Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Buitengewoon ÊtrronbissementgsCongres AAN DE JEUGD. AALST 19® Jaar N° 10 (Tweede editie). Prijs per nummer 15 centiemen. 1 October 1922. GROEPEN t Waarde Partijgenooten <r. as&Aaay. Gemeenteraadszitting van 22 September. Plan de Socialistische Semeenteraadsleden VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering vaa prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten olko week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strydpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weideetraat, 14, QENT Verantwoordelijke uitgever, i. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ton door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 1 jaar BUITEN BELGIE. 1 jaar fr., 2,20 4,00 7,50 fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. Belgische Werkliedenpartij. Arrondissement Aalst. Als gevolg van het besluit, genomen op het laatste Provintlaal Congres van Gent, grijpt er een buitengewoon Arrondissemonts Congres plaats, Zondag 15 October 11)22 om 2 1/2 ure namiddag, zeer stipt, In het lokaal Hand in Hand te Aalit. DAGORDE: 1. De verspreiding der Soeialistisohe Pers. a) Vooruit verslaggever Willem Meyer, uit Oent. b) Reeht en Vrijheid verslaggever J. llekaert. 2. De algemeene propaganda. 3. De uitbreiding van het Federaal Bestuur. 4. De bijdrage der Propagandaolubs. Gezien de belangrflkheid der dagorde moet elke groep afgevaardigden zenden. De namen dar afgevaardigden moe ten vóór Vrijdag avond, 13 October, gezonden worden aan den Arr. Seoretarig. J?fn®Tens 88z®' Meyer, propagandist van Vooruit, zal dit Congres door de verschillige Arr. Secretarissen van Oost-Vlaanderen bijgewoond worden. W0 rekenen op gene talrijke opkomst. VOOR DE ARR. FEDERATIE De Secretaris, Het is op dit oogenblik, dat de moedlgo stichters onzer Jonge Wach ten in oen langon zucht oen greintje van vorlossing en van verlichting uitadomon. Verlossing Zalige gedachte In nige vreugd. Die jeugdige, gloedvolle harten kloppen van stille, innige vreugdo en zelfvoldoeaing. En 'tis soms wel met moeite, dat ze oen vreugdetraan inhouden, die glinsterend van hun geluk-uitstralende wezen vallen zom, wanneer ze den kranigen bloei van hunnon groep |bemerken, welke zy als door lange baronsmarten heen, het leven schonken. Gy, moedige mannen, stichters, hobt den eersten wagen aan 't rollen gebracht... van* 't eindelooze leger dat ge te organiseeren, te - drillen hebt Al moogt ge feesten indordaad, om dien krachtigen stootal moogt go fier zhn op uwe doeltreffende schep- Eingskrachten, al verdient ge al de uldo om uw flverlg werk, verre, helaas, oh hooi verre, ligt nog het eindpunt van den hobbeligeu, maar heil voorspellenden weg, die ge op- gogaan zyt. En 't zou ook niet pas sen, dat die moedige geesten eene rustpoozo nemen, om in volle lijd zaamheid den verderen gang van het doer hen gebaarde wezen to bekij ken, met de gedachte, dat aan den rollenden wagen nimmer te duwen valt. Zooals ik daar zooeven zogde ligt het einddoel neg verre, en het op voedingswerk hoogste doel eonor Socialistische Jonge Wachtstaat met wijd uitgestrekte armen om hen te omheizen, die de afgronden wil len aanvullen, welke zijnen zoo noo- digen vooruitgang steeds tegenhiel den. Juist omdat thans de soc. jeugd groepen zich om hunnen vooruit gang mogen verheugen, doorsparte len ze het meest kritische tijdperk... Dat do goede leden op hunne hoede wozen, opdat de uitloopende roozelaar niet verdorre Ee 't zou niet al te wol zijn, indien ze soms, om een nieuw lid aan te winnen of te behouden, hot kleed van hunnen groep wat rooskleuri ger zouden maken... om het daarna in zijn zuivere werkelijkheid nimmer te durven blootstellen... aldus al lengs h»n doel uit het oog verlie zende en... naar het vermaak over hellende, zooals we4het al menigmaal onder de oogen hebben gekregen... Oh! verbeeldt U nu maar gauw niet, dat ik ook met de vermakelijkheden der Jeugd niet 'takkoord ben! De Jeugd, omdat ze door hare vurigheid naar uitspanning verlangt, mag om geone redenen dat natuurlijk gevoe len, door een onnatuurlijk trachten te vervangen (meest al omdat men het zoo van hen zou eischen, wat gevaarlijk is dat ten andere, «ok nooit meer dan oppervlakkig en niet innig zou worden. Het ls dus eerst en vooral van het hoogste belang, dat de Soc. Jeugd groep in z(jn volle naaktheid aan iedereen voorgosteld worde: ontwik keling van do jonge klasse, vooral op politiek gebied, tegen 'de dikta- tuur van hot kapitalisme en het wreede militarisme Ziedaar waaraan er vooral dient gewerkt te worden, omdat die op voeding van dag tot dag, van uur tot uur zelf in grootere belangrijkheid tusschon 't gedrang van den bescha- vingsstroon modegeslourd wordt. H«t is een feit voor ieder die iets wat klaar wil zien, dat de huidige maat schappij, waarvan de grootste eigen schap is, uitbuiting van do over- grooto massa, arbeiders en arbeid sters, ten voordeele van eenigo enkelingen, luiaards, parasieten, die in duizelingwekkende vaart naar het toppunt van hare ontwikkeling, het einde van haar bestaan voortsnelt... Conferentién, verdragen, volk ver blinden, do redevoeringen worden door de menige opperhoofden dier maatschappij gehouden, ondertee kend... hol- klinkende woorden, handteekens met de vleet, alsof dat alles voor hen een spel ware... waar stijgende armoede, voor hen, Arbei ders, die om werk,;om leven on geluk smerken... En intusschen voeren diexelfdo op perhoofden, waardoor zich de uitge mergelde, vermoeide bevolking laat misleiden, oen economischen, eeh flnanoieëlon strijd togen elkaar... Uitgebreide ondornemingen kunnen do konkurrentie nimmer volhouden on gaan failliet, honderde rijke ban ken springen de wisselkoers be dreigd de instorting van groote machtige landen en verbreekt het vredesedonwichtKonkirrentie van landen tegen elkaar om inpalming van grondgebied, om versterking 011 vermenigvuldiging van hunne moord tuigen.... een stampen en stooten, een schokken en kraken, een barsten en springen, in woelige, altyd ver nieuwende en verergende strijden van de natiön onder elkaar... En in tusschen een internationale strijd van het kapitaal tegen den verdoel den, verwarden arbeid. Vooral het leven van de jeugd wordtin 't ge drang van die wreede kapitalistische omwenteling gebracht... Het is aan de jonge arbeiders te weten en van overtuigd te ztfn, dat geldbezitters dienen van hunne rijk dommen, ook voor hen geene vrede willen, noch kunnen breDgen, omdat die geldlui niets dan hun eigen be lang behartigen om ons arbeiders, als nieteligen te verschappen en veinzend onder hunne dwingeland^ te houden. De arbeidersjeugd vooral moet zich ontwikkeien, opdat ze klasse- bewust en bereid zou staan, om den altyd heviger wordenden aanval van de reaktio in dea grond te booren. Het is aan de Jeugd, zich gereed te maken, om hot slavenjuk voor eeu wig van zich af te werpen, om eenen bestendigen Vrede in t leven te roe pen... Dat kan de jeugd maar alleen door eene sterke bewustvolle, doeltreffen de en eensgezinde organisatie als de Soc. Jonge Wachten te steunen door hunne aansluiting en hunnejijverige werking. Daaraan moet ieder klaar ziende jongeling onverpoosd mede werken, want dan en dan alleen mo gen we met volle gerustheid den be- slissenden slag afwachten. Jongelingen Ziedaar het doel door U te bereiken Met moed en onverpoosd als de krachtige voortdurende stroom van uw jongolingsbloed door uwe ade ren, moot go rusteloos werken vóór ceno klasse, die van de arbeiders, do uwe, voor één statuutde Arbeiders- internationale Aalst. A. Bkrohman. zij ons zouden vergezellen en de I juiste inlichtingen te geven over den opbouw der woningen, de te gebrui ken grondstoffen, de cité-iarains, de binnenplaatsen, de verschillende toe passingen van centrale verwarming, enz. Wij zullen er al onzo zorgen aan toewyden en deze reis zoo belangrijk en leerzaam mogolijk te maken. De pry's dor reis is gezet op 235 fr. (spoorweg 2' klas Herbestal-Keulen, Keulen-Herbestal, twee maal ver nachten te Keulen en twee maal te Dusseldorf, hotel van i* klas, alle dagen een klein ontbijt, middagmaal, avondmaal, al de wandelingen per auto gedurende vijf dagen, drinkgeld auto en hotel, inbegrepen). De ka meraden zullen dus enkel hunne reis in België tot Herbestal te betalen hebben, alsook de dranken die zy bij het eten zullen gebruiken. Wy zetten de kameraden aan die zich met het vraagstuk der werk manswoningen bezig houden aan aan deze reis deel te nemen, dat dé gemeentebesturen met socialistische meerderheid een der hunn«i afvaar- digen die zieh in do zaak zal speeia- hseeren. Indien gjj in de verzameling van ons blad Gemeente on Provincie wilt zien, zult gü in de nummers der maanden Oktober, November on De cember van het jaar losi studiën vinden over wat men doet in Duitsoh- land op gebied van goedkoope wo ningen. Doet Uw insahrljving ten spoedig ste geworden aan Kameraad Jan Patou, nationale sekretaris. Deliist dor deelnemers zal bepaald gesloten worden den 12 Oktober toekomeed. De Nationale Sekretaris, Jan PATOU. De zitting wordt geopend om 5 i/8 ure. De secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaando zitting. Geene opmerkingen. Men gaat over tot de DAGORDE. van het Arrondissement, Op aanvraag van verschillende ka meradon, loden onzer federatie, rich ten wy een rois in bezet Duitschland in voor de instudeering van het angstwekkendojjvraagstuk der werk manswoningen in zyn verschillende domeinen. Die reis zal eon duur hebben van vyf dagen en zal plaats hebben van den 2i tot don 25 Oktober toeko mende. Wij zullen do verschillende cité- iardins van Keulen en voorsteden bezoeken (Nippos, Bickondorf, Busschtein, Lohenberg, Brul en Marienttal)de prachtige cité-jar- din van Borgisch Gladbach gebouwd in 't midden van eon bosch, en de on telbare groepen buizen van Dussel dorf en omliggende. Wij zullen ons in verbinding zet ten met verschillende bouwmeesters en tochnicusson van het land opdat De secretaris geeft lezing van klachten welke ingekomen zyn te gen de in vroegeretzittingen gestem de taksen in zake dienstpersoneel. M. DE VALCKENEERtfkath). meent dat we de klachten by het dossier zouden voegen en do Bestendige Deputatie laten beslissen. GEZEL ALFR. NICHELS. Het sche- penccrilegie zou ons zijn advies moe- ton laten kennen betreffende de klachten. Spreker meent dat er aan zekere ca tegoriën voldoening kan gegeven worden. De schepen meende dat het nietnoodig was de ryko kloosters te doei betalen, en ik meen daarom dat er voor de kleine burgery iets kan gedaan worden. DE VALCKENEER (kath). meent dat er op de stemming der kloosters kan teruggekomen worden, en dat hy partyganger is, dat iedereen moet betalen. M. DE BEUL (Daens.) is van oor deel dat de klachten moeten onder zocht worden en denkt dat hot best ware al do reeds gestemde taksen als nietig te aanzien, en weunoeten wachtten vooralleer nieuwe te stem men, wat do toegelaten opcentiemen ons opbrengen. De klachten worden voor onder zoek naar do commissiën van flnan- tiön verzonden. Byvoegltfke centiemen. DE VALCKENEER (Katb.) ontwik keld in eene lange rede het nut tot het heffen der opcentiemen en vraagt de stemming van het hieronderstaan- do voorstel. Bijvoeglijke opcentiemen op den taks op het tnobilier, grondbelasting, roe rende zakenbedrijfsbelastingwin sten van de vrjje beroepen enz. Art. 1. Er zullen worden geheven gedurende do Jaren 1922 en 1923 veer tig by voeglyke ceDtiemen op de be lasting op net mobiller ingesteld door de wet van 23 Augustus 1921. Art. 2. Alsook 40 centiemen op de grondbelasting en 50 opcentiemen op de belasting op roerende zaken geheven van inkomsten der in Bel- gio aangewende kapitalen en op de bedryfbelasting op de winsten van do n(jverheids- handels of landbouw bedrijven en op de winsten van do vrye beroepen van de bedieningen of ambten alsmede van allo andere winstgevende betrokkingen dan voormeld© bodryven toegelaten vol gens de wet van 16 Juli 1922. Er zal oene byzondero bolasting worden geheven van 25 by voeglyke centiemen op do persooniyke jaar wedde der personen welke op dit grondgebied vronen. Art. 3. Deze by voeglyke centiemen zullen geiend worden hetzy geiykty- dig met de hoofdsom door den staats- ontvanger der rechtstreoksche be lastingen of afzonderiyk naar de inlichtiBgen door het Beneer van be lastingen te verschaffen. Verscheidene raadsleden prote steeren tegen het belasten dor loo- nen. DE VALCKENEER (kath.) vraagt oen minimumcyfer te bepalen voor <3o persoonlyko jaarwedden, en stelt voor 8000 fr. te nemen. Verscheidenene leden stellen an dere cyfers voor. Ten slotte wordt 9000 fr. gestemd met 13 ja en 10 onthoudingen. Do katholieken en 3 daensisten stemmen ja. De socialisten, liberalen Van Schamelhout onthouden zich. M. De Windt, verklaard zich te onthouden, om^at er in de raad marchandage gepleegd wordt in het vaststellen van een beaaald cyfer. p Van Schamelhout vindt 9000 fr. te weinig. De socialisten verklaren geen taksen meer te zullen stemmen zoolaDg de raad op de vrystelling der kloosters, ni«t terug komt. DE WINDT (lib.) stelt voor de pun- ton Kazern, Woningnood, Waterlei dingen, Stichting eener tusschonge- meenteiyke maatschappy dor Vlaan deren, Aankoop der gebouwen palende aan de Hopwaag der dag orde, naar de Kommissie te ver zenden, alwaar hy de noodige in lichtingen «al verstrekken, om de leden too te laten met kennis van zaken te sproken. DB BEUL (daens.) is niet t' ak koord, heeft geen vertrouwen in de commissies. Het scheponcollege is reeds maand op de hoogte, van de zaal der Kazern en de aankoop aan do Hopwaag. Het is hoog tyd dat do zaak openbaar wordt, omdat zo niot in den doofpot zou geraken. GEZEL ALFR. NICHELS, dringt aun dal zyne intorpelatio over den woningnood zou plaats hebben.. Bene verwarde discussie ontstaat er. GEZEL FLIPS zegt, er mangelt hier iets aan bot bestuur der stad. Er is geen gezonde kop. Het sche pencollege is niet hoffeiyk tegen over de collogas van den gemeente raad. Het is hoogst noodig, dat erhiei een goed schopencollege samenge steld wordt. De Woningnood. GLZEL A. NICHELS. In do laat ste tyd zyn er in onze stad pyniyke gevallen voorgekomen. Eerstens was hot Lammertyn die uitgezet werdt,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1