I Uit Sottegem NINOVE. Uit Cede. Uit Meerbeke. Geeraardsbergen. 'Gezonden op tie wijk Vijver, bij. e Frans Van Gysoghem door Troch; n Dernard en Troch Camiel 5,13. s ..Gezongen ..door Troch Bernard en- Josephine in dezelfde herberg 1,20. J Gezongen bij Kemi Troch door Ber- nard Troch en D'Haese Benoit 2,15. L- (Gezongen in de Vossestraat bij De t Vos door Troch Bernard 3.00. Een e vriend 1,1*1. Eene omhaling gedaan in 't lekaal door Troch Bernard 0,00 Totaal fr. 21,71. Een genoeglijke dag j van propaganda. Het bezoek eener afdeeling der n fanfare Hand aan Hand van Aalst e aan onze partygenooten, heeft den besten indruk nagelaten. Het was e een waar genoegen voor de kamera- s den van Sottegem, om mot onze i grienden vafi Aalst te verbroederen, "eb eene gelegenheid te baat nemen om nevens onze andere partijgenoo- ten, bijzonderlijk onzen ouden en i.gewaardeorden gezel Jacobus Fran-' - -yois onze erkentelijkheid te beteo r nen. Als deken van onzen club, geeft hij altyd het voorbeeld als bewuste strijder voor de goede zaak, en laat J Ook-, geen enkelen oproep onbeant- t Woord. De propagandaclub hoeft--dus onzen gezel met een klein geschenk vereerd. Zoo een vrienden samenzijn, moet natuurlijk de beste vruchten af wor pen. Het is daarom dat het bestuur be sloten heeft, van tyd tot tijd zoo oen tochtje in te richten die gepaard zou gaan meteen gezellig familiefeest. Langs dezen weg sturen wij onzen besten dank aan de vrienden van Aalst, en kunnen hun tevens verze keren dat wij altijd zullen weton ons 1 plicht te k-wijten. Nogmaals, hartelijken dank in naam van gansch den Socialistischon Propagandaclub van Sottegem, aan de fanfare Hand aan Hand Leve onze fanfare Hand aan Hand. Een woord over onze Turners. Het bestuur doet oen warmen op roep aan alle gezellen en gezellin nen, omdat zij dit edel werk zouden steunen. Het is de jeugd die de toe komst is, en op hen weegt de taak óm het ontvoogdingswerk der oude- ren voort te zetten. Allen hebben wij voor plicht onze kleinen, lid te late* worden van onze turners, omdat zij in de toekomst apostelen zouden zijn van het socialisme, tot heil der menschhoid. Van gezel Van Daele, mogen wij als leider het beste .verwachten. Hij geeft allo bewijzen van zijne taak ewust to zijn, en met een weinig goeden wil van eenieder zal de wagen wel rollen. C. V. Strijd penning Overdracht fr. 738,21. Te kort gerekend van den 19 Sept. 7,25. Rondgehaald door Alfons Van Steenbrugge 2,75. Oindat Fivel gaat bruidkneoht zijn 0,50. Omdat hij een harmonica gaat koopen om te trou wen 0,50. Omdat Gustaaf zijne papie ren gehad heeftom te trouwen 0,25. Van Helène omdat zij gaat trouwen 0,25. Omdat Gustaaf geene slaping kan krijgen ia Sottegem 1,00. Omdat Emiel zijné vrouw goed had 0,25, Van Elvire omdat zij geen druiven mag eten 0,25. Omdat Helöne geen portret heeft om in hun medaillon te steken 0,25. Omdat Emiel opge speeld heeft, dat hij zijne pop in zijn mond heeft 0,25. Omdat Helène moet achter brood gaan 0,25. Omdat Helène het toch gelukt is dat ze,gaat trouwen met.de Westhut 0,50. Omdat Elvire geen droge piui- -men eet en zij geene kan krijgen. Om dat Eugenie handschoenen maakt 0,25. Omdat het zou eene dochter zijn 0,25. Omdat Remyzou een tweeling hebben 0,50. Omdat Charles oen fra*k boet gehad heeft in Frankrijk 0,25. Omdat Virgenie Moreels met Gustaaf het tribunaal gepasseerd heeft en vrijgesproken zijn 0,50. Omdat Char les zijne vrouw een frank boet ge had heeft en zijn vrouw vrijgespro ken geweest is 0,25. Omdat Hélène niet meer wilt betalen 0,25. Een lied gezongen door Hélène De Vos en rondgehaald door Gustaaf Slosse bij Alfons De Potter 2,35, Omdat Gustaaf een dik aangezicht heeft0,25. Om dat Emiel nevens de stoof zit te sla pen 0,25. Ornaat, Virgenie gaarne nog een glas zou drinken en zij niet moer kon 0,25. Omdat Pijper nevens do stoof zit met zijne vrouw 0,25. Omdat Alfons De Potter nooit geen slag geeft 0,25. Omdat Sies hem goed vermaakt heeft met Richard Spaera op het Bal 0,25. Omdat Germaine, Gabrialle voor rffen vrederechter zai brengen 0,25. Om dat Germaine met Pier zal trouwen 0,25. Van onzen ouden Pier voor ons muziek 1,00, Omdat Ivo binnen komt in ons lokaal 0,25. Omdat Adolf Sanglan ^ijn schoenen verkocht hèeft 0,85. Omdat zijne vrouw zal miscon- tend zijn; geeft Georges Ceuterick .0,25. Omdat zijne vrouw zal beter koopen, geeft Van .de Sande 0,50. Ge zongen door de zwarten en rondge haald door Alfons De Potter 3,00. Omdat Stoebe.l mot Bertha gaat trou wen' 0.25. Gezongen door Sanglan Adolf en rondgehaald door hem zelf 5,00. Een lied gezongen door een muziekant van Aalst en rondgehaald door Louis Willockx 7,50. Gezongen door Hélène uit het Acht uren-huis en rondgehaald door Pol Slock 4,50. Geschonken door een goeden socia list voor ens muziek 1,00. Rondge haald in ons lokaal op het Avond feest van 1 October, door Alfons Van Steenbrugge 40,17, 'Totaal 86,62. Algemeen totaal fr. 824,83. Voorde Turners. Gezongen door Alfons Van Daele on rondgehaald door Alfons Van Steenbrugge in ons lokaal 8,00. Ge speeld door het muziek van Aalst in 't lokaal Het Acht uren-huis en rondgehaald door Louis Witlockx en Pouleper 9,14. Totaal 17,14. BravoProficiat In de laatste examens van lagere studiën welke plaats grepen, hebben verschiHige leerlingen tonzer etads- scholen zich fel onderscheiden. Zes leerlingen der stadsjongens- school gelukten in hun exaam van de vierde graad. Drij leerlingen der jóngens-' en drij leerlingen der meisjesschool ge lukten in hun exaam van de derde graad. Wij wenschen aan deze leerlingen hartelijk proficiat. Tot het onderwijzend personeel richten wij onzen bosten dank om den bekomen uitslag, 't Is een be wijs, dat in onze scholen, ondanks al het getier van sommige kadod- dors, bet onderwijs op «ene degelijke manier wordt verstrekt. Bravo en vooruit op den inge slagen weg. Er dient hier bijgevoegd dat de stadsjongensschool van Ninove, de oenige is va* den kring Ninove, wier leerlingen aan 't examen van den vierden graad hebben deelgenomen. Vrijzinnige. Avondleergangen. De winteravonden zijn aangebro ken. Wij hebben thans het achturen werk en beschikken dus over een weinig vrijen tijd. Hoevolen der onzen zijn er niet, die het geluk niet hebben gebad te loeren lezen en schrijven, anderen die slechts een zeer gebrekkig onderwijs hebben ge noten. Eene goede gelegenheid biedt zich aan om daaraan te verhelpen. Op Woensdag* 18 Oktober, om 7 uren 's avonds, beginnen de leer gangen der Avondscholen. Makkers, maakt van deze gelegenheid gebruik. Bezoekt de avondleergangen. Laat u als leerling inschrijven. Onderwijs is de grootste weldaad. Ontwikkolt u, 't is uw grootste plicht. i Vrijzinnigs. Strijdpenning. •ezongen door Petrus De Ville, het lied De Koolmijner 4,05. Voor do Turners. Gezongen door M. Tanyn Artikel 310 te Vollezele en rondgehaald door denzelfden 5,25. Gezongen door Desiré Schietecat bij Leon De Pryck en rondgehaald door denzelfden 9,92. Strijdpenning. Ontva*gen van de kinderen Hel- linckx Philomène geeft 2,00. G. Schietecat 1,00. De Hondt T. .1,00, Alfons 1,00. Petrus geeft 1,00 omdat wij Paul. Steaven en Frans De Coorde byge-< wonnen hebben in onzen Bond. Ri-« chard geeft 1,00 voor do roode vlag. De Coorde Frans 1,00 voor de vlag. Paul Steeven 5,00 voor do roode vlag. Omdat Paul Steeven zijn rede kan goed uitvoeren 0,50. Omdat Riehard te laat komt 0,25. Omdat Emelie om tien uren 's avonds met baron schei- rem in huis zit 0,50. OmdatJFons aan den Jioolzak niet kan geraken 0.50. Petrus Simons, voor de roode vlag 1,00. Omdat Fonsaan Marguerite een plets vroeg en haar verplichtte hem mot haar twee handen te govon 0,50. Omdat Philomène in don maneschijn moet patatten rapen 0,50. Omdat Lucien aanloopt op de bijeenkomst 0,50, Omdat Lucien en Cyriel hun zoo-goed geamuseerd hebben in een kleine plaats 0,50. Victor V. D. B. geeft voor de roode vlag£l,00. Th. Van den Bossche geeft 1,00 omdat wij nog meer leden zouden winnen. Gezongen door Frans De Coorde, rondgehaald door Petrus Simons, in ons lokaal 5.60. Gevondeü in ons lo kaal 1,00. Gezongen door Pe.tr. Buyl, rondgehaald door Frans De Coorde in ons lokaal 10,32. Totaal 40,67. CINEMA. Zondag 22 on Maandag 23 Octo ber. De kleine Iersche heks, met de beroemde kunstenares Mary Milès, komedie in 5 deelen. Pipe iet, komiek. Dagblad {Gaumont, 9* en 10° episode van Zonder Va der »v Negende episode. Het hart der Portugeesche. Don Scipiogevangen op don« Deomedes» wordt William Atkins, verlost. Jack en Tim vernemen dat een aanslag zal gepleegd worden tegen de villa van Donna Agnès. Jack verwittigt Donna Agnès en Tim waarschuwt de gendarmen. Donna Agnès wordt door een vorloreu kogel gedood. Jack is verplicht te vertrekken naar Zuid-Amerika met de Deomedes De kapitein zendt de sloepen aan wal om drinkbaar water. De matro zen worden aangevallen door India nen, die zich meestor maken van de sloepen en begeven zich aan beord van de Deomedes De kapitein doet zijn boot springen. Jack New- land gered, maar is verplicht aan land te blijven. Tiende episode. De Beschul diging. Jack ©ntmoet^op de kust van Amerika zyn vriend Tim. Zij *ijn zoo gelukkig te kunnen opgeno men worden door een schip en naar hun vaderland terug te keeren. Wil liam Atkins heeft bij de politie een klacht ingediend, Jack beschuldi gende Jack Neville te hebben doen verdwijnen. Jack kan oenjalibi voor brengen met te bewijzen dat bij een geheim onderhoud had met Fleta, maar zulks kan niet terwillo van Fleta's faam. Jack wordt tor dood veroordeeld. Tim zal zich naar Ce cilia de Clarc (Fleta) begeven, om baar te vragen Jack te redden. Van week tot week wordt het spel in den film Zonder Vader boeien der, en wordt het met belang door do talrflke toeschouwers gevolgd. Met de film, Een fijne Komedie, waarin Mary Miles do hoofdrol ver vult en het dagblad Gaumont, dus nog eens een buitenkansje voor de cinema bezoekers. Heden Zondag 13 en Maandag 10 October, Dagblad Gaumont. Onder de Koepel. Georget en Zonder Vader 7e en 8 épisoden. Leest korte iuhoud in ons nummer van 8 Octobor. In 't kort De holsche Guit met Jackie Coogan, Eene kinderkribbe. In hetprogrammador Werklieden partij, is sedert jaron het stichten van werken aller aard tot bescher ming der kinderen geschreven, en zulks door de openbare besturen, die volgens ons voor plicht hebben, daarvoor te zorgen, en zulks niet moeten overlaten aan het privaat initiatief, hetgeen niet wil zeggen, dat.de hulp of de steun op elkgebied, door bijzonderen verleend niet mag of kan aanvaard worden. Als wy er aan houden dat zulke werken, zooals overigens alle werken van on derstand, officiéél moeten ingericht worden, is het omdat wij eerst en vooral willen dat elkeen van deze werken moeten kunnen genieten, en dat wij dp vorm van liefdadigheid die aan al deze werken tot hiertoe werd gegeven, willen doen vervan gen door een stelsel, waarby degene welke van onderstandswerken ge nieten, zulks kunnen aanzien als een recht, als iets waartoe de maat schappij verplicht is, tegenover de werkende klasse, tegenover elkeen. In deze werken moet ook ieders overtuiging geeërbiedigd worden. Het is ons doel niet hier uit te wijden over het nut, wat zeg ik over de noodwendigheid der kinderkrib- ben, zulks is in onze bladen meer dan eens gedaan. In eene goed bestunrdeg kinder kribbe, wordt met de grootste be zorgdheid. getracht van do kinderen gezondo, kloeke wezens te maken, de behandeling geschiedt volgens wetenschappelijke ondervindingen. Het Weldadigheidsbureel heeft beslist een kinderkribbe op te rioii- ten, en het bestuur der Godshuizen heeft de noodige gebouwen ter be- schikkiag gegteld, en volgens wft gezien hebben, zijn de werken reeds ver gevorderd, en de inrichting be looft goed te zijn. De heer Dokter Van derSchuoren, die in het werk van den druppel melk bewezen heeft, dat hij bekom- mord is met de gezondheid der kin deren, beeft het toezicht over do kinderkribbe willen aanvaarden. De kinderkribbe zal ingesteld zijn in ruime en gozonde zalen, gansch ingericht naar de opgelogdefrego- len, om de toelagen van Staat en Provintieto kutnen ontvangen Als alles in gereedheid zal zijn, zullen onze moeders toegelaten wor den een bezoek te brengen aan de nieuwe inrichting, en wij raden hen aan daar gebruik van te maken, op dat zij zich zouden overtuigen dat zij met volle gerustheid hunne kinderen zullen mogen toevertrouwen. In de kinderkribbe'zullen ook do weesjes van min dan 3 jaar oud op genomen worden, 4ot hiertoe worden deze ongelukkige kleintjes uitbe steed door het Weldadigheidsbureel en het was niet altijd gemakkelijk goede op\oedsters te vinden, Hopen wij dat hot werk voldoe ning zal schenke* aan onze moo- dors on wij moenen zulks te mogen, daar het werk officieel is, en wy onze vertegenwoordigers dus heb ben in de besturen, die over dit nieuw werkte waken hebben. Woningnood. Van dag tot lag hoort men meer en moer klagen over den woning nood. Eene maatschappij tot het bouwen van goedkoope woningen is gesticht, do beheerraad is gevormd, het gemeentebestuur. Onze coöpera tief en verscheidene bijzonderen heb ben hunne stortingen gedaan, dus zou er nu moeten gehandeld worden, want er kan niet meer uitgesteld worden, en wachten tot als de nieu we laan zal aangelegd zijn is onmo gelijk, de nood is te dringend; Onre* lukkiglijk hebben wij vernomen dat de maatschappij tot hiertoe nog niet de minste beslissing heeft genomen, wij denken dat het niet voldoende is eene maatschappij te stichten, zy moet werk leveren. Er wordt gezegd dat er weinig bouwgrond beschik baar is in de stad, wij geven toe dat er geen is in overvloed, maar wij denken datmet goede wil, toch grond genoeg gevonden kan worden, om een begin te maken aan hot bouwen van goedkoope woningen. Wy zullen op deze zaak nog terug komen, want het is ellendig te moeten bestatigen in welke voorwaarden, sommige ge zinnen gehuisvest zyn.opeengedron- drongen slechter dan de beesten in verzondingwagons. Die toestand kan of mag niet blijven duren, wij woten wel dat er geene oplossing aan deze kwestie kan gebracht worden in en kele weken, maar als onze menschen zullen zien, dat de maatschappij hare rol begrijpt, zal dit reeds eene ver lichting zijn. En wat zal het zijn moest de reaktie in den Senaat het gedaan krijgen om de huishuurwet zoo te maken, dat elke dag uitzettin gen plaats hebben. De oplossing Er moet gebouwd worden. De Gelockóuteerde Sigaren-ma kers, voorde Werkrechtersraad Na verschillende malen uitstel is er eindelijk donderdag 5 October 1.1. uitspraak gedaan in zake den eisch om schadevergoeding door de lieeren fabrikanten aan de gelockouteerdo werklieden gesteld voor het niet op werken hunner aangevochte tabak kon. Er moest ook uitspraak gedaan worden over het geval van niet uit betalen der verschuldigde loonen door den Heer Fr. Van den Bulten (welke reeds 10 weken dit loon ach terhoudt en op den hoop toe 3500 fr. schadevergoeding eischt van ztfn persooneel). Bij het eindigen van het coafiict duufde de strijd bij hoogor- vernoomde fabriekant voort, omdat hij het werk wilde doen hernemen met niet gereedgemaakte tabakken, 't geen de Sigarenmakers niet konden aannemen, gezien zulks voor hun minder loon beteekende. De heer Rens verdedigde de Pa troons, terwijl makker Van der Gracht in een meesterlyk pleidooi het ongewettigde en onrechtvaar dige bewees in zake het eischen van scnadovergoeding aan d9 werklieden terwyl men ze tot staking dwong, en het achterhouden der verschul digde loonen door den Heer Va* Den Bulten. Aan deuitspraak werdt door het talrijk opgekomen publiek dan ook niet getwijfeld, doch zij luide als volgt. De heer Van Den Bulten moet het verschuldigde loon uitbetalen, noch min, noch meer. Over den eisch en schadevergoe ding der Patroong zal uitspraak ge daan worden, nadat de schade zal vastgestold zijn door een expert. Deze uitspraak bewijst nogmaals dat Bazen en Meestergosten niet op hunne plaats zetelen in een Werk- rechtersraai, wanneer het er op aan komt recht te doen geschieden aan werklieden. War.t die uitspraak be duidt toch wel dat patroons gedu rende weken het loon hunner werk lieden mogen achterhouden zonder dat ze de schade welke ze daardoor aan de werklieden aanbrengen moe ten vergoeden. Terwyl i|J net recht hebben schadevergoeding te eischen van hun personeel, nadat zij ze zelf het, werk deden neerleggen, Aan u, Sigarenmakers en Tabakbewerkers de les goed te onthouden en bij de eerstkomende kiezing, voor Werk rechtersraad. dit opmerkens waardig feit, maar steeds ver schoven wordt, die vuile boel om te keeren en mannen er heen te sturen die recht zullen doen geschieden. PIER. In de winkels der samenwerking vindt men alles wat er noodig is in een huisgezin aan voordeelige prij zen. Eerste hoedanigheid, verzekerd gewicht, Deel in do winst. Huismoe ders welke elders jkoopen dan inde maatschappij, handelen tegen hun eigen belangen. In de Kleerwinkel. Grooto keus van stoffen voor Mans- en Kinder kos tuums, pardessus enz. Voordoolige pryzen. Verzorgd werk. 2 deel. Strijdpenning. Omdat do Krommen onder tafel viel en niet opraapte 0,25. Omdat hij 20 fr. te weinig afgegeven had, en liy daarom een oorveeg kreeg van Stance 0,25. Omdat hjj in den bock gezwommen heeft by den bakker 0,25. Totaal fr. 1,00. Voor het Muziek. Mrandelyksche gift van een vriend 1,00. OVERBOULARE. Gemeenteraadszitting van 4 October 1922. Na lezing van het verslag der vorige zitting, wordt door den Bur gemeester aan het liberaal gemeen teraadslid August Jacob, het bac- gerkruis van tweede klas overhan digd en dit voor bewezen diensten tijdens den oorlog. Proficiat. Men zegt als men oud wordt wordt men eene tweede maal kind. Hewel als dit waar is, meet men toch aan oude kinderen ook speel goed geven, dus kunnen wy niets anders dan aan Gust metzyn blik ken speeldingen veel vermaak toe te wenschen. Maar opgepast, oude jon- jongen, want onzen schepene van finantiën is zinnens belastingen te doen heffen op de decoraties En dan staat ge net gelyk als mijn hond met atfne medalie j Dan krijgen wij de niet goedkeu ring der gemeenteraadszitting van 10 Mei 11. Wat is dat Dit is de afkeu ring door de katholioko Bestendige Deputatie, dus moet het toch wel erg zijn, der politieke knoeiëryen door onze klerikale meerderheid gepleegd op -1 April, in zako de verkoop uit tor hand van een party gemeentegrond aan een der medekandidaten der klerikale lflst, zekere Petrus De Lauw en ten nadeelo van een tegon- strover. Tegen deze verkoop werden protesten ingediend en niettegen staande dit werd in zitting van 10 Mei deze verkoop behouden door dezelfde muilentrekkers. Nu werd hen door den gouverneur bekend gemaakt, dat hunne poli» tieke deugenioterij vernietigd is en deze grond MOET in het openbaar verkocht worden en kennis werdt gegeven aan de belanghebbenden. Plets Nog een muilpeer voor hun spaarzaam en onpartijdig bestuur, en ze gaan er nog krygen, zulle Vervolgens is het de beurt aan het voorstel tot het heffen van 50 ten honderd opcentiemen op grond, loon en bedryfbelastingen. Gezel Cosyns zegt, dat by deze voorstellen onderzocht heeften vast stelt, dat hier wederom het lot op Jonas, hot is te zeggen, op de werk man zal vallen en besloten is daar tegen te stemmen. Na de rede ran Cosyns, waait er een demokratische wind over de vergadering. Onze schepene van finantiën zelf vindt, dat «ie rode van Cosyns waarheid is. De liberaal Van Cleemputte vindt hot ook waar en de belastingen worden met alge- meene stommen verworpen Eh wat nu Wel grond verkoopen, zegt klonde Pie Dan worden in princiep de plan nen goedgekeurd voor het maken der Donkerstraat. Bij eeno vraag van het Armbestuur om toelating voor een stuk grand te verkoopen, vraagt gezel Cosyns, hoe groot die grond is en aan hoeveel zulks wordt verpacht. Het antwoord luidtomtrent een dagwand en half of zoowat 150 roeden en dat wordt verpacht aan de kolossale som van 8 fr. per jaar of 5 centiemen de roe de Waar vindt men zulks nog f Dat is maar mogolyk in Overkou- laere. Er zullen daar zeker nog vele van die dingetjes gebeuren die wy niet weten. Geen wonder dus dat men do socialisten uit deze besturen wil houden. Cosyns zegt dan dat de grond zoo slecht mag ztfn als hot maar kan. als men er boomen op plant deze dan toch cog rneer zal opbrengen dan nu het geval is, en tegen deze verkoop zal stemmen. Met voorbo- houdingon van een paar andore leden wordt deze verkoop toegestaan met 8 stemmen tegen 1. Aan do bogrooting dor kerkfa briek stolt het schepencollege voor, deze terug te sturen .met verschiHige wijzigingen in do opgave der cijfers. Cosyns zegt tegen deze begrooting te stemmen en niettegenstaande de wyziginge* wordt ze toch goedge keurd met8 stommen tegen I. Overeen omzendbrief van wege de gouverneur nopens den woningnood, wordt er eeno gansche uur gezeo- verd en gepraat, om tot den kolossa- len uitslag te komen, eens inlichtin gen te vragen aan het intercommu naal woningkemitoit te Geeraards- bergon. 't Is om er van te zweeten Wie in woningnood verkeert en wil wachten tot er bijgebouwd wordt, mag dit nog voor oenige jaren doen en dan zal men nog eens inlichtin gen vragen. Na het stemmen van eene aante- gane private leening voor dringende betalingen, gaat men in geheime zitting, waar mododeeling wordt gegeven van liet koninklijk besluit waarbij de benoeming gedaan in zitting van 16 Juni 11. van een ge-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3