AALST Heropening der scholen te Aalst. JBaltbasau bomt 1 ij n Hoekje. in a libs, EEN PLECHT Partijgenooten Hsssa «Ie Orders Belangrijk Bericht. QsvraagdS VELO TE KOOP. IVerkersbelangen. ven te koopen, alios wat po in uw huisgezin noodig hebt. Dan, dan ai- leen zult gy al de waarde geven aan het loon die uw echtgenoot u afgeeft en waarvoor er hard is gestreden geworden. Ik wensch nog moer te spreken over de coöperatieven, mot wat w« zyn begonnen en wat we nu hebben, maar het uur is te ver gevorderd. Ik zal dus terngkeeren om over dit belangrijk punt te spreken. (Donder van toejuichingen). Alfred Nichols bedankt Ansoole, voorzyne prachtige rede en zijne be lofte van terug te keoren. Spreker doet een oproep om lid to worden van het Opvoodingscomiteit, waarna gezel Alfons Berghman, voorzitter van den Turngroep een oproep doet tot onze partijgenooten, zich loten aan te schaffen van hun non tombola. Zoo eindigde dien praebtigen avond, die een krehtige inzet is vr or onzo win ter-voordrachten. HEDEN ZONDAQ 24 September, gaat or.za FANFARE HAND AAN HAND n onze Turnkring JEUGD BLOEIT t naa- LEDE (Kermis). Onze Turnkring geelt op het dorp een prachtig feest. Men gaat te voet over HOFSTADE naar LEDE Terugkeer met den trein Bijeenkomst om I 1/2 ure, aan het lokaal. Partijgenooten, al wie kan moet mede. HET PARTIJBESTUUR. De katholieken verzetten hemel en aarde om hunne partijscholen te be volken. Zy hebben maar ïotsin'tzicht 't Is om van de kinderen later kleri kale kiezers te maken. Moeders en Vaders Uw plicht is: uwe kinderen naar de officieele scholen te sturen. Daar i8 hotonderwys gevrijwaard van alle politieke berekeningen. Maandag a. s. 25 September, her openen onze officieele schelen hunne deuren. Wy vragen U uw lieve kleinen ■aar die scholen to zonden en naar geone andere. WAAROM Omdat onze officieele scholen de zen zyn van iedereen, waarin het kind opgevoed wordt in den eerbiod voor elke overtuiging. Omdat onze officieele scholen on der ernstig toezicht staan. Omdat onze offlciëele scholen in richtingen zyD die onder de bescher ming staan van gansch de bovolking. Het onderwijs van de officiëelo scholen is het onderwijs van het volkskind. VADERS EN MOEDERS. De school vormt uw kind. Van zijn onderwijs hangt het af hoe het later door de wereld zal gaan. Daarom zeggen wy Laat U niet verleiden door het aalmoezensv- steera. Offert hot onderwijs en de toekomst uwer kinderen niet op aan den krijg Weost waardig Do officieele scholen zyn onze scho len, dezo van al de inwoners onzer stad. Vaders en Moeders, daar hooron uwe kleine kleuters thuis. PARTIJGENOOTEN, Steunt onzen Tnrngroep door loton te nemen van hun Tombola, aan 0,50 fr. per lot. Aan de Bevolking van Aalst. Sedert den laatsten algemoone loouopslag, die door de drang der vakvereening aan de patroons is af gedwongen, zien w(j de trapsgewijze afpersing van den kinderarbeid ten vooréeele der patroons. Wekelijks worden erindetabak- nyverheid kleine kinderen van 14 h 15 jaar aangeworven, en zoodoende te speculeeren op de kleine loonen, terwijl men de jongens van 17,18 en 19 jaar op straat werpt aan hun lot overgelaten, en gedoemd het werk- loozenleger te vorgrooten, niet meer in staat zijnde nog een ander vak aan te leeron. Wy roepen de aandacht der ouders om hunne kindoren niet meer als slachtvee te laten dienen van som mige Tabakfabriekanten. Wij vragen U om uwe kinderen to onttrekken van dit verderfelijke vak, waar zij op gebied van gezond heid veel te lijden hebben en boven dien nooit tot Vakman kunnen op komen, gezien eens den ouderdom van 18 k 19 geworden zijnde afge- iankt worden, omdat ze to veel moe ten winnen. Moeders, Vaders, zorgt voor hot welzijn van uwe kroost, houdt uwe tinderen van dit vak, en laat hun foe, oen vak te leeron, waar ze later bekwaam zijn hun brood te verdie nen. Voor do Tabakbewerkers van Aalst, L. VAN VERDEGEM. Leest en verspreidt RECIIT EN VRIJHEID het kost slechts 15 cen tiemen. DENKT OVERAL en by elke gelegenheid aan den Tombola van don Turngroep, 0,50 fr. per lot. Op dezen oogenblik zyn er vele kinderen, die den ouderdom bereikt hebben, om naar de fabrieken en werkhuizen te gaan werken. Bij dezo gelegenheid vestigen wy do aan dacht dor ouders op den vakbond Immers,zooals doouderen zullen de jongeren in do fabrieken en werkhui zen den druk van het patronaat ge voelen, die do kinderen in de meeste gevallen nog meer onder do roede trachten to brengen, om zulke ge ringe loonen mogelijk te betalen. Wy hebben voor plicht te waken, dat do jonge werklieden (de kinde ren) in eene behoorlijke voorwaardo werken, doch om daartoe te komen, moeten de ouders ons mode helpen, en er voor zorgen, dat de kleinen van af de eerste dagen dat zij den voet in de fabrieken en werkhuizen zetten, aangesloten zijn by onze vakbonden. Wy vernemen ook dat er nog van onze vrienden zijn, die er weinig aandacht aan vorloenon, bh welken band hunne vrouwen en kinderen zijn aangesloten, en zoo gebeurt het, dat er hier en daar kamoraden zijn, wiens huisgenoten voreenigd zyn by andere bonden. Die verregaande onachtzaamheid van deze vrienden is niot te ver- schoonen. Dat eenieder voor goed zyn plicht begrype en hunne vrou wen en kinderen doen inschrijven als lid van onze vakbonden, daar door zullen wij onze macht verster ken. dat in het belang is van al de worklieden. Veroenigt u, aansluiten bij onze vakbonden, dat wezo de leus II. F. Aan de Invalieden van het Arrondissement Aalst. In naam van den Dienst dor ge- Deoskundigo zorgen te Brussel heb ben wy de oer Uod. te meidon alsdat de vrije keus van den geneesheer slechts in toepassing zal gebracht worden in de eerste maanden van 1923. De invaliodon zullen er in tijds van verwittigd worden, door hunne Bonden en door de Nieuwsbladen. Tot nu toe zijn de invalieden nog al tijd verplicht zich te wenden tot de goneesheeren aangenomen door het Nationaal Werk zooals voortijds zie bijvoegsel ingelascht in uw boek je voor geneeskundige zorgen. N. B. i) De invalieden die zich laten verzorgen door andere genoes- heeren moeten zelf de kosten beta len. 2) Na 1# October aanstaande zullen alleen deze invalieden van Koste- looze geneeskundige- en apothekers- zorgen gonieton welke in hot bezit zijn van een boekje voor geneeskun dige zorgen. Namens hot Arr. Komiteit, De Voorzitter, W. BREKPOT. NAAR DENDERLEEUW Zondag aanstaande, 1 October, doet onze Fanfare Hand aon Hand en don Turnkring Jeurjd Bloeiteen uitstap naar Dender leeuw. Op het Sta'ieplein aldaar, geeft onzeD Turnkring een prachtig feest. Men vertrekt per trein, er. rijden tot Iddergem en komen te voet terug naar Aalst. Bijeenkomst om f ff '2 ure aan het lokaal Hand in Hand Vertrek te Aalst om 2,20 ure na middag. Partygenooten, mede naar Den derleeuw, hei is plicht. IIET PARTIJBESTUUR. Belgisch a Wtrkliedcnpartij (AFDEt LING AALST). Dinsdag aanstaande 26 Septem ber, komt onzen jeugdigen en talent- vollen makker te Aalst, in het lo kaal Hand in Hand om 6 1/2 ure 's avonds eene BIJZONDERE VOORDRACHT geven, over: De werking der Socia listische mandatarissen in den Pro vincieraad, en de handeling van de klerikale Bestendige Deputatie tegen de vrijzinnige gemeentebesturen. DeVoordracht wordt opgeluisterd d©or onze Symphonic. Partijgenooten, mannen, vrou- wne, jongelingen en jonge meisjes, ge hebt in massa de Voordracht van onzen vriend Anseele bijge woond, ge most in zelfde massa voor deze voordracht opkomen. HET PARTIJBESTUUR. KOMT ZIEN naar de prachtige prijzen van den Tombola van den Turngroep, maar loten koopen is nog boter 0,50 fr. per lot. Een Chef voor onze nieuwe Har monie wordt gevraagd. Voorwaarden en aanbiedingen sturen vóór i October aan de Har monie Arbeid en Kunst lokaal Hand in Hand Aalst. GEVRAAGD. Eeea Bösüeaaar»der voor do Sam. iMaatschappij Hand! in Hand te Aalst. Do aanvraag moet schriftelijk ge stuurd wordon aan do Sara. Maatsch- Hand in Hand Molondries, 11, to Aalst. Do aanvragers mooton de fransche taal machtig zijn, en bijzonder op de hoogte der vlaarasche taa! wezen. De aanbiedingen moeten vóór den October ingezonden zijn. VOOR DE HARMONIE. Gezongen door Edward Barrez by Hipp. Marcoen 5,10. Gezongen door Frans Meulebroeck bij Alfons De Brouwor, Varkensmarkt 12,10. Een lied gezongen door Frans De Wit, Het lied van den nieuwen tijd, rond- gehaald door Van Nieuwenborgh 3,24. Onbekend 25,00. Totaal 15,44. Voor do Fanfare. Een lied gezongen door Frans De Wit bij Joseph Pachter, rondge- haald door Wantjen Van Mol 3,62. Strijdpennang. Overdracht 1223,63. Gezongen door Victor Cornand 4,59. Totaal fr. 4,54. Splinternieuw rywiel by Frans Do Bruyne, Ledebaan, 82, Aalst. De Breisters waren Zondag talrijker naar de vergadering geko men, dan het gewoonlijk gebeurd zaal 6 was gansch gevuld. Het is een goed teeken en belooft voor de volgende vergaderingen. De besprekingen die gevoerd zijn waren uiterst belangrijk. Do meis jes die aanwezig waren, hebben zeer goed begrepen wat er te doen is on dat er onder hun eene propaganda moet gevoerd worden, ten einde al de Breisters de nood wendigheid te doen verstaan, dat het in 't belang is van hun zelf om allen in onzen bond aangesloten te zijn, om tot de eendracht van al do stielgenooten van het land te komen, waardoor betere werkvoorwaarden zullen vorkregen worden. Hot klein strooibriefje dat we aan de werkhuizen verspreid hebben, en waarin we gewezen hebben dat de breisters hier in Aalst tot 1,00 fr. per uur min wonnen dan te Leuze, is door verschillende patroons bo- twist ofwel verklaarden zij, dat het slechts maar enkele breisters waren die eene grootere kennis hebben, die een hooger loon te Leuze winnen dan hier te Aalst. Welnu, wij stollen aan de pa troons voor, te Leuze een onderzoek te doen. Wij nemen de kosten op ons vun een drietal meisjes die zou den aangeduid worden, om te samen met onzen secretaris en de patroons dat ondorzoek te doen. Allons, patroons, neemt ge aan Nog beter, een Breister, bestuur lid van den katholieken bond ver klaarde aan eene andere, ik ga nanr geen vergadering, als de andere breist» rs loonsverbetering krijgen, zal ik die ook bekomen. De uitdrukking van deze breister bewijst, dat dit meisjo rekent, om van de voordeelen te genieten die andere zouden veroveren. Doch zoo- als deze spreekt, denken vele andere breisters, die alles wat gedaan wordt mot onverschil ligheid aanzien en hopen de verbete ringen te bekomen, zondor daar iets te moeten voor doen. Die verkeerde handel wy ze dor breisters heeft het slecht gevolg, dat zij sinds lange jaren wachten om vorhotering te bekomen en daar komt niots van door de schuld van dio enkelingen. De onverschilligheid, de. verdeeld heid bij e< h groot deel der breisters heeft gemaakt, dat zij hier in Aalst van do laagste loonen betaald wor den van gansch hot land. Wij hopen dat zij zooals de andere werklieden en ambachtsmannen, eens voor goed do oogen zullen ope nen, en zoo verstandig zullen wor den van zich allen in eenen bond, deze van Hand in Hand aan te sluiten om zoodoende betere werkvoorwaar den te bekomen. De Visoosebewerkera on danks het late uur, en velen reeds de vergadering van den ziekonbond hadden bijgewoond, hebben eene talrijke schaar mannen deze verga dering gevolgd. Benevens het huishoudelijk werk, vernamen de viscosebewerkers met vreugde, dat ar gewerkt wordt om or toe to komen, dat al do worklie den van de kunstzijde fabrieken van gansch het land in nauwe betrek king met elkander komen, om zoo doende do eenheid in werken te ver krijgen, die van groot belang is voor de viscosebewerkers. Daartoe zal eene propaganda gevoerd worden hier en elders, om al de viscosebe werkers bij onze bonden aan te slui ten. Bi] de sarsiewevers, Zoo als we herhaaldelijk in ons hlad lie ten kennen, is het sinds verschillen de maanden dat de wevers van De Clorcq. vooral op de d wijlen on rol- goweefsols om verbetering vragen, die zonder uitslag bleef. Dat ziende hebben de wevers zich tot den vak bond gewend om die zaak verder met de patroon s afo handelen. Tot beden hebben wij tweemaal met het Bestuur van het fabriek on derhandeld, doch nog geen bevredi gend antwoord ontvangen, op den oogenblik dat we dit noorschrljven. Integendeel, vernemen wil, dnt de wevers vao het fabriek te Erorabo- degem, dezelfde werkwijze voor de d wij Ion zouden opgelegd zijn, Dins dag laatst, en dat er zelfs spraak zou zijn om do pryzen van do, rolgo- woefsels te verminderen, dat ten ge volge dor klachten der wevers van De Glorcq. Zijn deze inlichtingen juist, dan bewijst zulks dat de Patroons van Aalst, de sargiowovors hier in oene slechtere werk voorwaarde willen doen werken dan te Dendermondo en Gent. Inderdaad, te Dendermondo zijn dc werkvoorwaarden verbeterd in den laatsten tijd en te Gent winnen de sargiewovers tot 1,00 fr. per uur meer dan hier te Aalst. Willen de patroons hier dat de sargiewevers vertrappeld werden en aan lagere loonen werken met eene slGGhtera workvoorwaarde 't Zal voor de wevers etne goede les zijn, die hun zal bewijzen dat de patroons het roerend eens zijn en dat de we vers hetzelfde moe'en doen. Oogen open, wovers De spoelstere van 'X fabriek Borreman hebben de eerste II dagen loon ontvangen. Zooals hot was voor de nieuwe werkwijze is het nu, on danks de meisjos hard werkten, zyn de loonen nog beneden 1,50 fr. por uur, en deze die op daghuur werk- töü, zijn nu 1,35 fr, notaald, en vroe ger was bet 1,45 fr. A 1,50 fr. per uur. H. F. Textielbond. Gezien de voordracht van Gezel Balthazar Dinsdag avond plaats heeft, zal de Bostuurzitting van den Bond, Woens dag avond, om 6 1/2 ure gehouden worden. De 3©den van den Toxtielbond zullen doze week van de bodens eene circulaire (manifest) ontvangen, waarin hot besluit van hot Nationaal Krisisfonds kenbaar gemaakt wordt, dat van af den 2 October (verloren maandag), de ipden die workverlot hebben, zul Ion betaald worden vol- geDs bet reglement van den Bond, dat zegt, wie 2 per week voriet, zal day vergoed worden. Die S dagen per week verlet, zal 2 dagen vergoed worden, enz. Vrienden, leest goed het manifest en gaat naar do kontrool, die door het Werkloozenfonds streng ge- eiseht wordt H. F 'k Had Zondag graag de inhul diging van het monument der Oud- Strijders te Geeraardsbergen bij gewoond, maar menigvuldige bezoeken hadden me mijn trein doen missen, en 'k besloot alsdan de algemeene vergadering van den Ziekenbond bij te wonen. 't Was eene welgelukte vergade- riag, waar men de belangen be sprak van de leden van den bond, waar men rekening gaf van inkom sten en uitgaven, waaruit ik op maakte, dat de kas van dokter en medicamentengroot deficiet maakt. Onzen bond telt 5900, zeggen vijf duizend negen honderd leden, en wanneer een dergelijke» bond, niet mag tellen op de medehulp van het geneeskundig korps o«i het aan voordeeliger voorwaarden te bedienen dan een bez inderen bur ger, dan zeg ik ronduit, dat die heeren weinig eerbied gevoelen voor|dc vooiuitziende werklieden, en uit de discussie die er gevoerd is geworden, heb ik kunnen opma ken, dat er zekere .dokters zijn die den bond exploiteeren. Inderdaad, den ze trimester van dit'jaar laat «ene lichte verbetering zien, in de uitgaven aan.'de heeren dekteis en apothekers al de reke ningen die reeds ingekomen waren, de hseren dokters waren in vermin dering tegen hunne rekening van den ie trimester, op êéne uitzonde ring na, ien deze was VERMEER DERT MET MEER DAN wo FRANKEN 'k Voeg er onmiddelijk bij, dat er tegen dienzelfden dokter, vroe ger nog maatregelen zijn getroffen geworden in andere ibonden, het geen me laat veronderstellen, dat we hier met een expioiteur hebben te doen. Hoe zulks ka» Wei beste vriend men kan een dokter niet opleggen, dat hij weinig bezoeken mag bren gen, hij moet de zieken de noodige zorgen schenken maar is het een geldzak, dan maakt hij \4sieten met de macht, en in dit geval mogen we zeggen, dat zulks een waren diefstal is gepleegd op de zuur ge wonnen en met zorg gespaarde gel den van arme werklieden. Wie op dergelijke manier rijk wordt, |en als christelijk man denkt hiernamaals in den Hemel te gera ken, zal zich erg misrekenen, want dit zijn ventjes voor het eeuwige vuur. Verschillige misbruiken wierden aangehaald, Een werkman hadt zich bezeerd op het werk hij ontvangt van zijn patroon de papieren om bij den dokter te gaan, en daar gekomen zegt den dokter tot den werkman u mankeert niets en hij eischt het boekje van den Ziekenbond om er het visiet op te teekenen. Hij wordt betaald door de Ver zekeringsmaatschappij tegen weik- ongevallen en doet zich ee.,e tweede maal betalen door onze Ziekenkas. Dat is diefstal. Een dokter zegt in een huis dat de kleine een paar dagen daarna, mag naar t school gaan z'is ge nezen. ACHT dagen daarna stapte den dokter nogmaals het huis van dit kind binnen, het is naar school maar den dokter eischt het zieke- boekje en teekent het bezoek aan!.. Leden maken gebruik om bewij zen te vragen aan hunnen dokter, dat het kind ziek is geweest, wan neer zulks het geval niet is. De dokter levert het gevraagde certificaat af, en teekent een visiet aan op het ziekeboekje. Hier besteelt den dokter niet al leenlijk de kas van den Ziekenbond maar hij helpt de wet op het ver plichtend onderwijs ontduiken en de domheid in de hand werken. Ziedaar misbruiken die ons ter oore komen. Hoevele verschillige anderen zijn er niet, die we nooit zullen wéten, omdat onze leden ze ons niet mededeelen, en aldus het bedrog zelf in de hand werken Wcik ongelijk hebben die men- schen Hun plicht is te waken, dat hun nen bond niet wordt bedrogen, en ze hebben voor plicht te handelen zooals er enkele jaren geleden een OBzer leden was, die ons onmidde-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2