Politieken Vrouwenbond. Uit Sottegem Geeraardsbergen. Wat maakt er een koopwaar duur? J. Delaforterie-Daens Uit Hofslade. - Denderleeuw - Uit Meerbeke. Voor de Turners. Gezongen bij Leon Ringoir door De Coninck Georges? 3,00. Gezongen door Frans Van Belle bij P. Eeck- hout 2,00. Van een goeden burger uit de Molenstraat 20,00. Lied gezon gen door Cornelia Bastiaens bij den broggedraaier 5,00. Gezongen door Ernest Herckenrath in St-Crispyn, Tittelboom, het lied der 20° eeuw 3,06 ei Jef geeit omdat vader zat te slapen Vonck ongedurig zat 0,35. Omdat E. G. een frank poef staat 0,25. Omdat vader in de gracht gelegen heeft 0,25. Lied gezongen door Oscar Van Paemei en rondgehaald do^r E. Herckenrath 4,35. Gezongen door Constant Laramertyn, in 't Zntterik- sken en rondgehaald door een zatto- rik 7,00. Een ronde gedaan bij Van Paemei door Emiel De Saedeleer 3,00. Voor het uitvoeren van drie pyra- mioden door onze pupillen. Een goed partijgenoot geeft 12,50. De Sterren gezongen door Cesar Haelterman bij Jef Katjes 4,00. Gezongen door Aug. De Schyttor bij Jef Katjes Daarom wordt ge soldaat 5,00. Gezongen in liet Zattoriksken door Isidoor Boelaert uit de Schrijverstraat 4,00. Nog in het Zatteriksken door zijne vrouw Palmyre Wauters 3,00, Ge zongen door Philemon Van der Straeten en rondgehaald door zijne dochter Clothilda bij Tistjen op de Varkensmarkt 4,50. Omdat de kapi tein gemagnetiseerd is door Jozef Blauwselvai en rondgehaald door Joaof de Blauwselborstel 7,00. Gezongen door P. Van de Steen bij Louis Marcoen en rondgehaald door de vrienden van de Hoogeves- ten 6,00. Gezongen door Philemon Van der Straeten bij Tistjon van de Varkensmarkt 3,37. Op de zegen van Wan!jen Spaens 11,4*. Na den twee den zegen 8,00. Het lied, altijd op ons eentjen, bij Louis Marcoen 7,25. Gezongen in St-Antoentjen Altijd op ons eentjen door Amandine Deshommes 6,00. Gezongen door August Buyl bij Jan De Blaes en rondgehaald door Alfred Thomas 3,05. Gezongen door Frans Mertens bij Jan Do Blaes en rondgehaald door denzelfden 5,04. Gezongen door August Buyl bij Jan De Blaes 2,25 en rondgehaald door Liezeken Smet. Gezongen door Ph. Van der Straeten en rondgehaald door Amelie Dierikx 3,05. Gezongen door Van den Brempt en zijne vrouw by Philemon Buys 7,12. Totaal 151,30. VOOR DE HARMONIE. Gezongeu bij de weduwe Seholliers door G. Boolens Hot Oorlogslierd 8,00. Lied gezongen in het wijnhuis te Lede door Trocli Adolf 0,50. Bij Temmerman Jaak door Trock Adolf 5,50. Bij Jozef Rirabaut deor Troch Adolf 6,00. Door Gustaaf Boolens 1,35 Van den Steen Palmyre 3,35. §ezon- gen door de dochter van Pr. V. D, Straetoa bij J. B. V. d. Hauwe, Var- keusmarkt 0,05. Onbekend 5,00. Totaal fr. 36,75. VOOR DE FANFARE ERRATA Verledeue week is ver schenen Marcoen Hippoliet 12.50. Het moot zijn DE VLEESCHOUWER Hippoliht. Strijd penning. Overdracht 1252,26. Gezongen door gezel Haeltorman en rondgehaald door don nootjes- man 12,00. Gezongen door gezel Fr. MeiilebroeckDe Wees van den'Com- munard 0,20. Gezongenjdoor L.V.d. Steen bij J. B. V. d. Ilauwo,Varkens- markt 3,64. iOmdat Leon Droesbeeok een dans heeft gedaan met Clemence Nóël, bij Frans V. D. Spiegel en rondgehaald door Leon 1,05. Omdat het juist polka styfbeen was, geeft De Backer Frans 0,25. Lied gezongen door Maria Kinds bij G. Amant,Jrond- gehaald door Pr. Verbraockel ;3,15. Omdat er 5 mannen van de klas hun good geamusoert hobben bij ,V. Amant 2,00. Lied gezongen door Leonie De Cuyper bij Jan De Cuyper Erombodegem, en rondgehaald 3,25 en Sooi.De Binder geeft 1,00 bij, om dat ze zoo goed kan zingen.Gezongen op de feest bij Mieken De Puit, om dat Fran* van delklas was 4,34. Om dat Theresa De Puit de flesch vast had, geeft ze 1.00. Omdat Lie De Puit haren man plezier gemaakt heeft op hot feest, geeft ze ook 1.00. Omdat Men De Puit goed gespeeld heeft 0,50. En omdat de gebroeders Cornand veel visch verkoopen, geeft Sander De Puit ook 0,50. Door A. Wauters geschamoteerd bij J. Cornand 6,00. Een lied gezongen door Gustaaf de Gentenaar en rondgehaald bij De Craecker 3,14. Totaal fr. 52,43. Algemeene Vergaderingen. KAAIWERKERS. Heden Zon dag, om 10 uren 's morgans. KLEERMAKERS. Dinsdag om 6 uren 's avonds. BESTUUR TEXTIELBOND. Woensdag om 6 1/2 ure, Zitting. Oeaeht Medelid I Door deze wordt Ued: uitge- noodigd, tot de Algemeene Verga dering, dio gehouden wordt, op HEDEN ZOND AO, om i! uren namiddag, in het lokaal Hand in Hand DAGORDE 1. Propaganda tot het winnen van nieuwe leden. 2. Het nut der Coöperatie. Wjj rekenen op u aller tegen woordigheid. Het Bestuur. Bijzonderlijk de overgroote bedryfs- koston, wedden van personeel. te voel oude koopwaren, enz., enz. WAAR 2IJT GE HET BEST EN GOEDKOOPST GEDIEND, BIJ Molenstraat, II, AALST. WAAROM Omdat daar alles ver richt wordt door eigen volk, zonder kosten van winkeldochter, en daar door veel wordt verkocht, en de on kosten op zijn minste zijn. Omdat daar niets GEM AAKT ver kocht wordt, en er dus geen oude koopwaren zijn. Omdat daar alles te bekomon is wat men op een ander heeft en niet heeft EEN GROOTË KEUS VAN NIEUWIGHEDEN. Fluweel, Wol, Velours de laine voor Paletots, zuivere Wol in alle kleuren aan 20 fr. de meter. Peluche, Karakul, Teddy, Bear, Gabardine, Laken in alle kleuren. Zijden en Flu weel (Velours). Mans stoffen, Stoffen voor Pardessus aan 25 fr. de me ter, Broekstoffen enz-. Alle Zondagen Groote Uitstalling. KOMT ZIEN KOMT ZIEN I Soc. Propagandaclub. Morgen Maandag om 7 uron, ver gadering voor het bestuur. Besproking Arrondissementscon- gres en gemeentebelangen. Dus allen op post. Db Voorzitter. DE VRIENDEN, welke begeeren loten te koopen van don Tombola, ten *oordeele van den Turnclub, kunnen die bekomen bij den verkoo pervan het blad Reehton Vrijheid, of bij den bode der Ziekenkas. Vrijdag nacht overloed do dochter Madeleine van onzen vriend Baetons Joseph. Slechts 20 jaar oud valt ze als slachtoffer van den arbeid. Over enkele maanden greep ër in het Sar- dinnefabriek een ontploffing plaats die zoozoer haar gezondsheidstoe- stand trof dat ze als een lichtje ver ging. We bieden onzen dapperen strijder Joseph de innige deelneming van onzen propagandaclub, in don zwaren rouw die hom komt te treffen. Wegens het echte hondenweer van verleden Zondag, kon ons aange kondigde turfoest met Jeugd Bloeit van Aalst goon plaatsgrij pen. Doch uitgesteld is niet kwijtge scholden. Deze week roods zal ons bestuur met de vrienden van Aalst onderhandelen om zoo gauw moge lijk do koene turners en lieve turne ressen in ons midden te hebben. Wij doen een beroep op al onze le den om ieder nog een nieuw lid aan te werven om onze makkers yan Aalst in groot getal te kunnen afha len. Binnen kort groote* meeting veor de Stoenbakkers. Er moet een socia- listich svndikaat komen dat geduren de den winter onzer arbeiders sterk zal vereenigen, om naaste jaar, die stoere wroetors zoo niet meer te la ten uitbuiten, zooals nu het geval is geweest. Steenbakkers aan 't werk SOC. PROPAGANDACLUB. HEDEN ZONDAG 8 October verga dering om 2 URE siipt. Spreker is gevraagd. STRIJDPENNING Gezongen door Maria Flikker bij Arthur Gottemans 3,83. Gezoigen door Prosper Jacobs 3,20. Gezongen door denzelfde by Hector Van Den- Bossche 4,67. Totaal fr. 11,70. Overdracht fr. 727,19. Strijdpenning. Omdat Ivo de gansche week moe ten werken heeft met de schup van zijn broeder Joseph 0,50. Omdat Leon Lefèvro moet zijn drie honderd ste inaal alleen slapen 0,50. Omdat Madame uit het acht-urenhuis weder om op post is om haar man te gaan zoeken 0,50. Omdat haar man daar zeor tovreden over is 0,50. Nog vijf tig centiemen omdat Madame uit het acht urenhuis moet plakken 0,50. Omdat Joseph Ivo veracht, dat hij oen socialist is 0,25. Omdat Joseph Ivo vernedert langs alle kanten, om dat hij een rechtzinnige socialist is 0.25. Omdat Joseph zijn broeder al tijd vernedert in zijn werk bij Van dor Fraenon, omdat hij een socialist is 0,25. Omdat Alice meteen Snel aanstaat van haar (schoonmoeder 0,25. Omdat Joseph zou willen dat Ivo geen eten in zijn huis heeft 0,25. Omdat Ivo, den broeder van Frederik de eerste clarinette ïal spelen, bij het socialistisch muziek 0,25. Omdat jvo zijn broeder Joseph niet Gonlent is, geeft gezel Frederik 0.50. Gezongen door RiGhard Spaere van Georaardsbergen en rondge haald door hom zelr 0,G>2. Omdat Fla con zijne vrouw oone jonge dochter gekocht heeft en dat alles goed ver gaan is 0,25. Omdat het eene goede socialiste zou worden 0,25. Totaal 11,02. Voor de Turners. Gezongen en rondgehaald in het Acht-urenhuis door M. F. voor onze roode turners 5,00. CINEMA. Zondag 15 en Maandag 16 October, Dagblad Gaumont. Onder de koepel, komedie in 5 deelen. Georget, komiek. Zonder Va der, 7e en 88 episode. 7° episode. In zee. Bij Lord Windermaer, aan wien Jack vaar wel gaat zeggen, ontmoet hy de avonturier William Atkins, die in't bezit dor bewijsstukken van Jack Neville, den titel on het fortuin, die aan dezen laatsten toekwamen, komt opeischen. Jack ontmaskert den be drieger, die bem met zijn wraak be dreigt. Jaok en Tim schepen in op denDiomodes Als het sohip op weg is bemerkt Jack tusschen de matrozen William Atkins, on deze maakt do hemanning op tegen Jack en Tim. Jack zal aan de bemanning bewijzen dat hij ieders achting waar dig is. Zekeren nacht op wacnt zijn de, bemerkt Jack een sloop die af drijft, en die door een vrouw alleen schijnt bestuurd te zijn. Vlug worden de reddingsbootjes in zee gelaten en de ongelukkige wordt ongedeerd aan boord van den Diomedor ge bracht. 8" episode. Donna Agnes. De ongelukkige is bewusteloos, maar door de zorgen van Jack komt zij tot zich zelf en zij verhaalt aan den kapitein hoe zy in de sloep kwam. Ik vergezelde mijn meeste res Donna Agnes de Silva en haar vader naar Penlevidera waar zij wonen. Donna Agnès was bedroefd. Haar neef Scipio, die zij verachtte, was aan boord en viel haar lastig met zijn liefdeverklaringen. Omzien te wreken over de weigering van Donna Agnès, heeft Scipio de beman ning tot den opstand gejaagd, om zich meestor van het schip te ma ken. Ik slaagde er in te vluchten De kapitein van den Diomeder geeft bevel hot schip waarop Donna Agnès zich bevindt, te achtervolgen. Weidra is het schip in zicht, de schuiten worden in zee gelaten, Jack heeft het bevel over een schuit en geeft bewijzen van onovertrefbaren moed. Don Scipio werdt gevangen genomen en Dona Agnès en haar vader gered. Eeiige dagen nadien komt de Diomedes inDde haven van Pontevidera aan. Jack begeeft zich naar generaal Benyon, die hij als zijn vader beschouwde. Ongeluk kiglijk is do generaal afwezig, en de Diomedes vertrekt terug binnen twee dagen. Zal Jack die lange reis gemaakt hebben zonder uitslag Gaat hy gedwongen zijn terug te koeren, zonder het doel zijner op zoekingen to hebben bereikt. Heden Zondag 8 en Maandag 9 October. Dagblad Gaumont. Jackie, foor- reizigerster, komedie in 5 deelen. Betty, komiek. 5° en 6" episode van Zonder Vader Leest korte inhoud in ons nummer van 1 Octo ber. Eiken Zondag vermeerdert de by- val welke wy bekomon door onze prachtige programma's, die wij mot ae meeste zorg stellen, om de moei lijksten te bevredigen. Wie goed leest, goed begrijpt tal wel handelen. Vele huismoeders' werkersvrou wen, laten zich nog misleiden door de reklaam welke door don handel gemaakt wordt, 't zy ter markt of elders, en verleid door schoon ge praat donken zy soms in goede voor waarden hunne aankoopen te doen, omdat zij voor klinkende munt aan nemen, al wat men beu vertelt over verminderde prijzen, occasies, ens. en over gratis geschenken ook wel eens. Vele huismoeders, denken er niet altyd aan dat zij als werkers vrouwen, plichten hebben tegen over zich zelf, hunne familie, tegen over de werkende klasse, en zij ver geten dat de kooperatiof aan de huis moeders, aan de arbeidende klasse de grootste voordeelen schenkt. De vrouwen die elders koopen dan in de kooperatief, zouden toch eens moeton overwegen, dat het loon van hun echtgenoot en kinderen ver meerderd in waarde door hunne aankoopen in kooperatieve winkel te doen, zy hebben er het gewicht ver- kerd, de hoedanigheid gewaarborgd, en reaht tot meezeggingsohap. Een verstandige huisvrouw spreekt met haarman over de kooperatiof, en een verstandige man van xynen kant zal ook- aan zijne vrouw het doel der kooperatie leeran kennen, door haar aan te raden, de socialisti sche bladen te lezen. Ik zou hier wel, door ondervinding kunnen bewijzen, hoe velen onzer huismoeders zich lieten bedotten en alle slach van k leers to Hen, koffie of koloniale waren zich laten in de han den stoppen, onder voorwendsel van eene goede occasie die er te doen was, maar als moedor de huisvrouw het gekochte in liet huishouden moet verbruiken, ondorvindtzy eerst dat zy is bedrogen geweest. Huismoeders, onze klasse is steeds in hare rechten gekrenkt geweest, door de burgersklasse behandeld als minderwaardig, en welke opof feringen heeft het niet gekost en hoe hardnekkig is er niet gewerkt, aan wat is er niet al weerstand ge boden door onze voorkampers, om onze inrichtingen te stichten en uit te breiden, en welke krachtinspan ningen zijn er niet gevergd gewor den, om do kooperatieve te brengen tot het peil waar zij is gebracht Als de werklieden, die ina hunne dag taak, met zooveel fiefde aan het op trekken van het koopeiatief gebouw hebben gewerkt, is het omdat zij overtuigd waren, van de overgroote macht, die de werkende klasse, in handen krygen kan, door de koope- ratie. In de kooperatief is de kooper en de verkooper,een en dezolfde persoon, dus de verkooper heeft er niet het minste belang bij den kooper te be driegen. Door de uitbreiding onzer koopera tieve winkels zullen wy zelf de voort brengers worden van hetgeno wij verkoopen, zullen wy als voortbren gers en als verbruikers meerdere voordeelen hebben. Huismoeders,wy hebben op de Groote Markt, onzen winkel, begrypt toch eens goed. dat het daar is dat gij al uw aankoopen moet doen, gij hebt het recht daar over alles mee te praten, 't is te zeg gen, in de vergadering der koopera tief. By de verzekering uw gewicht te hobbon, goede waren te bekomen, hebt gij ook nog een deel volgens uwe aankoopen. Huismoeders, als gy des Maan- daags naar de markt gaat, bezoekt eens uwen eigen winkel, de winkel die de werkers toebehoort, herinnert u eens dat het niet voldoende is te zeggen, ik ben socialist, dat gQ er moot naar handelen, en dan moet gij eerst en vooral goede klant van de kooperatief worden, waar gij in volle vertrouwen koopen kunt, volgt eens mijnen raad en gij zult binnen enkele maanden tevreden zijn zulks gedaan te hebben. Sommige huismoeders, laten zich eok nog misleiden door het koopen op krediet, en voor enkelen wordt dit een ongeneesbare kwaal, en noch- thans moet ge tooh wel begrypon, dat niet een enkele winkelier op Kre diet verkoopen kan zonder meerdere winst te nemen op zijne waren, daar hij meer blootgesteld is aan verlies. En hoo nadeelig,'.hoe ellenöigis het zelfs niet voor deze gezinnen, diezoo in de schuld zitten, de moeder wordt wel eens moedeloos. De kooperatie- ven hebben dit stelsel steeds bevoch ten voor het welzyn der werkers zelf, want het is geen geheim\dat iemand die op krediet koopt, gebon den is aan den winkelier en zelfs niet altyd koopt wat hy verkiest, maar aannemen moet, wat de winkelier hem wel eens opdringt. Er zijn ook nog enkele huisvrouwen, die denken omdat hun man in deze of gene fa briek werkt, zy bij don patroon of meestergast moeten ter winkel gaan, maar xijt gy dan niet vrij met hot loon door uw man'gewonnen, uwe aankoopen te doen waar gij het ver kiest Heeft uw man er niet zijn ar beid voor geleverd, en gij weet toch wel noch patroon, noch meestergast u mogen awingei. Wij bestatigon mot genoegon de vooriMtgang door onzo kooporatief gemaakt, maar moesten alle wer kersvrouwen hunnen plicht begrij pen cn hun vertrouwon schenken, wat zouden wy niet al kunnen stich ten als ondersteuningswerken, wat konden wy niet vernemen op gebied van opvoedingswerk voor onze klasse. Gedenkt steeds, dat de kooperatie een machtig middel is om tot de vry- making onzer klasse te komen. Doet dus uwe aankoopen regel matig. PRUDENS. Socialistische Jonge Waohft en Turnkring. Dringende Algemeene Vergadering voor al de leden boven de 12 jaar, op Vrijdag a. s. 13 dezer, om 7 ure 's avonds. Bijzondere dagorde. Nie mand mag afwezig zyn, Gozel De Bruycker, Schry ver van den Vlaam- schen Bond der Soc, Jonge Wachten komt spreken, over een punt welke vooral de Soc. Jeugd aanbolangd. Elk weze dus op post. HET BESTUUR- Voordracht. Het Plaatselyk Komiteit veor Ar beiders-Opvoeding, gezien dojougd- kwestie een belangrijk punt is, wel ke op den voorgrond treedt, en gezien den enorme groei onzer plaatseiyke jeugdkringen. Besloten m gemeen zaam overleg met het bestuur onzer jeugdgroepen, dat er in de reeks Voordrachten, welke voor het hui dige seizoen zullen gegeven worden, ook enkele onderwerpen speciaal voor de jeugd zullen behandeld wor den. Nu op Vrydag a. s. 13 dezer, om 7 ure .s avonds, heeft de eerste Voor dracht plaats, het is Gezel De Bruyc ker uit Gent, welke tot de jeugd en over de jeugdbeweging zal komen spreken. Wy dringen aan dat niet alleen al de leden onze Jonge Wacht en Turnkring zouden opkomen, doch verwachten ook dat alle bewuste partygonooten, hunne kinderen zoo jongens als meisjes welke de school jaren achter den rug hebben naar deze Voordracht zullen sturen. Ook de oudere partygenooten zyn welkom, en zullen tevredeD terug koeren, gezien Gezel De Bruycker als leider der Vlaamsche Socialistische Jonge Wachten met kennis van za ken kan spreken, en veol te leeren zal wezen voor de jeugd. Boekerij Volkshuis. - Open alle Zondagen van 10 tot 11 ure 's morgens. Donderdags van 6 tot 7 ure 's avonds. Een gansche reoks nieuwe werken zyn aangekomen en worden van heden al in lezing gege ven. Wie zyn vryö tyd aangenaam en nuttig wil besteden kome naar onze Boekery. Voor de Turners. Omdat allo jonge arbeiders zich aansluiten zouden by de socialisti sche jeugd 0,50. Vele jeugdige arbei ders begrypen niet dat men door lid te zyn van de socialistische Jonge Wacht mede helpt het militarisme bevechten 0,50. Oudere partjjgcnoo- ten welke hunne kinderen onverl schillig laten aan de Jonge Wacht, handelen tegenover hunne klasse belangen 0,50. Vrede zal alleen op aarde heerschen als alle arbeiders willen 0,50. Tot groei en bloei onzer jeugdkringen 0,50 en omdat woor den, doch voorbeelden strekken 0.50. Jonge Wachten en Turners, bozaokt onze Boekery, ontwikkelt u, kennis zal u redden 0,50. Jonge Wachters en Turneressen, gebruikt uwen vrye tyd door ernstig en nuttig werk, in onze boekery zult gy werken vinden die aangenaam en nuttig zyn om lezen 0,50; en gedenkt gy vooral werkersjeugd, dat uw ontvoogding uw eigen werk zal zyn 0,50. Aan deze ontvoodingskamp helpt gn best mode, door ernstig uw verplichtingen als lid der soc. jeugdgroepenvna to komen 0,50, Totaaf fr. 5,00. Voor de Sigarenmakers. Van de vrienden van Ninovo. Ver koop souchen en verschillende 443,00. Strijdpenning. Omdat Arséne goed in zQn elemant was 0,25. Maar het lukte toch niet ze te doen hooren 0,25. Nochtans voelde hy de electriesche strooming 0,25. Marie voelde ook de electriek 0,25. zy zonge» het lied, ik zou wel willen maar ik durfde niet 0,25. Eens komt het toch zegde Arséne, is het niet vandaag, dan is het morgen o,25. Maar Gustaaf was beschaamd en draaide zijn achterste naar de kribbe 0,25. Hy mocht toch in do snnifdoos niet 0,25. Maar Marie die gaf ze over 0,25. Zyn vriend Arséne nam er een tje in zyn plaats 0,25. Er was roze reuk in de snuif 0,25. Tot slot van al les weet Gustaaf van niets 0,25. Hy was verloren inden Bock 0,25. Men vraagt eene meld op 't rot n. 10 twee maal bellen 0,50. Goede papieron worden wordon goeischt0,50. Omdat Sander er goed aan kan Stok 0,5C. Omdat Julliette kwaad is als hare man gaat kaarten by Bastion 0,50. Omdat Richard by zynen kameraad Sis gaat naar Sottegem, Clementine 0,50. Totaal fr. 5,25%

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3