In de Kamer. (Brooten tombola löaltbasar bomt Te koop. Mijn Hoekje. Weerom heeft er merkersbloed gestroomd. Werker sbèlangen. VELO TE KOO~ djjnen en stoers, tafels, stoelen, keu kengerief enz. bleef niet achterwege en den handel en nijverheid 2ou te bü winnen. Onder alle oogpunten is het dus noodig dat er gebouwd en nog go- bouwd worde, zoodanig en voor ied»»r gezin eene woning kome. En al zyn het maar houten barak kon die we kunnen maken, toch zal ieder barak eene woning zijn, voor één werkersgezin. En wanneer we nu weten, dat de cijfers die we aanhalen dagteekenen van een onderzoek gedaan door onze stedelijke politie, van in de maanden Februari-Maart van dit jaar, dan is het heel verwonderlijk dat ons Sche pencollege, er nog niet aangedacht heeft er remedie voor te zoeken. Ons gedacht is, dat men onraidde- lijk moet beginnen tot het aangaan van eene leening van een paar mil- lioenen, diej enkel en alleen zou ge bruikt worden tot het vervaardigen ▼an houten barakken. En dat men er spoed bijzette, op- d *t we de groote ongemakken kun nen vermijden die ons te wachten staan, wanneer er eene heelen hoop huisgezinnen de straat zullen opge zet worden. NICHELS Alfred. Boste lezers en lezeressen, wie van u heeft niet voor eenige dagen de droeve en onheilvolle berichten ge- lezen in de dagbladen, over de werk- laking in Le Havre (Frankrijk). Le Havre is de stad door meestal ion gekend van tijdens den oorlog, 't Is daar dat hot Belgisch gouver nement oeno \eiligo schuilplaats had gezocht tegen do oprukkende duitsche legermachten in Augustus 191-1. Binnen de muren éezer stad zijn de inwoners getuige geweest van eenêdor monsterachligste feiten die de menschheid ooit gekend heeft. Daar hoeft werkersbloed gestroomd. Daar heeft de policio oen salvo ge lost in de rangen der arbeiders, met het droevig gevolg dat er dooden en gekwetsten gevallen zijn. De straatsteenen zijn er rood geverwd geweest mot het bloed der werkers, de miskenden .en verschoppelingen dor samenleving. Zeker zijn er onder deze slachtof fers fiere arbeiders die. ganschdtn gevloekton on hatolijkën oorlog hebben mode gemaakt, die voor de bevrijding van hun geboortegrond alles veil hebben gehad en alle go- varen getrotseerd, mot de vaste overtuiging dat er na dien ramp- spoedigenen akeligen wereldbrand, een beter en zonnigsr loven zou aan gebroken hebben voor de arbeiders. Helaas, hoe hebben deze braven xich deerlyk bedrogen gezien in hunne schoone droomen van weleer. Nu. vier jaren na het sluiten van den wapenstilstand moeten zij met verbitterde harten bestatigen dat don heldenstryd en.het onschuldig blood vergieten van binst den oorlog niets aan don toestand van de arbei ders verbeterd hoeft, gezien de slechte houding der bezittende klasse. Dat, nog immer de uitbuiters- kliek goed geholpen en ter zi.;de ge staan wordt door de militaire kaste als het er om to^ doen is, de edele zaak der werkers" te bekampen en hunnen strijd te dwarsboomen, zelfs als het moot dan ook dien strijd in werkersbloed te smachten. Dat is nogmaals gebleken in het contlikt dat losgebroken was onder de metaalbewerkers en dokwerkers in Le Havre. Deze werkers moesten ook eene loonsverlaging ondergaan, welke zij natuurlijk niet konden aanvaarden, gezien het duurtecijfer niet in ver houding gedaald was,met gezegde loonsvermindering. Er werden on derhandelingen aangeknoopt, die spoedig moesten opgegeven worden, gezien de onhandelbare houding der bazen in deze zaak. Vandaar dan ook heel natuurlijk do staking. De arbeiders bewust van het goede recht en de sympathie hunner mede burgers aan hunne zijde te bobben, manifesteerden door de stad, waar zij door de policie en de gendarmen als eene kudde wilde dieren uiteen gejaagd werden. De arbeiders trok ken zich terug inde zijstraten, eeds achtervolgd door de benden die als bloeddorstige hyenas hen op de hie len zaten, wierpen zij in der haast barricadon op. De gewapende macht voor het moerendeel zonen uit de w erkorsklas, wordt door het kapita lismc gebezigd, om de eischen hun ner werkbroeders in hot bloed te smoren. Daar streden die heldhaftige ar beiders op de barricaden tegen hunne achtervolgers met dezelfde doods verachting, waarmee in 1871 de Communards hebben gestreden tegen de Versailleezen. Daar op die plaats zijn de noodlottige schoten gelost die de borsten van verschillende onzer werkbroeders hebben vaneen- ger<*ten, die deze kameraden hebben vermoord omdat ze dierven strijden voor een menschelijker bestaan voor hunne vrouwen en kinderen. Ziedaar hunno. eenige misdaad en waarom ze zijn gestorven. Hoeden af, kameraden groet het stoffelijk overschot van dezt* helden, die hun bloed en hun leven brachten op het altaar der werkersontvoog ding. Hunne namen zullen geboekt staan in het paldenhoek dér wer kersbeweging bij dezen der zoovele anderen die hun zijn voorgegaan, met deze woorden - Gevallen in den strijd voor de verlossing der arbei dersklasse uit de klauwen van het kapitalisme to Le Havre. Augustus 1922. Ziedaar kameraden en gezellinnen, wat er weerom met onze klasse- genooten is gebeurd over onze zui dergrens. Een bewijs te meer dat de reactie over hooi den wereld heen belust is op de onderdrukking en verslaving der arbeiders, op den terugkei-r i.aai de vooroorlogscho tijden. Dat het kapitalism zich hiertoe internatio naal samentrekt hooft geen betoog. Alle middelen om tot dat doel to .geraken zijn hem goed, al is het dan ook een bloedbad, daarom bekomme ren die laffe bloedhonden zich niet in 't minste. Daartegen moeten wij Arbeiders den strijd aanbinden met ouzo klas- segenooten aller lander. Onze strijd moet op internationaal gebied ge streden worden. Ovor allo grenzen heen, om overal hunne helscho plan nen te verijdelen en in puin te doen storten. Hoelang nog zal leger en heel de gewapende macht uitsluitend ton dienste staan van het kapitalisme. Arbeiders, met hand en geest do rangen dicht aaneengesloten, nu moer dan ooit moeten wij aan de bourgeoisie toonen, dat wij solidair zijn met onze klassegenooten van de heele wereld. Strijden wij samen den strijd der verdrukte loonslaven tegen onze Internationale uitbultershonde. Strijden wij onder de plooien van de rood o. banier; het symbcol dat ons zal leidon naar de algeheele verlos sing der arbeiders aller landen. lier rinnort U do woorden van den groe ten Karei Marx Werkers aller lan den, VercenigtU Onder dien kreet en met vasten wil, verbrijzelen wij do gansche Militaristische kaste en voltrokken wij het gebouw der vol maakte wereldvree. Dan, ja dan alleen, zal het wer kersbloed de laatste maal gestroomd hebben. Edgarü DE COSTER.. Ninove. Aan de Beden onzen Vakbonden. Door liet tussciion gemeontêlyk werkloozenfonds, wordt aan de Vak bonden ter kennis gebracht, dat do werklieden van het fabriek Torley die onregelmatig werken, en tot ein de der week een hriefjo van het fa briek ontvingen en do stempels ont vingen in het werkloozenfonds, deze niet meer zullen bekomen, en van af den eersten dag of halven dag moe ten gaan naar de controol. De werklieden van het fabriek Borreman (Tragel) die geen bewijs van werkverlet ontvangen, ook naai den kontrool moeten gaan. Wij roopen hierop de aandacht onzer leden, omdat de Vakbonden verboden wordt nog werkloozo ver goedingen uit te betalen, wanneor do werkloozen naar do controol nivt gaan. Nog verledene week heeft men aan onze leden de stempel geweigerd, en zelfs twee die voor een dag de stem pels waren gegeven op het bureel van het Werkloozenfonds zijn terug afgeschrapt. Dat men do controol voor do vol ledige werkloozen vraagt, daar heb ben wij niets tegen, toch, ons denkt dat men maatregelen neemt in 't fonds die teveel gepeperd zijn, en dat de briefjes van de patroons zoo- als deze hier hooger vermeld, moer vertrouwen mogen geven en de werklieden zou erg niet moeten ge troffen worden De gehuwde leden der Vakbonden die met hun trouwboekje naar het bureel niet geweest hebben, alsook de. leden die in de laatste maanden gehuwd zijn, worden verzocht om zich in regel te komen stellen om bij mogelijke werkloosheid de familie- vergoeding te kunnen bekomen van het Nationaal Krisisfonds. Daarvoor is het noodig, dat dio leden met hun trouwboekje naar het lokaal Hand in Hand komen. Do Bureeloii der Vakbonden, op den koor, zijn open, iedere n dag tot 0 1/2 uren. H. Flips. Vergaderingen voor de breisters en viscosebe werkers, zullen beden Zondag gehouden wor den, in het lokaal Hand in Hand. Voor de Breisters om 10 1 2 ure 's morgens, waar in liet bijzonder zal gehandeld worden, overjde werk wijze en de loonen die in dat vak hier en elders betaald, en de loonen die gewonnen worden. Dat is voor onze breisters zeer belangrijk. De vrienden die hunne vrouw of kinderen iu do breiwerkhuizen wer ken, moeten In i zich ton plicht rek» nen deze naar de vergadering te stu ren. De Viscosebewerksters (sters) vergaderen om 4 1/2 ure namiddag. De besprekingen zullen van zeer groot nut zijn, benevens de innerlijke zaken, moet onderzocht worden, het plan om de Viscosebe- werkers van garisch het land me<t elkander in voeling te brengen, dat van het grootste belang is voorde Viscosebewerkers sters). Daarom moeten al do mannen en vrouwen van de Viscose fabriek naar de ver gadering komen. II. F. Voor «Se spoelsters van de F. F. R. is door de Vakbonden een schrijven gezonden aan hot Bestuur ei M. Jacobs, vragende, om deze meisjes en vrouwen in de gelegen heid te stollen, het loon te winnen van 1,45 fr. A 1.50 fr. per uur. Wi j zijn in afwachting of men aan dé redelijke vraag der spoelsters zal voldoening geven. Geschil. Donderdag der ver ledene week, was er een klein tus- schongeval ontstaan door liet ver plaatsen van wevers, in de weverij van M. Beuekmati. Deze heer heeft met den secretaris die zaak bespro ken en te samen het middel gevon den om deze zaak te vereffenen. De wevers zijn den Zaterdag terug aan 't werk gegaan. De onderhandelingen voor de wevers van de fabriek Couverture duren voort. DeSccr taris van onzen Vakbond heeft aan den Bestuurder de beweegreden doen kennen, waar om de wevers verbeteringen vragen op de dwijlen en rolgcweefsels, die den beer Bestuurder beloofde te zul len onderzoeken. Wij wachten van «lezen hoor zijn we der antwoord. Zonderling. De naaigaren- nijverheid onzer stad is wellicht een van de schoonste van ons land en dat Aalst zulke faam heeft doen verwerven. Doch wij bemerkten dat in de laitste jaren in het groot fa- eene belangrijke verandering is ge bracht. De werklieden die gerouti neerde garonworkers waren, dooi de vele jaren ondervinding, heeft men met. de andere verande ringen ook in dat fabriek merkelijk zien op den een en kant schuiven en afgedankt worden, en hunne plaats is ingenomen door nieuwelingen die wel jonger en vlugger kunnen zijn, dccli zonder ondervinding. Die soort evolutie die in dat fabriek is gebracht heeft volgens onze mee ning net gew e; scnie doelniet bereikt Wij denken te mogen zoggen, dat den bloei van voorheen wat gedaald is. Immers, groot werkgebrek heerscht er, speelt den mangel aan practische ondervinding, daar zoo de hoofdrol Werkgevers en arbeiders he,bbon belang dat we de faam van het Aal stersche naaigaren ongeschonden bewaren, toewijding en onderzoek om de mogelijke kwaal to voorko men moet aangewend worden. Zonderling is het,dat bij deze vaststelling in 't groot fabriek, in den laatsten tijd twee kleine, fabrie ken van naaigaren gekomen zijn, die meestal werken met afgedankte werklieden van 'i groot fabriek, die. steeds vooruit gaan en verdere uit breiding nemen. Geeft dat geen stof tot overweging Volgende vraag is door onzen vriend ftichels aan den Heer Mi nister van Spoorwegen gedaan Aangezet door de menigvul- dige klachten der werklieden van Aalst en omliggende, om de te - groote overbevolking der treinen, die van Aalst naar^Brussel rijden, des morgans om 5,20 uren, 5,58 uren en 0,04 uren, ben ik deze week een paar malen mede geweest en heb me moeten overtuigen van de ge- grond beid hunner klachten. Trein 2988 die te Aalst vertrekt om 5,88 uren, komt dikwijls met vertraging to.*, gezien hij tè Schel- lebelle verbinding moet geven met een anderen werkmanstrein te Aalst is er geene mogelijkheid meer, eene zitplaats te vinden en te Denderleeuw moet hij da* nog minstens 250 reizigers opnemen. Om aan dien toestand te ver helpen, zie ik maar dén middel, lieer Minister, en die is een nieuwen trein te vormen te Aalst, die zou vortrekken om 5,45 uren. Aldus waren de worklioden bevrijd van den retard die hen nu bijna dagelijks loonverlies doet ondergaan, en zouden de reizigers niet verplicht zijn. de reis Aalst- Brussel to moeten aflegger!,recht - slaande. Mag ik hopen voldoening te be komen Nickels Alfred. Aalst. 14-9-22. Gned nieuws voor onze reizende werklieden. Dank aan do menigvuldige voet stappen van onzen vriend De Bruyn f n ile tusschenkomst van volksver gen woordiger Nichols zullen van af 8 October treinen 2823 en 2824 in Wel Te stilhouden om 6.05 ure 's mor gens (naar Brussel) en om 18,05 ure (uit Brussel) Deze laatste trein de welke op 17,29ure, in Brussel, Groen- le.i, zal vertrekken, zal ook stilhou den te Eede wat vooral ten goede zal komen aan onze vrienden van Kerkxken, Niou werkerken en Mei re. Op de lijn Ninove Denderleeuw komt ook verbetering in zake recht- streeksche aansluiting VOOR, en VAN Brussel. De vrienden werklieden die over de treinregoling zich nog zouden te beklagen hebben, mogen zich altijd tot ons wenden. Wij zullon onmid- dclijk de noodige voetstappen door. Splinternieuw rijwiel bij Frans Üe Bruyne, Ledobaan, S2, Aalst. ingericht door den Turnkring JEUGD BLOEIT. Deze wordt ingelicht om onzen Turnkring in de gelegenheid te stellen. Toesteller, aan te koopen. Onze jeugd moet lichamelijk ge zond opgeleid worden, om met meer gemak het geestelijk voedsel te kunnen verobberen, die van hen overtuigde strijders voor het socia lisme te maken. Onze je ugi moet in de gelegen heid gesteld worden zich te ont wikkelen cp alle gebied, om op tijd en stond onze andere partijgenoo- ten te kunnen vervangen en hun begonnen werk voort te zetten en uit te breiden, tol oordcel onzer werkeis, en tot medehulp aan hun ne spoedige vrijmaking. Om dus een geweldige stoot aan dien wil tc geven, motten al onze partijgenooten het zich ten plicht rekenen, loten te koopen. Dit is en moet hun plicht zijn. Loten zijn bij de Turners te be komen Prijs 0,50 fr. per lot. Komt de prachtige p.« ijzen in het lokaal Hand in Hand bezichti gen. De Secretaris, De Voorzittar, Eug. Moerenhout. A. Berghman. Zondag aanstaande, 24 Septem bergaat onze FANFARE «HAND AAN HAND» en onze Turnkring JEUGD BLOEIT naar LEDE (Kermis). Onze Turnkring geeft op het dorp eer. prachtig fe<.st. Men gaat te voet over HOF- STADE naar LEDE. Terugkeer met den trein. Bijeenkomst om I 1/2 ure, aan het lokaal. Partijgenooten, al wie kan moet mede. HET PARTIJBESTUUR. Belgische Werkliedenpartij (AFDEELING AALST). Dinsdag 26 Septemberkomt on zen jeugdigen en talentvoller! mak ker. te Aalst, in het lokaal Hand in Hand j> om 6 12 ure 's avonds eer.o BIJZONDERE: VOORDRACHT geven, over: De werking der Socia listische mandatarissen in den Pro vincieraad, in de handeling van de klerikale Bestendige Deputatie tegen de vrijzinnige gemeentebesturen. De Voordracht wordt opgeluisterd door onze Symhonie. Partijgenooten, mannen, vrou wen, jongelingen en jonge meisjes, ge hebt in massa de Voordracht van onzen vriend Anseele bijge woond, ge most in zelfde mas^a voor deze voordracht opkomen. HET PARTIJBESTUUR. Eene Piano te koop in goeden slaat bij Frans BRAECKSVIAN, Cau wen berg, 87. MEIRE. Welk schoon gebouw in de Mo lenstraat, hoort men door iedereen zeggen, en. waarlijk het mag één der schoonste van de stad Aalst ge noemd worden. Het is den eigendom van de Socialistische coöperatief Hand in Hand, die er een groot magazijn, een groeten winkel gaat inrichten' foen we de laatste algemeene vergadering der Coöperatie bij woonden, hoorden we van onzen vriend Ferdinand De Geyndt, den afgevaardigden en beheerder der Office Coöperatief verklaren, dat Hand in Hand op finantieel g«bied er kloek op staat, dat den nieuwen winkel zooveel mogelijk alles zal bevatten en dat hi] hoopt, dat de Aalstersche socialisten er zullen goed geb.-uik weten van le maken, dien winkel te doen bloeiendoor er al hu.it,e aankoopen in te doen en ons aldus ir. de gelegenheid te stellen, nog mevr uitbreiding te nemen. Het is inderdaad door samen werking. dat het Beheer in de mo gelijkheid is, te zorgen dat de leden goedkoop koopen, en voordeelen genieten, voordeden die tot heden nog niet zijn kunnen ingevoerd worden. 'k Maakte deel van de delegatie, die dc-ze week een bezoek aan de Gentsche Socialistische inrichtin gen heelt gebracht en het is ver wonderlijk, wat men er kan bestati gen, hoever men het aldaar reeds heeft kunnen brengen. Evenals de Aalstersche socialis ten zijn zij begonnen met een klein bakkerijlje, en door eendracht en samenwerking bezit men er reeds eene kolossale bakkerij, groote en ruime wiakels, zoo van kruide nierswaren als van kleederen, schoenen, witgoed, meubels, enz. maar men heeft het er reeds zoover gebracht, dat men er FABRIEKEN bezit. Fabrieken beheerd en bestuurd door de werklieden zelf, en waar de werklieden deel ontvangen in de gedane winsten en pensioen beko men in den ouden dag. Aan fabrieken hebben ze reeds weverij, spinnerij, kousen fabriek, gieterij, brouwerij, sigarenfabriek, suikerijfabriek, groote drukkerij, en mogelijks vergeet ik er nog. Zij bezitten bovendien 28 bij winkels voor hunne kruideniers- en Coloniale waren, 5 volksapotheken, schoenfabriek en lederuitsnijderij, kolenmagazijn, beenhouwerij, zon der te tellen hunne prachtige loka len voor opvoeding en syndikale actie. Wat samenwerking dus vermag Na 't bezoek van enkele dier in richtingen, hadden we eene verga dering met de vrienden Van Mee- nen, Jan Pankoek, de bestuurder van 't groot magazijn Vooruit, Ferdinand De Geyndt en de Aal stersche vrienden daar hebben we samen besproken wat er te Aalst zal kunnen gedaan worden, welke uitbreiding eve er kunnen^ nemen, welke voordeelen de leden zullen kunnen genieten, wanneer ze hunne eigene inrichtingen genegen zijn en al hunr.e aankoopen doen niet bij hunne vijanden, maar in hun eigen winkels. Den buuw gaat goed vooruit bin nen enkele weken hebben we hem te benuttigen, en het schoonste magazijn, de schoonste winkel vau de slad, zal toebehooren aan de Socialistische partij. Aan onze moeders, aan onze partijgenooten, aan onze propagan disten is het nu, hem'te doen leven en ons te verplichten weldra eene uitbreiding le nemen. Dit kan, dit zal, omdat we verzekeid zijn, dat de socialisten hun nieuw kind zul len liefhebben en het verzorgen zooals het behoort. Alberic. Een Chef voor onze nieuwe Har monie wordt gevraagd. Voorwaarden en aanbiedingen sturen vóór 1 October aan de Har monie Arbeid en Kunst «lokaal Hand in Hand Aalst.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2