Secretarissen en Bestuurleden AALST~— In den Gemeenteraad. Zitdagen Tooneda vonden Mijn Hoekje. Ouderdomspensioenen VSerkersbelangen. Voor het Vaderland. LUSTAVONDEN De functies moeten in de Bost. Dep. verdeeld worden zooals die der ministers. Een die de flnantieön be stuurt, de worken. het onderwys, enz. De katholieken doen dit hior niet in do provintie. M. Rollier beheert zyn kiesdistrikt, zooals al de ande ren. Dit dient om hunne eigene popula riteit te verhoogen, en zooveel mo gelijk geld te verschaffen aan hunne creaturen om stemmen te winnen. Zy verklaren dat de socialisten een gevaar zijn omdat zo niet bekwaam zyn Zij zijn daar de boeren advokaten, ze komen 's Vrijdags naar- de stad zooals de boeren, met de a'ulos van het provintiaal bestuur, en ze heb ben op 2 uren gedaan'. De rest laten ze over aan de beambten, die nog meer katholiek willen zijn, en alles doen om de democratie te belemme ren voor vriend|van den baas te we zen. Dat is ons provintiaal bestuur en de bestendige Deputatie. En daaruit komt hot voort dat ze eene vrijzinnige gemeente tegenwer ken. Bijvoorbeeld Gentbrugge. tDaar stond eeno school op het instorten, en de goedkeuring tot bouwen bleef weg. Daarnevens vragen |de katho lieken om eene school te bouwen, en op< 2 weken waren ze al aan gang. En de wet verbiedt dat we over zulke handelwijze spreken. Wij zegden aan den goevorneur, en als we toch eens spreken, wat dan Dan zal ik do zitting schorsen. Wij zogden dan kunnen de ande ren ook niets doen, en wij spreken toch, en ze hebben ons laten spreken. De goevorneur sprong op en zegde dat kan hier zoo niet blijven gaan. Wij antwoorden wy zijn 't ak koord, maar zegt dan aan do best. dep, dat ze de vrijzinnige gemeenten niet tegenwerkt. Twee dagen nadien was er reeds eene commissie byeen, en nu zijn ze reeds aan 't bouwen dier school, (toej). Wy hebben hun gezegd dit is goed voor een jaar, |maar wanneer go blijft roortdoon, doen we het vol- gendo jaar hetzelfde. Hei gold onzer provintie gaat naar do boorenbonden, geiten- en boerin- nebonden, die de kath. propaganda- clubs zijn. Die bonden trokken voor hondorduizenden en Millioenen fran ken subsiede. We hebben hun gevraagd wat is uw landbouwpolitiek Zij hebben er geen. Ze smyten hot geld weg aan de boerenbonden. Daar moet [een einde aan komen hebben we gezegd. Wy willen dat de landbouw ge steund en aangemoedigd wordt. Maar dan moet er eeno politiek zyn, die den boer voorlicht. We gaan naar die richting. Wy hebben hun gevraagd voimt eeno commissie uit de 3 partijen, en laat ons eon jaar nazien, wat met liet geld der provintie gedaan wordt. Zij hobben-fniet ja of niet neen ge zegd. Laten weer over nadenken,|en het volgend jaar komen we terug mot oen vast voorstel, waarin we onze voorstellen ovef de landbouw politiek zullen doen. Daar hebt ge nu weer eens hunne bekwaamheid. Op gebied van onderwijs, zegden wc, moet de regeeriirg het onder- wya voorlicht, en dan zullen we zien wat we gaan doen om dit uit te werken. Zij niut, zij geven toelagen voor het privaat initiatief aan te moedigen, en zoo vinden we eene toelage voor eene beroepschool van Deinze, die niemand konde, en waar een man aan hot bestuur is, die niets van het beroepsonderwijs kent, Wy zeggen de provintie moet aanstellen, en alles moet onder ha re controol staan. M. Verwilghen vroeg en wat doen ze in Henegouwen voor het vrye onderwijs Dien kath. chef, waar iedereen ▼oor buigt, wist niet dat er aldaar eene commissie bestaat om de gelijk stelling to bestudeeren. Wij willen geld geven aan de vryë scholon, als ze goed ingericht zyn, on we. kontrool over hun onderwijs hebben, en wat ze met hot gold doen. We gaan stilaan naar eene nieuwe verkiezing in 1924. We krijgen het vrouwenkiesrecht erbij, en we gaan er met geen 24 man naartoe, als we nietvannuaf beginnon worken by de vrouwen. Maar bij het vrouwenkiesrecht, zullen we wol voorwaarden stellen. En wat zal die voorwaarde zyn De evenredige vertegenwoordiging in de Best. Dep. Nu, al hadden we maar eene stem minderheid, blijven we buiten. Eb we moeten er in. Ge weet met welk inzicht do kath. het vrouwenstemrecht invoeren. Hot is niet uit liefde voor ds gelijkheid dor beide geslachten. Wij hobbon die voorwaarde moe ten aanvaarden, om dsn triomf van het zuivor algemeen stemrecht niet te belemmeren. Ik heb nooit gewanhoopt, omdat de vrouwen het stemrecht kregen. Do katholieken gebruiken dit om zich boven water te houden. De vrouwen liggen in den"politie- ken stroom. Als we aan- de vrouw leeren, hoe ze de reddingsplank moe ten grijpen, dan zullen ze medehel pen aan de volledige triomf der de- mokratie. Dan zullen we tot een hoogere trap van beschaving zyn gestegen, (don der van toej.). Verzekert u tegen de Ongevallen. Sedert eenige maanden bracht La Prsvoyance Sociale een tarief op levensverzekeringen in voege, de welke, mits storting eener betrekke lijk kleine premie, aan den verzeker de een ruime vergoeding toekent bij ongeval daarin worden voorzien, de gevallen van tijdelijke en voort durende volledige onbekwaamheid tot worken alsook het sterfgeval door een ongeval veroorzaakt. Het zou te langdurig wezen hier het mekanismo der verschillende be werkingen uit te leggen die toege past worden, doch diegeneu die het aanbelangt kunnen zichtotden agent hunner gemeente wenden. Deze werkelijk voordeolige tarief eniet een toonemendèn en welver- ienden bijval. «La Próvoyanco Sociale- onder schrijft insgelijks met grooten bijval gewone ongevallenverzekorii g. In 1918 inde zy daartoe 70.374 fr. in pre- miön voor do eerste acht maand van 1922 onving zij 656.501.72 frank. Niets weerstaat de welsprekend heid der cijfers. ARRONDISSEMENT-CONGRES voor de Vakbonden. Aan de Gezellen Gezien het Besluit van de Svndi- kale-Kommissie, zal op Zondag den 15 October, om 10 uren 's morgens, in het Lokaal Hand aan Harnl te Aalst, een Synrtikaal Congres gehou den worden, waar toe al do Vakbon den van het Arrondissement Aalst uitgenoedigd worden zich te doen vertegenwoordigen door een of meer afgevaardigden en vooral de Secre tarissen dienon aanwezig te zijn. DAGORDE 1. Do Arboids-Kontrool in de on dernemingen. 2. Db Socialisatie van zekere nij verheden. 8. De Middelen van Propaganda en van Actie. 4. De Syndikale Betoogingen op den 26 November. De belangrijkheid van dit Syndï- kaal Congres zal ieder vakbond in zien om zich te doen vertegenwoor digen op het Congres on waar ook de secretarissen van de Comiteiton voor Arbeidors opvoeding toe uitge- noodigd worden. Tevens zal een af gevaardigde van de Synd ikalo Kom missie dit Congres bewonen. De Schrijver, H. FLIPS. N. B. Gelief Uwe toetreding te stu ren voor Zaterdag den 14 October. Voorde sargiënfabrieken. Maandag namiddag heefi het onderhoud plaats gehad, in de Koop handelsrechtbank, tusschen de hoe ren Patrooms en de Secrotarissen der Vakbonden. Op de vragen der wevers van l)e Clercq die waren, een minimumloon te verzekeren van 1,78 fr. plus 10 0/0 meer of 1,96 fr. por uur, voor deze die behoorlijk worken is geene toe geving gedaan. Enkele uitzondering voor de zware dwiilen heeft men op oen cijfer van voortbrengst gerekend, dat een gemiddeld loon gaf van 1,74 fr. per uur, waarop de tarief zal verhoogd worden, dat de wevers in dat werk 15,00 fr, per dag of 1,88 fr. por uur zouden kunnen winnen, eu dat dezelfde vorm Bordering voor die zware dwijlen bij de firma Roos- Geerinckx-Do Naeyer zal vorleend worden. De vraag om eene herziening van al de loonon en die langdurig be sproken wierd, gaf geen uitslag, als dat de secretarissen der vakbondon een bepaald schriftelijk voorstel moeten doen, en do heeren Patroons het zullen onderworpen aan hun syndikaat om dat mot al de patroons te bespreken. De uitslag der onderhauc'eling met- de patroons is aan de wevers mede gedeeld, die hun niet bevredigde. Door de secrotarissen der vakbon den is eon schrijven aan «do firma De Clercq overgemaakt, om jekerxing to houden van de vragen dor wevers, en daaraan voldoening te geven. Tevens is de firma Roos Georinckx De Nayer gewozen in een brief, dat de wevors die op daghuur de stroep- sargiën maken twee uren loon ver liezen. wanneer zij een boom moeten aanknoopen. Wij hopen dat de» we vers dit zullen vergoed worden. De groote zaak van eene alge- meene herziening dor loonen voor al de werklieden wordt thans door de secretarissen gesteld. Wellicht bij het verschijnen van dit artikol is liet in do handen van de Patroons. De groote belangstelling der werk lieden bewysi, dat zij aandringen om tot eene spoedige oplossing te komen. WOENSDAG AVOND was eeno sterke afvaardiging der werklieden van het groot Naaigarent'abnek sa men met hot Bestuur van onzen Tex- tlelkond vergaderd, om den algomee- nen toestand en in het bijzonder deze van de gpoelsterste bosproken, waarvoor sinds een paar maanden bij liet Bestuur van het fabriek aan gedrongen wordt om verbeteringen te bekomen. Gozol Flips gaf uitlog over do wor king van den bond, ten einde vol doening te bekomen en denoodige offers te willen brengeD.om de meis jes hare gewenschte loon«n te kun nen bereiken. Verdors gaf hij mede- deolingen van de onderhandelingen die hij over een paar maanden hoeft gehad, mot de Heeren Cumont en Van Langonhovo die wezen, op het afgeleverd werk, dat voor 20 0/0 in de Bobynenplaats moest hermaakt worden, en zoo meer, waarover deze Heeren hun groot leedwezen 'uit drukten. TeroDsdat vorledene week de Hoeren de Secretarissen beleefd hebben wandelen gezonden, met de komplomenten, ingeval er vragen te doen zijn, deze schriftelijk aan het Bestuur van het fabriek moeten overgemaakt worden. Do uitlegging van Flips gaf aan leiding tot eene degelijke en gere gelde bespreking die 2 1/2 uren duurde, waarin de 35 mannon en vrouwen die op do bestuurzitting aanwezig waren, bewezen, tej kun nen redeneeren met gezond verstand en die even als het Bestuur van de fabriek pijn aan het hart gevoelen, van wat zij dagelijks onder hunne oogen zien, en dat vroeger nooit zou geduld worden. Terecht wierd er opgemerkt, de goede werkers (sters) waar voorhoou het fabriek een schitterende bloei mede verwierf zijn thans vervangen, zoogezegd om besparingen te doen, en voor do contreol en nog controol, door jonge werksters die min zou den betaald worden (maar in werke lijkheid hot tegendeel is) en gaston en juffers die van de schoolbanken komen en zooveel ondervinding heb ben van de naaigaren fabrikatie als een olifant van mutsen te plooien waardoor die schoone nijverheid treurt en kwjjnt, en op slot van de rekening, de werklieden zooals het bestuur van de fabriek denadeelige gevolgen moet ondergaan. Do Secretarissen der Vakhonden zijn Donderdag namiddag samen ge komen ten Stad huize, waar de toe stand der spoelstcrs en andere werk lieden van het Naaigaren is bespro ken en hebben besloten van de zaak der werklieden aan een Scheidsraad te onderwerpen, daartoe is oen scli rij ren gezonden aan den Heer Arbeids Opziener om zyne tusschen- komst te vragen. Bij de Spoelsters en de Bobfinen- maaksters der Cornandmacliienen heerscht er ook eene groote ontevre denheid ten opzicht» hunner meester en moesieres, in plaats van het werk der meisjes te veraangenamen, wordt door hunne slechte houding, do ontevredenheid der werksters nog meer opgewekt. Dat ontbreekt er nog aan. De wevers van M. Smits te Kerkxkon, hebben sinds lang om verbetering gevraagd en onze vak bond is er tusschen gekomen, doch zonder eon antwoord te ontvangen. De wevers dat moede zijnde, heb- beu besloten indien zy geene voldoe ning bekomen, den arbeid aal ge staakt worden. De heer Smits is door onzen Secre taris van dit besluit zijner wevors ingelicht, die nu zijne wevers by zich doen roepen heeft waarvan den uitslag welke zal gekend zijn, bij bet verschijnen van dit artikeltje. H. F. In de geheime zitting van 3 Oc tober, heeft onzen vriend Nichels in naam van dan Socialistischen groep, eene lans gebroken, ten voordeele der onderwijzeressen der aangenomene scholen, gdie by hun huwelyk broodeloos worden gesteld. (W\j verwyzen de lezeressen en lezers naar het artikel Myn Hoekje dat over die zaak han delt). Onzen vriend Nichels vroeg dan ook aan den gemeenteraad, een wensoh te willen stemmen, vra gende aan het Comiteit der Vrije scholen, dien maatregel niet meer toe te passen. Dit voorstel vondt instemming by Daensisten en liberalen en ver- schillige katholieken, doch den Heer Burgemeester weigerde dien wensch in stemming te leggen. Het geduld onzer mannen nam alsdan een einde, en zij waren zoo danig opgewonden, dat M. de Bcthune die nog wilde tusschen komen, het spreken wierd belet en de socialisten, liberalen en Daen sisten verlieten de zaal, waarop de zitting moest geschorst wor den. Wij voegen er bij. dat wy oen burgemeester hebben, die meent met de loden der andere partyen te mogen den zot houden, want telkenmale er Iets voorkomt, dat hem niet goed bevalt is hy daar om twist en moeiëlykheden uit te lokken Onze mannen zyn nu eenmaal besloten, zich niet te laten doen en dat zal de bourgogne flesch wel ondervindon. Vele jongens die hunne militaire dienstplicht gedaan hebben, zyn terug naar huis gekomei, en zich gaan aanbieden by hunne Pa troons, om te komen werken. Doch hoe verwondert waren die jongens, over het antwoord der Heeren, dat er voor hun geen werk was. en zy nu workloos op de straat moeten loopen. Dat is nude prachtige daad van die Patroons, die steeds den mond vol hebben veor het Vaderland TERUG HAAR HET NORMAAL UUR. Hen is heden Zondag, dat het wintoruur is ingetreden. Dus allen uw uurwerk éèn uup achteru|t zetten. van Vol ks vertegen Woord iger Alfred Nichels. TB AALST. loderen Zatordag van 9 tot 2 ure 's morgens, in hot lokaal «Hand in Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEN. lederen ie Maan dag der maand, van 9 tot H ure 's mor gens, In het Volkshuis Groote Markt. N1NOVE. lederon le Dinsdag der maand an 8 /2 tot 10 ure 's morgens, in het lokaalDe Redding Gooraardsborgschestraat. SOTTEGEM. Eiken 2o Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jof Beerens, Nieu watraat, 13. N. B. Voor dringende zaken Is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NICHELS, Erembodegemstraat, Aalst. BEGISCHE WERKLIEDENPARTIJ (A fdceling Turners). Lokaal Hand in Hand MOLENDRIES. Op Zondag 15 en Zondag 33 October 1333, LUISTERRIJKE KLEINE VARIËTEIT DOOR JEUGD BLOEIT - Deuren open om 5 uren. Gordijn ora 5 1/2 ure. Zie verder programma op de plak brieven. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ (Afdeoling Aalst). LUISTERRIJKE op Zondag 29 October en Woensdag I November, door den Tooneelkring KUNST, LICHT EN VRIJHEID onder de leiding van gezel Felix DE COCK. Men zal opvoeren WILDSTROOPERS drama in 4 bedrijven DAAH IS MIJNHEER blijspel in 1 bedrijf. Zie verdors do plakbrievon. Ze was onderwijzeres in eene aangenomene school. Ze had haar hart geschonken aan een frisseheu jongeling en zij spraken van te huwen. Hij was bediende, zijn loon was karig, te karig om een gezin behoor lijk te onderhouden, maar zij was onderwijzeres en beide winsten zou den hen in staat stellen niet alleen lijk goed te leven, maar wat op zijde te kunnen stellen, om bij alle mogelijke ongelukken, die toch te kunnen doorspartelen. Zoo was ten minste hunne hoop, wanneer zij spraken, samen éen ge zin te vormen, in 't huwelijks bootje te treden. En zulks ksvani ter oore van den Heer Pastoor.hethoofd van irchool- comiteit. De heeren katholieken en hij riep de juffer ondcrwijz res tot zich, om haar te verklaren dat zoo ze trouwde, zij ook hare plaats ver loor als onderwijzeres in zijne school 1... Het meisje viel als uit de lucht. Hare ouders, eenvoudige werklie den, h*dden zich de meeste opof feringen getroost, om haar in de gelegenheid testellen, baar diplo ma als onderwijzeres te laten be halen zij waren overgelukkig ge weest, omdat zij nu verzekerd wa ren, wanneer zij hun hoofd kwamen neder te leggen, hunne dochter eene broodwinning had, en thans was dat niet zeker. Met welk recht, ontnam men haar die broodwinning Is het niet de Staat, het Gouver nement, het land, die op voorstel van den Socialistischen Minister Destrée, de jaarwedde van het onderwijzend personeel betaalt, zoo van aangenomene als van offi- ciëele scholen Daarbij, leeit de katholieke kerk ons niet Qaat en vermenigvuldigt en wanneer men aan dit voorschritt wenscht te voldoen, dan zijn het dezen die zulks leeren, die uwa broodwinning ontnemen Kan men gemeener, kan men slechter 1 Is zulks de roeping der geestelijkheid Hebben ze in 't zicht hun onderwijzend persoheel le drijven naar een onzedelijk leven Ziedaar al vragen die, die juffer onderwijzeres zich stelde en haar hersenen aan 't denken bracht. .;V Wij van onzen kant keuren der gelijke handelwijze ten zeerste af, en we begrijpen, het is zelfs heel natuurlijk dat al die slachtoffers der geestelijkheid, zoeken, um eene plaats te veroveren in het officieel onderwijs. Maar het is ook heel natuurlijk, dat, moesten al die slachtoffers der geestelijkheid eene plaats bekomen in het officieel onderwijs, er geene plaats meer zou zijn, voor anders denkenden, want in het aangeno men onderwijs moet men geboekt staan als goede katholiek, zooniet geene plaats voor u Is er dan niets te doen Bij middel van een stukje wet, kan zulks in het parlement opgelost worden, maar in afwachting dat die wet er kome, (als zij er komt geef ik aan onze gemeenteraads leden ter overweging of zij het niet als voorwaarde kunnen stellen, wanneer de aanneming van eene aangenomene school moet ver nieuwd worden, dat dergelijke maatregel niet meer zou genomen worden. Is zulks mogelijk, dan zal dit de geestelijkheid wel een toontje lager doen zingen, want alhoewel hun rijk van deze wereld niet is, hou den zij toch wonderveel van de kluiten. FitrEDERiK. De ouderlingen geboren gedurende hot 4do kwartaal 1857 (October No- vombor-Docember) on doze wier aan vraag vroeger werd verworpen, als ook deze die do horziening van hun pensiBen verlangen aan te vragen, wonende te Aalst, die vermeonen de vereisclite voorwaarden te vereeni gen, om liet pensioen te bekomen of te doen verhoogen, moeten zich aan- biedon ton stadhuize, bu eel der pen sioenen, eiken werkdagrvan 9 tot 11 uro voormiddag. De Burgemeester, F. DE HERT.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2