Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Dinsdag 17 October, Doorbracht met Xicbtbeelben De politieke vraagstukken in ons land. Ter verdediging van den achturendag Het Syndikaal Congres te Aalst 19e Jaar S° 42 Prijs per nummer 15 centiemen. 15 October 1922. Centrale voor Arbeiders-Opvoeding. JCrisis in den Winter. SYHtBX&ALB COMMISSIE YAH BELfiXH RECHT EK VRIJHEID ANNONCEN Rechtelijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering-van prys voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zjn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. üngeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zjn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 6 i» 1 jaar BUITEN BELGIE. 1 )aar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 8,20 4,00 7,60 (AFDEELING AALST). -O—- om 7 uren avonds, in HAND IN HAND» door Gezel Frantzen uit Antwerpen. Mannen, vrouwen, jongelingen en meisjes, allen er heen Het is aange naam en tevens helpt u mede aan uwe ontwikkeling. HET BESTUUR. Nog enkele dagen en het Parle ment herbegint lijn werkzaamhe den. In alle kringen b.reidt men zich Toor om uit het Parlement de meeste voordeden te halca. Er zijn vier vraagstukken te be- •prekea, die voor de werkende klasie van groot belang zija. Het zijn deUhuishuurw.t, de militaire wet, de herziening der alcoholwet en de Tervlaamzching van de Gent- sche Hoog.school Over deze laatste zaak zullen wa kortelings ingelicht zijn. Wat wen ding zij zal zemen kaz niemand met zekarheid zeggen, maar alles laat voorzien dat wel een meerder heid voor handen is voor de rer- vlaamsching. Ten minste in de Kamer. Wat zal dan de Senaat doen Afwachten I Wat de alcoholwet betreft, krij gen wij heden 15 October een na tionale betooging van de Belgische herbergiers, die de herziening van de huidige weteischen. Herziening om het schandaal der twee literaat te schaffen (waarmee wij het eens zijnj maar terzelfd.rtijd om weer den ongebreidelden verkoop per borrel toe te laten (waar wij beslist tegen zijn. Over 14 dagen heeft een herber giers-congres plaats gehad te Luik. waar volksvertegenwoordiger Pier- co, liberaal van Hoei-Borgworm, bijgenaamd Deputé-Jencver, de enorme leugen uitlapte, dat 80 0/0 van den alcohol, gedronken door de arbeiders, verkocht wordt in onze Volkshuizen. Er kunn.n in het Walenland eenige winkels van onze Coöpera tieven zijn, waar men aleohol ver koopt zooals in andere winkels, snaar in heel Vlaamsch België wordt de alcohol geregeld gewaard uit onze instellingen. De liberalen die, om stem men te visschen,jenever belootden, worden nu beschaamd ovtr hun misdadig gsdoe, over hun lage po litiek en nu zoeken zij een uitvlucht ons hun misselijke msrehandage goed te praten. Maar het zal niet pakken. Da haishuurwet zal als een der eerste punten op de dagorde van den Senaat staan De groot-eige naars, die leven van huisjesmelken, '.villen geen reden verstaan. Zij be- leedigen eerlijke menschen, dreigen zelfs hun stemrecht, ja zelfs dat van hun vrouwen te versjacheren, als zij hun zin niet krijgen. Die menschen zijn nu eenmaal sterker in hun geldbeugel dan in hun her sens of hun ruggegraat. Van hen mag men zich aan alle ezelarijën I verwachten. De socialisten zullen waken dat, én in den Senaat, én in de Kamer, de reeds verslechte wet nog niet slechter wordt. Het grootste conflikt zal opko men met de militaire wet. Vandar- velde stelt den zes-maande.-dienst- tijd, Devêzewil een lasgeren dienst tijd, een verpruisi.g van het leger en een militariseerisg van tiendui zenden burgers. De vlaamsche ka tholieken zijn verdeeld in drie kampen. De aspirant-ministers willsn Devèze grootendeels voldoe- ning geven. De gekozenen van de kristene arbeiders en van de kleine burgers spraken zich herhaaldelijk uit voor den 6-maanden-diensttijd. Eindelijk is M. Marck, die voor den 6-maanden-diensttijd was, maar nu kazak keert, met een verzoeningsvoorstel voor den dag gekomen. Hij vraagt 6 maanden dienst voor de ongeschiktea voor den werkelijken dienstmaanden voor het voetvolk, 10 maanden voor alle andere wapens en dien sten. Alles laat dus voorzien dat een parlementaire oorlog in regel zal gevoerd worden om te weten hoe in ons land de legerdienst zal inge richt worden. Dat zijn de voornaamste wets voorstellen. Er zal dus brood op de plank zijn. De Landolijke Raad van onze Partij hsefc zich reeds met het Parlementair werk bezig gehouden en voorbereidingen ge maakt om met de grootste kracht dadigheid de belangen der arbei ders te verdedigen. Van nu af is het echter beslist noodig dat onze dui zenden propagandisten overal spre ken over deze vraagstukken en het slapende volk wakker schudden. Zoaals de regeering nu samen gesteld is, kunnen onze vertegen woordigers in Kamer en Senaat slechts met succes werken, als de massa van het Belgische volk ach ter hen staat, en zulks aan hst klerikaal-liberaal blok op tijd en stond doet gevoelen. Nog is het geen winter, alhoewel het weder roeds guur is, of de bur gerspers spreekt reed» van.een erge krisis. Naar haar beweren zullen weer duizenden arbeiders over gansch het land zonder bezigheid vallen. Dat zet de burgerspers niet aan om te zooken, hoe dio ongelukkigen steunen en helpen. Integendoel Minister Moyersoen die don workloozensteun verminder de, wordt opgehemeld en aange maand verder dien weg op te gaan Neen, neen, er is voor do burgerij maar één oplossing. Dat de werklie den weer langer uren arbeiden, weer voor een klein loon werken, hunne vakbonden verlaten, gedwee het hoofd bukken en een aalmoes vra- gen. Dan zal er geen krisis zijn... bewe ren ze. Het verleden heeft ons noch tans geleerd, dat hoe minder de werklieden verdienden, hoe scherper de nijverheidskrisissen waren. Arm Vlaandoren weet er allo» van, toen in 1848, 1856 en en nog later de menschen letterlijk hier verhon gerden. De arbeid «rs laten zich niet meer vangen aan al die woordenkramerij der rijken. Ansoele heeft het eens uitgeroe pen De lango werkuren komea niet meer terug De schandalige lage loonen zijn voor eeuwig weg En daaraan hou den we ons. Hot zedelijk doel der verzekering. De verzekering is niel alleeniyk nuttig omdat zy aan het huisgezin de gorustheid brengt welke de zekerheid van morgen geeft. Hare werking uitbreidende, strekt zij hare weldoende uitwerkingen over degeheele maatschappij uit ton eer ste, met aan de collectievetelt al de voordeden te verschaffen waaruit leder lid afzonderlyk winst trekken kan, en ten tweede met de kapitalen aan te trokken door het voordeel dat er verwezenlijkt kan worden. Alzoo is zij eone ernstige aanprikkeling der spaarzaamheid, want zij zei eiken persoon rechtstreeks aan van een klein deel zijner inkomsten te ge bruiken om hem te waarborgen, mits eene kleine opoffering der ge varen waarvan de verwezenlijking dikwijls zijnen ondergang zou zijn. Daarbfl geeft zjj een bepaald doel aan de voorzienigheid voor de plaat sing zijner spaarpenningen waarvan zij de samenstelling vergemakke lijkt met ze te vereffenen, door de voordeelen die zij geeft als de verze kerden niet ten achter blijven bij de betalingen. x Zoowel op zedelijk als op maat- sohappely k gebied is de verzekering nuttig en weldadig. Deze regelen zijn getrokken uit 'het verslag der Centrale Afdeeling van het Senaat die het wetsontwerp op het verzekeringstoezicht bestu deerd heeft. Zij verrechtvaardigen het bestaan der Prévoyante Sociale. Het is eone arbeiderscollectiviteit die do Jpor- soonlyke spaarpenningen der werk lieden bestuurt. BOEKENNIEUWS. MUZIEK. Kortelings verschijnen twee nieu we bundels KINDERLIEDEREN met klavierbegeleiding van Jan Broeckx. Derde reeks (in bundel). 1. Klaas ongeluk gedicht van Eug. De Ridder. i. Jongens Wiegelied, van Edw. De Keyser. 3. De Enge lenwacht van Jan Peelers. —4. Sin terklaas, van Hendr. Ven Rooy. 5. Het Matroosje, van Lambrecht Lambrechts. 6. Voor mijn Zusje, Ernest De Weerdt. Vierde reeks (in bundel). 1. Kolonisten-leven, gedicht van Eug. De Ridder. - 2. Vriezeman, van Edw. De Keyser. 3. Het Bie tje, van Jan Peeters. 4. Vader- landseh gebed, van Lambr. Lam brechts. 5. Het wilde Paardje,van Hendr. Van Rooy. 6. Reuzegom, van Frans Liekens. Inschrijvingsprijs per bundel 4 fr. voor de twee bundels samen 7,50. Na de inschrijving komen de liederen in den handel aan 5 fr. per bundel. Deze kinderliederen wordon (even als de reeds versohenen 1# en 2e reek sen) onze soo. volkskindorgroepen ten zeerste aanbevolen Het is oen schat. SoKreturiaatloief-Starenislraat, 8, Brussel. AAN DE ARBEIDERS I Ean jaar is verloopen sinds het invoege treden der wet dis den asht- urendag en de 48 urenweek heeft ingesteld. Deze hervorming, door bijna gansch het Parlement gestemd en vdór do bekrachtiging door de wet door een zeker aantal patroons der rroot- njjverheid toegepast, was de uitslag van dertig jaar ononderbroken pro paganda. Heden loopt ze gevaar Men zou ze willen afschaffen, of, aller minst, ze opheffen voor een zeker aantal jaren. Proletariërs Zult ge dat laten gebeuren Zult ge toelaten dat U de achturendag, geringe tol van gansch een leven van opofferingen en ontberingen, ontrukt worde? Zult ge toelaten dat de hervormiag die uw welzfln ea dat der komende geslachten moet verzekeren verdwjjne, omdat het eene zoo verachterde als reaktionaire burgerij belieft Zult ge toelaten dat diegenen die schuld hebben aan de toestanden en de krisis die U sedert lange maanden treffen, U torugvoeren naar den eindelooien werkdag van vóór 1914 Zult ge, ten slotte, toelaten dat al de gelukzoekers die in den loop der jaren 1919 en 1920 honderden millioenen winst hebben opgestreken het slavenjuk terug invoeren, dat ge door uw pegen eindelijk hebt kunnen afwerpen DAT ZULT GE NIBT GEDOGEN Ge zult die komediauten der klerikale en liberale politiek uit jouwen die, bB den wapenstilstand noch arme» genoeg hadden om U te omhelzen, noen luid genoeg uwe deugden, uwen moed en uwe opoffe ringen konden bezingen en onbekwaam z(jn de middelen te vinden om in den toestand, door hun zorgeloosheid verwekt, te verholpen. G(j zult al die patroons die U het minste k(jkrecht betwisten omdat zij U slechts als een eenvoudig winstmachien beschouwe» zeg gen, dat zy voor 't oogenblik de opofferingen moeten doen die g(j zelf, gedurende gansch uw leven doet en dat zij hunne mekanische uitrusting op de hoogte moeten brengen van hunne menschel(jke uitrusting. Gij zult uwe belangen verdedigen ea door niet toe te laten dat man aan den achturendag rake, zult go het algemeen belang cn de tookomet onzer nijverheid verdedigen. HAND. EN GEESTESARBEIDEBS BEIDER KUNNE I De achturendag is het opperste wapen uwer ontvoogding. Hfl is de borg van een behoorlijk loon. H(j vermindert de gevaren van ziekte en ongevallen. H(j geeft het middel ean al degenen die er den wil toe bezitten, zich te verheffen tot den grootsten graad van kennis. HOE HEM DOELMATIG VERDEDIGEN T Door de vakbonden trouw te blijven. Door hen te versterken door eene onwankelbare gehechtheid en ze te ontwikkeien door eene onophoudelijke propaganda bij do weerspanningen en bij deze die hun plicht verzuimen. Door de vergaderingen en de meetingen belegd door de arbeids organisaties bij te wonen, in een woord doop uit al uwa krachten e.n 5an®?.h "w® wilskracht mede te helpen aan de door do Syndikale Kommissie ondernomen actie. Een volk dat zich leent aan de achteruitkruiparij van do open bare macht en van dazen die haar steunen is geen aanzien waardig. En, overigens, zou de eerste bres in het gebouw der veroverde hervormingen zich vorwflden en gansch het gebouw doen instorten indien men onmachtig was ar zich tegen te verzetten. ARBEIDERS ALLER NIJVERHEDEN I Toont U vastberaden, kloekmoedig on tot den strtfd gereed. Doet fier uwen wil kennen den achturendag onaangeroerd to be houden en gansch de bende aanvallers die op U wordt afgezonden zal uiteenslaan vooraleer i(j haar doel bereikt haeft. LEVE DE VAKORGANISATIE I LEVE DE ACHTURENDAGI DB SYNDIKALE KOMMISSIK. zal heden Zondag 15 October, om 10 uron voormiddag, ten Lokale Hand in Hoad gehou den worden. De bespreking zal ze«r belang rijk wezen. Gezel Corncille Mertens, de Schrijvur dar Syndikale Kommis sie, en al de Vakbonden van het Arrondissement bij de Syndikal» Kommissie aangesloten, zullen op het Syndikaal Congres vertegen woordigd zijn. Wy verwachten dus allen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1