Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Mark en de Frank. De Woningnood te Aalst. 19e Jaar IV® 37. Prijs per nummer 15 centiemen 10 September 1922. cHond den Jtooden Jeugddag. t/lls de pastoor met de koster aan 't twisten gaaf GEMEENTERAAD. Zitting van 31 Oogst. ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0/25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordtn niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 j> 1 jaar BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. fr. 2,20 4,00 7,50 De Duitsche Mark is zoodanig in waarde gedaald dat hij bijna ner gens nog te koop is. Te Londen was er vraag naar miilioenen mar ken. Men kon de koopers niet be vredigen In Rijnland hebben de banken doodgewoon gesloten, om dat men karrevrachten marken noodig had om de speculateurs te bedienen. De mark is nu nog iets meer waard dan niets. Met Belgisch geld koopt men nagenoeg twee marken voor éên cent. Wat vroeger twee frank vijftig kostte heeff nu een waarde van twee centiemen. Met het voorbeeid van Rusland en Oos tem ijk voor handen, kan men voor spellen d2t de mark nog lager val len kan, maar van ,nu af staat het vast dat het bankroet onvermijde lijk wordt en de huidige marken, waaivan er honderden milliarden uitgegeven zijn, nooit een koers van eenige waarde zullen herkrij gen. Én toch wordt er nog op reus achtige wijze gespeculeerd met marken. Men kan nooit weten, zeg gen, dé koopers. Gaat de koers nog lager dan de diepte waar hij nu tërecht geko men is, en zou het verlies te groot worden, dan koopt men f maar Duitsche goederen eng men heeft nog waar voor zijn geld. In ons land is het een gedurig koopen van marken. Ook in Hol land, in Frankrijk en Engeland. In Duitschland wordt; jacht ge maakt op den almachtigen dollar. Het speculeeren op vreemde geld waarden is een koorts waar miilioe nen van aangetast zijn. Meestendeels is het zoo gesteld dat alleen de tusschenpersonen, de wisselagenten en de bankiers, win nen. Bijna al de andereo verliezen. En zoo ziet men dat de daling van dea mark niet alleen Duitschland ruïneert maar ook buitenlanders veel geld doet verliezen. Het is Poincaré die er op roemen kan de mark gebracht te hebben op eenc duit per stuk. Het is zijn on verzoenlijke politiek, zijn eischen van wat niet gegeven kan worden, die de kladderadatsch veroor zaakte Hij :zou de bochen mores leeren. Onverzoenlijk zou hij ze be handelen. En dat deed hij en doet hij nog. De pers van onze patriotards juichte hem toe en eischte dat ons land door dik en dun Poincare zal volgen. En deze pers juichte als de mark viel van 4 op 3. van 3 op 2 en nu opeen halven centiem La Bo- chie was om zeep. was failliet, had zijn verdiende straf. Wat triomf Maar wat die pers verzweeg was den dagelijkschen val van onzen frabk. De mark ging de diepte ii> en trok onzen frank ©nmeedoogend mee naar omlaag. Wij kunnen nu Amerikaansch graan koopen met Dollars van 13,50 fr Engelsche wol met p-»n- den van 61 frank Holiandsche kaas met gulden van 5.30 fr. Zoo wordt de ramp van de Bochen ien ramp voor de Belgen En dat niet alleen voor den geldkoers, maar ook voor onze oorlogsschade. Het is toch een publiek geheim dat wij nooit van onze 35 milliard schulden afgeraken als Duitschland ons niet betaalt. En koe kan een geruïneerd Duitschland ons beta len Hoe kan dat land gouden marken koopen. Gaat Duitschland financieel ten gronde, dan gaat België onvermijdelijk mee. En het gejuich van onze patriotards over den val van den mark en de ijzeren hand van Poincaré is een zwanen zang voor ons land. Het heil van ons land, de finan- cieele toekomst van België eischen, dat de Duitsche valuta normaal wordt, dat Duitschland economisch heropleeft en dat wij onze oorlogs rekening betaald krijgen. Het lot van onzen frank is ver bonden aan dat van den mark..Het failliet van den eene is het onver- mijdelrjk bankroet van den andere Is het dat wat onze patriotards wenschen Do burgersbladen slaan er voort hard op, het is een schande duitsche socialisten te inviteeren te Antwer pen. Wo kennen dat liedje. De brave burgerij vergeet maar twee zaakjès. Het eerste is, de Duit schors die we^vrageu zijn diegenen die in den oorlog naast de Belgen stonden en die later den keizer met zijne goede vriendjes hebben ver jaagd. Het tweede is nog beter, de Belgi sche katholieken hebben weer ver broederd met hunne duitsche ge- loofsgenooten in den Haag. De meeste katholieke bladen heb ben gezwegen dat ze zweetten, na tuurlijk Wie zijn de duitsche katholieken De groote aanhangers van keizer Willem. De groote oorlogsstokers. De groote nationalisten. Menschen die droomen van weer wraak. Menschen diejdroomen België er nog eens onder te krijgen. Met zoo'n volkje gaan onze katho lieke jonge wachten verbroederen en niemand in de burgerpers spreekt er over Maar als het de socialisten zijn dan is het wat anders De Nation Beige», het blad der ultra-franschgezinde patriotten ligt in ruzie met Lo Democraten, het fransche blad der christen Demo craten. Natuurlijk weten we er nu alles van, want als de pastoor met de koster aan 't twisten gaan... De - Nation Beige verwijt Le Démocrate geld te ontvaDgen van een bollander, en wel 3 millioen, voor het stichten van een Vlaamsch orgaan der'christene Vakbeweging. Daarop antwoordt «Le-Démocrate» dat, La Nation geld ontvangst uit zekere middens om de menschen op ruien. En zo gaat het voort. Besluit Boide bladen ontvangen geld, het eene om de werklieden te vordeelen het andere om super pa triotten te vormen. Proper volkje... die menschen die de socialistische pers moeten be kampen. Ze ontvangen zonder schaamte den judaspenning We wisten het al lang, maar dit maal legden de schuldigen zelf be kentenissen af. DE UITZETTINGEN. Veertien dagen geleden was het, het huisgezin Lammertijn Karei, Wellekonsstraat, diemetgansch zijn inboedel de straat is opgezet. Dezen een braven werkman ontving van den bestuurder van zijn fabriek, wat hout, waarmede hij zich een barakje optuimmorde, die tot keuken en slaapkamer dient. Zijne twee doch ters moeten slapen bij geburen. Reeds tweo maal is hij op dien kor ten tijd, om zoo te zeggen over stroomd geweest. woningnood heerscht hier te Aalst in overgroot® mate. Den heer Stadssecretaris heeft me j den uitslag van zijn onderzoek mede- gedeeld en daaruit blijkt, dat er in Februari-Maart 1922 904 woningen waren met 2 huisgezin nen 69 3 j 17 4 1 5 5 1 6 1 7 ara De Barak van hei huisgezin L3MMERTYN, Wellekensstraat Verleden vrijdag was het do beurt van 't gezin Gits Edmond, Binnen straat, een gebrekkelijken sukkelaar, die met een gezin van acht personen zijn meubeltjes aan de deur zag brengen. Terloops gezegd, er is ons verze kerd dat don Heer deurwaarder heel brutaal is opgetreden en do dochter Gits zou mishandeld hebben. Is zulks waar, dan zeggen wo dien heer, dat men met brutaliteit niets vindt dat goed is, enkel betaald wor den met de zelfde munt* is eerlyk, deftig en wel verdiend, zal iederen burger zeggen. Nu den sukkelaar, om zoo te zeggen lammen Gits, beschikte over geen houten barak, de meubelkens ston den aan de deur en men wis! niet waar naartoe. Onze gemeenteraadsleden hebben zich onmiddelijk de zaak ter harte getrokken en zijn bezondor goed ont haald bij den Heer Politie commissa ris, die na een langen tijd loopen en zoeken, het gezin tijdelijk onder dak heeft weten te brengen. Wy schrikken en beven, bij de ge dachte dat liet winter wordt, omdat we er van overtuigd zijn, dat er nog uitzettingen zulien plaats hebben alhoewel men zich in een bezonder geval moet bevinden om de uitzetting te bekomen, mot de huidige wet. Maar dezen die uitgezet worden, weten niet waar naartoe, want de Zulks zegt ons-, om ieder huisgezin i een woning te verschaffen, er te Aalst 1124 huizen ie korft zijn. j Zulks was met Februarl-Maart j laatstleden j Wanneer men weet, dat er van week tot week minstens ftien nieuwe i huwelijken gevormd worden, dan I raag men op dit oogenblik zeggen, j dat er opnieuw 200 nieuwe gezinnen zijn gevormd, die over geen woning beschikken, zoodat men voorzeke hier in onze stad minstons 1300 woningen fte korft heefft. En van week tot week zijn er nog nieuwe paarkens en allen wonen in het spreekt van zelf, dat ze de zucht naar eene woning voor hun gezin alleen hebben. Hoe zal de woningnood opgelost worden Er is te Aalst niets te bespeuren van het bouwen van werkmanswo ningen enkel de maatschappij voor goedkoope werkmanswoningen bouwt er; maar zullen er dit jaar 100 in gereedheid zijn Ongetwijfeld neen Maar aangenomen dat dit ge tal bereikt worde, dan nog is het wei nig verholpen, en blijft de woning nood heerschen in al zijne lievig heid, omdat het getal huwelijken, het bouwen van woningen overtreft. Do maatschappij die nu bezig is met werkmanswoningen te bouwen is gesticht zonder tusschenkomst van de stad. Waarom zou men te Aalst niet eene tweede maatschappij stichten Ditmaal zou de stad het initiatief kunnen nemen en evenals do andere maatschappij de tusschen- koaist vragen van staat en provincie, zelfs als privaat personen willen in schrijven, met veel liefde ze aan vaarden. Aldus zou er langs twee kanten ge bouwd wordtn en men zou meer hui zen hebben. Zulks zal ons geeno volledige red ding brengen op gebied van woning nood, omdat het bouwen van een huis nog te veel geld kost. Maar ik zou willen in overweging zien nemen, of het niet menschelijk ware, hier in onze stad houten ba rakkon te zien bouwen, zooals men dagelijks nog ziet te Dendermonde. Ik weet het huizen in steen zijn veel duurzamer dan houten-woningèh, maar ze kosten toch niet zoo duur ook, en volgens men my verzekert zal met met aelfdo geld, dat één stee non huis kost er vier houten-wo ningen mede bouwen. In alle geval, er moet kost wat kost zooveel het kan in den woning nood veorzien worden en dit zoo haast mogelijk, want binnen en kele maanden zal men zich aan een aantal uitzettingen mogen verwachten. Waarom Omdat de nieuwe huis- huurwet. die in behandeling door den Senaat moet genomen worden, na do vacantie voorschrijft, dat al wie maar een huis bezit, en het aangekocht heefft voor 18 Mei_ 1922, er zal mogen gebruik van nemen, en wees verzekert, dit getal is niet gering. Het spreekt van zelf, dat de men schen die uitgezet worden, moeten geherbergd worden, maar waar Nergens zijn woningen te vinden. Mij denkt dat dien toestand door ons Schepencollegie van nu af ern stig dient in overweging te worden genomen, want moeièlij kneden, groo te moeiölijkheden zijn te voorzieu, wanneer er een aantal huisgezinnen de straat zullen opgezet worden en niet wetende waarheen. Ze kunnen toch in den Osbroek niet gaan wo nen, en zich laten vervriezen buiten op straat met vrouw en kinderen, dat zou Lamme Goedzak nog niet doen. NICHELS Alfred. Het uitgezette huisgezin met den ouden sukkel GITS. De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure. M. DE BEUL (daons.) Vraagt of het om hun te tergen is dat hot punt over de Uitgaven vun het feest van 23 Juli, op het einde der dagorde staat er niet als Tpunt. Vraagt om onmiddelyk zijne motie neergelegd in do vorledone zitting in stemming te lcggbn. M. DE WINDT (lib.) Zegt dat de motie onwettelijk is en de burge- moester zo in stemming niet mag leggen. M. DE BEUL (daens.) Wijzigt zijne dagorde in dien zin, dat den raad betreurt dat de bestellingen daarvoor buiten do stad zijn gedaan geworden. GEZEL A. NICHELS. - Vindt dat het best is dat we zonder moeilijk- liede gelukkig toch hot laatste punt dei dagorde als 1" bespreken. Wy wenschen toch aan M. De Windt te zoggen, dat het alleenlijk do socia listen waren, die in Duitschland don oorlog besteden, en er bij do libera len ea enkele was die dit deed, dat hee't onze werking in het verle den en nu nog bewezen. Moesten wy in 1914 zoo sterk geweest zijn als de kerk, dan hai het geen oorlog ge weest. De Smet groen kruiser, had in do vorledene zitting ook, op onzen

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1