Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan de Arbeidersbevolking des lands De ware Weg. De klerikale Bestendige Deputatie aan den kaak gesteld. 49' Jaar iV° 11 Prijs per nummer 15 centiemen. 8 October 1922. Albert Vyverman. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Roklamen 0,25 fr. per regel. Vormindening van prys voor annoncon die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strydpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongoteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2 20 6 4,00 1 jaar 7f50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelên. SYNDIKALE KOMMISSIE VAN BELGIE. Sekretariaat Jozef-Stevensstraat, 8, Brussel. KAMERADEN Eens werd van België gezegd dat het het paradijs der kapitalisten was. Die benaming was terecht verdiend, want het is bewezen dat ons land dit der lage loonen en der Jange werkdagen was. Onze arbei ders moesten wroeten en slaven, in vergelding daarvan een loon ont vangend hun nauwelijks toelatend op armzalige wijze met vrouw en kinderen door de wereld te komen. De oorlog bracht hieraan veran dering. De oogen der arbeiders gin gen open, en na den wapenstilstand traden ze met honderd duizenden tot de vakvereeniging toe. Eene krachtdadige werking werd aange vangen waarvan de uitslagen schit terend waren. Een loon, beter in verhouding met de levensbehoeften werd bekomen, en eene grondige verbetering der werkvoorwaarden afgedwongen. De achtnrendag, waarvoor zoovele jaren gestreden werd, kon door de macht der vak beweging worden ingevoerd. Op wettelijk gebied bekwamen we er de bekrachtiging van, we verkregen het kosteloos pensioen van 600 tot 720 franken aan de ouden van da gen, eene degelijke wet op de goed- koope woningen, afschaffing van artikel 310, enz. Dit was te veel voor de heeren der reaktie. Ze zouden spoedig trachten eep rem te stellen aan de eischen der arbeiders, en aan deze de zoo moeilijk verkregen hervor mingen afnemen. Weldra werden ze hierin geholpen door de ekono- mische wereUkrisis welke met mil- lioenen werkers op de straat wierp en met de hunnen aan den honger prijsgaf. Hier en daar gelukten zij er in de, door de lange werkeloos heid uitgeputte, zwoegers te dwin gen zich aan hunne grillen te on- derwerpen. Ze dachten alsdan het oogenblik gekomen om den groo- ten aanval te wagen op den acht- urendag, op de loonen, op de ver beterde werkvoorwaarden, kortom op al de met zooveel moeite en strijd veroverde hervormingen. Daartegen werd en moet opge treden. Dit is niet de taak van enkelen maar wel van gansch de arbeidende klasse. De Syndikala Kommissie en de bij haar aangesloten vakbonden hebben besloten den grooten strijd te voeren, niet alleen voor het af weren der aanvallen maar ook voor de verdere verwezenlijking der ge stelde eischen. De werkende klasse die, door hare vlijt, haren noesten arbeid on tegensprekelijk recht van spreken heeft, eischt voor de haren een be ter bestaan. Ze wil een einde zien stellen aan de uitbuiting van den den mensch door den mensch zij wil de verwezenlijking eener nieuwe maatschappij waarin de arbeid de plaats bekleeden zal welke hem toe komt, waar alle verdrukking ver bannen is, waar door innige en broederlijke verstandhouding ge luk, welstand en vrede heerschen zal Kameraden Arbeiders en Arbeidsters Onverschillig of ge hand- of geestesarbeider zijt, we roepen U op dien goeden, edelen strijd mede te voeren Versterkt het georgani seerd arbeidersleger door uwe bij treding en weldra zullen we onze aanvallers verdreven hebben, zul len we op het veroveren van nieu we hervormingen kunnen wijzen Allen op Tegen de reaktie Voor den Vrede De Syndikale Kommissie Hoe dieper en grondiger men het maatschappelijk leven bestudeert, hoe meer men doordringt in de maat schappelijke verschijnselen dos te kraentiger dringt zich de overtui- fing op, dat het Socialisme alléén e ware weg is die naar een radicale oplossing leidt van het maatschap pelijk vraagstuk, die alléén ae menschheid zal opvoeren tot een hooger ideaal. Eon der bizonderste factoren in het onbestendig maatschappelijk loven is de stoffelijke factor. Ieder denkbeeld, ieder idee, heeft als oor zaak, iets stoffelijks door de zinnen waargenomen, door de rede ver werkt, door do verbeelding versierd. Wanneer nu de werkersklasse eco nomisch verbetert, wanneer ze een zekeren welstand zal genieten, de vruchten van eigen arbeid zal ont vangen, dan zal ook van lieverlede de stoot gegeven zijn tot een hooger geestelijk en moreel leven. Dat een mensch niet genoeg heeft met eens smakelijk te eten alleen, is zonneklaar. Hij wil iets meer, iets hoogerszijn geest zweeft in hoo- gere spheeren hij bemint ook de kunst, de schoonheid. Maar om oen hooger leven te kunnen leven moet men eerst zokeron stoffelijken wel stand hebben, want stoffelijken on dergang beteokent ook intellectuee- len en zedelijken ondergang. Schreef Multatuli niet reeds vroeger in zijn Vorstenroeping Wat is den arme 't schoon der lento Niets Een starrenhemel NietsWat is hem kunst Wat zijn hem tonen, tinten, geu- ren Niets Dat alles mag hem niets zijn. Alle vlucht is hem verboden door de werkelijkheid, Die met een yzeren vuist hem perst in 't slijk En elke poging tot verzet bestraft Met honger Ten onrechte heeft men het Socia lisme verweten dat het te materia listisch was. Zijn kunsttempels getuigen dat het den mensch wil oproeren tot een schooner en beter leven. En als hot den stoffelyken factoor als hoofd factoor beschouwt, is het wel op den rechten weg Men zegt dat het Socialisme anti godsdienstig is. Voorzeker huldigt hot de vrijheid van denken op dat gebied. Maar de godsdienst toch steunt de kapitalis tische klasse... De godsdienst is een geduchtig moreel-vrapen in de han den der grooten. Op den huiten dient hij tot bestrijding van 't Socialisme. Vele priesters zy'n echte fanatiekers. Anderzijds dient de godsdienst nog wel eens om volkeren tegen mekaar op te zweepen en, in 't algemeen, hij belemmert de wetenschap en de cultuur en werkt net conservatisme in de hand. Zien wij niet reeds in de Oudheid (in Indië, Egypte, enz.), waar een sterke priesterscaste om staan was, dat de religie remmend werkte op hun beschaving Zien wij zelf de priesters hier nim spotten met de leering Christi. Luister naar myn woorden, maar ziet niet naar myn daden kan op hen met succès toegepast wor den. Willem Kloos de beroemde Neder- landscho dichter schreef eens over het christendom Het Christendom is niet iets positiefs maar eene negatie, eene negatie van den mensch zooals hij zich ontwikkelt met zijn leelijk- en mooiheid, telkens zich opstuwende in den strijd des levens tot een hoo- gere mooiheid, tot een mindere lee- lijkheid. Het Christendom wil niet het monschelyk leven in zijn gang en ontwikkeling, het Christendom wil den dood. Zie, en daarom is het Christendom schadelijk voor de menschen in den langen duur der tijden, om dat het de menschen geen mensohen laat wezen in de dierlijke evolutie van PRO- TOPLASMA-CEL TOT GOD (1)- Hoe wordt de geest der kinderen niet vergiftigd door den godsdienst in do vele scholen Katechismus, ge beden, enz. moeten radicaal van bui ten geleerd worden, zonder dat zij er een woord van begrijpen Dat zij al dio krachten besteedden aan wetenschap, zij zouden een beter wapen bij zich hebben voorden strijd des levens. Het Socialisme wil de vernietiging van het militarisme, iat steeds den ondergang is der menschheid, dat steeds bloed en leven eischt der werkersklasse. De kazernen zijn pestholen van lichamelijk en moreel verderf, 't Is eene opeenhooping van jonge elementen, waar alle intellect wordt uitgedoofd, waar slechts bruut geweld heerscht en onzedelijkheid iu de hand wordt gewerkt door het ontbreken van normale vrouwelijke elementen. Ieder mensch moet over zyn volle recht beschikken als mensch. Geen kastengerecht meerIeder een moet beoordeeld en geoordeeld worden volgens zyn zijn en niet volgens zijn hebben zooals onze huidige maatschappij dat in praktijk stelt. Dus, het Socialisme wil de harmo nische ontwikkeling van den mensch. Het wil dat ieder mensch tot de vol ledige ontplooiing kunne komen van zijn intelloctueele, moreele en phy- sieke krachten. Het Socialisme is gekant tegen alle chauvenisme van welke kleur dat het ook zij. De natie mag er, moet er zijn met hare nationale taal voor de ontwikkeling van eigen cul tuur. Maar deze cultuur moet be schouwd worden als oen ATOOM der algemeene cultuur van do mensch heid. Dus weg met alle grenzen Geheel de wereld één vaderland, dat is de ware roeping Schcon en zuiver ideaal, ideaal der socialistische democratie (1) Willem Kloos Veertien jaar literatuur geschiedenis. II®, bl. 250-251. DENKT OVERAL en bij elke gelegenheid aan den Tombola van den Turngroep, 0,50 fr. per lot. BALTHAZAR spreekt te AALST, over den Provintieraad. Onder voorzitterschap van gezel Henri Flips, had de voordracht Balthazar plaats voor eene bomvolle zaal. Na een paar muziekstukken gege ven deor onze Symphonie komt Balthazar aan 't woord- Ik kom u heden avond spreken over de Provintieraden. De werklieden hechten veel te wei nig belang aan het provintiaal be stuur. Vóór den oorlog had de soc. partij weinig afgevaardigden in de provintieraden der Vlaanderen, maar in Luik, Henegouwen en Brabant waar onze partij veel afgevaardig den had, was de belangstelling dan ook veel grooter. Die raad is van zooveel belang als do Kamer en het Senaat. De katholieke party van voor den oorlog, en nu nog, hecht een kapitaal belang aan den provintieraad, want het geld voor de klerikale propa ganda komt daarvan. Moesten de socialisten met vele afgevaardigden er de meester zijn, volo klerikale instellingen waren hun levens-ader afgesneden. De Provintieraad is voor de pro vincie, wat de Kamer is voor het land, zooals de Gemeenteraad voor zijne stad. Aan het hoofd daarvan staat de Bestendige Deputatie, die is zooais de ministerraad van het land, en het schepencollogo van zijne stad. Maar de bestendige deputatie beschikt over eene onbegrensde macht. Als de leden van den provintieraad het budjet hebben besproken, en ge zegd hebben, op die en die wijze gaat go het geld verdoelen, dan heeft de B. D. de handen volkomen vry. Er is iets in de wet geslopen, die ons belet de handeling der B. D. te beknibbelen in den provintieraad. Op een zekeren dag had de B. D. een schandalige maatregel genomen tegen het rood gemeentebestuur van Ledeberg. Ik schryf oen brief aan den Gouverneur, zooals ik zou ge daan hebben aan don Burgemeester voor den gemeenteraad, of aan den Voorzitter der Kamer, voor uitleg te vragen over die daad, hetgeen we in andereraden zouden doen. Ik word bij den Gouverneur ge roepen en met de wot in de hand, bewijst hij mij dat ik dat recht aiet heb de Best. Dep. te bekritikeeren. Een vraag daarover wordt gesteld aan den Minister van Binnenland- sche zaken, en de minister ant woordt, geene bevoegdheid daar over te hebben. Men verbiedt oen parlementair, lid te worden van don provintieraad, maar niet van den gemeenteraad, en daarbij komt het dat ze er «iet op gedacht hebben dit onverklaarbaar reoht uit de wet te schrappen. Nu is den provintieraad samenge steld uit 14 liberalen, 24 socialisten, 52 katholieken. Als de 24 mannen waaronder oone vrouw in het pro vintiaal hotel binnentraden was het eene echte revolutie. (Gelach). Vroeger waren we maar met 5 en ze sloten do zitting als een socialist het woord vroeg. Nu kan men meer gerucht maken en we waren niet welkom. De Best. Dep. had verteld we zullen met die 24 doen wat we willen. D© wet laat ons maar toe 4 weken te zetelen, maar wij zegden aan die heeren dat kan ons niet schelen, wij gaan alles zoggen wat we willen zeggen, of ge zult niets doen. (Tooj.) Do nieuwe geest van demokratie kwam dus mot ons binnen. Rechtover ons zitten de liberalen. Ge kunt die party good vergelijken aan een ketel water die staat op een stoof zonder vuur. De Windt van Aalst houdt hot wei een 1/4 uur uit als ze hem niet ondor- breken. De liberale party heoft slechts over een drietal punten gesproken, zooals over slecht water, slechte kassei en nog iets in dien zin. De Hert, Burgemeester van Aalst, speelt een overwegende rol in den raad, door zyne prachtigedis cours. De katholieke groep, als ge denkt dat ge ze vast hebt, zyn ze al weder om wog. Zy staan op het princiep der standen-organisatie. Op de 52 katho lieke vertegenwoordigers zyn er 7.. werklieden, die aan de katholieke party de meeste stemmen geeft, en bij die werklieden-afge vaardigden, zyn daaronder nog 2 advokaten. Dat is de kath. opvatting der standsorganisatie. Nooit stomden die kath. werkers- afgevaardigden met ons tegen de kath. bourgeoisie. Als wy voorstelden van het be- roepsonderwys uit te breiden en te steunen, sooals Henegouwen en Bra bant, Luik, stemden ze tegen. Het achturenwerk, die de arbei dende klasse meer tyd geeft voor zich te ontwikkolen, moet benuttigd worden. Wy stelden voor het instellen van boekeryen, concerten, leeszalen, zooals die bestaan in Menegouwen, waar alles samengaat in in een ge bouw, waaraan verbonden is een schouwburg, turnzaal, leeszaal voer mannen en een voor vrouwen. Het was den vertegenwoordiger der kristene werklieden, M. Rons© die verslaggever werd aangeduid,' om dit voorstel van hun stand to be kampen. 2. Een herstellingsoord voor zieke opgeëischten werd door ons ge vraagd. Voor dit voorstel ook, werdt M. Ronse vertegenwoordiger der kris tene werklieden aangeduid om dit mensehlievend voorstel te bekam pen. Hy steunde zich op een verslag van een dokter, die zegde dat de op geëischten gebruik maakten van ziekten die ze hadden vóór den oor log, dit als gevolg van den oorlog te aanzien. Dus de opgeëischten die aan tering ffiden als gevolg hunner opsisching, on die oen gevaar zijn voor vrouw en kinderen moeten t'huis blijven en langzaam krevoeren. Ziedaar de kristene naastenliefde in haar waar daglicht. 3. Vorgooding voor werkongeval- en oprichting coner school voor ver minkten, werdt ook door de socia listen voorgesteld. De roden werden opgegeven, die zijn dat de slachtoffers van werkon gevallen, die daardoor onbekwaam zyn hun arbeid te volbrengen, moeten hunne werkkrachten terugop- gebourd worden, ofwel een andere stiel aanleeren, zooals men doet voor de oorlogsverminkten, waar van men de prachtige tentoonstel lingen heeft gezien. Dezelfde M. Ronse bekampte dit ook, zeggende, dit is niet noodig. Do krisissteun aan werkloo- zen, ging ook dezeifdo weg. Voorwaar do kristene werklieden hunne belangen worden good verde digd. Op gemeene, lage wijze hoeft dien M. Ronse de soeialisten beleedigd Wij hebben goeischt dat zyn verslag zou gedrukt worden, hetgeen zal ge- beuren. Gansch Vlaanderen zal weten wat de kristene domokraten doen om ons te bekampen. (Toej.)

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1