Naar Denderleeuw Mijn Hoekje. Wat maakt er een koopwaar duur J. Delaforlerie-Haens Inwoners van Denderleeuw g. de brijy:;. p. de bruyn. Heden Zondag O etcher, doet onze i fare Hand a:«n Hand on den Turnkring «Jeugd Bloeit - een uitstap naar Dender leeuw. Op het Statieplein aldaar, geeft onzen Turnkring een prachtig feest* Men vertrekt per trein, en rijden tot Iddergem en komen te voet torng naar Aalst. Bijeenkomst om I 12 ure aan hot lokaal - Iland in Hand Vertrek te Aalst om 2j20 ure namiddag. Partygenooten, mede naar Denderleeuw, hei is plicht en in eene barak die hij zelf maakte onderkomen moest vinden. Wat later was het don ouden suk kel en half lammen Gils die werdt uitgezet. Hot waren 2 huisgezinnen die uitgezet wiordon. Verleden week was het een gezin van 7 personen die aan de beurt kwam, en die wonen nu elk afzondorlijk in 7 verschillendo huizen bij vreomde menschen. Wy moeten hier hulde brengen aan den Commissaris voor zijne me dehulp, tot het bezorgen van een woning aan het huisgezin Gits. Maar den burgemeester reed er voorbij zonder eens te stoppen. Wij hebben getracht voor we hot in den raad brachten met het sche pencollege te vergaderen. Echter zijn wij er nooit in gelukt het. sche pencollege te vindon. Spreker bespreekt terloops de on gelukkige samenstelling van het college, en dringt aan het te volledi- gen, want wij socialisten blijven hij ons besluit. Hoeveel uitzettingen gaan er nog gebeuren. (Spreker haalt cijfers aan. en we verzenden onze lezers naar do artikels verschenen over den wo ningnood in ons blad. Red.) Spreker vraagt bij hoogdringend heid eene leening in prineiop te stemmen van 2 millioen om houten barakken te zetten, en ontwikkeld verder zyn voorstel. M. VAN SCHAMELHOUT (k. dem.) zou liever eene leening aangaan van 5miljoen, om steenen huizen te bou wen. M. ]>e BETHUNE (kath.) Alle man is 't akkoord dat do toestand ■moot gelenigd worden en dat er spoe dig een oplossing moet gevonden worden. Hij zou de voorkeur geven aan het voorstel Van Scbaraolhout, doch meent dat het best. ware, gezien do premiën welke uitgeloofd zijn, aan te moedigen tot zelf bouwen. M. DE WINDT (lib.) heeft liever stecnen huizen, dan houten barak ken, daar deze laatste onzindelijk en ongerieflijk zijn, 's zomers te heet en 's winters te koud. Spreker geeft belangrykc cijfers op en drukt er ook op, dat het noodig is zelf liet bouwen uit te breiden. Spreker is 't akkoord om onmiddo- lijk eenige barakken te zetten om in de dringende govallen te kunnen voorzien. Gezel A. NICHELS. Ik wil ook blijvende woningen. Maar deze barakkon zijn maar noodwoningen. Er zijn 124 uitzettingen te verwach ten an nochtans weten we, dat we een vrederechter hebben die mooi. lyk uitzettingen uitspreekt, en noch. tans zijn er nog 46 te voorzien. Do gekochte woningen zijn nog niet kunnen bewoond worden en volgens de wet mogen die huizen bewoond worden. Dus nog nieuwe uitzettingen. Ik wensch ook een goed huis voor de werklieden. Wat gaat go doen als do uitzettin gen in massa plaats grijpen. Wij hebben ons plicht gedaan, en het collogie verwittigd. Die bespreking met do voorstellen wordt naar de commissie van open bare werken verzonden om die bij hoogdringendheid te bespreken. De openbare zitting wordt om 9 ure gelieven. Voor de Turners. Gezongen door Philemon Van der Straeten en rondgehaald door zijno dochter Clothildo bij Tist op do Var- kensmarkt 7,00. Gezongen bij Alfons De Brouwer door Emmanuel Pieters en rondgehaald door Louis Fantasie 5,80. Van Aerdebrugghe G. 1,00. Een lied gezongen door Rumbaut Jozef by Alfons Ysewyn 5,55. Gezongen in wagon 1701 door Julia Plas en rond gehaald door Louikon Braeckman 3,67. Van een werkersjongen tot het dekken der kosten van het feest van Lede 20,00. Gezongen door Jamjen ia,hot lokaal te Lede 9.38. Gezongen door Philemon De Cock en rondge haald door Sooiken Van Braekel by koetsier 2,58. Omdat Benooiken in de Klottestraatn'en beer gezien heeft met veel haar op zyn lijf 1,25. Een lied gezongen door De Troch Emma te Lede5,30. Ontvangen van eenige kameraden der Fabriek La Viscose tot hot aankoopon van twee matten 50,00. Onder een samenzijn der Familie De Groot van de Hooge- vesten, een liedje gezongen bij Del- cord, Vaart 4,00. Deze om aan alle vereerders van Wantje Spaens zijn smartelijk verlies te laten kennen ondergaan op Maandag avond 1. 1. ten gevolge van het springen van een aramoniakbuis rondgehaald op xijn begrafenis 5,74, Alle partijge- nooten worden uitgenoodigd zijn plechtige uitvaart te willen bijwonen op Verloren Maandag, vergadering om 8 uren 's avonds by Louis Mar- coen 1,00. Omdat elk op post zou wezen 0,25? Omdat zijn hoedje ge schonden is 0,25. Louikon Van der Biest had toch zulk verdriet bij het vernemen van dit smartelfjk verjies 1,00. Louikon geeft nog omdat de familio goed gezegend was i,00. Louis Marcoen omdat zijnen goeden kamaraad gelukkig nog loeft 1,00. Omdat iedereen zijn plicht zou doen Maandag aanstaande, vriendelijk verzoek geen bloemen of kronón mede te brengén 2,30, Schede Jean betaalt de kosten van de begrafenis j 0,50, timdat Liezokoii niet zal sukke len als <le uil vaart zal gedaan zijn I 0,25. Lied gezongen door Ph, Van der Si roten er rondgehaald door Eli sabeth De Smedt hij J. B. Boeykons 4,50. Tor geiegeulieiü van de dekora tie van den beiaardier met een bou quet spruiten voor de turners rond gehaald door Verletten 9.00. Totaal dezer week fr. 142,57. Bijzonderlijk de overgroot,e bedrijfs kosten, wedden van personeel, te veel oude koopwaren, enz., enz. WfiflR ZIJT GE HET BEST EK GOEDKOOPST GEDEEHD, BIJ üSsjlenstraat, II, AALST WAAROM Omdat, daar alles ver- richt wordt door eigen volk, zonder kosten van winkeldochter, en daar door veel wordt verkocht, en de on kosten op zijn minste zijn. Omdat daar niets GEM \AKT ver kocht wordt, en er dus geen oude koopwaren zijn. Omdat daar alles te bekomon is wat men op een ander heeft en niet hééft EEN GROOTE KEUS VAN NIEUWIGHEDEN. Fiuweel. Wol, 'Jeiayrs de laine voor PateictSjSuiwej e Wol in alle kleurce asn Sü fr. tie ineter. Peluchs, Karakul, Toddy. Bear. Gabardine, Laken in alle kleuren. Zijden en Flu weel (ifelours). ftlaussioffen, Stoffen voor Pardessus aan 25 fr. de me ter, Broekstoffen enzt Alle Zondagen Groote Gitstalling. KOMT ZIEN KOMT ZIEN I UIT LEDE. Gemeenteraadszitting van Woensdag 20 September. Do zitting wordt geopend om 4 u. Zijn aanwezig do heeren Burge- meestor, Schepen Victor Roelandt, Casimir Blancquaert, Paul Coppens, Frans Rottiers, Fcrnand Daelinan, Frans Van Hauwermoiren en Joris Cool. De Sekrctaris geeft lozing van het vorig verslag en wordt buiten eenige opmerkingen van wege Cool goed gekeurd, DAGORDE 1. Goodkouriug rekening scholon, dienstjaar 1920. Aangenomen. 2. Voorstellen te doen om het schadelijk feit der gemeentebegroo- ting 1921 te doen verd wynen. Er wordt overeengekomen om de boni's van zekere belastbare arti kels bij do begroeting van 1921 te brengen om zoo het schadelijk feit te verminderen en de goedkeuring der Bestendige Deputatie te verkrij gen. Dit wordt dus aangenomen. 3. Goedkeuring algemeen rich tingsplan der staatsbaan Wichelen, Erpe, wordt goedgekeurd. 4. Onderzoek, klachten nopens ge meentebelastingen 1921, dor hoeren Do Smet Alfred en Byl Loon. Do Smet beweert zijn piano maar aangekocht te hebben op hot einde van 1921, zonder vasten datum op te noemen, bijgevolg moet hü voor het half jaar den taks betalen, 't zij 7,50 fr. Hetgeen dat Leon Byl be treft, deze heer beweert nooit geen piano in bezit gehad te hebben, en daar de waarheid bevestigd is,wordt hij ontslagen van den taks. 5. Besprekingen aangevraagd door het raadslid Cool/ over kermistoola- gen, opvorderen van verschillïge be lastingen, inrichten van avondlessen gedurende den winter, Fonds der meest begaafden. De heer Cool ondervraagt den burgemeester over de gebruikswijze der 1000 fr. toelage die gestemd zijn voor do kermis. 'Daar er een deel overgaat tot het geven van een fes tival. valt hij hevig aan tegen den Voorzitter ea verwijt hem uit partij schap gehandeld te hebben, daar het samen valt met de vlagoverhan- diging van den Nat. Stry dors bond van Lede. Het laadslid Rottiers vraagt wat bezwaar do heer Cool erin vindt door h^t geven van een festival. Do heer Cool komt met politieke gedachten to vooischijn. klopt op zijn hart oh zegt katholiek te zijn, wendt, zi.cii tot don burgemeester en zegt. Müi hetzelfde gevoelen te we zen, z'uwjns verwijt hem nogmaals mïsla.iti ihebben, daar volgons hem deze opluistering veel volk zul naar Lede trekken en bijzonder libe ralen, waardoor den burgemeester de geestelijkheid der parochie zal op zijnen nek krijgen. Do Burgemeester vindt het gezeg de van den heer Cool belachelijk en laat hem maar babheier, hij bekom mert r zich iib't om. D-1 heer Rottiers verwijt den lieer Cool tweedracht te komen zaaien in het geven van de kermisfeesten en maant hem aan in deze zaak onaf hankolijk te blijven, want, zogt spre ker, volgens den heer Co.ol ware liet misschien beter op do kermis eene uitvaart te laten plaats grijpen, zoo als gedurende den oorlog. Deze tij den zijn voorbij en er moet gefeest worden. Rottiers keurt ganscli de hande ling van den lieer burgemeester goed en ze«_>t geheel onpartijdig en rechtvaardig gehandeld te hebben. Zoo hot goed is, zegt spreker, moe ten wij hetgood aannemen, hot is ge lijk van waar het komt, al kwam het van uwen kant (hij wendt zich tot dim hoer Coo!). Daarop springt het raadslid Cool naar Rottiers toe en werpt hem de volgende bedrei ging naar het hoofd Gij zult nog persoonlijk met ons af te rekenen hebben. Zoo. zogt de heer Rottiers, indien ik persoonlijke feiten mot u af te handelen heb, bon ik altijd gereed, al ware het terstond. Daarop trekt de hoer Cool hem terug, wit van gramschapen wendt hem ditmaal naar het raadslid Daelman on zegt hein tekort geble ven te ziin in het uitnoodigen der verschillige partijen. Raadslid Daelinan zegt, alle par tijen uitgenoodigd te hebben voor de vlag-ovérbandiging van den Nat. Strijdorsbond bij te wonen. Waarom vraagt de heer Cool, hebt gii ze als dan niet gepubliceerd Al deze die hunne toestemming verleend heb ben Omdat gij ze zoudt kunnen gaan uitkoopen. gelijk gij nog ge daan hebt, zegt Daelman. Daarop voelde de heer Cool zich voldaan en kroop in zijn hol te.rug. Er wordt vervolgens overgegaan tot het innen van nieuwe lasten. De Burgemeester zegt aan den heer Cool, dat do artikels door hem voorgesteld, al reeds belast zijn. Rottiers vraagt een taks te heffen op de jagers. Het wild, zegt spreker, berokkent veel schade aan de boer derij, het jayen is altoos een gevaar voor de bevolkii g, zoodus mag,er wel iets van in de gemeentekas ko men. Dit wordt niet aangenomen. Er wordt voorts gevraagd om avondlessen t.«> gevep gedurende dera winter. Dit wordt nuttig bevonden en met. algemeenheid aangenomen, doch moet er uitgezien worden naar onderwijzers om deze lessen koste loos of voor de geringste mogelijke soldij te geven. 6. Vaststellen eoner te storten som voor bet inrichten oener pensioen kas voor den Politio-commissaris. Er wordt aangenomen in eens en voor eenmaal 1000 fr. te storten. j 7. Vaststellen van oen hijzonder krediet voor bet fonds der meest be gaafden. Aangenomen. 8. Herziening duurtctoeslag voor de veldwachters. De Voorzitter stelt yoor den duur- tetooslag voor do veldwachters af te schaffen, daar hun loon kortelings merkelijk is verhoogd geworden. Raadslid Rottiers vraagt, hoeveel de jaarwedde van die nederige be dienden bedraagt. Hij vindt do som te weinig om er behoorlijk, naar verdienste met te leven, én dringt aan om den duurtctoeslag te blijven bii betalen. Hy vergelijkt: hun met zich zelve on vindt het aldus maar redelijk hun niet minder naar waar de te schatten. De hoer Cool doet opmerken, dat bijna in allo besturen doduurtetoe- slag is afgeschaft en vindt hem dus voor d" véld wachters ook niet noo dig. De duurtetoeslag wordt ver worpen met 7 stemmen tegen'1. (Rottiers die wilt hem behouden zien blijven). 9. Herziening Vergoeding voor bureelkosten van den Politie-com- raissaris. Bij onderzoek is bevonden dat 20ü fr. (c weinig was cal dergelijke kosten te dekken, er is hem dus 300 fr. toegewezen. De zitting nam een eindeoni.61/2u. Voee de Turners. Lied gezongen door Amandus Troch in de Café Titel boom 5,35. Lied gezongen in dezelfde café door Frans Sogers 4,00. Lied gezongen door Oscar Van Paemel in den café Tite!hr.o:n, rondgehaald door Isidoor Xeël Gezongen door Smokens August, rondgehaald door Is. Noël 1,50. ('nv.o»igen'door Kamiol Troch en Van Haiiwor-meiren 12 49. Omdat Albert in iiet, water gevallen is 0,25. Gezongen door J. Do Moor 15,06. Rondg.'liuabl door Sis De Vuyst 4,90 <>indat Ci'-s zot is o,10. Omdat Cies zijne vmuv kwaad is 0,25. Gezongen door.Taak Do Moor 11,S-, Antimilita- rischc alleenspraak door Joseph De Nys in hot lokaal te Le Ie 11,20. On bfik< ral 1.00) Benoni Boel 1,00. Socii ilistische Propagan daclub van Denderleeuw. Aast de on omüggenile, Geachte Medeburgers, Zondag l October, brengen de Socialistische Fanfare Hand aan Hand en de turn club Jeugd Bloeit van Aalst, een bezoek aan onze gemeente. Om kwart vóór 3 uur stappen ze af aan de Halt van Iddergem. Stoetsgewijs komen ze ovor Land- uitstraat Botermelk Alfons De Cock Langestraat naar Statie, waar groote feestelijkheden zullen plaats grijpen tot dewelke wjj de eer hebben Ued. allen uit te noodi- gen. Het zal voor do werkersbevol king van Denderleeuw een groot genoegen zyn zich te kunnen ver broederen met hun Aalstersche makkers die onophoudend op do bres staan om overal de echte be lagen der arbeiders te verdedigen. Het zal ons ook de gelegenheid schenken eens een mooie dag van kunst te beleven. De Fanfare, met haar 90 uitvoeders, zal ons op hare beste marschen vergasten. De turnclub, samengesteld uit 150 meisjes en 150 jongens, zal ons het beste bewijs komen leveren dat de Socialistische Party wijl ze de ekonsinische en politieke ont voogding der arbeiders nastreeft, dc lichamelijke ontwikkeling der arbeiderskinderen niet veronacht zaamt. Maar in tegenstelling met de oude partijen, welke de jeugd oefenen voor oorlogen, voor broe dermoorden, ijveren onze jeugd groepen om de menschheid voor alle oorlogskwaal to behoeden en leidt do worketskinderen op tot soldaten van den vrede. Inwoners van Denderleeuw We doen een dringend beroep op U om onze makkers van Aalst hartelijk te ontvangen. Komt in massa de feestelijkheden bywonon op het Statieplein. Aanvang4 uur stipt. De socialis'tischen propaganclub van Denderleeuw zal zijn vrienden aan den halt van iddergem opwach ten. We doen een dringend beroep op alle arbeiders en vooral op de gesyndikeerden, om ons komen te vervoegen. Wordt allen lid der Socialistische I'ariy Daar alleen wordt er voor de echte belangen der arbeiders gezorgd. Daar alleen ligt de red ding daar alleen is de toekomst. Kamens de Socialistische Propa ganda club PROGRAMMA Gezamenlijke oefeningen voor meisjes. 2. Gezamenlijke oefeningen voor jongens (pupillen). 3. Gezamenlijke oefeningen voor de meisjes (met den slok). 4. Gezamenlijke oefeningen voor de ad ui ten. RUSTPOOS. Gedurende de rust poos, toespraken door Gezel Nickels, tolk.s verte/, on woord iger. De liruvn Prosper, voorzitter van den Socia- listisollen l'ropagandaclub. 5. Pyram'odf door de meisjes. fi.Pyram.e e-, door do jongens (pupil] i 7. I'yram edcn d ,or d - jongens (adult n). Aftocht over Leeuwbruy naar Aalst, De Sékret.iris, De Voorzitter, De Schatbewaarder, Ci. DE LUYCK. Een ei mtig woord over de Coöperatie. 'k Hoorde onlangs onzen vriend Rocpué eene korte, maar puike rede uitspreken over de coöperatie, en ik wil ze hier verpennen, zooals ze in mijn bol is gebleven, gezien ik geene nota's hebgenomen. Hij sprak tot de mutualisten, vergaderd om hunne belangen te bespreken op mutualiteitsgebied, nieuwe voordeelen te scheppen voor hunne leden en afstammelin gen en hij drukte zich volgender- wijze uit Meer dan eene uur, hoor ik u redekavelen over wat ge denkt te móeten doen om de ziekten te voor komen en ze te genezen, en g'liebt gelijk. 'k Hoorde wat ge gaat doen om de weczen uwer leden ter hulp te komen en g'hebt nogmaals gelijk. Zoo doet ge het ook in uwe vak bonden, waar ge de middelen be raamt orn een hooger loon ie be komen, een korten werkdag le ver overen, imme en luchtige wei kza- len te eischen, in één woord, om in betere werkvoorwaarden, voor een deftig loon te arbeiden. Zulks is niet alleenlijk uw recht, maar uw plicht. Maar wanneer ge nu lid zijt van uwen ziekenbond, lid van uwen vakbond, lid van uvven politieken groep, dan is zulks onvolledig, om dat ge nog een ander lichaam hebt, een ander gedeelte van het socialis tisch geheelDE COÖPERATIE. Ge zijt hier vergaderd in eene groote zaal uwen Secretaris, uw bestuur zetelt in eei e afhankelijk heid van dit gebouw 't wordt ver licht en verwarmd en ge betaalt geen centiem huishuur, nog geene vergoeding voor licht en verwar ming. Dat is waar voor den Zie kenbond, dat is waar voor de vak bonden, dat is waar voor de jeugd en politieke groepen, en nochthans het kost geld. Weet ge dat dit alles betaald wordt door de coöperatie Ja, niet waar Welnu, ai dezen die geen lid ziin van de coöperatie, die hun brood niet koopen in Hand in Hand, die hunne winkelwaren elders gaan balen, die begaan eene zedelijke misdaad tegenover hunne eigene inrichtingen. Hocvelen onder u zijn er niet, die zich nog herinneren wat de coöperatie heeft gedaan, in de me nigvuldige werkstakingen die we hier te Aalst hebben beleefd Werkstakingen bij Maichand in de Stoofstraat. in de Filature du Canal, in de Filature et Teïnture- ries, in de Filalure et Filteries Reünies, in de Viscose, enz. erz. werkstakingeu die lang duurden en uwe kas tot den bodem ledigden. Hoeveel duizenden brooder zijn er gedurende die moeiülijke tijden niet kosteloos gegeven door de coöperatie aan de werkstakers Hoe gelukkig waren we, wan neer de sj'ndicale kas ledig was, dat de coöperatie zich borg stelde, om leeningen te kunnen aangaan, om den strijd te kunnen volhou den en de overwinning te behalen Wie waren DAN uwe vrienden Wie zijn ze NU De kleine bur gerij, de neringdoeners die nog- thans door velen van u worden ge holpen en mieven gehouden, want t is bij hen, dat er zich velen be voorraden, alles gaan koopen en hunne eigene winkels den rug toe- keeren Herinnert u, dat het de nering doeners onzer stad waren, die voor stelden aan de katholieken, libera len en Christene democraten, sa men eén groep te vormen, om met de laatste gem/ entekiezmg, ten strijde te trekken tegen het Socia lisme. Herinnert u, dat onlangs nog, ditzelfde blad Burgersbelarg, schreef dat de onderstand gegeven aan ce werkioozen, een prime was van de luiaardij I... Zijt ge in strijd om meer loon, ze schelden op u eischt ge rech ten, ze schelden up u j ievert ge voor een menschelijk bestaan, voor wat familielevenze dwarsboomen uw strijd, helpen de onderkrui pers ze beschermen ze, ze juichen hen toe, en toch zijn er velen onder u, die hunne vijanden liefhebben,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2