A Aalst Denderleeuw Mijn Hoekje. Naar Zondag 2S)a October De yan CONSTANT YERGEYLEN. Wat maakt er een koopwaar duur J. Delaforterie-Daens Arrondissement^ moot or nog meer gedaan worden. De medehulp der ■ecrelarissen en bestuurleden der syndikaten is dringend noodig. Hot is van het grootste belang dat onzo nieuwe syndikale leden, net socia lisme leeren kennen, en dat kan alleen gebeuren door jhun ons blad - Vooruit te doen lezen, want het is een gioot gevaar, dat ouzo leden vergiftigd worden door eono vyando- ïykejpors die ze nog lezen. Het Licht stelt alles ter uwer beschikking, omzendbrieven, proef nummers enz. om de propaganda te helpen. Ook zal binnen kort ons blad Vooruitvergrooten, en zal aan elkeen voldoening gegeven worden, door <de verschillende rubrieken die zullen geopend worden. Spreker doet een wannen oproep om de .propa ganda te versterken. (Tooj.) Do gezellen De Nauw en Alfred Nichels, steunen den; oproep van ge zel Willem Meyer, en halen voor beelden aan die de noodzakelijkheid aantoonen ons lezerstal te verhoo- gen, dit in het belang der soc. be weging in ons Arrondissement. Onze vrienden Em. Vergeylen uit Gent, en Gust Crombeen, van Den- dermonde, toon«n ons de manier van werken aan welke gebeurt in hunne arrondissementen, waaruit biy kt dai met een weinig goeden wil van elk een, de propaganda vruchtdragend is en eene schoone aanwinst van lezers zijn te boeken. Het Congres besluit, dat de propa ganda van het btad Vooruit» op de eerstkomende zittingen der ver schillende midden-coraiteiten in ons arrondissement moet voorkomen en besproken worden. Dat hunne pre pagandamiddelen die zij gaan aan wenden, voor 1 November aan den Arr. Secretaris moeten bekend ge maakt worden, alsook dat de syndi katen vertrouwingsmannon zullen zoeken, orm dio propaganda met de meesto vrucht te voeren. Een schrijven zal in dien zin door den Arr. Secretaris aan alle groepen gestuurd worden. Het blad Recht en Vrijheid Gezel J. Bekaert, schetst den toe stand van ons weekblad, die terloops gezegd schitterend mag genoemd worden, wat betreft het lezerstal. Echter heeft mem te veel moeio- lijkheden met het plaatsen der nood zakelijke kopij, hetgeen veel klach ten van wege onze kameraden medebrengt. Om er aan te verhel pea zal ten ti tel van proef voor 3 maand ons blad van tijd tot tijd op twee uitgaven verschijnen, om do kopij te plaatsen. Intusschentiid zal men nazien of ei geene mogelijkheid bestaat om ons weekblad te vergrooten. Het Congres stemt er mede over een. Wat de propaganda betreft die wordt in denzelfden zin als die van het blad Vooruit besproken, en ook praktische besluiten genomen. Verscheidene kameraden nemen aan de discussie deel, hetgeen hunne belangstelling bewijst in ons geliefd weekblad. De propaganda zal terzeifdertijd met die van het blad «"Vooruit ge schieden met de hulp der Vakbon den. In zake de propagandaclubs van den buiten, voor wat "betreftRecht cn Vrijheid wordt een bijzonder besluit genomen, hetgeen hun per omzendbrief zal bekend gemaakt worden. Do andere punten der dagorde, ge zien het vergevorderde uur, kunnen niet besproken worden en zullen dus verzonden worden tot een volgend congres, dat in den kortst mogelij1 ken tijd terug zal bijeengeroepen worden. Het is 6 ure, als gezel De Nauw dit prachtig geslaagd congres sluit, dat voor het verspreiden onzer ge liefde bladen, den inzet zal zijn tot eene krachtige propaganda tót het winnen van lezers. Vooruit mannen aan 't werk. Het spreekwoord in het hoofd Rust Roest. Gemeenteraadszitting. Na 3 uren discussie sluit den doon, niet voorbrachten. Is dat mor croon nnlitink rlnan 2 Burgemeester, zonder dat er een enkel punt der dagorde ie afgehan deld. Do zitting wordt om 51/9 ure ge opend. Den heer De Beul, wordt veront schuldigd. Kr stonden 14 punten aan de dag orde.- DE BURGEMEESTER- zegt, een h: i*f te hebben ont vangen van Gezél A fred Nichels. vragende aan het be- gi'i «Ier zitting eene verklaring te ino ;en doen. Ik kan dit niet toelaten, omdat volgens het reglement die brief 2 dagen voor de zitting moot toeko men. G*zel ALFRED NICHELS. wij zul len de verklaring niet doen. Den bur gemeester wenscht don oorlog, wij geven toe maar wenschen op de eerstkomende zitting odzo ondervra ging ais punt 1 op de dagorde zion Ordemotie. DE WINDT (lib.) schepen, maakt aan den raad bekend, dat. er eene vraag is ingekomen voor een afge vaardigde der stad aan te duiden,.om deel te maken, der te stichten maat schappij onder do gemeenten voor de waterleiding. Aan hot hoofd dier maatschappij staat Gent, vertegenwoordigd vroe ger door Emiel Coppieters, overle den, en wie ik hier hulde breng, nu door Edouard Anseole, die ons nu uitgenoo.ligd had een vertegenwoor diger te sturen. Aalst heeft 7 aandeelen van 100,000 franken in die maatschappij, waar van er 25 0/0 onmiddclijk moet ge stort worden. De zaak is tydelijk uitgesteld, om dat het meerendeel der betrokken steden niet gereed zijn. Spreker vraagt nu geen besluit te nemen, wij zullen de sectie van Openbare Werken bijeenroepen, waar alles zal ter inzage liggen. I. Gemeentebelastingen. DE VALCKENEER(kath. schepen) Vooraleer we de belastingen be spreken zal ik u eerst kennis geven over de meerdere uitgaven die we hebben op het budjét van 1922. De finantieëlo bilan zal op het einde des jaars, verschrikkelijk zijn. Spreker beschryft de moeilijke toestand van nu tegenover 1914, door het afschaffen der opcentiemea en de meerdere uitgaven, verplicht door den staat, voor de verschillende on- derstandwerken, meerder loon voor bedienden en politie, pensioen en krisisfonds. Spreker haalt cyfors aan, voor het pensioen en krisisfonds, waarde uit- gaveu voor werkloosheid alleen van 1 Janusri 1921 tot einde September 1922, 1,382,015,60 fr. beloopon. en waarvoor de stad voor 238,000 fr. moet tusschenkomen. Terwijl spreker dit afloest, ziet hij beduidend naar de rechterzijde, den schijn willende geven, dat dit nutte- loozo uitgaven z^jn. Spreker sluit met te zeggen dat hij voor eene uitgave staat van 2,465,692,67 fr. Hot is verschrikkelijk. Ghzel FLIPS meent, dat do steun aan werkeloozen, de neringdoeners in de eerste plaats hebben genoten. Het Krisisfonds is van groot nut voor de werkersbevolking, alsook voor de burgers. De vakbondon moeten ook voor 15 0/0 tusschen komen. DE VALKENEER (schepen). Ik sluit dus met een tekort van 1,400,000 frank die we moeten dokkon. Reeds 6 maanden worden hier tak sen besproken, en tot hiertoe is er nog niets gestemd. Degenen die ge roed zijn moeten gewijzigd worden, dus tijdverlies. En wordt hier niets anders gedaau dan politiek. Hoevele dagorden zijn er afgehandelt geworden (De Valckeneer zegt niemand den steen te werpen, maar wendt zich tot de socialisten en Daensisten om hun die g<-m"ono woorden, die we hier niet willou neerpennen, naar het hoofd le worpen. Zijne uiteen zetting van don toestand wasgoed, maar het einde zijner redevoering, was eene gemeenc uitdaging, die er niet heeft to° bijgedragen om eene kalme bespreking te voeren, red.). DE NEYE (dacns.) spreekt in eene lange redevoering over de belasting op deny verheids-werklieden. Spreker sluit zich in naam zijnor partij aan by het protest der neringdoeners, vraagt den taks op de mótoren te verdubbelen, en de taks op de werk lieden op 12,50 fr. te brengen, in plaats van 25,00 fr. Vraagt of het waar is dat de Best. Deputatie de loonen der politie en bedienden heeft geweigerd goed te keuren. DE VALKENEER (schepen). Het is niet waar, ik weet van niets. Gezel Henri FLIPS.We nemen acte van uwe verklaring. Eene besproking grijpt plaats. Verschillende voorstellen worden gedaan, en gezel Nichels wijst er op, dat in de commissie van flnantiön, die leden de voorstellen die zij nu t, dus hier geen politiek doen Tijdens die bespreking, trekken de katholieken. Schelfhout, Callebaut, Bosteelsen Danckaert eruit. (Fermo bestuurders hé M. De Valknneer, zij trekken er uit als het bijzonderste der gemeentebelangoo wordt be sproken). Gezel Alfred NICHELS. We hebben den toestand der stad hooren uiteenzetten. We wisten dat we in een netelige» toestand verkeerden, en we zijn hier gekomen met het goed gedacht aan de oplossing ervan mede te werken. Wij hebben dit ge daan, en ook taksen gestemd, en gezegd, de grooten zult ge eerst tref fen, en nadien als hot noodig is de kleinen. Maar de ongelukkige woorden, door den schepen uitgesproken op het einde zyner rede, als zouden wy do werking tegenwerken, omdat we volgens hem aan politiek doen, niet laten voorbijgaan zouder hiertegen te protesteeren. Wij hebben bij het begin van de zitting bewys gegeven van goeden wil, want mot een kleinzielige uit vlucht, he-lot don Burgemeester ons, ci-no verklaring te doen, want moest het iets zijn die hem bevalt, hij zou liet toelaten. M. De Valckeneer. heeft de gele- f;enheid gegeven, om do pers toe te aten, te zeggen, wy hebben de socialisten op de duimen geklopt. Welnu reeds tweemaal hebben we de zitting verlaten. De derde maal was het de schuld van dun Burgemeester, die tegen de meerderheid van den raad,liberalen, socialisten en Daensisten, en enkele katholieken weigerde eene motie in stemming te leggen, vragende aan de aangenomene scholen hunne on derwijzeressen niet meerl af te dan ken als ze wilden in het huwelijk treden, of dat we hunne scholen niet meer zouden aannemen. (De Burgemeester wil onzen gezel beletten van te spreken. Red.) Gezel A. NICHELS» Gij, heer Burgemeester, draagt de volledige schuld der altijd terugkomende moeilijkheden, door uwe parlijdig- heid. Ge zijt den burgemeester der rechterzijde alleen. Wy laten ons niet behandelen als schoolkinderen, wy eischen ons recht. (lutusschon is Dokter Schelfhout binnengekomen, en spoodig onder breekt hy op gemeene en uitdagende wijze. De raad staat seffens in rep en roer het is een roepen dat hooren en zien vergaat. De burgemeester schorst de zitting. Het is 8 1/2 ure. Het kabaal wordt voortgezet, tot op de Groote Markt, door degemeene uitdaging van dien katholieken hoo- geschoolgediplomeerde. Wy geven aan dien lummel, don raad op te passen, want eens komt Loontje om zijn boontje, red.) De partij heeft besloten, onzen uit stap naar Denderleeuw, die de verle- dene maal, gevolg van slecht weder niet kon plaats hebben, te volbren gen op met Muziek en Turners. W# vertrekken en keoren terug per trein. Partijgenooten, allen mede. Het is de laatste uitstap van het seizoen. Dus allen voor de laatste maal op post Toekomende week volledige regeling. Onzen ouden betreurden mede- kamper is op plechtige wyze naar zyne laatste rustplaats gevoerd ge worden, Ondanks het vroege uur, waren verscheidene partygenooten aanvezig. Eene afdeeling der Fanfare Hand aan Hand opende den treurigen stoet, en onder het spe len der beste treurmarchen. kwa men we op het kerkhof waar aaa den kuil, waarin onzen koenen mede- kamper, voor teuwig ging verdwij nen, Gezel ALFRED NICHELS, de volgende rede uitsprak. GEACHTE OMSTAANDERS, BESTE VRIENDEN. Wanneer men ons hot droevig nieuws meldde, dat onzen ouden strijdmakker Constant Vergeylen, het tijdelijke met het eeuwige* had verwisseld, dan stonden we als ver stomd. Wij wisten dat hij oud was, hij had den schoonen ouderdom bereikt van 81 jaren, maar hy stond er nog te kloek op, om zyne dood tefvoor- zien. En met eens vloog voor -onzen geest, al het strijden van die eerste socialisten,| van dio mannen van het eerste uur, waarvan Constant Ver geylen er oenen was. Wtj stelden ons voor, al het lijden, al do vervolgingen, al den smaad, al den haat die deze koene beginnelin gen van het socialisme, te verduren hebben gehad van onze tegenstre vers, zelfs |van ontelbare werklieden die hen mede hielpen bespotten, niet wetende dat den strijd der socialis ten, een strijd was van alle verdruk ten, van alle verschoppelingen, van allo uitgebuitenen, aldus hot spel spelende van hunne verdrukkers, van hunnö uitbuiters zelf. Wy bewonderen en heden nog meer dan vroeger, al den taaien wil van hen, die het hierin onze fa natieke stad Aalst aandurfden, liet eerste socialistische zaad te helpen strooiën. En Constant Vergeylen. was één dozer. Het was een pn^t leerden man. Van af 8 k Ojarige'u ouderdom moest hij mode naar hot werk. Het is hem niet gegund geweest, door armoede en gebrekgedwongen, wat geleerdheid te behalenden last van vader was to groot, en terwijl zijne plaats was in «te school, riep do kapitalistische klasse hem naar de fabriek, om er slavenarbeid ie ver richten voor een hongerloon. Want Vergeylen is een dergenen, die een langen werkdag van twaalf en meer uren wroette voor een loon van 9 en 10 franken per week. Hij begreep de schandelijke uitbui ting van het werkende volk hij leed ellende, ondanks zijn noesten arbeid en dezen zyner makkers en wanneer onze socialistische vrienden uit Gent kwamen, om hier te Aalst het doel der socialistische partij te verkonden, dan was Vergey len toehoorder, en een der eerste om hier eene afdeeling to helpen stich ten. Hij heeft de partij zien bloeienhy heeft ze zien dalen, om opnieuw te groeien, opnieuw te verminderen, maar steeds bleef hij standvastig, gaf nooit don moed op, had steeds hoop in de eindoverwinning. Na eene gansche week van slaaf- lijken arbeid, trok hij 's Zondags mede naar den buiten metpropagan da-schriften, eene niet al te gemak kelijke taak, want burgemeester, kasteelheer, geestelijkheid enz. had den er voor gezorgd, dat de buiten bevolking tegen hen was opgeruid en menigmaal keerden zij terug met een pak slagen, en soms wel een9 met gescheurde kb éren. De Roode Vlag, wel, daar zou hij voor gesneuveld hebben, die had hij bovenal lief, omdat het, het Zinne beeld is der verdrukten, der onterf den. Ten tijde dat ons fanatiek gemeen tebestuur, het hangen, het dragen der Roode Vlag verbood, wanneer men er zelfs boeten en gevang voor uitdeelde, dan nog week hij nietzij wapperde, zij wapperde hoog. Vergeylen was dus één der eerste pionniers van het socialisme, één der eerste strijders naar beternis voor het werkende volk. Voor het Algemeen Stemrecht toog hij mede te voet naar Brussel, om de grootsche manifestatie aldaar te kunnen bywonon. Hij heeft het geluk gehad het te lien verwezentlijken. Voor het pensioen der ouderlingen is er geene manifestatie gehouden of Vergeylen was er by, en wanneer we hier te Aalst, verloden jaar, on zen Minister Wauters, den vader van het pensioen van twee franken daags hebben gehuldigd, dan zat Vergey len fler als een pauw, met andere oudjes, in een open rijtuig, omdat hy het geluk had dat verwczentlijkt te zien, waarvoor hij zoo ieverig en zooveel jaren strijd had geleverd. En het achturenwerk, wat hij zoo dikwijls en zooveel malen als een droombeeld heeft weten afschilde ren, heeft hij werkelijkheid weten worden ongelukkiglijk, hij was te oud geworden om er van ie genie ten, maar aan velojongeren, heeft hij toch menigmaal kunnen zeggen gij plukt van mijn stryd, gij geniet van ons onophoudend werken, evenals hij aan vele ouderlingen met een ge baar van genot heeft gezegd dank aan ons, hebt ge nu een menschelijk pensioen in uwen ouden dag. Vergeylen is later een bediende geworden der Samenwerkende Maat schappij Hand aan Hand en nu nog enkele dagen geloden zagen we hem zijn pensioentje komen ontvan gen, dat hem uit dien hoofde is toe gestaan geworden. Beste vriend Constant, ge zyt niet meer. G'hebt een leven van strijd achter den rug, want 38 lange jaren zijt ge op de bres geweest voor het socialisme. Mochten de jongeren uw leven van strijd en opofferingen voor de partij, als voorbeeld nemen mochten zy in uw aandenken, moed en wils kracht putten, mochten zij uw be gonnen werk met den zelfden moed en iever waarmede gij altyd zijt be zield geweest, voortzetten, dat, wy weten het, is uw oenigen wensch.En dan is het meer dan zekev, dat de verlossing van het werkende volk, weldra een voldongen feit zal zijn. Mijn goede vriend Constant, wel dra daalt ge in dien killen openen kuil. die voor eeuwig zal gesloten worden. Wij verlaten u, maar eeuwig blij ven wo uw aandenken bewaren, en als blijk van hulde en genegenheid, zal deze kroon op uw graf pryken, kroon u geschonken door de Socia listische party. Dat de aarde u zacht weze. Makker Constant, rust zacht, rust in vrede. Voor de Turners. Qezongen door Petrus Van den Bremptby Philemon Buys 3,90. Lied gezongen door De Moor Jaak op den trein 0,45. Omdat Oscar do Stekjes- pot gebroken heeft en niet wilde be talen 1,00. Gezongen door René Boe lens bii Jozef De JSmedt en rondge haald door do Tro'oh 9,12. Omdat Netteken haar hemde n. p. als ze Hortense uit do springers zag loopen mot de beste.b^jikeus 0,50. En klein Een mijner beste vrienden en een goeden socialist kwam terug van 't kamp. Hij had voor eene maand moeten optrekken naar Beverloo waar de spiegelgevechten hadden plaats ge had. Hoe was 't ginder Afmattend te veel, te erg, was het antwoord. Verbeeld u, wi| hebben dagen gehad, dat we van 's morgens drie uur tot in den na middag vier uur, op weg zijn ge weest, altijd maar marcheeren, met minstens 25 kilos op den rug, en om zoo te zeggen gedurig in zand- achtige wegen, ik herhaal het, afmattend. Én zoo gingen de klach ten voort. Ik overwoog, ik vroeg mij af, of zulke lange en vermoeiende tochten wel noodig waren, en waarom Enkele dagen nadien had ik dc gelegenheid met een hoogeren offi cier te spreken, 'k maakte hem de ontvangene klachten over en 'k vroeg hem hebben die lange en vermoeiende tochten wel eenig nut of een reden van bestaan Hij antwoordde me Zeker Om de spiegelgevechten iets of wat, aan de werkelijkheid te doen gelijken, moeten de twee le gers die zich vijanden noemen zich op een zekeren afstand van elkan der bevinden en vandaar komen die lange marchen. Goed en wel maar de bevelende officieren, zitten te paard, hebbea geene vijf-en-twintig kilos te dra gen, hebben dus meer gemak, zijn zoo spoedig niet afgemat dan een soldaat, die te voet moet marchee ren, met al dien last op de rug. En hij lachte. Welnu ja, 'tis zoo, en wanneer ik zulks opmerk, dan is 't omdat ik meen, dat een officier die te paard zit, de vermoeienissen van den sol daat niet voelt, en dat het beter ware, dat men ook de bevelende officieren zou verplichten, te voet den weg afleggen met hetzelfde ge wicht op den rug als den simpelen piot aldus zou hij aan eigen lijf ondervinden, wanneer hij moe en afgemat is, en het oogenblik is ge komen om rust te geven. Hij lachte eens guldhartig, druk te mij de hand en vertrok. Wat zouden onze jassen hiervan denken? Fribderik. Bijzonderlijk de overgroote bedrijfs kosten, wedden van personeel, te veel oude koopwaren, enz., enz. WAAR ZIJT GE HET BEST EN GOEDKOOPST GEDIEND, BIJ Molenstraat, II, AALST. WAAROM? Omdat daar alles ver richt wordt door eigen volk, zonder kosten van winkeldochter, en daar door veel wordt verkocht, en de on kosten op zijn minste zijn. Omdat daar niets OEM AAKT ver kocht wordt, en er dus geen oude koopwaren zijn. Omdat daar alles te bekomon is wat men op een ander heeft en niet heeft,: EEN GROOTE KEUS VAN NIEUWIGHEDEN. Fluwéel, Wol, Velours de laine voor Paletots, zuivere Wol in alle kleuren aan 20 fr. de meter. Peluche, Karakul, Teddy, Bear, Gabardine, Laken in alle kleuren, Zijden en Flu weel (Velours). Mansstoffen, Stoffen voor Pardessus aan 25 fr. de me ter, Broekstoffen enz, Alle Zondagen Greote Uitstalling. KOMT ZIEN KOMT ZIEN I Anna mot pijn aan haar hart stond, geeft Dominelis 0,50. Gezongen op huwelijk van Louis on Michel en rocdgehaald door Nathalie 5,77. Socialistische stam, 0 edele boom 0,50. Doch niet bevrijd van vretende rupsen en bedervende vruchten 0,50. Daarom socialisten wees allen op uwe hoede dat ze ons niet raken 0,50.. Lied gezongen door August Buyl en rondgehaald :door Liezekon Smet bij. Jean De Blaos 3,69. Gezongen door Jean Van Miegliem: bii Leo De Veyider en rondgehaald door Mieken caféwijf 2,00en Titja z»t ging ook rond 0,50. Totaal 26,43 fr.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2