Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Schijn-Democraten. baafze huilen! De Internationale Soc. Jeugdfeesten 19e Jaar N° 34. Prijs per nummer 15 centiemeu 20 Augustus 1922. toelage aan Voordrachtkringen. TE ANTWERPEN. Tot het vieren eener verjaring VRIJHEID ANNONCEN Reokterlijke 4 fr. por regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering ran prys voor annoncen die meer maals versehynen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag arend, 8 ure, ingezonden worden. De strtydeeaAiig die deielfde week meet ree- schijnen, mee" tafelleed ik ft, wéét Plaséog middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weldeetraat, 14, BENT Verantwoordelijke uitgaver, J. BEKAERT, Weidesiraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven verten niet opgenomen, ikuaehlea rrer verkstaki&fen ea pderan inee- tm toer te Takkende* laVuytTfr. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden Ir. 6 1 j«»r BötTEN BBLOIE. 1 Ir. 15,00 Mee toeeaeert M H RU peetbereelen. 2,30 4,*0 7,50 Heden ten dage gaat er heel wat om Zoo is de laatste tijd geken schetst door velerlei gebeurtenis sen welke aiet nalaten de aandacht gaande te maken ea dan ook druk besproken worden. Ook ons, arbeiders, belangen die gebeurtenissen grootelijks aan, wijl ze nu eens en voor goed sommige politieke voormannen, die zich bij de laatste verkiezingen bijzonder luidruchtig hebben gedragen, in een waar daglicht stellen. En 't zijn hoofdzakelijk degenen die zich voor demokraat (en katholiek dan nog) uitgevend, het luide hebben uitge schreeuwd en openlijk hebben ver klaard een demokratisch program aan te kleven, welke toenmaals als verkapte medestanders der reaktie zijn te werk gegaan, en daarvan nu zonder er doekskens om te winden het bewijs leveren. Dat het niet immer bij woorden zou gebleven zijn, doch dat ze zich eens verplicht «ouden zien hunne woorden in daden om te zetten om derwijze getuigenis te geven van een echten demokratischen geest en tevens hun verpand woord gestand te doen, is zonneklaar. Bij de laatste in de Kamer uitge brachte stemmingen in zake de huishuurwet, de achturenwet, htt krisisfonds o. a. en bij dé wijzigin gen welke daarbij zijn aangebracht geworden, hebben we de gelegen heid gehad er ons van te vergewis sen en hen bepaald naar waarde t« schatten, gezien hun gedrag aldaar het wezenlijk gevoelen dat hen be zielt, aan 't licht heeft gebracht en bepaald hoeft uitgewezen wie we voor de hand hebben en welk slag van lieden, het zoogezegd op zich genomen hebben, de aemokratische oplossingen steeds voor te staan en in dien zin heel hun streven te rich ten, tot meer welzijn van den ar beider. Als echte reaktionnairs hebben ze zich aangesteld, wijl ze niet ge aarzeld hebben op de anti-demo- kratische voorstellen hunne stem uitte brengen. Dat die lieden van geen klein ge rucht vervaard zijn is hiermede uitgemaakt, doch dat belet niet dat hun gedrag aan beknibbeling onderhevig is, dat het proletariaat in de mogelijkheid verkeert daarin gewetensvol uitspraak te doen, en tegen zulke onverholen anti-demo- kratische als weinig moedige hou ding, krachtdadig protest aan te teekenen. Van nu af aan reeds hebben we zekerheid dat ze ook bij de aan staande bespreking van den dienst- duur bij het leger, bij welker gele genheid de kwestie van den zes- maandendiensttijd zal te berde ko men, hunne houding niet zullen wijzigen, hun leider Poullet heeft het trouwens onlangs verklaard op het kongres der kristen demokra- ten met het oog op het hooger belang van het land, versta hierdoor om de even onverzette lijke als onverzadelijke reaktion nairs te bevredigen zullen z'er eensgezind tegen ^stemmen, laat Btaan eenige gekozenen die het om tedan van hst gtgevsn woord eer lij khsidthalvs niet zullen wagen. Laat ar ons dus gota illusie over maken. 't Ia trouwens allerduidelijk dat ia een partij als d« katholieke, waar nevens de oude onveranderlijke reaktionnairs, da nieuwbakken schijn-demokratea voorkomen, wel ke beide twee verschillende strek kingen vertegenwoordigen, beider belangen niet kunnen behartigd worden wijl ze ten eenemale strij dig en onvereenbaar zijn. Om de partij en de huidige regoering «elf recht te houden, moeten de eene het dieosvolgens voorde andere af- leggen, en het feit dat diezelfde demokraten hier het hoofd in den schoot hebben gelegd, maakt eens en voor goed uit dat we langs dien kant immers aiets «uilen bekomen en dat het slechts de arbeiders zelf zijn die, onafhankelijk en ongebon den, het voor de arbeidendo klasse doeltreffend kunnen opnemen. Intusschcn is de werkende Jclasse eens te meer om den tuin geleid en gefopt. Gaan de arbeiders dan toch niet eens inzien, dat waar die hceren zooveel arbeid.erskrachten mogelijk naar zich trachten te trekken, om zich daarna om hunne belangen niet meer te bekreunen, ze slechts bezield zijn met de bekom mering, de bewerkstelliging te ver hinderen eener eenige partij, welke al de arbeiders, zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging, zou omsluiten en het aaazien en de macht dergenen ia wier dieast die zelfde heeren staan, zou kunnen in gevaar brengen. Weten de arbeiders dan niet dat ze bij machte zijn de huidige maat schappelijke orde, welke oorzaak in hunner minderwaardigheid, onder ste boven te keeren en paal en perk te stellen aan een regiem dat een blijvende onrechtvaardigheid daar- stelt. 't Ia te hopen dat ze weldra be seffen en inzien zullen, dat slechts de onafhankelijke werkliedenpartij daartoe fferoepen ia, ea met hua al ler medenalp daartoe bekwaam «al zijn. Stok. Wy achten het nuttig or aan te herinneren dat de Volkshoogescho- len, de Hoogischooluitbreidingen, de studiekringen en lezingen en alle gelijksoortige werken van weten schappelijke of artistieke uitbrei ding, die miBstens één jaar bestaan hebben, die alle winstbejag vermij den, die noeh politieke propaganda noch godsdiensiige aanwerving als doel hebben en waarvan de voor drachten die de ontwikkeling van het volk beoogen, openbaar'zyn, toe gelaten kunnen worden om van de staatstoelage te genieten (Staatsblad 21-22 Nov. 1921 bladz. 10167-8). Do aanvragen moeten voor I Sep tember van elk jaar aan den Heer Minister van Weten schappenen Kunsten gestuurd worden, voor den Dienst der na- schoolsche werken. Do anti-socialisten aller kleur leg gen er zich op toe de socialisten aan te vallen met alle mogelijke en on- mogelhke middelen die ter hunner beschikking zyn. Zij gebruiken de praktijken van vóór jaren nietprineipieel diskutee- ren, maar met laster en vuil werpen. Waarom zij dit doen Wel heel eenvoudig omdat zy razend dul rijn daar het socialisme ondanks alles aan invloed wint, in aanzien stijgt. Wat wil het socialisme Dat allen die werken, 't zij met hand of mot don geest, 't zij in de fabriek, het werkhuis, het bureel of op liet veld, de vruchten van hunnen arbeid ge nieten. Hoe is het nu Wel, ziet rondom u gij die ons leest. De land- of fabriekwerkman, hfj die voortbrengt wat de men«ehheid noodig heeft om te leven hij die bakt, weeft, spint, zaait, ploegt, heeft met mooito het RoodzakelyKe voedsel, kleedsel, woonst. In tegenstelling hiervan leeft hy, die anderen LAAT werken, in wol stand, goluk, overvloed. De socialisten na willen hieraan verandering brengen. Hiertoe heb ben zy een principieel programma opgemaakt, wat zy aanzien als hun geloofsbeiydenis, hun cathecismus. De secialisten willen dat zy die werken vooraf hun deel hebben, 't is te zoggen, dat niet het leeuwenaan deel gaat tot hen die er niets voor doen, maar wel tot diegenen welke er hun leven toe offeren. Zulks valt niet in den smaak van het groot kapitalisme, die de gan- scho wereld van zich afhankeiyk maken wil. Wat do arbeider voortbrengt en wint, moet al in de .brandkast! van den kapitalist-uitbuiter komen, ten koste zelf van het leven van den ar beider en diens gezin. Hiertegen voert het sooialisme nu een onverbiddeiyken stryd. Deze stryd wint aanhangers in stad en op den buiten, 't Iets iets waartegen de anti-socialisten aller kleur niet kunnen. Daarom is het dan ook dat de anti socialisten het socialisme aanvallen met alle middels die in hun bereik vallen. Maar het meerendeeldezer middels zijn onmachtig gebleken, en de anti socialistische burgorspartyen zyn moeten eindigen met dingen by te treden die ze steeds hebben bekampt. Het is dan ook verstaaibaar dat sy vraagstukken, als 't recht op leven voor den werker, dat ze enkel nood gedwongen hebben aangenomen, als een heel broos tuig willen aaneen- flansen, omdat zulks tegen de eeuw enoude voorrechten keert die de bourgeoiswereld kent. Vandaar dai ook het logieke ge volg dat de bestrydingvan het socia- lismo met ongekende woede voort duurt. Wat is hiertegen te doen Wel heel eenvoudig moeten allen die door hun arbeid voortleven zich sterk aaneensluiten om aldus een blok te vormen tegen de eenheid van het kapitalism, die de mikroob is van ellende, ramp en wee, en een voortdurend gevaar voor nieuwe bloedige oorlogen. Werkers van den buiten, laat u niet langer verdoelen uw plicht is het, in het belang van uw eigen zelf, uwe kinderen en van uwenjevenaaste u evenals de arbeiders van de stad, van fabriek en werkhuis to vereeni gen en den socialistischen stryd te leveren. Laat de anti-socialisten aller kleur brullen, 't is hun kraam van onrecht en slavernii 'tafc er door verdwynon moet. Een raiazcnbetooging. 45 muziekkorpsen. Meer dan 300 vaandels. 50,000 betoogera. 20,000 turners. Voor de eerste maal dat in Belgié een jeugddag ingericht werd, was men wel wat bevreesd of het het ge droomde succes xoh zyn. Het is slech ten tijd. Vele arbeiders vverdienen maar juist genoeg om hun.gezin te onderhouden. Zou er dan weigeld zyn voor trein en andere onkosten Zouden in vele gezinnen de kleedjes der kinderen niet ontbreken Zou het regenweer, dat we do gansche week hadden, geen reden zyn om de jeugd tehuis te houden Niets van dat alles! De rooëejeugd is in drommen, in massa naar de Scheldestad getrokken, om er te ma nifesteeren. Zy waren met duizenden gekomen van alle deelen van hot land, van Walloniö en van Vlaande ren. Maar er was moer Afgevaar digden van de jeugdorganisatiesjvan Frankryk, Duitschland, Engeland, Holland, Tsjeko-Slowakye, Dene marken, Zweden waren aanwezig, om, in naam van die landen, dan broedargroet ta brengen. Wat was de betooging heeriyk Hoe hebben wy, met een van fier heid en trots kloppend hart, die meisjes en die jongens zien defilee- ren. Wat kracht ging er niet uit van die turners en turneressen, die, on danks den aanhoudenden rogen, de borst vooruit, het hoofd omhoog, flnk opstapten, strydliederen zin gend. De betooging van verleden Zondag heeft voor do arbeidersbeweging een vierdubbele beteekenis. In eerste plaats was het een internationale uiting van solidariteit en kracht van de socialistische jeugd. Terwyi de patriotards spreken van haat en re vanche, reiken de Roode Jongens, over de grenzen heen, elkaar de broederhand, zy vergeten alle ras senverschil. Zy willen óén zyn één in strijd, óón in de overwinning. En tot welk land zy ook behooren, welke taal zy ook spreken, hun hart klopt voor de heele Monschheid en daar om strydon zy vereend voor hot So cialisme. In tweede plaats heeft de betoo ging van Zondag bewezen, dat do Belgische jeugd, die zoolang in de klauwen van het klerikalismo lag, nu in breedo lagen overgekomen is naar het socialisme. Moesten wy vroeger steods y veren om tolman nen opgegroeide jongens over te ha len voor den stryd, dan zien wfj nu de Reode Jeugd overal aangroeien. De volgelingen van het socialistisch leger worden gevormd in de huisge zinnen, zy zuigen de liefde voor onze organisatie op met de moedermelk. Dat onze Partij sterk is deed onze tegonstrevers pyn aan 't harte, maar dat wy een opkomende massa van meisies en jongens hebben, die de stryders van morgen zyn, geeft hen en ons de zekerheid dat wy op weg zyn meester te worden in ons land. Een derde beteokenis en een zeer verheugende, is het feit, dat onze jeugd in hart en nieren anti-milita ristisch is. Hoort hun zangen, hoort hun gesprekken, leest hun pers, leest nun eischen en het is alles doortintelt mot een afkoer voor don oorlog en een bestendig strydon voor wereldvrede, let zyn do solda ten van raorgon, het kanonvoeder van morgen, die met kalmte, maar desniettemin met een rotsvaste overtuiging, zeggenGeen oorlog meer De wapens neer De vierde beteekenis is wel, dat de bevolking de gevolgtrekkingen maken moet, dat hot weer alleen de socialisten zijn die ijveren voor we reldvrede, die hun uiterste best doen om oorlogen to voorkomen. Wat doen de katholieken togen de steeds meer dreigende oorlogen Niets Wat doen de liberalen Niets Heelemaal niets Zij zien too als wy betoogen, als wy do massa wakker schudden om het goddelijk woord Gy zult niet dooden in toepassing ta brengen. Zy zien toe en laten ons alleen voor het «ware werk om door iaternationale samenwerking het massamoorden te voorkomen. Wy betreuren zulks. Maar het zal voor ons een spoorslag zijn om met verdubbelden moed onze actie te ver sterken en te zorgen dat wy alléén stork genoeg zyn om in ons land en in alle landen het monster Oorlog in bedwang te houden. De jeugd is de ToekomstDe Roo- de jeugd heeft Zondag bewezen, dat de toekomst aan de Werklieden- Party, aan het Socialisme is. Antwoord op de vraag gestold door Gezel Alfred Niohels, ver schenen in ons blad van verleden week. Ingevolge Uw schry ven van 3 Au gustus J. 1. heb ik de eerU te berich ten dat de diensten aan de aangeno men of aanneembare bewaarscholen niet in aanmerking komen by do be rekening der pensioenen en niet kunnen golden in zake rustgeld, zoo lang geeno wyziging gebracht wordt aan de huidige wetgeving. De stortingen waarvan sprake in uwen brief, dienen alléén tot het uit betalen van pensioenen aan weduwen en weezen der overleden deelnemers aan de kas voor weduwen en weezon. Er wordt geene rekening gehouden met deze stortingen by het vaststel len der persoonlyke rustpensioenen, die ten laste van den Staat verleend worden. Hoogachtend. E. HUBERT. Op 1 October aanstaande viert LA PREVOYANCE SOCIALE haar 16 jarig bestaan. Zjj viort feest met den luister der bekomen uitslagen. Opzichters en agenton wedijveren onder de stuwkracht van hot Beheer dewjjl zij aan de bedienden overvloe dig werk bezorgen. De hiernavolgende cijfersz|jn een sprekend bew|js do eerste botreffen- don 30 Juli, de tweede den 31 Juli en foven dus een juist denkbeeld van en arbeid in een maand Afdeeling Leven Aantal Verzekerden 146,601 150.07# Verzekerde kapitalen 70.540.401 fr. 73,570.704 fr. Jaarlijksche inning 3.094.033 fr. 3,230.097 fr. Afdeeling Brand Uitgegevon polissen 81.303 83.321 Jaarlijksche inning 884.008 fr. 951.354 fr. Het rekord der maandolijkschu in- ningon wert overtroffen. In Augustas zal bot nogmaals overtroffen worden. En zeker nog mbór einde Sep tember.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1