Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Een Vlaamsche J4oogeschool te Sent De katholieken worden gulzig Het. Syndikaal Congres Het Arrondissements-Congres 19e Jaar N° 43 (Eerste oplage) Prijs per nummer la centiemeu. 22 October 1922. Feiten zeggen meer dan woorden T De loonen moeten verminderd morden RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncon die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongetcekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. Binnen enkele weken vangt in de Kamers een zeer belangrijke bespre king aan. Het gaat er om of er al of niet een Vlaamsche Hoogeschool te Gent komt. Reeds van nu af zijn de gemoede ren in sommige middens aan 't gis ten, men discuteert in de bladen de zaak soms met ongemeen geweld. De Vlaamschgezinde bladen roe pen en dreigen, de anci-Vlaamsche gazetten verbroddelen veel papier en veel inkt óm te bewijzen dat de Vlamingen gelijk hebben. Wat moet nu onze houding zfjn Laat mij toe in de kolommen van ons geliefd weekblad onze meening daarover uit te drukken. Om zoo 'n zaken, hoe belangrijk ook, hebben wij socialisten nooit de koorts. We kunnen dus kalm en met eng vol verstand rodeneeren. Dat er eene Vlaamsche Hooge school in Bolgie noodzakelijk is, zal wel niemand meer loochenen. Zelfs de meeste fanatieke anti- Vlaam8che bladen geven dat toe. Belgie is een land bewoond door twee verechillige massa's. De eerste in het Walenland heeft voor moedertaalHet Fransch. De tweede in Vlaanderen, heeft voor moedertaalHet Vlaamsch. Dat zijn feiten waaraan do schoon ste redevoering niets verandert. Elk moet dus in taaiopzicht zijn recht hebben. Ónze Waalsche broeders krijgen eene Fransche opleiding en met re denen, dus moeten ook eene Fran» sche hoogeschool hebben. De Vlamingen met hun Vlaamsche opvoeding mogen dus aanspraak ma- keu op eene Vlaamsche Hoogeschool. Dat is de rechtvaardigheid zelve, eenvoudig de rechtvaardigheid, en als socialist moeten we alle recht vaardige zaken voorstaan, wat we in 't verleden dan ook altijd gedaan hebben. Onze Waalsche bevolking heeft eene officieele Fransche Hoogeschool in Luik, heeft nog meer ze heeft er ook eene in Gent, want in de Gent- sche Hoogeschool is de voertaal het Fansch. En de Vlamingen Zij zijn de stiefkinderen. Zij hebben nergens een eigen Vlaamsche Hoogeschool. Zoo'n toestand kan en mag niet blijven duren. Zoo'n toestanden zijn oorzaken van onophoudende politieke twisten, en wij socialisten hebben al onzen tijd noodig om te vechten op ekonomisch terrein. Maar, roepen nu de tegenstanders der vervlaamsching, waarom de Fransche Hoogeschool van Gent afschaffen, waarom er geene nieuwe gesticht? Wel, het antwoord is daar reeds tot vervelens toe, door alle bevoegde mannen in die kwestie, op gegeven. Ei* zijn in ons land reeds te veel Hoogescholen, en men zou er nog een nieuwe bij maken. Dat ware eenvoudig onzin. Daarbij op het oogenblik dat er véél geld te kort is, dat er een groot gat in de kas is van minister Theunis is, wil men vele millioenen uitgeven om iets te maken dat er te veel zou zijn. De Hoogeschool van Gent bevindt zich te midden vau Vlaanderen, ze is gereed, ze beschikt over 't noodige gerief, over de laboratoria, over do werkzalen, waarom zou men er eene nieuwe maken waar alles nog zou te doen zijn .Neen, noen, dat ware het werk ver broddelen en dat enkel uit anti- Vlaamschgezindheid. Diezelfde menschen die don mond vol hebben van compressions des dépenses zouden nu millioenen weg werpen om aan de rechtmatige vraag der Vlamingen niet te moeten toege geven. Dat kunnen wij niet aannemen. Hebben de Walen daarom redenen tot misnoegdheid Wij, socialisten, zullen de laatsten z\jn om onze Waalsche broeders te misnoegen. Zij hebben ons in onzen lastigen politieken en ekonomischen strijd ter zijde gestaan en gesteund. Zij zonden d© eerste socialistische Ka merleden naar Brussel, zelfs Vlamin gen, als onzen grooten Vlaamschen voorman Anscole, die eerst te Luik werd verkozen. Neon dat nooit Maar kan men iemand misnoegen als men rechtvaardig is f De Waalsche vrienden zullen ons begrijpen, we vragon eenvoudig iets wat ze al lang bezitten. Daarbij, op dit oogenblik meerdan ooit moeten we strijden voor bekwa me krachten in onze rangen. Wij zijn de partij der toekomst, daarom moeten wij beschikken over krachten op alle gebied. Die levert ons enkel eene Vlaam sche Hoogeschool. Daaruit moeten mannen komen uit het volk, die de taal en do zeden van ons volk kennen, die midden in 't Vlaamsch volk loven kunnen. Wie kan daartegen zijn Wie kan het ons ten kwade duiden dat we de verheffing willen van ons Vlaamsche volk Ik geloof wel niemand Ziedaar wat we willen, ziedaar waarom wij de vervlaamsching der der Gentsche Hoogeschool voorstaan. Niet uit haat tegen Frankrijk, nog min uit haat tegen de Walen, nog minder uit politieke bergkoningen, enkel uit rechtvaardigheid en uit sociale noodzakelijkheid. De Vlaamsche Hoogeschool is rechtvaardig en ze is daarbij sociaal noodig. Hopen wij dat zij er spoedig kome Over veertien dagen heeft Alge meen Kristen Werkersverbond van Belgie te Brussel een buitengewoon kongres gehouden. En stonden twee bijzonder pun ten op de dagorde, n.l.: i. Het mi litaire vraagstuk is 2. De katho lieke Unie. Omtrent het militaire vraagstuk is een dagorde neergelegd en ge stemd waarin het volgende omtrent den diensttijd voorkomt De aanwezigheidstijd, in de kazerne mag de Z68 maand niet overtreffen voor de hulpdiensten, acht maand voor het voetvolk en de administratiedieo8ten, tien maand voor al de andere wapens. Deze dagorde komt dus het ver raad der christen-democraten te genover hunne kiezers in een waar daglicht te stellen. Hunne laatste kiescampagne stond vooral in het teeken van den zes maanden dienstplicht. Nu spreken zij zich wel uit voor een dienst van zés maand maar dit alleen voor de hulpdiensten, dus slechts voor een minimumgetal. Voor het voetvolk moet het blij ven acht maand en voor het paar denvolk tien maand. En hier is het de overgroote meerderheid. Over de kwestie der katholieke Unie werd ook een dagorde ge stemd, waarin uitdrukkelijk gezegd wordt dat de redding der arbeiders ligt in de samenwerking met de rijke menschen. Dus het monsterverbond van het Algemeen Christen Werkersver bond met de kapitalisten is Zondag 1.1. nog eens bekrachtigd. En terwijl dit gebeurt zijn te Se- veneecke katholieke werklieden se dert verscheidene maanden in sta king bij den door en door geloovi- gen patroon M, Hanus, alleen om het vereenigingsrecht te doen eer biedigen. Feiten zeggen meer dan woor den. Het oude liedje t De loonen moe ten verminderd worden is uitgezon gen. 't Was is 't begin van den zomer niets anders van wege de zijde der burgerij, dan zou alles afslaan, het leven ging normaal worden, 't was eenmondig De Redding. Wat, wat is er gebeud 1 De loonen zijn verminderd en 't leven integendeel slaat nog op. De boter verhoogd, de eieren worden peperduur, het vleesch ver mindert niet in prij» en de kleeding en de schoenen blijven aan onge naakbare prijzen 1 Waar blijven nu al die mooie theoriën De werklieden zijn nu verwittigd als de loonen verlagen vermindert daarom het leven niet De katholieken meenen weer dat ze volledig den baas zijn in ons land. Dat zal Napoleon Devèze en zijne andere liberale slaapmutsen uit bet ministerie leeren 1 De katholieken moeten minister worden van 't onderwijs, schrijven ze ook moet het een katholieken Voorzitter der Kamers zijn 1 Wat jannen toch Ze zijn de minderheid in 't land en ze worden overal den baas, dat door de schuld der blauwe minis ters. Werklieden de oogen open, wij laten ons niet bedotten, aan 't werk voor een socialistische meerderheid om geheel den boel omver te werpen. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad der stad, die de belangen der werklie den verdedigt, Het kost slechs 15 centiemen het nummer. dat Zondag morgend in het lokaal Hand in Hand heeft plaats gehad, draagt het teeken hoe sterk pnze vakbondon zijn in het arrondisse ment AaM. Inderdaad, omtrent 80 afgevaar digden van onze verschillende vak bonden waren vergaderd van Aalst, Geeraardsbergen, Ninove, Sottogem, Denderleouw, Meire, Hofstado, Lede en nog andore gemeenten. Na de openingsrede van gezel Pol Van de Steen die het Kongres leid de, sprak de kameraad Corn. Mer- tens, Schrijver der Syndikale Kom missie, die uitlegde waaromdeS. K. besloot, de gewestelijko kongressen door gansch het land samen te roe pen, ten einde den geest der arbei ders aan te wakkeren, om zich met alle kracht te verzetten tegen de snoode plannen van het patronaat, die aan de werklieden de bekomen loonen en den 8 uren werkdag stuk na stuk willen ontnemen. Mertons herinnert aan het besluit van het Internationaal Vakverbond om de werkende klasse op te roepen TEGEN het dreigend gevaar van den oorlog, dat het werkende volk het ergste doet leiden, en sluit zijne prachtige rede met een oproep tot versterking onzer vakbonden, die do beste waarborg is voor ons volk, om te beletten dat de patroons in hun voornemen lukken en een duurzame vrede te bekomen. De vriend DE BRU YN behandelt de twee eerste punten van de dagorde te samen, arbeiderskontpool en socialisatie. Zijne uiteenzet ting getuigt dat hij die twee punten good bestudeerde en toonde hot groot belang dat de arbeiders zouden bekomen, met de kontrool uit te oefenen door de werkers op de nij verheid. Tevens het groot belang voor do gemeenschap dat zou beko men worden, met de socialisatie der dor groote nijverheden, zooals b. v. de koolmijnen, transport ten lande en ter zee ea zoo meer. Doch de doorvoering van deze controol en desocialisatie, daar zyn de rijke burgers togen, omdat hot hunne inkomsten zou bedreigen en ten goede komen van de arbei ders en do gemoenschap, en om dat mogelijk te maken, moeten de wer kers organisatiën zich daartoe voor bereiden. De bestuurders der vakbonden en de leden die aanleg hebben, moeten die zaken bestudoeren, daarvoor is het noodig dat in den echoot der Vakbonden leergangen ingericht worden om het werkvolk voor te be reiden tot do roeping die zij zullen te vervullen hebben. Gezel FLIPS besprak de middelen van propaganda, die de bestuurders en leden moeten aanwenden om de nog jonge werkers (sters) en buitenlieden dieniet voreenigd zijn, aan te sluiten bij onze vakbonden. De secretarissen zullen zich aan de spits stellen van deze propaganda beweging, door het beleggen van vergaderingen, het schrijven van vlugschriften en de reden op te spo ren, wanneer er leden zyn die hun ontslag nemen in de Vakbonden. De bestuurleden en leden moeten daaraan medehelpen. Voor ieder fa briek en werkhuis moeten wij onze mannen en vrouwen hebben die do onvereenigden aan sporen om lid te worden van onze Vakbondon. Tevens moeten wij onderzoeken of er loden zijn van onze Vakbonden die familie leden hebben die nog bij andere Vakbondon zijn aangesloten, en er voor werken omdat zij ook zich by onze bonden zouden aansluiten. Deze algemeene propaganda moot gepaard gaan met vergaderingen sa men te roepen van de verschillende vakken, en zoo mogelijk van fabriek tot fabriek en van werkhuis tot werk huis. waaraan onze leden moeten medehelpen om deze goed te doen lukken, en door de onvereonigdo mannen en Vrouwen te doen bewo nen. Wanneer al de Vakbond bestuur ders deze propaganda krachtig zul len inzetten, dan zullen wy na 3 maanden terug samenkomen en ver heugd zijn over den prachtigen uit slag, de versterking onzer Vakbon den. Gezel BAUWENS gaf verslag over de Syndikale Betoogingen die door gansch het land den 26 November zullen gehouden worden. Hij wyst op deze werkers-betoogingen, die van heden door onze Vakbonden moeton voorbereid worden, en die vast een groote indruk zullen maken in ons arrondissement en daar bui- ton, wanneer onze loden 13000 in getal aan de betooging zullen deel nemen., en zoo moet het gebeuren. Inderdaad, deze betoogingen staan in het teeken, dat de werkende klas hare wil moet toonon voor het be houd onzer loonen, den 8 uri> gen arbeidsdag, en voor den Vrede De werklieden gevoelen aan eigen lijf dat de Patroons zich voorgeno men hebben de loonen aan te raken, en van duivelsche plannen droomen, om inbreuk te maken op den 8 uri- gen arbeidsdag. De werklieden kun nen zulks met gekruiste armen niet aanschouwen, don geest van verzet zal opbruisschen. Daarvoor moet eenieder aan de betoogingen deelne men, omdat het gaat om hare groot ste belangen. Tevens moet ons wer kende volk bewijs geven dat wy den oorlog verafschuwen dat wij ons verzetten tegen allo bloedvergieten en eene duurzame Vrede willen. De vriend Mertens en de drie Ver slaggevers, worden om hunne schoone inleilingon warm toege juicht, wat het voorwerp is geweest van zaakrijke en nuttige besprekin- ffen waaraan verschillende Congres- eden deelnamen, en besloten de voorgedragen besluiisolen ten uit voer te brengen, die zullen bekroond worden met drie groote Volks-demo- stratiën te Aalst, Geeraardsbergen en Ninove op den 26 November. De Voorzitter sloot om 1 uur dit schoon Syndikaal-Congres met een krachtigen oproep tot de propaganda voor onze Vakbonden te versterken en voor den Vrede Voldaan en met vernieuwden moed verlieten de Congresloden opgewekt de zaal, vastbesloten in hun weder- zijdsch midden zich aan 't werk te stellen, omdat de genomen besluiten vruchtdragend zouden wezen. H. F. VAN 'S NAMIDDAGS. Dit Congres mag in alle opzichten als welgeslaagd aanzien worden. 90 afgevaardigden waren aanwezig toon gezel G. De Nauw, senator, als voorzitter het Congres opende. Gezel Willem Meyer, propagandist van hot blad Vooruit Emile Ver- goylen en Gust Crombeon, weder zijds arr. secretarissen, van Gent on Dondermondo, benevens gezel Alfr. Nichels, volksvertegenwoordiger, hadden op de tribuun post gevat. De propaganda voor het blad Vooruit In eene prachtige rele, door spekt naet passende argumenten, be spreekt gezel Willem Meyer, den toestand van het blad Vooruit in ons Arrondissement. Spreker zegt dat liet getal lezers niet gestegen is in verhouding van onzen schitterenden vooruitgang in leden van onzo syndikaten. Trots er oen inerkolnko vooruit gang >s van het getal lezeri in ons

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1