren weg 10,00. Totaal 39,75. STRIJD PENNING. Overdracht fr. 1176,70. Lied gezongen bij Victor Ortebis te Nieuwerkerken, Pijpenbeek 1,00. Zes onplaatsbare zetten van vijl'on- twintig centiemen 1,50. Gezongen door Frans Vinck bij Joannes Spaens 1,00. Gezongen door denzelfden bij Leeman 1,70. Totaal 5,20. Voor de Fanfare. Rondgehaald in het lokaal op het feest van De Bruyne 30,34. Voor de Turners. Rondgehaald door 8 turneresson op het feest Do Bruyne in het lokaal 55,05. Omdat ieder partijgenoot mijn voorbeeld zou volgen Frans De Bruyne 12,50 fr. Gezongen Het blad Vooruit door Ed. Schockaert en rondgehaald door Hipp. Buys 3,50. Van een onbekende 20,00. Van twee kameraden 2,00. Ge zongen door Joannette De Schryver in de wijkclub Joan Jaurós 5,50. Hebt moed turners, de reactie vermag niels tegen u, als wij u moedig steu nen. Een lied gozongon door Em. Van den Broeck in de wijkclub Joan Jaurós en rondgehaald door G. C. 13,00. Gezongen door Kapit in de herberg Dendermondo 3,00. Totaal 114,55. Do leden der Coöperatief Hand in Hand die briefjes van aandeden Maatschappij in nun bezit hebben, moeten ze binnen brengen, om er hun aandeelboekjo af te halen. Hot bureel is open allo dagon van 8 tot 12, en van 14 tot 10 1/2 uren. Het Bestuur. DE PRIJZEN van den Luchtbalionspryskamp in het Park, kunnen afgehaald worden bij M. Fdix De Loose, in de Waag, Botermarkt, iederon day van 9 ure s morgens tot 4 urén namiddag. TexSaslbond, Bestuurzitting, Woensdag om 0 1/2 ure. De lock-out der sigarenmakers. De eerste lijst tot steun der uit^e- slotene sigarenmakers heeft uus meer dan 1000 franken opgebracht. Wij mogen ons over dien uitslag verheugen en z^jn overtuigd, gezien de maatregelen door hef st uncomi teit getroffen, dat. de vtlgondo lijsten nog meer zullen opbrengen, in geval de patroons volharden jiaochton onze werkroeders op de straat te houden. Van wege de werklieden zijn alle mogelijke toegevingen gedaan. De patroons trachten door alle middels aan de bevolking te doen geloovon, dat. de strijd uitgebroken is ten gevolge der onhandelbaarheid van 't svndikatt der sigarenmakers. Wij bedoelen do negen en twintig patroons die hunne werklieden heb ben weggestuurd, want or dient s-o- zegd to worden, dat twee derdon nor patroons onzer stad laten voortwar- ken, omdat zij begrepen hebben, dat het in hun belang is alsook van de tabaknijvorLio.id in onz® stad, zich niet aan te sluiten bij de lock outecr- ders. De negen en twintig hebben go- dacht dat met de hulp van het zoo gezegd syndikaat der kristenen, het syndikaat van 't Volkshuis, heel en al machteloos te kunnen maken. De kristenen van hunnen kant heb ben gerekend op de medohulp der patroons om zich te versterken,want nun dool is niet te werken in't be lang der werklieden, maar sij aan zien eerst en vooral de socialisten als hunne vijanden, en 't is overi gons hun reden van bestaan, want vroegere jaron werd door de kriste nen niet gesproken over vereeni- liing, slechts nu doen z» zulks, in 't belang der rijke katholieken carst en vooral en voor de patroons. De kristene loidors willen ook doon gelooven dat wij tegen de kristene werklieden zijn, omdat zij gsloovig zijn, wij horhalen het nogmaals, wij voelen ons verplicht de handelwijze der kristene leiders te laken en er tegen op te komen, omdat zij hunne leden dwingen de rol van onderkrui per to vervullen. In deze strijd ziet men dat het bij deze mannen geen kwestie is van godsdienst, als zij de werklieden willen w-ijs maken, dat zij niet by de socialisten mogen vereenigd zijn, want nu bewijzen zij hot, nog eens, als het wel noodig was, dat de kriste ne syndikaten gesticht worden om de werklieden te verdeolen. Geluk- kiglijk bobben deze mannen zoo wei nig invloed in onze stad, dat zij niet instaat is de noodige hulp aan do patroons to verleenen. De werklieden hebben nu toch ook reeds genoeg bewijzen dat er in onze syndikaten niet wordt gesproken over de godsdienst, dus ook niet tegen. Overigens vele, hot groot doel onzer leden zijn geloovig, en nooit wordt hen daarvan eene grief ge maakt, het syndikaat is geen gods dienstkwestie^ daardoor betrachten wij alleen verbetering te brengen aan den toestand onzer klasse en te streven naar volledige vrijmaking. En zien we niet in den lock-out, dat die zoogezegde kristene syndi katen, slechts de godsdienst gebrui ken als uithangbord, om sommige werklieden te misleiden, want zij steunen nog liovor ongoloovige pa troons, dan nevens hunne werkmak- kers te zijn, die in niets tegen den godsdienst zijn. En toch zullen de werklieden die als kristen, denken zich niet t.e kun nen aansluiten in onze syndikaten, en da leiders volgens dié zich kris ten noemen, rmar het daarom niet zijn, eens begrijpen dat verdeeld heid slechts schaden kan aan al do werkers en or in onze syndicaten plaats is voor al dezen dio de leus toe treden van Een voor allen, allen voor Een. Steun sigarenmakers. Overdracht vorige week 121,98. Souchenverkoop week van 31 Juli tot 5 Oogst. Fabriek do Launoit,door Daneels Euphr., Capriau Donnè, Do Vos Rich. 209,00. Fabriek De Schreyer door Rogier, Scholia, Uitkafkot Cl. 241,50. Fabriek Bj'l door Maes Victor 50,00. La Suódoisè door Wichelen Od. 97,00. Union Alh. Deux-Acres door Sper Aug. jongste 32,00. Union Alb. door Sper Aug. oudste, Uitkafkot J. De Tand Trma 135.50. La Suédoise door Alb. Hoebeke 58,00. De Launoit door Cappiau Donné 12,00. Gazge- sticht Geeraardsbergen door Lison Victor 22,CO. Weverij La Moderne door V. d. Stichelen V., V. d. Maelen Firmin 62,00. Weverij Flamant door Verclven A., Hymans Fr,, Van der Meynsbruggo V. 37,00. Werkhuis Clement, lijst Do Vlaminek A. 34,25. Gezongen door Van Craenenbroeck bij De Vlaeminck 19,60. Gezongen door Biebaut bij Fr. De Cock 2,10. Gezongen door Goossens,strijder van het N. S. 10,00 in het Volkshuis. Ge zongen door de lynvissohors bij Haeiterman 5,10.Gezongen bij Donné De Revver door Schele Frans 7,55. 2" Lijst, bedienden Volkshuis 110,00. Totaal 1329,58. Dg kameraden gelast met den vorkoop van souchen, worden vorzoaht de souclien af tc halen op de volgendo dagen en uren. Kabrlekarboldora, van 7 tot 8 uren, den Don derdag Textielbewerkers, van 7 tot 8 uren, den Donderdag Metaalbewerkers, van 7 12 tot 8 uren, den Vrijdag Brouwerijen, van 7 1/2 tot 8 uren, den Woensdag. Schoenmakers, van 7 tot 8 uren, den Dinsdag. Do ontvangst der gelden zn! geschieden don Maandag van 6 tot uur. HET STIUNKOMITBIT. HERDENKING Zondag eerstkomende, 20 Oogst, wordt op ons Stedelijk kerkhof de onthulling gedaan van het grafmo nument van onzon betreurden Kame raad Joseph Vornaillen in loven, bestuurder der Fanfare De Voor wacht. Wij doen een krachtigen en war men oproop tot alle partijgenooten er bij tegenwoordig te zijn. Men ver gadert om 1 1,8 ure namiddag, in het lokaal Da kadding om daarna stoetsgewijs# naar hat karkhof ta £*an. HET BESTUUR. EERLIJKHEID BOVEN ALLES. Zoo was de ronkende titel van eon plakbriol' door do zoigon der Christen© Arbeidersbeweging ten allen kante verspreid. In «en kort artikeltje wezen wij er op, dat die menschen over hunne eerlijkheid in de arbeidersbeweg ing maar best zou den gezwegen hebben. Onbe schaamd vraagt mon ons thans be- wijzan te leveren waar de Ghristenon anderkruiperswerk hebben geleverd, 't Ware onzos inziens veel logieker geweest, hadde men ons de vraag gesteld in welke, loonstrijd de Christenen niet hebben onderkropen. Nu op gevaar of onzen tijd te vor- beuzelcn om hoorondedoovon te doan hoeren en ziende blinden te doen zion, halen wij hier enkele staaltjes der Christenc Eerlijkheid boren Al les aa». 1° In de laatste staking in do Mer- cantie te Antwerpen onderkropen de Chrislene arbeider', Den Heer Ber- nor bekent het zelf in het katholiek blad De Gazet van Antwerpen dat er daar mocht en moest onderkropen worden, door de Christeno arbeiders. Dat is de eeuwige taktiek van die kerels. Zoo wilde Bonnot zaliger zijn rechters ook overtuigen, dat zijn Recht was te stelen en te moorden- 2" In April 1919 was er in demeosto drukkerjjën te Antwerpen staking. Na een 5tal dagen strijd, werd or o,ene overeenkomst gesloten. In de firma Van Wylen, Prinsenstraat, weigerde men aan den meestergast do overeengekomen verhooging toe to staan. Vandaar weigering om te herbeginnen. De;Christenenstuurden er mannen heen, onder beding dat er geen staking meer was en de daar heen gostuurdon ,hct minimum van loon bekwamen. Zij vergaten natuur lijk erbij te voegen dat de bepaalde verhooging voor allen wat, en dus het bovenloon dat de meestergast verdiende vóór de staking moest be houden blijven. Een propagandist der Christenen (Van Tichelt van Merxcm) ging na do dagtaak die hij op zijn werkhuis (Boucherv) deod nog op hot werkhuis Van Nylon wer ken aan het zetmachien. 3° To St Gilles (Dendermondo) leef de in Augustus 1919 een held van het kriston syndikaat. Vernomen hebbende dat in de stad Aalst opeeo broimachien staking was, waar de werklieden streden voor hoogere loonen en betere voor waarden, was onze held do onderpas toor van St-Gilles, en in gelukt dat werk to St Gilles aan do meisjes dio oene breimachien haddon uit te go- geven aan veel lagere loonen. Dat zijn van diojheldon die zooge zegd voordon werkman in het strijd perk treden, maar slechts onderkrui pers vormen. 4° Do Christenen onderkropen tij dens de staking der Sigarenmakers te Arendonek (Maart 1920). Sedert maanden stolde het bestuur dor Cen trale van Sigarenmakers pogingen in 't werk om do loonen, welke van plaats tot plaats verschilden, op óéu- zelfdo peil te brengen. Deze pogingen mislukten doordat de Christenc Sigarenmakersbond oen kontrakt sloot met do fabrikan ten, waardoor slechts een bespotte lijke loonsverhooging verkregen werd. Ditzelfde verraderskontrakt werd onze leden tor ondertoekoning aangeboden dozo weigerden zich zulken strop om den hals t,o doon. Dit nu had voor gevolg, dat de bespotte lijke loonsverhooging betaald werd aan dt» leden van den Christenen Vak bond on niet aan onze loden. Twee weken bleven de bestuur ders nog aandringen om de gevraag de loonsverhooging van *40 t. h. te bekomen. Do patroons steunende op de Chrislene onderkruipers, weiger den gladweg op onzo vraag in te gaan en verklaarde er dit schrifte lijk op de vergadering welke met de afgevaardigden onzer Centrale werd gehouden. Zaterdags werd door de werklie den nogmaals gevraagd om de loons verhooging too to staan. Dezelfde weigering. Daarop besloten de arbeiders 's Maandags aan hot werk to gaan dan bij d© firma Verellen welke de eischen inwilligde. Het getal stakers bedroeg 400. (Do Christenen) 27 man stork) bleven aan den arbeid. ',Zij speelden dus weerom eens de verraders hunner klasse. Wij stellen ons niet voor, dat nu al deze onloochenbare en bewezene fei ten, do Heeron der Christone arbei dersbeweging hun ongelijk zullen erkennen, ware hen wat al te veel gevraagd. Hun leuze: Eerlijkheid boven Alles, is slechts een uit hangbord van bedwingelyke schyn waarachter zo met de meeste schaam teloosheid de eerlijkheid onder de voeten treden, het geit de socialisten bevechten ten voordeele der bezit tende klasse. Wij verhopen niettemin, dat Oscar Kabas zijn woord zal getrouw zijn en ronduit zal zeggen wat hij aangaande onze eerlijkheid weet te verteilen. Wedden dat hij rond de pot zal draaien 't is immers zijn gewoon stieltje. Jev Dk Dhyn. Wie knoopt zulks aan een In 't blad der Christenen, heeft Os car h«t ongekend genie, het reeds tot vervelens toe herhaald, dat wQ de blauw rooden schepen van het goddeloos onderwijs van Ninove ao party en dus meteen ook de werk lieden, gekoord en gebonden had den geloverd, zelfs verkocht aan de liberalen. Do man stolde er zelfs de vraag bij hoeveel we daarvoor haddon entvan- g«n. Thans schrijft do kwibus, dat Ni nove bestuurd wordt door de socia listen. Do liberalen zijn de gevangenen der socialisten. Ohé, Oscar, begint er iets te haperen Moeten we soms de veterinaire halen, om uwe schroeven wat vaster te zotten. De socialisten zijn vorkoeht aan de liberalen, en dio zelfde verkochten zijn de meesters, en de koepers zyn uw gevangenon. Wat moeton uwe lezers van dergelijken prietpraat donken. Vreest ge niet, dat ze even als wij zullon roepen, 'ne zooóót, zooóöt Pol. Onze Tooneclkring De Kollebloem. Ook onzon bloeienden Tooneel- kring is reeds in volle werking om do partijgenooten toekomend win terseizoen, aangename en tevens leerzame avondstonden to verschaf fen. Eene groote vorandoring van schermon en tooneel zal het oog der toeschouwors streelen, terwijl do op te voeren stukkon do moeily ksten zullen bevredigen, hetgeen blykt uit hot volgonde repertorium. Zullen op beurt uitgevoerd wor den 8 October. Heft goud- visohie drama in 3 bedrijven. Een huwelijk pep velo, blij spel in 1 bedrijf. 3 Deeembor. Doorslechte dagön drama in 3 bedryven. Schrik van soldaten blijspel met zang in 1 bedryf. 28 Januari 1923. Kleine bur gers spel in 3 bedrijven. Ogarïftor blyspol met zang in i bedryf, 25 Maart. De lijdensweg drama in 3 bedryven. Een huis met commensaals blijspel in 1 bedryf. Ons kollo' bloeit en streelt het oog In zalig, zoet verrukken. Wie is hy die het wagen zou, Ons bloem den stengel te ontrukken. Voor de Turners. Gezongen en gespeeld door Jef Praet in ons lokaal 11,10. Gezongen door Dissen Flikker 5.88. Gezongen door Potrus D'Hondt en rondgehaald door Victor D'Hondt 5,80. Gezongen door Philomène Bascour by don klei nen en rondgehaald door Jos. Van Wesemael van Denderleeuw 4,70. Totaal 27,48. Voor heft Muziek. Gezongen in ons lokaal door Henri Van Mol, lid van den zangkring Jean Jaurós Burgerhout 7,30. Ge zongen .door Petrus D'Hondt en rondgehaald door Dissen Flikker 4,5.1. Gezongen door Petrus D'Hondt en rondgehaald door Michel en Em- merance Wattripont 10,00.Gezongen door Jef Praet en Pol Van de Steen 8,55. Totaal 30.39. Sftrijdpeuning. Geiongen door Petrus D'Hondt en rondgehaald doer Victor D'Hondt 5,60. Gezongen door Theodoor Van Eeckhoudt on rondgehaald door Frasie De Schryver 2,40. Gezongen dour Piet Vogel en rondgehaald door Petrus Patot 4,70. Gezongen door Edm. Carlier en rondgehaald door L. Lievons bij Frans Guïdomont 4,65. Gezongen door L. Lievens en rond gehaald door Edm. Smith, bij Frans Guldemont 2,50. Totaal 19,85. Voor de Vlag van de socia~ lisftische Jonge Waohi. Gezongen door De Vos Jules en rondgehaald door De Prijek Richard by Vagge Abé3,31 fr. Gezongen door Irma Cossyns en rondgehaald door Flamont Gustaaf bij Vagge Abé 5,75. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in dé prijskampen houdt dan hot oog op de gezondheid uwer duiven IDPlil iseen waarborg voor humio llflmll gezondheid 't is oen on overtrefbaar middelvoorkomt on geneest op enkele dagen, de ziekten der duiven: Snot, Wit en Geel in don Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en geeft oon zuivere huid. Het eens gebruiken is liet voor altijd, aannemen, 3,50 fp. de flesoh. aan de duiven welke men voor de prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken bijzonder op het spierenstelsel en den bloeds omloop der duiven en het gebruik ervan vergemakkelijkt de vlucht en geeft aan de duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillen VIXOR dienen om de duiv#n welke men voor d© vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APOTHEEK-DROGUERY Vredestraat, 6, rechtover 't Stad huis, (Telef 107] Geeraardsbergen. VOOR ONS MUZIEK. Overdracht fr. 533,90 Van René Browayer, omdat do sooialisten zich goed verstaan 0,50. Van Georges Ceuterick, omdat hij zeer tevreden is datdezaakgorogcla is 0,20. Van: Joseph Sanglan, omdat zij olkanderen good verstaan hebben 0,35. Van Joseph Beerens omdat hij groot spijt heeft, dat hy gezegd heeft van niet mede te gaan 0,25. Nogmaals 0.25 fr. omdat zij allen te vreden zijn 0,25. Van Merchies René omdat hy met een brouwer op gang is 0,40, Van Richard omdat Leopold zyn sleutel verloren heeft 0,50. Van Gilbert omdat hy hem wederom ge vonden heeft 0,50. Omdat Joseph Ma- german gezond is 1,00. Gezongen door de gezellen bij Oscar De Smet en C. Brunfaut 0.00. Van Sis omdat Ivo hem goed vermaakt 0,50. Van Frederik omdat Arthur zyn baard niet doen afdoen heeft 0,50. Omdat Philomène Sis betooverd heeft 0,50. Omdat Ivo zegt dat hyj hem niet kunnen verdedigen heeft 0,25. Om dat Arthur Jan Keymeulen een goed socialist is 0,25. Omdat Arthur zijn haard heeft laten staan vooi klinke- snoeron 0,25. Omdat Arthur zegt dat er mag veel instaan van hem 0,50. Omdat Paul zegt dat hy geene socia list meer scheert 0,50. Omdat hu' do stormloop deed op do Molenkauter 0,25. Omdat hy zeer vergramd is 0,25 Omdatlvo en Arthur twee socialisten zijn 0,25. Omdat Ivo zal chef worden van ons muziek 0,25. Een lied gezon gen door Albert en rondgehaald door nom zalf 3,30. Een lied gezongon door Georges Brewaves en ronage- haaid door Leon uit 't Scheepken 4,20. Ten voordeelo van ons muziek 10.00. Totaal fr. 28,60. Algemeen totaal fr. 562,50. Gemeenteraadzitting van 31 Juli 1922. De zitting wordt om 2 ure na middag goopend. De raadsleden zijn voltallig. Do secretaris geeft lezing van het vêrslag der vorige zitting. Goedgekeurd, 1. Aanbesteding, kalseidewerken Buurtweg N. 1. Aoht ondernemers hadden zich aangeboden voor deze weken. Den heer Alois Roeland vanOordegem, den laagsten aanbieder zijnde, wordt dusaangonomen ais uitvoer der dezer werken, voor de som van 74.280,90 fr. 2. Goedkeuring, begrooting Arm bestuur, dienstjaar 1923 en wed- deverliooging van den ontvanger. De begrooting wordt goedge keurd. fcij geheime stemming en met 5 stemmen togen 4 bekomt don ontvanger 25 frank 'sjaars verhooging. 4. Vaststelling, jaarwedde veld wachter. Do jaarwedde wordt vastgesteld volgens het nieuwe barema op 2000 fr. Eene verhooging van 500 fr. wordt gevraagd. Do vraag wordt bij geheime stemming verworpen met 5 tegen 4. G. C.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3