Uit Sottegem Uit Meerbeke SIGAREN SHuvenltefbebbers Uil Schendeliieke. Geeraards bergen zooa1 verwijt. Prachtige rangschikking De Pillen u VIXOR" di^tpl Voor ons Muziek. Overdracht i'r. 562,50, Van Edgard omdat Sisken zegt dat het praat is 0,25. Van Sisken omdat hij zegt dat het niet waar is 0,50. Van Florentuit Schendelbcke omdat ik tegen onzen coureur zegde, dat er in Moeneheke een schoone koers Is en dat er maar 3 coureurs waren voor vier prijzen 0,25. Van Henri Van Caneghem, omdat Leon uit 't schoep- ken binnen komt met don patroon uit 't Achturen huis 0,25. Omdat Leo pold getrouwd is 0.25. Omdat hij een goeden i cthi zou doen 0,25. Omdat het een rooden zou zijn 0,25. Omdat Leopold nu blauw was 0,25. Omdat Leopold bij zij no vrouw zoo scheel stond als hij groot is 0,50. Geschonken door Van" Overmeire yoor ons muziek 5,00. Gegeven door Gustaaf Parmentier 1,00. Van Ed gard omdat hij niet wilt dat hij dat geeft 0,25. Van Edward omdat hij Georges wilt een glas betalen 0,25. Door de Russische gezongen enrond- gehaald door Emiel 1,35. Gezongen door Adolf Sangian en rondgehaald door den rosten Frede- rik 2,15. Omdat zijne vrouw met con tent geweest is 0,25. Een liod gezon gen door Albert en rondgehaald door Kop in 't lustig wiel 2,50. Omdat Jiet kristen syndikaat zoo een schoo- nen stoet had van muilentrekkers 0,50. Van Jean omdat Jef willeu wer ken heeft on gestoord is door Mol 0,50. Omdat Tist zijn wijf miswas 0,25. Omdat Alfons Potter veel van Tist houdt 0,25. Omdat Madame van Tissens niet naar de kermis zal gaan 0,25. Omdat Tissens naar de kermis gaat 0,25. Omdat Tist met Eugenie geen wegkan 0,25. Omdat Tist goed op zijn strooizak geslapen heeft 0,25. Gezongen door Tist en rondgehaald door Eugenie Moreels 2,00. Omdat Armand tegen ons niet mag spreken van zijn wijf 2,00. Totaal 22,-45. Algemeen totaal fr. 584,95. VOOR DE VLAG. Theophiel, omdat Chien altijd in slaap valt 0,50. Petrus, omdat Chien de bijeenkomst verlaat en op den bleek gaat slapen 0,50. Richard voor de vlag 1,00. Filomène zoo 'gaarne eens oenen Zondag haren Chien nuch ter zien 0,50. Omdat Chien zijne vrouw zoo helpen in plaats te drin ken o,50. Omdat Alfons 's nachts danst gelijk do Beeren 0,50. D'Hondt voor de vlag 1.00. Schietecat voor de vlag 1,00. Filomène voor de vlag 1,00. Alfons voor de vlag 1,00. Schietecat voor de ontwikkeling van onzen club 1,00. Theophiel Van den Bos sche, omdat wij 4 leden meer hebben 0,35. Josephine en Chariot, omdat Fonsken zoo scheef in zijn schoenen gaat 0,50. Alfons, omdat Camiel al tijd zat is 0,50. Omdat den club groot en sterk worde, geeft Victor o,50. Omdat Petrus zijne vrouw hem komt halen op de bijeenkomst o,50, Omdat Emelie in de herberg komt Jenden portemonnaie vergeten heeft 1,00, Omdat Petrus om 6 1/2 ure naar de bijeenkomst komt, in plaats van om 2 ure 1,00. Totaal fr. 12,85. Gemeenteraad zitting van 5 Oogst 1922. De zitting wordt geopend om 7 1]2 ure. Ie Punt. AvondschooB, voor- loopig aangenomen. 2e Punt. 4° Graad, wordt naar de commissie verzonden. 3° Punt. Prijsdeeling. Gezel COSYNS vraagt oene Prijsuitreiking te doen plaats grijpen voor de leer lingen van 1921. Verworpen met 4 stemmen togen 3. Een hevig incident ontstaat tu»- schon gezel Cosyns, schepen van on derwijs en den burgemeester. Gezel Cosyns verwijt aan den burgemees ter dat hij reeds zijne beloften bij zijne inhuldiging aan het publiek Sedaan hoeft vergeten. Gij bevoor- eeligt niemand anders dan uwe vrienden en uwe eigene belangen. Gij en uwo katholieko vriendon zorgt goed voor de arme werkerskinderen. In onze scholen is er nog geen pry s- ken op het einde van 't jaar. Kan u, groote heeren, weinig schelen, want gij zendt uwe zonen naar de groote Ichool. DE BURGEMEESTER. Mij zijn nog geeno verwijten over mijne hou ding toe te brengen, v Gezel COSYNS. Juist vóór de kiezing stemde gij met uwe vrien don het Crisisfonds. Tweo maanden na de kiezing, hebt ge het verwor pen. Hebt ge dan vóór de kiezing ge handeld uit modelijden voor «onze arme werkloozen Neen, het was lage kiospropaganda. Gezel ENGELS zegt ook tegen do burgemeester, dat hij de 150 frank voor de opgeeischten verworpen heeft. Het incident is gesloten. 4* Verwarming der klassen. Gezel COSYNS stelt voor hctlbud- get voor do aangonomeno meisjes school zoowol als voor de olHcieële scholen van 10,00 fr. per klas op 12,50 fr. te brengen. By algemeenheid aangenomen. 5° Buurtwegen. DE BURGEMEESTER vraagt de herstelling van do baau aan zyn huis gelegen. Gezel COSYNS. Het is weer voor uwe eigene belangen dat u die vraag stolt, ik heb liet u daar straks opgemerkt. We zeggen u dat al de banen in slechten staat verkeeren, en de haan zal aan uwe woning nu t vroeger hersteld worden dan al do andere. DE BURGEMEESTER.-Dan zijt gij woordoneters.ge hadthet mij toe gestaan. Gezel COSYNS. Wij hebben u niets toegestaan, gij hebt dit u zelve toegestaan. Is dit in het cahier a, an beraadslagingen geschreven, heer secretaris. DE SECRETARIS. Neen Gezel DANEELS, (schepen van op enbare werken) zegt. dat de banen van don Dries en in de Ganzestraat in slechteren staat zyn dan overal elders. Moest het voor uwe poorten zoo slecht zijn dan hij ons. ge zoudt nog moer donderon. Maar ik zeg, het een moet met het ander ge maakt, en daargwaar hot slechstte is moet do eerste herstelling gebeuren. De vraag van de burgemeester wordt verworpen, met G tegen 2. Hierop schiet de ^burgemeester in eene gramschap maar kan aan den aanval van onze dappere gezellen niet weerstaan, bij zoover dat hij het voorzitterschap verlaat en zegt hem niets meer to zullen bekommeren. Er wordt geroopen, wij kunnen u missen Gbzel DANEELS eerste schepen neemt het voorzitterschap over en de vergadering wordt voortgezet. Gezel DANEELS schepen van open bare werken vraagt, voor over te gaan tot de stemming over hot, work aan doGanzestraatgeheol nieuw werk op 8 meters breedte. Aangenomen met 6 ja en 2 onthou- digen. 7* Kleine Driesstraat. Gezel DANEELS (schepen). Wtf zouden de Kattestraat in verbinding willen trekken met de Lange meersch- straat. Aangenomen met 6 stemmen en 1 onthouding. Punt 8 duurtetoeslag veldwachter, en punt 0 Beslastingon, verschoven tot de volgende zitting V. B. R. EEN FEESTAVOND. Zaterdag 11. had de trekking plaats van den tombola ingericht door de maatschappij De Lustige Vrienden, ten voordeèle der vlag voor den Turnkring Rust-Roest. Eene bomvolle zaal is het bewijs der sympathie der partijgenooten voor onze jeugd kringen. De trekking geschiedde onder het spelen eeniger flinke muzikanten. Do trekking eindigde om 0,30 ure met eeno toespraak door gezel De Nauw, de maatschappij De Lustige Vriendon dankende voor hunne toe wijding aan het werk en de steun aan onze verschillende kringen. Ook een dank aan de partijgenooten welke hot hunne bij brachten tot het wellukkendor tombola door hetschen- ken van schoone prijzen, ook aan diegenen welke door hetkoopen der loten medehielpen. Gezel De Nauw doet een beroep om de strijdende sigarenmakers te steu nen, daar het niet volstaat kringen te hebben mot prachtige vlaggen en diegene te vergeten welke strijden voor hun loon. Do strijd der sigaren makers is den stryd der gansche ar beidende klasse, dus van ons allen. Ons aller plicht is het dan ook uit aller kracht to steunen. De netto winst der tombola is 821,10 fr. Volgende winnendo nummers zijn nog niet afgehaald 1334. 1760, 3162, 1985, 2058, 908, 2978, 1019, 2602. Aan allen welke mede hielpen een oprechten dank. De nieuwe vlag zal toekomend jaar ingehuldigd wor den. BERICHT. Ter gelegenheid der Kennis zal er te bekomen zijn allerhande fijn brood (rozijnen en melkbrooden). Men koopt van heden af de bons bij den bode jetonverkooper. Een goede samenwerker koopt al les in zyn eigen inrichtingen en han delt aldus als een verstandig man. Anders handelen is krankzinnig werk, want een bakker koopt zijn brood niet bij een zijner konkurren- ten, een winkelier of handelaar ook niet, gezien zy zelf handelaars zijn. Vele samenwerkers handelen' noch tans verkeerd en doen hunno aan- koopen bij hunne konkurrenten, de privaat handelaars die de tegenstre vers zyn der samenwerking, en in vele gevallen vijanden der werkende klas en steunen aldus de ïeactie welke door allo middels de macht dor arbeidende klasse fnuiken wil om vrij den scepter te kunnen zwie ren.t De samenwerking is een dor scherpste wapens waarover do arbei dende klasse beschikt in don strijd tot lotsverbetering. De reactie voelde reeds die macht en wil ze vernioti- gen. Of het lukken zal is eou andere vraag. Tot heden toe bleef do samenwer king weerstaan, zag zelfs hare macht vermeerderen. Groote zaken kunnen worden verwezentlijkt welke ten goede zouden komen aan de werklie den, tot spfjt der hoerschende klas sen, de bezitters wolko steeds ten koste van don arbeid leofdon en bras ten, Werklieden, handelt niet langer aldus, maar helpt mede aan uweigen lotsverbetering door samenwerker ie worden en verbruikor der ooope- ratie. Wat men ons Het is niet oneigenaardig soms mot aandacht bladon onzer tegen strevers in te zien en aan te stippen welke lieffelykhoden mén bezigt em ons te bekampen. Inzonderheid munt daarin uit de klerikale slaapmuts Geeraard waar den famouzen Taneen in zijn wiegelied, hetwelk hij Ons praatje noemt, wekelijks zich be zighoudt met onze beweging, onze leiders en partijgenooten te bezwad deren. Het fis onze bedoeling niet, na veel woorden to^ verkwanselen aan de proza van Vaneen maar we willen ons toch de moeite getroosten hem onder den neus te duwen, dat zijne eigene vrienden schokschouderend zijnen wekelijkschen boterham vero beren. Soms neemt de schrijvelaar de verwaandheid aan dat hij alleen de leiding der katholioke partij in onze s-ad op zich hoeft en hij daar naar willekeur uiag handelen Ware do jongens maar onkolijk nu in die meening, 't had nog zulk oen groot kwaad niet, maar hij ia volhardend in de boosheid en laat niet na zynej grofheden in persoon lijke aanvallen om te zetten. Bijzon der do socialistische schepenen de vriendon De Nauw en Bauwens pro beert hij over den hekel te halen. Och arme Een zyner geestverwanten dierf wel eens wedden dat Vaneen wel eens n'en roes van't vieux "système kende en dan geen paal noch perk vreesde. Ja iedereen heeft nu eenmaal de voorkeur niet van een Centraleen 't geluk vliegt voor wie het vangen kan?... In alle omstandigheden een nagelken kloppen om het fraksken aan te haken, wie kent dit voosie niet Wij gelooven dat sommige kleri kale schryvelaars by oogonblikken met de nachtmerrie zitten, wanneer zij het hebben over de fortuinen en rijkdommen der socialisten. Do millioenen en nog millioenen van Anseolo, zijne onmetelijke ei gendommen in Holland, het t.oover- achtig fortuin van een Vandorvelde, zyn in zulkdanige termen wederge geven en aangekleed dat het niet an ders kan, dan don lezer het kippen vel te doen krijgen. En volgens de schry velaarkens zijn onze voormannen allen op den- zelfden weg!. De gaaion, de socio'a krijgen eene veeg uit de pan, omdat zij zulks gedoogen':en dit alles over hun rug plaats heeft Uitdagend tieren zo ons toe of citoyen Vandervelde en do gezellen uit het Volkshuis de theoriën nog aankleven van het kollectivisme Onteigening dor eigendommen |ton voordeele van de gemeenschap. Se dert de talrijke kleine eigenaars zijn ontstaan (degene die zich een huisje aankochten, worden hier bedoeld) schry ven ze. Heeft Vandervelde zijne leerstelsels over kollectivisme opge blazen en ter zolder by het oud ijzer gedooid Is het niet om te droomen. De stevigheid der denkbooldon van den Brusselsche partijleider, dio boekdoelen schreef over deze staats huishoudkundige kwestie zyn dus nietiggebrachtomdat ten gevolge van den liuizennood, enkele werklieden en kleine burgerkens 'zich eeno wo ning aankochten Men vraagt aan onze voormannen dit punt Joens te durven bespreken met hen en yfmen het heden wagen zou aan die uitvoe ring der theoriën te beginnen En waarom niet Hoeft men bij ons al ooit achter uitgeweken en te beginnen eene snede toe te brongen aan de etterbuil waarvan or zoovolen in de huidige samenleving voorhanden zijn Welko vorwijtingen bracht men ons vroegere jaren niet toe De strijd voor het Algemeen Stem recht. Den achturer.dag en vele her vorm ingan meer. Droombeelden, te vergelijken aan het grijpen met. |de handen naar de maan Onmogelijke dingen die de socialisten moesten veranderen naar gelang der omstandigheden schrij ven ze. Zekerwij beamen het. Wij zijnde- onverzoenelijkon of fanatioken niet, zooals men ons graag afschildert. Verbetoringen aanbrengen ter op beuring van de werkende klasse. Maar wat deed door de eeuwen heen do katholieke partij voorde verdwij ning van de ellende welke tot vóór den oorlog het volk zoo zeer tei sterde. Zijn de veranderingen niet aangevangen koor het opkomen der sociaal-democratie En al noemt men nu Do Nauw. Bauwens en de gezellen uit het Volkshuis wereldhervormers, toch kunnen degene die zulko verwijtsels uitkramen zich niet onttrekken aan de invloeden door de Werklieden partij teweeggebracht en ondanks al hunne verwaandheid worden zij er door meegesleurd. Door liet lezen van bladen als Geeraard en de prietpraat van een Vaneen, maken velen onzer par tijgenooten zulkdanige overwegin gen. Van twee. Turnkring Rust-Roest. UITTREKSEL DER KERMISFEESTEN. Zondag 3 September, om 3 ure na middag, op den koer der Jongens school, Kaai. met de medewerking van 't muziek. PROGRAMMA. Eorste deel -- 1) Algemeene optocht. 2) Gezamentlyko oefeningen. (Meisjes). 3. Oefeningen op toestellen. (Meisjes). 4. Athletische proeven (meisjes en jongens pupillen) prijskamp hoog en wijd springen, koord trekken, enz. De ploeg welke den beker verover de in Gent op-30 Juli 11. met 3 eerste en oen tweede klassement treedt op. 10 MINUTEN POOS. Tweede deel 1) Vrije oefeningen pupillen (jon gens). 2) Vrije oefeningen jongens (wed strijd van Antwerpen. 3) Oefeningen op toestellen, jon gens, wedstrijd van Antwerpen. 4) Athletische proeven (jongens adulten) met prijskamp hoog en wyd springen, gowichtwerpen, enz. 5) Pvramieden, meisjes, pupillen en adulten. 6) Pracht apothéose, 250'uitvoer ders. Algemeene inkomprys 1 fr. Kaar ten te bekomen bij al de leden der Maatschappij. Uitslagen der wedstrijden van Antwerpen. VOOR. RUST-ROEST Nationale proeven voor atliletisme. 400 m. vlak. Vriend Bogaerts Goorg. na prachtige kamp klasseert zich den tweode, in 63 seconden 4/5. Wydspringen, Georges Herman, 3° met 4,84 m. Felle wind in het aangezicht. Gewicht werpen, Van Lui Leopold 2° met 9,54 m, Turnen afdeelingsioedstrijd adulten. 1" Prys van uitmuntendheid. Pyramieden, 7e Eereprijs. Turneressen. Vrye oefeningen, 4* prys van uit muntendheid. Pyramieden, 2® Eereprijs. Wij fclicitoeren van harte de Tur ners cn Turneresson voor de beko men uitslagen in dezo Nationale Wedstrijden. Met verder oendrachtig willen en goede oefening, zijn wij overtuigd nog meerdere en betere uitslagen te bekomen. Vooruit, aan 't werk, voor toekomend jaar. Leve Rust-Roest Op Zondag 27 dezer, gaat een ploeg onzer adulten in provintiale wed strijden van athletisme mededingen. Er zal een harden kamp geleverd worden. Wij hebben veel hoop er te zegevieren. TOONEELNIEUWS. Onze Tooneelmaatschappij is ievo- rig aan 't werk, om toekomende winter aangename avondstonden in te richten op tooneelgobied. Eene eerste opvoering zal plaats hebben op Kermis Woensdag 30 dozer. Men zal opvoeren WILDSTROOPERS drama in 4 bodrijven door Lodewijk Scheltjens. Tot slot Bij den Fotograaf blijspel in één bodrijf'door Eugeon Do Raedt. Gezel on gezellin Elaut uit Ninove vorleenen hunne medehulp. Vooraf zal gezel Do Nauw de bo- knopte uiteenzetting doen van het stuk, zoodoende zullen do toeschou wers met moer aandacht kunnen volgen. Zich intijds voorzien van kaarten is geraadzaam en kinderen onder de 7 jaren, brenge men liefst niet mede dit om geene stoornis te verwek ken. Zie verder programma en plak brieven. A. MONNIER Steun sigarenmakers. Overdracht vorige week 1328,58. Souchen Carrières de Lessines, door De Smet Joseph 80,00. Door De Moyor Alex., De Nutte Cyriel, Bersi- ponLEdm. 118,00. Wevery Flamont, door Hymans Fr., Vercleyen A., Van d. Mynsbrughe V. 53,50. Weverij De Smet D'ha ers 8,50. Wevery La Mo derne 45,00. Van de werkende siga renmakers 750,00. Usine a Gaz, Lison Victor 18,00. Fabriek Byl door Sae- 40,50. De Lanoit, Daneels Euphranie, De Vos Richard, Capriau Donné 251,00. Doux-Aeren, Nonkel Sper 107,50. Fabriek De Schreye, Scholle C., Uitkafkot, Rogier Ch. 263,50. Jan den bode 13,50. Gezongen door do Lustige 13,75. Gezongen door Spiliere in 't Volkshuis 7,00. De Ge- lan Leo, De Troch Gustaaf 2,00. Ge vonden door Herregodts A. 2,00. Walraevens Joannes 2,00. Gezongen door Popermans bij E. V. Eesbeek 3,32. Gezongen door Jules Bauwens by E. V. Eesbeek, rondgehaald door De Moyer Alex. 4,00. Gezongen door Fostier C. by Mangolinckx Hippoliet rondgehaald door WayonborgArsène 3,50. Gezongen door Spiliere in hot Volkshuis 7.00. Gezongen door C. De Ridder by Emiel De Boe 2,75. Gezon gen door Daver August, rondgehaald door den witten Mineka by Emiel De Boe 43,50. Van een invalied 1,00. Daver Louise 1,00. Gezongen door Spiliere bij Nonkel 7,00. Ward geeft omdat Spoele niet geeft 1,00. Gezongen door II. Baele bij Lis Abóen rondgehaald doorHo- noré 10,00. Rondgehaald by Isidoor Abé, liod gezongen door Gustaaf Van do Neucker 7,80. Onder het zingen van eon lied door TiesteStek by Isid. Abé 2,35. Gezongen door de zwan- zersclub bij De Boe Gustaaf 17,oO. Derde lijst bediondon 120,00. Algemeen totaal 3380,05. Strijdpenning. Omdat Adrien drinkgeld krygt van do Lustige 0,25. Omdat Adrien moet oppassen van do lustige haar slecht geld 0,25. Omdat Adrien er moet bij zijn om het zyne te hebben 0,25. Omdat Matthys een snuifdoos heeft 0.25. Omdat Remi, Marie haar snuifdoos kont 0,25. Omdat Ivo aan de snuifdoos eens mocht gaan 0,26 en Matthys rondloopt met de snuif 0,25. Omdat er goede rouk in was 0,25. Omdat Mastok de snuifdoos niet af gaf waar hij moest 0,25. VOOR ONS MUZIEK. Vele partijgenooten steunen nog niet het muziek 0,25. Nochtans zou den alle socialisten zulks moeten doen 0,25. Vele steunen het muziek en zyn er van beschermlid 0,25. Ai wie fier is op ons muziek en wen- schon dat het nog grooter worde, geeft zich aan als bestuurlid 0,25. WIE FIJNE ROOKEN WIL vraagt het merk Aurora Stalen op aanvraag, mits 1,50 fr. in postzegels. RATEAU-DURAND, Buizemontstraat. 185, Geeraardsbergen. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in de prijskampen houdt dan Het oog op de gezondheid uwer duiven inPif iseen waart>org voor hunno ILrtmU gezondheid 't is oon on overtrefbaar rniddol voorkomt ou enecstop onkelo dagen, do ziekten or duiven Snot, Wit en Geel in den Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en gcoft een zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, 3,50 fp. de fleech. aan do duiven welke men voorde prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken bijzonder op hot spieronstelsel en don bloeds omloop der duivon en het gebruik ervan vergemakkelijkt do vlucht on geeft aan de duif eeno groote weer standskracht tegen de mooite. In een woord de Pillen VIXOR dienon om do duiven wolko men voor do vlucht bestomd in vorm testellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APOTMEEK-DROGUERY - R ENÉ B.REGX. - Vredestraat. 6, rechtovsr't Stad huis, (Telef 107, Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3