S, H. Hand in Hand. Monster-vliegmeeting Ylaamsche Kermis. Verslag Mijn Hoekje. Onvergeeflijk Werkersóelangen. Naar Assche. Succes Limonade Wie kan betalen moet betalen, dat is 't ordewoord dat de socialisten volgen en hierom meonen wij liet een onvergeeflijke misdaad, dat de katholieken endoDaensisten de rijke kloosters ontslaan van de lasten. £r wordt in onzen geraeeontoraad een taks gestemd op doovertollige woonvertrekken, iets wat men mag aanzien als luxe, als weelde, want wie een groot huis bewoond met een klein gezin, is toch van weeldeen mag dus voor die woelde betalen, ten an dere wie van dien taks wil ontslagen zijn heeft maar komen te verhuren, hy zal aldus verhelpen in den wo ningnood. 't Groot Jesuiten college in de Brusselschestraat, de Broerkens op de Keizerlijke plaats, de paters op St. Job, 't Bisohkoppelyk college op 't Esplanadeplein, de Dames do Ma rie in de Onderwijsstraat enz. enz., welnu, al die rijke en machtige kloosters die zijn van den taks ont slagen En dit is gestemd goworden, met do stemmen van de katholieken en Daensisten, waaronder de stemmen van den Burgemeester, van don Scho- peno van Finantiön M. De Valko- neer en Schepene Van Opdenbosch. Dergelijke stemming is eene op rechte schaamteloosheid, vooral nu, dat or geld, veel gold noodig is voor de stadskas. Wij zouden die stemming nog ver staan, waren het, dat er geen andere lasten meer noodig waren, maar neon, na de ontslaging van die rijke kloosters, komt men een trok voor te stellen van 50 cen tiemen per hen en per duif, en per jaar, een taks die re gelrecht de kleinen treft. Neen, neen, zeo niet geleverd, zulle heeren, door do rijke kloosters tejontslaan hebt ge bewezen, genoeg lasten te hebben, en hierom zullen onze mannen do gevraagde lasten op de kleinen niet stemmen. Eerst de grooten en als het dan nog noodig blijkt dan de kleinen. Albkric. N. B. Is het waar dat do duiven- liefhebbers Jan De Groot hebben aangewezen om voor hun to spreken in do gemeenteraad Waarom moest hy dat juist zyn De beste Vaderlanders. Ja, vriend lezer of lezeres, de beste Vaderlanders hier te Aalst zijn te vinden in onzen gemeenteraad en vooral onder de burgerspartijën. Hebt Ge M. De Windt gehoord Nochtans het eerste rijtuig datvluch telingen vervoerde, bevatte de twee liberale gemeenteraadsleden De Windt en De Blieck, en de bevolking moeht zijn plan trekken. De eerste zak bloem, die van 30 fr. naar 50 franken opgejaagd is gewor den, kwam van het huis van hem die alsdan den eersten magistraat was onzer stad. De bevolking moest maar betalen, on de kooplieden hun zak vullen. En M. Sohelfhout, den manjdie by iederen dag dat het kiezing is, van 's morgens 8 tot 's namiddags 2 uren als dokterj tijd vindt om stemmen te bedelen, roemt de helden van den vreeselyktn oorlog.op zijne beurt en nochthans doorzijn lang dralen en wachten z(jn or reeds verschillige opgeëischten naar den andoren we reld getrokken, zonder dat zij oen cent van hunne schadevergoeding hebben genoten, enkel en alleen, om dat hy geen t\jd vindt, om hun ver slag op te maken, hun graad van werkonbekwaamheid vaststellendo, en ook omdat hotte weinig betaalt 50 franken voor ieder verslag is niet genoeg. 'tZijn daarom ook de koningsge- zinden en 't roemen onzer helden, door hen, is dan ook van weinige waarde. Om goed overeen ie komen. Geef uwe vrouw 't grootste aandeel in 't bed geef ze de sleutel der geld kas, laat haar altyd het laatste woord en ge zult zien, g'hebt het beste huisgezin. opgezet, om plaats te maken voor den eigenaar, die eveneens zijn wo ning moest verlaten, omdat de doch ter van zijn eigenaar er in 't gebruik moet van komen. Te vergeefs hoeft Lammertyn naar iets gezochtte vergeefs heeft hij kamers of woning gevonden, en de werkerswoningen die door de bezon- dere maatschappij worden gebouwd zijn nog niet in orde. Het is waarlijk eene schande, wan neer men ziet waar menschen moe ten inwonen, koken en slapen Het verbeeldt veeleer, een dier slechte stallen, waar een klein boerkon een geit of wat konynen in opbrengt. Gelukkiglijk is het nu nog warm weder, want eenige weken verder, is|het onmogelijk er te blijven ver nachten. Tot waar de woningnood ons bren gen kau Ons dunkens gaat men te traag vooruit mot het bouwen van werk manswoningen er is hier te Aalst eene private maatschappy gesticht zonder detusschenkoinst van de stad. Ware er geene mogelijkheid eene tweede maatschappij te stichten, waarvan de stad de eerste geldschiet- ster zou zyn, zooals zulks overigens overal elders gebeurt? Zulks is eene zaak voor onze go- meenteraadsleden. Middelerwijl moot de stad het gezin Lammertyn voor eene huisvesting zoeken. SLECHTER DAN DIEREN. Het is noodig dat,al degenen die zich om het lot der "werklieden be kommeren, een oogslag gaan wer pen op het stalleken, dat staat in de WelleKensstraat, op den 'eigendom van den Heer Demotte.J Dit stalleken is 4,10 meters langlop 3 meters breed, dus eene oppervlakte van 12 vierkante meters, die dient tot keuken en slaapkamer. Daarhuist het gezin Lammertyn Constant. Dit stalleken is samengebracht met eenige planken en wat geteerde karton, iets wat den inwoner is be zorgd door de Heeren var. zijn fabriek alwaar hij sinds 11 jaren werkzaam is. net huisgezin Lammertyn bestaat uit vader en moeder, twee meisjes 19 en 10 jaar oud. Deze itwee raeisios zijn bij geburen onder gebracht, ovenals de meeste meubels die geen plaats in 't stalleken vinden. Dit huisgezin huist in dit stalleken sedert 10 dezer Het is do straat Zoo men zegt s 't Schijnt dat een ploegsken blauwsel mannekens, die den buik vol hebben van het spuwselbaksksn uit de Molenstraat, het in den kop steken, om het blauw orgaan van DAK on NAAM te veran deren. Ze gaan 'nen gang. SGC. FANFARE «HAND AAN IIAND Deecreleden worden uitgenoodigd de vergadering by te wonen op Morgen Maandag om 8 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Zeer belangrijke besprekingen met het bestuur der fanfare moeten ge voerd worden. Alle oereleden worden zonder on derscheid verwacht. HET BESTUUR. AAN DE ZIEKE LEDEN VAN DEN ZIEKENBOND VICTOR DE GEYTER. Om reden dat hot bureel op Zater dag 2 September gesloten is, zullen de uitbetalingen plaats hebben, den Vrijdag 1 September van 8 1/2 tot li 1/2 ure 's morgens. BERICHT. De loden moeten van heden af, hun ontvangstbewijs die zy bezitten van aandeelen der maatschappij bin nen brengen, om in ruil ervan hun aandeolboekje in ontvangstte komen nemen. Hot bureel is open allo dagon van 8 tot 12 ure on van 14 tot 16 1/2 uren. De Beheerder-Afgevaardigde, Alfred Nichels. Op Zondag 3 September 1922 op 'tSportplein, Siosegemkoutor, op den eigendom van M.Van Londersolo Gentschesteen weg Aalst met de medewerking der beste Vliegeniers van 't Land, ten voordeole der noodlijdende slachtoffers van den Oorlog. EEN INGANOSRECHT van TWEE Frank per persoon zal gevergd wor den. Al de ingangskaarten zullen ge nummerd zijn en de bezitters zullen van rechtswege doelnemon aan eene loting, waarvan de 12 eerste uiige- komen nummers recht geven op deelname aan een LUCHTREISJE van 40 kilometers of een vijftiental minuten. De trekking heeft plaats daags vóór den Vliegdag, in het Hotel du Comte de Flandre, bij den heer Henri Galle, Statieplein, te Aalst. In de Juttoweverij van M. Boeck- man en Cie, waar Woensdag 2 Oogst een geschil was ontstaan aangaande do dekgoedwevers, was na een paar onderhandelingen, Donderdag 17 Oogst, die zaak opgelost en moesten Maandag laatst de preparatieman nen en den proefwevcr van hot dek- goed hot werk hernomen, wat ge beurd is. Do preparatiemannen wierden Maandag namiddag door hunnen meester verwittigd, dat do prime van 15 centiemen per stuk geweefsel dat 20 A 25 fr. per maand bedraagt niet meer zou gegeven worden, wan- neor er wevers waren die naar hoo rnen moesten wachten. Deze werk lieden waren zoodanig verontwaar digd over dit verlies van verdien sten, dat zij weigerden nog langer voort te werken, 's Avonds wierd ook don proefwever verwittigt, dat herstellingen moesten gedaan wor den aan hetmachien en den volgen den dag niet moest komen werken. Dinsdag morgend is oeno afvaar diging der werklieden met do secre tarissen der Vakbonden bij den Heer Beeckman over dit nieuw geval gaan spreken. Doch zonder uitslag. Dat nieuw tusschengeval heeft onder de werklieden dezer weverij eene beroering gebracht, die van aard is om het wantrouwen aan to vuren en een beletsel voor de goede verstandhouding, die zoo noodig is, tusschon patroon en werklieden to bewerkstelligen. Hot is in het oogvallend, dat in deze weverij zooveel moeiëlykheden ontstaan en dat door de verander lijke manier van handelen van dozen Patroon, dio altoos ton nadeel® zij ner werklieden gebeurd, waardoor hot engelen geduld op do proef ge steld wordt, en aanleiding geelt tot ontevredenheid tusschen de werklie- lioden, met zijn onvermijdelijk ge volg, het8taken van den arbeid. Woonsdag in den voormiddag is aan de Secrotarissen der Vakboudon oen aanbevolen brief besteld, waarin de Heer Beeckman laat geworden, de overoenkomst van verleden week in to trekken en bereid is gansch do zaak aan den schoidsraaa te ondor- worpon. Tevens dat de preparatie Vrijdag en de andere werklieden Maandag het werk kunnen herne men. Donderdag morgend is aan al de werklieden kennis gegeven van don laatstcn brief door M. Beockraan ons gezonden, en is er besloten, gezien er eene ovoreenkomst bestaat vr?n verleden week, op het nieuw voor stel niet in te gaan. liet geschil door M. Beeckman uitgelokt, blijft voorts duren, en we zijn verzekerd dat al de werklieden van Aalst zich de zaak der stakers zullen ter harte nemen en or de hunne van maken. In de sargieweverijën. Op den brief die we in naam der wevers van De Clercq aan deze tlrma stuurden, is er nog geen antwoord gekomen. De wevers zijn niet voor nemens die zaak los te laten, inte gendeel, zij willen inde dwylenen rolgeweefsels een basisloon winnen van 1,78 fr. plus 10 0/0 of 1,90 fr. per uur voor de mannon die behoorlijk hunnen arbeid verrichten. Dioloons- vraag is redelijk, zulke loonen wor den door de wovers van andere sar- giën-weverijën ook gewonnen, zelfs nog merkelijk meer. Waarom moeten de wevers van Do Clercq voor minder loon werken?Dat moet eindigen. Zooals we in onze vorige num mers meldden, zijn door den Socro- taris onzer Vakbonden pogingen aangewend om voor de spoelders verbeteringen te bekomen. Daar is nogmaals gedeeltelijk aan voldaan, doch de jongste spoelsters hebben den bijleg nu niet bekomen,£wij zijn beslist verder te blijven aandringon en hopen dat al de Heeren de rede lijkheid onzer vragen zullen inzien en voldoening zullen geven aan de moisjos. Bij het tor pors gaan ontvangon wij de spoelsters op ons bureel, het geen in alle vereenigingen het zelfde is gebeurd. Do toeslag waarvan we hier spre ken bedraagt slechts 6,50 fr. en de loonen van de meisjes gaan van 1,25 tot 1,35 fr. per uur, de jongere spoel sters hebben slechts van 0,85 fr. tot 1,00 fr. per uur gewonnen, de onte vredenheid is groot, wij hebben me nige vrouwen en meisjes op ons bu reel van woede zien schreeuwen, omdat zij, die tot over een paarraaan den nog 1,50 fr. en meer per uur wonnen, thans nog 1,25 fr. en 1,35 fr. per uur konden winnen, de 6,50 fr. toeslag inbegrepen en dat hun slechts als overgang wordt gegeven, dus nog zal afgenomen worden. De meisjes en vrouwen beweren hun uiterste best tedoen, en dat heb ben zij ook gezegd aan hunnen groo ten meester en ondanks dat wordt de meisjes nog naar het hoofd ge slingerd, dat zy moer kunnen eu maar harder mooten werken,wat on mogelijk i». Wij hebben ons best gedaan om de zaak in der minne te vereffenen. Dat eenieder zijn verantwoordelijk heid drage van wat er komen kan. Het Bestuur van het fabriek en M. Jacobs, arbeidsopziener, zijn verwit wittigd van den geestestoestand der meisjes, bij wie het geduld ten einde is. H. F. HEDEN ZONDAG neemt de partij deel aan de Inhuldigings- feesten t© Assche& Eene afdeeling der Fanfare Hand aan Hand - vertrekt met den buurt tram om 11,43 ure 's morgens. De VELOR1JDERS, vergaderen om 2 ure namiddag aan het lokaal. Partiigenooton, al wie kan er heen. Het Partijbestuur. Het werkend komiteit dankt van harte de Damen en Heeren die hun inrichtingsgeest en werkzaamheid ten dienste van hot edelmoedig werk hebben gesteld, alsook het Aalster- scho publiek zoo talrijk opgekomen. Is de uitslag niet zoo schitterend als gewenscht de fout alleen is te wijten aan het tempeest dat losbrak Zondagavond rond acht uur, en dat alle verkeer onmogelijk maakte. De Majoor voorzitter doet beroep op al de ciorlogswoezen, zoo burge- lyke als militaire.hun naam -voorna men en geboorto datum te willen doen kennen op het plaatsbureel van Aalst, zoohaast mogelijk en ten laat ste voor 1° October aanstaande. Een een enkele lijst der weozon zal op dien datum opgemaakt wor den en de som van 2566,44 fr. zal tusschen al de in geschrevene weo zon gelijkelijk verdeeld en op hun spaarboekje ingeschreven worden. In afwachting zal diesomoploo- pende rekening vastgezet worden op do Banquo Central© de la Dendre. Laat me toe waarde Heer Uitge ver Ued. te bedanken in naam van het wei kend komiteit, en in myn per soonlijken naam voor de publiciteit door ued aan ons werk verleend en aanvaard, de uitdrukking mijner hoogachting. De Majoor Voorzitter, SMBYERS. over de geld behandelingen van den Schatbewaarder in het Komiteit der VLAAMSCHE KERMIS gehouden te Aalst, den 29, 30 en 31 Juli 1922. Deelnemers Inkomst, Athletisch feest 139,75 Catharinisten 4394,00 Groon Kruis 2171,68 Christen dem. 8558,79 Land v. Riem 4594,75 Socialisten 5934,94 Taal en Vrij h. 4591,64 Uitgav. Winst 59,00 3205,98 1881,13 6738,10 2665,69 3139,69 3211,28 80,00 1188,02 290,55 1820,69 1929,06 2795,25 1380,56 9484,8 Giften Banq. Centrale Dendre 500,00 Dokt. Rubbens Lede 20,00 M.Domain, best. Banq. Centrale 50,00 Plaatsing reklamen 170,00 Visscherjj 308,00 Verkoop in- gangskaarten 4297,52 Aanplakken van reklamen 7,50 Aankoop van ballonnekens 187,50 Voor yerzek. 702,81 Plaatsing verlichting 4992,50 Stroomverbruik 757,60 Drukwerk (ingangskaart.) 200,00 Uitnoodig. enz. 31,50 Dagloon, ver bruik van olie- wagen Van dor Scb uoren 237,55 Valsche stuk. van 0,50 fr.ge weigerd door de bank 15,00 1786,44 85731,27 28032,83 7698?-14 VERDEELING Nationaal work invaliodon 2566,14 Huisvesting id. 2506,15 Weezen van Aalst 2566,15 Aalst, don 17 Oogst 1922. De Voorzitter, Do Schatbewaarder, (Get.) Smeyers. (Got.) Lemmens. Strijdpenning. Overdracht fr. 1192,46 Omdat Dolf Van Mol zoo leelijk kan slapen 0,50. Omdat hij ook sliep op zijnen dag, geoft Wantjen Van Mol 0,25. Omdat Ph. eene oudo en eene jonge meis in eens greep 1,C0. Omdat hij zogoed had 1,00. Totaal 2,75. UIT LEDE. Voor de Turners. Do Coker Jozef 1,00. De Neef A. 1,00. Lied gezongen door Van Hau- wermeiren en rondgehaald door Henri Troch 8,00. Wat men overal vraagt is de vervaardigd met de wyd bekende Ste-AMELBAGA BRONNEN - van eerste hoedanigheid. Prijzen en stalen op aanvraag Dópothouder voor Aalst en omlig gende Wed DE MOOR cn Kinderen, Hovcniorsstraat, 60, AALST. Ook te bekomen allerhande WIJ NEN en LIKEUREN, in 't groot en in 't klein. 't Is nu Burgersbelang bladje van den middenstand van Aalst, van 20 Oogst 1922, dat het 'emunt heeft op den onderstand Ier v/erkelo«zen. Het spreekt over de inhuldigirg ■an Prins Leopold te Aalst, en het keurt de uitgaven hiervoor gedaan, ten volle goed, in de volgende be woordingen Wel gewerkt, Heeren Burge meester en Schepenen, wij jui chen U toe, alle Aalstenaars die het wel meenen, keuren ten volle dergelijke uitgaven goed. Niets is te veel voor de ontvangst van onzen Prins en voor de inhuldi ging onzer gesneuvelde helden. De Middenstand moet nu toch zoo veel lasten dragen, om de misbrui hen van het wcrkloozenfonds cn de nuttelooze uitgaven ten bate van eene bende luiaards en straalloo- pers te betalen. Wij zullen er dit met voldoening bij zetten 1 Die taal is ten minste duidelijk, en laat ons ineens zien, met wien we te doen hebben. Wij danken dus de heerkensdie aan t hooid staan van dien groep Middenstanders, om hunne duide lijke verklaring, om de nette vast stelling hunner houding duidelij ker kan men zich niet kanten tegen over de instelling van het Crisis fonds, tegenover de betaalde hulp aan de werkloozen, tegenover het lenigen van den nood en de ar moede in die gezinnen waar er te vergeefs naar werk wordt gezocht. Hoe die Middenstandbonders, mogelijks zonder dat zij zulks weten aan de rijke menschen worden overgeleverd. Inderdaad, wie noemt zich té Aalst Middenstander Wel het blad zelf zegt het ons in een oproep tot lid te worden Winkeliers, Ambachtslieden, Herbergiers, Bedienden, Rente niers 1 Zeg eens hoeveel leden van den Middenstandbond zelf, zijn er nu door de hoogere geschrevene regels, door hun eigen hoofd, door hun eigen bestuur, niet uitgemaakt voot eene ben de luiaards en straatloopcrs 1 Hoe dat 1 Hoeveel menschen zijn er niet die dagelijks op 't fabriek of werk huis arbeiden, t'huis een beetje winkel of herberg houden en reeds het ongeluk gehad hebben door crisis te zijn getroffen, van het crisisfonds hebben genoten Velen dezer, zijn lid van den Midden standbond, maar zulks belet niet, dat hun bestuur hun uitscheldt voor lui.ard en straatlooper. En gij werklieden in 't algemeen, is het geen schande, zoo den wer kenden stand te hooren betitelen, door een bond, die het ongelijk heeft zich meer te wanen dan een eenvoudiger) werkman, en te mee nen zich te moeten scharen bij de rijke menschen, bij hunne ware uit buiters In de Kamer waren het de Hee ren Woeste, Duysters, katholieken, Van Hoegaerden en Strauss, libe ralen, die onze werklieden het eerst voor luiaards en straatloopers uit scholden, nu zijn het de Aalstersche Middenstandbonders, die dé ver dedigers van 't kapitalisme, op dit terrein volgen. Rijke menschen en middenstan ders maken dus één front om de werkende klasse te beleedigen, en nochthans 'tis op de vrucht van den arbeid dat zij leven. Werklieden onthoudt dit eeuwig I De Middenstanders KLAGEN over de lasten die moeten betaald worden, en zij JUICHEN de ge dane uitgaven toe, meestal nutte looze. om een prins, een kind van den koning te ontvangen en mid delerwijl wordt de werkende klasse uitgemaakt voor eene bende luiaards en straatloopers En dit wordt gedaan door win keliers en herbergiers, die de zacht ste en zoetste woorden gebruiken, om de centen van die bende lui aards en landloopers naar binnen te rijven. De beste weerwraak tegenover die bende belagers is hen den rug;

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2