Soeialistiscii weekblad voor het Arrondissement Aalst. Ouders, zendt morgen Maandag bij de heropening uwe kinderen naar de officieële scholen De Sottegemsche liberale lasteraar bij de tong gevat. Zitdagen Anseele's Voordracht. 19° Jaar N° 39 Prijs per nummer 45 centiemen 21 September 1922. Anseele aan 't woord V VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamon 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncon die meer maals verschijnon. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Aan den Heer J.Van Opdenbosch, Uitgever van de Volksgazet te Aalst. GEACHTE HEER, In uw nummer 37 van 10 Septem ber 1922, 4® bladzijde', le kolom, onder de rubriek Uit Sottegem hobt u hot goed gevonden, naar aan leiding eener moeting door mij te Sottegem gohoudon op 3 September laatst, een artikel te schrijven waar ik nominatief in vermeld word. Ge zult het mjj, overeenkomstig de wet, gunnen uwe lozers mijn antwoord bekend te maken. Vooraf dient gezegd dat. in uw blad van 3 September, uw medewer ker uit Sottegem heftig het Natio naal Syndikaat had aangevallen. Wees du» niet al te verwonderd als de woordvoerders van het Nationaal Syndikaat antwoorden. Mijns dun- kens heeft mijn antwoord u wat ver ontrust 'k heb nochtans dood een voudig de waarheid gezegd. Gij beweert dat hot Nationaal Syn dikaat sedert het zijne neutraliteit aan 't verliezen is achteruit kruipt gelijk do zeeldraaiers, 't Is om te sidderen. Van onzijdigheid dat veelal betee- kent onverschilligheid of onbewust- zijn is er in onze organisatie nooit spraak geweest wel zijn we onaf hankelijk zooals overigens artikel 2 onzer standregelen u best zal bewij zen. Strevend naar de volledige ont- voogding der arbeiders en de ver- wezenlijking van het zedelijke en stoffelijke welzijn van;al zyneaan- geslotenen, erkent het Nationaal Syndikaat de noodzakelijkheid der vereeniging van al de arbeiders op het standpunt van den klassen- strijd en is met dit doei by de Syn- dikale Kommissie van België (reeks der onafhankelijke vak- bonden) en do Internationale Fede- raties van Vervoer en dor P. T. T. aangesloten. Verder heeft het Nationaal Syndi kaat voor doel a) De banden van brooderlijk- heid en solidariteit te versterken die al de agenten der verschillende kaders en diensten, zonder onder- scheid van graad, ambt, politieke of wijsgeerige overtuiging moeten verbinden b) De algemeene ambts- en eko- nomlache belangen der aangeslo- ten leden te bestudeeren en te ver- dedigon c) Zijne zedelijke en stoffelijke medewerking te verleenen aan al de leden, door de rechtbanken ver- vervolgd wegens verantwoorde- lijkheid in dienstongevallen toe te schrijven aan onwillekeurige oor- zaken die een geschil hebben met de Administratie, ofvoor synii- kale feiten in uitoefening} van hun mandaat d) De geschillen van allen aard, die hom door zijne leden of groe- peeringen zullen onderworpen worden, te regelen met, eerstens, al de bevredigende middelen,waar- over het beschikt, uit te putten o) Door alle middelen, bij de Machten, de stemming der wetten die al de hand- en geestesarbeider» aanbelangen, door te drijven. Bewust van zijne plichten, zoo- wel als van zijne rechten, zal het Nationaal Syndikaat aldemidde- len opzoeken die tegelijkertijd waardig en doeltreffend;; zijn, om de stemming van het publiek on van hot beheer to verwerven. Daaruit kunt ge best hesluiten dat wo alleen voor doel hebben de rech ten der Staatsarbeiders te verdedi gen tegen allo willekeur, en dat, saam met onze klassegenooten over heel do wereld wij er op aansturen do kapitalistische macht oorzaak van alle onheilen voor do zwoegers te vervangen door de macht van den arbeid. Wat nu den achteruitgang in ons ledental betreft, zullen de cijfers van onze laatste bilan u overtuigen dat er integendeel vooruitgang is. Dienstjaar 1920-1921 gaf ons 2,777,948,06 fr. bijdragen. Dienstjaar 1921 1922 gefeft ons 2,846,146,83 fr. bijdragen. Dus een vermeerdering van 68.198,17 fr. Onze boeken liggen alle dagen tor uwer inzage, ge moogt de beste exporten .in boekhouding medebren gen en zelfs uw liberale mandataris sen en Ministers die zich aldus zul len vergewissen over den netoli- gen toestand onzer kas... en onzor getalsterkte, Ge hebt het vooral gemunt op onze afdeeling Sottegem. Hare leiders ge ven u nog al harde nooten te kraken, om hun aanhoudend ijvoren om do staatsarbeiders en... andoren bewust temaken van hun rechten, dunt op zoo'n snello wijze de geledoren der liberale kringen aldaar, dat we wel haast naar hunne begrafenis zullen mogen gaan. Laten we den zieke met rust't is al wat we den sterveling nog kunnen gunnen. Het hindert u dat ik uwe manda tarissen aftakel wegens hunne poli tiek van bezuinigingen alleen op den rug van den kleinen natuurlijk en dat ik de arbeiders er op aan- dachtzaam maak, dat de kapitalisten van alle kaliber, zoo gele als blauwe, er op uit zijn do verworven rechten der arbeiders te niet te doen. Uw lastertaal bewyst mij dat ik het koordje met het goede eind vast heb, gij zijt getroffen. Moest liet anders zijn, dan diende ik me af te vragen wat mpne misdaad is. Dat ik volgens uw meening handel uit eigenbelang, om langs den rug der arbeiders omhoog te kruipen om een vetbetaald postje te bekleeden, ©nz. dat is het eeuwig verwijt van over 30 jaren dat naar 't hoofd der vertegenwoordigers en verdedigers der werkende klas geworpen wordt. Afgezaagd deuntje,beste Iieeren Werken de vertegenwoordigers der kapitalistische klasse soms voor niets Weigeren de liberale Volks vertegenwoordigers naar de kas te gaan als de maand uit is Wat moet Theunis lekkebaarden In alle geval heb ik mij in den strijd geworpen voor de verdediging mijner vverkbrooders van den Staat die sedert 1885 door alle ministers zoo liberale als katholieke ge muilband zijn geworden, verstoken van alle recht, zelfs van het recht van vereeniging door de Grondwet aan alle Belgen gewaarborgd. En g\j liberale penneknocht, die overal schreeuwt van vrijheid, hebt ge ooit een woord te goed ge had om de Staatsarbeiders uit hun neteligen toestand te helpen Waar zyn uw syndikaten, uw coö peratieven om dè staatsagenten te ontvoogden Het stond u immers vrij te handelen vóór er een Natio naal Syndikaat was gesticht, gezien in den gooien ouden tijd uw bazen heer en meostor hebben gespeeld. De stichting van het Nationaal Syn dikaat en den verbazenden aangroei zijner leden heeft u verontrust. De staatsarbeiders zijn nu vrije men sehen geworden, ze hebben hunne ketenen verbroken enjalleen het aan denken van hun slavenleven van vóór den oorlog zal hun den moed scheeken met onweerstaanbare wils kracht hunne vrijheid te verdedigen, zelfs tegenover de vryheidsliefneb- bende liberalen. Waar ge meent mij verdacht te ma ken bij de bevolking van Dender leeuw hebt ge het leelük mis, beste jongen. Ik ben lid der socialistische partij en dan nog wel voorzitter van den socialistischen propagandaclubjvan Denderleeuw. Tevens ben ik spelend lid van het muziek van het Nationaal Syndikaat niet van de Daensisten- Sartij en we maken"het heel wat eter dan de liberale partij die met haar feestpaleis en muzieksken van voor den oorlog den dieperik is in gegaan. Om te eindigen schrijft ge. Doch wat gezegd van uwe roode boezemvrienden en van u ook, die er geen graten in vinden shake- hands te wisselen met vijanden van Vaderland en Vorst, met ver- raders van hun land, met moffen, met activisten, frontisten, commu- nisten, bolchewisten en al wat eindigt op isten, om beter dezen te kunnen verheffen die tijdens den oorlog met den vijand huilden en daarom werden afgedankt er van onder beenden Voorafmoet ik u bekennen dat ik de beteekenis niet vat van shake hands Ik heb den vijand niet gaan bevechten van in... Engeland. Ik heb hier mijn plicht gedaan, en gaan boeten in de gevangenis van St- Gil les en Luik. Ik werd vereerd met het Fransche oorlogskruls en met het Belgische kruis van 2" klasse. Nu stel ik vragen. Wie heeft er shakehands? gewis seld met verraders van hun land, met moffen, met activisten, frontis ten, communisten, bolchewisten, enz. Zijn het socialisten Dat uw liberale vriendjes van Aalst hun ge weten onderzoeken. Het onze is vol komen gerust. Ten slotte mijn hartelyken dank voor uw goede inzichten, als ge dan toch meent met pollekens geven, al les te betrachten voor den vrede onder alle volkeren. Wij ook Ijveren daarvoor want zoolang or geen daad werkelijke wereldvrede heerseht is alle welstand onmogelijk. Met hoogachting, Prosper De Bruyn, Hoofd wachter en Sekretaris van het Nationaal Syndikaat Denderleeuw. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichels. TE AALST. lederen Zaterdag van 9 tot 2 ure 's morgens, In het lokaal «Hand ln Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEN. lederen Ie Maan dag der maand, van 9 tot II ure 's mor gens, In het Volkshuis Groote Markt NINOVE. lederen le Dinsdag der maand an 8 /2 tot 10 ure 's morgens, in het lokaal De Redding Gceraardsbergschestraat. SOTTEGEM. Eiken 2e Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jof Beerens, Nleuwstraat, 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NICHELS, Kreiubodegemstraat, Aalst. Dinsdag II September hebben we het genoegen gehad onzen knappen voorman te Aalst te hooren. Eene bomvolle zaal toen onze knappe Symphoniekring de voor dracht opende met een 3 tal stukken van hun prachtig repertorium, en dio dan ook de toejuichingen ver diende die zij na ieder stuk oogsten. Nichels Alfred zegt dat voor het begin der wintervoordrachten, het opvoedins coraitoit zijn keus op An- «eele heeft laten vallen, die ik dan ook hulde breng in-naam der party voor zijne aanwezigheid hier. (toej Het is met een waar genoegen dat ik mij hier te Aalst bevind u om voor te sproken. Ik ga hier spreken over den strijd der ouderen, en de plich ten der jongeren. Over langen zeer langen tijd zyn de ouderen hun strijd begonnen. Vele jongeren hier nu aanwezig waren nog niet geboren, toen het socia lisme den strijd tegen het kapitalisme begon, met een oproep te richten tot het werkende volk van gansch de wereld, om hun macht te vereeni gen, om den stryd aan te vatten on te winnen. Als wij 40 A 50 jaren terug blikken toen de ouderen hun strijd begonnen, was de leiding der wereld aan de burgerij. De Fransche Revolutie had gansch de wereld omgekeerd en eene 2d# groote gebeurtenis, bracht de om keering in de nijverhoid. Die 2(,c gebeurtenis was de uitvin ding der stoomkracht, die de mon- schenkracht ging vervangen, en die de grootste revolutie teweeg bracht die ooit de wereld kende. Uit het kapitalisme is dus het socialisme geboren. De werkman werdt vervangen, en die wachtte naar organisatie, om door zijne macht, te heerschen over het kapitaal. Gedurende al dien tijd heeft het arbeidende volk een slavenleven ge leid. Het kapitalisme had stoom, geld, maar het had geen volk, en het kocht de weezekindoren op in de gestichten die ze als koopwaar ver kochten. Do werklieden vroeger, trokken naar het fabriek met een slapend kind op de armen voor een stuk brood méér te verdienen en goud voor den fabriekant. Het kind verzwakte, dank aan het liberaal en christen kapitalisme. Het socialisme stond dus voor eene uitgemergelde klasse, en van dit levende geraamte heeft het soeia- lisme, het strijdende proletariaat ge maakt. (Toej). Hot volk meende dat er altijd ar men en ryken moesten zijnhet socia- lismo heeft gezegdhet is niet waar Hot werkende volk spotte met het kiesrecht, en later vielen ze als slacht offers voor dit heilig recht. Vroeger werdt er van ambaeht tot ambacht tegen elkander gevochten, van straat tot straat, door hen opge stookt die andere belangen verde digden. Het socialisme uitte de kreet tot hot proletariaat,«Werkers aller landen vereenigt u en ze heb ben het begrepen. (toej.) Van de slaven hebben we strijders gemaakt, die den arbeid deden eer biedigen, en die keizers en kronen deden vallen. Gelukkig ben ikhier te Aalst tezyn, in uw nieuw lokaal, inhoudende die honderden mannen en vrouwen, en dit prachtig muziek die ik hier hoorde. En ik herinner het mij nog toen ik enkele jaren geleden naar hier kwam geheel het pompiorskorps, burger wachten en gansch den rommel ge reed stond om ons weg te spruiten. Dat was het ergste niet. Maar op de Gerstezitting die ik had, wilde ieder een spreken. Ik betreur dit niet, dit was het produkt van het kapita lisme. Over dit alles zijt ge heengestapt en diezelfde moeilijkheden nebben we overal ontmoet. En nu Nu zyt ge kiezer, machtig gesyndikeerd, recht van staken, scholen, wet tegen ongevallen en ziekte, achturendag, en het pensioen van Wauters. (Kracht, toej.) Er is geen nyverheidsstad of die heeft kerken en stadhuizen, maar nu ook staat overal een Volkshui» (Toej). En wat zijn nu da pliohtsn der jongeren Hier jongeren, staat de tafel ge dekt mot alles wat hierboven is op gesomd. En wat gaat ge nu doen? Uw strjjd is zwaar en moeilijk, ge zult den moed, durf en wilskracht der ouderen moeten bezitten. Het kapitalisme is verrast geweest maar nu is het verwittigd. Daarom zal uwen stryd niet minder lastig zijn door de problema 's dio moeten opgelost worden, die zullen vermeer deren, door de vlucht die de financie en nijverhoid hoeft genomen. Wy hebben de fierheid on de hel den gebracht, waarmede het arbei ders leger is gevormd, en zyne macht moet het nu weten te veroveren. Door wereldvrede moet oorlog on mogelijk gemaakt worden. Het kapitalisme moet zyn over- heerschende macht afgenomen wor den, en den arbeid moet in de plaats gezet worden. Als die stryd gevoerd wordt zullon wy ar niet meer zijn, maar ik glimlach gerust omdat-, ik verzekerd ben dat ga hem goed zult. voeren. De werkman moot geleerd worden van te werken zonder meester en zeggen, 'k zal my vry maken in groep met myne broeders en zusters. Als het loon goed is, moet er ge werkt werden en de beste school daarvoor is de coöperatieven. Die wordt hier door u vrouwen verwaarloosd, maar ge zult ook ko men zooals do mannen tot het socia lisme zyn gekomen. Voor hun loon hebben de mannen festreden en er kleeft bloed aan, aarom is het loon heilig. Dit loon wordt u vrouwen gebracht, en gij hebt voor plicht eerDied voor dit loon te hebben en het al zyne waarde doen geven, en als ge dit niet doet, begaat ge een misdaad tegenover uw huisgezin. Wij hebhon voor plicht streng te zijn, omdat den heldenmoed die er voor gegeven is moot geëerbiedigd worden. Velen meenen dat ze boven de coöperatieven staan, en ik zeg u, ge staat er onder, en ge moet groeien zooals de syndikaten gegroeid zijn. Ge staat tegen duizenden klein handelaars, en ge ziet het gevaar niet der speculatie die over ae prij zen beschikt. Uw plicht i» dus in de kooperatis»

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1