NINÖVÊT In de Kamer. Ehüpenlfefbebbers Uit Sottegem Uit Meerbeke Wat maakt er een koopwaar duur 1 J. Delaforferie-S)aen« UIT LEDE. Geeraardsbergen. De Pillen JIXOR - aisi saiex - lijk verwittigde, wanneer hij op zijn boekje bestatigde, dat den dokter twee visieten hadt aangeteekend, TERWIJL HIJ MAAR EEN HADT GEDAAN. Heeren dokters, gij zijt dc man nen die al het mogelijke moet doen om de mutualiteiten goedfte dienen en hen eene behulpzame hand toe te steken. Ge zoudt voor de mutualiteiten aan een verminderden tarief moe ten werken, omdat dit een klienteel is, waarvan ge zeker wordt betaald en nooit verliezen aan doet, het geen veelal mat een particulieren niet het geval is. Nu is het ongelukkiglijk niet Waar, want de hooger aangehaalde feiten bewijzen, dat er dokters zijn, die de mutualiteiten aanzien als kiekens om te pluimen. Foei, voor zulke heeren, die op dergelijke manier den grooten Jan willen uithangen, met de gespaarde centen van 't arme volk Alberic. N. D. De Heeren dokters zijn verêenigd. Zij hebben hierdoor be let, dat de Ziekebonden ENKELE dokters aannemen voor hunnen bond, allen moeten mogen werken voor de mutualiteiten. 'k Veronderstel, dat zou een Zie- kenbond moest handelend optreden tegenover die dokters, die handelen zooals we hierhooger hebben aan gehaald, zij zich tegen de uitslui ting van die mannen niet zouden verzetten Byzonderlijk de ovorgroote bedrijfs kosten, wedden van personeel." te veel oudo koopwaren, enz., enz. WAAR ZIJT GE HET BEST EN GOEDKOOPST GEOiENO, BIJ Molenstraat, II, AALST. WAAROM Omdat daar alles ver richt wordt door eigen volk, zonder kosten van winkeldochter, en daar door voel wordt verkocht, en de on kosten op zijn minste zijn. Omdat daar niets GEM AAKT ver kocht wordt, en er dus geen oude koopwaren syn. Omdat daar alles te bekomon is wat men op een ander heeft en niet heeftEEN OROOTE KEUS VAN NIEUWIGHEDEN. Fluwéel, Wol, Velours de laine voor Paletots, zuivere Wol in alle kleurenaan 20 fr. de meter. Peluche, Karakul, Teddy, Bear, Gabardine, Laken In alle kleuren, Zijden en Flu weel (Velours). Mansstoffen, Stoffen voor Pardessus aan 29 fr. de me ter, Broeksteffen enzi Alle Zondagen Groote Uitstalling. KOMT ZIEN KOMT ZIEN I Soc. Propaganda club. Heden Zondag, en ter gelegen heid van Kermis, komt de Fanfare Hand aan Hand en den Turn kring Jeugd Bloeit uit Aalst ons een bezoek brengen. Een prachtig Turnfeest wordt om 4 ure op de Dorpplaats gege ven. Oize Propagandaclib en onzen jeugdigen Turngroep gaan met hunne vlag onze Aalstersche vrienden te gemoet. Wy vergaderen by Troch Theo- phlel (Do Serre) Statiedreef, om 2 1/2 ure namiddag. Mannon, allen op post VOOR DE TURNERS Gezongen door do zoon van Do Sutter Camiol 4,27. Smekens Ad. 0,75. Een heer 20,00. Van eenige kamaraden van de Visoose, ploeg De Kalle 8,00. Benoni Beel 2,00. Onbekend 2,00. Voor de Turners. Lied gezongen door Roze De Scliry ver 3,70. En omdat net zou goed zyn eoft Florent 1,00. Een lied gezongen oor Petrus Pisser by Louis Chavó rondgohaald door Lauwerevs Con stant 1,00. Betaald voor het clanskon van oen fantaisio door de kameraden van het gebonw 1,18, Oospêèld met do kaart bij Louis Marcoen door 4, Hip. Boon, Marcoen, De Vidts en Van Rontorghem 7,00. Zes vrienden van onzen gekozenen voor den Provintie- raad in do wykolub Jan Volders ge zeten en uitgelegd voor hot koopen van .een Tabaksdoos, de overschot er van 3,00. Lied gezongen door Emelie Van'Landuyten rondgohaald door Geladen Edouard bij De Smodt J. 8,35. Een lied gezongen door A. Marcoen en Joseph Van der Vekeu rondgehaald door A. Tombeur by Louis' Marcoen 6,30. Gezongen door Marooen A. bü Marcoen rondgehaald door Mazwing 6,10. Lied gezongen door Ph. Ph. Van der Straeten bij Jean De Blaes en rondgehaald door don Kleinen turner Ed-uard Geladen 5,73. Omdat de bazin uit de wijkclub Jan Volders haar .kalanten aftast en hen vol affronten moet laten gaan 1,00. Omdat den baas uit don wijk club Jan Volders Mona Lisa buiten doet met haren man 0,50. De vijanden van 't blad Vooruit gezongen door E, Schockaort by Emmanuel Amant 6,00. Gezongen door Benoiken by Weintje Cuyper te Erembodegem 9,75. Lied gezongen door Edmond Verstraeten by Jean De Blaes en rondgehaald door Edward Geladen 6,33. Gezongen door Ernest Herken- ratk in St. Hubert in de Brusselsche- straat en rondgehaald door den zelf den persoon 7,75. De zot V&n den Broeck doet er by 1,00. De Wuffel Cornells doet er 0,50 bij, omdat de zot zfjn G,50 zou geven voor dat den Baas ze binnen draagt. De broeder van den zot doet er nog bij, omdat ze op den vloer geslapen hebben 1,00. En hy doet er nog bij, omdat ze hun goed vermaakt nebben 1,00. Fr. De Wuffel oornelis doet er bij, omdat de familie V. D. B. voor dat zo in Aalst gekomen zyn, te Brussel in don Amigo geslapen hebben 0,50. Andreas Van den Broeck doet ej bij omdat Miek hem nog niet gewas- schon beeft vandaag 1,00.En Andreas Van don Broeck doet or nog by tot geluk aller Werkbroeders 5,00. De zot Van den Broeck doet er nog by voor de grootwording vanlhet socia lisme 5,08. De zot Van don:Broeck zijn vrouw doet er nog bij, omdat haar man zich gansch do zomer goed gedragen hoeft 5,00. Lrnd gezongca door Philemon Van der Straeten, bij Jan de Bloozen rondgehaald door Fred Pathé3,00. Lied gezongen door Philemon Van der Strauton, b(J Jan de Bloos en rondgehaald door Emmanuel Speeckaert 3,05. Totaal fr. 104,30. Volgende vraag is gesteld door Volksvertegenwoordiger NicheOs. Een aantal ouderlingen, verblij vende in het gesticht te Geeraards- bergen, en wien allen een'pensioen is toegekend sedert het jaar 1921, hebben nu DIT jaar, nog geen pen sioen ontvangen, alhoewel er reeds voor 1922 drie trimesters zouden moeten uitbetaald zyn. Het spreekt van zelfs, dat die ouderlingen er naar snakken en het zou me ten zeerste verplichten, in dien den Heer Ministor me wildot zeggen, wanneer hij denkt dio uitbe talingen te zullen doen. NICHE LS. Aalst, 16-9-22. ZIEKENBOND Helper on Trooster Volkshuis. Geacht Medelid, UEd. wordt vriendeiyk verzocht de Verplichtende Algemeene Verga dering by te wonen, welko zal plaats grijpen op heden Zondag 24 Septem ber, om 10 ure voormiddag, DAGORDE 1. Geldeiyk en zedeiyk verslag dor 0 eerste maanden. 2. Geneeskundigen dienst. 3. Stichting Weezenfonds. 4. Stichting Kas ter bestryding der Tering. 5. Aanstelling doktoor ter bestry ding der Tering. Gezien do belangrijkheid dor dag orde durven wij verhopen dat geen enkel hoofdlid van elke familie de vergadering zal verzuimen. Het Bestuur. CIKEfóA. Zondag 1 en Maandags Oktober, om 7 ure 's avonds, dagvortooning om 2 ure, Dagblad (Journal) Heden- daagsche gebeurtenissen. De oplichting van Miss Jinguett, komiek. De Parel van Broadway, komedie in 5 doelen, met Miss Mar garita Fischer. - Zonder Vader - drama in 12 épisoden (6 weken) 2" week 3" en 4e épisode (4 deelen). 3C épisode De Voorzegging. Op zekeren dag kwam in 'tkamp der bohemers een uitgeputto ruiter aan, dio zich tot Melchior richtte en zegt Alles nu gedaan, hy is dood... ge zijt den meestor. - Die woorden brengen gansch hst kamp in roer, Melchior kondigt zijn vertrek aan alsook Nattee zyn vrouw. De bohe mers nu zonder hoofdman versprei den zich. Jack en Tiin zullen op avontuur uitgaan en zullen Fleta medenemen, maar Melchior wilt zulks niet en laat zich eindelyk overhalen. Fleta ondor de bescherming van Jack wordt naar een kostschool ge daan. In 't bezit van een tamelyke som beramen Jack en Tim hun werk plan. Jack zal een schoon Gentleman zijn en Tim zyn getrouwe dienaar. Jack denkt op die wyzo in do hooge wereld te kernen. Voor de ontbinding van don stam. nadert Nattee by Jack en geeft hem een juweel, die aan Fleta toebohoort, en zegtHet kind droeg het aan den hals alg Melchior hot haar bracht en doet aan Jack een voorzegging Ik ken uw plan nen. Binnen kort zal zich een kans voor u aanbieden, laat ze niet voor bijgaan, na vefe tegenslagen znlt ge uw doel bereiken. Eenige dagen nadien komen enze vrienden in net hotel Covon Garden ie Londen aan. Nauweiyks daar, ontvingen zy een brief met begin letters J. N. Men veronderstelt dat dit voor Jack NewJand is. Overtuigd dat doze brief niet tot hem gericht is, maar herinnert zich de woorden van Nattee, maakt kennis mot don inhoud, waar hy leest dat Lord Win- dermaer don oom van J. N. hem opzoekt. Jack denkt in het geheel or geen nut uit t.e trokken, maar Tim herinnert hom aan de voorzegging van Nattee, 't is de kans die zich aanbiedt om in de hooge wereld te treden en zijn vader te ontdekken en Jack wordt door Lord Winder- maor in de hoogo wereld geleid, 4' épisode 13e Beken£erts3. Jack is oen waren gentleman ge worden, maar niet het minste spoor zyns oorsprongs. Zekeren dag be merkt Tim, dat zij achtervolgd wor den dooreen bohemer, dezelfde dio aan Melchior het bericht bracht dat zyn vertrek voor gevolg had. Jack komt in betrekking met den bohe mer en maakt zyn schelmery aan Lord Windormaer bekend. De ware neef, maakt zyn geschiedenis aan William Atkins bekend, Tim be merkt dat de ware neef ook te Lon den is aangekomen. Vervolg in de Cinema. Heden Zondag en Maandag. Fatty, komiek. La Fournaise, drama in 6 doelen. Zonder Vader, eerste en tweede épisode. In 't kort, Jackie Coogan in De Helsche Guit. Centrale voor arbeidersopvoeding. PARTIJGENOOTEN Do Centrale van arbeiders opvoe ding getrouw aan hare roeping, al het mogolyke te doen tot de zedeiyko vorhefllng onzer klasse, is met naar Program voor het winter seizoen klaar. De afdoeiing Geeraardsbergon heeft getracht er het nuttigste uit te zoeken en u .ten dienste stellen. 12 voordrachten sullen gedurende het seizoen gegeven worden, aan de ka meraden en gezellinen van de gele genheid gebruik te maken. Laat ons als arbeiders do Kennissen die wy op de schoolbanken niet hebben kun nen opdoe», aanschaffen na onze dagtaak. Kameraden het 8 uren werk, de schoonste overwinning dio de lar- beidendo klasse behaald heeft. Laat ons alles trachten te loeren uit de lessen die de moer ontwikkel de kameraden ten onzen dienste stel len, om met eene meer ontwikkelde werkerschaar, te toekomst to gemoet te kunnen zien. Aan u, ouder^Partygenooten, vr*- en we al het mogelfjke te doen, om ie voordrachten by te wonen. Tot de jongere zeggen wohet}isuw plicht, niets mag u weerhouden om uwe ken nissen te verrijken. Gy, die de toe komst zyt, die de last der oudore Partygenooten zult moeten overne men. die in de toekomst meer kanis sen enj takt.iek zult noodig hebben, om onze veroverde roehton to behou den on nieuwe af to dwingen. Aan u durven we zoggen, het, is plicht alle konnissen die onze oudere makkers hebben moeten misson, kuntfgij op doen, zij worden ten uwen dienste ge steld, en u zult er gebruik van ma ken. Kameraden, Gezellinnon, het be stuur rekent op een goede schaar, Gezelion en Gezellinnen. Laat ons haast de stoffelyke verbeteringen, dio wy na den oorlog vork regen, ook naar zedelijke verheffing strovon. Laat ons*van onze vrije uren gebruik maken om oen klasse te vormen om naast de macht van getal, ook oen van kennissen en wetenschap daar te stellen, waar alles in de toekomst zal op berusten. Onze hoop en onze zege. HET BESTUUR. Het Bestuur van de opvoedings kring, doet oen dringend oproep tot allo Partygenooten onze Boekery te bezooken. Kameraden leest, be kwaamt u zelve met opvoedend» wer ken te lezen, die we ter uwer be schikking stellen. Het Bestuur doet ook een oproep aan de Partygenooten, die het geluk hebben boeken te bezitten, ze over to maken aan onze Boekery, ze zullen met allen dank aanvaard worden. Voor ons muziek» Gezongen bij Oscar De Nauw door Schaillée J. en dikken streep 2,50. Voor de vlag der Turners. De Moyer Alfons 5,00. Voor de Sigarenmakers. Van eenige soucheü 11,00. Wilt ge schoone uitslagen bekomen In de prijskampen houdt dan het oóg op de gezondheid uwer duiven IFlR i I is een waarb°r£ voor hunne HHjAIJ gezondheid 't is een on overtrefbaar middel voorkomt en feneestop enkele dagen, de ziekten er duiven Snot, Wit en Geel in den Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en geeft een zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, 3,50 fr. de flesch. schenkt aan de duiven welke men voer de pryskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken byzonder op hot spierenatelsel en den bloeds omloop der duiven en het gebruik ervan vergemakkelijkt de vlucht on geeft-aan de duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillera VIXQR dienen om de duiven welke men voor de vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos, ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APGTHEEK-DROGUERY Vreclestraat, 6, rechtover 't Stad huis, (Telef 107; Geeraardsbergen. SOCIALISTISCHE PROPAGANDACLUB. Heden Zondag 24 Septem ber, om 4 uro namiddag, by Joseph Beerens, Nieuwstraat, frlaandelijksche Vergade ring Dagorde Bespreking van ons feest op i October, en onze muzikale uitstap van 8 October. Na de vergadering bezoek aan de leden. Allen op post, HET BESTUUR. STRIJDPENNING. Overdracht 642,60. Gedanst by Oscar De Smedt door Ernest, Charles, de lustigejvrienden 2,29. Omdat Louis in Roubaix een eomer water op hem gehad hooft 0,50 Van Alfons Van Steenbruggo, omdat zijne vrouw gezond terug gekomen is 1,00. Van Loon Lefóvre voor ons muziek 0,56. Omdat hy de pispot niet vond, en hy in een schoen gewaterd heeft 0,50. Rondgehaald op de alge- meene vergadering door Alfons Van Steenbrugge 11,10. Een lied gezon den door Sanglan Joseph en rondge haald door Pouleper 6,00. Omdat zyn vriend van Erwetegom binnen geko men is 0,50. Omdat hy binnen geko men is naar al de socialisten tegen woordig waren 0,50 Een lied gezon gen door Charles De Meyer en rond gehaald par|lui-mème 2,50. Een lied gezongen door Hector De Vrieze en rondgehaald door Charles Do Meyer 2,55. Een lied gezongen door Hector De Vrieze en rondgehaald door Sis Mooreels 1,55. Gezongen door Joan nes Mooreels en rondgehaald door Oscar Pieters 1,05. Een lied gezongen door Charles De Meyer en rondge haald door hem zelf 1,50, Omdat Richard van Geeraardsbergen een goede socialist is, en Sis een goede vriend van hem is 0,50. Oeiehama- teerd door kop, en rondgehaald door Jean van Yper 3,05. Omdat Jean een kletse kop heeft 0,35. Omdat hy hem niet kwijt geraakt 0,25. In 't lustig wiel gezongen door een goede vriend, en rondgehaald door Edgard Do Bic 3,05. Van Firmin voor ons muziek 0,50. Omdat Leon op zyn bureel zit 0.25, UIT GROOTENBERGHE. Omdat Pierken en de Schaper hun doen eene soep hebben doen gereed maken, en dat Pierken van een been uit de soep, een revolver gemaakt heeft voer naar Rouck te schieten, omdat hy trouwde 1,00, Omdat Rouck zijne vrouw haar costuum Jwillen vorkoopen hoeft vooralleer hij trouw de 1,00. Omdat Rouck al zyne vrien den uitgonoodigd heeft voor naar zijne trouwfeest te komen maar zij moeten goed voorzien zyn 2,00. Om dat Pierken gansch de woonsdag naar Germaino gezocht heeft en haar niet heeft gezien 1,00. Omdat Rouck, Firmin zoodanig rap was voor gaan te slapen, dat hy in de plaati van in zyn bed er onder lag met eene kaars op zyn buik voor to zien of er geen bellen onder zyn bed waren 1,00. Omdat Stoebol zegt dat Leeuwcr- ghem uitsterft! 0,25. Omdat hij z(jn neus voorby klapt 0,25. OmdatiNe»- ken, Toria uit den Beiaard op het kanon Jheeft gestoken 0,25. Omdat Stoebel zijne vrouw niet mag bemin nen 0,25. Omdat LeonjDe Potter hem goed vermaakt hoeft met Bertha 0,25 Omdat Firmin zyne vrouw altyd kwaad is, omdat hy hem naar het achturenhuis gaat zat drinken 0,50. Omdat onze nieuwe chef, de secteur oon goede socialist iE 0,25. Totaal 35,29. Algemeen totaal fr. 748,49. Voor de Turners. Een lied gezongen door den blau wen en rondgehaald door Louis Wil- lockx 3,40. van on«e goede gezel voor de Turners van L. W. 1,00. Totaal fr. 4,40 OVER PAPEGAAIEN. De papegaai is een vogel met groe» en geel gevederte. Als men die beestjes heoft tam gekregen, kan men ze ook na veel moeite, eenige woorden leeren nastamelen. In onze goede stad Ninove, hebben wy ook zoo n beestje, het draagt hier in den volksmond den naam van Kabas. Naar gelang er in de omgeving van het beestje, ryke of arme menschen komen, krast het beestje ook mede, hot doet slechts na. wat men het voordoet of voorzegt. Het heeft bo vendien de ongelukkige gave, steeds veel kwaads to zeggen van andere menschen. gSieehterikken leeren hot leelijke zaken zeggen, zaken op niets gesteund. Niettemin krast papegaai Kabas sieeds voort. Niemand echter bekreunt zich om het dwazo gekras, van de gele papegaai, omdat elk weet, dat,het beostje onverantwoor- dolyk is, en slechts een werktuig is in de handen der reaktie. Voor wie het beestje nog niet kende, zyn deze jenkele regelen be stemd. Niemand zal zich dan ook om het onnoozel als onverantwoordelijk gezwets van het beestje sto- ren« Kokoken. STRMDPENNING. Gezongen door Doren V. d. Eec- koudt, rondgehaald door .TefDo Hor- rom 8,19. Gezongen door denzelfden, rondgehaald door H. Wachtelaer 6,31. Gezongen door denzelfden, rondgehaald door denzolfdon op den uitstap naar Vollezele 6,19. Totaal fr. 20,63, Ee.i wraakroepend besluit. Deze week ontvangen wijhet be richt, dat de gemeente Meerbeke, niet meer is aangesloten bij het Kri- «isfonds, van af 16 AugUBti. De be trokken vereoniglngen worden hier van nioteenst erwittigd, het gemeen tebestuur neemt dat besluit en daar mee punctum - Slechts deze weoh worden die menschen daarvan ver wittigd. OnmiddelUk heeft eene dele gatie onzer vereeniging, den heer Burgemeester hierover weest spre ken. Zij konden er slecht, de bevesti ging bekomen, dat het Krisistonds was afgeschaft. Dit besluit was ge nomen met eenparigheid van stem men, ook deze der zoogenaamde christen# afgevaardigden, meer nog, de meerderheid van den gemeente raad bestaat uit de zioh noemende katholieke democraten Voor de kiezing beloofden die heidon aan de menschen alles, de ouden moesten weg, vervangen door jongere, mot meer vooruitstrevende gedachten, zij zouden de werklieden verdedi gen. En ziedaar- hun eerste werk. Werklieden door werkloosheid go- troffen, haal uw broekband wat meer toe, ZOU GE HONGER HEBT, moogt ge bh uw burgemeester, om een ete broods GAAN BEDELEN, h(j zal n niet wegjagen, zo. zegt h(J ten minste. Neen, lieer Burgemeester, onzelo den Zijn gsene BEDELAARS. zij wil len niet afhangen noch van private noch van openbare liefdadigheid. Wat we willen, wat we eischon dat is het Recht op leven, dat aan iedor is toegekend. Werklieden van Meerbeke, deze zaak mag zoo niet blijven. w(j moe ten kost wat kost van ons gemeente bestuur, oeno ander» beslissing be komon, waarbij degomeenteopniouw hare aansluiting aan hel Tusschea- gemeontelijk Werkloozenfonds van Ninove. Vraagt, Werkbroeders en Werkzusters van Meerbeke, houdt u geroed. In 't kort wordt gij opgeroe- pon, om het Recjit op leven van uw vrouw en kroost te verdodigen. In massa dan op Pol VANDESTEEN, Alg. Schrijver der Soc. Vakbonden. Stpijdpenning. Gezongen door Petrus Beul te Vol- lozeeio en rondgehaald door Lucion Hellincks 0,27. Gezongen door den zelfden te Vollezeele en rondgohaal4 door hem zelf i,19.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3