Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Buitengewoon Hrronbissemente^Congres AAN DE JEUGD. AALST 19e Jaar N° 40 (Eerste editie). Prijs per nummer 15 centiemen. 1 October 1922. AAN ALXK GROEPEN l Waarde Partijgenoofen eAan de Socialistische Semeenferaadsleden Gemeenteraadsziüiüg van 22 September. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. por regel. Reklaraen 0,25 fr. per regel. Vermindering va* prijs voor annoncen die meer maals verschynon. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidcstraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongotoekende brieven word*o niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2 20 0 4,00 1 iaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 Jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. Belgische Werkliedenpartij. Arrondissement Aalst. Als gevolg van het besluit, genomen op het laatste Provintiaal Congres van Gent, grijpt or een buitengowoon Arrondissements Congres plaats, Zondag 15 October 11)22, om 2 1/2 ure namiddag, zeer stipt, in het lokaal Hand in Hand te Aalit. DAGORDE: 1. De verspreiding der Socialistische Pers. a) Vooruit verslaggever Willem Meyeruit Gent. b) Reeht en Vrijheid verslaggever J. llekaert. 2. De algemeene propaganda. 3. De uitbreiding van het Federaal Bestuur. 4. De bijdrage der Propagandaclubs. Gezien de belangrijkheid der dagordo moet elke groep afgevaardigden zenden. De namen der afgevaardigden moe ten vóór Vrijdag avond, 13 Octobergezonden worden aan den Arr. Seoretaris. Benevens gezel W. Meyer, propagandist van Vooruit, zal dit Congres door de verschillige Arr. Seorotarissen van Oost-Vlaanderen bijgewoond worden. Wij rekenen op eene talrijke opkomst. VOOR DE ARR. FEDERATIE De Secretaris, JEHEUST. Het is op dit oogenblik, dat de moedige stichters onzer Jonge Wach ten in oen langen zucht oen greintje van verlossing en van verlichting uitademen. Verlossing Zalige gedachte In nige vreugd. Die jeugdige, gloedvolle harten kloppen van stille, innige vreugde en zelfvoldoening. En 't is soms wel met moeite, dat ze een vreugdetraan inhouden, die glinsterend van hun geluk-uitstralende wezen vallen zo*, wanneer ze den kranigen bloei van hunnen groep |bemerkon, welke zij als door lange barensmarten heen, hot leven schonken. Gy, moedige mannen, stichters, hebt den eersten wagen aan 't rollen gebracht... vanj 't eindelooze leger dat go te organiseeren, te drillen hebt Al moogt ge feesten inderdaad, om dien krachtigen stootal moogt ge fier zijn op uwe doeltreffende schep- Eingskrachten, al verdient ge al ae ulde om uw Ijverig werk, verre, helaas, oh heel verre, ligt nog het eindpunt van den hobbeligen, maar heil voorspellenden weg, die ge op gegaan zijt. En 't zou ook niet pas sen, dat die moedige geesten eene rustpooze nemen, om in volle lijd zaamheid den verderen gang van het door hen gebaarde wezen te bekij ken, met de gedachte, dat aan den rollenden wagen nimmer te duwen valt. Zooals ik daar zooeven zegde ligt hot einddoel nog verre, en hot op voedingswerk hoogste doel eener Socialistische Jonge Wachtstaat met wijd uitgestrekte armen om hen te omhelzen, die de afgronden wil len aanvullen, welke zijnen zoo noo- digen vooruitgang steeds tegenhiel den. Juist omdat thans do soc. jeugd groepen zich om hunnen vooruit- ffang mogen verheugen, doorsparte- on ze het meest kritische tydperk... Dat do goede loden op hunne hoede wezen, opdat de uitloopende roozelaar niet verdorre Eg 't zou niet al te wol zijn, indion ze soms, om een nieuw lid aan te winnen of te behouden, het kleed van hunnen groep wat rooskleuri ger f zouden maken... om het daarna in zyn zuivere werkelykheid nimmer te durven blootstellen... aldus al lengs hmn doel uit het oog verlie- lende en... naar het vermaak over hellende, zooais we^het al menigmaal onder de oogen hebben gekregen... Oh! verbeeldt U nu maar gauw niet, dat ik ook met de vermakelijkheden der Jeugd niet 't akkoord ben De Jeugd, omdat ze door hare vurigheid naar uitspanning verlangt, mag om geene redenen dat natuurlijk gevoe len, door een onnatuurlijk trachten te vervangen (meest al omdat men het zoo van hen zou eischen, wat gevaarlyk is dat ton andere, ook nooit meer dan oppervlakkig en niet innig iou worden. Het is dus eerst en vooral van het hoogsto belang, dat de Soc. Jeugd groep in zyn volle naaktheid aan iedereen voorgesteld worde: ontwik keling van de jonge klasse, vooral op politiek gebied, tegen ;d« dikta- tuur van het kapitalisme en hot wreede militarisme Ziedaar waaraan er vooral dient gewerkt te worden, omdat die op voeding van dag tot dag, van uur tot uur zelf in grootere belangrijkheid tusschen 't gedrang van den bescha- vingsstroon medegesleurd wordt. H«t is een feit voor ieder die iets wat klaar wil zien, dat de huidige maat schappij, waarvan de grootste eigen schap is, uitbuiting van de over- grooto massa, arbeiders en arbeid sters, ten voordeel© van eenlge enkelingen, luiaards, parasieten, die in duizelingwekkende vaart naar het toppunt van hare ontwikkeling, het einde van haar bestaan voortsnelt... Conferentiën, verdragen, volk ver blinden, de redevoeringen worden door de menige opperhoofden dier maatschappij gehouden, ondertee- keud... hol- klinkende woorden, handteekens met de vloot, alsof dat alles voor hen een spel ware... waar stijgende armoode, voor hen, Arbei ders, die om werk,;om leven en geluk smerken... En intusschen voeren diezelfde op perhoofden, waardoor zich de uitge mergelde, vermoeide bevolking laat misleiden, een economischen, eeh financieëlen stryd tegen elkaar... Uitgebreide ondernemingen kunnen de konkurrentie nimmer volhouden on gaan failliet, hondorde rijke ban ken springen de wisselkoers be dreigd de instorting van groote machtige landon en verbreekt het vredesedonwichtKonkarrentio van landen tegen elkaar om inpalming van grondgebied, om versterking en vermenigvuldiging van hunne moord tuigen.... een stampen en stooten, een schokken en kraken, een barsten en springen, in woelige, altyd ver nieuwende en verergendo stryden van de natiën onder elkaar... En in tusschen een internationale stryd van het kapitaal tegen den verdeel den, verwarden arbeid. Vooral het leven van de jeugd wordt in 't ge drang van die wreede kapitalistisch^ omwenteling gebracht... Het is aan de jonge arbeiders te weten en van overtuigd te zyn, dat feldbezitters dienen van hunne ryk- ommen, ook voor hen geene vrede willen, noch kunnen brengen, omdat die geldlui niets dan hun eigen be lang behartigen om ons arbeiders, als nieteligen te verschappen en veinzend onder hunne dwingelandy te houden. De arbeidersjeugd vooral moet zich ontwikkelen, opdat ze klasse- bewust en bereid zou staan, om den altijd heviger wordenden aanval van de reaktie in de* grond te booren. Het is aan de Jeugd, zich gereed te maken, om het slavenjuk voor eeu wig van zich af te werpen, om eenen bestendigen Vrede in t leven te roe pen... Dat kan de jeugd maar alleen door eene sterke bewustvolle, doeltreffen de en eensgezinde organisatie als de Soc. Jonge Wachten te steunen door hunne aansluiting en hunneXyverige werking. Daaraan moet ieder klaar ziende jongeling onverpoosd mede werken, want dan en dan alleen mo gen we met volle gerustheid den be- slissenden slag afwachten. Jongelingen Ziedaar het doel door te bereiken Met moed en onverpoosd als de krachtige voortdurende stroom van uw jongolingsbloed door uwe ade ren, moet ge rusteloos werken vóór eene klasse, die van de arbeiders, do uwe, voor één statuutde Arbeiders- internationale Aalst. A. Berohman. van het Arrondissement, Op aanvraag van verschillende ka meraden, ledon onzer federatie, rich ten wij een rois in bezet Duitschland in voor de instudoering van het angstwekkendojvraagstuk der werk manswoningen in zijn verschillende domeinen. Die reis zal een duur hebben van vijf dagen en zal plaats hebben van den 2i tot den 25 Oktober toeko mende. Wij zullen do verschillende cité- iardins van Keulen en voorsteden bozoeken (Nippes, Bickondorf, Busschtein, Lohenberg, Brul en Marienttal)do prachtigo cité-jar- din van Borgisch Gladbach gebouwd in 't midden van een bosch, en de on telbare groepen buizen van Dussel- dorf en omliggende. Wij zullen ons in verbinding zet ten met. verschillende bouwmeesters on technicussen van het land opdat zy ons zouden vergezellen en de juiste inlichtingen te geven over den opbouw der woningen, de te gebrui ken grondstoffen, do cité-jardins, de binnenplaatsen, de verschillende toe passingen van centrale verwarming, enz. Wij zullen er al onze zorgen aan toewyden en deze reis zoo belangrijk en leerzaam mogelyk te maken. De prijs der reis is gezet op 235 fr. (spoorweg 2* klas Herbestal-Keulen, Keulen-Herhestal, twee maal ver nachten te Keulen en twee maal te Dusseldorf, hotel van i* klas, alle dagen een klein ontbijt, middagmaal, avondmaal, al de wandelingen per auto gedurende vijf dagen, drinkgeld auto en hotel, inbegrepen). De ka meraden zullen dus onkel hunne reis in België tot Herbestal te betalen hebben, alsook de dranken die zij bij het eten zullen gebruiken. Wy zetten de kameraden aan die zich met het vraagstuk der werk manswoningen bezig houden aan aan deze reis deel te nemen, dat dé gemeentebesturen met socialistische meerderheid een der hunne* afvaar digen die zieh In de zaak zal speoia- liseeren. Indien gy in de verzameling van ons blad Gemeente en Provincie wilt zien, zult gy ln de nummers der maanden Oktober, November en De cember van het jaar 1921 studiën vinden over wat men doet in Duitsch-* land op gebied van goedkoope wo ningen. Doet Uw inschrijving ten spoedig ste geworden aan Kameraad Jan Patou, nationale sekretaris. De lijst der deelnemers zal bepaald gesloten worden den 12 Oktober toekomeed. De Nationale Sekretaris, Jan PATOU. De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure. De secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. Geene opmerkingen. Men gaat over tot de DAGORDE. De secretaris geeft lezing van klachten welke ingekomen zyn te- ?en de in vroegore{zittingen gestem- e taksen in zake dienstpersoneel. M. DE VALCKENEERI(kath). meent dat we de klachten by het dossier zouden voegen en de Bestendige Deputatie laten beslissen. GEZEL ALFR. NICHELS. Het sche- pencollegie zou ons zijn advies moe ten laten kennen betreffende de klachten. Spreker meent dat er aan zekere ca tegoriën voldoening kan gegeven worden. De schepen meende dat het niet noodig was de rijke kloosters te doe* betalen, en ik meen daarom dat er voor de kleine burgery iets kan gedaan worden. DE VALCKENEER (kath). meent dat er op de stemming der kloosters kan teruggekomen worden, en dat hy partijganger is, dat iedereen moet betalen. M. DE BEUL (Daens.) is van oor deel dat de klachten moeten onder zocht worden en deukt dat het best ware al de reeds gestemde taksen als nietig te aanzien, en we>moeten wachtten vooralleer nieuwe te stem men, wat de toegelaten opcentiemen ons opbrengen. De klachten worden voor onder zoek naar de commissiën van flnan- tiön verzonden. bijvoeglijke centiemtn. DE VALCKENEER (Kath.) ontwik keld in eene lange rede het nut tot het heffen der opcentiemen en vraagt de stemming van het hieronderstaan- de voorstel. Bijvoeglijke opcentiemen op den taks op het mobilier, grondbelasting, roe rende zakenbedrijfsbelastingwin sten van de vrije beroepen enz. Art. 1. Er zullen worden geheven gedurende de jaren 1922 en 1923 veer tig bijvoeglijke centiemen op de be lasting op het mobilier ingesteld door de wet van 23 Augustus 1921. Art. 2. Alsook 40 centiemen op de grondbelasting en 50 opcentiemen op de belasting op roerende zaken goheven van Inkomsten der in Bel gië aangowende kapitalen en op de bedrijfbolasting op de winsten van de nijverheids- handels of landbouw bedrijven en op de winsten van de vrije beroepen van do bedieningen of ambten alsmede van alle andere winstgevende betrokkingen dan voormeld© bedrijven toegelaten vol gens de wet van 16 Juli 1922. Er zal eene bijzondere belasting worden geheven van 25 bijvoeglijke centiemen op de persoonlijke jaar wedde der personen welke op dit grondgebied wonen. Art. 3. Deze bijvoeglijke centiemen zullen geiend worden hetzy gelijktij dig met de hoofdsom door den staats- ontvanger der rechtstreeksche be lastingen of afzonderlijk naar de inlichtingen door het Beüeer van be lastingen to verschaffen. Verscheidene raadsleden prote steeren tegen het belasten dei loo- nen. DE VALCKENEER (kath.) vraagt een minimumcyfer te bepalen voor de persoonlijke Jaarwedden, en stelt voor 8000 fr. te nemen. Verscheidenene leden stellen an dere cijfers voor. Ten slotte wordt 9000 fr. gestemd met 13 ja en 10 onthoudingen. Do katholieken en 3 daensisten stemmen ja. De socialisten, liberalen Van Schamelhout onthouden zich. M, Do Windt, verklaard zich te onthouden, omdat er in do raad marchandage gepleegd wordt in het vaststellen van een bepaald cijfer. Van Schamelhout vindt 9000 fr. te weinig. De socialisten verklaren geen taksen meer te zullen stemmen zoolang de raad op de vrijstelling der kloosters, niet terug komt. DE WINDT (lib.) stelt voor de pun ten Kazern, Woningnood, Waterlei dingen, Stichting oener tusschongo- meontelijke maatschappij dor Vlaan deren, Aankoop der geboawen palonde aan de Hopwaag dor dag orde, naar de Kommissie te ver zonden, alwaar hy do noodige in lichtingen zal verstrekken, om de leden toe te laten met kennis van zaken te spreken. DB BEUL (daens.) is niet t' ak koord, heeft geen vertrouwen in de commissies. Het schepencollege is reeds 6 maand op de hoogte, van de zaal der Kazorn en de aankoop aan do Hopwaag. Het is hoog tyd dat de zaak openbaar wordt, omdat ze niet in den doofpot zou geraken. GEZEL ALFR. NICHELS, dringt aan dat zyne interpelatio over den woningnood zou plaats hebben.? ■one verwarde discussie ontstaat er. GEZEL FLIPS zegt, er mangelt hier iets aan het bestuur der stad. Er is geen gezonde kop. Het sche pencollege is niet hoffelyk tegen over do collogas van den gemeente raad. Het is hoogst noodig, dat er hier oen goed schepencollege samenge steld wordt. De Woningnood. GEZEL A. NIGHELS. In do laat ste tijd zyn er in onze stad pyniyke govallen voorgekomen. Eerstens was net Larnmortijn die uitgezet werdt4

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1