~n\nqne~ G eeraar dsb ergen. IDuipenltefbebbets Ce Piliea VIX08aii£ï' - neké BEiex - Uit Seliendelboke. Uit Sottegem ze verrijken door er hunne zuurge wonnen centen heen te dragen. Ja, ja, dat is misdadig tegenover j u zelve en tegenover uwe kiass*. e In 't kort bezitten we den schoon- n sten winkel van de stad, waar we e ALLES zullen verkoopen. k Zult ge hem doen leven, hem doen groeien en bloetèn, ons ver plichten naar meer uitbreiding te g zoeken 'k Hoop het ten minste, I want van u allen hangt lu-t af, om het zoover te brengen, als onze vrienden van Gent, waar zc niet alleenlijk prachtige winkels heb- groote magazijnen, overgroote bakkerij, maar reeds verschillige fabrieken, zooals weverij, spinnerij gieterij, cigarenmakerij, brouwerij, t ledersnijërij, kousenfabrieken, enz. en ook reeds verschillige visschers- sloepen op zee bezitten. Het is door samenwerking dat we dit alles kunnen verwezenlij ken het kost ons geene andere moeite, dan te koopen in onze eigene winkels, in plaats van dezen te verrijken, die zich altijd aan den kant der rijken scharen en niets anders kunnen dan schelden op ons volk, op de socialisten. Ziedaar in 't kort de rede samen gevat van mijn allerbeste vriend Domien, die hoop ik, goeden weerklank zal vinden en vrucht dragend zal wezen. Begrepen alle socialisten hun plicht, we verrichtten wonderen. Komen zal het toch. Friederic. NijverlieiclscSaooS. Heropening der leergangen Dins dag 3 October om 7 ure 's avonds, In schrijvingen Maandag 2 October, on en Dinsdag bij de heropouing. Jongelingen, die meerdere kennis sen willen verwerven dio met meer gemak zich willen bekwaman in het vak welke zij aanleeron, kunnen niet beter doen dan de leergangen der Nyverheidscliool volgen. Met het stelsel van dou achturigen arbeidsdag is hot ook gemakkelijk voor elkeen om de Nyverheidschool t* bezoeken. Ouders, 't is plicht uwe zonen aan te raden leerlingen der Nijverheidschool te worden, in uw belang, en voor de Toekomst uwer kinderen zelf. Avondschool. Dinsdag 3 October wordt de avond school fieropond. Jongelingen, 't is voor uw welzjjn. Gij moet begrijpen, dat een werkman voor plicht heeft elke gelegenheid te baat to nemen, om zich to ontwikkelen, en daarom moot hij eerst on vooral zorgen gord to kunnen lezen, schrijven, rekenen, enz- Jonge arbeiders, uwe ouders hebben voor u den achturigen ar beidsdag veroverd, brengt uwe vrije uren niet door mot langs de straatte slenteren, wijdt deze aan tot uw ei gen welzijn, en dan kunt gij niet be- ter doen dan de avondschool bijwo nen. Bijzondere leergangen van Fransch zullen gegoven worden, om onze werkjongens, naast de gelegen heid beter hunne eigene taal te Jeo- ron kennen, toe te laten de tweede taal machtig te worden, OUDERS, waakt e bijzonder op, dat uwe zonen die i-j -jaar oud zijn geworden, en niet meer naar de school zullen gaan, dat deze de avondschool bezoeken, want er is in de avondschool gezorgd geworden om het onderwijs welke zij in de la- gero scholen ontvingen, te volledi- gen. Als ons volk zelf bewijzen zal volledig hot nut en hot onmisbare van oen goed onderwys te begrijpen, zullen deopenbare besturen verplicht zijn nog meer te doen voor het on derricht van ons Volk Gemeentescholen. De klassen herbeginnen den Dins dag 3 October. Ouders, laat uwe kinderen de ge meentescholen bezoeken, en vergeet niet, dat hot onderwijs verplichtend is voor do kindoren van 6 tot M jaren oud. Waakt er op, dat uwe kinderen regelmatig de school bijwonen, om u allo ongemakken te sparen, en vooral omdat het uw plicht is te zor gen voor het onderwijs uwer kinde ren. S. rfl. Verbroedering. Bakt het hoste brood, geeft deel in I Ide winst, onderstand by ziekte enz., verkoopt de waren van beste hoeda nigheid aan de voordeeligste prijzen, steunt do arbeiders in den strijd voor een beter bestaan. In een werkersgezin, waar de be langen begrepen, spreekt men over do coöperatie, bevoorraadt men zich in do coöperatief. Huismoeders, die zulks niet doen, handelen tegen hun eigen belang en ten voordeele van degenen dio ons gedurig bestrijden. Jongens on Manskostumen. Bij- zondore keus van winterfrakken. Verzorgd werk, matige prijzen, deel in do winst. Woningnood. Sedert den wapenstilstand is er nog geon enkele woning in onze stad gebouwd, er zijn integendeel wonin gen vervormd geworden in magazij nen of werkhuizen. Eonemaitscha f pij voor het houwen van goedkoope woningen is met tusschenkomst van het gemeentebestuur gesticht. De S. M. Verbroedering heeft ook voor een groot getal aandeel en ingeschre ven. De beheerraad heeft reeds samen geweest. Naar wij vernomen hebben zou er spraak zijn in begin van toe komende jaar to beginnen met het bouwen van zeker aantal woi.irgon. liet wordt hoog tijd ook. en wij dur ven verhopen, dat in 't kort de maat regelen zuilen genomen zijn om zon der uitstel te beginnen aan het bou wen van goedkoope woningen, van dag tot. dag verergert de lo stand, en oen groot deel onzer bevoiking is zoo slecht gehuisvest, dat zulks op gebied van gezondheid en zedelijk heid de slechtste gevolgen moet bobben. CIKEMA. Zondag 8 en Maandag 0 October, 5" en öe episode van Zonder Vader Jackie, de kleine foorreizigster, komedie in 5 deelen. Betty is" teruggekeerd, komiek. Dagblad Sammont. Zocieaer Wadier. 5° episode. S3e herberg van SHoun^CasiSe. Jack vertelt zijn leven aan Lord Windermaer. Deze bolooft aan Jack hem te helpen in het opzoeken zijns vaders. Lord Windermaer wordt verwittigd der aankomst van zijn neef te Londen. William Atkins doet Jack Neville verdwijnen, en dezelf den avond begeeft Jack New land zich naar de kostschool waar Fleta ▼•♦rblijit. In Ierland wordt Jack door de op standelingen aanzien als een leider van de tegenovergestelde beweging. Jack noemt bij zijne gastvrijheid in lichtingen over do kasteelbewoners van Mount-Castle, en verneemt dat de broeder van sir Henry de Clare, bii zijn dood een meisje achterliet met naam Cecilia, dat liet meisje verdronk en nooit werd teruggevon den. De vrouw zegt echter dat zij geon geloof hecht aan do dood van bot kind, maar denkt dat het gesto len werd, en het droeg een kostba ren halsband. Jack toont de hals band van Fleta aan de vrouw, die hom erkent als deze welke de kJeino Cecilia droeg. Gedurende den nacht dringen de opstandelingen in de her berg waar Jack verblijft, orn hem fevangen te nomen, maar de her- ergier besluit all s in liet werk te stellen om Jack te redden. 6°épisode. De gevangene. Jaek valt toch in de handen van Sir Henry do Clare, en wordt in oenen kelder opgesloten. Gaat hij in dat kot ster ven, zal hij. aan Fleta niet kunnen zeggen dat hare moeder nog leeft. Jack wornt zonder voedsel gelaten, en gaat sterven, als Tim hom komt redden. In het Tehuis voor gevonden kinderen verneemt Jack dat een Heer over hem inlichtingen vroeg, deze Heer heeft gezegd naar Pontevidera in Portugal terug te keeren. Jack vraagt een plaats op een schip dat naar Pontevidera vertrekt. Intus- schen ontdekt Jack dc moeder van Fleta. Harwount, een vriend van Jack, zal over Cecilia waken, en aan Jack nieuws bezorgen over deze, .lie hij steeds als zijne zuster beschouwt. lieden Zondag en morgen Maan dag, De Parel van Broadway, kome die in 5 deelen. 3" en 4C episoden Zonder Vader Leest korte inhoud in het nummer van 24 September. Fatty en Miss Pinguett, komiek. Al de bezoekers spraken met den grootsten lof over het programma van Zondag laatstleden, on wij kun nen verzekeen dat de programma's voor de volgende weken, ten minsto even prachtig zullen zijn. STRIJDPEüimMG. Goede belooning aan wie terug brengt. vier lustige, verloren op den weg Gent-Geeraardsbergen 0,25. Al wie inlichtingen kan bezorgen, wen de zich naar het lokaal, bij Fr. De Schryver, lustige 0,25. Jaannette ging ook op zoek maar 't was al moeite verloren 0,25. 't Was de schuld van het slecht weder, ze \va ren in oen verkeerde trein gewaaid 0,25. 'Nen president, 'nen schatbe waarder en twee commissarissen, Audenarde, tous le monde descend petits comme les grands 0,25. Pot domme het heeft in Geeraardsber- gen ook geregend, zei Adrien 0,25 en nog al goed zei Kaboes. want ik en erkenne mij niet meer 0,25. Ver domme zei de president wilde geloo- ven dat wo verloren zijn gereden en Miel zond een telegram die ook niet terechte kwam 0,25. Waar zyn nu al de lustige om achter die verloren loopers te zoeken 0,25 ot hebben ze schrik van don president of van den schatbewaarder 0,25. Omdat den bakker met zijn makker Pol al 't Dreef ken doorkwam en in don gracht stuikte en zijn ooron vol beestjes staken, do krommen 0,50. Omdat zijn wijf hora bij zijn schouders bui ten getrokken heeft. Nog van do krommen 0,50. Totaal 3,50. Voor do Sigarenmakers. Van de koolmijnwerkers2G,50.Van do bouwwerkers, Remi Dan eels 0,00. Een souche 2.00. Voor dc Turners. Door de. lustige 5,50. Voor hei Muziek. Door de lustige 5.50. Do Clorcq Is. 12.50. V. W. J. 12-,50. Omdat Adrien zijn teerling vorbold heeft tegen Caboes en de president 0,50. Omdat Ivo aardig was van knoken te eten 0,75. Omdat Ivo te veel klotton geë ten had 0,75. Omdat Ivo ervan moest naar achter gaan 0,75. Hij was aar dig van zijn klotten 0,75. Omdat drij soldaten verlost zijn van de slavernij Do Leve, Ilaelterman, Rampolberg 1,50. Omdat Louis den dommerik spoelt 1,00. Omdat Pee Patotter Taaf zijn snuifdoos ging pakken 1,00. Om dat er een scboone en brave jongen weg is bij de lustige 0,50. Omdat, hij voel te schoon en te serieus is 0.50. Hij mag mede gaan met been 0,50, omdat hij nu zijn geld kan sparen Omdat de lustige blijde zijn dat al die serieuze weg zijn 0,50. Omdat de lustige al die serieuze kunnen missen 0,50. Totaal 40,50. Wilt ge schoone uitslagen bekomen in de prijskampen houdt dan bet oog op de gezondheid uwer duiven ]T\y KT is oen waarborg voor hunne ii/iitlü gezondheid 't is een on overtrefbaar middel voorkomt en geneest op enkoio dagen, de ziekten dor duiven Snot, Wit en Geel in den Bek, Pokken en Tering verge makkelijkt de Ruiving en geeft een zuivere huid. Het eens gebruiken is het voor altijd aannemen, §,5Ö fr. de fiesch. aan.de duiven welke men voorde prijskampen bestemd, kracht en sterkte. Deze pillen werken hijzonder op het spierenstelsel en den bloeds omloop der duiven en hot gebruik ervan vergemakkelijkt de vlucht en geeft aan do duif eene groote weer standskracht tegen de moeite. In een woord de Pillen W2XOR dienen om de duiven welke men voor do vlucht bestemd in vorm te stellen. 3,50 de doos. ALLEEN TE BEKOMEN IN DE APÖTHEE&-3R0GUERY Vredestraat, 6, rechtover 't Stad huis, {Telef 107, Geeraardsbergen. Sao. Prgpagandacluli. Heden Zondag, vergadering, om 2 1/2 ure stipt. Spreker is gevraagd uitGecraards- bergen. AAhl DE OUDERS. l)e vacantios zijn om. Wederom zul len onze scholen heropend worden, om onze jeugd toe te laten hunne kennissen <e verrijken. Onze partij acht het zich ton plicht de aandacht er op te vestigen onzer partijgonoo-, ten., en in het algemeen do vrijzin nige ouders, om hunne kinderen zoo veel mogelijk naar onze officiële school te zenden. Onze school im mers is eene waarborg, 'om zijn goed en degelijk onderwijs die er ver schaft wordt, om uwe kinderen later, als fiere, zelfbewuste mannen en vrouwen de wereld in to treden.Vele onzer partijgenooten ontzien liet niet hunne kinderen naar die zooge naamde vrije scholen te zenden, deels uit gemakzucht, en deels uit het feit dat en die scholen bij het eindigen van het jaar 'n voorschoot of 'n hemd of kousen verschaft aan dio schoolgaande kinderen. Dat is 'n soort liefdadigheid waaraan onzo werkersbevolking stoeds om den tuin geleid gowoost is, en waarvan zij steeds den diepe van goweost is. Immers wanneer men zoo 'n klee- dingstuk verschaft aan die schooD gaande kinderen, weest gorust beste Ouders, dat zij net er dubbel en dik zullen weten uit te trokken. Want het zijn niet uwe kinderen die hun zeer belang en boezemen maar de lieve centjes die ze van wege do staat ontvangen om do kinderen bun geest naar hunnen wil te smeden en te bewerken. Ouders op u woogt oen zware plicht, want velen beseffen niet van welk groot gewicht hot is, van zijne kinderen naar de ofïïciecle school te zenden. Daar is hot kind zijn plaats, en die school waar ieders gedacht geeerbiedigt word en waar men in volle vertrouwen zijn kinde ren mag sturen. Ouders maakt er gebruik van uwe kinderen bij het openen der scholen, naar onzo ofticieele school te zendon. Deze enkele regelen zijn gewijd aan dio ouders die er zouden aan denken eene andere school to verkie zen dan onze gemeenteschool. Bertha. Aan de Ouders. Morgen herbeginthetshooljaar. Mor gen hebt gy do keuze aan wie ge uwe kinderen zult toevertrouwen. Uwe keuze als arbeider, kan niet twijfel achtig zijn, go zult uwe kinderen zonden naar dc gemeenteschool, waar zo een volledig onderricht zui len ontvangen, ontdaan van allen partygeest, gij zult uwe kindoren niet toevertrouwen, aan de zooge naamd vrije scholen, waar men hun geest zal trachten te kneden naar zekere dogmas, waar men uwe kin deren, de slaafsche geest van onder werping zal aanleeron. Ouders, wilt ge dat uwe kinderon, later evenals gij strijders zouden worden, voor de ontslaving der ar beiders, stuur ze #lun naar de ge meente scholen,deeenigedie U allen waarborg geven. De soc. Propagandaclub. Strijdpenning. Omdat de witten van Pier Jan ne gen schellen hops en zeven schellen kaas had opgeöten 0,50. Omdat de witten met een been in zijn zak liep 0,50. Omdat Masoeur vroeg witten kunt ge nog 0,50. Omdat Henriken Schaerbeek zei, witten het is mynen toer, maar hij had alléén de kap 0,50. Omdat de witten zijn been moest mee dragen naar huis bij zijn mee lton 0,50. 't Km nu dienen voor pa- reisoep 0,50. Omdat de witten Henri ken Schaerbeek on Taaf Flikker naar 't klooster niet meer mogen gaan 0,50. Omdat de witten zei, toe Pol jongen, 't is nu genoeg, want mijn Jannette zal ronken 0,25. 't Is niets zegt Cyrille, ik doo er ook iets bij 't toch van uw geburen 0,50. Toe Pol, schei uit 'k geef u nen halve frank 0,50, Omdat do witten toch zoo verlekkerd was 0,50. Omdat Taaf Flikker, over vier uren over zyn stel ling struikte, en tegen zijn knaap zei ik moet opgeven 0,50. Omdat het Zondag 8 October groot kaatspel is bij Cyrille Byl op Preulogem 0,50. Omdat August Hellinckx eere presi dent benoemd is 0,50. Omdat hij ze ker oen rondeken zal geven 0,55. Totaal fr. 7,30. Voos" die Turnci's. Gezongen door Philoméne Baseour bij Arthur Cettemans 3,45. J. Van Opdenboschwil den Sottegemschen lasteraar redden. EEN NIEUIV ANTWOORD. Aan den hoer J. Van Opdenbosch, Uitgever van do Volksgazet te Aalst. In uw nummer 39 van 21 Septem ber 1922, O0 bladzijde, 2C en 3° kolom doet gij mijn artikel, u als antwoord op uw lasterartikel van 10September toegezonden, voorafgaan door oen epistel waar de waarheid zoo erg mot liet haar wordt getrokken, dat ik niet nalaten kan van 'trecht, mij door do wet gogund, gebruik to ma ken oni do zaken wat betor toe te lichten. Go meent uw lozers wijs te maken dat mijn ant woord niot door my werd opgesteld denkt go dan dat ik ben als uw schryvolaar uit Sottegem die bij do eerste, schermutseling zoozeer gehavend uit den strijd komt dat by uw talent is moeten gaan inrocpon Dat ik desnoods vrienden raad pleeg beken ik gaarne, zelfs deze van Stockholm, overtuigd dat ik ben dat, na lang aarzelen en ronddwalen over Versailles, Spa, Genua en Den Haag uwe politiekers eindelijk nog in Stockholm zullen terecht komen. Ja, ja. beste Heer, Stockkolm was de redding en ons lief landoken moet nu boeten omdat zijn kapitalis tisclio aanvoerders, uwe meestors het nog niet hebben willen bekennen I k stel vast dat go van de gelegen heid die ik u aanbood om u overliet ledental van liet Nationaal Syndi kaat te komen vergewissen niet durft gebruik maken. Gij beweert dat re kenhoeken niemomialle zeggen wat het aantal leden betreft. Maakt zoo iets aan de kinderon wijs. Wilt ge meerIn zulk geval, want ik zou u absoluut van uw dwaalspoor willen afhelpen - ben ik bereid u des noods den inhoud onzer brandkast te laten zien. Uw achteruitkruipen doet mij ver onderstellen dat gij in uwe liberale bonden u vergenoegt mot loden op papier Wie weet - want het papier is geduldig - hoeveel onschuldige» go zool hebt vast genomen, 't En zal dan ook niemand moor verwonderen dat die papieren-loden met hot eerste rukwindeke uit alkaar stui ven, en daar we nu juist in een sei zoen zijn getreden waar meester de wind hoogtij viert, is het wellicht daaraan te wyten, dat de liberale syndikaten vordwynon als do sneeuw vóór de zon. Graag had ik uw antwoord te le zen gekregen op myn vraag wie er sliakehands hooft gewisseld met ver raders van hun land, met moffen, met activisten, frontisten, communisten, Bolcheviston, enz. Wie Spreekt Durft ge Uw stilzwijgen moet uwe lezers bewijzen dat myn vraag u getroffen heeft. Weet wol dat de werkende klasse, die zooveel offers voor do ver dediging van 't vaderland heeft ge bracht, niot meer zal godogon dat venijnige lastertongen de waarheid don hals breken. Do liberale partij van Aalst waar van zekere gekonde haantjes vooruit binst de bezetting, met den vyand hebben geheuld, 's lands in stellingen hobbon in gevaar gebracht en op den hoop toe ons volk hebben uitgehongerd, mag't woord vader landsliefde voor altijd uit haar woordenboek schrabben. Iets bekommert u nog voel het keeren mijner kazak. Wat wilt ge 'k heb ze in Sottegem stuk geslagen op uw lasteraar, maar nu heb ik ze, in 't keeren, zoodanig versterkt dat ze nog wel eens, bij gelegenheid, zal kunnen aangesproken worden om uw vuiltongen onschadehjk te ma ken. Mot mijne beleefde groeten. Prosper De Bruyn, Hoofdwachter en Sekretaris van het Nationaal Syndi kaat Dendorleow. Voor ons muziek. Overdracht .677,81». Gezongen door kop te Loeuwer- ghem bij Wattem en róndgehaald door kop 2,40. Van een rechtzinnige socialist van Aalst J. De Pau voor ons toekomende muziek, hartelyken dank 5,00. Van Arthur, omdat Cesar Pietors een konijnen oor in zijn zak zitten had 0,50. Ómdat Arthur op de trapéze werkt 0,25. Omdat Ivo en Arthur in po cirk zit achter hun broeder 0,25. Omdat Arthur en Ivo hun broeder gezien hebben 0.25. Om dat Frederik er zeer tevreden over is 0,25. Omdat Joseph en Sis, al drie maal verloren hebben met bieën 0,25 Van Maurice, omdat hij vele pataton heeft in de rocolte van 1922 1,00.Om dat Flacon den doodsprong gedaan heelt in de cirk 0,25. Omdat Flacon geambuseerd is in den cirk 0,25. Van Madame uit het achturenhuis voor slecht geld dat ik ontvangen had 1,50 Gezongen door Georges Otto spoor wegbediende en róndgehaald door Theodoor 1,75. Gezongen door Geor ges Otte en róndgehaald door Felix Poriau 1,50. Geschonken door Felix Poriau, een goede liberaal voor den vooruitgang van ons muziek 1,00. Van Richard Petrus omdat hij zat geweest heeft, en dat zyno mooder hem gehaaldi heeft imet een kruiwa- wagen, en dat zy hem er moeilijk kan opleggen 0,50. Van Bonoit Ram- pelberg voor ons muziek 1,00.Omdat de champetter by Emiel is 0,25. Om dat Adolf Sanglan gezongen hoeft met de deur open 0,25. Omdat Emiel zijne vrouw zat is 0,50. Omdat haar zuster geen socialist is 0,50. Omdat de burgemeester in de hoogmis niet is 0,50. Omdat Van de Maelo gaat trouwen den Donderdag 0,25, Omdat Sis en zijne;vrouw te vullen content zijn omdat Gabrielle gaat trouwen 0,50. Omdat Georges het gevraagd heeft'aan de vader van Gabrielle 0,25 Een lied gezongen door Georges Bre- wayes en róndgehaald door Emiel De Nauw 4,05. Omdat Gabrielle maar 5 centiemen gegeven heeft voor ons muziek 0,25. Een lied gezongen door Gabrielle en róndgehaald door Alf. De Potior 2,80. Gezongen el'oor Adolf kwaadperte en róndgehaald door Adolf kwaad porto 5,00. Een liod go- zongen door Oscar De Smet en rónd gehaald door Pierre Damraertin bij Cyriel De Vos. 7,50. Van;Audonaerde bij Omer Molckoboko, omdat Georgei Otte on den blauwen aan hot klapen waren en oeno jonge juffer hun demi uitdronk 1,00. Van jGoorges Otte om dat Louis de Maandag toegerauwon is 0,50. Omdat er twee jonge meisjes zijn die Pierken Steen hout* gaarne zien 0.25. Omdat Joseph mot zijne mooder en zijnen zoon naar Mar- chienne een uitstap gedaan heeft mot de pulle voor naar de fosse te ga an 0,50. UIT GROOTENBERGHE. Een lied gezongen door Stoobol en róndgehaald door Sis bij Puis 3,55. Omdat Muys Leon Do Poftor zyn af scheid doet metzjjne kameraden 0,50 Omdat Alfons Cristiaens moet lasten betalen om op tijd niet getrouwd te zijn 0,50. Omdat Pier zijn vader con tent is dat hij met Gormaine trouwt, en omdat het Stoebel plezier doet dat Sis content is 0,50. Omdat Achiel nog veel potten zal drinken mot de vrouwen van kanstjes 0,75. Govrozen en Odilon terwyl hij botoraven uit doet 5,55. Totaal fr. 49,30. Voor de Turners. Omdat Wecken de ganscho week niot kunnen slapen hoeft van het ge weld der clows van de cirk 0,50. Om dat Arthur een 1,35 m. meet on dat hij te groot was voor soldaat 0,50%

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3