Partijgenooten I iDatkmaalverbonb Aalst S. M. Hand in Hand, Allen naar Ieperen. Mijn Hoekje. Wanneer Naar IVteire. Werkersbelangen. MOFSTADE. De werkleden kunnen als zij het eens zijn! In Engeland dwingen ze den eer sten minister Lloyd George, den oorlogzuchtigen Poincaré in te toornen. In Duilechland krijgen ze de kei- zerskliek heel klein, ze redden daardoor de republiek en beletten een nieuwen oorlog. In Polen houden ze de reaotio- naire grootbezitters van 't bewind en beletten daardoor oen oorlog met Rusland. In Italië dwingen ze den koning j een demooratisch ministerie aan te stellen. In Tsecho Slowakije dwingen ze het ministerie handelsbetrekkin gen aan te knoopen met Rusland. gaan de Belgische werklieden het eens worden om ons Ministe rie te dwingen 1. Eene anti-militaristische poli tiek te volgen 2. Degelijke sociale wetten te •temmen. Wanneer? Leest en verspreidt Recht en Vrijheid die de belangen der werklieden verdedigd. van de Federaties der Socialistische Ziekenbonden. Kongres van 2, 3 en 4 September te Seraing. Inhuldiging der Mufualistische Kliniak. Onze partijgenooten van Seraing on Luik zijn flink aan 't werk ten einde de kongressisten en "de deel nemers der betooging op waardige wijze te ontvangen. De botooging van Zondag 8 Sep tember zal zich om 1» uren vormen in de Moeras- en F. Nicolaystr'aat. Vertrek om 9,45 u. De leden van den Beheerraad van het Nationaal Ver bond en de afgevaardigden der fede raties van ons Verbond zullen offi cieel ontvangen worden op het Stad huis. De stoet zal van het stadhuis ver trekken en zal tot de kliniek gaan (35 minuten). Onze: vrienden Wan- dervelde en Wauters zullen het woord voeren op de balkons der kliniek (10.000 betoogers zullen hen kunnen hooren). Om 2 1/2 u. eerste 'zitting van het Kongres in het Volkshuis. Om 8 uren, groot kunstconcert ter eere der kongressisten. Maandag 4 September om 9 uren voormiddag, tweede zitting van het kongres. Om 1 uur, diner bij inschrij ving. Om 7 1/2 u. 's avonds, concert en andere gelegenheidsliederen en dansen in de tuinen en parken van de kliniek. Alle mutualistischo groepen wor den uitgenoodigd zich te laten ver tegenwoordigen door een belang rijke afvaardiging. Er wordt voor een goed logement en goede maaltijden gezorgd, doch het is noodzakelijk, dat de deelne mers zoo spoedig mogelijkden natio- nalen Sekretaris, Partijgenoot Arth. Jauniaux, Volkshuis, zaal 50, vor- wittigen. HEDEN ZONDAG, gaan de Fanfare Hand aan Band en d*n Turngroep Jeugd Bloeit naar Meire (Kermis). Een prachtig Turnfeest wordt daar gegeven. Men gaat te voet over Nieuwcrkerkon en kecren terug uit Meire met den trein van 8,40 ure 's avonds. Byeenkomst aan het lokaal om 1 1/2 ure. Partijgenooten, in massa mede. HET MIDDEN-COMITEIT. De spoelsters van de F. F. R. i «0 in getal, hadden te klagen over i de loonen, die nog geringer zijn ge- I worden door de nieuwe werkwijze die men aan deze vrouwen en meis jes oplegde. Na een| onderhoud die onzen secretaris met do heeren Be- heerders had, was er een toeslag van B, 10 en 15 fr. aan een groot gedeelte der meisjes verleend. Enkele, alsook I do verjaagsters, hebben den bijleg i niet ontvangen, en ondanks don be komen toeslag waren do loonen nog beneden het basisloon van 1,45 fr. per uur. Gezien de geringe loonen, en dat de meisjes verwittigd zijn, dat den toe slag slechts voor eenmaal gegeven is, hebben wij ons terug met een schrij ven tot de Heeren van de F. F. R. gewend, ten einde voor deze meisjes voldoening te bekomen op hunne ▼raag om in de gelegenheid gesteld Ie worden, 1,45 fr. per uur te kun nen winnen. Deze vraag is redolijk, dat de Hee ren van het fabriek dit inzien. De wevers van M. Van Ginder- deuron hebben sinds twee maanden een loonverlies ondergaan van om trent 25 fr. op de 14 dagen. Ineen onderhoud met Madame die wij had den, scheen deze verwonderd over do klachten der wevers, en beloofde onmiddelijk maatregelen te zullen nemen. Dat gebeurde.Maar de we vers klagen over dezelfde kleine loonen weer, waarop nieuwe pogin gen aangewend worden door de se cretarissen onzer vakbonden, omdat voldoening zoudan bekomen. De sargiewevers bespreken en nemen alle werk in onderzoek, ten einde ertoe te komen, dat onze sargiewevers van \alst, ten minsto aan dezelfde voorwaarden kunnen werken, zooals hunne vakgenooten van Dendermonde. Reeds is er aan het Bestuur van het sargiefabriek De Clercq, en dat in algemeen akkoord met do wevers, eene eerste vraag gestuurd, om do laatste tegemoetkomingen uit te breiden voor do wevers die de dwij" lonen rols weven,alsook om nog an' dere kleine verbeteringen te beko men. De sargiewevers zijn voornemens niet langer te blijven werken aan geringer loonen en slechtere werk- voorwaarden dan hunne vakgenoo ten van andere plaatsen. 't Is te hopen dat de heeren fabri kanten het zullen inzien, dat met te handelen gelijk het sinds langen tijd gebeurd, hunne wevers ten onrechte op de proef gestold zijn on zulks niet langer kan blijven voortduren. Het geschil dat ontstaan was in de jutteweverij Beeckman en Cie is na onderhandelingen die plaats had den, Woensdag en Donderdag mor- gend tusschcn de heeren van de fa briek en de secretarissen der vak bonden, in liet bijzijn van eene af vaardiging der werklieden opgelost. Eon gedeelte der werklieden zal Maandag en het ander gedeelte den Donderdag het werk hernemen. De dokgoodwevers bekomen vol doening op het basisloon. Bij middel van eene proef zal de voortbrengst vastgesteld worden. Aan de vraag der wevers zal voldaan worden om don prijs van de geweefsels op do de kaartjes te vermolden en zoo meer voor de jonge wevers zal het mogelijke gedaan worden om hun voldoening te geven. Dat deze over eenkomst duurzaam wezo. II. F. Zondag aansi 27 Oogst, om 10 ure 's morgens, in Hand in Hand algemeeno vergadering voor al de leden. Dagorde verschijnt toekomende week. De Beheerder-Afgevaardigde, Alfred Nichels. HEDEN ZONDAG' om 2 ure namiddag op do HOUT MARKT O ROOT KAATSSPEL door de bijzonderste spelers van het land. De opbrengst is ten voor- deele van het werk der wee zen van de opgeeischten. Liefhebbers, er allen heen Ter gelegenheid der Vlaginhul-li- ging op Zondag 27 Augusti, richt doAfdeoling Aalst eene reis in raar leperon. Do prijs per coupon is 11,15 fr. Wie medereist kan zich laten in schrijven tot Donderdagavond 24 Augustus op het Bureel van Cesar HaeltermaD. STRIJD PENNING. Overdracht fr. 118I,9G. Liberale vakbonden wat hebt ge zoo al gedaan om het slavenleven der werklieden van het fabriek F. F. R. (Borreman) te verbeteren 1,00. Omdat Vermeiren van Hofstade zoo schoon geschoren zit 1.00. Omdat August in het lokaal de steel tjes bier vroeg van Mario on hij zoo hoovaar- dig was met eeu ander zijn overschot ge vei. zijn vrienden Valei y en Jozef 0,50. Een groep vrienden van At :- court 7,00. LEDE. Omdat de Pledder in zijn broek gheeft 1,00. Totaal 10,50 VOOR DE HARMONIE. Een lied gezongen door Servaas De Witte in het lokaal 14,24. Van een eerelid D. P. 26,00. Wijkclub Josse Nichols 25,00 fr. Totaal 65,24. Voor de Turners. Gezongen door S. Lelong in do Wijkclub J. Volders onder oen socia listisch gezelschap 6,00. Na eeno re devoering van den kamaraad G. Van Aerdebrugghe, een lied gezongen ten voordeeledor Turners door S. Lelong in de Wijkclub J. Volder» 14,00. Een lied gezongen door Be.rsou J. ten voordeele der Turners 1,00. Lied ge zongen lift blad - Vooruit door Edmond Schockaert bij Emile Cor- naud 5,00. Welleman Albert 2,00.Van 2 kamaraden 2,00. Gezongen door August De Schutter bij Jozef Do Smet 8,62. Feest gegeven door gezel en gezellen Van Mol bij Jozef De Smedt4,00. Gezongen door Jozef Neys en roncgehaald door den kapitein*bij Louis Marcoon 9,00. Go- speeld door Cooman en d'Haeseleer hij Jozef De Smedt 7,00. Omdat de Turners 8 eerste prijzen gewonnen hebben geeft Speeckaert 3,00. Totaal 64,62. Voor de stakende Sigarenmakers van Geeraardsbergen. 1* lijst. Gezongen door Donatus Mornoo Godswil rondgehaald door De VleeschhouwerThephiel bij Wanten Spaenhoven Grooten Bolleweg, 4,35. Gezongen door Guillaume Bockstael het lied «Ik Weende» bij Julien ThienpontÖ,50. Totaal 10,85. DEN ALKOOL. De prent verleden Zondag in ons blad verschenen, geven wij eens good ter overweging aan de heeren Burgemeesters der kleine gemeen ten, die met de kiezingen van verle den jaar propaganda maakten, ton voordeele van den genever tot in de kiesbureelen, met aan de ongeleerde werklieden en landbouwers wijs te maken voor hen te stemmen, en dat ze dan hun druppelken zouden terug hebben bekomen, in plaats van hun een deftig beslaan te bezorgen. Maar kameraden, een deftig be staan dat kan of mag u niet hebben, want dan zouden de aalmoezen ver dwijnen, en met dit de macht der rijken, want dan zou iodere uitge- buitte werkman zijn eigene waarde lecren kennen. En gij huismoeders, hoevelen on der u hebben niet geloden met uwe kinderen door het jenever drinken van uw man, en nu dat er een strijd gevoerd wordt oin dien kanker te bestrijden, zult gij er allen aan mede helpen. Dus vrouwen van stad en buiten, strijdt mot ons mode tegen de alkool- pest. Sooiken. Gemeenteraadszitting van 14 Oogst 1922. De Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting. Goedge keurd. 1* punt. Verificatie gemeente kas, waarover de seerotaris lezing geeft. Mot het sluiten van het tweed» kwartaal blijft er in kas7Gl,!t fr. De burgemeester vraagt de goedkeu ring. Gezel Van dor Smissen. Wij kunnen dat niet goedkeuren, aange zien wij geen kontrool daarover heb ben van inkomsten en uitgaven. De heer Burgemeester on Daelman. De kontrool wordt gewoonlijk op het einde van het jaar gedaan, iets dat wettelijk is. Gezel Vermeiren. Juist daarom kunnen wij dit niet goedkeuren, ge zien, als wij het eerste, tweede on derde kwartaal zouden goedkeuren, kunnen wij op het einde van't jaar onze goedkeuring niet meer verbre ken. Ook vraag ik, om ten minste tweemaal per jaar do kontrool te doen. Er wordt over do goedkeuring niet gestemd. 2* Punt. Herkiezing van het uit tredend lid van het Armbureel, Van Pauwel. De hoor Clinckaert Alois stelt zich voor, bijgevolg wordt er overgegaan tot do stemming. De heer Clinckaert bekomt 5 stommen, Van Pauwel 3 stemmen en 2 onthoudingen. 3® Punt. Beslissing over de vraag tot verdwijning van den voet- weg Babbclaer, Arthur De Smet. De Burgemeester geeft lozing van een 6 tal protestbrieven der geburen over de verdwijning van voornoemde weg. Na eene korte bespreking wordt er overgegaan tot de geheime stem ming, die geeft 7 stemmen voor de verdwijning en 4 voor het behouden. 4e Punt. Grondaanvraag kabien elektriciteit leiding. De Burgemeester duidt de ge schiktste plaats aan, aan de brug Roggeman. Den heer Possemiers vraagt voor op den overkant steenweg (brug) of voor de beide aanvragen te doen voor belgoedkoopst. Gezel Vermeiren. Hoe verre zit men nu met do electriciteit, ik zie dat alles voortgaat op het contract, nochtans is de wensch uitgedrukt vanwogo de algemeenheid van den raad voor de ganscho verlichting dor gemeente. De heer Burgemeester. Dat zal komen, aangezien dat er aan do ge meenteschool een kabien komt voor hoog© spanning voor Gijsegem, bij gevolg zal gansch de gemeente kun nen verlicht worden. De heer Caudron (woedend) zegt de electriciteit niet noodig te hebben en dit ook niet zal stemmen, gij maakt altijd schuld op schuld en taks op taks. De heer Caudron. Gij kunt nog wat wachten, er zijn al schulden ge noeg. Gezel Vermeiren. Wij moeten vooruit met de nieuwe instellingen, de gansche verlichting verlangen wij, en ook kan men de compagnie doen verplichten door hooger ambt, mits goedkeuring van den raad, en dan moet men er ons aan houden, Het gedacht wordt gestemd met 10 stemmen. De lieer Caudron stemt tegen. 5* Punt. Kermisfeesten. Toe lagen. De Burgemeester vraagt de goed keuring. De Gezellen Vermeiren en Van der Smissen vragen, naar het verslag der feesten van verleden jaar, volgens de besluiten van den raad. De Burgemeester. Die zijn in de mande gebleven. Gezel Vermeiren verdedigt de ker misfeesten van de Blekte, aangezien het de grootste wijk van de gemeente is. De Blekte-Kermis moet toegepast worden op een der dagen van do kermis, gelijk altijd de gewoonte heeft geweest. De heer Burgemeester. De feest commissie moet er zijn plan mede trekken. De gezellen Vermeiren en Van der Smissen en den heer Possemiers pro- tosteeron. Bijgevolg moeten wij hier nietmeer zijn om besluiten te nemen, aangezien de afhellen reeds al een S tal dagen gedrukt zyn en de toela gen toegestaan. De heer Burgemeester. Wij we ten van niets. Gezel Vermeiren. Ze zijn noch tans goteekond van den heer Burgo- meestor en Secretaris. De hoer Possemiers teekent hevig protest aan on zegt, wij hebben hier niets te zien., alles wordt geregold in do patronagie. De cirk is heden meester en doet alles volgens goed dunken, maar dat zal niet blijven duren, het zal onze beurt ook wor den. Punt 5 wordt aangenomen met 8 stemmen. De gezellen Vermeiren. Van der Smissen en den heer Possomiers (oppositie) onthouden zich. Onder het gedrang van rumoer en protest, sluit de Burgemeester on middelijk de zitting om 8 1/4 ure. UIT LEDE. Lede, den 12 Oogst 1922. Waarde Opsteller, In het blad «Rechten Vryheid» van den 6 Oogst, staat vermeld, onder gemeenteraadszitting van Lede Ook het tweede voorstel van Rottiers betreffende de huwelijken, wordt besproken. Dit luidde als- volgt do huwelyken die plaats grijpen, den Maandag 50 fr., den Dinsdag 40fr.,den Woensdag 5 fr., den Donderdag 20 fr.den Vrijdag en Zaterdag 10 fr. Het moet zyn den Vrydag kosteloos en den Zaterdag 10 fr. Gelief dit wyzigingsken nog eens in uw blad van den 20 dezer te willen opnemen. Met hoogachting, gegroot. ROTTIERS. 'k Had hom gekend vóór den oorlog, want meermalen had ik mot Boerkon Sus in redekaveling geweest over de politiek. Hij was den voorkamper der Daensisten partij, ik was den socialist die hem tracht te te doen begrijpen, dat die partij geen reden had van bestaan, dat zij geen mogelijkheid bezat van uitbrei ding, dat die partij zou verdwijnen zooals ze was ontstaan, maar niets te doen, omdat hij het anders meen de. Na den oorlog, enkele maanden achter den waponstilstand, ontmoet te ik hem opnieuw, en weeral was 't over de politiek dat wij het hadden. Zijn gedachten waren vrat breeder, hij begon te begrijpen, dat er een drachtig onder de werklieden moest gestreden worden, want dat de ka pitalistische klasse al de schuld droeg van dien gruwelijken oorlog die we pas achter den rug hadden. En toch wilde hij nog niet er toe besluiten, bij de socialisten te ko men, alhoewel hy reeds verschillige van zijne beste kameraden tot ons had zien komen, waaronder er wa ren, die nog moer voorJoopers waren geweest dan hij. Hij wilde nóg eene kiozing't spel af zien, en liv'.con de Daensisten ni«t, dan was hot zeker, hy kwam af. En de Daensiston samen met do frontisten hadden twee man geko zen, alhoewel ze reeds 120C stemmen min hadden bekomen dan de socia listen. Hij was nog eens vol vuur, niet omdat hij meende dat er kans be stond voor de Daensisten partij nog meerdere uitbreiding te nemen,want hij ook wist, dat in Brugge, waar Priester Fonteyrie, vóór den oorlog wiord gekozen, nu rlo plaats hadt geruimd voor do socialisten, dat in Kortryk, in Audee.aarde, in Ver- viers, in Luik, in Antwerpen, in Dendermonde, waar ze vroeger sterke vertakkingen hadden, nu hun stem- mental zoo onbeduidend was gewor den, dat men er in 't vervolg niet meer zou hebben hooren van spre ken. Maar toch hij was tevreden, hier in ons arrondissement hadden ze de vlag hoog gehouden en hij bleef. En de kiezing van November 1921 kwam, en de Daensisten verloren alles het volk had meer vooruit ge zien, hot gaf den brui aan die kleine partijen, die er toch enkel maar wa ren om de kiezers te blinddoeken en de macht van 't volk te breken. 'k Ontmoette hem over enkele da gen en nu begon hij mij zelf te ver tellen. Beste vriend zegde hij my, 'k ben altijd politieker geweest, g'hebt me sedert jaren gekend en alhoewel wy politieke vijanden waren, waren we toch dikke vrienden. Welnu, ik heb dikwyls op u ge dacht, vooral op onze gesprekken en discusiën die we samen hebben gevoerd en thans ben ik uwen man, ik ben socialist geworden. Ik heb met genoegen gezien, dat die socialsten op sociaal gebied goe de wetten hebben tot stand gebracht en dat onze ministers onvermoeibaar hebben gestredon voor do werkers- hervormingen, 't crisUI'onds, pen sioen der ouderlingen, acht-urigen werkdag enz., dat alles hebben wij toch aan hen te danken, niet waar Goed en wel, antwoordde ik, maar uwe voormannen, uwe bladon, heb ben er mede gespot, ze zongen en ze schreven wij vragen Minister Wau ters uit ons land, en gij zyttevreden van zijne werken Juist, omdat ze zoo onbehendig zijn geweest, te lasteren op degenen die goed deden, juist daarom heeft 'tvolk hen don rug -gekeerd, en zijn ze gekomen tot op 't peil van verval. Van verval Geheel en al, al wat er nu nog van de Daensiston partij, eens zoo groot, nog bestaat is to Aalst en daar zelf kent ge hunne macht, daar ziet ge, daar bcstatigt ge, dat zij nog enkel en alleen zijn, do partij der frontisten, de mannen die België iR tweo willen scheiden, Vlaanderen alleen en Wallonië alleen. Vroeger hadden zo nog weekbla den te Ronso, te Brugge, te Ninovo, enz., nu nog een enkel al de andere zijn verdwenen,zooals hunne volgelingen zijn verdwenen. J a, beste vriend, uwe voorspelling van vroeger is bewaarheid, mot de verdwijning der Hooren Daens, zal 09k hunne party verdwijnen. Ik heb die woorden die go me vóór den oor log zoo dikwyls hebt herhaald, goed onthouden. Thans is het zoo, en hier is de hand, geef ze mij Hot is de hand van dezen, dio meende nooit socialist te zullen worden, maar die nu met u mede marcheert, en al zal doen wat mogelijk is, om mijne vroe gere kameraden te doen begrijpen, dat ook hunne plaats is bij de grooto machtige werkliedenpartij, bij de socialistische. Wij drukten elkaar de hand bij stapte naar Welle, zijne geboorte plaats, en ik trok naar mijn schrijf tafel, gelukkig, omdat ik zijn ver tellingsken kan mededeelen aan onze talryke lezers, die op hunno beurt er zullen willen gebruik van maken, om dezen die nog niet klaar willen zien, te overtuigen. Alberic.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2