Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. De Splinter en de Balk. Schande. Als apen doen zij ons na. Partijgenooten Aalst 0poofe J-fuIdebefooging 19e Jaar N° 36. Prijs per nummer 13 centiemen 3 September 1922. Een ministerie dat goed aaneen, hangt Morgen Maandag 4 September 1922 BEKER van het blad VOOKUIT Zen keus van belang RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteokende brieven word-sn niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postburoelen. Er gaat geen dag voorbij °i WU krygen in de klerikale en liberale bladen yselyke verhalen van wat de Bolsjewisten in Rusland uit richten. Als de oogst mislukt, is dat dej schuld vau Lenin. Als er geen handel en nijver heid hceischt zou Trotsky moeten opgeknoopt worden. Als de Russi sche regeering overhoop ligt met de kerkelijke overheid en er ecnige doet opsluiten, dan is dut te wijten aan do houding van alle Commu nisten. En bijna nooit eindigt zulk artikel of er wordt bijgevoegd dat wij, Sociaal Democraten, de boezemvriendende partygenooten zijn van do Bolsjewiki. Onnoodig daarop nog te ant woorden. Ons standpunt is gekend. \Vjj hebben met do Bolsjewild niets gemeens. Niets Wij weten dat men met bajonnetten veel doen kan, maar geen regeering mee op richten, want zitten op bajonnet ten dat kunnen de verstokste mi litaristen nog niet, Wij zijn voor geen geweld-regeering, maar voor een democratisch bewind. Wij wil len de dictatuur niet toepassen op het proletariaat, maar dc massa vrij laten beslissen wat regee- ringsvorm zij wil. Er gaapt dus een afgrond tusschen ons en de Bolsjewiki. Dat weten wij en dat weten zy. Wy hebben met hen niets gemeens en zij noemen ons de gei# sociaal patriotten. Al wat de klerikalen en liberalen als vergelijking aangeven is dus enkel bedrog voor hun lezers. Niets anders. Maar 'tis toch verwonderlijk waarom onze klflfrikalen en libe ralen altijd naar Rusland zien Waarom het oog niet gericht naar Hongarije Op het land waar de klerikalen hoer en meester zijn. Op het land waar de grootste misdaden gebeuren, waar geen vrijheid van vereeni- fing, van drukpers bestaan. Naar et land waar nu meer dan hon derd propagandisten van de mijn werkers achter slot en grendel ge - zet zijn omdat zij de misdaad be gingen looneverhooging tejvragon. Waarom spreken onze klerikalen niet van do menigvuldige stakin gen die uitbreken tegen het bloed- regiem van Horty. Waarom ver halen zij die tooneelen niet Waarom schreeuwen zy geen tra nen met tuiten over de dwinge landij, de armoede, de slavernij die heerseht in Hongarije 1 Durven zij hun geloofsgenoot Horty niet in het gelaat slingeren dat hij een monster is, dat hij eerlijke men- schen lieeft laten neerschieten als honden, dat hij met het geweld der wapens een heel volle in sla vernij houdt, dat hij aan't hoofd staat van een moordenaarsbende die voor niets terugdeinst om do democratie te nekken en dieslechts kan bogen op de bajonnetten om het vertoornde Hongaarsche volk onder den hiel to houden Waarom zwijgen de klerikalen daarvan 1 Waarom zijn zy goed ingelicht over Rusland en krijgen zy geen enkel briefje van hun Roomsen Katholieke collega's uit Hongarije, wier handen met men- schenbloed besmeurd zyn Waar om 'l Omdat zy gewoon zijn goed te praten wat in naam van hun geloof, in naam van hun politiek misdaan wordt. Wat laksche mentaliteit. Wy durven het Bolsjewisme te lijf. Wij durven zeggen dat een zaak slecht is en zoogezegde vrienden afkeu ren als zij een slechte daad doen. Dat durven do klerikalen niet. Die hebben enkel misprijzen voor hun tegen strovers. Die liegen over hun tegenstrevers en zwijgen over de misdaden van hun eigen vrienden. Zij durven niet bekennen dat het bloedregiem van Horty minstens zoo slecht is als het knoetregiem van Leuin. Zij durven niet beken nen dat Roomsoh Katholieken in Ierland zich aanstellen als sluip moordenaars van hun eigen volk. Dat alles durven zij niet, omdat ten slotte hun lezers zouden klaar zien en niet langer als een geblind doekte kudde de slechto herders van het klerikalisme volgen. Onze klerikalen zien de splinter in het oog der Bolsjewiki, maar zij zien den balk niet in het moor denaarsoog van een Horty, de beul van Hongarije. Zij kuunen de waarheid nietzien, omdat zij dompers zijn. die het licht schuwen. De Beukelaere is vrijgesproken, na negen maanden voorloopige ge vangenis. De Beukelaere is aangehouden geweest voor daden bedreven tij dens zijn soldatendienst aan 't front en dit in volle kiesstrijd, wanneer hij zijne kandidatuur moest verde digen. Vier jaar nadien komt men er meüe voor den dag, om hem dan vrij te spreken 't Is oprecht schandalig. En zeggendat men geene schade loosstelling kan eischen, nadat het gerecht u negen maanden in 't ge vang heeft gestopt, heel en al on schuldig. Er is nog heel wat te veranderen in ons klein landekon. Toon de socialisten syndikaten stichtten, schreeuwden en huilden klerikalen en liberalen dat wij op- rmiers waren, dat wij de arbeiders tegenover hun patroons wilden stel len Zij vielen bovenarms op de lei ders van onze vakbonden en schil derden ze af als luiaards, als slechte boozo kerels die leefden ten nadeele van anderen. Doch wij gingen onze* gang en streden kalm voort, ovorluigd van de noodzakelijkheid voor de wer kende klas zicli te organisoere.n. Wij wisten dat do toekomst voor het pro letariaat berust in de organisatie. In 't begin was do strijd hard om dat vele werkkarneraden hun plicht niet begrepen, doch stilaan wonnen wij de geesten en de harten en met een groeiden onze bonden in getal sterkte. En dit wel zoo zeer dat de onrust bij do tegenstanders zoo groot word dat zy eveneens hun eenige hoop stelden in het stichten van vak organisaties tegenover de onze. Zoo ontstonden de kristene vak bonden. Zij werden gesteund door de bazendoor de lijken en machti gen omdat dezen er belang bij had den en hoopten ze bij gelegenheid te kunnen gebruiken om de werking der socialisten te stremmente be letten en te breken. VERLOREN MOEITE. De gezond, verstandige arbeider heeft altijd begrepen dat zijn plaats bij de socialisten was. En de kristen arbeider voelt wel dat er bij ons plaats is voor hem, want op gebied van godsdienst laten wij elkeen vrij. Zoo komt het dat onze syndikaten zoo sterk zijn. Wat zien wo thans De kristen vakbonden doen ons na. Zij richten zich in op ons model. Wat vroeger slecht was is opperbest geworden Doch ze mogen han delen naarmate de hoeren het ge- doogon De liberalen zelfs trachten vak bonden te stichten Vakbonden met liberale bazen als ledon en eenige ongolukkigen die niets anders kunnen dan zich te laten inschrijven. Gij ziet, klerikalen en liberalen apen ons na met het doel onze wer king te dwarsboomon. 't Zal niet. baten, want de werkende klas is en blijft socialist, omdat in 't socialisme alleen voor haar de redding mogelijk is. Ons Belgisch ministerie is een beeld van eenheid. een symbool van eendracht. Napoleon Devèze wil nog vele nieuw kazernen, droomt van lange dikke kanonnen, van onderzeeërs en nog allerlei nieuwbakken moord tuigen. Zijn collega's VandoVyvor en Moyer- soen verklaren bij elke gelegenheid plechtig dat zij anti-militaristen zijn. Minister Franck wil de Vlaamsche Hoogeschool te Gent, zijn vriend Minister Hubert wil er niet van we ten. Minister Thounis wil vooral geld kloppen uit de zakken der armen, zijn boezemvriend Vande Vyver zogt dat de rijken moeten betalen... maar laat intusschen Thounis begaan Minister Jaspar droomt van ver dragen en oorlogsverbonden mot de grooto mogendheden, die altijd na dien de kleine landjes opeten. Zijn katholieke vrienden willen wat meer voorzichtiger zijn. Niet waar, wonderbare eenheid op gansch de lijn Er is in werkelijkheid twist voor de flnantiën, twist voor buitenland- sche politiek. Dat ministerie is veroordeeld. Maar Hevman en andere demokra ton staan gereed Leest en verspreidt Recht en Vryhoid die de belangen der werklieden verdedigt. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ, - Afdeeling Aalst. ter gelegenheid van liet veroveren van den i door onze atleten van den Turnkring - Jeugd Bloeit o—o 4 Om 8 ure, ontvangst aan de statie. Daarna wandeling door dc stad. Om 8 B/2 ure, PLECHTIGE ONTVANGST in de Feestzaal, van HAND IN HAND Molendries. Alfred «SCHELS (volks\ 'ertegen woordiger). SPREKERS Willem MEYER, Propagandist van het blad VOORUIT Alfons BERGMAN, voorzitter van don Turnclub. Partijgenootenbrengt hulde aan onze roode jeugd door in massa aan deze betooging deel te nemen. -1 Men vergadert om 7 1/4 ure, aan het lokaal. Het Middon-Comiteit. Do schooljeugd geeft haar hartje lucht aan 't spel. Na hard en vlijtig loeren verdient en eischt do jonge geest rust en ontspanning. Binnen enkele weken worden de klassen heropend. Mot een blij ge laat en 't spelen beu komen de kin- dors terug ter school, naar deze die hun ouders vryclykcn onafhankelijk verkiezen. De wet verbiedt, 't zij rechtstreeks, 't zy onrechtstreeks, dwang uit te oefenon op de ouders bij 't verkiezen van een school. Ver plichtingen, ze wezen van zedelijken of stofïelijken aard, mogen van nie mand do ouders worden opgelegd. Edoch hebt gij, ouders, dat recht, gij hebt ook bij 't verkiezen van een school voor uw kinders, oen zwaren plicht te vervullen, voor uw zeiven, voor uw kinderen en voor do samen leving. Wo willen don schooloorlog niet. Wo willen de gewaarborgde vrijheid van onderwij» voor iedereen. Doch ziet eens enkoio stonden rondom u en gaat eens na wat dc katholieken, in zake onderwijs doen. Hoe heftig en onmeedoogend is hun strijd voor 't christelijk onderwijs en voor hun scholen. Om kloeke boomen te kweeken, welige toekomstige vruchtdragers, zorgt men bij 't planten voor een sterk en gezond wortelgestel. I)at zijn do katnolieken immor indachtig. Zo zaaien in de hartjes hunner toe vertrouwde schoolkinderen de kie men hunner politiek. Zo doen er ste vige en vaste wortolen schieten, die geënt met de ontstof hunner princio- pen, hun boomen bezorgen, die vruchten dragen in overvloed, die zij dan zelvon plukken. Gelijk de ouden schreeuwen, zoo piepen do jongen Dit weten de katholieken goed en daarom houden ze aan hun scholen gelijk oen drenkeling aan de redplank. Broeinesten aanleggen en jongen kweeken voor hunne poli tiek, dat is, in zake onderwijs, het doel van al hun pogen. Socialistische ouders, de tijd is niet lang voorbij dat go, door dwang en druk, verplicht waart uw kinde ren naar de aangonomene scholen te zonden. Het ligt nog frisch in uw geheugen hoe go gedoemd waart om voor eeuwig in 't slavenjuk te loo- nen. Hot wee van den oorlog hoeft u do oogen geopend en u doen zien, hoe de groeten dezer wereld mis bruik maakten van de trouwheid hunner slavenhonden, om ze tc lei den voor 't kanon en voor don hon gerdood. Het socialism hoeft uw redding bewerkt, opgewerkt, hoog geklom men, blikt ge vrij, en flor, en rustig op do vruchten van uwen strijd. Doch laat do vruchten van dezen strijd voor uw nageslacht toch niet verloren gaan. Laat ze niet in de harten van uw kinderen vermurwen. Zo waren te kostelijk aan smart en bloed Laat in de harten uwen kin deren niet leggen hot doodend zaad uwer eigen gewonnen gedachten en princiepen. Houdt u groot en fier door uw kinderen die in do toekomst de baan der vrijheid wijder schaven moeten, 't welzyn hunner werkbroe- ders verzekeren en 't heilig reuzen werk dor werklieden party hoog en en in ecre houden. Het ware daarom oen zware zonde voor elk ontwikkeld werkman en voor elke verstandige werkvrouw de kinders niet naar de ofllciëele of stadsscholen te leiden. Daar zyn schoolhoofden en ondorwijzers met do vleet die do taal der vrijheid «pro ken. Met vooruitstrevende en vrij zinnige gedachten bezield, is 't hun droom en is 't hundagolyksch pogen uw kinderen in de wetenschap te leiden mot al de mogelijke aantrek kelijkheid van natuurschoon en ge zonde rede. Do goede faam onzer stadsscholen en de bekwaamheid van hot onder wijzend personeel zijn te wel békend om door iemand, gelijk wie ook, den goeden uitslag van 't onderwijs dezer scholon in twijfel te laten trekken. Wo zyn overtuigd dat het uitgelezen personoel dezer scholen uw volle vertrouwen waardig is. Met oen belanglooze offerwaardig heid en als gold het hun eigen kin ders, weten wy hen bereid uw lieve lingen, met uw steun, uw medehulp en bezorgdheid, op te leiden tot ont wikkelde lieden, nuttig voordegan- sche maatschappij. Noen, wo willen van geen dogma, dat enkel bogen kan opeen huichel achtig, onverstaanbaar en boven natuurlijk bestaan, dat dient om 't hooge woord to voeren, te heer- schon en te verstompen. Neen, dui zendmaal, wat vader opbouwde en voorstond mag onze ergsto vijand bij zijn kind niet afbreken en ver- oordeelon de ziel, de goest onzer kinderen blijft bij ons, en met ons en voor ons. Ouders, zendt dus uw kinders naar do stadsmeisjesschool Nr 1, Schoolstraatde sladsjongensschool Nr 1, Vrijheidstraat, (Kat)do stads- jongensschool Nr 2, Binnenstraat, (Arend). Ouders, doet uw plichti

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1