weekblad voor hef Arrondissement Aalst. Het verraad der Kristene Democraten wordt duidelijk Aalst. Het Protest. 19e jaar 35 Prijs per nummer lë centiemen. 27 Augustus 1922. - Gemeenteraadszitting:1- ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklaraen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden wordon. De strijdpenning die dezelfde week moet ver- schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraa*, 14, GENT Varsmhvosrdeüjke uitgever, J. BE'iAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongetoekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich óp alle postbureelen. Hoe langer de kiezing achter den rug is, hoe klaarder de katholieke paitij zich uitspreekt in z?.ke de ouderdomspensioenen en de mili taire kwestie. In heide zaken waren de kiesbe- loften aanlokkend. Voor wat de ouderdomspensioenen betrof ver- klaaulen de katholieken Dat door de schuld der socia listen, er drie soorten van ge- pensioeneerden waren dc eerste kategorie van 720 fr. per jaar de tweede van 660 fr. de derde van 600 fr. Velen hebben zich aan de katho lieke propaganda laten vangen. Welnu, de socialisten Wauters, die het pensioen van 600, 660 en 720 fr. had voorgesteld is uit de regeering en in zijne plaats is de katholieke Moyersoen gekomen. Wauters had de oude pensioen wet van 9 eens daags gewijzigd, zoodanig dat het pensioen gebracht werd op 1,65 fr. tot 2 fr. per dag. Hij had de verplichtende jstorting afgeschaft er rekening mede hou dende, datt arme menschen, die al werkend altijd te kort gehad hebben niet kunnen storten. Hij had de ouderlingen die in openbare gestich ten verblijven, beschermd door hen 3 tienden vaD pensioen te verzeke ren, vroeger staken de bestuurders dier gestichten het ellendig pen sioen in hun brandkoffer. Nu moet de oude verpleegde werkman of werkvrouw 180 fr. 200 fr, of. 220 fr. zelve ontvangen volgens dc be- langrijkheid;der gemeente waar het gesticht staat. Diegenen die wat kunnen sparen, mogen een kapitaalkehebben, welke hen een intrest geeft van 36o fr. 'sjaais, zonder dat het pensioen in iets mag verminderen. De verhooging van de rente, tijdens het overgangstijdperk, zal voor alle belanghebbenden tot een bedrag van 720 fr. stijgen Om het pensioen van 720 fr. te bekomen, moeten dc aanvra gers bewijzen, vanaf 1925dat zij in de Pensioenkasmet ajgestaan kapitaaljaarlijks ten minste 24 fr. gestort hebben De verhooging zal van rechts wege, te beginnen met 1935, aan allen toegekend worden, die tien jaar voor het in genot stellen van het pensioen, aan ds wet onder- Iioorig waren, en dit zonder on derwerping aan het enk west. De Standaard van 24-7-22. Dus zullen de oudjes opr.ituw moeten storten, zooniet geen pen sioen. De ongelukkigen die in Vlaande ren als boerenwerklieden gihtrel hun leven aan 3 of 5 fr. per dag .hebben gewerkt, krom gebogen gaan onder den last van den arbeid en op den hoop toe nog schulden hebben gemaakt, zullen van het pensioen worden uitgesloten indien zij geen 24 fr. per jaar kunnen stor ten, MET.AFGESTAAN KAPI TAAL. Indien zij dus gestort heb ben en geen 65 jaar oud worden, gaat hun geld naar den Staat. Ziedaar hoe ce katholieken hun kiesbeloften betreffende het pen sioen houden. Voor wat den zesmaandendienst- tijd betreft, heeft hetzelfde katho liek Congies hetzelfde verraad be zegeld. M. Poullet, de nieuwe leider der katholieke partij, was verslaggever en hij verklaart a dat de zesrnaanden-dienst- tijd NIP3T KAN VERWEZEN LIJKT WORDEN. De katholieken willen dus het kazerneleven voor onze soldaten behouden, onze gezonde jongens van 20 jaar moeten dus voort ver giftigd worden in pestholen die men kazernen noemt en zullen voort 10 of 12 maanden dienst moeten doen. Dat is het tweede verraad tegen over dc kiezers gepleegd die dom genoeg waren om die beloften te gelooven. Ons standpuot in beide zaken is even klaar en duidelijk. Wij willen de kosteloosheid van het pensioen van 2 fr daags behou den, met de bijgevoegde bepalin gen om het inkomen te verhoogen als dit inkomen de vrucht is van een eigen arbeidzaam ltven. Wij willen komen tot de afschaf fing der staande legers, die de natiën van Europa naar het ban kroet leiden en een bestendig ge vaar voor den oorlog daarstellen. En als overgangsmaatregel ne men wij een volksleger aan, rnet korten diensttijd en gewestelijke iudeeling. dat volgens onze opvat ting voor de massa soldaten de af schaffing der kazernen beteekent. Wij weten dat in beide zaken de massa met ons is, het komt er enkel op aan, die massa te doen begrij pen dat zij socialist moet worden om dit te kunnen verwezenlijken. HEVIGE INCIDENTEN. DE BURGEMEESTER SCHORST DE ZITTING. Zi£trng van Vrijdag 18 Oogst. Do zitting wordt goopend om o 1/2 ure. MM. do Bethune, Bosteols en De Slobbeleir zijn afwezig. De sekretaris geeft verslag over de voorgaande zitting. Aangenomen zonder opmerkingen. Men gaat over tot de dagorde 1. Uitgaven gedaan te gelegen heid van het bezoek van Z. K. U. Prins Leopold. M. DE BEUL (Kr. dom.) boknib* belt de uitgaven welke gedaan wer den door do stad tergelegonheid van h%t bezoek van Z. K. H. Prins Leo pold, bij de onthulling van liet ge- deifkteekon opgericht tor nagedach- tenisdergesneuveldegewezentroeps- kindoren en leerlingen der legorpu pillenscholon. Hij beweert dat al hoewel do stad een kort heeft van ruim anderhalf miljoen in hare be grooting, men het geld wegwerpt ton bato van vreemdelingen on om het militarism te huldigen. Verders klaagt hij dat het scheponkollegie in strijd handelde motdo gemeentewet door deze buitengewone uitgaven te doen. Het is meer dan tijd om bezuinin- gingsn to doen. De vraag van M. Flips om non! om de scholen to ver wen kan niet gedaan worden, omdat er geen geld is, en we zien het voor de ontvangst van den Prins wegwer pen. M. DE IIERT (Kath.) De inge richte plechtigheid was geono ge meentelijke feestelijkheid. Het op richten van het gedenktoeken ging uit van een komiteit uitsluitelyk sa mengesteld uit oud-leerlingen der pupillenscholen, meest allen gespro ten uit nederige standen en de plech tigheid was dus eerder een demo cratisch feest. Het Komiteit had ge dacht dat een lid van het Koninklijk Huis wel zou mogon uitgenood igd worden on prins Leopold heeft die uitnoodiging beantwoord. Van dan af was het onze plicht den vertegenwoordiger van ons vorsten huis op waardige wjjze te ontvan gen. 't Is wat we gedaan hebben. Gij klaagt dat do gemeenteraad niet ge raadpleegd werd. Het programma werd dagelijks veranderd en 't is slechts in de laatsto dagen dat wy verzekerd waren dat de prins zou komen. Ik protestoer dus tegen uwe hou ding en tegen de lasterlijke artikelen waarin deheldhaftigste persoon van heel Europa bogekt wordt en ik breng hulde aan ons vorstenhuis. Een haarkenpluk ontstaat nu tus- scheu De Beul en De Windt. De Beul verwijt aan M. De Windt dat hij langs een slinksche weg in het col lege is gekomen. (Dank aau de Daensisten, (red). DE BEUL. De Burgemeester smeekt roods om in de bespreking der begrooting ecne meerderheid te vinden om die uitgave te stemmen. Wy verwittigen u dat we die niet zullen stemmen en gcene enkele be grooting als go die post er durft op zetten. Ds Burgemeester hoeft do raadsle den verweten dat zo onbevoegden voor de schiftings commissie aange duid bobben, en getracht dio benoe ming todoen verbroken. De gemeen- teraad wordt stelselmatig door het Schepen College miskend. j DE BURGEMEESTER. Do schif- tings-commissie was (onwettig, om dat ze denoodigebevoegdheden mist, en wat de gezegdens van M. Bosteols betreft, dio heeft in do wolken ge- 1 zweefd, (prachtig compliment van i uwe vrienden niet waar M. Bosteels? (red). GEZEL JEAN STEENHAUT be twist do woorden van den burge meester in zake overbrenging der ly- ken van opgeeischten. M. DE WINDT (lib.) Wij hebben zooveel eerbied voor de opgeeischten als iemand en wij allen bobben onzen plicht gedaan om hen bij te staan en to helpen. Waarom van die ongeluk kigen het voorwerp onzer politieke twisten maken Verder ben ik van gevoelen, dat aangezien de onthul ling van liet gedenktoeken op do kormisaffiche prijkte, de uitgaven daarvoor door de stad te doen in al- gemeene uitgaven begrepen waren. (Onderbrekingen). Hetisdo uitgave niet, het is de prins do koninklijke familie die hier be- kritikeert wordt. Wy zijn koningsge- zinden en wy hebben dat recht. Gezel Alfred NICHELS betaalt dan die hulde met uwe centen, maar niet met dio van Jan en allemaal. M. DE WINDT (lib.) Heel do kermis heeft 25,000 fr. gekost en allo posten zijn stilzwijgend goedgekeurd geworden" door de kommissie der feestelijkheden. Protest hij Daensis ten en Socialisten). Wat.] do kosten der inhuldiging betreft, daar is hoogstens 3000 frank verloren geld, welke de tapissiersder stad ten goede komen. Gezel Alfred NICHELS. Wan neer wy ons onthouden hebben by dit feest is het omdat we republikei nen zijn. Keizerlijke en koningsge zinde kapitalisten dryven ons naar den corlog. Onze helden on opgeöschten wor den daarbij getrokken, dat getuigt den weinigen eerbied die gij hebt voor de dooden. Wij hebben de moesten eorbiod vooronzegesneuvelden, diemet moed gestreden hebben tegen den invaller. Feesten moeten ingericht worden ten voordeele hunner weezen, die mildt door de bevolking gesteund wordt, en hier wordt het geld weg geworpen voor de huldiging van een persoon. Men zegt 3000frank, zonder ao staartjes Moest hot nu een anti-katholiek schepen-college geweest zijn, wy zouden onze plicht gedaan hebben, maar met do geringste kosten. Wy eerbiedigen den koning als mensch. Hij heeft zijn plicht 'godaan, wy ook. Go kondt deze ontvangst toch eenvoudiger gedaan hebben. Do houding der kriston-demokra- ten doet mij spijt. Ik hoor hun met plezier de kosten beknibbelen voor do ontvangst van den prins, maar als er inkomsten voor de stad moes ten gevonden worden, stomdon zij de vrijstelling van taks der rijke kloosters. Ik vraag dat in het vervolg de ge meenteraad gekend wordt. Sedert 25 jaar hebt gy katholieken al go- daan wat ge wilde, maar ge wilt niet weten dat er iets veranderd is. Nu dat hot scliepeneollegie onvolledig en onwettig zetelt, zoudt ge nu eerst en vooral meer rekening van den raad moeten houden. Wij zuilen dus do dagorde neergelegd door M. Do Beul stemmen. Gezel FLIPS. De feestcommis sie hooft voor die plechtigheid geene som vastgesteld. Do feestcommissie is dus onverantwoordelijk. Op twee maand dat u dit reeds wist, was er wel gelegenheid voor dit feest te bo- spreken. Het schepencollegie heeft verwaarloosd do voorzorgsmaatre gelen te nemen. Ik stel dit feit vast. Had dit feest alleenlijk geweest do gesneuvelde pupillen te eoron, dan waren we op post. De plechtigheid heeft eeno militaire betooging ge weest. Wy zullen het militarisme be kampen, die ons haar den afgrond brengt, en waarvan we de gevol gen gevoelen. SCHELFHOUT (kat.) keurt de ge dane uitgaven goed en zegt dat do vlaroingen de beste verdedigers wa ren van ons land. Boweort, moest er een voorzitter eener republiek de stad bezoeken hy even goed zou ontvangen worden. Gzeel JEF STEENHOUT. Dat hebben we vroeger gezien, toen gansch uw pompierskorps gereed stond om Anseole weg te spruiten, en do Harmonie «Vooruit- van Gent, hare instrumenten kapot te slaan. SCHELFHOUT (kath.) kraamt maar altijd voort onwaarheden af, (hy wordt gedurig onderbroken om zijne fanatieke en uitdagende hou ding. Do voorzitter bolt onophou dend. Spreker hemelt zijne vader landsliefde op. Gozel Jean STEENHAUT zijt gij vaderlandslievend M. Schelfhout. Gij de man dio weigert de rapporten op te maken voor de rechtbank van oorlogsche van onze opsecischten omdat 50 fr. per rapport vooru te weinig is. Aldus geeft gij onze on gelukkige opgeëischten, sedert an derhalf jaar ten prooi aan den hon ger en ellendeen door uwe schuld zullen ze kreveeren, omdat ze hun pensioen of invaliditeit niet kunnen genieten. Ge hebt wel tijd om xoo een on samenhangende redevoering te schrijven die ge ons hier komt afle zen. Ge zoudt beter doen in plaats van u met dien riemram bezig te houdenvoor onze opgeeischten zorgen. (Goedkeuring bij het publiek en do linkerzijde). (M. Schelfhout zit vorslagen on antwoordt niets.) M. VAN OPDENBOSCH (daons). M. De Burgemeester heeft een groote ballon opgelaten van vaderlands liefde. Spreker vertelt zijne houding in het schepencollegie, waar -do ma joor, de politie Gommmissaris, 011 den bevelhebber der gendarmorio aanwezig waren om hem te onder vragen om het artikel van Do Workman M. DE WINDT. Dat is oen leu gen dat ge daar vertelt, in het sche pen college is alles voor u wit, in den raad is alles zwart. VAN OPDENBOSCH. - Ik heb hun daar verwittigd dat we dio uitgaven niet gingen goedkeuren. Dit foest was geheel en al militaristisch, en alle goede domokraton vervloeken hot militarismo en vrodo willen wy. Gezel Alfred NICHELS. Komt dan bij ons, dan zyt u bij de vrodo- lievenden, en verdeelt niet langer de werklieden. VAN SCIIAMELHOUT. (K. dom.) betwist, nogmaals de wettigheid dor gedane uitgaven en schuift de schuld daarvan op den hals van M. De Windt, daardo feottolijkhodon onder zyno bevoegdheid vallen. Hierop ontstaat een hevig rumoer. De raadsleden roepon en tieren, schelden op elkandor, de bel van den voorzitter rinkelt. Onmogelijk kalm te te bekomen, by zoover dat de bur gemeester de zitting schorst. Het is 8 ure. der Federatie van het Arrondisse ment Aalst tegen de schandelijke veroordeelingen van Moscou. Volgend telegram is aan de Soviet- regeering te Moscou gezoi. len ge worden. De Federatie der Socialistische groepen van het Arrondissement Aalst, toekent in naarn haror - 11,000 aangeslotenen, krachtdadig protest aan tegen do ter dood ver- oordeeling der sociaal revolutio nairen. Vraagt de opheffing der dood straf. Alfred NICHELS. Jan BEKAERT.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1