- - AALST V Gezel Yergeylen Constant. Ouderdomspensioenen Tooneelavonden MijnHoekjer Werliing Oorzaak der werkloosheid. lDerkersbelangen. Wat maakt er een koopwaar duur J. Dclaforterie-Daens LU5TAVONDEN Uil llofstade. Minister Theunis heeft geen geld genoeg Minister Theunisf die man die in België do kas houdt, ziterg vorlegen. Hij heeft wel nieuwe lasten te leggen, leeningen uit te schrijven, immer blijft de bodem der kas bloot liggen. Nochtans eenieder weet, dat. er in ons landeken geld en zelfs veel geld is. Woekeraars bezitten schatten, i ij- veraars hebben stapels geld gewon- nea na den wapenstilstand en voor He groote landbouwers waren het gouden jaren. Maar ziet u, Theunis wil niet raken aan de fortuinen, hoe schandelijk ze ook gewonnen zijn, liy is de ver kozene der burgerij. Wie moei dan weer de nieuw aan gekondigde lasten betalen Do massa zegt Theunis, dat botee- kent in zuiver Vlaamsch de werk lieden. Tot waar gaat dat stelsel voeren Werkloosheid is er en men spreekt van loonsvorminderigenopdenhoop toe, nieuwe lasten. Maar onze mannen in 't Parlement zullen nauwer toezien en Theunis toeroepen Stoppen "We gaan niet verder Gemeenteraadszitting. De Gomoenteraad is in openbare fitting bijeengeroepeu voor Maan dag aanstaande, om 5 ure namiddag, met do vofgende dagorde 1. Gemeentebelastingen. 2. Bureel, van Weldadigheid. Grondverkooping. 3. Burgerlijke Godshuizon. Aan koop van grond. Verhuring van woonhuis. 4. Grondrente. Aflossing. 5. Vraag om hulpgeld door 't Land van Riem. fc. .Kerkhof. Grondafstanden. 7. Korkfabrioken. Rekening 1921. Begrooting 1923. Borgtocht van den Schatbewaarder. 8. Muziekschool. Begrooting 1922. u. Lagor Onderwijs. Reglement. Verloven. 10. Fonds der meostbegaafden. Bij zonder krediet. GEHEIME ZITTING. 1. Lager Onderwijs. Benoeming van onderwijzeres in de Gemeente- meisjesschool. Ontslag en benoe ming in aangenomen scholen. 2. Bureel van Weldadigheid. Be noeming van Apotheker. 3. Burgerlijke Godshuizen. Benoe ming van tijdelijke ont vanger. 4. Toeken- en Muziekscholen. Be sturende commissie. der Nationale kas ter be strijding van de tering veropenbaart zich te Aalst Aan de loden van den Ziekenbond Victor De Goyter Het is met Aalst dat onze organi satie hare taak begint, ook scnynt het mij voor allen nuttig u te zeggen, hetgeen ik van u verwacht en tiet- gebn gij van mij knnt verwachten. Van u verwacht ik eene verstandige medewerking, die ons i* staat zal 'stellen «te tering te voorkomen en de besmetting dezer ziekte te ver mijden. Om tot dit doeleinde te ge raken, is het voldoande u onder ge wone regels te vermelde* eene goede hygiëne en u bijtijds te ver zorgen indien gii ziek zijt. In wat bestaat oen goede hygiëne Is zij moeilijk toe te passen? Vraagt zij veel tijd en moeite Noen. Hare toepassing is oonvoudig en gemak kelijk. Zij kan hierin samengevat Worden luchten en kuischen. Luchten het raam der slaapka mer den geh«elen dag open laten, voor een at'gologd bed, en het 's na middags slechts opmaken, en dit het geheole jaar door. In den Zomer indien het droog weer is, moeten al de ramen den geheelon dag open blijven, en langzamerhand wordt de familie gewoon aan het met open- raam'slapen gedurende hst goede seizoen. Onteer welk voorwendsel ook, mag nooit iemand op den grond spuwen. Kuischen de kamers zullen iedere week grondig gekuischt worden verschillende koeren zal het stof met een vochtigon doek opgenomen w orden telkens men zonder water kuischt, wordt het slechts verplaatst ën dit is een belangrijke oorzaak der verspreiding van de ziekten in 't al gemeen, en -bijzonder der tubercu lose. Het vuile water zal minstens iede- i'pTt morgen uitgegoten worden, en zal nooit gedurende den dag mogen I»ry ven staan. EIV lid dor familie zal zich lederen dag gewoon met zeep wasschen en In instons eenmaal por woelt het heele lichaam. Bovendien moet men zich 's morgens en 's avonds de tanden kuischen en zich vóór ieder maaltijd de handen wasschen. Men moet twee maal por week van ondergoed veranderen. Gij ziet wel dat alles gemakkelijk na te leven is en ik zal u in een ander artikel, breedvoerig uitleggen welke ai de voordeelen zijn die gij zult hebben, door mijne raadgevingen te volgen Ik vraag u ook u bijtijds te verzorgen. Indien gij hoest, zeg niet dat het gleclits een gewone ver koudheid is. Indien gij koorts hebt, zegt nietdal.het eene kieinp griep is; indien gij vlug vermoeid zijt, indien gij vermagert, indien gij 's nachts zweet, èegt niet dat hèt slechts overwerktheid is. Komt ons vinden. Komt naar de consultatie ingericht door du kas ter bestrijding van de tering wendt u in vertrouwen tot don dokter die met het onderzoek, de voorbehoeding en de vorzorging gelast is. En gij moogt van mij zorgvuldige raadgevingen verwachten, die ver wekt worden door mijne bezorgd heid om in hot midden der arbei dersklasse den geesel, die haar on dermijnt te zien verdwijnen do longtering. Uit onze nauwe samen werking zal een vruchtbaar werk spruiten. Dus, dat ieder mutualist die hoest naar Hand in Hand kome, eiken Dinsdag en Vrijdag van 4 1/2 ure tot 6 1/2 ure. Ik raad de jongelieden van 17 tot 21 jaar, aan, zich op dezelfde dagen naar de consultatie te begeven. Op dezen ouderdom wordt men het ge makkelijkst door de ziekte aangetast en op dezen leeftijd geneest men ook het gemakkelijkst indien een goede verzorging toegepast wordt. Do Bestuurder van den Geneeskundigen Dienst, Dr TYSEBAERT. Soldaat geweest! Vele jongelingen dio hun mili tairen dienst uitgedaan hobben en nu bun werk wilden hernemen, zijn door hunne Patroons wande len gezonden meteen briefje,waar op de vraagOORZAAK DliR Vv ERKLÜOSH EI D 1 beantwoord is, SOLDAAT GEWEEST Deze briefjes waardoor verklaard wordt de gewezen soldaten zonder werk te stellen zyn geteekend van voorname firma's of dragen het handtecken van die zoogenoemde groote Mynheeren, die Steeds pa radeeren als de ÉCHTE GOEDE VADERLANDERS De jongelingen moeten soldaat worden, hetgeeen zij niet govraagd hebben, en als bedanking voor het jaar dat zy tegen hun wil in de kazerne moesten doorbrengen worden zy werkloos gesteldDe daad van de Patroons die zoo met de gewezen soldaten handelen, zal door het volk naar waarde, en tot hunne schande beoordeeld worden. Vliegmeeting. Zuivere opbrengst 7314,55 fr. VERDEELING.: Aan de Asilos dos invalides de guerre (Alost) 121»,09 Oeuvre nationale des inva lides 1210.08 Weduwen en woezon (N. S. 8. Aldeeling Aalst) 1219,09 Kerstfeest der oorlogsweezon (N. S. b. Afdeoling Aalst) 1219,08 Oo r logsi n val i ed e n (Afdeeling Aalst) 1219,09 Opgeöischlen der stad Aalst 1219.09 Zooals wij melden heeft de Heer Smits met zijne wevers van Kerkx- ken een 5 onderhoud goliad. De wevers hadden 25 o/o opslag van loon gevraagd en gereklameerd over de spoelen-die zij na hun werk nog te huis moesten maken. In de onder handeling heeft de Heer Smits 20 o/o Termeerdering toegestaan en de we vers eischen volledige voldoening. De Werkinspecteur is or tusschen- gokomen op onze vraag, dio reeds met de wevers gesproken heeft en beloofde van te zullen optreden,:met de vraag om Maandag den arbeid niet te staken, waarop de wevers toe stemmend antwoordon. Do zaak der werklieden van het gruOt Naaigarenfabriek is in handen gegeven van den Arbeids-Opzienor, die van de Vakbonden om nadere in lichtingen verlangde, om do zaak aan een Scheidsraad voor <o dragon. DE WEVERS van het fabriek De Clercq 55 in getal, bobben Donder dag morgend het werk neergelegd. REDEN Do inslag der lichte d wij len is verfijnt, dat zonder dominslo verwittiging, noch vergoeding aan de wevers te verleenen, daarvoor zijn de wevers ook gaan reklameeren op het bureel, waar hun beloftens vuor onderzoek gedaan zijn, doch de wevers die sinds lang over de ge ringe verdiensten klagen, wilden vau die beloftens niet hooren, gezien aan hunne voorgaande klachten niet vol daan wordt, en hebben den arbeid gestaakt. Hij die van af hee eerste uur dat de socialistische gedachten in onz» stad wierdon verspreidt zich on der de enkele moedige mannen be vond, om 'do werkers wakker- te schudden, omdat de onterfde ar beiders zioh het hoofd zouden rechten, om alle vordrukking. de vernedering en de armoede van de werkende klasse af te schndden, is niet meer. Vader Vergeylen, wiens naam door ieder socialist met de meesten eerbied werd uitgesproken, den oude kamper van de jaren 80. die steeds mede werkte tot zoolang zijne krachten het toelieten is Dinsdag in den eerbiedweerdigen ouderdom van 81 jaren oud over leden. De Partij en hare Vakbonden verliezen door de dood van den goeden CONSTANT een voorbeel dig medelid, die de moeilyke tijd perken van de wording onzer orga nisatie mede maakte, en dat aan de lijve heeft gevoeld, zooals al do baanbrekers van het socialisme, doch, nooit de moed verloren heeft en overtuigd van het goede recht, waarnaar het socialisme streefde. Steeds zijne nederige diensten en toewijding verleenden, om de Party te versterken, en aldus mede werkte voorde overwinning van het socialisme, de vrijmaking der werkende klasse De goede daden, zyn voorbeel dige getrouwheid aan de Partij, zal ons steeds bij blijven, en moet voor de jongeren een spoorslag wezen, om den betreurden Vergey len zyno voetstappen te volgen. Met den diepsten eerbied en de grootste erkentelijkheid, bedroefd om zyn heengaan, groeten wy het stoffelijk overschot van den bra ven Vergeylen die omtrent 40 ja ren een ieverige medewerker is geweest. Hij ruste zaeht. H. FLIPS. 7 l"v-T"-1*i-?5--- -r**;3 Do ouderlingen geboren gedurende hot 4do kwartaal 1857 (October No vember-December) en deze wier aan vraag vroeger werd verworpen, als ook deze die de herziening van hun pensioen verlangen aan te vragen, wonende te Aalst, die vermeenen de vereischte voorwaarden te vereeni gen, om hot pensioen te bekomen of te doen vorhoogen, moeten zich aan bieden ton stadhuize, bureel dor pen sioenen, eiken werkdag van 9 tot 11 ure voormiddag. De Burgemeester, F. DE 1IERT. Bijzonderlijk de overgroote bedrijfs kosten, wedden van personnol. te veel oude koopwaren, enz., enz. WAAR ZIJT GE HET BEST EN GOEDKOOPST GEDIEND, BIJ Molenstraat, II, AALST. WAAROM Omdat daar alles ver richt wordt door eigen volk, zonder kosten van winkeldochter, en daar door veel wordt verkocht, en ée on- kosten op zijn minste zijn. Omdat daar niets GEMAAKT ver kocht wordt, en er dus geen oude koopwaren zijn. Omdat daar alles te bekomen is wat men op een ander heeft en niot heeft EEN OROOTE KEUS VAN NIEUWIGHEDEN. Fluweel, Wol, Velours de laine voor Paletots, zuivere Wol in alle kleurenaan 20 fr. de meter. Peluche. Karakul, Teddy, Bear, Gabardine, Laken in alle kleuren. Zijden en Flu weel (Velours). Manastcffen, Stoffen voor Pardessus aan 25 fr. de me ter, Broakstoffen enz» Alle Zondagen Groote Uitstalling. KOMT ZIEN KOMT ZIEN VOOR DE HARMONIE. Van een i ge Gontsche vrienden, Jan Sanders 50.00 Ernest IIa~ merlinck 20,00 Ida Chinitor 20,00 Pol De Visch 25,00Osear Bekaert 25,00. Hcndrickx Benjamin, Dompelstraat 5,00. Uit liet huis der beste Keuken stoven, Arbeidstraat, 20,00. Totaal fr. 105,00. VOOR DE FANFARE Gezongen door tahiiël De Sctifjr- ver in Sottegem 14,05. Pauwols Alexander 25,00. Van de jongste rauziekant die het bal gespeeld heeft 21,00. Strijdpenning. Overdracht 1304,69. Hendrickx Benjamin 10,00. Lied gezongen door S. Lelong in - Hand in Hand 8,61.Gezongen doorStofaan l)e Wolf in de wijkclub Jan Volders 2.59. Gezongen door Julien Rapaille in de wijkclub Jan Volders 3,16. Ge zongen door Lelong Severin in de AVijkclub Jan Volders 16,00. D' Hert Alfons omdat hij wint 1,00. Gezongen door Gits Jean op eene bijeenkomst in do Poperstraat en rondgehaald door Jozef Meersman 4,25. Omdat Bernard De Smet in Sottegem met valsche kaarten vool speelde en na dien met goede verloren speelde, de toeschouwers en hij zelf 1,00. Omdat Pasteur een hoer opraapte met een zot 0,50. Omdat Clémentine van Caraiel or van den winter gebruik zal van ma ken 0,25. Omdat Clémentine, Robert gaarne ziet er er niet kan aangera den, Palmyre0,25. Omdat ,de Zwarte kapelin haar hart vol is van Rober ken, Jean 0,50. Omdat Clémentine Roberken 's nachts in haar droomen ziet 0,50. Omdat zij niet kan eten of drinken wanneer zij denkt dat Ro berken haar niet wilt 0,50. Omdat zij een goed woord zullen.doen aan Roberken, twee meisjes 0,35. Totaal fr. 49,46. Voor de Turners. Bal Frans 5.00.Gezongen bij Sylvie Oovaort door Cbletto Pauwels bijge naamd de Blaas op het huwelijks feest van Leon Van der Veken en Charlotte Buys 8,30. Gezongen door Gits Jean bij Louis Marcoen en rond gehaald door Georges Da Coninck 4,65. Gozorigen door Antoon De Groot 3,55. Omdat Julien Cammu hem uit de slag Getrokken heeft 0,25. Gezon gen door Julien Cammu en rondge haald door Wantte' Wellekens 1,50. Omdat Desiró Liebaut zoo schoon lie steppendans gedanst heeft met P. Wauters geeft Clothilde 0,50 en ora dat zijne vrouw het zoo wonder be zag, geeft M. Smekens 0,5*6. Van con- tentoment g«eft üosiré zijn vrouw 0.50. Nu geeft Palmyre nog bij om dat Desiré zijn vrouw liet. vallen iia 't, Zatteriksken 0.50. Emiel Van den Broeck geeft ook omdat dit alles is gebeurd in 't Zatteriksken 0.50. Gezongen door Emiel Van den Broeck on rondgehaald door eon grooten zatterik R. S. W. in het Zat teriksken 5,00. Omdat M. de voor zitter zoo schoon kan kussen 0,25. Melanie was jaloersch en geeft daar om 0,25, Omdat Meilezolfom Fons ging voor te dansen geeft Felix 0,50. Omdat Mieken met Fons ook fanta sie danste 0.25. Leon W. geoft omdat Jef aan Sidonie Minot haar kin kwam 0,50. J. Del Rop was jaloersch en kwam er ook eens aan 0,25, maar zij zei rap gaat bij Lena 0,25. Omdat Jef ongedurig liep geeft Triest ook 0,25., Omdat Jef zoo gaarne Ro^a ziet en het toch geen avance is 0,25. Om dat H. een ander lief gaarn ziet 0.25. Fr. De Pruvn stond te lachen 0,25. Omdat. Frans de meisjes gaarne ziet 0,50. Gezongen door Jan Nichels bij P. Eeckhout 2,00. Gezongen door C. Vonck bij Edward Van der Meersch 3.05. Lied gezongen door Sidonie Vera in Montigny s/ Sambre 11,00. Gezongen door Louis Schoon en rond gehaald door Georges De Coninck hij Leon Ringoir8,50. Het lied Gods Wil door Jean Nichels bij Leon Ringoir 2,35. Totaal 56,15. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ (Afdeeling Aalst). LUISTERRIJKE op Zondag 29 October en Woensdag I November, door don Tooneelkring KUNST, LICHT EN VRIJHEID onder do leiding van gezel Felix DE COCK. Men zal opvoeren WILDSTROOPERS drama in 4 bedryven DAAR IS MIJNHEER blijspel in 1 bedrijf. Zio verders de plakbrieven. Ik weet niet of het getal groot is, dat riet begrijpt, waarom onze partij, zoo menigmaal naar den buiten trekt, met muziek, turners en zoovele volgelingen, maar toch zijn «r reeds verschillige, die ik hierover opmerkingen hoorde'ma ker., er bijvoegende dat zij vierkant hunne broek zouden vagen aan de buitenlieden, zich de moeite zouden ontzien om bij hen te gaan, enz. in een woord, opmerkingen maken zonder overleg, zonder het ware doel van dergelijke uitstappen te beseffen. Inderdaad, beste vrienden, wij moeten tot de buitenlieden gaan, om met hen te verbroederen, om door hen gekend en gewaardeerd te worden, want het grootste gedeelte der buitenbevolking, aanziet ons socialisten als hunne vijanden en niets is meer onwaar, want de bui tenbevolking die leeft van zijn ar beid, is evenals wij stedelingen uit gebuit en wroet voor het grootste gedeelte voor den kasteelheer, voor den eigenaar, voor den kapitalist. Door onze uitstappen voeren wij eene allerbeste propaganda, want ze geven het bewijs aan onze werk- broeders van den buiten, dat we niet de slechte menschen zijn, zoo als ze ons zoo dikwijls hebben hoo ren afschilderen door hunnen on derpastoor, oi door de bladen der heeren katholieken en liberalen. Die uitstappen geven ons de ge legenheid, met de buitenlieden te spreken, en hen te wijzen op dat gene wat de werklieden uit de ste den reeds hebben weten te veroveren op gebied van loon, van werkdag, enz. Het is ons dan gegund, hen op het hart te drukken, dat zij buiten lieden ook genieten, zonder er soms te hebben aan medegeholpen, van datgene wat de socialisten reeds hebben doen verwezentlijken, zoo als het pensioen van twee franken daags voor de ouderlingen, en een menschelijk loon voor onzen er- beid. En als zij de weldaden van het Crisisfonds bij werkeloosheid heb- hen gevoeld, dan ook kunnen we hen diets maken, dat we die nuttige instelling hebben te danken aan den destijds socialistischen Minister Wauters, waarover zij niets dan slecht zijn verteld geworden. Die uitstappen brengen dus het hunne bij, om te verbroederen met de bevolking van den buiten, aldus hen leerende dat zij den zelfden strijd hebben te voeren, als wij werklieden uit de steden, en hen te doen zien welk groot ongelijk zij hebben, wanneer ze ten tijde van kiezing, hunne stem zouden uit brengen voor hunne verdrukkers en uitbuiters, de rijke menschen. Aldus handelen wij, zooals onze Gentsche broeders van bij het begin van hun strijd hebben .gehandeld, door naar de steden henen te trek ken. om het doel van hun streven te laten kennen. Wij hebben hun reeds begrepen, Vvij zijn met hen verbroederd, en 't is nu onze beurt om de buitenliè- den te ontwikkelen en met hen te verbroederen, omdat de werklieden zoo van stad als buiten, samen eene overgroote macht kunnen vormen, en wanneer zij deze willen benutti gen, meer welstand en vrede aan de menschheid zullen bezorgen. Fribderik. BEGISCHE WERKLIEDENPARTIJ (Afdeeling Turners). Lokaal Hand in Hand MOLENDRIES. Op Zondag 15 en Zondag 22 October 1922 LUISTERRIJKE KLEINE VARIËTEIT DOOR JEUGD BLOEIT Deuren open om 5 uren. Oordyn om 5 1/2 ure. Zie vorder programma op de plak brieven. Strijdpenning. Op do uitvaart van Ernest heeft den Gebet in de estaminet by Loskon in liet Duidershuis eene ronde co- daan 2,70. b

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2